Νέα θεραπεία από γιατρό

JimKan1

Well-Known Member
Φίλε μου έτσι έλεγα και εγώ και έχασα το 50% των μαλλιών μου τόσα χρόνια χωρίς θεραπεία παίρνοντας μόνο αμπούλες σαμπουάν και ότι πανάκριβο κυκλοφορούσε το είχα αγοράσει!Αποτέλεσμα μηδέν!Καλό είναι πριν ακυρώσεις κάτι και το πάρεις απο φόβο να το δοκιμάσεις!Γνώμη μου βέβαια!Εγώ άργησα να το καταλάβω!Ξεκίνησα Φίνα περίπου 3 εβδομάδες!Απο Στύση έχω παραπάνω απο ότι πριν αλλά θα δείξει!Στην τελική λένε ότι αν σου κάνει θέμα με την διακοπή της σταματάνε και οι παρενέργειες!
3 βδομαδες δεν ειναι τιποτα, παρενεργειες μπορει να σου βγαλει οποιαδηποτε στιγμη, απλα αν δεν σου βγαλει το πρωτο 8μηνο ειναι πολυ μικρες οι πιθανοτητες να σου βγαλει γενικα (αναφερομαι σε παρενεργειες εντονες και με διαρκεια, οχι πχ μια βδομαδα να εχεις μειωμενη στυση).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
3 βδομαδες δεν ειναι τιποτα, παρενεργειες μπορει να σου βγαλει οποιαδηποτε στιγμη, απλα αν δεν σου βγαλει το πρωτο 8μηνο ειναι πολυ μικρες οι πιθανοτητες να σου βγαλει γενικα (αναφερομαι σε παρενεργειες εντονες και με διαρκεια, οχι πχ μια βδομαδα να εχεις μειωμενη στυση).
Συμφωνώ αλλά θέλησα να δοκιμάσω φίλε μου γιατί δεν θέλω κάποια στιγμή αν έχω χάσει όλα τα μαλλιά μου να πω ότι δεν δοκίμασα και να με τρώει!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Οπως και να εχει αν καποιος εχει παρενεργειες κανονικες η εστω απο το Placebo το κοβει ο χαπι και γινεται οκ...εμενα με πηρε λιγο καιρο βεβαια να ξανα επανελθω αλλα ειμαι οκ.
 

JimKan1

Well-Known Member
Συμφωνώ αλλά θέλησα να δοκιμάσω φίλε μου γιατί δεν θέλω κάποια στιγμή αν έχω χάσει όλα τα μαλλιά μου να πω ότι δεν δοκίμασα και να με τρώει!
καλα κανεις και παιρνεις, ειναι πολυ σημαντικη η φινα και σε πολλες περιπτωσεις απολυτως απαραιτητη, το θεμα μου ειναι οτι ορισμενοι στο φορουμ δεν αντιλαμβανονται τι σημαινει ορμονικο φαρμακο και νομιζουν οτι προκειται για depon.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Οι καλες αμπουλες για μενα κανουν δουλεια αλλα ειναι πανακριβες να τις περνεις εφ ορου ζωης.
Αγαπητέ μου έχω πάρει ότι πιο ακριβό!Πληρωνόμουν και εκεί ακουμπούσα τα λεφτά μου!Έβλεπα μόνο μια καλύτερη ποιότητα τρίχας!Η αλήθεια είναι ότι αν δεν έβαζα και τίποτα μπορεί να είχαν πέσει όλα!Τι να πω?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αγαπητέ μου έχω πάρει ότι πιο ακριβό!Πληρωνόμουν και εκεί ακουμπούσα τα λεφτά μου!Έβλεπα μόνο μια καλύτερη ποιότητα τρίχας!Η αλήθεια είναι ότι αν δεν έβαζα και τίποτα μπορεί να είχαν πέσει όλα!Τι να πω?
Η αμπουλα σε εμενα οσο επαιρνα μου εκανε δουλεια και δυναμωναν αρκετα και δεν επεφταν αλλα θελει λεφτα.
 

konelos

Active Member
Όλη τη σειρά θα πάρω να ησυχάσω.

2023-07-1300.21.382718138236410196682.jpg
 

Kostas97

Well-Known Member
Γνώμη για τοπική φιναστερινη? Έχει μικρότερα ποσοστά παρενεργειών και είναι πάλι αποτελεσματική αλλά η αλήθεια είναι ότι με κολώνει λίγο η φιναστερινη επειδή να είμαστε αντικειμενικοί, ποτέ δεν ξες πως θα σε επηρεάσει και υπάρχει και η περίπτωση να κρατήσει και για πάντα και παρενέργεια της και να μην φύγει όταν σταματήσω φιν
Από το τίποτα, οκ και η τοπική. Αν τη συγκρίνεις με Οραλ, δεν έχει επαφή. Αν φοβάσαι παρενέργειες μπορείς δειλά δειλά να ξεκινήσεις από οραλ χαμηλότερη δοσολογία/ εβδομάδα π.χ. 3χweek και προχωρώντας βλέπεις. Το ζήτημα είναι να σώσεις όσα περισσότερα μπορείς, από τη στιγμή που για τους οποιουσδηποτε λόγους δεν μπορείς να πάρεις το μαξ από το 1μγ/day.

Η κετοκοναζολη χρησιμοποιείται ως αντιμυκητιακο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε περιπτώσεις πιτυριασης λ.χ., όμως έχει βιβλιογραφία που δείχνει ότι και στο κομμάτι τριχοπτωσης φαίνεται να βοηθά. Πιο απλά από το να πάρεις ένα οποιοδήποτε σαμπουαν τριχοπτωσης, τουλάχιστον αυτό έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να σου δώσει κάτι.
Προσωπικά το χα 3χweek και τις άλλες 4 με καφεινη.
 

Thanos92

Active Member
Από το τίποτα, οκ και η τοπική. Αν τη συγκρίνεις με Οραλ, δεν έχει επαφή. Αν φοβάσαι παρενέργειες μπορείς δειλά δειλά να ξεκινήσεις από οραλ χαμηλότερη δοσολογία/ εβδομάδα π.χ. 3χweek και προχωρώντας βλέπεις. Το ζήτημα είναι να σώσεις όσα περισσότερα μπορείς, από τη στιγμή που για τους οποιουσδηποτε λόγους δεν μπορείς να πάρεις το μαξ από το 1μγ/day.

Η κετοκοναζολη χρησιμοποιείται ως αντιμυκητιακο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε περιπτώσεις πιτυριασης λ.χ., όμως έχει βιβλιογραφία που δείχνει ότι και στο κομμάτι τριχοπτωσης φαίνεται να βοηθά. Πιο απλά από το να πάρεις ένα οποιοδήποτε σαμπουαν τριχοπτωσης, τουλάχιστον αυτό έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να σου δώσει κάτι.
Προσωπικά το χα 3χweek και τις άλλες 4 με καφεινη.
Δηλαδή λούζεσαι καθε μέρα 7/7;;
Και το μαλλι σου δεν έχει ξεραθεί;
Φαντάζομαι 1 χέρι σαπούνισμα κάθε φορά.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Δηλαδή λούζεσαι καθε μέρα 7/7;;
Και το μαλλι σου δεν έχει ξεραθεί;
Φαντάζομαι 1 χέρι σαπούνισμα κάθε φορά.
Αν έχει λιπαρό τριχωτό είναι απαραίτητο το καθημερινό λούσιμο με κάποιο ήπιο σαμπουάν!Ειδικά τώρα το καλοκαίρι!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

VassilisFk

New Member
Φίλε μου έτσι έλεγα και εγώ και έχασα το 50% των μαλλιών μου τόσα χρόνια χωρίς θεραπεία παίρνοντας μόνο αμπούλες σαμπουάν και ότι πανάκριβο κυκλοφορούσε το είχα αγοράσει!Αποτέλεσμα μηδέν!Καλό είναι πριν ακυρώσεις κάτι και το πάρεις απο φόβο να το δοκιμάσεις!Γνώμη μου βέβαια!Εγώ άργησα να το καταλάβω!Ξεκίνησα Φίνα περίπου 3 εβδομάδες!Απο Στύση έχω παραπάνω απο ότι πριν αλλά θα δείξει!Στην τελική λένε ότι αν σου κάνει θέμα με την διακοπή της σταματάνε και οι παρενέργειες!
Φίλε μου δυστυχώς αυτό με την φίνα δεν ισχύει πάντα, επειδή μπορεί να μην φύγουν οι παρενέργειες, αλλά η τοπική είναι πιο ασφαλές από το χάπι αλλά και πιο ακριβή
 

LoverBoy

Well-Known Member
Φίλε μου δυστυχώς αυτό με την φίνα δεν ισχύει πάντα, επειδή μπορεί να μην φύγουν οι παρενέργειες, αλλά η τοπική είναι πιο ασφαλές από το χάπι αλλά και πιο ακριβή
Τι να πω φιλαράκι μου!Έτσι λένε στην βιβλιογραφία!Τώρα τι να ακούσεις και τι να πιστέψεις!Απλά απελπίστηκα τόσα χρόνια με θεραπείες που δεν είχαν αποτέλεσμα και είπα να δώ τι θα κάνει και αυτό!Αν δεν μου κάτσει θα το κόψω!Ξέρω ότι μπορεί να ακούγομαι παράτολμος αλλά είναι και η τελευταία μου ελπίδα!
 

Kostas97

Well-Known Member
Νταξει σαμπουαν keto δεν το λες ήπιο
Σιγουρα δεν ειναι ηπιο, ακομα και για Σ.Δ. αν δεις τον αλγοριθμο δεν ειναι στις πρωτες επιλογες. Περισσοτερο παιζει σε πιτυριαση στο σωμα πλεον.
Οπως και να χει ομως ειναι απο τις λιγες ουσιες που τουλαχιστον εχουν και μια βιβλιογραφια. Αρα αν καποιος θελει οπωσδηποτε σαμπουαν τριχοπτωσης, το δοκιμαζει. Και τα καφεινης φαινεται να βοηθουν. Βεβαια τιποτα απο αυτα δεν ειναι σαν τη φιναστεριδη και τη μινοξιδιλη.
 

Gianney

Well-Known Member
Φίλε μου δυστυχώς αυτό με την φίνα δεν ισχύει πάντα, επειδή μπορεί να μην φύγουν οι παρενέργειες, αλλά η τοπική είναι πιο ασφαλές από το χάπι αλλά και πιο ακριβή
Εσύ ρε φίλε ξες αν θα φύγουν η όχι οι παρενέργειες; είσαι γιατρός;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Φίλε μου δυστυχώς αυτό με την φίνα δεν ισχύει πάντα, επειδή μπορεί να μην φύγουν οι παρενέργειες, αλλά η τοπική είναι πιο ασφαλές από το χάπι αλλά και πιο ακριβή
Τοπική φίνα = βραχυπρόθεσμο πυροτέχνημα.
Αργά ή γρήγορα (το πιο πιθανόν) καταρρέει η όποια δραστικότητα της.
Δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Μονιμες παρενεργειες δεν υφιστανται, ή τουλαχιστον κατι τετοιο τοσα χρονια δεν εχει αναφερθει επισημα πουθενα. Το post finasteride syndrome ειχε τη λογικη οποιος θεωρει οτι εχει προβλημα μετα τη διακοπη να ερθει να μας βρει. Καμια επιστημονικη τεκμηριωση του προβληματος, π.χ. με εξετασεις που αποδεικνυουν οτι οντως κατι υπολειτουργει.

Το πιο συνηθες ειναι οτι οι παρενεργειες που εμφανιζονται αμεσα μετα την εναρξη αγωγης υποχωρουν και συντομα ενω αυτες που εμφανιζονται μηνες μετα αργουν περισσοτερο, αλλα σιγουρα επιστεφεις στην προτερη κατασταση. Τα δεδομενα αυτα ειναι. Αν καποιος εχει βρει κατι διαφορετικο εδω ειμαστε να μαθουμε και μεις.

Προσωπικα στο διαδικτυο θα λαμβανα πολυ πιο σοβαρα ως πιθανη ενδειξη παρενεργειας, καποιον που λιγες βδομαδες μετα εμφανισε το οποιο προβλημα παρα καποιον που αναφερει παρενεργεια μηνες μετα, γιατι εκει υπαρχουν δεκαδες αλλοι πιθανοι παραγοντας που μπορει να συντρεχουν που πιθανως δεν ειναι το πρωτο, ποσο μαλλον οταν σου λεει "Περασαν μηνες και ακομα δεν εχω επανελθει".
Αντιθετα οταν ξεκινας εμφανιζεις, σταματας φευγει, ακολουθειται το αναμενομενο μοτιβο. Ακομα και το ψυχολογικο κατα την αποψη μου, εχει πολλες περισσοτερες πιθανοτητες να εκδηλωθει σε βαθος χρονου και κατα απο τις καταλληλες συνθηκες παρα λίγες εβδομαδες μετα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα