Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

GOMI είπε:
Your body becomes more toxic. This is IMO usually due to something like Candida in your gut. Your liver reaches full capacity for removing these toxins from your system, and as it is your body's main hormone remover as well, hormones start to get out of balance, resulting in an androgenic imbalance. This causes an increase in sebum in your scalp. The sebum provides food for the spreading Candida (or possibly other microorganisms too) and this is why dandruff is very common with male pattern baldness. Your body tries to kill the Candida/micro-organisms, and so attacks the scalp (I believe studies back all of this up), and the follicles are the casualties.

Of course, this also explains why things that are antifungal stop MPB, and I have heard that things that reduce sebum often stop MPB. It explains why colloidal silver has been known to stop MPB, and why antiandrogens do, and basically explains pretty much everything.

πολύ ενδιαφέρον!!!
 

kos1987

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

GOMI είπε:
Your body becomes more toxic. This is IMO usually due to something like Candida in your gut. Your liver reaches full capacity for removing these toxins from your system, and as it is your body's main hormone remover as well, hormones start to get out of balance, resulting in an androgenic imbalance. This causes an increase in sebum in your scalp. The sebum provides food for the spreading Candida (or possibly other microorganisms too) and this is why dandruff is very common with male pattern baldness. Your body tries to kill the Candida/micro-organisms, and so attacks the scalp (I believe studies back all of this up), and the follicles are the casualties.

Of course, this also explains why things that are antifungal stop MPB, and I have heard that things that reduce sebum often stop MPB. It explains why colloidal silver has been known to stop MPB, and why antiandrogens do, and basically explains pretty much everything.

Γνώμες...???

Ναι εχει ενδιαφερον αλλα εμενα ολο αυτο μου θυμιζει την δραση την κορτιζονης.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Δεν θα το λεγα....η κορτιζόνη δρα προκαλώντας εξασθένηση του ανοσοποιητικού...
 

kos1987

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

GOMI είπε:
Δεν θα το λεγα....η κορτιζόνη δρα προκαλώντας εξασθένηση του ανοσοποιητικού...

Η κορτιζονη αναλογα με τη δοση μπορει να ειναι αντιφλεγμωνωδες ή ανοσοκατασταλτική.Δρα συμπτωματικα και οχι αιτιολογικα.Τωρα ο Αργυρος που αναφερει λετε να ειναι καποιο τοπικο αντιαδρογονο και να μη το ξερουμε? :chinscratch
 

twiy

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Καλησπέρα σε όλους. Καλώς σας βρήκα. Λέγομαι Θανάσης και θέλησα να απαντήσω σε αυτό το θέμα γιατί νομίζω ότι έχει μεγάλη σχέση με όσα εγώ εμπειρικά αντιμετωπίζω.

Πριν 8-9 χρόνια περίπου (στα 27 μου) διαπίστωσα ότι είχα αρχίσει να έχω τριχόπτωση ενώ μέχρι τότε είχα πολύ πλούσιο, πυκνό και χοντρό μαλλί. Από την περίοδο εκείνη είχε αρχίσει να είναι διακριτό ότι το δέρμα μου δημιουργούσε έντονη λιπαρότητα η οποία δεν προϋπήρχε. Ταυτόχρονα είχα αρχίσει να εμφανίζω τα πρώτα σημάδια ακμής στο πρόσωπό μου.
Σήμερα, η τριχόπτωσή μου είναι έντονη. Τα δέρμα μου (κυρίως στο μέτωπο αλλά και γενικά στο πρόσωπο) γίνεται πολύ γρήγορα λιπαρό και η ακμή μου είναι αντονότερη απο ποτέ. Έχω τραγικά μεγάλα σπυριά στο πρόσωπο.
Επισκέφθηκα δερμοτολόγο η οποία σχετικά με την τριχόπτωση και την ακμή μου είπε τα ακόλουθα:
Τρίχοπτωση: Υπάρχει κάποια, σχετική, φαρμακευτική θεραπεία η οποία όμως επηρεάζει τις ορμονολογικές λειτουργίες του οργανισμού. Μου είπε ότι αν το επιθυμούσα θα μπορούσε να μου την γράψει αλλά μου επισήμανε (ως παράδειγμα) ότι η ίδια δεν θα την συνέστηνε στους γιούς της λόγω των οργανικών παρενεργειών που έχει. Δεν θέλησα να μάθω περισσότερα και απλά συμβιβάστηκα με το γεγονός ότι στο μέλον θα έχω ένα ευρύ μέτωπο.
Ακμή: Μου είπε ότι υπάρχει μια εξάμηνη ισχυρή φαρμακευτική αγωγή αντιβίωσης με την οποία η ακμή εξαφανίζετε δια παντός. Με παρακίνησε να μην βιαστώ να μπω ούτε και σε αυτή την αγωγή λόγω του έντονου χαρακτήρα των φαρμάκων.

Αντί αυτών μου έδωσε κάποια κρέμα για τα σπυριά της ακμής και ταυτόχρονα μου συνέστησε να πάρω καρνιτίνη. Όπως μου είπε η καρνιτίνη είναι ένα επαγωγικό βοήθημα και για την τριχόπτωση. Έπειτα από τριάντα μέρες χρήσης της καρνιτίνης με έκπληξή μου διαπίστωσα ότι τα σπυριά μου είχανε σχεδόν εξαλειφθεί. Για την τριχόπτωση δεν διαπίστωσα (τουλάχιστον σε τόσο σύντομο διάστημα) κάποια αλλαγή.
Έπειτα από 2 μήνες επαναπαύθηκα και διέκοψα την καρνιτίνη. Η ακμή επανήλθε δριμύτερη.

Που καταλήγω: Πιστεύω ακράδαντα, με βάση την προσωπική μου εμπειρία, ότι η συγκεκριμένη θεωρία (σμήγματος) είναι εξαιρετικά βάσιμη γιατί και η παρουσία συνεπειών του σμήγματος (ακμή) και η τριχόπτωση, στην δική μου περίπτωση εμφανίστηκαν ταυτόχρονα και κατά καιρούς έκανα συνειρμούς που συσχέτιζαν τα δύο φαινόμενα.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

twiy είπε:
Καλησπέρα σε όλους. Καλώς σας βρήκα. Λέγομαι Θανάσης και θέλησα να απαντήσω σε αυτό το θέμα γιατί νομίζω ότι έχει μεγάλη σχέση με όσα εγώ εμπειρικά αντιμετωπίζω.

Πριν 8-9 χρόνια περίπου (στα 27 μου) διαπίστωσα ότι είχα αρχίσει να έχω τριχόπτωση ενώ μέχρι τότε είχα πολύ πλούσιο, πυκνό και χοντρό μαλλί. Από την περίοδο εκείνη είχε αρχίσει να είναι διακριτό ότι το δέρμα μου δημιουργούσε έντονη λιπαρότητα η οποία δεν προϋπήρχε. Ταυτόχρονα είχα αρχίσει να εμφανίζω τα πρώτα σημάδια ακμής στο πρόσωπό μου.
Σήμερα, η τριχόπτωσή μου είναι έντονη. Τα δέρμα μου (κυρίως στο μέτωπο αλλά και γενικά στο πρόσωπο) γίνεται πολύ γρήγορα λιπαρό και η ακμή μου είναι αντονότερη απο ποτέ. Έχω τραγικά μεγάλα σπυριά στο πρόσωπο.
Επισκέφθηκα δερμοτολόγο η οποία σχετικά με την τριχόπτωση και την ακμή μου είπε τα ακόλουθα:
Τρίχοπτωση: Υπάρχει κάποια, σχετική, φαρμακευτική θεραπεία η οποία όμως επηρεάζει τις ορμονολογικές λειτουργίες του οργανισμού. Μου είπε ότι αν το επιθυμούσα θα μπορούσε να μου την γράψει αλλά μου επισήμανε (ως παράδειγμα) ότι η ίδια δεν θα την συνέστηνε στους γιούς της λόγω των οργανικών παρενεργειών που έχει. Δεν θέλησα να μάθω περισσότερα και απλά συμβιβάστηκα με το γεγονός ότι στο μέλον θα έχω ένα ευρύ μέτωπο.
Ακμή: Μου είπε ότι υπάρχει μια εξάμηνη ισχυρή φαρμακευτική αγωγή αντιβίωσης με την οποία η ακμή εξαφανίζετε δια παντός. Με παρακίνησε να μην βιαστώ να μπω ούτε και σε αυτή την αγωγή λόγω του έντονου χαρακτήρα των φαρμάκων.

Αντί αυτών μου έδωσε κάποια κρέμα για τα σπυριά της ακμής και ταυτόχρονα μου συνέστησε να πάρω καρνιτίνη. Όπως μου είπε η καρνιτίνη είναι ένα επαγωγικό βοήθημα και για την τριχόπτωση. Έπειτα από τριάντα μέρες χρήσης της καρνιτίνης με έκπληξή μου διαπίστωσα ότι τα σπυριά μου είχανε σχεδόν εξαλειφθεί. Για την τριχόπτωση δεν διαπίστωσα (τουλάχιστον σε τόσο σύντομο διάστημα) κάποια αλλαγή.
Έπειτα από 2 μήνες επαναπαύθηκα και διέκοψα την καρνιτίνη. Η ακμή επανήλθε δριμύτερη.

Που καταλήγω: Πιστεύω ακράδαντα, με βάση την προσωπική μου εμπειρία, ότι η συγκεκριμένη θεωρία (σμήγματος) είναι εξαιρετικά βάσιμη γιατί και η παρουσία συνεπειών του σμήγματος (ακμή) και η τριχόπτωση, στην δική μου περίπτωση εμφανίστηκαν ταυτόχρονα και κατά καιρούς έκανα συνειρμούς που συσχέτιζαν τα δύο φαινόμενα.

καλησπερα φιλε, η α/α που ειναι κληρονομικη εμφανιζεται με διαφορους τροπους και ενας συνηθισμενος ειναι τα δερματικα προβληματα και το σμηγμα!!!!ιστορικο ραφλας εχεις???
 

twiy

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Έτσι ε? Ευχαριστώ για την πληροφορία!
Ιστορικό πλήρους καράφλας δεν έχω, όχι. Είχαμε όμως πολύ έντονες αραιώσεις και μεγάλα κενά σε κροτάφους.
Μήπως τα δερματικά προβλήματα (λιπαρότητα, σμήγμα κ.α.) να έρχονται ως συνέπειες της ΑΑ που όμως κι αυτές με τη σειρά τους εντείνουν την τριχόπτωση και δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος όπου τα συμπτώματα της ΑΑ γίνονται και αίτια τριχόπτωσης ταυτόχρονα?
 

somari

Active Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Εγώ συνεχίζω να πιστεύω πως δεν προκαλεί το ένα το άλλο, αλλά προκαλούνται / εντείνονται και τα 2 από την ίδια "πηγή", το πάρτυ ανδρογόνων.
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Mεγαλη συζητηση.
Προσωπικα δεν εχω βγαλει ακομα ακρη τι συμβαινει.

Απο τα 20-21 εχω φαγουρα-σμηγμα και τριχοπτωση.Σημερα ειμαι 29 και εντονο προβλημα δεν εχω οσον αφορα την εικονα τον μαλλιων μου(εγω βεβαια γνωριζω οτι απο τοτε καθε χρονο ειναι και λιγοτερα και ισως ενα εμπειρο ματι το καταλαβει).

Η ερωτηση που κανω πολλες φορες στον εαυτο μου ειναι η εξης.Εφοσον πεφτουν καθε μερα μαλλια πανω απο το φυσιολογικο(σε αριθμο) λογο του σμηγματος(εστω οτι ειναι σιγουρα αυτη η αιτια και οχι ΑΑ),γιατι να μην υπαρχει σιγα σιγα αραιωση?
Θελω να πω,οτι ακομα και αν ανανεώνονται τα μαλλια,δεν μπορουν να προλαβουν την πτωση,οποτε σταδιακα με τα χρονια μειωνεται η πυκνοτητα.Ειναι λογικο νομιζω αυτο που λεω.
Αν πεφτουν πανω απο 100 τριχες την ημερα.Ακομα και αν ανανεωνονται πληρως,δυσκολα θα υπαρχει 100% καλυψη,οποτε με τα χρονια θα φανει η διαφορα.

Απο την αλλη η φαγουρα ειναι κυριως στο πανω μερος του κεφαλιου και εκει η μεγαλυτερη τριχοπτωση,αλλα,υπαρχει μειωση της πυκνοτητας σε ολο το κεφαλι.Ειναι πιο ευαισθητα τα πανω τριχοθυλακια στο Σμηγμα ή ειναι απλη ΑΑ?
Κληρονομικοτητα δεν υπαρχει.H μινοξ για 4 μηνες στο παρελθον δεν μου εκανε τπτ(μαλλον χειροτερα τα εκανε),Οποτε?
Δεν μπορω να ξερω ειλικρινα.

Τελευταια κανω το εξης.Βαζω ελαιολαδο 2 φορες την εβδομαδα και το αφηνω 2 ωρες.Το εχω κανει 3 φορες.Την τριτη ειδα μειωση της φαγουρας κατα 50%-60% και μειωση της τριχοπτωσης στο λουσιμο κατα 40%-50%.Δεν ξερω αν ετυχε,αλλα 5 χρονια παλευε η μανα μου να με πεισει να το δοκιμασω και την εκραζα και τα 5.:p
Τωρα θα δωσω μια ευκαιρια και σε αυτο(τουλαχιστον μπας και σταματησει η φαγουρα),αν και δε πιστευω οτι θα εχει αποτελεσμα.Κακο δεν κανει.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

vag25 είπε:
Mεγαλη συζητηση.
Προσωπικα δεν εχω βγαλει ακομα ακρη τι συμβαινει.

Απο τα 20-21 εχω φαγουρα-σμηγμα και τριχοπτωση.Σημερα ειμαι 29 και εντονο προβλημα δεν εχω οσον αφορα την εικονα τον μαλλιων μου(εγω βεβαια γνωριζω οτι απο τοτε καθε χρονο ειναι και λιγοτερα και ισως ενα εμπειρο ματι το καταλαβει).

Η ερωτηση που κανω πολλες φορες στον εαυτο μου ειναι η εξης.Εφοσον πεφτουν καθε μερα μαλλια πανω απο το φυσιολογικο(σε αριθμο) λογο του σμηγματος(εστω οτι ειναι σιγουρα αυτη η αιτια και οχι ΑΑ),γιατι να μην υπαρχει σιγα σιγα αραιωση?
Θελω να πω,οτι ακομα και αν ανανεώνονται τα μαλλια,δεν μπορουν να προλαβουν την πτωση,οποτε σταδιακα με τα χρονια μειωνεται η πυκνοτητα.Ειναι λογικο νομιζω αυτο που λεω.
Αν πεφτουν πανω απο 100 τριχες την ημερα.Ακομα και αν ανανεωνονται πληρως,δυσκολα θα υπαρχει 100% καλυψη,οποτε με τα χρονια θα φανει η διαφορα.

Απο την αλλη η φαγουρα ειναι κυριως στο πανω μερος του κεφαλιου και εκει η μεγαλυτερη τριχοπτωση,αλλα,υπαρχει μειωση της πυκνοτητας σε ολο το κεφαλι.Ειναι πιο ευαισθητα τα πανω τριχοθυλακια στο Σμηγμα ή ειναι απλη ΑΑ?
Κληρονομικοτητα δεν υπαρχει.H μινοξ για 4 μηνες στο παρελθον δεν μου εκανε τπτ(μαλλον χειροτερα τα εκανε),Οποτε?
Δεν μπορω να ξερω ειλικρινα.

Τελευταια κανω το εξης.Βαζω ελαιολαδο 2 φορες την εβδομαδα και το αφηνω 2 ωρες.Το εχω κανει 3 φορες.Την τριτη ειδα μειωση της φαγουρας κατα 50%-60% και μειωση της τριχοπτωσης στο λουσιμο κατα 40%-50%.Δεν ξερω αν ετυχε,αλλα 5 χρονια παλευε η μανα μου να με πεισει να το δοκιμασω και την εκραζα και τα 5.:p
Τωρα θα δωσω μια ευκαιρια και σε αυτο(τουλαχιστον μπας και σταματησει η φαγουρα),αν και δε πιστευω οτι θα εχει αποτελεσμα.Κακο δεν κανει.

εγω φιλε χρισημοποιω το fungoral σαμπουαν και εχει φυγει το πολυ σμηγμα!!!!καλυτερο απο το stieprox!!!προσωπικη μου γνωμη ετσι!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Εχω δοκιμασει και fungoral και stieprox.Δεν θεωρω οτι με βοηθησαν.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

vag25 είπε:
Εχω δοκιμασει και fungoral και stieprox.Δεν θεωρω οτι με βοηθησαν.

εσυ τοτε μπορει να εχεις καποιο αλλο προβλημα αφου δε σε βοηθησαν αυτα τα σαμπουαν , μηπως καποιο εκζεμα η' ψωριαση του τριχωτου , εχεις κανει καποια εκεταση η' σε καποιο δερματολογο???τον θυροηδη αδενα ????
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Ειχα κανεις εξετασεις.Τπτ.
Τα συμπτωματα ειναι ΣΔ,αλλα πολλοι δεν εχουν βρει λυση στα ειδικα σαμπουαν.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

δεν ξερω τι αλλο να σου πω!!!φωτος εχεις ανεβασει να δουμαι και εμεις το προβλημα που λες????ο δερματολογος τι σου ειπε για το σμηγμα???τι προ'ι'οντα σου εγραψε???
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Οι δερματολογοι ειναι λιγο οτι να ναι.
Δεν εχει νοημα να βαλω φωτο,γιατι δεν εχω να μαθω κατι που δεν ξερω:p(ξερω απο τωρα τις απαντησεις δηλαδη)Οι μισοι θα λενε δεν εχω τπτ το ιδιαιτερο και η αλλοι μισοι οτι ειναι η αρχη μιας ραφλας ή καποιοι οτι δεν εχω τπτ:p
Εχω διαβασει σχεδον τα παντα σε ολο το φορουμ,ξερω τι απαντησεις να περιμενω απο τον καθεναν εδω στο φορουμ κτλ κτλ.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

τοτε γιατι γραφεις στο forum αφου ξερεις και τις απαντησεις ???και αφου εχεις διαβασει ολα τα ποστ ξερεις την λυση στο προβλημα σου και ξερεις και τι προ'ι'οντα να χρισημοποιησεις!!!αρα μην κανεις δημοσιευσεις!!!!! furious3 furious3 furious3
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Kαι γιατι να μην γραφω?Μονο για την παρτη σου γραφεις σε ενα φορουμ?
Ο Καπα γνωριζει πολλα για παραδειγμα(πολυ περισσοτερα απο εμενα),αλλα ειναι το πιο ενεργο μελος.Δεν εφυγε.
Αποκτας εμπειρια(μικρη ή μεγαλη δεν εχει σημασια) και την μοιραζεσαι,αυτο ειναι το σωστο για μενα.Στο τελος βοηθας και τον εαυτο σου με αυτον τον τροπο.
Με βαση τα παραπανω γνωριζω οτι δεν βοηθαγε ουτε εμενα ουτε κανεναν το ποσταρισμα φωτογραφιων.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

ποτε δεν σταματας να μαθαινεις σε ενα φορουμ,και εγω μαθαινω απο εσας και τις εμπειριες σας.
3 μερες πριν εμαθα κατι που το δοκιμαζω τωρα στην πραξη http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,382.msg68613.html#new
 

FreeThinker

Well-Known Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Παιδες, θα ηθελα να σας κανω μια σημαντικη ερωτηση, για το fungoral 2% το σαμπουαν. Πρωτα απ' ολα, συμφωνα με το χαρτι των οδηγιων, πρεπει να γινεται χρηση το πολυ μεχρι 2 φορες την εβδομαδα για 1 μηνα. Παρα πολλα μελη ομως, κι ο Ακης ο administrator, γραφουν πως το χρησιμοποιουν 3 φορες τη βδομαδα επ' αοριστον(για το αν το χρησιμοποιουν επ' αοριστον δεν ειμαι 100% σιγουρος, δεν θυμαμαι). Αλλα γιατι 3 φορες?

Εγω, που ειμαι 17 χρονων, κι ως τωρα σοβαρη θεραπεια δεν κανω (πρεπει να ειμαι nw1-nw2 αναμεσα), ποσες φορες τη βδομαδα μπορω να το χρησιμοποιω και για ποσο καιρο? Αν οντως τα αποτελεσματα ερχονται μετα απο κανα χρονο, πως θα ξερω αν οντως κανει δουλεια? ή πως θα καταλαβω αν μου κανει κακο?

ΥΓ: η φαρμακοποιος μου ειπε αν δεν εχω πυτιριδα να μην το χρησιμοποιησω. Αλλα εγω το χω αγορασει. :'(
 
Μπλουζα