Μεταμόσχευση HDC 2950 grafts 16-17/7/2019

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ πάντως κρίνοντας και από τη μεταμόσχευση αυτή, και άλλες που έχω δει online είμαι πεπεισμένος ότι η DHT χτυπάει περιοχές (NW) του κρανίου ανεξαρτήτως από ποια περιοχή προέρχονται οι τρίχες σε περίπτωση είναι μεταμοσχευμένες. Δηλαδή και μούσια να φυτέψεις σε περιοχή που έχει χτυπηθεί από τη DHT, πάλι αυτοί οι θύλακες θα χτυπηθούν κάποια στιγμή και θα σταματήσουν να παράγουν υγειείς τρίχες. Απλά με τη ΜΜ κερδίζεις μερικά χρόνια (5-20, ανάλογα, όσα δηλαδή χρειάστηκαν για να χάσεις τα μαμά μαλλιά). Και φυσικά όσο μεγαλύτερος είσαι σε ηλικία, τόσο καλύτερα γιατί πρώτον η τεστοστερόνη είναι μειωμένη και δεύτερον (όσο άσχημο και μακάβριο κι αν ακούγεται) ίσως να μην προλάβουν τα ΜΜ μαλλιά να πέσουν....

Και φυσικά αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε η ΜΜ έτσι όπως παρουσιάζεται από το 99% των κλινικών, γιατρών και ειδικών είναι μια απάτη γιατί ΔΕ ΔΙΝΕΙ ΜΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Δίνει απλά νέο κύκλο υγειών μαλλιών που κάποια στιγμή θα πέσουν όπως έπεσαν και τα «μαμά». Εκτός βέβαια αν ο ασθενής δεν είχε ποτέ επιθετική τριχόπτωση ή κάνει κάποια σωστή θεραπεία να περιορίσει τη DHT (φιναστερίδη ή έστω saw palmetto).

Τι λέτε;

Δεν ισχύουν αυτά που γράφεις
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Και φυσικά όσο μεγαλύτερος είσαι σε ηλικία, τόσο καλύτερα γιατί πρώτον η τεστοστερόνη είναι μειωμένη και δεύτερον (όσο άσχημο και μακάβριο κι αν ακούγεται) ίσως να μην προλάβουν τα ΜΜ μαλλιά να πέσουν....
Μνημόσυνο μας έκανες βρε !
 

crossfire

Well-Known Member
Εγώ πάντως κρίνοντας και από τη μεταμόσχευση αυτή, και άλλες που έχω δει online είμαι πεπεισμένος ότι η DHT χτυπάει περιοχές (NW) του κρανίου ανεξαρτήτως από ποια περιοχή προέρχονται οι τρίχες σε περίπτωση είναι μεταμοσχευμένες. Δηλαδή και μούσια να φυτέψεις σε περιοχή που έχει χτυπηθεί από τη DHT, πάλι αυτοί οι θύλακες θα χτυπηθούν κάποια στιγμή και θα σταματήσουν να παράγουν υγειείς τρίχες. Απλά με τη ΜΜ κερδίζεις μερικά χρόνια (5-20, ανάλογα, όσα δηλαδή χρειάστηκαν για να χάσεις τα μαμά μαλλιά). Και φυσικά όσο μεγαλύτερος είσαι σε ηλικία, τόσο καλύτερα γιατί πρώτον η τεστοστερόνη είναι μειωμένη και δεύτερον (όσο άσχημο και μακάβριο κι αν ακούγεται) ίσως να μην προλάβουν τα ΜΜ μαλλιά να πέσουν....

Και φυσικά αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε η ΜΜ έτσι όπως παρουσιάζεται από το 99% των κλινικών, γιατρών και ειδικών είναι μια απάτη γιατί ΔΕ ΔΙΝΕΙ ΜΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Δίνει απλά νέο κύκλο υγειών μαλλιών που κάποια στιγμή θα πέσουν όπως έπεσαν και τα «μαμά». Εκτός βέβαια αν ο ασθενής δεν είχε ποτέ επιθετική τριχόπτωση ή κάνει κάποια σωστή θεραπεία να περιορίσει τη DHT (φιναστερίδη ή έστω saw palmetto).

Τι λέτε;

Το πιο άκυρο ποστάρισμα στην ιστορία του Ίντερνετ
 

nucky

Active Member
Στο site πάντως λένε οτι προσφέρουν στριπ σε "ειδικές περιπτώσεις"

 

afanas#not

Active Member
Μη με παίρνετε με τις πέτρες βρε παιδιά! Μια εικασία έκανα, προσπαθώντας να καταλάβω κάποια πράγματα. Προφανώς έχω καταλάβει λάθος, ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙ’ ΑΥΤΟ! ☺
 

koumparos

Well-Known Member
Νομίζω η άποψη του georgie είναι η ποιο πιθανή.Η ΑΑ δεν σταματάει ποτέ.Ισως μετά τα 45 πάει ποιο αργά μέχρι να φτάσεις στο προκαθορισμένο nw.Βεβαια μετά τα 60 έχουμε και την φυσιολογική γήρανση των θυλάκων και το βλέπουμε και στον πληθυσμό αυτό.Ποσοι 60+ δεν έχουν αα?
 

Georgie

Well-Known Member
Νομίζω η άποψη του georgie είναι η ποιο πιθανή.Η ΑΑ δεν σταματάει ποτέ.Ισως μετά τα 45 πάει ποιο αργά μέχρι να φτάσεις στο προκαθορισμένο nw.Βεβαια μετά τα 60 έχουμε και την φυσιολογική γήρανση των θυλάκων και το βλέπουμε και στον πληθυσμό αυτό.Ποσοι 60+ δεν έχουν αα?
Παίρνω καθαρά τη περίπτωση μου σα παράδειγμα @koumparos .
Τριχόπτωση έντονη για ένα μήνα στην ηλικία των 35( πριν NW 1) μετά στα 38 θυμάμαι τη πρώτη ανησυχία αφού η αραίωση της hairline ήταν ορατή αλλά με έξυπνο κούρεμα το κάλυπτα.
Από τα 45 και μετά η hairline είχε υποχωρήσει και η αραίωση επεκτάθηκε και στις πιο πίσω ζώνες .
Στα 49 πρώτη φορά αγόρασα topik και είπα ως εδώ, και μερικούς μήνες αργότερα πέρασα το κατώφλι των μεταμοσχεύσεων .
Σίγουρα η τριχόπτωση έχει περιοριστεί εδώ και χρονια, αλλά δε σταμάτησε και ούτε θα σταματήσει .
Γι'αυτό θεωρώ και εγώ ότι η μεταμόσχευση δε πρέπει να γίνεται σε νεαρά άτομα ( τουλάχιστον όχι χωρίς φαρμακευτική αγωγή) .
Δεν είναι ηθικο, και πρέπει οι κλινικές να εξηγούν τα παντα, αλλά δε νομίζω να το κάνουν . Τουλάχιστον από τις ηλικίες που είδα στις κλινικές που πήγα για consultation( Ελλάδα) οι περισσότεροι ήταν παιδιά 20+ με τις μητέρες τους μαζί !
Δε νομίζω να τους είπαν ότι Δε γίνεται,Δε πρέπει !
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Eίναι πολύ πιθανό (και είναι και η μόνη λογική εξήγηση) να πάσχει από DUPA/BUPA κάτι όμως που θα φαινόταν και στην 2η μμ (πιθανόν να μην δόθηκε σημασία) από την οποία φυσικά δεν έχουμε κανένα στατιστικό.

Προφανώς στα 23 δεν καταλαβαίνεις αν έχεις DUPA/BUPA για αυτό και βαδίζεις στα τυφλά και αυτός είναι ένας από τους κύριους λόγους που ΔΕΝ πρέπει να κάνεις μεταμόσχευση (υπάρχουν φυσικά και άλλοι)

Για ρίξτε μια ματιά στις παρακάτω φώτο

dupa1.png

ΜΜ χωρίς φίνα, βελτίωση της εικόνας μετά την μμ αλλά....

dupa2.png

2 χρόνια μετά η εικόνα αρχίζει να επιδεινώνεται αισθητά. Προφανώς σε λίγα χρόνια χωρίς φίνα δεν θα είχε μείνει τίποτα. Με φίνα όμως

dupa3.png


Άλλη περίπτωση ασθενούς με επιτυχημένη καταρχήν μμ (strip), με εμφανή αραίωση όμως στην δότρια στην οποία δεν δόθηκε σημασία

dupa34.png


5 χρόνια μετά δεν έμεινε τίποτα. Σας θυμίζει κάτι?

dupa5.png



Το πρωτόκολλο για την ανίχνευση DUPA/BUPA είναι το παρακάτω:

dupa13.png


Αν είχαμε τα στατιστικά του Billy θα ήταν πιο εύκολο να κάνουμε "τσεκ" κάποιο ή όλα από τα παραπάνω. Έχω ξαναγράψει ότι η DUPA/BUPA σαν ποσοστό ΑΑ έχει αυξηθεί πολύ την τελευταία δεκαετία και είναι ένα δείγμα της "γυναικοποίησης" των ανδρών αφού η διάχυτη αραίωση είναι η κύρια μορφής γυναικεία αλωπεκία. Θα πρέπει να είναι η πρώτη εξέταση που υποβάλλεται κάποιος που θέλει να κάνει μμ αλλά δυστυχώς ελάχιστες κλινικές την κάνουν ή της δίνουν την πρέπουσα σημασία.

Δυστυχώς οι περισσότερες κλινικές μμ επικεντρώνονται μόνο στην επέμβαση ξεχνώντας ότι η ΑΑ είναι μια σύνθετη, με μεγάλο χρονικό ορίζοντα εξέλιξης, κατάσταση. Αν δεν το δουν ολιστικά δεν θα μπορέσουν να δώσουν πραγματικές λύσεις και να ικανοποιήσουν τους ασθενείς τους σε βάθος χρόνου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Eίναι πολύ πιθανό (και είναι και η μόνη λογική εξήγηση) ότι μάλλον πάσχει από DUPA/BUPA κάτι όμως που θα φαινόταν και στην 2η μμ από την οποία φυσικά δεν έχουμε κανένα στατιστικό.

Προφανώς στα 23 δεν καταλαβαίνεις αν έχεις DUPA/BUPA για αυτό και βαδίζεις στα τυφλά και αυτός είναι ένας από τους κύριους λόγους που ΔΕΝ πρέπει να κάνεις μεταμόσχευση (υπάρχουν φυσικά και άλλοι)

Για ρίξτε μια ματιά στις παρακάτω φώτο

Προβολή συνημμένου 24256
ΜΜ χωρίς φίνα, βελτίωση της εικόνας μετά την μμ αλλά....

Προβολή συνημμένου 24257
2 χρόνια μετά η εικόνα αρχίζει να επιδεινώνεται αισθητά. Προφανώς σε λίγα χρόνια χωρίς φίνα δεν θα είχε μείνει τίποτα. Με φίνα όμως

Προβολή συνημμένου 24258

Το πρωτόκολλο για την ανίχνευση DUPA/BUPA είναι το παρακάτω:

Προβολή συνημμένου 24259

Αν είχαμε τα στατιστικά του Billy θα ήταν πιο εύκολο να κάνουμε "τσεκ" κάποιο ή όλα από τα παραπάνω. Έχω ξαναγράψει ότι η DUPA/BUPA σαν ποσοστό ΑΑ έχει αυξηθεί πολύ την τελευταία δεκαετία και είναι ένα δείγμα της "γυναικοποίησης" των ανδρών αφού η διάχυτη αραίωση είναι η κύρια μορφής γυναικεία αλωπεκία. Θα πρέπει να είναι η πρώτη εξέταση που υποβάλλεται κάποιος που θέλει να κάνει μμ αλλά δυστυχώς ελάχιστες κλινικές την κάνουν ή της δίνουν την πρέπουσα σημασία.
Από πού προκύπτει το δείγμα αύξησης της διάχυτης αραίωσης στον ανδρικό πληθυσμό?
Θέμα διατροφής η κάτι άλλο ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Από πού προκύπτει το δείγμα αύξησης της διάχυτης αραίωσης στον ανδρικό πληθυσμό?
Θέμα διατροφής η κάτι άλλο ?
αν οντως συμβαινει αυτο , δηλαδη εμφανιζεται dupa/bupa με αυξημενη συχνοτητα , η πιο απλη εξηγηση ειναι πως απλα μεγαλωνει το δειγμα του πληθυσμου που ελεγχει το μαλλι του και ειναι artifact στατιστικο του αυξανομενου δειγματος .
 

Georgie

Well-Known Member
αν οντως συμβαινει αυτο , δηλαδη εμφανιζεται dupa/bupa με αυξημενη συχνοτητα , η πιο απλη εξηγηση ειναι πως απλα μεγαλωνει το δειγμα του πληθυσμου που ελεγχει το μαλλι του και ειναι artifact στατιστικο του αυξανομενου δειγματος .
Αυτο ίσως, και μακάρι να ειναι έτσι !

Επειδή παλαιότερα είχα διαβάσει σε ενα άρθρο βρετανικής εφημερίδας ( οχι Sun η daily mirror :) ) για μια έρευνα που έλεγε οτι βάση της εξέλιξης του Ανθρώπου και της προσαρμογής του στο περιβάλλον οι επόμενες γενιές θα αραιώνουν απο τρίχες σε σωμα και κεφαλι και το μελλοντικό μοντελο θα ειναι χωρις μαλλια .
Βέβαια αυτο σε 1000 + χρονια, αργά και σταθερά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αν οντως συμβαινει αυτο , δηλαδη εμφανιζεται dupa/bupa με αυξημενη συχνοτητα , η πιο απλη εξηγηση ειναι πως απλα μεγαλωνει το δειγμα του πληθυσμου που ελεγχει το μαλλι
του και ειναι artifact στατιστικο του αυξανομενου δειγματος .

Αυτό είναι σωστό, παλιότερα δεν δινόταν σημασία στο φαινόμενο, περνούσε απαρατήρητο. Ταυτόχρονα όμως παρατηρείται σταθερά τις τελευταίες δεκαετίες μια πτώση στην τεστοστερόνη στους άνδρες (υπάρχουν σχετικές μελέτες) όπως επίσης και στο συνολικό αριθμό τριχών στον γενικό πληθυσμό. Οι λόγοι δεν είναι γνωστοί, πιθανώς διατροφικοί, περιβαλλοντολογικοί και εξελικτικοί.
 

makis25

Well-Known Member
Αυτο ίσως, και μακάρι να ειναι έτσι !

Επειδή παλαιότερα είχα διαβάσει σε ενα άρθρο βρετανικής εφημερίδας ( οχι Sun η daily mirror :) ) για μια έρευνα που έλεγε οτι βάση της εξέλιξης του Ανθρώπου και της προσαρμογής του στο περιβάλλον οι επόμενες γενιές θα αραιώνουν απο τρίχες σε σωμα και κεφαλι και το μελλοντικό μοντελο θα ειναι χωρις μαλλια .
Βέβαια αυτο σε 1000 + χρονια, αργά και σταθερά.
ναι απλα στο φορουμ εχουμε μαζευτει τα μοντελα του μελλοντος να δωσουμε μια προγευση φαλακρης εξελιξης στην ανθρωποτητα !
 

Medde

Active Member
Αυτό είναι σωστό, παλιότερα δεν δινόταν σημασία στο φαινόμενο, περνούσε απαρατήρητο. Ταυτόχρονα όμως παρατηρείται σταθερά τις τελευταίες δεκαετίες μια πτώση στην τεστοστερόνη στους άνδρες (υπάρχουν σχετικές μελέτες) όπως επίσης και στο συνολικό αριθμό τριχών στον γενικό πληθυσμό. Οι λόγοι δεν είναι γνωστοί, πιθανώς διατροφικοί, περιβαλλοντολογικοί και εξελικτικοί.
Τι σχέση εχει η τεστοστερόνη με τη διαχυτη αραίωση? Η διαχυτη εχει να κανει με την αδυναμια της τρίχας στην dht οπως και σε καθε είδους ΑΑ.
 

alexXXX

Active Member
το θεμα ειναι οτι ο φιλος χαλασε γυρω στα 10000 ευρω κ σπαταλησε την δοτρια του κ ειναι ακομα καραφλος...απ την κλινική τι λενε για το αποτελεσμα?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τι σχέση εχει η τεστοστερόνη με τη διαχυτη αραίωση? Η διαχυτη εχει να κανει με την αδυναμια της τρίχας στην dht οπως και σε καθε είδους ΑΑ.
Καμμία άμεση σχέση, απλά απαντώ στο θέμα της «γυναικοποιησης» για το οποίο ερωτήθηκα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Στο site πάντως λένε οτι προσφέρουν στριπ σε "ειδικές περιπτώσεις"


Δεν κάνει σε καμιά περίπτωση πλέον. Πρέπει να ανανεώσουν την σελίδα θα το αναφέρω.
 
Μπλουζα