Μεταμόσχευση HDC 2950 grafts 16-17/7/2019

primax

Member
Καλημέρα Billy. Η ανάρτησή σου είναι πολύτιμη. Παρακολουθώ την εξέλιξή σου με προσοχή και δεν σου κρύβω πως περίμενα να έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Εύχομαι βέβαια να υπάρξει boost στους επόμενους μήνες. Έχω κλείσει κι εγώ για HDC (Βυρωνίδου, 3000 gragts στο crown) στο τέλος Ιουνίου και προβληματίζομαι έντονα αν θα πρέπει να ακυρώσω και να ψάξω γι` αλλού .( Είχα πάρει την απόφαση για HDC λόγω του καλού αποτελέσματος του John_John και λογικού κόστους )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
@Billy_tramp αν μπορείς βάλε και άλλες φωτογραφίες.. Τα περισσότερα νομίζω τα είπαν τα παιδιά.. Εσένα πως σου φαίνεται το αποτέλεσμα;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Με τον Billy είχαμε κάνει μεταμόσχευση την πρώτη μας το 2012 πριν 8 χρονιά δηλαδή.
Τότε συναγωνιζομασταν για το ποιος έχει το καλύτερο αποτέλεσμα.

Η μονή διάφορα μας όμως τότε ήταν που έχω ήμουν 33 ετών και ο Billy 23.

Ο Billys Όπως και θα παραθέσω από κάτω με φώτο με την τότε αραίωση σίγουρα φαινόταν από μικρή ηλικία ότι του πήγαινε επιθετικά άλλα και επίσης με την τότε αμάθεια και εμου και όλων μας πάνω στα θέματα μεταμοσχευσεων πιστεύαμε ότι παρόλο την διάφορα τις ηλικίας μας το αποτέλεσμα θα ήταν αιώνιο.
Σε έμενα πήγε καλά από τα 33 έως τα 41 που είμαι τώρα και δεν είχα απώλειες στα μεταμοσχευμενα ακόμη και χωρίς φάρμακα.

Το φόρουμ τότε άρχισε να παίρνει τα πάνω του και σε αυτό έσωσε και έμενα να πάω στην Κύπρο και όχι στην berg@nk@rd οποία θα έκλεινα μεταμόσχευση στο πάρα πέντε που τότε ψαχνόμουν και μιλούσα και εγώ με άτομα από εδώ μέσα που είχανε πάει Κύπρο.

Ο Billys τότε με την αραίωση που είχε σίγουρα δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι άλλο για προχωρήσει σε μια πρώτη μεταμόσχευση.
Πλέον όμως και με τα χρόνια που πέρασα εδώ μέσα στο φόρουμ σύνολο 9 και διαβάζοντας θεωρώ σαν Γιάννης ότι δεν πρέπει να μπαίνουνε για μεταμόσχευση παιδιά σε τέτοια ηλικία των 23-25 αλλά ούτε η κλινική να τους αναλαμβάνει ειδικά αν δεν περνούν φαρμακευτική αγωγή πέρα όμως την φαρμακευτική αγωγή δεν συμφωνώ να μπαίνουν σε τέτοια ηλικία.

Η κλινική πλέον απορρίπτει 5 στις 10 περιπτώσεις που έχουν να κάνουν και με ηλικία άλλα και με άλλους διάφορες παράγοντες που δεν αξίζουν να δώσουν τα παιδιά τα λεφτά τους και να μην έχουν ένα επιθυμητό αποτέλεσμα.

Δεν έχω μιλήσει με τον billy άλλα ούτε ξέρω τι έχει πει με την κλινική και τους γιατρούς τώρα που έκανε αυτήν την επέμβαση ποιος ο λόγος που έχασε τα παλιά του μαλλάκια.
Η γνώμη μου είναι ότι του πήγε πολύ επιθετικά η τριχόπτωση και του θέρισε και τα μεταμοσχευμενα διότι βλέπουμε από μικρός ότι θα πήγαινε στα 30 ήδη σε μεγάλο norwood και αρχίσω να πιστεύω σε έναν παράγοντα που ίσως να μην δέχεται τα μοσχεύματα ο οργανισμός του τόσο καλά.
Ο γιατρός ότι έκανε σε έμενα και στις 2 μεταμοσχευσεις που τα πήγα καλά δεν θα έκανε κάτι διαφορετικό στον Billy για να πάρει ένα επίτηδες μέτριο αποτέλεσμα.

Σε αυτήν την μεταμόσχευση έβαλε σε τελείως φαλακρή περιοχή περίπου 3000 μοσχεύματα διασπαρτα.
Έχουν φυτρώσει μοσχεύματα αλλά βεβαία φαίνεται μέτριο και δεν αρκεί για να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Billy αν κάνω κάπου λάθη μπορείς να με διορθώσεις.
Σου μιλάω σαν Γιάννης και φίλος μεσώ φόρουμ από το 2012 που σε γνωρίζω και όχι σαν εκ μέρους τις κλινικής και σίγουρα η εικόνα σου με στεναχωρεί.

Τελος να πω ότι μέλη που δεν μπαίνουν για μεταμόσχευση σε ηλικίες μικρές δεν θα πρέπει να φοβούνται λόγο του αποτελεσματος του billy.
Έκανα 2 μεταμοσχευσεις στην HDC τα πήγα καλά και όπως είπα ο γιατρός θα πρόσεχε το ίδιο κάποιον ασθενή όσο πρόσεξε και εμένα.
Και να υπενθυμίσω στην πρώτη μεταμόσχευση μου πήγα στα τυφλά.


2012 post μου προς billy αυτός με 3080 grafts εγώ με 3400 και όντως τα πήγαινε καλύτερα.
01.PNG


Page1.jpg
 

koumparos

Well-Known Member
Η αα χτύπησε και τη δοτρια γι'αυτό έχασε τόσα πολλά μοσχεύματα.Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.
Ελπίζω κάποιοι που κατηγορούσαν ευθέως τους τοπ γιατρούς για την χρήση φινας πλέον να σταματήσουν να γράφουν ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΑΝΕΎΘΥΝΕΣ και να παίρνουν στο λαιμό τους χρήστες που μπαίνουν σε μικρές ηλικίες για μμ.Πρεπει να γίνει κατανοητό ότι στα μελόντικα μεγάλα norwood η πιθανότητα η αα να χτυπήσει και τη δοτρια είναι αρκετά σημαντική.
 

makis25

Well-Known Member
Με τον Billy είχαμε κάνει μεταμόσχευση την πρώτη μας το 2012 πριν 8 χρονιά δηλαδή.
Τότε συναγωνιζομασταν για το ποιος έχει το καλύτερο αποτέλεσμα.

Η μονή διάφορα μας όμως τότε ήταν που έχω ήμουν 33 ετών και ο Billy 23.

Ο Billys Όπως και θα παραθέσω από κάτω με φώτο με την τότε αραίωση σίγουρα φαινόταν από μικρή ηλικία ότι του πήγαινε επιθετικά άλλα και επίσης με την τότε αμάθεια και εμου και όλων μας πάνω στα θέματα μεταμοσχευσεων πιστεύαμε ότι παρόλο την διάφορα τις ηλικίας μας το αποτέλεσμα θα ήταν αιώνιο.
Σε έμενα πήγε καλά από τα 33 έως τα 41 που είμαι τώρα και δεν είχα απώλειες στα μεταμοσχευμενα ακόμη και χωρίς φάρμακα.

Το φόρουμ τότε άρχισε να παίρνει τα πάνω του και σε αυτό έσωσε και έμενα να πάω στην Κύπρο και όχι στην berg@nk@rd οποία θα έκλεινα μεταμόσχευση στο πάρα πέντε που τότε ψαχνόμουν και μιλούσα και εγώ με άτομα από εδώ μέσα που είχανε πάει Κύπρο.

Ο Billys τότε με την αραίωση που είχε σίγουρα δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι άλλο για προχωρήσει σε μια πρώτη μεταμόσχευση.
Πλέον όμως και με τα χρόνια που πέρασα εδώ μέσα στο φόρουμ σύνολο 9 και διαβάζοντας θεωρώ σαν Γιάννης ότι δεν πρέπει να μπαίνουνε για μεταμόσχευση παιδιά σε τέτοια ηλικία των 23-25 αλλά ούτε η κλινική να τους αναλαμβάνει ειδικά αν δεν περνούν φαρμακευτική αγωγή πέρα όμως την φαρμακευτική αγωγή δεν συμφωνώ να μπαίνουν σε τέτοια ηλικία.

Η κλινική πλέον απορρίπτει 5 στις 10 περιπτώσεις που έχουν να κάνουν και με ηλικία άλλα και με άλλους διάφορες παράγοντες που δεν αξίζουν να δώσουν τα παιδιά τα λεφτά τους και να μην έχουν ένα επιθυμητό αποτέλεσμα.

Δεν έχω μιλήσει με τον billy άλλα ούτε ξέρω τι έχει πει με την κλινική και τους γιατρούς τώρα που έκανε αυτήν την επέμβαση ποιος ο λόγος που έχασε τα παλιά του μαλλάκια.
Η γνώμη μου είναι ότι του πήγε πολύ επιθετικά η τριχόπτωση και του θέρισε και τα μεταμοσχευμενα διότι βλέπουμε από μικρός ότι θα πήγαινε στα 30 ήδη σε μεγάλο norwood και αρχίσω να πιστεύω σε έναν παράγοντα που ίσως να μην δέχεται τα μοσχεύματα ο οργανισμός του τόσο καλά.
Ο γιατρός ότι έκανε σε έμενα και στις 2 μεταμοσχευσεις που τα πήγα καλά δεν θα έκανε κάτι διαφορετικό στον Billy για να πάρει ένα επίτηδες μέτριο αποτέλεσμα.

Σε αυτήν την μεταμόσχευση έβαλε σε τελείως φαλακρή περιοχή περίπου 3000 μοσχεύματα διασπαρτα.
Έχουν φυτρώσει μοσχεύματα αλλά βεβαία φαίνεται μέτριο και δεν αρκεί για να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Billy αν κάνω κάπου λάθη μπορείς να με διορθώσεις.
Σου μιλάω σαν Γιάννης και φίλος μεσώ φόρουμ από το 2012 που σε γνωρίζω και όχι σαν εκ μέρους τις κλινικής και σίγουρα η εικόνα σου με στεναχωρεί.

Τελος να πω ότι μέλη που δεν μπαίνουν για μεταμόσχευση σε ηλικίες μικρές δεν θα πρέπει να φοβούνται λόγο του αποτελεσματος του billy.
Έκανα 2 μεταμοσχευσεις στην HDC τα πήγα καλά και όπως είπα ο γιατρός θα πρόσεχε το ίδιο κάποιον ασθενή όσο πρόσεξε και εμένα.
Και να υπενθυμίσω στην πρώτη μεταμόσχευση μου πήγα στα τυφλά.


2012 post μου προς billy αυτός με 3080 grafts εγώ με 3400 και όντως τα πήγαινε καλύτερα.
Προβολή συνημμένου 24247

Προβολή συνημμένου 24249
καλα ρε συ Γιαννη , η κλινικη , και τοτε , το 12 και αργοτερα τον προετρεψε για φαρμακα ομως;
Επαθα την πλακα μου με τις φωτογραφιες , ολη αυτη η τουφα μπροστα που ηταν προφανως μεταμοσχευμενη εξανεμιστηκε μαζι με το υπολοιπο κεφαλι ! Τρομερο να χτυπησει η φαλακρα τοσο πολυ και τα μεταμοσχευμενα ! Δεν το βλεπεις συχνα να φευγουν τοσο πολυ και μεταμοσχευμενα αλλα κοιτα να δεις ποσο διαφορετικη πορεια θα ειχε με ενα ταπεινο 1mg φιναστεριδης . Κατα πασα πιθανοτητα σημερα , 8 χρονια μετα θα ειχε περιπου ιδια μαλλια με τη φωτο του αποτελεσματος . Και στα 31 θα ειχε καβατζα οσα μοσχευματα ξοδεψε τωρα . Ομως , αφου εχασε τα προηγουμενα , τι μας κανει να πιστευουμε πως και αυτα που εβαλε τωρα δε θα φυγουν διχως θεραπεια , του χρονου , σε 3 χρονια κτλ ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Άμα η εικόνα στα 23 είναι αυτή, ήταν σίγουρο ότι πήγαινε για μεγάλο NW. Σε αυτές τις περιπτώσεις ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η μμ (και ειδικά FUE). Συμφωνώ με τον koumparos για κάποιους «συμβουλάτορες» του τύπου «βάλε λίγο μαλλάκι να φτιάξει η εικόνα σου να χαρείς τα νιάτα σου» και έχει ο θεός. John strip έκανε και ο bill?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
FUE είχε κάνει και εγώ strip. Ναι,άλλη μια διάφορα να πούμε που μου ξέφυγε.
 

vagosx

Well-Known Member
Στη φωτογραφία της δοτριας στην πρώτη σελίδα φαίνεται η τομή της προηγούμενης επέμβασης επομένως η πρώτη επέμβαση πρέπει να ήταν strip
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ναι όντως άλλα στο νήμα του τότε λέει FUE.

Πρέπει να το διαβάσουμε να θυμηθούμε.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Τελικά ναι Strip έκανε άλλα έχει λάθος τίτλο.
Όπως και εγώ τότε έκανα strip για οικονομικούς λογούς το ίδιο και ο Billys

02.PNG
.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nucky

Active Member
Το "πέταλο" του NW 6 - 7 υποτίθεται οτι είναι μόνιμα μαλλιά (σχεδόν) σε ολους. Πλην κάποιων ελαχίστων που φτάνουν σε NW τελικό και το πέταλο καταλήγει να είναι 2 δάχτυλα. Στην περίπτωση του billy δεν βλέπω κάτι τέτοιο , ίσα ίσα που και πίσω και στα πλάγια έχει κρατηθεί πολύ ψηλά η τριχοφυία και με μια σεβαστή πυκνότητα . Επίσης αν δεν κάνω λάθος , όσοι φτάνουν NW τελικό είναι ήδη εκεί αρκετά πριν τα 30 και ο Billy είναι ήδη 31.Η τομή του στριπ είναι άνετα εντός της τωρινής ζώνης τριχοφυίας πίσω . Απ όσο μπορώ να δω από τις φωτογραφίες δεν πρέπει να παίζει κάποιο (σοβαρό τουλάχιστον) θέμα διάχυτης.

Με αφορμή την περίπτωση του Μπίλυ: Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό τon εξοβελισμό της στριπ από τις περισσότερες κλινικές. Ειδικά σε περιπωσεις σαν του Μπίλυ. Έχει ήδη κάνει στριπ άρα το παράσημο το έχει ούτως ή άλλως. Είναι μεγάλο NW άρα χρειάζεται και τα καλύτερης ποιότητας μοσχέυματα μιας στριπ αλλά και τη μεγαλύτερη δυνατή εκμετάλλευση της δότριας με συνδυασμό τεχνικών. Εκτός κι αν η ελαστικότητα δεν επέτρεπε άλλο στριπ . Αλλά δεν νομίζω οτι η HDC το προτείνει πια καν σαν δυνατότητα (και με διορθώνει ο John αν κάνω λάθος ).
 

afanas#not

Active Member
Εγώ πάντως κρίνοντας και από τη μεταμόσχευση αυτή, και άλλες που έχω δει online είμαι πεπεισμένος ότι η DHT χτυπάει περιοχές (NW) του κρανίου ανεξαρτήτως από ποια περιοχή προέρχονται οι τρίχες σε περίπτωση είναι μεταμοσχευμένες. Δηλαδή και μούσια να φυτέψεις σε περιοχή που έχει χτυπηθεί από τη DHT, πάλι αυτοί οι θύλακες θα χτυπηθούν κάποια στιγμή και θα σταματήσουν να παράγουν υγειείς τρίχες. Απλά με τη ΜΜ κερδίζεις μερικά χρόνια (5-20, ανάλογα, όσα δηλαδή χρειάστηκαν για να χάσεις τα μαμά μαλλιά). Και φυσικά όσο μεγαλύτερος είσαι σε ηλικία, τόσο καλύτερα γιατί πρώτον η τεστοστερόνη είναι μειωμένη και δεύτερον (όσο άσχημο και μακάβριο κι αν ακούγεται) ίσως να μην προλάβουν τα ΜΜ μαλλιά να πέσουν....

Και φυσικά αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε η ΜΜ έτσι όπως παρουσιάζεται από το 99% των κλινικών, γιατρών και ειδικών είναι μια απάτη γιατί ΔΕ ΔΙΝΕΙ ΜΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Δίνει απλά νέο κύκλο υγειών μαλλιών που κάποια στιγμή θα πέσουν όπως έπεσαν και τα «μαμά». Εκτός βέβαια αν ο ασθενής δεν είχε ποτέ επιθετική τριχόπτωση ή κάνει κάποια σωστή θεραπεία να περιορίσει τη DHT (φιναστερίδη ή έστω saw palmetto).

Τι λέτε;
 

Georgie

Well-Known Member
Δε νομίζω να ισχύει αυτο που γράφεις οτι δηλαδή το τελικό στάδιο καθορίζεται πριν την ηλικια των 30 .
Η ΑΑ βρίσκεται σε εξέλιξη για πάντα, στην αρχη επιθετική και αργότερα μετα την ηλικια των 40-50 σε πιο αργους ρυθμούς
Αλλα δε σταματάει .
Αν σε περίπτωση η δοτρια αρχίσει να αραιώνει και στη πάροδο των χρόνων χάσει περίπου 3000 +τριχοθυλακια δε σημαίνει οτι θα αδειάσει η περιοχή, απλα θα αραιώσει και μπορει να μην ειναι εμφανή στο ματι η αραιωση .
Στη ληπρια όμως θα φανει η αραιωση περισσότερο .
 

nucky

Active Member
Δεν είπα οτι το τελικό στάδιο ( το που θα φτάσεις δηλαδή τελικά σε καραφλότητα) καθορίζεται πριν τα 30 . Είπα οτι σε όσους φτάνουν σε ΠΟΛΥ μεγάλο NW ( χαριτολογώντας το είπα NW τελικό ) αυτό θα φανεί πριν τα 30
 

Georgie

Well-Known Member
Ναι κατάλαβα τι εννοείς .
Θα στο εξηγήσω καλυτερα .
Εχω ενα φίλο που ειναι NW6 τουλάχιστον απο τα 23 αν οχι πιο πριν .
Ειχε και εχει πυκνό μαλλι στη δοτρια περιοχή .
Ειμαι σίγουρος οτι εχει χάσει μαλλι και απο εκει χωρις να εχει κατέβει προς τα κατω η καράφλα και χωρις να εχει φανει στο ματι η αραιωση λογω υψηλής πυκνότητας της περιοχής .
Εγω στην ηλικια των 50 με NW 3+ και καλή δοτρια περιοχή με αργή αλλα σταθερή τριχοπτωση πιστεύω οτι είχα περισσότερο πυκνό μαλλι στη δοτρια πριν απο 20 χρονια ( χωρις να εχω διάχυτη )
 

nucky

Active Member
Πιθανόν. Για την περίπτωση του Μπίλυ πάντως δεν πιστεύω οτι ξεκληρίστηκε εκ φύσεως τόσο πολυ η δότρια ώστε να έχει αυτό το αποτέλεσμα με 6000 grafts εξ αιτίας αυτού
 

Georgie

Well-Known Member
Φυτρωση υπαρχει , το μαλλι ειναι αρκετά κοντό για συμπέρασμα .
Σε 2 -4 μηνες μπορει η εικόνα να εχει αλλάξει δραματικα προς το καλυτερο .
Κατι που πραγματικά εύχομαι στο φίλο .
 

nucky

Active Member
Ορθόν , ειδικά για κραουν πρεπει να κλείσει τουλάχιστον χρόνος για κριθεί το αποτέλεσμα
 

vlafo

Well-Known Member
Η μμ αφάνας δεν είναι απάτη και θα στο εξηγήσω.
Οταν προορίζεται κάποιος για μεγάλο nw 6-7,θα πρέπει απλά να καταστρώσει "τέλειο πλάνο"προκειμένου αυτά που θα βάλει από δοτρια να μην του πέσουνε ποτέ. Αυτό προϋποθέτει την όσο το δυνατόν πληρέστερη ενημέρωση και ακρίβεια από την πλευρά της εκάστοτε κλινικής.
Η μελλοντική εξέλιξη του καθενός και που θα καταλήξει είναι σχεδόν άγνωστο απλά με βάση την εμπειρία και τις ικανότητες_πιθανότητες του γιατρού πορεύεσαι με μια σχετικη σιγουριά.
Η δότρια δεν ξέρεις πόσο θα αραιώσει αν αραιώσει κάποτε και δεν υπάρχει ηλικία σε αυτό.Ακόμα και φιναστερίδη νά παίρνεις ανακόπτεις μεν την εξέλιξη της ειδικά σε νεαρές ηλικίες που είναι επιθετική η τριχόπτωση,αλλά αν την κόψεις και σε μεγάλη ηλικία και έχεις την προδιάθεση να πας σε μεγαλο nw πάλι στα ίδια θα καταλήξεις.
Συμπερασματικά η μμ σου εξασφαλίζει μαλλιά υγιή για πάντα αλλά αυτό προϋποθέτει μια σειρά από προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούνται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα