Μεταμόσχευση 2500 fut kai 550 fue. Κλινική ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ. Αρνητική εμπειρία.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Για εμένα είναι κλασικό παράδειγμα «λάθους» ή ελλιπούς cons.

Και εξηγούμαι: ο φίλος είναι NW6 με επιφάνεια προς κάλυψη (όπου είχε το πολύ 1000 graft υφιστάμενα, πολλά λέω) 180-220 τμ (εκτίμηση).

Άρα για πλήρη αποκατάσταση θέλει (μ.ο. 45graft/cm2 αλλά αφαιρώ 5 για τα υφιστάμενα) 7200-8800.

Η περιοχή που έβαλε ο γιατρός είναι 140-170 cm2 άρα ήθελε 5600-6400, βάλε στο παιχνίδι και την στρατηγική κάλυψης κλπ μίνιμουμ 5000-6000.

Έβαλε 3050 άρα φυσιολογική η εικονα του φίλου έστω και με μέτρια φυτρωση (δεν το νομίζω για όλη την επιφανεια, τοπικά σε κάποιο σημείο μπορεί να γίνει αλλά σε όλη την επιφάνεια δεν το πιστεύω, άλλωστε η κλινική μας έχει συνηθίσει σε μεγάλες φυτρώσεις).

Η ουλή είναι θέμα όντως. Δεν έκανε τριχοφυτική συγκλιση όπως φαίνεται και στο δελτίο την ΜΜ. Ποιος όμως ο λόγος δεν ξέρω.

Άρα πιστεύω ότι το λάθος είναι στο cons, ο γιατρός έπρεπε να του πει ότι με αυτήν την τακτική (1 ΜΜ 3050 grafts) θα μπορούσε να καλύψει το hairline & frontal third (79-80 cm2 λαμβάνοντας υποψη και τα λίγα graft που έχει μπροστά) και όχι παραπάνω.

Πήγε να καλύψει πολύ μεγαλύτερη επιφανεια και έτσι το αποτέλεσμα είναι πολύ αραιό. Με μία δεύτερη ΜΜ όμως θα μπορούσε να γίνει ΟΚ.

Συμπέρασμα: καλύπτεις ανα περιοχή αν θες να είσαι πυκνός και κλείνεις με κάθε επόμενη ΜΜ και αλλη περιοχή ή αν θες άπλωμα, οπωσδήποτε πρέπει να κάνεις και δεύτερη ΜΜ για πύκνωση.

Για μένα το πλάνο δεν ήταν καλό τόσο ως προς την στρατηγική όσο και ως προς την ενημέρωση του πελάτη για το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

Ο φίλος θέλει αλλά 4000 για πύκνωση εκεί που έχει βάλει και κάλυψη και της περιοχής του crown που άφησε κενή.
Είναι παρά πολύ άδειος .Έχω δει ΝW 6-7 με 6500 να μεταμορφώνονται .Δεν μπορεί να ισχύει αυτό που λες
 

jacksmith

Active Member
Αυτό με τις μετρήσεις των εμβαδών πάντα το είχα απορία. Είναι τόσο δύσκολο για τις κλινικές να βάλουν διαφάνειες με κλίμακα εκατοστόμετρου στην λήπτρια και να έχουν ένα μπούσουλα πως θα κινηθούν σε σχέση με τα grafs , τι επιφάνεια θα καλυψουν κ.τ.λ.? Εχει δεί κανείς ποτέ τέτοια διαφάνεια σε Ελληνική κλινική?
 

alex7

Well-Known Member
Αυτό με τις μετρήσεις των εμβαδών πάντα το είχα απορία. Είναι τόσο δύσκολο για τις κλινικές να βάλουν διαφάνειες με κλίμακα εκατοστόμετρου στην λήπτρια και να έχουν ένα μπούσουλα πως θα κινηθούν σε σχέση με τα grafs , τι επιφάνεια θα καλυψουν κ.τ.λ.? Εχει δεί κανείς ποτέ τέτοια διαφάνεια σε Ελληνική κλινική?
Ο Lorenzo το έκανε στο δικό μου κεφάλι στο consultation .Οι δικοί μας δυστυχώς υπολογίζουν με το μάτι .Από την εμπειρία τους ξέρουν ποσο περίπου θέλει κάθε περιοχή
 

vlafo

Well-Known Member
Μέχρι nw4 μπορούν,έστω και με το μάτι από την εμπειρία τους ξέρουν,σε μεγαλύτερα nw που είναι επιτακτική ανάγκη να προσδιοριστεί επακριβώς που θα μπει το κάθε g και να μετρηθεί το κάθε τι,απλά είναι εγκληματικό να κινούνται έτσι.
Ειδικά για dupa,bupa που δεν την πιάνει κανείς γιατί πολύ απλά δεν κάνουν εξέταση με μικροσκόπιο,τότε απλά έχουν καταδικάσει τον ασθενή από τα αποδυτήρια.
 

koumparos

Well-Known Member
Εδώ τα έχει κάνει μούσκεμα η κλινική.Τραγικη εικόνα.Πληρης αποκατάσταση με repair θα ήταν το σωστό.Τελειως λάθος να αναλαμβάνουν 6αρια με 3000 μοσχεύματα χωρίς πλάνο για άμεση δεύτερη επέμβαση.
 

grg19ggls

Member
Ας μας μιλήσεις αν θέλεις λίγο πιο αναλυτικά για το τι είχατε συζητήσει με τον γιατρό.
π.χ. Είχατε μιλήσει για τη δότρια?
Είχατε συζητήσει ότι είσαι δύσκολη περίπτωση?
Του είχες αναφέρει ότι άλλες κλινικές σε απέρριψαν?
 

manly_Man

Well-Known Member
Από την αρχή ήταν λάθος αυτό το άπλωμα των μοσχευμάτων, που η συγκεκριμένη κλινική το κάνει συνεχώς σε μεγάλα norwood και δεν λέει να το αλλάξει. Πάντα πρέπει να υπάρχει ενα πλάνο κατανομής των grafts σε συγκεκριμένη επιφάνεια ώστε να εξασφαλίζεται μια απαιτούμενη ελάχιστη πυκνότητα και σε επόμενη επέμβαση να καλύπτει το υπόλοιπο μέρος. Αυτό τουλάχιστον κάνουν οι σοβαρές κλινικές, λειτουργούν με πλάνο για την αξιοποίηση όλης της δότριας με μετρήσεις και δεν σκορπάνε έτσι τα μοσχεύματα και ότι βγει. Εκτός από την αραιή κατανομή δεν είχε και καλή φύτρωση, οπότε γι'αυτούς τους 2 λόγους βλέπουμε και αυτό το κακό αποτέλεσμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Αναφέρεις οτι η HDC και η Asmed θεώρησαν οτι δεν εισαι κατάλληλος υποψήφιος
Οι υπόλοιπες κλινικές(εκτός του Αναστασάκη) που έκανες consultation! (sic) και η περίπτωση σου κρίθηκε καταλληλη για μεταμοσχευση
Ποιες ηταν ?
 

tasos33

Well-Known Member
Ποπ κορν , πατατάκια, κόκα zero γυαλιά οράσεως και νέο laptop με 17 άρα οθόνη . Τα όπλα από την επόμενη εβδομάδα. Σασμος παίδες σασμος ....αλλιώς Αφγανιστάν θα γενουμε.:cool::cool::cool::cool:
 

jacksmith

Active Member
Αναφέρεις οτι η HDC και η Asmed θεώρησαν οτι δεν εισαι κατάλληλος υποψήφιος
Οι υπόλοιπες κλινικές(εκτός του Αναστασάκη) που έκανες consultation! (sic) και η περίπτωση σου κρίθηκε καταλληλη για μεταμοσχευση
Ποιες ηταν ?
Ναι, αυτές οι 2. Οι υπόλοιπες ήταν DHI, ADVANCED, LP, BHR ( με Έλληνες γιατρούς της) τις οποίες επισκέφτηκα από κοντά και άλλες του εξωτερικού HLC, Pekiner, Γεωργίου, Κaradeniz, Yaman , μέσω φωτογραφιών κ βίντεο που έστειλα σε ορισμένες.
 

alex7

Well-Known Member
Ναι, αυτές οι 2. Οι υπόλοιπες ήταν DHI, ADVANCED, LP, BHR ( με Έλληνες γιατρούς της) τις οποίες επισκέφτηκα από κοντά και άλλες του εξωτερικού HLC, Pekiner, Γεωργίου, Κaradeniz, Yaman , μέσω φωτογραφιών κ βίντεο που έστειλα σε ορισμένες.
Αν είναι έτσι τότε είναι αξιέπαινος ο Αναστασάκης που σε ανέλαβε ενώ ήσουν τόσο δύσκολο περιστατικό
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ποπ κορν , πατατάκια, κόκα zero γυαλιά οράσεως και νέο laptop με 17 άρα οθόνη . Τα όπλα από την επόμενη εβδομάδα. Σασμος παίδες σασμος ....αλλιώς Αφγανιστάν θα γενουμε.:cool::cool::cool::cool:
κ εσυ ζερο? κ εγω την γουσταρω... ολοι νομιζουν οτι την πινουμε επειδη και καλα δεμ εχει ζαχαρη (μεγαλη παπατζα) αλλα δεν κτλ οτι την πινουμε γιατι ειναι πιο ωραια ενω η αντιστοιχη λαιτ ειναι αηδια....
 

tasos33

Well-Known Member
κ εσυ ζερο? κ εγω την γουσταρω... ολοι νομιζουν οτι την πινουμε επειδη και καλα δεμ εχει ζαχαρη (μεγαλη παπατζα) αλλα δεν κτλ οτι την πινουμε γιατι ειναι πιο ωραια ενω η αντιστοιχη λαιτ ειναι αηδια....
Γιώργη περιμένω με ανυπομονησία την επιστροφή του doc. Tρια καφάσια zero έχω παραγγείλει.
 

tol

Well-Known Member
Γιώργη περιμένω με ανυπομονησία την επιστροφή του doc. Tρια καφάσια zero έχω παραγγείλει.

Φιλε Τασο, γιατι αραγε περιμενεις με ανυπομονησια την επιστροφη απο τις διακοπες του κ. Αναστασακη;

Λες και δε γνωριζουμε εκ των προτερων τι θα αρχισει να γραφει!!!

Θα γραψει, λοιπον, για πολυ δυσκολο περιστατικο, για κακη ανταποκριση του δερματος του πελατη (για τις τεραστιες ουλες), θα γραψει για ολους εμας που ειμαστε ασχετοι και κακεντρεχεις, επειδη ασκουμε κριτικη στην "Μπαρτσελονα" της Ελλαδας...

Μια ειλικρινη αυτοκριτικη απο τον κορυφαιο (κατα την αποψη του) γιατρο δεν προκειται να δουμε. Σου το υπογραφω. Η φιλαυτια, ο ναρκισισμος και ο μεγαλοϊδεατισμος δε θα του το επιτρεψουν.

Οσον αφορα τωρα στο συγκεκριμενο περιστατικο, προσωπικη ταπεινη αποψη ειναι οτι δικαιωνομαι σε αυτα που εδω και ενα χρονο γραφω. Συνεχως ασκω κριτικη στην πολιτικη που ακολουθει ο κ. Αναστασακης με τον καταιγισμο επισημων ελεγχομενων παρουσιασεων.

Ο κ. Αναστασακης εχει τα λιγοτερα (ελαχιστα για την ακριβεια) ανεξαρτητα περιστατικα στο forum απο ολες τις αλλες κλινικες (ακομη και απο Τουρκικες). Αυτο το τονιζω συνεχεια και απο την αλλη ο γιατρος με ειρωνευεται και με απειλει με μηνυσεις, αν δε σωπασω.

Απο τη μια εχει δεκαδες επισημες παρουσιασεις, οπου (επιμενω) τα παντα ειναι ελεγχομενα (συνθηκες φωτισμου, κολακευτικες ληψεις, επιλογες καλων αποτελεσματων).

Απο την αλλη στις ελαχιστες ανεξαρτητες παρουσιασεις εχουν αρχισει να αποκαλυπτονται πολλες αδυναμιες/αρνητικα της κλινικης. Ολες οι ανεξαρτητες παρουσιασεις της κλινικης χρηζουν διορθωτικων επεμβασεων.

Δηλαδη τι να την κανει ο πελατης τη διορθωτικη επιπλεον επεμβαση; Θα ειναι ικανοποιημενος, αν ξαναμπει λιαν συντομως στο χειρουργειο, για να διορθωσει ο κορυφαιος γιατρος τα λαθη/παραληψεις του; Να ξαναπερασει αλλη μια ταλαιπωρια, επειδη ο γιατρος άλλα υποσχοταν (οπως κανει συνηθως, οτι δηθεν θα ειναι απολυτα ευχαριστημενος ο πελατης) και τελικα αλλη ηταν η πραγματικοτητα;

Αν ειναι ετσι, ας παμε ολοι στην DHI!!!

Εγω που ειμαι φανατικος πολεμιος της DHI σας διαβεβαιω οτι η επεμβαση που εκανα το 2011 ηταν πολυ καλυτερη απο το strip του 1994. Και η τριτη επεμβαση του 2015 ηταν πολυ καλυτερη του 2011 και βελτιωσε την κατασταση.

Τι σημαινει, ομως, αυτο; Οτι θα πρεπει να ειμαι ευχαριστημενος, επειδη θα διαβαινω συνεχως το κατωφλι του ιατρειου, για να βελτιωνω μια προηγουμενη μετρια μεταμοσχευση;

Συνεχως, λοιπον, θα διατυμπανιζω οτι για την κλινικη του κ. Αναστασακη η γνωμη που εχουν σχηματισει πολλα μελη, μπορει να ειναι εσφαλμενη. Η γνωμη που στηριζεται σε επισημες παρουσιασεις και video, οπου τα μαλλια χτενιζονται μονο προς τα πισω, πιθανον να ειναι παραπλανητικη.

Φιλοι μου, δειτε το χθεσινο video του Πανου (panos) που αδιαμφισβητητα εχει ενα πολυ καλο αποτελεσμα.

Οταν χτενιζει τα μαλλια προς τα πισω, δειχνει "τουμπανο" (αυτο συμβαινει, γιατι, ως συνηθως, η Α ζωνη "φορτωνεται" με πολλα grafts, για να επιτευχθει το επιθυμητο illusion).

Αντιθετα, οταν τα χτενιζει προς τα μπροστα ή τα ανακατευει, τοτε φαινονται καποια κενα και αδυναμιες.

Ο κ. Αναστασακης σε ολα τα video χτενιζει τα μαλλια προς τα πισω και ετσι εξωραϊζει το αποτελεσμα και, εντεχνως, αποκρυπτει την κατασταση των πισω ζωνων που στα πλειστα περιστατικα ειναι μετρια.

Εν κατακλειδι, οφειλουμε ολοι να ειμαστε προσεκτικοι και κριτικα σκεπτομενοι απεναντι στις παρουσιασεις των ιδιων των κλινικων που ωραιοποιουν το εκαστοτε αποτελεσμα.

Και, για να μην παρερμηνευθω...

Δεν ισχυριζομαι οτι οι παρουσιασεις ανεξαρτητων μελων ειναι αντικειμενικες και αποκαλυπτικες. Πολλα μελη (θελοντας να βαυκαλιζονται και να διαβαζουν καλες κριτικες για το μαλλι τους... ετσι ειναι η ανθρωπινη φυση) αποκρυπτουν την πραγματικοτητα. Ανεβαζουν κολακευτικες φωτογραφιες χωρις να αναδεικνυουν τα τρωτα σημεια του μαλλιου τους.

Ωστοσο, υπαρχουν και μελη που τολμουν και δειχνουν την αληθινη εικονα. Ο Γιωργος για παραδειγμα, αν και φανατικος υποστηρικτης του κ. Τυρκαλα (σε σημειο που πολλες φορες του εχω ασκησει δριμεια κριτικη), εχει ανεβαζει κατα καιρους "ξεγυμνωτικες" φωτογραφιες (με βρεγμενο μαλλι, με νταλα ηλιο). Ετσι, ολοι μας εχουμε τη δυνατοτητα να κρινουμε τις ικανοτητες του κ. Τυρκαλα.

Υπαρχουν και αλλα παιδια (απο DHI, απο Βεκρη, απο τις κυπριακες κλινικες) που, λειτουργωντας ορθα για το συμφερον των μελων του forum, ανεβαζουν αντικειμενικο υλικο.

Σε αυτες, λοιπον, τις παρουσιασεις πρεπει να βασιζομαστε και οχι στις κατευθυνομενες, επεξεργασμενες παρουσιασεις των κλινικων μεταμοσχευσης μαλλιων.
 

Georgie

Well-Known Member
Αν είναι έτσι τότε είναι αξιέπαινος ο Αναστασάκης που σε ανέλαβε ενώ ήσουν τόσο δύσκολο περιστατικό
Αφού και οι άλλοι τον έκριναν κατάλληλο για μεταμόσχευση .
Τι εννοείς αξιέπαινος.

Εγώ ρώτησα τον φίλο για να βοηθήσει στο να αποτρέψει περιστατικά για επίσκεψη στις εν λόγω κλινικές.

Τη πιο σοβαρή προσέγγιση την έκανε η HDC και η Asmed
 
Μπλουζα