Μεταμόσχευση στην Ελλάδα; Με τίποτα!

super7

Member
pazuzu είπε:
Οι κλινικές στην Ελλάδα έχουν καταστρέψει ουκ ολίγα κεφάλια, μεταξύ των οποίων και το δικό μου.

μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? ειχα αποφασισει για ελλαδα αλλα θα δω και το γε***ιου που θα ναι αθηνα για να παρω τελικη αποφαση...τι ακριβως εγινε στην περιπτωση σου και πριν ποσο καιρο?



Edit από Chs
Σε ονόματα και επωνυμίες κλινικών, χρησιμοποιούμε αστερίσκους όπως παραπάνω για ευνόητους λόγους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gio

New Member
Mε όλο το σεβασμό φίλε pazuzu, και δεν στο λέω για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, αλλά ποιός μου λέει και μένα (κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου) οτι δεν είσαι και εσυ αντιπρόσωπος κάποιου/ων ιατρού/ων του εξωτερικού; Στο λέω εντελώς φιλικά, απλώς για να καταλάβεις οτι υπάρχει και το άλλο άκρο και οτι δεν χρειάζεται να τρομοκρατείς τον κόσμο. Το εξωτερικό δεν είναι λύση για όλους και σίγουρα δεν είναι όλοι οι Έλληνες Γιατροί μέτριοι. Στο λέω γιατί γενικότερα έχω μακράν πείρα στα νοσοκομεία. Όσο δε για το κόστος, προσυπογράφω οτι δεν είναι μόνο 1-2 χιλιάδες ευρώ η διαφορά αλλά σίγουρα τριπλάσια, πιθανόν και τετραπλάσια.

Είμαι υπέρ της έρευνας, άλλωστε και εγω πριν κάνω την δική μου δεύτερη ΜΜ το έψαξα πολύ καλά αλλά όχι του ισοπεδισμού.
Πες μου λίγο το ιστορικό σου, ποιός γιατρός σε ανέλαβε, πότε, λεπτομέριες της επέμβασης, και γιατί θεωρείς οτι το κεφάλι σου καταστράφηκε;;

Αν έχεις πρόβλημα δημόσια, ευχαρίστως να μου στείλεις PM.
 

pazuzu

New Member
Η περίπτωσή μου ως πελάτη της DHI χωρίζεται σε δύο σκέλη:

1) ενώ συμφωνήσαμε να βάλω έναν συγκεκριμένο αριθμό μοσχευμάτων, για τον οποίο και πληρώθηκε η κλινική, ξαφνικά οι "γιατροί" ανακάλυψαν την ώρα της επέμβασης ότι ο οργανισμός μου δεν μπορούσε να αντέξει άλλη νάρκωση και με παράτησαν με -500 μοσχεύματα. Ενώ είχαμε συμφωνήσει δηλαδή από την αρχή να μου βάλουν 2.500 μοσχεύματα, όταν φτάσαμε τα 2000 μοσχεύματα οι γιατροί θυμήθηκαν ότι ο οργανισμός μου δεν κάνει να πάρει άλλη ναρκωτική ουσία κι έτσι η επέμβαση τελείωσε στα μισά. Δηλαδή πας σε μια κλινική μεταμόσχευσης και δεν υπολογίζουν από την αρχή πόση νάρκωση μπορεί να αντέξει ο οργανισμός σου, τους πληρώνεις κανονικά, και σου πετάνε την κουράδα αφού έβαλαν το χέρι στην τσέπη σου. Μιλάμε για επαγγελματισμό, όχι αστεία! Φυσικά, η αίσθηση ευθύνης απέναντι στον πελάτη απαράμιλλη: οι γιατροί προσφέρθηκαν να μου βάλουν τα υπόλοιπα 500 "όποτε θέλω", λες και η μεταμόσχευση μαλλιών είναι κάτι σαν να τρως σουτζουκάκια ή να πηγαίνεις βόλτα στο λούνα παρκ, δεν είναι μια δύσκολη διαδικασία που απαιτεί αποθεραπεία κ.λπ., οπότε τι πειράζει να την ξανακάνω για 500 μοσχεύματα; Άλλωστε το πιο πιθανό είναι να σκεφτώ ότι σιγά μην μπω πάλι σε αυτή τη διαδικασία για 500 μόνο μοσχεύματα. Μήπως να προσθέσω άλλα 1000 και να ξακανάνω επέμβαση πληρώνοντας τα χρήματα που απαιτούνται μείον τη διαφορά των 500 μοσχευμάτων;

2) το αποτέλεσμα είναι απαράδεκτο κυρίως σε ό,τι αφορά στην πυκνότητα. Οι "γιατροί" μου πρότειναν να βάζω μινοξιδίλη πολύ πριν "δέσουν" τα μοσχεύματα και το αποτέλεσμα ήταν να ξυπνάω το βράδυ από το ασυναίσθητο τρίψιμο που έκανα με το κεφάλι μου στο μαξιλάρι. Αυτό είχε τραγικά αποτελέσματα για τα μοσχεύματα και αυτό είναι εμφανές από την πυκνότητα.

Αυτά τα ωραία από τους "επαγγελματίες" της DHI για την οποία κάποιοι άλλοι εδώ μέσα πίνουν νερό στο όνομά της.


Gio είπε:
Mε όλο το σεβασμό φίλε pazuzu, και δεν στο λέω για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, αλλά ποιός μου λέει και μένα (κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου) οτι δεν είσαι και εσυ αντιπρόσωπος κάποιου/ων ιατρού/ων του εξωτερικού; Στο λέω εντελώς φιλικά, απλώς για να καταλάβεις οτι υπάρχει και το άλλο άκρο και οτι δεν χρειάζεται να τρομοκρατείς τον κόσμο. Το εξωτερικό δεν είναι λύση για όλους και σίγουρα δεν είναι όλοι οι Έλληνες Γιατροί μέτριοι. Στο λέω γιατί γενικότερα έχω μακράν πείρα στα νοσοκομεία. Όσο δε για το κόστος, προσυπογράφω οτι δεν είναι μόνο 1-2 χιλιάδες ευρώ η διαφορά αλλά σίγουρα τριπλάσια, πιθανόν και τετραπλάσια.

Είμαι υπέρ της έρευνας, άλλωστε και εγω πριν κάνω την δική μου δεύτερη ΜΜ το έψαξα πολύ καλά αλλά όχι του ισοπεδισμού.
Πες μου λίγο το ιστορικό σου, ποιός γιατρός σε ανέλαβε, πότε, λεπτομέριες της επέμβασης, και γιατί θεωρείς οτι το κεφάλι σου καταστράφηκε;;

Αν έχεις πρόβλημα δημόσια, ευχαρίστως να μου στείλεις PM.

Με όλο το σεβασμό φίλε Gio, κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ή όντως δεν καταλαβαίνεις; Ανάμεσα σε δύο άτομα μεταξύ των οποίων ο ένας προτείνει συγκεκριμένη εταιρία για δουλειά και ο άλλος εκφράζει δυσαρέσκεια προς τη συγκεκριμένη εταιρία, ποιος από τους δύο υπάρχει περίπτωση να είναι ο εγκάθετος; Θέλει πολύ λογική για να το καταλάβεις; Στο εξωτερικό υπάρχουν αρκετοί δεκάδες καλοί γιατροί που κάνουν μεταμόσχευση, και με το να λέω σε κάποιον "πήγαινε εξωτερικό" μπορεί να εννοώ οποιονδήποτε από όλους αυτούς, σύμφωνα με το σκεπτικό σου. Στέκει αυτό; Εσύ αντιθέτως προτείνεις συγκεκριμένη εταιρία, δεν κρατάς ούτε καν τα προσχήματα να πεις "κάντε Ελλάδα" γενικά κι αόριστα, ζμπρώχνεις τον κόσμο στην DHI επί τούτου. Ποιος από τους δυο μας είναι ο εγκάθετος; Εκτός αν πιστεύετε ορισμένοι ότι μπορείτε να υποτιμήσετε τη νοημοσύνη του κόσμου σε τέτοιο βαθμό.
 

krhtikos21

Member
Gio είπε:
Mε όλο το σεβασμό φίλε pazuzu, και δεν στο λέω για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, αλλά ποιός μου λέει και μένα (κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου) οτι δεν είσαι και εσυ αντιπρόσωπος κάποιου/ων ιατρού/ων του εξωτερικού; Στο λέω εντελώς φιλικά, απλώς για να καταλάβεις οτι υπάρχει και το άλλο άκρο και οτι δεν χρειάζεται να τρομοκρατείς τον κόσμο. Το εξωτερικό δεν είναι λύση για όλους και σίγουρα δεν είναι όλοι οι Έλληνες Γιατροί μέτριοι. Στο λέω γιατί γενικότερα έχω μακράν πείρα στα νοσοκομεία. Όσο δε για το κόστος, προσυπογράφω οτι δεν είναι μόνο 1-2 χιλιάδες ευρώ η διαφορά αλλά σίγουρα τριπλάσια, πιθανόν και τετραπλάσια.

Είμαι υπέρ της έρευνας, άλλωστε και εγω πριν κάνω την δική μου δεύτερη ΜΜ το έψαξα πολύ καλά αλλά όχι του ισοπεδισμού.
Πες μου λίγο το ιστορικό σου, ποιός γιατρός σε ανέλαβε, πότε, λεπτομέριες της επέμβασης, και γιατί θεωρείς οτι το κεφάλι σου καταστράφηκε;;

Αν έχεις πρόβλημα δημόσια, ευχαρίστως να μου στείλεις PM.

gio αν είχες 10000 θα έκανες μμ σε Ελλάδα?
 

vayero

Member
Πως θα μπορούσαμε και όσοι επιθυμούμε κάτι καλύτερο, ίσως μια ακόμη μεταμόσχευση, να καταλάβουμε ποια είναι η αλήθεια; Ως τώρα δεν μπορω να ξεκαθαρίσω τι ακριβώς θα ήταν καλύτερο, να πάω Ελλάδα και αν ναι που;
 

dimitnw

New Member
παιδιά καλησπέρα. Είμαι ο (banned για ένα μήνα) dimit.

Με λύπη μου ενημερώθηκα ότι συγκεκριμένοι χρήστες, όπως ο (ευγενικός και ευπροσηγορος) n094, αλλά και ο (ατεγκτος) moderator ανεφεραν ότι μπαίνω με δεύτερο λογαριασμό, ενώ κάποιοι άλλοι (εξαιρετικά μορφωμένοι) το υπονόησαν.

Ας πει λοιπόν ο chs (τον οποίο και ευχαριστώ για το 'φινετσάτος' κτλ) αν η ip μου όχι απλά είναι ίδια με του pazuzu, αλλά αν καν μπαίνω από την Ελλάδα! Δε χρειάζεται να αναφέρει ούτε τη χώρα που μένω (εχω πει και στο παρελθόν ότι μένω μόνιμα στο εξωτερικό) ούτε την ip μου (δεν έχει νόημα εξάλλου, αλλιώς δεν θα είχα πρόβλημα).

Δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ. Μπαίνω μόνο και μόνο για τους 2-3 φίλους που έχω κάνει εδώ μέσα και οι οποίοι ίσως θεώρησαν ότι κάνω τέτοιες πονηριές.

Είναι προφανές το ποιος είναι ο pazuzu (παλαιό μέλος) και πρέπει να παραδεχτώ ότι και ο τρόπος που γράφει δείχνει ξύπνιο ατομο που ξέρει να μιλάει ελληνικά και χιούμορ έχει (αναφέρομαι σε όσα έχει γράψει στο παρελθόν με άλλα nicknames), αν και δεν του έχω μιλήσει ποτέ.

ΥΓ: n094 μου είχες στείλει ενα mail πριν ένα μήνα περίπου. Φαίνεται πως αλλαξες άποψη για μενα. Δεν πειράζει. Εγώ πάντως δεν αλλαξα γνωμη για σένα και είναι η ίδια που είχα εξαρχης, να ξερεις.
 

super7

Member
εχω χασει τη μπαλα με ολους σας...εμεις εδω μπαινουμε να βοηθηθουμε να παρουμε σωστη αποφαση ωστε να βελτιωσουμε την εικονα μας και τη ζωη μας κι εδω ειναι πεδιο μαχης κλινικων εμμεσα ή αμεσα...
 

vayero

Member
super7 είπε:
εχω χασει τη μπαλα με ολους σας...εμεις εδω μπαινουμε να βοηθηθουμε να παρουμε σωστη αποφαση ωστε να βελτιωσουμε την εικονα μας και τη ζωη μας κι εδω ειναι πεδιο μαχης κλινικων εμμεσα ή αμεσα...

+1 τουλάχιστον! Πραγματικά θέλω τη ΒΟΗΘΕΙΑ σας, αλλα τα έχω χάσει! Κρίμα!
 

pazuzu

New Member
dimit, ξεκαθαρίστηκε το ότι δεν είμαστε το ίδιο πρόσωπο εδώ και μέρες, ας μη μπαχαλιάζουμε το κάθε θέμα με προσωπικές έριδες. Ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια.

super7, το πράγμα είναι απλό: εδώ μέσα κάποιοι σου λένε πήγαινε στην τάδε κλινική να κάνεις μεταμόσχευση με κλειστά μάτια. Και κάποιοι άλλοι δε σου λένε πήγαινε σε συγκεκριμένη κλινική ή γιατρό για μεταμόσχευση, απλά πρόσεχε την κλινική που σου προτείνουν οι προηγούμενοι.

Κάτσε και σκέψου πριν πάρεις μια τέτοια σοβαρή απόφαση πού θα δώσεις τα χρήματά σου. Η υπόθεση της μεταμόσχευσης έχει δείξει ότι πολλοί μετάνιωσαν το κακό αποτέλεσμα επιλέγοντας τη λάθος κλινική, κανείς όμως δεν μετάνιωσε τα χρήματά του για μεταμόσχευση που έκανε με όμορφο αποτέλεσμα.

(vayero, η υπογραφή σου δε σου λέει τίποτα..; )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

super7

Member
μα αρχιζεις κ αμφιβαλλεις τους παντες...

το μονο που μπορω να κρατησω ειναι οι φωτογραφιες...αυτες δειχνουν καποιο αποτελεσμα εστω κι αν μπορει να φαινεται καλυτερο λογω φωτισμου κλπ...θεωρω δειχνουν τι δυνατοτητες υπαρχουν αυτη τη στιγμη...οι προσδοκιες δεν πρεπει να ναι υψηλες βασει τι βλεπουμε παντα


vayero79 είπε:
Σωστά αυτά που λες όμως πως να ξέρουμε που δίνουν καλό αποτέλεσμα;

το πε κι ο pazuzu.αφου εχεις εμπειρια στην ελλαδα οπως λες σ την υπογραφη σου...εχεις καπου στο οφορουμ το ιστορικο αυτων των μμ ?
 

krhtikos21

Member
re vayero είσαι γραμμένος από το 2009 και ακόμα απορέις τι παίζει με τις κλινικές? παιδιά αν έχετε απορίες να πάτε να βλέπετε άτομα live. άστε τις φωτος από δω.είναι μια εικόνα αλλά ανοίξτε γενικά τα μάτια σας.μπείτε σε φορουμ το εξωτερικού για μια δεύτερη άποψη.πάρε τε fb ανθρώπων να δείτε τι ρόλο βαράνε που έχουνε κάνει βγείτε για έναν καφέ.από σπίτι δεν τα κατάφερε κανείς
 

pazuzu

New Member
super7, αμφιβάλω μία συγκεκριμένη κλινική, αυτή στην οποία έκανα μεταμόσχευση, καθώς και τις προθέσεις ορισμένων "εξαιρετικά ευχαριστημένων" πελατών της που μπαίνουν εδώ μέσα και όλη μέρα την εκθειάζουν. Αν θες να σταθείς στις φωτογραφίες φρόντισε τουλάχιστον να έχεις καλό μάτι για να μπορείς να διακρίνεις το τόπικ, το photoshop ή τις διπλές ip όπου αυτά εφαρμόζονται.

vayero, μπορείς πολύ απλά να πας στην ενότητα "μεταμοσχεύσεις", να την ξεκοκαλίσεις και να δεις ποιοι γιατροί/κλινικές έχουν ΜΟΝΟ θετική απόκριση από παιδιά που τους έχουν εμπιστευτεί για μεταμόσχευση. Θα αποκτήσεις μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
 

super7

Member
pazuzu είπε:
super7, το πράγμα είναι απλό: εδώ μέσα κάποιοι σου λένε πήγαινε στην τάδε κλινική να κάνεις μεταμόσχευση με κλειστά μάτια. Και κάποιοι άλλοι δε σου λένε πήγαινε σε συγκεκριμένη κλινική ή γιατρό για μεταμόσχευση, απλά πρόσεχε την κλινική που σου προτείνουν οι προηγούμενοι.

δεν υπαρχει απλο...οπως λενε καποιοι πηγαινε με κλειστα ματια επειδη εκαναν εκει(και πονηρα σκεπτομενοι λεμε εχουν σκοπο που σου λενε πηγαινε εκει) ετσι κι αυτοι που σου λενε προσεχε τη κλινικη που σου προτεινουν ή πηγα εκει κ με σφαξανε(πονηρα σκεπτομενοι παλι αυτοι εχουν σκοπο να σε διωξουν απο αυτη τη κλινικη)

γι αυτο λεω δε βγαζεις ακρη!!!!!!!!!!!
 

Gio

New Member
Φίλε Pazuzu, προσκαλώ, και προκαλώ να βρεθεί οποιοδήποτε μέλος να πει οτι του είπα εγω να πάει στην D*I και στην κάθε D*I είτε δημόσια, είτε σε προσωπικό μήνυμα. Mην διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου γιατί δεν γεννήθηκα χθες, ούτε ξύπνησα ενα ωραίο πρωι και είπα ας γίνω μέλος του hairlossgr. Εγώ, σε αντίθεση με σένα -μπορώ να μιλήσω και επωνύμως- "εκθέτω" τον εαυτό μου για να έχουν μια εικόνα τα υπόλοιπα μέλη τι θα συναντήσουν αν τελικά αποφασίσουν να κάνουν μεταμόσχευση στην κλινική που έκανα εγώ. Δέχομαι (αν και αυτό σχετικό είναι χωρίς τις ανάλογες αποδείξεις) οτι μπορεί να είσαι δυσαρεστημένος ασθενής της D*I αλλά αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να την θάβεις συνεχώς. Μπορείς να έχεις άποψη και να είναι απόλυτα σεβαστή αλλά μην γίνεσαι επίμονος. Δεν ήμαστε χαζοί όσοι επιλέξαμε την εν λόγω κλινική, όπως δεν είναι χαζοί και όσοι πήγαν κύπρο ή εξωτερικό. Κάθε ένας κάνει την επιλογή του και είναι υπεύθυνος για αυτήν.

Απο εκεί και πέρα όμως, μην γράφεις οτι προμοτάρω, και οτι λέω στα μέλη να πάνε με κλειστά μάτια γιατί εκτός απο το οτι δημιουργείς εντάσεις, είναι ταυτόχρονα και ψευδής είδηση. Επίσης, λένε οτι είσαι παλαιότερο μέλος... γιατί με διαφορετικό ψευδώνυμο; Γιατί δεν φανερώνεις την.... παλαιότερη σου ταυτότητα;
Επουδενί, δεν θέλω να φανώ επιθετικός απέναντί σου (αφού φαίνεται οτι είσαι αρκετά καλλιεργημένο και ψαγμένο άτομο) αλλά πρέπει να υπάρχει μια στοιχειώδης διαφάνεια εδω. Στο μέτρο του δυνατού τουλάχιστον.

Φίλε Krhtike21, θα σου απαντήσω, μόνο και μόνο επειδή είσαι εσυ και σε εκτιμώ σαν άνθρωπο. Διαφορετικά δεν θα το έκανα για ευνόητους λόγους. Αν είχα 10000, θα έκανα και την τρίτη μου ΜΜ στην συγκεκριμένη κλινική όπως θα έκανες και εσυ την δεύτερη σου ΜΜ στον Γεω**ου.
 

pazuzu

New Member
super7 είπε:
δεν υπαρχει απλο...οπως λενε καποιοι πηγαινε με κλειστα ματια επειδη εκαναν εκει(και πονηρα σκεπτομενοι λεμε εχουν σκοπο που σου λενε πηγαινε εκει) ετσι κι αυτοι που σου λενε προσεχε τη κλινικη που σου προτεινουν ή πηγα εκει κ με σφαξανε(πονηρα σκεπτομενοι παλι αυτοι εχουν σκοπο να σε διωξουν απο αυτη τη κλινικη)

γι αυτο λεω δε βγαζεις ακρη!!!!!!!!!!!

Ποιο είναι το όφελος στη δεύτερη περίπτωση; Τι κερδίζει δηλαδή αυτός που σου λέει μην πας στη συγκεκριμένη κλινική, εφόσον ο ανταγωνισμός είναι έτσι κι αλλιώς τεράστιος; Θα καταλάβαινα να με κατηγορήσει κάποιος για τσιράκι του ανταγωνισμού αν έλεγα "μην πας εκεί, πήγαινε ΕΚΕΙ". Εγώ δεν λέω πηγαίντε κάπου συγκεκριμένα.

Να το πούμε με ένα άλλο παράδειγμα; Έστω ότι θέλεις να αγοράσεις ένα τζιν και ρωτάς για την ποιότητα των Energy. Η υπόθεση της μεταμόσχευσης δεν είναι φυσικά τόσο απλή, ας πούμε όμως χάριν παραδείγματος ότι θες να μάθεις για ποιότητες τζιν επειδή θες να αγοράσεις ένα.

Σου λέει λοιπόν ο Α ότι τα Energy είναι "σούπερ ντούπερ καταπληκτικά, εγώ αγόρασα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, δεν σκίζονται, τα έχω λιώσει, είναι μοδάτα, κ.λπ.". Και σου λέει μετά ο Β ότι έχει αγοράσει κι αυτός Energy και δεν έμεινε ευχαριστημένος, η ποιότητα του υφάσματος και της ραφής δεν ήταν πολύ καλή, κ.ο.κ. Αρχίζεις λοιπόν να υποψιάζεσαι ότι κάποιος (ή και οι δύο) μπορεί να είναι βαλτός.

Υπάρχουν τα εξής δύο τινά:

1) Ο Α είναι εκπρόσωπος των Energy και για να ανεβάσει τις πωλήσεις τα εκθειάζει.

2) Ο Β είναι εκπρόσωπος του ανταγωνισμού και για να πουλήσει η φίρμα που εκπροσωπεί αυτός θάβει τα Energy. Ποια φίρμα όμως εκπροσωπεί ο Β; Diesel; Pepe Jeans; Zara; Custo Barcelona; Replay; Εφόσον δεν έχει αναφέρει καμία από τις παραπάνω, δεν έχει προτείνει καμία συγκεκριμένη ως εναλλακτική, ποιανής μπορεί να είναι εκπρόσωπος;

ΑΝ κάποιος από τους δύο είναι βαλτός, ποιος είναι; ο Α ή ο Β;
 

Gio

New Member
pazuzu είπε:
super7 είπε:
δεν υπαρχει απλο...οπως λενε καποιοι πηγαινε με κλειστα ματια επειδη εκαναν εκει(και πονηρα σκεπτομενοι λεμε εχουν σκοπο που σου λενε πηγαινε εκει) ετσι κι αυτοι που σου λενε προσεχε τη κλινικη που σου προτεινουν ή πηγα εκει κ με σφαξανε(πονηρα σκεπτομενοι παλι αυτοι εχουν σκοπο να σε διωξουν απο αυτη τη κλινικη)

γι αυτο λεω δε βγαζεις ακρη!!!!!!!!!!!

Ποιο είναι το όφελος στη δεύτερη περίπτωση; Τι κερδίζει δηλαδή αυτός που σου λέει μην πας στη συγκεκριμένη κλινική, εφόσον ο ανταγωνισμός είναι έτσι κι αλλιώς τεράστιος; Θα καταλάβαινα να με κατηγορήσει κάποιος για τσιράκι του ανταγωνισμού αν έλεγα "μην πας εκεί, πήγαινε ΕΚΕΙ". Εγώ δεν λέω πηγαίντε κάπου συγκεκριμένα.

Να το πούμε με ένα άλλο παράδειγμα; Έστω ότι θέλεις να αγοράσεις ένα τζιν και ρωτάς για την ποιότητα των Energy. Η υπόθεση της μεταμόσχευσης δεν είναι φυσικά τόσο απλή, ας πούμε όμως χάριν παραδείγματος ότι θες να μάθεις για ποιότητες τζιν επειδή θες να αγοράσεις ένα.

Σου λέει λοιπόν ο Α ότι τα Energy είναι "σούπερ ντούπερ καταπληκτικά, εγώ αγόρασα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, δεν σκίζονται, τα έχω λιώσει, είναι μοδάτα, κ.λπ.". Και σου λέει μετά ο Β ότι έχει αγοράσει κι αυτός Energy και δεν έμεινε ευχαριστημένος, η ποιότητα του υφάσματος και της ραφής δεν ήταν πολύ καλή, κ.ο.κ. Αρχίζεις λοιπόν να υποψιάζεσαι ότι κάποιος (ή και οι δύο) μπορεί να είναι βαλτός.

Υπάρχουν τα εξής δύο τινά:

1) Ο Α είναι εκπρόσωπος των Energy και για να ανεβάσει τις πωλήσεις τα εκθειάζει.

2) Ο Β είναι εκπρόσωπος του ανταγωνισμού και για να πουλήσει η φίρμα που εκπροσωπεί αυτός θάβει τα Energy. Ποια φίρμα όμως εκπροσωπεί ο Β; Diesel; Pepe Jeans; Zara; Custo Barcelona; Replay; Εφόσον δεν έχει αναφέρει καμία από τις παραπάνω, δεν έχει προτείνει καμία συγκεκριμένη ως εναλλακτική, ποιανής μπορεί να είναι εκπρόσωπος;

ΑΝ κάποιος από τους δύο είναι βαλτός, ποιος είναι; ο Α ή ο Β;

Στην δική μας περίπτωση ισχύει το εξής σενάριο :

1)ο Α δηλώνει ευχαριστημένος, φορώντας το τζιν εκείνη την στιγμή δείχνοντας πως έχει παραμείνει μετά απο χ,ψ χρόνια χρήσης.

2)ο Β δηλώνει δυσαρεστημένος, μην έχοντας να παρουσιάσει το "χαμηλής ποιότητας τζιν" της ίδιας εταιρίας.

Πάντα υπάρχει και η άλλη πλευρά φίλε pazuzu. Και όταν εσυ λες αόριστα "πηγαίνετε έξω" χωρίς να έχεις κάποια πρόταση με απτά αποτελέσματα, μπερδεύεις περισσότερο τον ενδιαφερόμενο που θέλει να ΔΕΙ πριν επιλέξει. Απο την άλλη όταν κάποιος λέει (που έχει κάνει!) πηγαίνετε κύπρο ή ελλάδα, παρουσιάζει και ένα αποτέλεσμα.. δεν μιλάει γενικά και αόριστα. Κατάλαβες ποια είναι η διαφορά;
Και βέβαια πέραν της αισθητικής (που ως γνωστόν κανείς δεν μπορεί να υπογράψει!!) είναι και το οικονομικό..
 

pazuzu

New Member
Gio είπε:
Φίλε Pazuzu, προσκαλώ, και προκαλώ να βρεθεί οποιοδήποτε μέλος να πει οτι του είπα εγω να πάει στην D*I και στην κάθε D*I είτε δημόσια, είτε σε προσωπικό μήνυμα. Mην διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου γιατί δεν γεννήθηκα χθες, ούτε ξύπνησα ενα ωραίο πρωι και είπα ας γίνω μέλος του hairlossgr. Εγώ, σε αντίθεση με σένα -μπορώ να μιλήσω και επωνύμως- "εκθέτω" τον εαυτό μου για να έχουν μια εικόνα τα υπόλοιπα μέλη τι θα συναντήσουν αν τελικά αποφασίσουν να κάνουν μεταμόσχευση στην κλινική που έκανα εγώ. Δέχομαι (αν και αυτό σχετικό είναι χωρίς τις ανάλογες αποδείξεις) οτι μπορεί να είσαι δυσαρεστημένος ασθενής της D*I αλλά αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να την θάβεις συνεχώς. Μπορείς να έχεις άποψη και να είναι απόλυτα σεβαστή αλλά μην γίνεσαι επίμονος. Δεν ήμαστε χαζοί όσοι επιλέξαμε την εν λόγω κλινική, όπως δεν είναι χαζοί και όσοι πήγαν κύπρο ή εξωτερικό. Κάθε ένας κάνει την επιλογή του και είναι υπεύθυνος για αυτήν.

Απο εκεί και πέρα όμως, μην γράφεις οτι προμοτάρω, και οτι λέω στα μέλη να πάνε με κλειστά μάτια γιατί εκτός απο το οτι δημιουργείς εντάσεις, είναι ταυτόχρονα και ψευδής είδηση. Επίσης, λένε οτι είσαι παλαιότερο μέλος... γιατί με διαφορετικό ψευδώνυμο; Γιατί δεν φανερώνεις την.... παλαιότερη σου ταυτότητα;
Επουδενί, δεν θέλω να φανώ επιθετικός απέναντί σου (αφού φαίνεται οτι είσαι αρκετά καλλιεργημένο και ψαγμένο άτομο) αλλά πρέπει να υπάρχει μια στοιχειώδης διαφάνεια εδω. Στο μέτρο του δυνατού τουλάχιστον.

Φίλε Krhtike21, θα σου απαντήσω, μόνο και μόνο επειδή είσαι εσυ και σε εκτιμώ σαν άνθρωπο. Διαφορετικά δεν θα το έκανα για ευνόητους λόγους. Αν είχα 10000, θα έκανα και την τρίτη μου ΜΜ στην συγκεκριμένη κλινική όπως θα έκανες και εσυ την δεύτερη σου ΜΜ στον Γεω**ου.

Έχεις καταλάβει ότι δε με αφορά να αντιπαρατεθώ μαζί σου σε προσωπικό επίπεδο; Πολύ προσωπικά παίρνεις την αρνητική γνώμη μου για τη συγκεκριμένη κλινική και δεν υπάρχει λόγος.

Κάτι άλλο: από πού κι ως πού μου ζητάς να σου στείλω πριβέ για να σου εξηγήσω την περίπτωσή μου; Προς τι η καούρα; Οφείλω να εξηγήσω κάτι σε εσένα προσωπικά;
 
Μπλουζα