Μεταμόσχευση μαλλιών στην DHI

oreo

Well-Known Member
Εκτιμω στο μεγιστο βαθμο το οτι μοιραζεστε μαζι μου οσα γνωριζετε. Οταν λεω "ετοιμαστειτε να ξενερωσετε" το λεω με την εννοια οτι δεν καμαρωνω καθολου που εχω καταφυγει στη λυση του προσθετου, οποτε σιγουρα και οι αλλοι δεν καλοβλεπουν αυτη τη μεθοδο.
Προσωπικα εχω απογοητευτει παρα πολυ οσον αφορα την κατασταση των μαλλιων μου και δεν ελπιζω σε καποιο θαυμα. Απλα πονταρω στο να γινει λιγο καλυτερη η εικονα απ οτι ειναι και να μην φοβαμαι μην φυσηξει και φανει το κενο μπροστα.
Ωραία έκανες την αρχή, τα μαλλιά τα υπόλοιπα δικά σου είναι ? Για να μπορούν να καταλάβουν τα μέλη τι θέμα έχεις ακριβώς πρέπει να βγάλεις καθαρές φωτογραφίες, δείχοντας όλο το εύρος του προβλήματος , χωρίς καμμιά ωραιοποίηση. Τραβάς όλα τα μαλλιά προς τα πίσω και βγαζεις φώτο απο πάνω (πανοραμική)μπροστά , πλάγια και πίσω την δοτριά σου. Δεν θέλουμε να δούμε πρόσωπο, μόνο κεφάλι φρύδια και πάνω.
Και απο υατή την εικόνα που έβαλες, χρείαζεσαι ανακατανομή των προυπάρχοντων graft και παραπάνω απο 1000 για επέμβαση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ωραία έκανες την αρχή, τα μαλλιά τα υπόλοιπα δικά σου είναι ? Για να μπορούν να καταλάβουν τα μέλη τι θέμα έχεις ακριβώς πρέπει να βγάλεις καθαρές φωτογραφίες, δείχοντας όλο το εύρος του προβλήματος , χωρίς καμμιά ωραιοποίηση. Τραβάς όλα τα μαλλιά προς τα πίσω και βγαζεις φώτο απο πάνω (πανοραμική)μπροστά , πλάγια και πίσω την δοτριά σου. Δεν θέλουμε να δούμε πρόσωπο, μόνο κεφάλι φρύδια και πάνω.
Και απο υατή την εικόνα που έβαλες, χρείαζεσαι ανακατανομή των προυπάρχοντων graft και παραπάνω απο 1000 για επέμβαση.
Οπως εξηγησα φοραω προσθετο που ξεκιναει 2-3 ποντους πισω απο το hairline. Σκοπος ειναι να ενισχυθει το hairline με 1500 grafts προκειμενου να δειχνει το προσθετο οσο πιο φυσικο γινεται.
Σε καμια περιπτωση δεν εχω δοτρια ικανη να με απαλλαξει απο το προσθετο
 

vlafo

Well-Known Member
Πως το ξέρεις ότι δεν έχεις δότρια?
Την έχεις μετρήσει?
Ξεκίνα από εκεί και μετά θα ξέρεις τις επιλογές σου και πως να κινηθείς.
Μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα.
 
Πως το ξέρεις ότι δεν έχεις δότρια?
Την έχεις μετρήσει?
Ξεκίνα από εκεί και μετά θα ξέρεις τις επιλογές σου και πως να κινηθείς.
Μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα.
Ειναι βεβαιο πως δεν θα εχω την πυκνωτητα που επιθυμω και εχω ηδη μια ουλη απο την μεταμοσχευση (FUT) του 2005 που επιβαρυνε πολυ την περιοχη
 

vlafo

Well-Known Member
Ειναι βεβαιο πως δεν θα εχω την πυκνωτητα που επιθυμω και εχω ηδη μια ουλη απο την μεταμοσχευση (FUT) του 2005 που επιβαρυνε πολυ την περιοχη
Μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα
Κάνε μετρήσεις ακριβείς και μετά συζητάμε.
Για του λόγου το αληθές,μπες στο νήμα του Ιούλιου που είναι nw6 και είχε τη μεγαλύτερη δότρια από όλους και να δεις πως θα γίνει στο τέλος.
Και πολλά άλλα παραδείγματα.
 

oreo

Well-Known Member
Οπότε για να καταλάβω, το πρόσθετο το χτενίζεις με φορά προς το μέτωπο και θέλεις να φτίαξεις την a ζώνη ουσιαστικά, ώστε να μην περάσει ο πουνέντης και φανεί η αδυναμία απο κάτω. Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις το εμβαδό που θέλεις να εμφυτεύσεις, υψηλό λόγο και dense packing >40 grafts.
Εκεί που πήγες έκανες τίποτα απο αυτά ή έστω σου μίλησαν για κάποιο πλάνο ή το σχέδιο είναι έλα και θα τα βρούμε όλα, την μέρα της επέμβασης ?
 
Οπότε για να καταλάβω, το πρόσθετο το χτενίζεις με φορά προς το μέτωπο και θέλεις να φτίαξεις την a ζώνη ουσιαστικά, ώστε να μην περάσει ο πουνέντης και φανεί η αδυναμία απο κάτω.

Ειναι σγουρο και το δικο μου και το προσθετο οποτε με ενα ημι-wet look με λιγο αφρο ή λακ, ψιλογεμιζει η μπροστινη γραμμη και ετσι δεν χρειαζεται να το χτενιζω σαν κουρτινα, ομως οκ αν φυσαει δυνατα κοντρα τοτε γινομαι ρεζιλι..

Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις το εμβαδό που θέλεις να εμφυτεύσεις, υψηλό λόγο και dense packing >40 grafts.

Δεν αμφισβητω τα παραπανω ομως ειμαι καπως χαλαρος ως προς αυτο, γιατι εχω τη δυνατοτητα να παιξω με την θεση του προσθετου (το οποιο επανατοποθετω καθε 1,5 μηνα) μερικα εκατοστα μπρος πισω. Συνεπως εκτιμω πως αν μπορεσουν και μου κανουν κατι σαν την παρακατω φωτο θα ειμαι πολυ καλα.

Εκεί που πήγες έκανες τίποτα απο αυτά ή έστω σου μίλησαν για κάποιο πλάνο ή το σχέδιο είναι έλα και θα τα βρούμε όλα, την μέρα της επέμβασης ?

Το δευτερο... Ομως τους πηρα χτες το απογευμα και μου ειπαν πως θα μου κανονισουν λιγες μερες πριν την επεμβαση συναντηση με τον γιατρο (που δεν ξερουν ακομα ποιος θα με αναλαβει).
Εδω να πω πως μαλλον εγω φταιω, αφου πηγα πολυ χυμα και δεν ζητησα αρκετες διευκρινησεις. Οταν ομως μιλησαμε χτες και σημερα ηταν πολυ θετικοι στο να με φερουν σε επαφη με τον γιατρο και μου ειπαν οτι σαφως και ειναι απαραιτητο να γινει.
 

oreo

Well-Known Member
Ειναι σγουρο και το δικο μου και το προσθετο οποτε με ενα ημι-wet look με λιγο αφρο ή λακ, ψιλογεμιζει η μπροστινη γραμμη και ετσι δεν χρειαζεται να το χτενιζω σαν κουρτινα, ομως οκ αν φυσαει δυνατα κοντρα τοτε γινομαι ρεζιλι..



Δεν αμφισβητω τα παραπανω ομως ειμαι καπως χαλαρος ως προς αυτο, γιατι εχω τη δυνατοτητα να παιξω με την θεση του προσθετου (το οποιο επανατοποθετω καθε 1,5 μηνα) μερικα εκατοστα μπρος πισω. Συνεπως εκτιμω πως αν μπορεσουν και μου κανουν κατι σαν την παρακατω φωτο θα ειμαι πολυ καλα.



Το δευτερο... Ομως τους πηρα χτες το απογευμα και μου ειπαν πως θα μου κανονισουν λιγες μερες πριν την επεμβαση συναντηση με τον γιατρο (που δεν ξερουν ακομα ποιος θα με αναλαβει).
Εδω να πω πως μαλλον εγω φταιω, αφου πηγα πολυ χυμα και δεν ζητησα αρκετες διευκρινησεις. Οταν ομως μιλησαμε χτες και σημερα ηταν πολυ θετικοι στο να με φερουν σε επαφη με τον γιατρο και μου ειπαν οτι σαφως και ειναι απαραιτητο να γινει.
Μάλλον βλέπουν και αυτοί το φόρουμ ;) .Η φώτο που ανέβασες δεν είναι πάντως ενδεικτική γιατί το παλικάρι με το ξυρισμένο σαν καπουτσίνος κεφάλι, έχει μαλλιά πάνω, φαίνεται ακόμα και αν είναι θολή. Και επίσης έχει και hairline κρατήσει. Να ρωτήσω απο περιέργεια γιατί δεν ξυρίζεις τα μπροστά και να φοράς ενα ολοκληρωμένο πρόσθετο και να φαίνεσαι γαμάτος απο το να μπεις σε τέτοια τταλαιπωρία ?
 
Μάλλον βλέπουν και αυτοί το φόρουμ ;) .Η φώτο που ανέβασες δεν είναι πάντως ενδεικτική γιατί το παλικάρι με το ξυρισμένο σαν καπουτσίνος κεφάλι, έχει μαλλιά πάνω, φαίνεται ακόμα και αν είναι θολή. Και επίσης έχει και hairline κρατήσει. Να ρωτήσω απο περιέργεια γιατί δεν ξυρίζεις τα μπροστά και να φοράς ενα ολοκληρωμένο πρόσθετο και να φαίνεσαι γαμάτος απο το να μπεις σε τέτοια τταλαιπωρία ?

Αν μπουμε στο τεχνικο κομματι του προσθετου θα σας καψω και δεν το θελω...
1. Θα πω απλα οτι εχω δει και ασθενεις που το φορανε απο πολυ μπροστα όμως και παλι δεν φαινεται φυσικο
2. δεν θελω να το βαζω με κολλα (εγω το δενω στα λιγα μαλλια που εχω για να βαζω απο κατω regaine ωστε να μην χασω το χνουδι :D )
 

oreo

Well-Known Member
Αν μπουμε στο τεχνικο κομματι του προσθετου θα σας καψω και δεν το θελω...
1. Θα πω απλα οτι εχω δει και ασθενεις που το φορανε απο πολυ μπροστα όμως και παλι δεν φαινεται φυσικο
2. δεν θελω να το βαζω με κολλα (εγω το δενω στα λιγα μαλλια που εχω για να βαζω απο κατω regaine ωστε να μην χασω το χνουδι :D )
Ω ρε φίλε με μούδιασες, αχ ρε παλιο μισοφόρια, τι τραβάν για σας τ ' αγόρια.
Όπως και να έχει λοιπόν, συζήτησε αναλυτικά και κάνε τις μετρήσεις στο ραντεβού που έχεις. Πόσταρε εμβαδό, δότρια και την πυκνότητα εμφύτευσης που θα σου πουν, να σου πούμε και εμείς την γνώμη μας.
 
Ω ρε φίλε με μούδιασες, αχ ρε παλιο μισοφόρια, τι τραβάν για σας τ ' αγόρια.
Όπως και να έχει λοιπόν, συζήτησε αναλυτικά και κάνε τις μετρήσεις στο ραντεβού που έχεις. Πόσταρε εμβαδό, δότρια και την πυκνότητα εμφύτευσης που θα σου πουν, να σου πούμε και εμείς την γνώμη μας.

Ειναι τεραστιο φορτιο ομως ειναι ο μονος τροπος να εχω full μαλλι, η φωτο ειναι μετα απο βουτια αλλα με απνοια ευτυχως...

Στην ερωτηση "αξιζει τον κοπο να υποστεις τοσα μαρτυρια για να εχεις ενα ψευτικο μαλλι;" η απαντηση ειναι ΟΧΙ. Ομως στην περιπτωση μου πιστευω το φορτιο θα ηταν πιο βαρυ αν το αποχωριζομουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Ειναι τεραστιο φορτιο ομως ειναι ο μονος τροπος να εχω full μαλλι, η φωτο ειναι μετα απο βουτια αλλα με απνοια ευτυχως...

Στην ερωτηση "αξιζει τον κοπο να υποστεις τοσα μαρτυρια για να εχεις ενα ψευτικο μαλλι;" η απαντηση ειναι ΟΧΙ. Ομως στην περιπτωση μου πιστευω το φορτιο θα ηταν πιο βαρυ αν το αποχωριζομουν.
Μετά απο τέτοια εικόνα, να κάνεις εμφάνιση αυγού, έχεις δίκιο δεν χωνεύεται. Απο την άλλη μπορεί να σου πάει και να γλυτώσεις την κάλυψη - απόκρυψη.
 

Gianney

Well-Known Member
Ειναι τεραστιο φορτιο ομως ειναι ο μονος τροπος να εχω full μαλλι, η φωτο ειναι μετα απο βουτια αλλα με απνοια ευτυχως...

Στην ερωτηση "αξιζει τον κοπο να υποστεις τοσα μαρτυρια για να εχεις ενα ψευτικο μαλλι;" η απαντηση ειναι ΟΧΙ. Ομως στην περιπτωση μου πιστευω το φορτιο θα ηταν πιο βαρυ αν το αποχωριζομουν.
Η φωτό είναι λες και είναι σχέδιο πάντως χαχα
 
Update: Τελικα θα με αναλαβει ο Μαντσιουκας, τον οποιο συνάντησα σήμερα και τον βρηκα απολυτα σοβαρο και προθυμο, στο να κατανοήσει την πολυπλοκη περιπτωση μου και να χαραξει την καταλληλη στρατηγικη για μενα.
 
Γεια σας! Σημερα έκανα το πρωτο λουσιμο μετα την μμ (3η μέρα) και μερος του πενιχρου τριχωτου μου, πηγε και κολλησε πανω στην ληπτρια. Πιστευετε πως υπαρχει κινδυνος να ξεριζωσω κανενα μοσχευμα αν παω να τα βγαλω απο πανω; (εννοειται με προσοχη 1-1 με το χερι χωρις χτενα κτλ)

IMG_20211011_133044.jpg
 

Flag17

Well-Known Member
Γεια σας! Σημερα έκανα το πρωτο λουσιμο μετα την μμ (3η μέρα) και μερος του πενιχρου τριχωτου μου, πηγε και κολλησε πανω στην ληπτρια. Πιστευετε πως υπαρχει κινδυνος να ξεριζωσω κανενα μοσχευμα αν παω να τα βγαλω απο πανω; (εννοειται με προσοχη 1-1 με το χερι χωρις χτενα κτλ)

Προβολή συνημμένου 41202
Πόσα μοσχεύματα έβαλες φίλε τελικά ? Τι θέμα έχεις να τα βγάλεις ? Όταν κάνεις μασάζ στο λούσιμο έτσι και αλλιώς θα φύγουν από πάνω μην το κάνεις έτσι ξερά
 
Πόσα μοσχεύματα έβαλες φίλε τελικά ? Τι θέμα έχεις να τα βγάλεις ? Όταν κάνεις μασάζ στο λούσιμο έτσι και αλλιώς θα φύγουν από πάνω μην το κάνεις έτσι ξερά

μου ειπαν 2000 τριχες που αντιστοιχει σε περιπου 850 μοσχευματα με 40-42 τριχες ανα τετραγωνικο εκατοστό.

Για τις τριχες απο τα μαλλια που πεφτουν πανω στη ληπτρια ρωταω αν υπαρχει κινδυνος να ξεριζωσουν καποιο μοσχευμα σε περιπτωση που παω να της κανω προς τα πισω
 

Flag17

Well-Known Member
Φίλε μου για να έχεις φυσικότητα ήθελες 80+ τρίχες το λιγότερο ανά τετραγωνικό εκατοστό. Είναι δυνατόν να σε πήγε σε πυκνότητα 17graft στην hairline μου φαίνεται αδιανόητο. Τα μαλλιά όταν λούζεσαι άμα τα τρίψεις ελαφριά θα φύγουν τα πίσω που είναι κολλημένα
 
Μπλουζα