Μέταλλα και ιχνοστοιχεία για υγιή μαλλιά

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

και αυτό εδώ - http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,148.0.html !!!

σημ.: δεν θα πρέπει να λαμβάνεται μαζί με ασπιρίνη, αντιπηκτικά, αιμοπεταλίων κατά των ναρκωτικών, και μη στεροειδή φάρμακα.
δεν θα πρέπει να λαμβάνεται μαζί με φάρμακα που επηρεάζουν την ορμονική ανισορροπία στις ορμόνες του φύλου και των ανδρών, η οποία περιλαμβάνει finasteride (Propecia και Proscar) ή flutamide (Eulexin).
μπορεί επίσης να επηρεάσει το αποτέλεσμα χαπιών ορμονών (αντισύλληψη) και θεραπείες στις γυναίκες.
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Μέταλλα και ιχνοστοιχεία για υγιή μαλλιά

Λιγο ασχετο αλλα Σπυρο εχω μια ερωτηση.
Τι γνωμη εχεις για τη λεκιθινη-που κυκλοφορει κ στα φαρμακεια?
Τη χρησιμοποιει ενας φιλος που θελει να χασει βαρος-σε συνδυασμο με γυναστηριο
Λεει τιποτα η' λιγα πραγματα?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μέταλλα και ιχνοστοιχεία για υγιή μαλλιά

ρωτάς...για αδυνάτισμα ή υπερθερμιδική δίαιτα;! ::)

συμπληρωματικά πάντα για τα μαλλιά,
καλό είναι το πράσινο/μαύρο τσάι
ο ψευδάργυρος
η βρώμη
το πυρίτιο
τα ω3/ω6/ω9
η βιτ. Β
... κ.α
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μέταλλα και ιχνοστοιχεία για υγιή μαλλιά

Τι γνωμη εχεις για τη λεκιθινη-που κυκλοφορει κ στα φαρμακεια?
Τη χρησιμοποιει ενας φιλος που θελει να χασει βαρος-σε συνδυασμο με γυναστηριο
Λεει τιποτα η' λιγα πραγματα?

Εχω ένα φίλο που γυμναζόμασταν μαζί παλιότερα ο οποίος κάθε χρόνο μετά το πάσχα ξεκινούσε δίαιτα με λεκιθίνες.
Αυτό το έκανε κάθε χρόνο επί 3 χρόνια και μερικές φορές έπαιρνε λεκιθίνη και μέσα στο χειμώνα γιατι έβλεπε αποτελέσματα. (όπως έλεγε)
Να μην στα πολυλογώ, έχει κάνει ένα βυζί μεγαλύτερο από της γυναίκας μου...
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Μέταλλα και ιχνοστοιχεία για υγιή μαλλιά

Πιο πολυ σαν απορια το εχω. Επειδη συμφωνα με το φιλο μου βοηθαει στην καυση του λιπους( ??? )
Μουφες δηλαδη?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μέταλλα και ιχνοστοιχεία για υγιή μαλλιά

Πιο πολυ σαν απορια το εχω. Επειδη συμφωνα με το φιλο μου βοηθαει στην καυση του λιπους( ??? )
Μουφες δηλαδη?

Γνώμη μου είναι ότι κάτι κάνει, όπως και καποιος καλός λιποδιαλύτης, αλλά πάντα σε συνδυασμό με καλή διατροφή...

Προσωπικά πιστεύω ότι λεκιθίνες και γενικότερα προιόντα σόγιας δεν είναι ότι καλύτερο για άντρες...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μέταλλα και ιχνοστοιχεία για υγιή μαλλιά

tropheus είπε:
[quote author=Ntia link=topic=314.msg4132#msg4132 date=1228224225]
Ψευδάργυρο παίρνω κάθε μέρα 100mg μετά το φαγητό. Βασικά μόλις το πάρω και για λίγη ώρα δεν νιώθω και πολύ καλά, νιώθω μικρή ναυτία και γενικά το στομάχι μου κάπως. Παθαίνει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο?

tropheus είπε:
Κλασσικότατο σύμπτωμα... Μείωσε την ποσότητα στο μισό ή καλύτερα διέκοψέ το. Δεν προσφέρει τίποτα... και πολύ πιθανόν να σου κάνει κακό.

σωστος ο φιλος μια ποσοτητα των 50 ειναι καλυτερη

επισης και η διακοπη του δεν θα διμιουργησει προβλημα
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Kατι ας πουμε ασχετο , αν κοψω το χαπι στα δυο κ βαλω την σκονη(δηαδη το εσωτερικο του .π.χ. σιδηρο -χαπι σιδηρου) κ το ανακατεψω με γαλα κ το πιω θα υπαρχει καποιο προβλημα ειναι πιο ασφαλεστερο απο το να παθω κανα προβλημα κατι στο συκωτι εαν παιρνω καθε μερα?
Ρωταω διοτι οσοι παιρνουν χαπια μετα απο χρονια δημιουργειται προβλημα στο συκωτι οποτε αυτο που το δημιουργει ειναι το περιβλημα η κ το εσωτερικο π.χ. της βιταμινη η απο ενα συμπληρωμα?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

το περίβλημα σε όλα τα χάπια/κάψουλες παίζει ρόλο στην προστασία των ουσιών από το περιβάλλον και ειδικά από το υγρό στο στομάχι,έτσι ώστε να γίνει η μέγιστη απορρόφηση

το αν κάποια ουσία θα δώσει παρενέργειες από το ήπαρ,είναι καθαρά θέμα μεταβολισμού και χρήσης της ίδιας της ουσίας
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Οποτε κ χωρις το περιβλημα αν το κατεβαζεις με ενα π.χ. γαλατακι η χυμο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα .
Σκεφτομαι πως πιο πολυ στεκει πως το περιβλημα ειναι οντως για την προστασια απο το περιβαλλον παρα στο οτι βοηθαει στο να γινει η αποροφηθει η ουσια δηλαδη πως βοηθα το περιβλημα στο να αποροφηθει η ουσια καλυτερα,δεν μου στεκει ::) αλλα μπορει εννοειται να εχω πεσει κ εξω ,με το υγρο στο στομαχι τι εννοεις ?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

το γαστρικό υγρό είναι οξύ-το πιο διαβρωτικό που έχει βρεθεί :eek:
οπότε οι ουσίες πρέπει να προστατευθούν για να γίνει σωστός μεταβολισμός τους και όχι καταστροφή από το γαστρικό υγρό
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Οκ αλλα οταν περνεις π.χ. πρωτεινες που τις βαζεις μεστο γαλα η στο χυμο κ.τ.λ. δεν ειναι το ιδιο ?
Επισης ο σιδηρος δεν κανει καλο στα μαλια ?
 

magic810

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

akishellas3 είπε:
Οκ αλλα οταν περνεις π.χ. πρωτεινες που τις βαζεις μεστο γαλα η στο χυμο κ.τ.λ. δεν ειναι το ιδιο ?
Επισης ο σιδηρος δεν κανει καλο στα μαλια ?

υπαρχει και ο φυτικος σιδηρος για οσους δεν θελουν τα χημικα....FLORADIX
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

akishellas3 είπε:
Οκ αλλα οταν περνεις π.χ. πρωτεινες που τις βαζεις μεστο γαλα η στο χυμο κ.τ.λ. δεν ειναι το ιδιο ?
Επισης ο σιδηρος δεν κανει καλο στα μαλια ?
ναι ρε άρχοντα,το ίδιο είναι!
σίδηρο καλύτερα να παίρνεις από τα φαγητά - http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,314.0.html
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Ναι το ειχα ξεχασει αυτο :p ,απλα εχω ω3-Q10-Iron-AQAI(τωρα θα μου ερθει αυτο)-L-ARGININE κ παιρνω καθε μερα ΕΝΑ (οχι ολα)απο αυτα κ πλεον τα ανοιγω κ τα βαζω στο γαλα κ τα πινω (εκτος απο το ω3 ) κ γιαυτο ρωταω εφοσον π.χ. αλλα συμπληρωματα που ειναι σκονη μπορουμε κ τα αναμιγνυουμε με γαλα αυτα θα ηταν λαθος να το κανουμε (εφοσον σκονη ειναι κ αυτα μεσα στο περιβλημα)?Ρωταψ μην κανω καμια μαμακια κ φαω καμια ητα που τα βαζω στο γαλα.
 

vrm

Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Παντως, αρκετα καλες βιταμινες για τα μαλλια ειναι και της Apivita ( τις δοκιμασα για ενα 3 μηνες ). Τα συστατικα που περιεχουν ,τα οποια μου ειχαν κανει εντυπωση τοτε ειναι τα εξης
Ταυρίνη
Ισοφλαβονες
λαδι φυτρα σιταριου
Μαγια μπυρας
(εδω αναφερει οτι μελετες στην Ευρωπη οτι η καθημερινη προσληψη μαγια μπυρας και σογιας βοηθησε οχι μονο στη διατηρηση των υγιων μαλλιων αλλα και στην αναπτυξη νεων)
L-Κυστινη L-μεθειονινη
Μπαμπου( περιεχει πυριτιο σε ποσοστο 70% το οποιο καθυστερει την πτωση των μαλλιων )
Θυμαρι
Προπολη
Ψευδαργυρο
Λεκιθινη σογιας
Εκχυλισμα κουκουτσιων σταφιλιου
 
Μπλουζα