Μέταλλα και ιχνοστοιχεία για υγιή μαλλιά

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

YPOMONETIKOS είπε:
τοτε εσυ φιλε μου ποια πολυβιταμινη μαλλιων θεωρεις καλυτερη να παρω και γιατι?? , επειδη αυτο το tricologic ειναι πανακριβο (54 ευρω το κουτι με 60 καψουλες μεσα..
δεν το παίζω ξερόλας - και εγώ στο ψάξιμο είμαι... ;)

παίρνω μαύρο/πράσινο τσάι,ιπποφαές,ω3 και L-Aργινίνη με φοβερή αλλαγή στην υφή/όψη της τρίχας και "τρελή" ευεξία και αντοχή - επιπρόσθετα δεν έχω καμία παρενέργεια από proscar...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

YPOMONETIKOS

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

δηλ μου λες να το κοψω και να παρω ω3,ιπποφαες και λ-αργινινη...ομως ολα αυτα μαζι ποσο κοστιζουν?ξεπερνανε τα 55 ευρω το μηνα?το ω3 και η λ-αργινινη τι προσφερουν στα μαλλια?
 

Άκης

Administrator
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

NoMoreLoss είπε:
λες η ζαπρε να είναι growth stimulant? :p
Μπα, σαν DHT Blocker μου έρχεται στο μυαλό... :D

YPOMONETIKOS είπε:
τοτε εσυ φιλε μου ποια πολυβιταμινη μαλλιων θεωρεις καλυτερη να παρω και γιατι?? , επειδη αυτο το tricologic ειναι πανακριβο (54 ευρω το κουτι με 60 καψουλες μεσα..
YPOMONETIKOS είπε:
δηλ μου λες να το κοψω και να παρω ω3,ιπποφαες και λ-αργινινη...ομως ολα αυτα μαζι ποσο κοστιζουν?ξεπερνανε τα 55 ευρω το μηνα?το ω3 και η λ-αργινινη τι προσφερουν στα μαλλια?
Δεν υπάρχει πολυβιταμίνη να κάνει για τα μαλλιά. Όλες παπ@ριες είναι. Το έχουμε πει 100 φορές. Αν θέλεις να πάρεις ώστε στο μυαλό σου να λες ότι κανεις κάτι καλό στα μαλλιά σου, πάρτες. Αλλά στα μαλλιά σου δεν θα κάνουν τίποτα, στα νύχια σου ναι.
Ιπποφαές κλπ πάρτα αν θες να κάνεις κάτι στο σώμα σου και να δώσεις ένα ψιλό στα μαλλιά σου.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

YPOMONETIKOS είπε:
δηλ μου λες να το κοψω και να παρω ω3,ιπποφαες και λ-αργινινη...ομως ολα αυτα μαζι ποσο κοστιζουν?ξεπερνανε τα 55 ευρω το μηνα?το ω3 και η λ-αργινινη τι προσφερουν στα μαλλια?

ιπποφαές (internet) - 17€ (http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?products_id=3312)=>190 συστατικά όπως ω3/ω6 κ.α
L-Αργινίνη (internet) - 12€ (http://www.pharmazon.gr/product_info.php?products_id=712&language=gr&ref=pathfinder) =>για τυχόν παρενέργειες proscar και όχι μόνο

άποψή μου είναι ότι όλα αυτά δεν είναι κύρια θεραπεία,και δικαιολογημένα οι περισσότεροι τα θεωρούν περιττά ...
συγνώμη αν φάνηκα επιθετικός - δεν ήταν πρόθεσή μου..
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

_SPIROS είπε:
[quote author=YPOMONETIKOS link=topic=256.msg6006#msg6006 date=1232909321]
δηλ μου λες να το κοψω και να παρω ω3,ιπποφαες και λ-αργινινη...ομως ολα αυτα μαζι ποσο κοστιζουν?ξεπερνανε τα 55 ευρω το μηνα?το ω3 και η λ-αργινινη τι προσφερουν στα μαλλια?

(internet)ιπποφαές - 17€ (http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?products_id=3312)=>190 συστατικά όπως ω3/ω6 κ.α
L-Αργινίνη (internet) - 12€ (http://www.pharmazon.gr/product_info.php?products_id=712&language=gr&ref=pathfinder) =>για τυχόν παρενέργειες proscar και όχι μόνο

άποψή μου είναι ότι όλα αυτά δεν είναι κύρια θεραπεία,και δικαιολογημένα οι περισσότεροι τα θεωρούν περιττά ...
συγνώμη αν φάνηκα επιθετικός - δεν ήταν πρόθεσή μου..

[/quote]

είδα διαφήμιση στο σκατοκουτο(ΤV) για ιπποφαές ότι παίζει στα φαρμακεία της γειτονιάς :)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

bilr09 είπε:
http://www.progressivehealth.com/content/default.asp?artid=143
tsekarete afto to xapi k peite gnomes...admin pos sou fenete me afta pou periexei?mporei na kanei douleia san dht blocker?

ελαχιστη
χρησιμοποιει Palmetto και σιτοστερολη για μπλοκαρισμα
αμφιβαλλω πολυ οτι ειναι αποτελεσματικο

και για διεγερση του θυλακα
Grape Seed και αποσταγμα πρασινου τσαγιου

κουραζεις πολυ το συκωτακι σου για μικρο αποτελεσμα
γιατι να περνας στην διαδικασια μεταβολισμου του χαπιου στο συκωτι σου
ωστε να μπει στο αιμα σου και σιγα σιγα να φτασει στο θυλακα οπου εκει θα σου κανει μικρη δουλεια


ακομη και μικρη δουλεια να σου κανει θα σου κανει σε κανενα 6μηνο και βαλε
και απαναλαμβανω μικρη δουλεια

και εσυ θα ειναι αναγκασμενος να βαζεις να μεταβολιζεις το χαπι στο συκωτι σου και να το ταλαιπωρεις σχεδον αδικα χωρις αποτελεσμα
και αυτο θα πρεπει να το κανεις εφορου ζωης γιατι ακομη και αποτελεσμα να δεις μικρο σε κανενα 6μηνο θα πρεπει να συνεχιζεις να το παιρνεις για να κρατησεις τα οποια ελαζιστα αποτελεσματα θα δεις
 

billviper

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Χαίρετε ! Προσωπικά πήγα στο φαρμακείο για να αγοράσω priorin αυτά γνώριζα και είπα να τα δοκιμάσω , αλλά η φαρμακοποιός μου πρότεινε ένα σχετικά καινούργιο φυτικό προϊόν . για τριχόπτωση αλλά και για νύχια , το phytophanere phyto το οποίο Περιέχει :
μαγιά μπύρας (πλούσια σε βιταμίνη Β2, Β5, Β6, Β8), λάδι borage (με ουσιώδη λιπαρά οξέα), βιταμίνη Α (προστατεύει την επιδερμίδα), βιταμίνη C (αντιοξειδωτική δράση), βιταμίνη Ε (καταπολεμά τις ελεύθερες ρίζες και τη γήρανση).

Είναι θεραπεία 2 μηνών (2χάπια/μέρα)

Τώρα δεν το ξέρω αν οφείλετε σε αυτό ή όχι αλλά η τριχόπτωση μου φαίνετε οτι τις τελευταίες 2 εβδομάδες ελλατώθηκε (πέρασε 1,5 μήνας).
Αφού βάζω περνάω το χέρι μου από το κεφάλι 2-3 φορές και δεν βγαίνει ούτε μια τρίχα.Όπως ανέφερα δεν ξέρω άν οφείλετε στην χρήση αυτών των βιταμινών αλλά και αν οφείλεται εκεί πιστεύω οτι είναι μάλλον κάτι προσωρινό .
Bέβαια δεν γνωρίζω και 100% αν έχω Ανδρογενής αλωπεκία ή ίσως έλλειψη βιταμινών όπως αναφέρεται παραπάνω΄, δεν το έχω ψάξει.... αλλά περισσότερο το 1ο .....(η περίπτωση μου http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,449.msg6346/topicseen.html#new)

Αν κάποιος ξέρει κάτι για το συγκεκριμένο προϊόν ας μας πεί. (Δεν βρήκα το official site, αν υπάρχει )
Ευχαριαστώ! ;)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

συμπληρωμα διατροφης ειναι για μαλλια οπως και το epicrin και μερικα αλλα
δεν πιστευω σε αυτα

δεν νομιζω οτι ειναι η τριχοπτωση σου λογω ελειψης βιταμινων αλλα θα δειξει
παρτα κανενα 3μηνο και οταν διπιστωσεις οτι δεν σου κανουν δουλεια κοψε τα και πανε καπου σε καποιον δερματολογο για να σου πει τι ειδους τριχοπτωση εχεις
 

Death Valley

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Τα ισοφλαβονοειδη της σογιας βοηθανε?

Διαβασα οτι μπλοκαρουν την μετατροπη της τετοστερονης στον θυλακα σε dht...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Death Valley είπε:
Τα ισοφλαβονοειδη της σογιας βοηθανε?

Διαβασα οτι μπλοκαρουν την μετατροπη της τετοστερονης στον θυλακα σε dht...
δες εδώ - http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,323.0.html

βέβαια, για την σόγια έχει γραφτεί επίσης ότι μειώνει ποιοτικά το σπέρμα ... :-\
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Death Valley

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Οι περισσοτεροι ασσιατες τρωνε σογια καθε μερα και εχουν και μαλλια πυκνα.Οσο για το σπερμα,οι ασιατισες γεννανε σαν κουνελες :D ;D ;D ;D ;D ;D
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

ωραίο σκεπτικό ... :D
Ασιάτης είσαι;! :eek:
- μην συμπεραίνεις από τοπογραφικά ποσοστά - περισσότερο ενδιαφέρει οι Καυκάσιοι τι κάνουν,μια και η σόγια δεν ήταν ποτέ στο διαιτολόγιο μας ...http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,89.0.html
 

Άκης

Administrator
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

billviper είπε:
Χαίρετε ! Προσωπικά πήγα στο φαρμακείο για να αγοράσω priorin αυτά γνώριζα και είπα να τα δοκιμάσω , αλλά η φαρμακοποιός μου πρότεινε ένα σχετικά καινούργιο φυτικό προϊόν . για τριχόπτωση αλλά και για νύχια , το phytophanere phyto το οποίο Περιέχει :
μαγιά μπύρας (πλούσια σε βιταμίνη Β2, Β5, Β6, Β8), λάδι borage (με ουσιώδη λιπαρά οξέα), βιταμίνη Α (προστατεύει την επιδερμίδα), βιταμίνη C (αντιοξειδωτική δράση), βιταμίνη Ε (καταπολεμά τις ελεύθερες ρίζες και τη γήρανση).

Είναι θεραπεία 2 μηνών (2χάπια/μέρα)
Για νύχια το θεωρώ κορυφαίο και μπορεί να το χρησιμοποιεί η φαρμακοποιός για τα δικά της, αλλά για μαλλιά όχι. Και αυτό με θεραπεία 2 μηνών, με κάνει να γελάω (όχι με αυτό που έγραψες εσύ, μην παρεξηγηθώ, με αυτό που γράφουν οι εταιρίες).
Είναι δυνατόν να πάρεις κάτι για 2 μήνες και να σου σταματήσει το πρόβλημα; Το σώμα σου δεν σταματά να φτιάχνει DHT.

billviper είπε:
Τώρα δεν το ξέρω αν οφείλετε σε αυτό ή όχι αλλά η τριχόπτωση μου φαίνετε οτι τις τελευταίες 2 εβδομάδες ελλατώθηκε (πέρασε 1,5 μήνας).
Αφού βάζω περνάω το χέρι μου από το κεφάλι 2-3 φορές και δεν βγαίνει ούτε μια τρίχα.Όπως ανέφερα δεν ξέρω άν οφείλετε στην χρήση αυτών των βιταμινών αλλά και αν οφείλεται εκεί πιστεύω οτι είναι μάλλον κάτι προσωρινό .
Bέβαια δεν γνωρίζω και 100% αν έχω Ανδρογενής αλωπεκία ή ίσως έλλειψη βιταμινών όπως αναφέρεται παραπάνω΄, δεν το έχω ψάξει.... αλλά περισσότερο το 1ο .....(η περίπτωση μου http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,449.msg6346/topicseen.html#new)

Αν κάποιος ξέρει κάτι για το συγκεκριμένο προϊόν ας μας πεί. (Δεν βρήκα το official site, αν υπάρχει )
Ευχαριαστώ! ;)
Μπορεί να είναι και ανάλογα την περίπτωση. πχ εγώ παρατήρησα ότι υπάρχουν μέρες που χάνω μαλλιά και να σκεφτείς ότι παίρνω χάπι και λοσιόν για DHT. Είναι προγραμματισμένα να πέσουν λόγω των φάσεων της τρίχας και πιστεύω ότι πέρασε πχ το διάστημα που σου έπεσαν μαζεμένες και θα παρατηρείς αυτόν τον καιρό κανονική τριχόπτωση (γιαυτό και θεωρείς ότι περιορίστηκε η τριχόπτωση) αν δεν την μπλοκάρεις με κάτι.
Από τις photos σου πάντως, πιστεύω ότι δεν φταίνε οι βιταμίνες.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Ορισμένες από τις σημαντικότερες βιταμίνες για την απώλεια των μαλλιών είναι οι βιταμίνες Β, διότι περιέχουν:
Φολικό οξύ
Μαγνήσιο
Βιοτίνη
Θείο
Ψευδάργυρο
Ινοσιτόλη

Μέσω εργαστηριακών πειραμάτων με αυτές τις βιταμίνες για την τριχόπτωση, οι επιστήμονες έχουν δει μια μείωση στην αραίωση μαλλιών στα πειραματόζωα. Τα αποτελέσματα αυτά δείχνουν ότι μια δίαιτα χαμηλής περιεκτικότητας σε μαγνήσιο προκαλεί τριχόπτωση κατά τόπους, ενώ δίαιτα φτωχή σε βιοτίνη ή ινοσιτόλη προκαλεί συνολικά τριχόπτωση.

Αν κοιτάξετε τις βιταμίνες για τριχόπτωση, θα παρατηρήσετε ότι οι βιταμίνες αυτές είναι απαραίτητες γενικά για "καλή υγεία", αρκεί να τις λαμβάνουμε με μέτρο.
Η βιταμίνη Α είναι μία από τις βιταμίνες για την αύξηση της τριχοφυΐας, αλλά αν γίνει κατάχρηση, μπορεί επίσης να οδηγήσει σε τριχόπτωση.

Πριν πάρουμε βιταμίνες για την τριχόπτωση ή για ανάπτυξη των μαλλιών, θα πρέπει πρώτα να βρείτε τη βασική αιτία για την τριχόπτωση. Μια εξέταση αίματος θα καθορίσει εάν έχετε ανεπάρκεια σε κάποια από τις απαραίτητες βιταμίνες.

Υπάρχουν και άλλα τρόφιμα που επίσης συμβάλλουν στην προώθηση της ανάπτυξης των μαλλιών. Λιπαρά οξέα, για παράδειγμα - ενώ δεν είναι βιταμίνες για την απώλεια μαλλιών, συμβάλουν στη βελτίωση της υφής των μαλλιών σας και την πρόληψη της ξηρότητας και το σπάσιμο των άκρων τριχών.

Αντί για τη λήψη βιταμινών για την αύξηση της τριχοφυΐας, βεβαιωθείτε ότι η διατροφή σας περιέχει τα τρόφιμα στα οποία θα βρείτε τις βιταμίνες που χρειάζεστε. Επαρκείς μερίδες σε λαχανικά, όπως τα φασόλια, τα καρότα, τα μπιζέλια και το κουνουπίδι μπορεί να βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό να διατηρήσετε τα μαλλιά. Το ίδιο ισχύει και για τα αυγά, τα καρύδια και τα πίτουρα. Τα τρόφιμα αυτά επίσης βοηθούν τα όργανα του οργανισμού να λειτουργούν με τον τρόπο που πρέπει.

Δεν υπάρχει κίνδυνος, λαμβάνοντας πάρα πολλές βιταμίνες για την αύξηση της τριχοφυΐας να συμβεί το αντίθετο.

Οι βιταμίνες για την τριχόπτωση μπορεί να είναι τόσο απλό όσο μια καλή διατροφή - προσοχή σε αυτά που τρώτε.
 

nikos76

Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Σπύρο...


Εσύ με την πολλή καλή και προσεγμένη διατροφή που κάνεις έχεις δει βελτίοση στην ποσότητα και στην ποιότητα του μαλιού σου?Αν ναι σε ποιο βαθμό?
 

Death Valley

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Η βιταμίνη Α είναι μία από τις βιταμίνες για την αύξηση της τριχοφυΐας, αλλά αν γίνει κατάχρηση, μπορεί επίσης να οδηγήσει σε τριχόπτωση.


Oπως αυτοι που θεραπευονται με ισοτρετινοινη για την ακμη που παρουσιαζουν τριχοπτωση.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

nikos76 είπε:
Σπύρο...


Εσύ με την πολλή καλή και προσεγμένη διατροφή που κάνεις έχεις δει βελτίοση στην ποσότητα και στην ποιότητα του μαλιού σου?Αν ναι σε ποιο βαθμό?
περισσότερο άλλαξε η υφή και η η δύναμη των τριχών - regrowth δεν περιμένω

σημ.:άλλαξα την ποσότητα λαχανικών,ψαριών και φρούτων σε καθημερινή/εβδομαδιαία βάση
 
Μπλουζα