Μέταλλα και ιχνοστοιχεία για υγιή μαλλιά

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

σημ.:
- τα παραπάνω (ω-6,ω-9) δεν είναι βιταμίνες με τον ''γενικό,, όρο
- ω-3 και ω-6 βρίσκονται σε αφθονία στην αλόη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

grtt είπε:
Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι βιταμίνες για τα μαλλιά που κυκλοφορούν στο εμπόριο κάνουν τίποτα, έστω και υποβοηθητικά, όπως Priorin κλπ. Έχει δοκιμάσει κανείς με αποτελέσματα;
αν η τριχοπτωση σου ηταν λογο βιταμινων τοτε
θα επαιρνες μια πολιβιταμινη και θα ησουν πρωτος
θα σου περνουσε η τριχοπτωση
η αν κανεις καμια εξαντητικη διαιτα επισης θα σε βοηθησει

αλλα αν εισαι οκ απο βιταμινες
τοτε ειναι πεταμενα λεφτα αυτα τετοιου ειδους βιταμινες
 

Άκης

Administrator
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

_SPIROS είπε:
να'σαι καλά...
αλίμονο,μόνο καλό γίνεται με τα ωμέγα!
Συμφωνώ. Τα έχουμε ανάγκη, αλλά δεν τα λαμβάνουμε σωστά.

_SPIROS είπε:
σημ.:
- ω-3 και ω-6 βρίσκονται σε αφθονία στην αλόη
Δεν νομίζω Σπύρο.

Πάντως, όπως και να έχει, τα ωμέγα είναι must για τον οργανισμό μας. Η πλουσιότερη πηγή είναι το ψάρι, αλλά δεν νομίζω ο καθένας μας να τρώει 3-4 φορές την εβδομάδα μεγάλη ποσότητα ψαριού. Γι'αυτό και είναι μονόδρομος η λήψη συμπληρωμάτων με ωμέγα λιπαρά.
 

Άκης

Administrator
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Γενικά βοηθάνε στο σώμα μας. Βασικά μου κίνησε το ενδιαφέρον ένα άρθρο που διάβασα στο men's health σχετικά και αποφάσισα να πάρω.
Σε αναζήτηση μου σχετικά, έχω διαβάσει ότι βοηθάνε πολύ στο regrowth των μαλλιών και γενικά βοηθάνε τα μαλλιά να παραμένουν υγειή.
 

magic810

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

ΠΑΙΔΙΑ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ....εκτος απο την αβιταμινωση υπαρχει και η υπερβιταμινωση.......που εχει τα ιδια συμπτωματα....
παντα ειχα μια απορια δεν ξερω αν ακουστει τρελη....σκεφτειτε λοιπον τα πρεζακια..... :eek: τα οποια δεν παιρνουν απο πουθενα βιταμινες και αν εχετε παρατηρησει εχουν μαλλια.....
που θελω να καταληξω οτι δεν νομιζω οτι στην τριχοπτωση παιζει τοσο μεγαλο ρολο το τι βιταμινες θα παρεις.......ισως να κανουν καλα στην καλη κατασταση και να βοηθανε αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να αντιμετωπισουν την κληρονομικη προδιαθεση........
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Βιταμίνες και γενικότερα συμπληρώματα διατροφής ΔΕΝ βοηθούν τα μαλλάκια μας.

Οι παλιοί θα γνωρίζουν τον "Immortal Hair" έναν τρομερά ψαγμένο τύπο που προσπαθεί να σώσει τα μαλλιά του με "φυσικό τρόπο". Ο τύπος έχει δώσει μια περιουσία σε συμπληρώματα, έχει διαβάσει και έχει εφαρμόσει αποτελέσματα δεκάδων ερευνών χωρίς αποτέλεσμα.

ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ. ΧΑΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ...
 

aprilianos

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Λιγοι ειναι αυτοι που χρειαζονται βιταμινες/συμπληρωματα διατροφης το 90% των ανθρωπων δεν τα χρειαζετε γιατι απλα τα παιρνει απο το φαι.
Υπαρχει οριο προσληψης βιταμινων, παραπανω ειτε πετας τα ωραια σου λεφτακια στην λεκανη ειτε παθαινεις δηλητηριαση.

Δουλευουν σε αυτους που εχουν αβιταμινωση, δεν τρωνε, και λοιπες ειδικες περιπτωσεις.
 

Άκης

Administrator
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Όντως παιδιά. Το έχουμε ξαναπεί, το ξαναλέμε. ΜΗΝ κοιτάτε τις πα..ριες που πουλάνε στα φαρμακεία. ΟΛΕΣ οι πολυβιταμίνες, ιδιαίτερα αυτές που είναι για τα μαλλιά, καλό είναι να τις αποφεύγετε.
Για μένα, να πάρει κανείς πολυβιταμίνη αν του το προτείνει κανείς διατροφολόγος ή σε περίπτωση που κάνει κάποιο είδος δίαιτας θερμιδικής (κακή δίαιτα κατά την άποψη μου).
Για όλα τα άλλα, υπάρχει η φίνα-ντουτα (από διαφήμιση κάρτας το έκλεψα αυτό :D :D )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

εγώ θα τα γράψω,και ας με κράξετε!!!

Πράσινα Μήλα
Μία φυσική πολυ-φαινόλη προέρχεται από το πράσινο μήλο και έχει βρεθεί να είναι αποτελεσματική για την προώθηση της ανάπτυξης των μαλλιών - ιδιαίτερα ευεργετική για τους άνδρες με ανδρογενή αλωπεκία. Αναφέρεται ότι, έρευνες έχουν δείξει ότι η επίμονη και καθημερινή συνήθεια κατανάλωσης πράσινου μήλου,ουσιαστικά φυσικής πολυφαινόλης, για ένα ελάχιστο χρονικό διάστημα 6 μηνών μπορεί να στηρίξει αποτελεσματικά τόσο το νεοσχηματισμένο χνούδι*,αλλά και της υπάρχουσας τριχοφυΐας με σημαντικό τρόπο.
*"Χνούδι" εννοώ τα σύντομα/ευκαιριακά μαλλιά που δεν αναπτύσσονται με την πάροδο του χρόνου.
Μια σειρά από post μελών/χρηστών αναφέρει ότι είναι επωφελής για την πλειοψηφία του αριθμού των ατόμων. Οι χρήστες/μέλη αυτά έγραψαν ότι με την κατανάλωση πράσινων μήλων βελτιώθηκε σημαντικά η ποιότητα των μαλλιών. Λέγεται επίσης, ότι μόνο το εκχύλισμα μήλου (χυμός) μπορεί να λειτουργήσει καλά για την ανάπτυξη νέων μαλλιών, αλλά και ότι τρέφει τα υπάρχοντα.

Πιπερόριζα-Κοκκινοπίπερο
Έχει την ικανότητα να αυξήσει την ανάπτυξη των μαλλιών μέχρι το 50%. Επίσης, βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος στο δέρμα της κεφαλής. Εκλύει τύπο ισταμίνης που πραγματικά διεγείρει την κυτταρική διαίρεση, λειτουργεί σαν αντιβιοτικό ευρέως φάσματος για τα τριχοθυλάκια και προωθεί την ανάπτυξη νέων μαλλιών.

Δεντρολίβανο
Γνωρίζουμε ότι η πιτυρίδα είναι από τις κυριότερες αιτίες για την πτώση των μαλλιών-το δεντρολίβανο βοηθά στην καταπολέμηση της, εάν χρησιμοποιείται τακτικά για το δέρμα της κεφαλής μειώνοντας τη δυνατότητα πιτυρίδας κατά 80%. Επίσης αφαιρεί συσσώρευση σμήγματος στον τριχωτό της κεφαλής.

Δεν υπάρχουν επαρκείς επιστημονικές μελέτες που διεξάγονται για την υποστήριξη της χρησιμότητας αυτών για τα μαλλιά. Ωστόσο, είναι εμφανές ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τη διατήρηση της ποιότητας των μαλλιών και την πρόληψη της τριχόπτωσης,περισσότερο την επιβράδυνσής της.
 

tasos

Active Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Σπύρο,

αντί για πράσινα μήλα θα προτιμούσα GSE (Grape Seed Extract) Εχχύλισμα απο κοκούτσια Σταφυλιών, πιστεύω είναι πιο δυνατό (περιέχει φλαβονοειδή) και το θεωρούν κάτι σαν την φυτική έκδοση της Μινοξιδίλης.

Τo Δεντρολίβανο θεωρείτε και αυτό Growth Stimulant (συν πολλές άλλες ιδιότητες που έχει)......
Κάνει δουλειά αλλά πρέπει να περάσουν 6 μήνες θεραπείας....η μινοξιδίλη θεωρώ πάλι είναι πιο δυνατή και μπορεί να δώσει πιο γρήγορα
αποτελέσματα αν συνδυαστεί με dht blocker , αλλά το Δεντρολίβανο δεν δημιουργεί παρενέργειες όπως η Μινοξιδίλη αλλά αντιθέτως ευεργετεί το κεφάλι.

Εγώ χρησιμοποιώ Αιθέριο Ελαιο Δεντρολίβανου.
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

magic810 είπε:
ΠΑΙΔΙΑ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ....εκτος απο την αβιταμινωση υπαρχει και η υπερβιταμινωση.......που εχει τα ιδια συμπτωματα....
παντα ειχα μια απορια δεν ξερω αν ακουστει τρελη....σκεφτειτε λοιπον τα πρεζακια..... :eek: τα οποια δεν παιρνουν απο πουθενα βιταμινες και αν εχετε παρατηρησει εχουν μαλλια.....
που θελω να καταληξω οτι δεν νομιζω οτι στην τριχοπτωση παιζει τοσο μεγαλο ρολο το τι βιταμινες θα παρεις.......ισως να κανουν καλα στην καλη κατασταση και να βοηθανε αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να αντιμετωπισουν την κληρονομικη προδιαθεση........

λες η ζαπρε να είναι growth stimulant? :p
 

YPOMONETIKOS

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

γεια σας παιδες..
θα θελα να μου λυσει καποιος την απορια μιας και μιλαμε για βιταμινες μαλλιων και για διαφορα τετοια σκευασματα...
εγω παιρνω μια πολυβιταμινη μαζι μετο proscar 1/4 που παιρνω το πρωι,την πολυβιταμινη την παιρνω το μεσημερι μαζι μετο κυριως γευμα..αυτη που εγω παιρνω ειναι το tricologic της wellman λεει μεσα οτι τα φυσικα συστατικα που περιεχει περιοριζουν την παραγωγη της dht σε υπερβολικο βαθμο ωστε να βλαψει τα τριχοθυλακια..ειναι αληθεια αυτο η λενε παπ...ιες??
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

YPOMONETIKOS είπε:
εγω παιρνω μια πολυβιταμινη μαζι μετο proscar 1/4 που παιρνω το πρωι,την πολυβιταμινη την παιρνω το μεσημερι μαζι μετο κυριως γευμα..αυτη που εγω παιρνω ειναι το tricologic της wellman λεει μεσα οτι τα φυσικα συστατικα που περιεχει περιοριζουν την παραγωγη της dht σε υπερβολικο βαθμο ωστε να βλαψει τα τριχοθυλακια..ειναι αληθεια αυτο η λενε παπ...ιες??
ξέρεις την σύσταση του tricologic;
i)myo-inositol =>http://en.wikipedia.org/wiki/Inositol
ii)standardised lignans =>5-LOXIN boswellia extract,Nettle root extract (Urtica dioica),Saw palmetto extract,Pygeum,Beta-sitosterol,Cernitin,Boron & Lycopene
iii)proanthocyanidin =>http://en.wikipedia.org/wiki/Proanthocyanidin
iv)N-Acetyl Cysteine =>http://www.advance-health.com/nacetylcysteine.html
v)amino acids =>http://www.realtime.net/anr/aminoacd.html

τώρα,
βρήκες έρευνα/μελέτη που αποδεικνύει τα αποτελέσματα της χρήσης του;!
 

YPOMONETIKOS

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

spyros ευχαριστω αλλα τι εννοεις με αυτο?οτι ισως να μην ειναι δραστικο?και μην τσαντιζεσαι φιλε μου ,μια ερωτηση εκανα...
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

@YPOMONETIKOS μόνο το saw palmeto μπορεί να κανει κατι αν και αυτο ειναι πολυ ελαφρύ κατα τα αλλα ΔΕΝ
 

YPOMONETIKOS

New Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

τοτε εσυ φιλε μου ποια πολυβιταμινη μαλλιων θεωρεις καλυτερη να παρω και γιατι?? , επειδη αυτο το tricologic ειναι πανακριβο (54 ευρω το κουτι με 60 καψουλες μεσα..
 

tasos

Active Member
Απ: Βιταμίνες για μαλλιά;

Σαν ενεργό συστατικό έχει το standarised lignans που ρυθμίζει την DHT σαν το Saw Palmetto κ.λ.π.
Αλλά σε τι ποσότητα ?

Ολλα τα άλλα συστατικά τροφοδοτούν τον θύλακα με θρεπτικά συστατικά !

Θεωρητικά το Ιπποφαές θα σου προσφέρει περισσότερα και σε καλύτερη τιμή !

Πόσο καιρό την χρησιμοποιείς ?
Εχεις δει κάτι θετικό ?

Αλλά απο την στιγμή που παίρνεις φίναστερίδη με μία ισορροπημένη διατροφή δεν θα σου είναι απαραίτητο !
Κάνε αναζήτηση για τροφές για τριχόπτωση !

π.χ. Εγώ είχα προσθέσει στην διατροφή μου (junk food) και μισό λίτρο γάλα περίπου καθημερινά και είχα δεί μία βελτίωση στην υφή των μαλλιών..... φαινόταν πιο υγιή και λίγο πιο δυνατά !
 
Μπλουζα