ΜΜ - NW 7 - Τι μπορώ να σώσω?

grg19ggls

Member
Ανέβασε μια φωτογραφία και απο γένια να δούμε τι μπορείς να πάρεις απο εκεί.
Πήγαινε μια βόλτα από τον αναστασάκη που μπορεί να κάνει combo (fue + strip) και στείλε κ τις φωτογραφίες σου στο John John να σου πουν μια άποψη και απο hdc.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Kαλησπερα φιλε.Συμβουλη μου,κοιταξε μονο εξωτερικο για σοβαρη δουλεια.Κανε online consultation με οσο περισσοτερες κλινικες και γιατρους μπορεις και να δεις τι θα σου προτεινουν.
Η φινα ειναι υποχρεωτικη στην περιπτωση σου,θελεις οπωσδηποτε να κρατησεις οσο πιο ψηλα γινεται τα πλαγια γιατι ηδη εχουν ξεκινησει την καθοδικη πορεια και το ευρος της εκμεταλλευσιμης δοτριας μειωνεται δραματικα.
Αν θες τσεκαρε Hattingen hair και αν εισαι τυχερος και εχεις καλη ελαστικοτητα θα μπορεσεις να παρεις ενα μεγαλο στριπ για να καλυψεις Α και Β ζωνη.Το ιδανικο πλανο θα ηταν 2 στριπ και μετα fue,αν φυσικα μπορει να το υποστηριξει η δοτρια σου μετα απο φιναστεριδη.
Αν δεν εισαι διατεθειμενος να ξεκινησεις φινα τοτε μαλλον δεν αξιζει να μπεις στην διαδικασια για μεταμοσχευση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Bob Lol

New Member
Kαλησπερα φιλε.Συμβουλη μου,κοιταξε μονο εξωτερικο για σοβαρη δουλεια.Κανε online consultation με οσο περισσοτερες κλινικες και γιατρους μπορεις και να δεις τι θα σου προτεινουν.
Η φινα ειναι υποχρεωτικη στην περιπτωση σου,θελεις οπωσδηποτε να κρατησεις οσο πιο ψηλα γινεται τα πλαγια γιατι ηδη εχουν ξεκινησει την καθοδικη πορεια και το ευρος της εκμεταλλευσιμης δοτριας μειωνεται δραματικα.
Αν θες τσεκαρε Hattingen hair και αν εισαι τυχερος και εχεις καλη ελαστικοτητα θα μπορεσεις να παρεις ενα μεγαλο στριπ για να καλυψεις Α και Β ζωνη.Το ιδανικο πλανο θα ηταν 2 στριπ και μετα fue,αν φυσικα μπορει να το υποστηριξει η δοτρια σου μετα απο φιναστεριδη.
Αν δεν εισαι διατεθειμενος να ξεκινησεις φινα τοτε μαλλον δεν αξιζει να μπεις στην διαδικασια για μεταμοσχευση.
Σε Ευχαριστώ πολύ @Nik.Mos. Νομίζω τα είπες όλα.
Θα ξεκινήσω φίνα για λίγους μήνες και αν δω τι μπορεί να κρατήσει και θα επανεξετάσω.
 

Bob Lol

New Member
Πραγματικά ευχαριστώ όλα τα μέλη του forum που ασχολήθηκαν με την περίπτωσή μου.

Ειδικότερα και τον @CVIAL που έχει δημιουργήσει πολύ υλικό εδώ για να μας "μορφώσει" πάνω στο θέμα της μεταμόσχευσης αλλά και της τριχόπτωσης γενικότερα.
 

piros75

Well-Known Member
κατ' αρχάς την δότρια σου δεν την λές κακή και εγώ πιστεύω ότι με κάτι παραπάνω από 6000 μοσχεύματα μπορείς να βελτιώσεις πάρα πολύ την εικόνα σου. Δεν θα έλεγα ότι μπορείς βεβαίως να τα βάλεις με την μία αλλά με απόσταση κάτι μηνών, μπορείς να δουλέψεις την Α και Β ζώνη με περίπου 3.500 μοσχεύματα και στη συνέχεια μετά από 8-9 μήνες να επανέλθεις για την Γ ζώνη. Νομίζω ότι αν υπάρξει υψηλή φύτρωση θα μείνεις ικανοποιημένος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ θα σε συμβούλευα από την στιγμή που θα ξεκινήσεις φίνα, να έρθεις στον consultation με τον Λορένζο να πάρεις μια γνώμη. Εκεί θα καταλάβεις μέχρι που μπορείς να φτάσεις. Ως γνωστόν έχει χειρουργήσει πολλά NW σαν το δικό σου.
 

ΛΕΣ

Active Member
Εγώ θα σε συμβούλευα από την στιγμή που θα ξεκινήσεις φίνα, να έρθεις στον consultation με τον Λορένζο να πάρεις μια γνώμη. Εκεί θα καταλάβεις μέχρι που μπορείς να φτάσεις. Ως γνωστόν έχει χειρουργήσει πολλά NW σαν το δικό σου.
CVIAL υπαρχει περιπτωση ο Λορενζο να πει σε τετοιου ειδους Norwood να ξεκινησει με FUT σε καποιον αλλον γιατρο και μετα απο εκει και περα να τον αναλαβει ο ιδιος;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι πιθανόν. Καταρχήν θα δει με FUE only που μπορεί να φτάσει. Εξάλλου κάνει επεμβάσεις σε πολλούς που προέρχονται από FUT
 

ΛΕΣ

Active Member
Είναι πιθανόν. Καταρχήν θα δει με FUE only που μπορεί να φτάσει. Εξάλλου κάνει επεμβάσεις σε πολλούς που προέρχονται από FUT
Υπάρχει κάποιου είδους όριο η γενικός κανόνας πόσα παραπάνω γκραφτς δίνει κατά μέσο όρο η κόμπο στρατηγική σε σχέση με FUE only ή πλέον και η FUE only μπορεί να δώσει τον ίδιο αριθμό?
 

Hairsick

Active Member
Υπάρχει κάποιου είδους όριο η γενικός κανόνας πόσα παραπάνω γκραφτς δίνει κατά μέσο όρο η κόμπο στρατηγική σε σχέση με FUE only ή πλέον και η FUE only μπορεί να δώσει τον ίδιο αριθμό?
Σε ανάλογη ερώτηση προς τον κ. Αναστασάκη, η απάντηση ήταν +30% περιπου με FUT.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτή είναι η άποψη που επικρατεί. Είχα αναρτήσει και ένα paper κάποια στιγμή. Βέβαια δεν είναι εντελώς ξεκαθαρισμένο. Εξαρτάται από την ελαστικότητα του δέρματος και τι μπορεί να σου δώσει η FUT. Το μυστικό είναι η γραμμική τομή της FUT που μπορεί να καλυφθεί με τις τρίχες πάνω από την τομή. Στην FUE δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο γιατί η αραίωση είναι από παντού.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vagosx

Well-Known Member
Αν υπάρχουν χρηματα επιπεδου 2.5 ευρώ ανα graft πας σε παγκόσμιου επιπεδου κλινικες τύπου HLC η Pekiner που σου κάνουν manual extraction με τέλεια διαχείριση δοτριας και σχεδον απόλυτη φυτρωση και σου βάζουν και 2000grafts από γενια και γίνεσαι πρώτος μάγκας.
 

grg19ggls

Member
Γενικά επειδή το budget έχει αρχίσει να ανεβαίνει, καλό ειναι να προσδιορίσεις πόσα μπορείς / είσαι πρόθυμος να δώσεις για να έχουν βάση οι όποιες προτάσεις μας.
Παρόλα αυτά ο @CVIAL έχει δίκιο. Η γνώμη του Lorenzo θα σε βοηθήσει πολύ να αποφασίσεις (ακόμα και αν δεν κάνεις σε αυτόν ΜΜ).
 

Georgie

Well-Known Member
Μια ερώτηση σχετικά με το προβλημα του φίλου .
Στη καλύτερη περίπτωση που προβεί σε μεταμοσχευση ακόμη και σε συνδιασμο με φιναστεριδη και πλα πάμε εξαιρετικα καλα.
Ποιο θα ηταν το καλυτερο αποτέλεσμα που θα μπορούσε να παρει ?
Ανεξαρτήτως κόστους .
 

alex7

Well-Known Member
Μια ερώτηση σχετικά με το προβλημα του φίλου .
Στη καλύτερη περίπτωση που προβεί σε μεταμοσχευση ακόμη και σε συνδιασμο με φιναστεριδη και πλα πάμε εξαιρετικα καλα.
Ποιο θα ηταν το καλυτερο αποτέλεσμα που θα μπορούσε να παρει ?
Ανεξαρτήτως κόστους .
αυτό μπορεί να το απαντήσει ο Lorentzo
 

Ronaldo

Well-Known Member
Ας πει και ο άνθρωπος πόσα είναι διατεθειμένος να δώσει για το σύνολο των μεταμοσχεύσεων του. Ωραίες και καλές οι προτάσεις των καλύτερων γιατρών, αλλά δεν ξέρουμε καν τι έχει στο μυαλό του...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μερικές φορές δεν μπορώ να καταλάβω το τρόπο σκέψης μερικών. Ακούω για τα πόσα είναι διατεθειμένος να δώσει λες και αυτό είναι αυτό το ερώτημα. Το βασικό ερώτημα καταρχήν είναι τεχνικό και το έχει θέσει σαν τίτλο του νήματος. Από εκεί ξεκινάει. Το πόσα θα δώσει και αν μπορεί να τα δώσει και που θα τα δώσει έπεται. Από την στιγμή που έπαιρνε φινα (φαίνεται στο υπάρχον μαλλί) και είναι διατεθιμένος να συνεχίσει να παίρνεο το πρώτο και κύριο είναι υπολογισμός ισοζυγίου (βάζοντας και την φίνα στο παιχνίδι). Το πλάνο και τι σημαίνει σαν εικόνα. Αυτό για FUE μπορεί να του το πει με ακρίβεια 100% ο Lorenzo. Από εκεί και πέρα θα προχωρήσει στο επόμενο βήμα σοφότερος.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Το να προτείνουμε τους κορυφαίους στα μέλη που μπαίνουν εδώ μέσα είναι το πιο εύκολο πράγμα και μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε και δίνεις έτσι τις πιο σίγουρες και ασφαλείς λύσεις ξεχνώντας όμως ότι μιλάμε με την τσέπη του άλλου. Ξεχνάμε ότι απευθυνόμαστε σε ενα μέλος που δεν ξέρουμε καν τι έχει στο μυαλό του, αν είναι διατεθειμένος να πληρώσει 25Κ στον Λορεντζο π.χ. Για να έχουν κάποια βάση αυτά που λεμε πρέπει να πει, "παιδιά δεν με νοιάζει το οικονομικό προτείνετε μου τους καλύτερους, πληρώνω όσο όσο...ή παιδιά δεν θέλω να δώσω πάνω από αυτά, υπάρχει καποια λύση ή πρέπει να δώσω αναγκαστικά τόσα λεφτά;" Έτσι του προτείνεις κάποιες ρεαλιστικές προτάσεις που είναι εφικτό να πραγματοποιηθούν στην περίπτωση του.

Δεν είπε κανείς ότι αυτό είναι το ερώτημα, βέβαια το τεχνικό είναι το πιο σημαντικό. Νομίζω πως το τεχνικό έχει να κάνει περισσότερο όμως γενικά στο τι στρατηγική πρέπει να ακολουθήσει και αν υπάρχει λύση. Μετά για να του προτείνεις γιατρούς καλό είναι να τον ρωτήσεις τι έχει στο μυαλό του να δώσει συνολικά για να είναι πιο εφικτό να πραγματοποιηθούν οι λύσεις που του προτείνεις.
Ας πάει στο consultation με τον lorenzo να ενημερωθεί από τον πλέον κατάλληλο και ας μη κάνει απαραίτητα τις μεταμοσχεύσεις του εκεί.
Αυτή είναι η άποψη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Ας κανει μεταμοσχευση οπου θελει.
Απο τη στιγμη που σου δινεται αυτη η ευκαιρια πραγματικα φιλε @Bob Lol μη τη χασεις.
Θα παρεις την απαντηση που ζητησες απο τον ειδικοτερο :D
Για μενα φιλε μου εισαι πολυ τυχερος που σου εκατσε τετοια συγκυρια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το να προτείνουμε τους κορυφαίους στα μέλη που μπαίνουν εδώ μέσα είναι το πιο εύκολο πράγμα και μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε και δίνεις έτσι τις πιο σίγουρες και ασφαλείς λύσεις ξεχνώντας όμως ότι μιλάμε με την τσέπη του άλλου. Ξεχνάμε ότι απευθυνόμαστε σε ενα μέλος που δεν ξέρουμε καν τι έχει στο μυαλό του, αν είναι διατεθειμένος να πληρώσει 25Κ στον Λορεντζο π.χ. Για να έχουν κάποια βάση αυτά που λεμε πρέπει να πει, "παιδιά δεν με νοιάζει το οικονομικό προτείνετε μου τους καλύτερους, πληρώνω όσο όσο...ή παιδιά δεν θέλω να δώσω πάνω από αυτά, υπάρχει καποια λύση ή πρέπει να δώσω αναγκαστικά τόσα λεφτά;" Έτσι του προτείνεις κάποιες ρεαλιστικές προτάσεις που είναι εφικτό να πραγματοποιηθούν στην περίπτωση του.

Δεν είπε κανείς ότι αυτό είναι το ερώτημα, βέβαια το τεχνικό είναι το πιο σημαντικό. Νομίζω πως το τεχνικό έχει να κάνει περισσότερο όμως γενικά στο τι στρατηγική πρέπει να ακολουθήσει και αν υπάρχει λύση. Μετά για να του προτείνεις γιατρούς καλό είναι να τον ρωτήσεις τι έχει στο μυαλό του να δώσει συνολικά για να είναι πιο εφικτό να πραγματοποιηθούν οι λύσεις που του προτείνεις.
Ας πάει στο consultation με τον lorenzo να ενημερωθεί από τον πλέον κατάλληλο και ας μη κάνει απαραίτητα τις μεταμοσχεύσεις του εκεί.
Αυτή είναι η άποψη μου.

Και εμείς τι λέμε; Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γράψεις ένα κατεβατό για να καταλήξεις στις τελευταίες 3 γραμμές στο αυτονόητο και αυτό που λέω από την αρχή: consultation όχι μμ.
 
Μπλουζα