ΜΜ - NW 7 - Τι μπορώ να σώσω?

Bob Lol

New Member
Χαιρετώ τα μέλη του forum.

Η τριχόπτωσή μου έχει ξεκινήσει από μικρή ηλικία και ξεκίνησα σαν πρώτο βήμα φίνα. - 25 ετών.

Είμαι μέλος του Forum από το 2012, όταν και ξεκίνησα να ψάχνομαι για ΜΜ. Από όσα διάβασα τότε δεν είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος με ότι είχα δει και αποφάσισα ότι δεν θα κάνω τίποτα και θα συνεχίσω με φίνα όσο κρατήσει.

Τελικά το 2018 σταματάω την φίνα, με τραγικά αποτελέσματα (προφανώς) με σημαντική αύξηση του ρυθμού πτώσης (σε 2 χρόνια έχασα ότι κρατούσε 7-8 χρόνια η φίνα με νύχια και με δόντια)

Θα ήθελα να σε ρωτήσω την άποψή σας

1) έχει νόημα να ξεκινήσω πάλι φίνα; Ο δερματολόγος μου, με αποτρέπει πλέον ακόμα και και σε περίπτωση ΜΜ.

2) σε αυτό το προχωρημένο στάδιο, από ότι έχω καταλάβει χρειάζομαι 6000+ grafts, 2 ΜΜ για να έχω ένα decent αποτέλεσμα. (εαν αυτό είναι ιατρικά εφικτό)
Ποια κλινική/ γιατρός θεωρείτε ότι είναι αυτός που έχει τα καλύτερα αποτελέσματα σε αντιστοιχες περιπτωσεις σαν την δική μου; Σε Ελλάδα και εξωτερικό.

έχω προσθεσει και φωτογραφίες για να καταλάβετε και το μέγεθος ..."της ζημίας".
Ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • 20210411_160719~2.jpg
    20210411_160719~2.jpg
    2 MB · Προβολές: 196
  • 20210411_160644.jpg
    20210411_160644.jpg
    547.8 KB · Προβολές: 184
  • 20210411_160701.jpg
    20210411_160701.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 181

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΛΕΣ

Active Member
Ξεκινα φινα δες πως θα εισαι σε 1 χρονο και αποφασισε, τωρα αυτη τη στιγμη δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις να παρεις ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα. Εκτος αν εχεις χαμηλες απαιτησεις και προτιμας να εχεις κατι αραιο απο καθολου.
 

vagosx

Well-Known Member
Αγαπητέ Bob Lol από το 2012 μέχρι το 2018 που έπαιρνες φίνα τι αποτελέσματα ειχες;
Μπορεις να μας βάλεις μια φωτο του 2018 λίγο πριν σταματήσεις τη φίνα;
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Χαιρετώ τα μέλη του forum.

Η τριχόπτωσή μου έχει ξεκινήσει από μικρή ηλικία και ξεκίνησα σαν πρώτο βήμα φίνα. - 25 ετών.

Είμαι μέλος του Forum από το 2012, όταν και ξεκίνησα να ψάχνομαι για ΜΜ. Από όσα διάβασα τότε δεν είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος με ότι είχα δει και αποφάσισα ότι δεν θα κάνω τίποτα και θα συνεχίσω με φίνα όσο κρατήσει.

Τελικά το 2018 σταματάω την φίνα, με τραγικά αποτελέσματα (προφανώς) με σημαντική αύξηση του ρυθμού πτώσης (σε 2 χρόνια έχασα ότι κρατούσε 7-8 χρόνια η φίνα με νύχια και με δόντια)

Θα ήθελα να σε ρωτήσω την άποψή σας

1) έχει νόημα να ξεκινήσω πάλι φίνα; Ο δερματολόγος μου, με αποτρέπει πλέον ακόμα και και σε περίπτωση ΜΜ.

2) σε αυτό το προχωρημένο στάδιο, από ότι έχω καταλάβει χρειάζομαι 6000+ grafts, 2 ΜΜ για να έχω ένα decent αποτέλεσμα. (εαν αυτό είναι ιατρικά εφικτό)
Ποια κλινική/ γιατρός θεωρείτε ότι είναι αυτός που έχει τα καλύτερα αποτελέσματα σε αντιστοιχες περιπτωσεις σαν την δική μου; Σε Ελλάδα και εξωτερικό.

έχω προσθεσει και φωτογραφίες για να καταλάβετε και το μέγεθος ..."της ζημίας".
Ευχαριστώ!
διαβαζεις ολα τα νηματα μου....βλεπεις...ζυγιζεις.... και αν εισαι σιγουρος και αποφασισμενος τολμας.....
 

alex7

Well-Known Member
διαβαζεις ολα τα νηματα μου....βλεπεις...ζυγιζεις.... και αν εισαι σιγουρος και αποφασισμενος τολμας.....
Αν αντέξει η δότρια να δώσει 6000 τριχοθυλακια με ένα λογικό over harvesting τότε γίνεται αλλά πρέπει να σε εξετάσει γιατρός από κοντά
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αν αντέξει η δότρια να δώσει 6000 τριχοθυλακια με ένα λογικό over harvesting τότε γίνεται αλλά πρέπει να σε εξετάσει γιατρός από κοντά
εννοειται αυτο.... πας για μετρησεις τα βαζεις κατω και φτιαχνεις πλανο που πρεπει ομως να το ακολουθησεις και να μην το αφησεις ...αν δεν το πιστεψεις δεν κανεις τιποτα....τα λαθη δεν συγχωρουνται σε τετοια κλιμακα....εγω για κατι τετοια περιστατικα αφηνω την παρακαταθηκη μου στο φορουμ.....για να δωσω εικονα και θαρρος....γι αυτους και μονο επειδη ξερω τι νιωθουν.....
 

Bob Lol

New Member
@CVIAL Είμαι 35 και κρίνοντας από το κληρονομικό ιστορικό η πτώση λογικά θα συνεχίσει και άλλο.

@gtsorby Σταμάτησα την φίνα γιατί το είχα πάρει απόφαση να μην ασχοληθώ... αλλά τελικά με τρώει ακόμα. Στο 2χρονο μου είχε σκάσει παρενέργειες (libido) οι οποίες έφυγαν εντελώς με διακοπή λήψης σε περίπου 20 μέρες. Μετά συνέχισα 1 mg κάθε 2-3 μέρες χωρίς πρόβλημα.

@vagosx Θα προσπαθήσω να βρω κάποια ενδεικτική
 

koumparos

Well-Known Member
Αδερφέ δεν αξίζει στην περίπτωση σου.Στην καλύτερη θα είσαι απλά αραιός χωρίς ουσιαστική πυκνότητα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tamaliamoupiso

Well-Known Member
και εγώ σκέφτηκα αυτά που λέει ο φίλος παραπάνω + γένια + στήθος. Επίσης θα έβλεπα SMP αν δεν ήταν αποδεκτό το προηγούμενο.
 

Kostas97

Well-Known Member
Νομιζω πως ειναι αργα για να περιμενεις κατι αξιολογο.
Παρολα αυτα εαν αυτο που πιθυμεις ειναι απλα να εχεις μαλλια, γιατι ισως αλλαξει και η εικονα σου προς το θετικο, τοτε Ναι μπορεις να προσπαθησεις να ρωτησεις και μετα σιγουρα απο αρκετο κοπο να παρεις ενα αποτελεσμα το οποιο σε καμια περιπτωση δε θα ειναι κατι πυκνο οπως ο μεσος ανθρωπος εχει το μαλλι ως εικονα.

Προσωπικα δε θα ασχολουμουν.
 

Disco

Well-Known Member
Εγώ προτείνω να βάλεις όσα περισσότερα μοσχεύματα μπορείς με FUE, μόνο και μόνο για μη γυαλίζει τόσο πολύ το scalp και να υιοθετήσεις ένα σχεδόν ξυρισμένο look πάνω παράλληλα με SMP και να έχεις τελείως ξυρισμένα τα πλάγια και τα πίσω.
 

Heat

Member
Θα χρειαστει 2 επεμβασεις τουλαχιστον. Δεν ειναι οτι δεν υπαρχει ελπιδα.

Μπορει σε 1η φαση να γινει η hairline και πισω, με Fut+fue combo.

tes.jpg


Και σε 2η φαση στο μελλον μπορει να κανεις μια fue για καλυψη του midscalp και λιγο πισω προς το κραουν.

Επισης εχει πολλα μικρα μαλλια ακομα και περισσοτερα οσο παει προς τα πισω, οποτε με χρηση αγωγης πιστευω υπαρχει chance.

Θελει σωστο πλανο, πολυ σωστη κατανομη των graft ωστε το σωστο χτενισμα προς τα πλαγια να του χαρισει μια αξιοπρεπη και ομορφη εικονα.
 

Bob Lol

New Member
Θα χρειαστει 2 επεμβασεις τουλαχιστον. Δεν ειναι οτι δεν υπαρχει ελπιδα.

Μπορει σε 1η φαση να γινει η hairline και πισω, με Fut+fue combo.

Προβολή συνημμένου 34478


Και σε 2η φαση στο μελλον μπορει να κανεις μια fue για καλυψη του midscalp και λιγο πισω προς το κραουν.

Επισης εχει πολλα μικρα μαλλια ακομα και περισσοτερα οσο παει προς τα πισω, οποτε με χρηση αγωγης πιστευω υπαρχει chance.

Θελει σωστο πλανο, πολυ σωστη κατανομη των graft ωστε το σωστο χτενισμα προς τα πλαγια να του χαρισει μια αξιοπρεπη και ομορφη εικονα.
Ευχαριστο @Heat. Είναι θέμα expectations. Η λογική μου είναι something is still better than nothing. Αλλά και αυτό το someting να είναι decent. Κυρίως και εγω εστιάζω στην περιοχή που έχεις σχηματίσει, ακόμα και με πιο πίσω το hairline και crown ότι μείνει σε 2η επέμβαση.
 
Μπλουζα