Λάδι και ξύδι

Tida

Member
Καλησπέρα έχετε ακούσει τίποτα για το μείγμα λαδιού-ξυδιού για τα μαλλιά σε ίσα μέρη από πολύ γηραιότερους;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tida

Member
Θα ήθελα πραγματικά την γνώμη σας για αυτό.
Η πιτυρίδα ένα είδος μύκητα δεν είναι; Άρα ζει σε αλκαλικό έδαφος . . και επιδεινώνει την τριχόπτωση σωστά;
Το ξύδι από την άλλη είναι πλήρως όξινο για αυτό δεν μπορεί να μείνει στο κεφάλι ώστε να ''δράσει''.
Το λάδι πάλι είναι όξινο έστω και λίγο(αυτό κυμαίνεται) αλλά έχει και πλούσια συστατικά που το ενυδατώνουν.
Αν τα ενώσουμε αυτά τα 2(για μένα όχι απαραίτητα σε ίσα μέρη) και το εφαρμόσουμε στο τριχωτό με μία πετσέτα ώστε να αυξηθεί η θερμοκρασία τότε δεν αλλάζουμε έστω και λίγο το ph του τριχωτού;
 

zaxosdogkanos

Active Member
παρε ενα σαμπουαν κατα της πιτυριδας αν εχεις θεμα
τωρα αν θες πειραματησου αλλα οπως ειπε ο συναδερφος κρατα τα για σαλατες
 

Tida

Member
zaxosdogkanos και arhs μια χαρά πηγαίνουν στη σαλάτα αλλά το site δεν είναι για να μαθαίνουμε πράγματα, για να δοκιμάζουμε έστω και αν αποτύχουν;
Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο.
 

zaxosdogkanos

Active Member
για αυτο σου ειπα φιλε μου αν θες πειραματησου
παρα πολλοι εδω μεσα πειραματιζομαστε και γραφουμε τις εμπειριες μας
απλα μην περιμενεις να βαλει καποιος αλλος στο κεφαλι του ξυδι για να δεις εσυ αν δουλευει...

ξεκινα βαλε και πες μας τα συμπερασματα σου
 

Tida

Member
Αυτό για τις σαλάτες χρειαζόταν;
Πάμε παρακάτω. Είμαι γυναίκα. Δεν έχω ΑΑ(τουλάχιστον έτσι λέει ο γιατρός) αλλά έχω πολλές άλλες αίτιες τριχόπτωσης.
Έχω χρησιμοποιήσει τουλάχιστον ότι υπάρχει στο super και το fungoral που μου έδωσε ο γιατρός. Παλιότερα και κάποιο άλλο δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα(selsun;). Αποτυχία σκέτη. Ειδικά με το πρώτο κόντεψα να μείνω και καραφλή.
Αναφέρει στο φύλλο οδηγιών ότι επιδεινώνει το πρόβλημα της τριχόπτωσης!!! Το είδα με τα ματάκια μου.
Άρχισα να χρησιμοποιώ μείγμα λαδιού-ξυδιού πριν από 3 εβδομάδες(1 φορά ανά εβδομάδα) επειδή δεν είχα άλλη επιλογή λόγω της τρελής φαγούρας.
Το καλό είναι ότι φαγούρα τέλος.
Αλλά με προβληματίζουν πολλά. Το αφήνω το μείγμα 2 ώρες(πολύ το ξέρω) και νιώθω τέτοιο κάψιμο και τέτοια τσιμπήματα στο μπροστινό που δεν ξέρω αν είναι καλό. Από την 2η φορά και μετά.
Η τριχόπτωση όχι δεν σταμάτησε αλλά μειώθηκε αισθητά, αλλά παραμένει.
Κάτι ακόμα για να βάζουμε όλους τους παράγοντες παίρνω σίδηρο δεν ξέρω αν επηρεάζει γιατί έχω χαμηλό, αλλά δεν έχω αναιμία. Παλιότερα είχα το ίδιο θέμα άλλα τότε δεν έπεφτε ούτε τρίχα.
Η τρίχα είναι λίγο πιο γερή, αλλά αυτό που επίσης με χαροποιεί είναι ότι οι μπούκλες επανήλθαν αρκετά όχι τελείως. Πριν ήταν σαν να είχαν χάσει το σχήμα τους.
Πολύ δύσκολο ξέβγαλμα και χρειάζεται τουλάχιστον πρωί και βράδυ λούσιμο εκείνη την ημέρα.
Δεν έχω βγάλει επαρκεί συμπεράσματα για να δω αν αξίζει τον κόπο.
Το post το έκανα μήπως κάποιος έχει ακούσει κάτι ή έχει κάνει.
Δεν πιστεύω ότι μπορεί να κάνει για π.χ. ΑΑ αλλιώς πολλοί παππούδες δεν θα ήταν καραφλοί(έτσι πιστεύω τουλάχιστον).
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ο πατερας μου ειχε πολυ πιτιριδα χιονι σκετο αλλα εγινε καλα με το fungoral.
Τωρα περιμενε το γιωργοbiohernal ισως αυτος κατι ξερει και σε προτεινει.Αναμενε απαντηση οταν το δει θα σε ενημερωση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
τι ηλικια εισαι? τα επιβαρυνεις και με πιστολακι,βαφες κτλ?
Εχεις δει θα εχουν μειωθει το μαλλι ?καποιου ειδους αραιωση ? το καταλαβενεις?
 

Tida

Member
Τα έχω γράψει στο θέμα γυναικεία τριχόπτωση με θέμα Υπερβολική Τριχόπτωση. Είμαι 29. Από styling και πιστολάκι πολύ ελάχιστα πράγματα. Σχεδόν καθόλου.
 

mike29

Active Member
Άρχισα να χρησιμοποιώ μείγμα λαδιού-ξυδιού πριν από 3 εβδομάδες(1 φορά ανά εβδομάδα) επειδή δεν είχα άλλη επιλογή λόγω της τρελής φαγούρας.
Το καλό είναι ότι φαγούρα τέλος.
Αλλά με προβληματίζουν πολλά. Το αφήνω το μείγμα 2 ώρες(πολύ το ξέρω) και νιώθω τέτοιο κάψιμο και τέτοια τσιμπήματα στο μπροστινό που δεν ξέρω αν είναι καλό. Από την 2η φορά και μετά.
Η τριχόπτωση όχι δεν σταμάτησε αλλά μειώθηκε αισθητά, αλλά παραμένει.

Εχοντας χρονια εμπειρια με ξυδι και ελαια και συγκεκριμενα μηλοξηδο που τα εβαζα ξεχωριστα μπορω να πω οτι σε μενα εκαναν παπαδες σε θεμα ξηροδερμιας πυτιριδας,επισης ειχα και σμηγματορροικη δερματιτιδα που ειχε εξαφανιστει και αυτη για μεγαλο χρονικο διαστημα..σε αλλους τωρα τι θα κανουν δεν ξερω...και η τριχοπτωση πραγματικα στο μηδεν!!!παντος δεν κανουν ολα τα λαδια καλο,μερικα ειχα διαβασει αποτελουν τροφη για τον μυκητα..εγω πχ οταν εβαζα μονο ελαιολαδο δεν εκανε τπτ και θυμαμαι τοτε ειχα παρει και ενα βρεφικο σαμπουαν και μου ειχε αλαξει τα φωτα στην ξηροδερμια επρεπε να παρω σφυρι και καλεμι για να την βγαλω..ο ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ μου ειπε ενας εβαζε βρεφικο σαμπουαν και του ειχαν πεσει μαλλια απ αυτο!!τωρα αν ειχε σ.δ τι και πως δεν ξερω..αυτο που με βοηθησε πρωτα και αρκετα ειναι το μηλοξηδο!εγω το εριχνα πριν το τελευταιο ξεβγαλμα στο λουσιμο..σκετο 2 φορες την εβδομαδα και αραιωμενο τις υπολοιπες!το αφηνα κανα 5-10λεπτο και μετα ξεπλημα!!αλλα το εβαζα και σαν λοσιον,και πραγματικα με ειχε σωσει!!το τσουξιμο που μου κανει σε μερικα σημεια μονο καλο βλεπω,πχ οταν ειχα μικρες κοκκινιλες απο σ.δ τις εξαφανιζε και ξαναφτιαχνε το δερμα..!!μετα το λαδι καρυδας μου εχει φανει αρκετα καλο!!σκοτωνει τους μυκητες,και βοηθαει σε πυτιριδα ξηροδερμια..τωρα και προσθεσα και λιγο tea tree oil που ειναι και αυτο αντιμυκητιασικο..συνηθως εβαζα πρωτα τα ελαια και μετα στο λουσιμο εβαζα μηλοξυδο!!και μονο του το μηλοξυδο παντος ειναι πολυ ισχυρο..τωρα βαζω 2-3 φορες την εβδομαδα και μαζι με ενα αντιπυτιριδικο σαμπουν καθημερινης χρησης ειμαι οκ..αν παντος το προβλημα πυτιριδας ξεφυγει και παει σε σ.δ εννοειται και θα υπαρχει αρκετη τριχοπτωση και απωλεια μαλλιων και οσο το αφηνουμε τοσο μεγαλυτερη και η ζημια!!
 
Καλως την Τιντα,
λοιπον το μυλοξυδο οπως γραφει και ο milt, όντως βοηθάει σε περιπτώσεις με αυξημένη Ε1.

Όμως εσυ δεν έχεις αυξημένη Ε1 οπως δείχνουν τα πράγματα.

Το μόνο που σου προτείνω είναι το coconut oil τοπικό, κάθε 2η μέρα.

http://www.bioshop.gr/viologiko-ladi-karudas-virgin-coconut-oil-350ml-cosmoveda.html

Πιστεύω βέβαια οτι εχεις θεμα με την Προγεστερόνη (κ πολυ χρήσιμο θα ηταν να κάνεις μια μέτρηση την 21 μερα του κύκλου ).

Λοιπόν 1 ακομα που θα σε βοηθήσει είναι το Σποραιλεο της Καναβης τοπικό 2 φορες τη βδομάδα.

http://www.violey.com/en/naturarten-organic-hemp-oil_p_24821.html

Και μην ανησυχείς δεν εχει ψυχοδραστικες ουσίες, αλλα θα σου ρυθμίσει την Προγεστερόνη.(η οποία σου πειράζει κ το μαλλί)

Διάβασε εδώ για ενημέρωση
http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=2&articleID=11719&la=1

Δες κι αυτό όπου λεει χαμηλή προγεστερόνη προκαλεί τριχωπτωση.
http://www.maryvancenc.com/solutions-for-hair-loss-in-women/
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
George κατι να μας ανεβαζει την διαθεση εχεις?γιατι δεν ειμαστε καλα τελευταια.
 
George κατι να μας ανεβαζει την διαθεση εχεις?γιατι δεν ειμαστε καλα τελευταια.
Εμείς εδώ στη Κρητη έχουμε ενα ωραίο σύστημα, αφού κάνουμε καμία αρτοκλασία πχ στον Αγιο Νεκταριο.
Το ρίχνουμε μετα στοις ρακές ή στοις ρετσινες, με τους ανάλογους μεζέδες βέβαια.
Και εις υγείαν στους εορτάζοντες κ τα πράγματα γίνονται ποιο ευχάριστα.

Και χρόνια Πολλά στους Αγγελους, στους Νεκταριους, Νεκταριες κλπ.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
πολυ ανχος εχω αλλα παλι καλα δε πεφτει το μαλλι..καλα κρασακι πινω και γω...ωραια κρητη δεν εχω ερθει ποτε.Θα ρθω μια μερα.
 
Μπλουζα