Κωνσταντίνος κ. (fue, μπίρου, 2089 grafts, 21/06/2017)

Konstantinosk91

New Member
Κανε μια ερωτηση στην κλινικη σου αν δεν σου κανει κοπο να μου λυθει και μενα και σε οποιον εχει τη ιδια απορια .

Αυτή την απορία Δεν την είχα Εγώ που υποβλήθηκα σε αυτή την επέμβαση! Γιατί είναι τόσο σημαντικό να μάθουμε; εξήγησε μου αν θέλεις.. ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατί το φόρουμ έχει διδακτικό χαρακτηρα. Έτσι δημιουργείται και μεταφέρεται η γνωση


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Adriano

Well-Known Member
Αυτή την απορία Δεν την είχα Εγώ που υποβλήθηκα σε αυτή την επέμβαση! Γιατί είναι τόσο σημαντικό να μάθουμε; εξήγησε μου αν θέλεις.. ;)

Σε ακριβώς την παραπάνω σου φράση βασίζονται οι κλινικές μεταμόσχευσης μαλλιών. Στο ότι δεν ξέρει πολλά ο μέσος όρος. Θα αρχίσεις να ψάχνεις και εσύ στη δεύτερη μεταμόσχευση.
 

P70

Active Member
Καλησπερα και καλη επιτυχια. Συμφωνω με Andriano, αραιη η τοποθετηση, μιας και το προβλημα μεγαλο και τα graft που πηραν, λίγα. Καλη φυτρωση.
 

Konstantinosk91

New Member
Λοιπόν, από την αρχική μου δημοσίευση, έγραψα στο forum για να μοιραστώ την εμπειρία μου και την πορεία της μεταμόσχευσης μου μαζί σας! Πριν λίγη ώρα τηλεφώνησα στη Dhi κ εμαθα για το punch που ρωτήσατε είναι 0.9 κ 1 ... Όσο για το διδακτικό χαραχτήρα, θα διδαχθούμε όλοι μαζί από το τελικό αποτέλεσμα, εκτός από την εμπειρία μου δε ξέρω να σας πω κάτι άλλο..
 

dimitris50423

Well-Known Member
Εγω αμφιβαλω για τον αριθμο των μοσχευματων. Ειπες οτι η επεμβαση κρατησε 6-7 ωρες. Με manual fue δεν νομιζω να γινεται ευκολα να μπουν 2089 σε αυτο το διαστημα. Παιζει να μπηκαν και λιγοτερα.
Εγω ειχα βαλει 2300 gr με motorized και η επεμβαση μου κρατησε 9 ωρες. 3,5 ωρες εξαγωγη 4,5 τοποθετηση και μια ωρα συνολικα διαλειμμα για φαγητο.
Εσυ που να ξερεις βεβαια ποσα μπηκαν.
Παντως ειναι τα περισσοτερα νομιζω που εχουμε ακουσει σε μια συνεδρια με manual αν εχουν μπει.
 

Konstantinosk91

New Member
Εγω αμφιβαλω για τον αριθμο των μοσχευματων. Ειπες οτι η επεμβαση κρατησε 6-7 ωρες. Με manual fue δεν νομιζω να γινεται ευκολα να μπουν 2089 σε αυτο το διαστημα. Παιζει να μπηκαν και λιγοτερα.
Εγω ειχα βαλει 2300 gr με motorized και η επεμβαση μου κρατησε 9 ωρες. 3,5 ωρες εξαγωγη 4,5 τοποθετηση και μια ωρα συνολικα διαλειμμα για φαγητο.
Εσυ που να ξερεις βεβαια ποσα μπηκαν.
Παντως ειναι τα περισσοτερα νομιζω που εχουμε ακουσει σε μια συνεδρια με manual αν εχουν μπει.

Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου. Έβαλα 2089 και εβαλες 2300 ... έκανες 8 ώρες και εγώ 6-7 (Δεν μέτρησα το διάλειμμα) τα μοσχεύματα που έχουν εξαχθεί χωρίζονται από τους γιατρούς σε 10καδες, σε 1τριχα 2τριχα 3τριχα κτλ, καταλαβαίνεις ότι η καταμέτρηση τους στο τέλος είναι πανεύκολη..... ;) Δεν γίνετε να μην τα ξέρετε αυτά...
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Konstantinosk91,βασικα αυτα που λες να ξερεις οτι τα ξερουμε πριν καν τα δεις εσυ απο κοντα..αυτο που δεν ξερεις εσυ ομως ειναι οτι εδω στο φορουμ τοσα χρονια εισαι ο πρωτος που σε μια συνεδρια ,μεσα σε 7 ωρες εβγαλες σχεδον 2100 μοσχευματα..μεχρι εσενα,αυτα τα grafts για να βγουν στην συγκεκριμενη εταιρια χρειαζονταν 2 μερες..λογο χειροκινητης διαδικασιας..ενω στην εταιρεια που εκανε ο dimitris50423 χρησιμοποιουν ηλεκτρικο μηχανημα εξαγωγης που μεσα σε 2 μερες μπορουσαν να βγαλουν και 5000grafts..η μεσα σε μια μερα μπορουσαν να βγουν ακομα και 3000grafts ...οποτε καταλαβαινεις και εσυ την ευλογη απορια που υπαρχει..
 

tasos33

Well-Known Member
Απλός λιτός κατανοητός
Konstantinosk91,βασικα αυτα που λες να ξερεις οτι τα ξερουμε πριν καν τα δεις εσυ απο κοντα..αυτο που δεν ξερεις εσυ ομως ειναι οτι εδω στο φορουμ τοσα χρονια εισαι ο πρωτος που σε μια συνεδρια ,μεσα σε 7 ωρες εβγαλες σχεδον 2100 μοσχευματα..μεχρι εσενα,αυτα τα grafts για να βγουν στην συγκεκριμενη εταιρια χρειαζονταν 2 μερες..λογο χειροκινητης διαδικασιας..ενω στην εταιρεια που εκανε ο dimitris50423 χρησιμοποιουν ηλεκτρικο μηχανημα εξαγωγης που μεσα σε 2 μερες μπορουσαν να βγαλουν και 5000grafts..η μεσα σε μια μερα μπορουσαν να βγουν ακομα και 3000grafts ...οποτε καταλαβαινεις και εσυ την ευλογη απορια που υπαρχει..
 

makis25

Well-Known Member
αν στη dhi αρχισουν να το κανουν συστηματικα αυτο , 2000+ γραφτς μανουαλ ανα ημερα , ειναι τρομερη προοδος ! Αρκει να φυτρωνουν κιολας .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Εγω ειχα βαλει 2300 gr με motorized και η επεμβαση μου κρατησε 9 ωρες. 3,5 ωρες εξαγωγη 4,5 τοποθετηση και μια ωρα συνολικα διαλειμμα για φαγητο.

Παγκόσμια ,
Η εξαγωγή παίρνει τα 4/6 του συνολικού χρόνου του χειρουργείου (στα sessions με implanteers) μίας και περιλαμβάνει 2-3 steps...

Ακόμα και η motorized Fue (Βεκρής) που είναι 15% πιό γρήγορη μέθοδοs , δέν δικαιολογεί την τεράστια διαφορά -απόκλιση χρόνου από την εξαγωγή στην εισαγωγή!

Αυτό δικαιολογείτε μόνο ο άν πρόκειται για εκπαίδευση προσωπικού ή άπειρο - ανειδίκευτο προσωπικό...

Συνεπώς καλό είναι να μήν χρησιμοποιούμε τα Time tables της AHC - Βεκρή σάν κανόνα , γιατί όλοι ξέρουμε το Low Budget λειτουργείας των χειρουργείων της!
 

anargiros88

Well-Known Member
Λοιπόν, από την αρχική μου δημοσίευση, έγραψα στο forum για να μοιραστώ την εμπειρία μου και την πορεία της μεταμόσχευσης μου μαζί σας! Πριν λίγη ώρα τηλεφώνησα στη Dhi κ εμαθα για το punch που ρωτήσατε είναι 0.9 κ 1 ... Όσο για το διδακτικό χαραχτήρα, θα διδαχθούμε όλοι μαζί από το τελικό αποτέλεσμα, εκτός από την εμπειρία μου δε ξέρω να σας πω κάτι άλλο..

κωσταντινε για να διδαχτούμε πρέπει να γνωρίζουμε και 2 - 3 λεπτομέρειες της διαδικασίας . έτσι θα γίνει σωστός σχολιασμός, σωστός διάλογος, σωστά μαλώματα, αλληλοφαγωμαρα κλπ . Μόνο με αριθμό τριχών και όνομα γιατρού- κλινικής καλύτερα ας το κλειδώσεις το νήμα και ξανά άνοιξε το σε 12 μήνες με το τελικό αποτέλεσμα !
 

Konstantinosk91

New Member
κωσταντινε για να διδαχτούμε πρέπει να γνωρίζουμε και 2 - 3 λεπτομέρειες της διαδικασίας . έτσι θα γίνει σωστός σχολιασμός, σωστός διάλογος, σωστά μαλώματα, αλληλοφαγωμαρα κλπ . Μόνο με αριθμό τριχών και όνομα γιατρού- κλινικής καλύτερα ας το κλειδώσεις το νήμα και ξανά άνοιξε το σε 12 μήνες με το τελικό αποτέλεσμα !

Δεν έχω λόγο να κλείσω το νήμα και να το ανοίξω σε 12 μήνες.. Όπως επίσης δεν έχω καμία πρόθεση να μπω στη διαδικασία της αλληλοφαγωμαρας κ του τσακωμου για να το κάνουμε επίπεδο καφενείου, όπως αναφέρεις στο παραπάνω σχόλιο, όσο για τον εμπλουτισμό των γνώσεων αν νομίζεις ότι σου χρειάζεται θεωρώ καλύτερο να πας στις κλινικές που ασχολούνται με μεταμοσχεύσεις και να σου λυθούν οι απορίες από ειδικούς και έμπειρους γιατρούς ... Από την δική μου πλευρά γνώσεις Ιατρικής Δεν υπάρχουν, το ξαναείπα, Σας μετέφερα όσο πιο αναλυτικά μπορώ την εμπειρία μου και θα απαντήσω σε κάθε σοβαρή ερώτηση η απορία σας λαμβάνοντας υπόψη οσα έζησα στη Dhi. Σας διαβεβαιώνω για των αριθμό των τριχοθυλακιων που τοποθετήθηκαν ότι είναι 2089 και έγινε στις ώρες που έχουν αναφερθεί, μέχρι στιγμής όλα εξελίσσονται όπως μου τα περιέγραψε η ιατρική ομάδα της κλινικής, όπως εσεις έτσι και γω αναμένω το αποτέλεσμα τους επόμενους μήνες και εδώ θα είμαστε να τα συζητήσουμε όλα και να βλέπουμε το αποτέλεσμα μαζι... Σας ευχαριστώ βέβαια για το ενδιαφέρον και τις επιφυλάξεις σας, αλλά ως άνθρωπος πάντα είμαι αισιόδοξος και Θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

anargiros88

Well-Known Member
Κωνσταντίνε η απαντηση σου μου ελυσε ολες τις αποριες . Εγω πραγματικα σου εύχομαι να σε δικαιωσει το αποτελεσμα και να χαρεις τα νεα σου μαλλακια .
 

athenian

Well-Known Member
Κωνσταντίνε αρχικά καλή επιτυχία!
Μήπως ο αριθμός που αναφέρεις δεν είναι μοσχεύματα αλλά τρίχες;
 

Tsek

Well-Known Member
Καλησπέρα επειδή με όσα διαβάζω άρχισα να πονηρεύομαι λίγο, αν πάω εγώ και ζητήσω μία συνεδρεία θα προλάβουν να μου βάλουν 2089 γκραφς;;;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μια πολύ καλή (για να μην πω top) ταχύτητα εξαγωγής σε manual FUE είναι 500g την ώρα αν μιλάμε για πολύ εύκολη εξαγωγή. Άρα θεωρητικά θα μπορούσαν να βγουν 2000g σε 4 ώρες non stop.

O Lorenzo που θεωρείται (και μάλλον είναι) ο πιο γρήγορος placer στον κόσμο με pen βάζει 20 το λεπτό, άρα 1200 την ώρα. Ένας πιο μέτριος δεν θα έβαζε πάνω από 12, άρα τα 2000 σε κάτι λιγότερο από 3 ώρες πάλι non stop.

Προσθέτοντας τους 2 χρόνους έχουμε 7 ώρες χωρίς κανένα διάλειμμα, non stop, στα όρια της μέγιστης ταχύτητας.

Αυτή είναι η πραγματικότητα, από εκεί και πέρα ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Konstantinosk91

New Member
Καλησπέρα επειδή με όσα διαβάζω άρχισα να πονηρεύομαι λίγο, αν πάω εγώ και ζητήσω μία συνεδρεία θα προλάβουν να μου βάλουν 2089 γκραφς;;;

Να πας !!! Υποστήριξε αυτό που γράφεις... Και πήγαινε! Και μετά έλα να μας πεις τι σου είπαν... βασικά να επιβεβαιώσεις αυτό που λέω και εγώ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας κάνει τόσο πολύ εντύπωση ο τρόπος που εργάζονται στην συγκεκριμένη κλινική... Δηλαδή, αν λάβω σοβαρά υπόψη τα σχόλια σας και τα συγκρίνω με τα πραγματικά περιστατικά τα δικά μου... Η Dhi είναι Top!!!
 
Μπλουζα