Κολλοειδής Άργυρος?Επανέκφυση σε καραφλές περιοχές 20 ετών?

weznem

Well-Known Member
gianniskritikos2 είπε:
να ιρεμισουμε λιγο ολοι πεσατε πανο στον πανο για τις λυσεις που παλευει να βρει και ο wezn προσπαθει να βαλει αμυνα στο θεμα για να μην καταστραφει με την λογικη αφου δεν πιστευετε σε νεες λυσεις που ψαχνουμε εμεις απλα μην μπαινετε στο θεμα και το λερονεται αφηστε εμας τους ηλιθιους να πειραματιζομαστε και ζηστε με τις παρενεργειες τις φινας οποιος θελει ... δεν ειχε εχθρικους σκοπους ας ιρεμισουμε λιγο οποιος θελει να πει κατι για να το δοκιμασει να πει την γνωμη του γιατι το αμφησβιτει καλα κανει αλλα οχι να λεμε στον καθε εναν βαζεις πυπερι εισαι οτι να ναι ... τι ειναι αυτα μαγιες και κουραφεξαλα... αμα δεν δοκιμασουμε δεν μαθενουμε και μενουμε περιμενοντας μια λυση εξουρανου απο τους επιστιμονες που κοιτανε την τσεπη τους... αμα δεν το καταλαβαινουν καποια ατομα ας μην μολυνουν το θεμα

αυτο προσπαθω να πω αλλα που νοημοσυνη...οταν δεν σε ενδιαφερει ενα θεμα και δεν το διαβαζεις καν για να ενημερωθεις τι λεει ..καιτο κατακρινεις διχως την γνωση μονο επιεικώς κουτος μπορει να χαρακτηρισθεις,και να τσαντιζεις ολους τους αλλους...


somari είπε:

Λάθος σε πάρα πολλά επίπεδα.
Αρχικά, γράφεις λες και υπάρχει ΜΙΑ φαρμακευτική εταιρεία σε όλον τον πλανήτη. Λες και αυτός που θα αντικαταστήσει τη φίνα δηλαδή, είναι ο ίδιος που την πουλάει πιο πριν, και για αυτό δε βγαίνει το νέο φάρμακο... Αν η ΝΟΥΝΟΥ px βρει φάρμακο καλύτερο από την φίνα για την καράφλα, ακομα και να ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΕΡΔΟΣ από την φίνα, ποιος ο λόγος να μην το βγάλει; Επειδή θα έχει μικρότερο κέρδος από αυτό... που είχε η Μερκ; Ακόμα και αν πλακώσει όλος ο πλανήτης να το πάρει και χεστεί στο τάληρο; LOLWAT. Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες ασθένειες που αναφέρεις.

Όσο για την ΙΝΤΕΛ και τον 26πύρηνο... πα(πα)ραεπιστήμη σε όλο της το μεγαλείο, λες και οι επεξεργαστές φτιάχνονται μαγικά, δεν έχουν κόστος... Ή το ότι ας πούμε για να πάμε από 2 στους 4 πυρήνες χρειάστηκε να μικρύνουμε την αρχιτεκτονική σε πολύ λιγότερα nm / chip δεν έχει να κάνει.... Όχι... είμαι η ΙΝΤΕΛ εγώ, κάνω ξόρκι και εμφανίζεται 25πύρηνος, απλά δεν τον βγάζω στο εμπόριο. Επίσης είμαι η ΝΑΣΑ, κάνω ξόρκι, και βγάζω διαστημόπλιο που πάει στην άκρη του Σύμπαντος, αλλά δε σας το λέω για να σας πουλήσω σιγά σιγα τα διαστημικά ταξίδια για μέγιστο κέρδος... Επίσης, ο τρισδιάστατος εκτυπωτής μωρέ... Δεν έχει καθόλου κόστος κατασκευής...

Εδώ, είχε βγει ερευνα που έλεγε πως το iphone αν κατασκευαζόταν στον δυτικό κόσμο με μισθούς δυτικού κόσμου θα κόστιζε 15.000$ αντι για $500... και κάποιοι -πιο ξύπνιοι απο άλλους- πιστεύουν πως ο λόγος που δεν έχουμε 25πύρηνους επεξεργαστές είναι οι εταιρείες... ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ...
Δηλαδή αν η INTEL δε βγάζει τον 25πύρηνο στα 50€ επειδή είναι μεγάλα ****ίδια και θέλουν να μας ελέγχουν οικονομικά και να μας τα τρώνε, δε θα το έκανε η AMD για να βγάλει και ΥΠΕΡΚΕΡΔΟΣ, και να στείλει και τον ανταγωνισμό ΑΠΑΤΟ!

Ωρες ωρες ευχομαι όντως να μας ψεκάζανε ρε γαμώτο...
δεν ισχυει δυστυχως φιλε σομαρι..η τουλαχιστον καπου στην μεση ειναι η αληθεια.. διοτι και τα λαστιχα που δεν σκανε ειχαν βρεθει χρονια πριν αλλα δεν εβγαιναν στην αγορα..
και αλλη μια ιστορια ο πατερας μου ηταν καποτε διευθυντης υπευθυνος καταστηματος στην sharp..εταιρεια ηλεκτρικων ειδων.. σε κατι σεμιναρια που ειχαν παει για ενημερωση απο τους ιαπωνες την δεκαετια του 90 ειχαν βρεθει τοτε τα κινητα τα μικρα που δν κυλκοφορουσαν ειχαν κατασκεασει μεγαλυτερες τηλεορασεις που θα κυκλοφορουσαν την επομενη δεκαετια και διαφορα αλλα.. οι εταιρειες προωθουν οταν πρεπει τα προιοντα τους.. οπως οταν πουλιεται το iphone 5 τωρα εχουν ηδη ετοιμο το 6 αλλα δεν πουλιεται..


SfiNa είπε:
1) μην καταντας γραφικος.. = προκαλείς

2) εσυ ο εξυπνος να κουμπωνεις φιναστεριδη μια ζωη,εισαι καλο πειραμα δεν λεω = προσβάλεις όλους τους χρηστες φιναστερίδης ότι είναι πειραματόζωα

3) μπορουμε και εμεις να σε κανουμε να τρεμουν τα ποδια σου αν θελουμε= απειλείς

4) οποτε απλα μην συμμετεχεις στο θεμα = οριοθετείς την συζήτηση


τι συμπεριφορά είναι αυτή? γενικά έχω παρατηρήσει όπου υπάρχει θέμα βάζεις φιτίλια και προκαλείς ...

1 ακυρος αλλη μια φορα το γραφικος δεν προκαλει εκτος αν σε προκαλει η σαντορινη που ειναι γραφικη.. για εσενα το πιστευω δεν θα εκπλαγω..
2 η αληθεια δεν σημαινει προσβολη..οταν οι ερευνες σταματησαν στα 2χρονακια και εσυ εγω την κπυμπωνουμε 20 χρονια εις γνώσει μας ειμαστε πειραματα,(αυτο περιλαμβανει μυαλο για να το αντιληφθεις μην δινεις πολυ σημασια)
3 αφενος μεταφορικη προταση αφετερου το μπορουμε δεν σημαινει <<θα>> σε κανουμε.. ειπα μπορουμε και ανελυσα τι εννοω (και αυτο χρειαζεται μυαλο αρα μην δινεις σημασια συνεχισε)
4) οταν δεν διαβαζει ενα θεμα και το κατακρινει καποιος διχως γνωση εχει οριοθετησει μονος του το μυαλο του...που ειναι και σημαντικοτερο..
εσυ που εχεις καλυτερη συμπεριφορα απο εμενα πες με αλλη μια φορα κομμωτριουλα και να κανω αντρικες δουλειες.. αιντε ο καθε πικραμενος με επιπεδο δαπεδο εδω μεσα..


και το κοβω εδω διοτι το σπαμαρουμε το θεμα διχως να θελουμε αλλα θες να αγιασεις και δεν μπορεις με μερικους εδω μεσα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
"σε κατι σεμιναρια που ειχαν παει για ενημερωση απο τους ιαπωνες την δεκαετια του 90 ειχαν βρεθει τοτε τα κινητα τα μικρα που δν κυλκοφορουσαν ειχαν κατασκεασει μεγαλυτερες τηλεορασεις που θα κυκλοφορουσαν την επομενη δεκαετια και διαφορα αλλα.. οι εταιρειες προωθουν οταν πρεπει τα προιοντα τους.. οπως οταν πουλιεται το iphone 5 τωρα εχουν ηδη ετοιμο το 6 αλλα δεν πουλιεται.."

οι οποίες τηλεοράσεις και κινητά ΤΟΤΕ κόστιζαν να τα αγοράσεις 5.000, για αυτό δε τα πουλάγαν. Προφανώς αν βγάλεις κάτι στην αγορά που μπορεί να το αγοράσει μόνο ο Κόκκαλης, άπατο θα πάει
 

weznem

Well-Known Member
somari είπε:
"σε κατι σεμιναρια που ειχαν παει για ενημερωση απο τους ιαπωνες την δεκαετια του 90 ειχαν βρεθει τοτε τα κινητα τα μικρα που δν κυλκοφορουσαν ειχαν κατασκεασει μεγαλυτερες τηλεορασεις που θα κυκλοφορουσαν την επομενη δεκαετια και διαφορα αλλα.. οι εταιρειες προωθουν οταν πρεπει τα προιοντα τους.. οπως οταν πουλιεται το iphone 5 τωρα εχουν ηδη ετοιμο το 6 αλλα δεν πουλιεται.."

οι οποίες τηλεοράσεις και κινητά ΤΟΤΕ κόστιζαν να τα αγοράσεις 5.000, για αυτό δε τα πουλάγαν. Προφανώς αν βγάλεις κάτι στην αγορά που μπορεί να το αγοράσει μόνο ο Κόκκαλης, άπατο θα πάει

σεμιναρια ειδικα οχι γενικα αποκλειστικα σοτυς υπευθυνους της εταιρειας...τεσπα οτι θελει πιστευει ο καθενας.. αλλα οι εταιριες δεν λειτουργουν οπως νομιζετε συνηθως..καθε τι που κανουν εναι μελετημενο και οχι στην τυχη..ακομα και τοποτε θα κυκλοφορησει κατι.. οι 3d τηλεορασεις που κυκλοφορουν τον τελευταιο χρονο να σαι σιγουρος οτι το ειχαν ανακυλψει και δοκιμασει χρονια πριν δεν το βρηκαν χθες,..χθες αποφασισαν να το μαθεις εσυ και εγω..
 

somari

Active Member
Όχι... αλλά χθες εγινε φτηνή η τεχνολογία polarized projecting ωστε να πωληθεί στο ευρύ κοινό... Kαι ολογράμματα υπάρχουν. Ο λόγος που δεν τα έχουμε σπίτι μας όμως είναι επειδή δεν είναι εύκολο να κατασκευαστούν σε τιμές μέσου καταναλωτή, και όχι επειδή μας το κρύβουν... Αν βρεθεί πιο συμφέρουσα τεχνολογία κατασκευής, τότε θα τα εχουμε
Το θέμα είναι όμως η άκρατη συνομωσιολαγνία... τύπου θα μπορούσαμε να έχουμε 25πήρυνους αλλά δεν τους συμφέρει...
 

weznem

Well-Known Member
somari είπε:
Όχι... αλλά χθες εγινε φτηνή η τεχνολογία polarized projecting ωστε να πωληθεί στο ευρύ κοινό... Kαι ολογράμματα υπάρχουν. Ο λόγος που δεν τα έχουμε σπίτι μας όμως είναι επειδή δεν είναι εύκολο να κατασκευαστούν σε τιμές μέσου καταναλωτή, και όχι επειδή μας το κρύβουν... Αν βρεθεί πιο συμφέρουσα τεχνολογία κατασκευής, τότε θα τα εχουμε
Το θέμα είναι όμως η άκρατη συνομωσιολαγνία... τύπου θα μπορούσαμε να έχουμε 25πήρυνους αλλά δεν τους συμφέρει...

ενταξει εγω ειπα η αληθεια καπου στην μεση ειναι, εξαλλου δεν ειμαστε μεσα στον χωρο για να εχουμε τεκμηριωμενη αποψη απο μεσα. :blush:
 

Άκης

Administrator
Παίδες χαλαρώστε λίγο. Δεν χωρίζουμε τίποτα χωράφια. Τα άσχετα posts έχουν σβηστεί.

Dimit είπε:
εγω ταπεινα θα ήθελα να πω μονο αυτό που έχω γραψει και στην υπογραφή μου: Μην χάνετε χρόνο και χρήμα με μη πιστοποιημενες θεραπειες. Η Pfizer, η Merck, η Bayer κτλ διαθέτουν δισεκατομμύρια για δοκιμές νέων φαρμακών. Λέτε να μην είχαν καταλάβει για μια τόσο προσοδοφόρα αγορά όπως αυτή της ανδρ. τριχόπτωσης ουσίες που κάνουν καλύτερη δουλειά από τις ήδη υπάρχουσες, όπως η μινοξιδίλη και η φινα; ή λέτε να γνωρίζουν και να μας το κρύβουν, αντί να πατεντάρουν νέα φάρμακα και να πουλάνε; ή λέτε να ξέρουν λιγότερα από εμάς;
Το έχουν καταλάβει και πιστεύω ότι έχουν πέσει με τα μούτρα στο θέμα αυτό.

panoslydios είπε:
Bρες τα μελη των Pfizer, Merck, Bayer και ρωτησε τους
αν χρησιμοποιουν μινοξιδιλη και φινα για την αντιμετωπιση της α/α.
Ετσι θα μαθεις την απαντηση μια για παντα.
Φίλε μου η απάντηση αυτήν είναι κάπως άκυρη...

Soralteno είπε:
Τώρα θα απαντήσω ουσιαστικά όχι σε σένα αλλά σε πολύ κόσμο που εκφράζει τέτοιου είδους απορίες.
Αυτά που αναφέρω είναι κοινή γνώση product management και bussiness administration.

Κανένα προϊόν δεν βγαίνει στην αγορά, είτε βίδα είτε διαστημικό λεωφορείο, αν οι συνθήκες δεν είναι έτοιμες για αυτό.

Ολες οι εταιρίες έχουν σκοπό ένα και μόνο ένα: το κέρδος με οποιοδήποτε μέσο και τρόπο.
Ούτε να κάνουν τη ζωή μας καλύτερη, ούτε να δρέψουν δάφνες.

Κάποιος μπορεί να σκεφτεί, οκ και γιατί να μην κάνει ο οποιοσδήποτε το απόλυτο προϊόν και να χε**** στο τάλιρο;
Πολύ απλά γιατί το χρήμα δεν δουλεύει έτσι. Στόχος είναι να σου αποσπάσουν όσο δυνατό περισσότερο χρήματα με όσο δυνατό λιγότερο κόπο, και αυτό σπάνια επιτυγχάνεται με ένα άψογο προϊόν. Τα κόλπα που παίζουν είναι πάρα πολλά και δεν θέλω να τα αναφέρω όλα.

Πότε κανένα προϊόν, είτε είναι έτοιμο είτε όχι, δεν θα κυκλοφορήσει αν τα χρήματα που θα φέρει δεν είναι σημαντικά περισσότερα από τα χρήματα που φέρνει το προϊόν (ή προϊόντα) που αντικαθιστά, συνυπολογίζοντας και τον κύκλο ζωής του καθενός. Όπου προϊόν φαντάσου το με μια ευρεία έννοια, όπως υπηρεσία, status quo, αντικείμενα ακόμα και άνθρωποι.

Τα ίδια ισχύουν και με τις φαρμακευτικές (μην σου πω περισσότερο για αυτές). Το ξέρεις ότι υπάρχουν ασθένειες σοβαρές που δεν θεραπεύονται όχι γιατί δεν μπορεί να υπάρξει αγωγή αλλά γιατί οι φαρμακευτικές έκριναν ότι δεν αξίζει οικονομικά να επενδύσουν στην έρευνα;
Γιατί να σου δώσουν την μία και απόλυτη θεραπεία για ΑΑ ενώ μπορούν να πουλάνε εις τους αιώνες των αιώνων minox και fina; Δεν έχει κανένα νόημα από οικονομική σκοπιά.
Το ξέρεις ότι η Dutasteride είναι απίστευτα καλύτερο φάρμακο από την finasteride για ΑΑ; Πρόκειται για μία χημική ουσία που είναι από τις πιο ισχυρές παγκοσμίως σε κάποιους τομείς ever. Ο χρόνος ζωής της (όχι ο χρόνος ημίσειας ζωής) είναι εβδομάδες. Θεωρητικά θα μπορούσες να πάρεις ένα χάπι την εβδομάδα και να καθαρίσεις. Όπως καταλαβαίνεις θα έσβηνε την fina από το χάρτη, για τις εταιρίες κυρίως οικονομικά. Γιατί να το κάνουν αυτό ενώ μπορούν να σου πουλάνε fina με πολύ μεγαλύτερο κέρδος; γιατί να αντικαταστήσουν ένα επιτυχημένο προϊόν με ένα άλλο αποτελεσματικότερο που θα τους φέρνει λιγότερο κέρδος;

Μπορεί τα παραπάνω σε μερικούς να φαίνονται conspiracy theories, αλλά για καλύτερα ή χειρότερα είναι η πραγματικότητα. Κανένας δεν πρόκειται να σε βοηθήσει στο πρόβλημα της ΑΑ αν δεν βγάλει όσα περισσότερα μπορεί από σένα, και με το να σου λύσει το πρόβλημα βγάζει πολύ λιγότερα συγκριτικά.
Όπως το είχαμε ξαναπεί στο άλλο σου θέμα και αναφέρει και παραπάνω ο somari, υπάρχουν και άλλες εταιρίες και όχι απαραίτητα να φτιάχνουν φάρμακα. Υπάρχει και η Loreal πχ που πιστεύω αν υπήρχε κάποιος ανεξάρτητος ερευνητής και είχε μια άποψη, θα τον χρύσωνε να της το φτιάξει. Όλα αυτά είναι απλώς οι θεωρίες όσων προσπαθούν να στηρίξουν το δικό τους (και δεν αναφέρομαι σε εσένα φυσικά, αλλά σε όσους πρωτοξεκίνησαν αυτές τις θεωρίες).

Η Duta δεν βγήκε στο εμπόριο επίσημα σαν φάρμακο της τριχόπτωσης όχι από την καλή καρδιά της εταιρίας της και ούτε επειδή παίζουν σφαλιάρες οι διευθυντές με την Merck. Απλώς είναι δυνατό και δεν την συμφέρει να σπαταλήσει χρήμα για έρευνες (αφού το ΟΚ θα το λάβει στάνταρ, είναι μακράν καλύτερο της φινας) και να μην παίρνουν κάθε ημέρα ένα χάπι, αλλά να το παίρνουν μια φορά την εβδομάδα. Αν και είχε πάει για να πάρει το πράσινο φως αν θυμάμαι καλά.

Και γι'αυτό που αναφέρεται ότι έχουν βρει την λύση στα σκοτεινά εργαστήρια τους και απλά δεν μας την λένε, είναι όπως η θεραπεία για τον καρκίνο την οποία την έχουν ήδη βρει, αλλά την κρατάνε για τους πλούσιους/ισχυρούς μόνον. Βέβαια ένας πλούσιος και ισχυρός άντρας γνωστής εταιρίας υπολογιστών/κινητών πρόσφατα "έφυγε" από τον καρκίνο.
Την λύση για την τριχόπτωση ΝΑΙ την γνωρίζουν (και την γνωρίζει και όποιος είναι γνώστης του αντικειμένου), αλλά δεν την εφαρμόζουν γιατί δεν μπορούν: Να μειωθούν τελείως τα ανδρογόνα.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Άκης είπε:
Όπως το είχαμε ξαναπεί στο άλλο σου θέμα και αναφέρει και παραπάνω ο somari, υπάρχουν και άλλες εταιρίες και όχι απαραίτητα να φτιάχνουν φάρμακα. Υπάρχει και η Loreal πχ που πιστεύω αν υπήρχε κάποιος ανεξάρτητος ερευνητής και είχε μια άποψη, θα τον χρύσωνε να της το φτιάξει. Όλα αυτά είναι απλώς οι θεωρίες όσων προσπαθούν να στηρίξουν το δικό τους (και δεν αναφέρομαι σε εσένα φυσικά, αλλά σε όσους πρωτοξεκίνησαν αυτές τις θεωρίες).

Η Duta δεν βγήκε στο εμπόριο επίσημα σαν φάρμακο της τριχόπτωσης όχι από την καλή καρδιά της εταιρίας της και ούτε επειδή παίζουν σφαλιάρες οι διευθυντές με την Merck. Απλώς είναι δυνατό και δεν την συμφέρει να σπαταλήσει χρήμα για έρευνες (αφού το ΟΚ θα το λάβει στάνταρ, είναι μακράν καλύτερο της φινας) και να μην παίρνουν κάθε ημέρα ένα χάπι, αλλά να το παίρνουν μια φορά την εβδομάδα. Αν και είχε πάει για να πάρει το πράσινο φως αν θυμάμαι καλά.

Και γι'αυτό που αναφέρεται ότι έχουν βρει την λύση στα σκοτεινά εργαστήρια τους και απλά δεν μας την λένε, είναι όπως η θεραπεία για τον καρκίνο την οποία την έχουν ήδη βρει, αλλά την κρατάνε για τους πλούσιους/ισχυρούς μόνον. Βέβαια ένας πλούσιος και ισχυρός άντρας γνωστής εταιρίας υπολογιστών/κινητών πρόσφατα "έφυγε" από τον καρκίνο.
Την λύση για την τριχόπτωση ΝΑΙ την γνωρίζουν (και την γνωρίζει και όποιος είναι γνώστης του αντικειμένου), αλλά δεν την εφαρμόζουν γιατί δεν μπορούν: Να μειωθούν τελείως τα ανδρογόνα.

Θυμησε μου αν θέλεις τι είχαμε ξαναπεί και σε ποιο άλλο μου θέμα, μήπως με μπερδευεις με κάποιον άλλο;

Για ποιες θεωρίες μιλάς Άκη, γιατί δεν εκφράζω θεωρίες ούτε είμαι συνομωσιολόγος, αντίθετα είμαι σταθερα πραγματιστης, πρόκειται για πράγματα που διδάσκονται σε εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Μου λες ότι η duta δεν κυκλοφόρησε γιατί είναι ποιο δυνατή από fina και δεν υπήρχε λόγος για σπατάλη χρημάτων. Εγώ δεν έχω πληροφόρηση γιατί δεν πήρε έγκριση η duta διότι οι ερευνητές που πραγματοποίησαν τις έρευνες απλά δεν ανακοίνωσαν ποτέ το λόγο που δεν πήρε έγκριση για κυκλοφορία (όντως έγιναν έρευνες και το θέμα πάγωσε). Αν εσύ έχεις λοιπόν πληροφόρηση για το θέμα το δέχομαι.
Επίσης δεν μπορώ να γνωρίζω αν έχουν, όπως λες γλαφυρά, στα σκοτεινά εργαστήρια τους την λύση για τον καρκίνο ή το Aids ή τον έμπολα, οπότε δεν το υποστηρίζω.
Νομίζω ότι διυλιζουμε τον κωνωπα.

Αυτό που υποστηρίζω είναι μια απλή αλήθεια: το πότε θα κυκλοφορήσει ένα προιόν στην αγορά εξαρτάται στον μέγιστο βαθμό από το πότε θα είναι απολύτως επικερδές να γίνει αυτό, και όχι από το ότι είναι έτοιμο.

Αν αυτό σου φαίνεται αδιανόητο, που να μπλέξεις με μικροοικονομικά και μακροοικονομικά μοντέλα.
Δυστυχώς η ευτυχως, η αγορά δεν λειτουργεί με απλοϊκους κανόνες, για αυτό όταν βλέπεις κάποιον να περιμένει να ¨φτιαχτεί¨ ανακαλύπτοντας ΤΗΝ ιδέα και να ¨πιάσει τον ιερωμένο απο τους όρχεις¨, κατα πάσα πιθανότητα θα πεθάνει στην ψάθα, εκτός και αν η τύχη είναι ιδιαιτέρως καλή μαζί του.

Κλείνοντας να πω πως επέλεξα να απαντήσω σε εσένα και μόνο σε εσένα γιατί σέβομαι και εκτιμώ το ότι γνωρίζεις τους κανόνες του διαλόγου.
 

Komis

Active Member
Pano ξεκινησες κολλοειδη αργυρο ή οχι?
Σκευτομαι να το δοκιμασω αντι του ιωδιου.
 

panoslydios

New Member
Komis είπε:
Pano ξεκινησες κολλοειδη αργυρο ή οχι?
Σκευτομαι να το δοκιμασω αντι του ιωδιου.

Koμη τα μαλλια μου ειναι σε καλη κατασταση αυτη τη στιγμη.
Κανω βουρτσισμα μια στο τοσο ,ουτε ρολλερ τωρα.

Προσπαθω τωρα να φτιαξω πιο πολυ ανοσοποιητικο συστημα.

Φανταζει πολυ δελεαστικος.Και σκεφτομαι να το αγορασω.
Αν και πιστευω μια καλη διατροφη πλουσια σε οργανικο θειο,λιγο
βουρτσισμα και τα πολυ βασικα( ηλιος,απιονισμενο νερο,οξυγονο)
θα λυσουν τα περισσοτερα προβληματα με το χρονο.
Αν σκεφτεις οι περισσοτεροι απο εμας αναπνεουμε τον ιδιο μας τον αερα στο δωματιο,δεν μπορουμε πλεον να απορροφησουμε τον ηλιο
και δεν κανω σχολια για το νερο που πινουμε.
Και μια στο τοσο ρολερ και βουρτσισμα.
Εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι η φαγουρα δεν εχει εμφανισθει εδω και 2 μηνες.

Ο κολλοειδης αργυρος θα φερει επανεκφυση σε θυλακες
που πλεον εχουν κλειστει απο σκληρο κολλαγονο.
 

Komis

Active Member
Σταματαω τη χρηση του ιωδιου και ξεκινω εντος βδομαδας κολλοειδη αργυρο.
Πιστευω οτι θα φερει καλυτερα αποτελεσματα.
Παντα με βαση τις εμπειριες αλλων μελων..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
Komis είπε:
Σταματαω τη χρηση του ιωδιου και ξεκινω εντος βδομαδας κολλοειδη αργυρο.
Πιστευω οτι θα φερει καλυτερα αποτελεσματα.
Παντα με βαση τις εμπειριες αλλων μελων..

Οι πληροφοριες πισω απο τον κολλοειδη αργυρο ειναι με διαφορα
ανωτερες απο τις πληροφοριες των περισσοτερων μεθοδων που χρησιμοποιουνται.

Ενημερωσε μας ,οπως κανεις κλασικα!
Επισης τσεκαρε αν προκαλει πυκνοτητα.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
καλό νέο-ενδιαφέρον,
αλλά πληροφορίες για την μακροχρόνια χρήση και τις παρενέργειες δεν βρίσκω...
όπως και τι παίζει σε διακοπή/αποχή ή συνδυασμό σκευασμάτων...

 

panoslydios

New Member
Σπύρος είπε:
καλό νέο-ενδιαφέρον,
αλλά πληροφορίες για την μακροχρόνια χρήση και τις παρενέργειες δεν βρίσκω...
όπως και τι παίζει σε διακοπή/αποχή ή συνδυασμό σκευασμάτων...



λειτουργει σε επιπεδο dna .Αποδιαφοροποιει τα ωριμα κυτταρα
σε εμβρυονικη κατασταση και αυτα διαφοροποιουνται σε υγιη παλι κυτταρα.
Μιλαμε για περιπτωσεις οπου η τριχα δεν βγαινει λογω των ινοβλαστων
που υπαρχουν γυρω απο το θυλακα.
 

cool11

Well-Known Member
Soralteno είπε:
Dimit είπε:
εγω ταπεινα θα ήθελα να πω μονο αυτό που έχω γραψει και στην υπογραφή μου: Μην χάνετε χρόνο και χρήμα με μη πιστοποιημενες θεραπειες. Η Pfizer, η Merck, η Bayer κτλ διαθέτουν δισεκατομμύρια για δοκιμές νέων φαρμακών. Λέτε να μην είχαν καταλάβει για μια τόσο προσοδοφόρα αγορά όπως αυτή της ανδρ. τριχόπτωσης ουσίες που κάνουν καλύτερη δουλειά από τις ήδη υπάρχουσες, όπως η μινοξιδίλη και η φινα; ή λέτε να γνωρίζουν και να μας το κρύβουν, αντί να πατεντάρουν νέα φάρμακα και να πουλάνε; ή λέτε να ξέρουν λιγότερα από εμάς;

Τώρα θα απαντήσω ουσιαστικά όχι σε σένα αλλά σε πολύ κόσμο που εκφράζει τέτοιου είδους απορίες.
Αυτά που αναφέρω είναι κοινή γνώση product management και bussiness administration.

Κανένα προϊόν δεν βγαίνει στην αγορά, είτε βίδα είτε διαστημικό λεωφορείο, αν οι συνθήκες δεν είναι έτοιμες για αυτό.

Ολες οι εταιρίες έχουν σκοπό ένα και μόνο ένα: το κέρδος με οποιοδήποτε μέσο και τρόπο.
Ούτε να κάνουν τη ζωή μας καλύτερη, ούτε να δρέψουν δάφνες.

Κάποιος μπορεί να σκεφτεί, οκ και γιατί να μην κάνει ο οποιοσδήποτε το απόλυτο προϊόν και να χε**** στο τάλιρο;
Πολύ απλά γιατί το χρήμα δεν δουλεύει έτσι. Στόχος είναι να σου αποσπάσουν όσο δυνατό περισσότερο χρήματα με όσο δυνατό λιγότερο κόπο, και αυτό σπάνια επιτυγχάνεται με ένα άψογο προϊόν. Τα κόλπα που παίζουν είναι πάρα πολλά και δεν θέλω να τα αναφέρω όλα.

Πότε κανένα προϊόν, είτε είναι έτοιμο είτε όχι, δεν θα κυκλοφορήσει αν τα χρήματα που θα φέρει δεν είναι σημαντικά περισσότερα από τα χρήματα που φέρνει το προϊόν (ή προϊόντα) που αντικαθιστά, συνυπολογίζοντας και τον κύκλο ζωής του καθενός. Όπου προϊόν φαντάσου το με μια ευρεία έννοια, όπως υπηρεσία, status quo, αντικείμενα ακόμα και άνθρωποι.

Γιατί η Intel να σου δώσει το 25πήρηνο που έχει έτοιμο στο εργαστήριο της τώρα και να μη σου το "σπάσει" σε 10 γενιές επεξεργαστών και να βγάλει κέρδος Χ200 αυτό που θα έβγαζε αν τον έδινε τώρα; Γιατί η Epson να σου δώσει από τώρα 3D printer με 50€, όταν μπορεί να σου δώσει ένα απλό και να θησαυρίσει απο τα αναλώσιμα με την ημερομηνία λήξης προγραμματισμένη σε chip. Γιατί η Gillette να συνεχίσει να πουλάει safety razor ξυριστικές (αυτές του παππού που έπαιρναν το ξυράφι bic και κρατάνε για πάντα) ενώ μπορεί να σου πουλήσει ξυραφάκια μιας χρήσης σε κόστος αστρονομικό και να πολλαπλασιάσει τα κέρδη της Χ1000; You get the idea.

Τα ίδια ισχύουν και με τις φαρμακευτικές (μην σου πω περισσότερο για αυτές). Το ξέρεις ότι υπάρχουν ασθένειες σοβαρές που δεν θεραπεύονται όχι γιατί δεν μπορεί να υπάρξει αγωγή αλλά γιατί οι φαρμακευτικές έκριναν ότι δεν αξίζει οικονομικά να επενδύσουν στην έρευνα;
Γιατί να σου δώσουν την μία και απόλυτη θεραπεία για ΑΑ ενώ μπορούν να πουλάνε εις τους αιώνες των αιώνων minox και fina; Δεν έχει κανένα νόημα από οικονομική σκοπιά.
Το ξέρεις ότι η Dutasteride είναι απίστευτα καλύτερο φάρμακο από την finasteride για ΑΑ; Πρόκειται για μία χημική ουσία που είναι από τις πιο ισχυρές παγκοσμίως σε κάποιους τομείς ever. Ο χρόνος ζωής της (όχι ο χρόνος ημίσειας ζωής) είναι εβδομάδες. Θεωρητικά θα μπορούσες να πάρεις ένα χάπι την εβδομάδα και να καθαρίσεις. Όπως καταλαβαίνεις θα έσβηνε την fina από το χάρτη, για τις εταιρίες κυρίως οικονομικά. Γιατί να το κάνουν αυτό ενώ μπορούν να σου πουλάνε fina με πολύ μεγαλύτερο κέρδος; γιατί να αντικαταστήσουν ένα επιτυχημένο προϊόν με ένα άλλο αποτελεσματικότερο που θα τους φέρνει λιγότερο κέρδος;

Μπορεί τα παραπάνω σε μερικούς να φαίνονται conspiracy theories, αλλά για καλύτερα ή χειρότερα είναι η πραγματικότητα. Κανένας δεν πρόκειται να σε βοηθήσει στο πρόβλημα της ΑΑ αν δεν βγάλει όσα περισσότερα μπορεί από σένα, και με το να σου λύσει το πρόβλημα βγάζει πολύ λιγότερα συγκριτικά.


Ναι αλλα με αυτη τη λογικη, γιατι το depon να εχει 1,5 ευρω το κουτι, και να μην πουλανε κατι ακριβοτερο?
Δεν νομιζω να παει παντα ετσι.
Εξαλλου ειναι και ο ανταγωνισμος.
Αν καποιος εχει κατι εξελιγμενο στην αγορα και το βγαλει πρωτος, θα θησαυρισει. Δεν θα φοβηθει μια εταιρια οτι αν το βαλει στο συρταρι, μπορει να το βγαλει στην αγορα καποιος ανταγωνιστης? Βεβαια υπαρχουν και τα καρτελ.
Ειναι συνθετο το θεμα.

Πχ. το zix μπορει να ειναι αποτελεσματικο, αλλα να μην συμφερει καμια εταιρια να το κυκλοφορησει ως εμπορικο προιον.
Ευτυχως το φτιαχνουμε μονοι μας και κανουμε τη δουλεια μας, φτηνα.

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση πιστευω.
 

Komis

Active Member
Aκομα τιποτα...
Δεν εχω κλεισει ουτε μηνα.
Με τα πρωτα αποτελεσματα,αν υπαρξουν, θα ενημερωσω..
 
Μπλουζα