Η ζωη με Covid-19

Kostas97

Well-Known Member
Οσο ιδιωτικο ειναι το Harvard τοσο τετραγωνη ειναι η γη!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς και είναι ιδιωτικό με την έννοια του μη κρατικού. Το μη κερδοσκοπικό είναι και αυτό εν μέρει σωστό. Φυσικά είναι άλλο το να θέλω να μεγιστοποιήσω το κέρδος μου για να δώσω μέρισμα στους μετόχους και άλλο το να μην έχω συνεχόμενες ζημίες με συνέπεια να μην μπορώ να πετύχω τους στόχους που έχω θέσει. Και στις 2 όμως περιπτώσεις θες σωστό ελεύθερο ιδιωτικό management (που δεν στο διορίζει το κράτος) με όρους ελεύθερου ανταγωνισμού, με πραγματική αυτοδιοίκηση του χώρου, χρησιμοποιώντας σωστά τα assets του πανεπιστημίου για να ισοσκελίσεις μόνος σου τον προϋπολογισμό σου. Στην ουσία το management της μη κερδοσκοπικής δεν απέχει και πολύ απο την κερδοσκοπική, αλλά σίγουρα δεν έχει καμμία σχέση με δημόσιο. Στη Ελλάδα έχουμε τέτοια παραδείγματα, πχ μη κερδοσκοπικό ιδιωτικό ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.
 

Kostas97

Well-Known Member
Οσα αναφερεις CVIAL περι management κλπ μου φαινονται λογικα. Νομιζω ομως πως η χρηση της εννοιας <<ιδιωτικο>> η οποια ειναι συνυφασμενη με το κερδος καποιου/ων που βαζουν τα λεφτα(εφοσον δεν διευκρινιστει), οταν τα κορυφαια πανεπιστημια εχουν ως κοινο το <<Μη κερδοσκοπικο>>, ειναι παραπλανητικη. Με λιγα λογια σου αποκρυπτουν το βασικο συστατικο επιτυχιας, προσπαθωντας να αναδειξουν το ιδιωτικο και εφοσον μιλαμε για Ελλαδα <<Κερδοσκοπικο>>. Εμενα εκει ειναι η ενσταση μου.
Κατα τα αλλα εφοσον διευκρινιζεται δεν εχω κανενα σκαλωμα με τον ορο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για μα μην παίζουμε με τις λέξεις, στην Αμερική υπάρχει public (δημόσιο) και private (ιδιωτικό). Εγώ έκανα μεταπτυχιακό εκεί και ουδείς ασχολείται με ανάλυση (σημαντική βέβαια) περί non profit or profit. Αυτό που όλοι ξέρουν είναι ότι τα καλά ιδιωτικά είναι πολύ ακριβά ενώ τα καλά δημόσια σημαντικά φθηνότερα. Θεωρώ λοιπόν ότι αυτή η κουβέντα περί μη κερδοσκοπικών κλπ είναι ψιλά γράμματα απλά γιατί δεν μας αρέσει ο όρος «ιδιωτικά». Σημασία δεν έχει τι είσαι, σημασία έχει τι είδους υπηρεσίες προσφέρεις
 

george_hatzi

Well-Known Member
Ιδιωτικο management σημαίνει ότι η επιχείρηση προσαρμόζεται στις επιθυμίες των καταναλωτών. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά για την εκπαιδευση; Οτι εγώ που διδάσκω σε δημόσιο ελληνικό και σε ιδιωτικό κυπριακό πανεπιστήμιο προσπαθώ οι "καταναλωτες-φοιτητες" μου στο 2ο να είναι ευχαριστημένοι για να παραμείνω εκει. Μαντεψτε σε ποιο από τα δύο γίνονται εκπτώσεις στην εκπαιδευτική δραστηριότητα. Ιδιωτικά κριτήρια δεν μπορούν να εφαρμοστούν σε υγεία και παιδεία χωρίς να λειτουργούν εις βάρος της ποιότητας της υπηρεσίας. Αποψουλα μου. (Α ναι και του πατέρα της ελεύθερης αγοράς Adam Smith)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νομίζω ότι το βλέπεις λίγο τραβηγμένα. Από την άλλη πλευρά (πάλι τραβηγμένο) κάποιος θα σου έλεγε ότι και σε κάποια δημόσια η διαφθορά και η εξαγορά πτυχίων πάει σύννεφο και έχουμε πολλά παραδείγματα από χώρες με δημόσια πανεπιστήμια. Η αλήθεια είναι ότι σε όλα σχεδόν τα Αμερικάνικα πανεπιστήμια είτε είναι ιδιωτικά είτε είναι δημόσια υπάρχει αξιολόγηση των καθηγητών απο τους φοιτητές (όπως πρέπει να υπάρχει- και υπάρχει - σε σοβαρές ιδιωτικές εταιρείες) αλλά και αξιολόγηση τους σε σχέση με την απόδοση της διδασκαλίας τους. Αυτό δεν δεν είναι κακό και σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι κάνω την χάρη του φοιτητή για να παραμείνει εκεί. Όπως προείπα το ότι μπορεί να συμβαίνει σε κάποια δεν σημαίνει ότι είναι ο γενικός κανόνας. Η άποψη μου είναι ότι η επιλογή στην ελευθερία επιλογής ποτέ δεν έβλαψε κανέναν. Τώρα όπως λες έχουμε τα ιδιωτικά κυπριακά παλιά είχαμε τα δημόσια ρουμάνικα και τα Βουλγάρικα (ακόμα τα έχουμε).
 

george_hatzi

Well-Known Member
Εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει αξιολόγηση. Μαζί σου 100%. Αλλά δεν μπορεί να βασίζεται κατά βάση στους καταναλωτές της υπηρεσίας, όπως θα γινόταν ενδεχομένως σε μια ιδιωτική επιχείρηση. Θεωρώ ότι η ελευθερία επιλογής απαιτεί και ενημερωμένους καταναλωτές. Έτσι λειτουργεί η ελεύθερη αγορά. Στην παιδεία όμως (και στην υγεία) οι καταναλωτές είναι εκεί ακριβώς επειδή δεν ξέρουν, για να μάθουν. Για αυτό δεν μπορούν να ξέρουν τι είναι καλό για αυτούς.

Θυμήθηκα αυτό το πρόσφατο άρθρο, το οποίο περιγράφει πως απέλυσαν έναν καθηγητή από Αμερικάνικο πανεπιστήμιο γιατί οι φοιτητές διαμαρτύρονταν ότι το μάθημά του ήταν πολύ δύσκολο. https://www.theguardian.com/us-news...ssor-fired-maitland-jones-jr-student-petition.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει αξιολόγηση. Μαζί σου 100%. Αλλά δεν μπορεί να βασίζεται κατά βάση στους καταναλωτές της υπηρεσίας, όπως θα γινόταν ενδεχομένως σε μια ιδιωτική επιχείρηση. Θεωρώ ότι η ελευθερία επιλογής απαιτεί και ενημερωμένους καταναλωτές. Έτσι λειτουργεί η ελεύθερη αγορά. Στην παιδεία όμως (και στην υγεία) οι καταναλωτές είναι εκεί ακριβώς επειδή δεν ξέρουν, για να μάθουν. Για αυτό δεν μπορούν να ξέρουν τι είναι καλό για αυτούς.
Πιθανώς παλιότερα να ίσχυε. Το 2023 όμως όλοι είναι ενημερωμένοι ή μπορούν να ενημερωθούν πολύ εύκολα. Νομίζω ότι κάνεις λάθος ότι η αξιολόγηση βασίζεται κατά βάση στους καταναλωτές. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Σαφώς είναι μια παράμετρος αλλά όχι η μόνη.

Θυμήθηκα αυτό το πρόσφατο άρθρο, το οποίο περιγράφει πως απέλυσαν έναν καθηγητή από Αμερικάνικο πανεπιστήμιο γιατί οι φοιτητές διαμαρτύρονταν ότι το μάθημά του ήταν πολύ δύσκολο. https://www.theguardian.com/us-news...ssor-fired-maitland-jones-jr-student-petition.
Έχοντας εμπειρία και από το Αγγλοσαξωνικό σύστημα αλλά και το Γαλλικό, 2 εκ διαμέτρου αντίθετες φιλοσοφίες παιδείας έχω να παρατηρήσω το εξής. Οι Αγγλοσάξωνες είναι πιο πρακτικοί στην ανώτατη εκπαίδευση (σε προπτυχιακές σπουδές) και τους ενδιαφέρει κατα βάση να μπορέσουν να παράγουν πτυχιούχους με επαρκείς γνώσεις με βάση τον μέσο όρο. Έτσι, ένα μέσο μυαλό αν παρακολουθήσει όλα τα μαθήματα θα περάσει στις εξετάσεις (πιθανότατα και με καλό βαθμό). Οι εκπλήξεις σχεδόν απαγορεύονται. Αντίθετα το Γαλλικό έχει σαν αρχή την τιμωρία και τα καψόνια του εκπαιδευόμενου με εκπλήξεις στις τελικές εξετάσεις, με μεγάλη αυστηρότητα, κλπ, κλπ. Ως εκ τούτου κάθε σύστημα προωθεί καθηγητές και στυλ διδασκαλίας που να ταιριάζει στην φιλοσοφία του. Είναι απλουστευτική η προσέγγιση ότι ο καθηγητής απολύθηκε επειδή έβαλε πολύ δύσκολα. Ο λόγος (και μιλάω γενικά όχι για το συγκεκριμένο παράδειγμα) είναι πιο δομικός και περισσότερο σύμφωνα με αυτά που ανέφερα.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Πολλά θέματα ανοίγεις και δεν θέλω να γράφω σεντόνια. Points noted.
Την καλημέρα μου για αυτήν την παραγωγική διαφωνία.
 

Panos1982

Well-Known Member
Ο Π.Ο.Υ ανακοινωσε οτι η πανδημια covid-19 τελείωσε κι επισημα.
Ο συνολικος αριθμος θανατων σε παγκοσμια κλιμακα ειναι 6.8 εκ. άνθρωποι.

Με απλα μαθηματικα δημοτικου απ τα 7.5 δις ανθρωπων απεβιωσε απ τη πανδημία το 0.09 % του παγκόσμιου πληθυσμού . . .
Παρ ολα τα φουσκωμενα νουμερα δλδ (κι απο κεραυνό να πηγαινες απο κοβιντ σε κατεγραφαν ) δε καταφερε να φτασει ουτε το 0.1% θνητότητας η πανδημια....
Με το ποσοστο αυτο να αναφέρεται κυριως σε ατομα ηλικιας 65+.

Ειναι λιγο πιο ξεκαθαρο πλεον τι εγινε.

Καλημέρες ,
 

bobby

Well-Known Member
Είναι πλέον κουραστικό να ακούμε τους εραστές των θεωριών συνομωσίας να λένε ότι μια απλή γριπουλα ήτανε, το έκαναν ξεκάθαρα για να περιορίσουν τον λαό και διαφορά αλλά γραφικά.

Αν δεν γινόταν ότι έγινε (προς θεού δεν λέω ότι όλα τα μέτρα ήταν σωστά, αλλά μπροστά στο τέρας και τον πανικό δεν αντιδρούν όλοι σωστά) τότε σίγουρα δεν θα ήταν 0,09% και θα μας λέγατε άλλα σήμερα (ότι δεν το αντιμετώπισαν σωστά, ότι είναι άχρηστοι όλοι κλπ κλπ).

Εγώ 3 ερωτήσεις θα κάνω:
1) Αν στο 0,09% ήταν κάποιος φίλος ή συγγενής τα ίδια θα έλεγε κάποιος;
2) Η συντριπτική πλειοψηφία των επιστημόνων που εισηγούνταν τα μέτρα είναι όλοι «πιασμένοι» από το «σύστημα» που θέλει τον λαό να υποφέρει από τα μέτρα;
3) Το ίδιο «σύστημα» προτιμά το business as usual για να βγαίνουν τα κέρδη ή την ανωμαλία του κορονοϊού που όλα πάνε στον κουβά; Εκτός αν το σύστημα ασχολείται μόνο με μάσκες, εμβόλια κλπ……

Κάνεις νοήμων άνθρωπος δεν μπορεί να υποστηρίζει αυτά…
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

george_hatzi

Well-Known Member
Το ποσοστό θνητότητας αναφέρεται σε αυτούς που πεθαίνουν από τους νοσησαντες. Όχι από τον συνολικό πληθυσμό. Επίσης με αυτήν τη ωραία λογική ο πολεμος του Βιετνάμ με 3 εκ νεκρούς ήταν ένα απλο trash talking. Τα μαθηματικά δημοτικού και οι υπεραπλουστευσεις δεν βοηθάνε πάντα.
 

orange

Member
Είναι πλέον κουραστικό να ακούμε τους εραστές των θεωριών συνομωσίας να λένε ότι μια απλή γριπουλα ήτανε, το έκαναν ξεκάθαρα για να περιορίσουν τον λαό και διαφορά αλλά γραφικά.

Αν δεν γινόταν ότι έγινε (προς θεού δεν λέω ότι όλα τα μέτρα ήταν σωστά, αλλά μπροστά στο τέρας και τον πανικό δεν αντιδρούν όλοι σωστά) τότε σίγουρα δεν θα ήταν 0,09% και θα μας λέγατε άλλα σήμερα (ότι δεν το αντιμετώπισαν σωστά, ότι είναι άχρηστοι όλοι κλπ κλπ).

Εγώ 3 ερωτήσεις θα κάνω:
1) Αν στο 0,09% ήταν κάποιος φίλος ή συγγενής τα ίδια θα έλεγε κάποιος;
2) Η συντριπτική πλειοψηφία των επιστημόνων που εισηγούνταν τα μέτρα είναι όλοι «πιασμένοι» από το «σύστημα» που θέλει τον λαό να υποφέρει από τα μέτρα;
3) Το ίδιο «σύστημα» προτιμά το business as usual για να βγαίνουν τα κέρδη ή την ανωμαλία του κορονοϊού που όλα πάνε στον κουβά; Εκτός αν το σύστημα ασχολείται μόνο με μάσκες, εμβόλια κλπ……

Κάνεις νοήμων άνθρωπος δεν μπορεί να υποστηρίζει αυτά…

Δεν έφταιγεν ο ίδιος (τόσος ήτανε). Ποίημα του Μανώλη Αναγνωστάκη.
 

Vdupa

Well-Known Member
Ο συνολικος αριθμος θανατων σε παγκοσμια κλιμακα ειναι 6.8 εκ. άνθρωποι.
Ειναι λιγο πιο ξεκαθαρο πλεον τι εγινε.

COVID-19 vaccines saved an estimated 20 million lives in 1 year

Εδω ταιρίαζει αυτό:
Κάποιος ειχε πει οτι τα εμβόλια ειναι θυματα τις αποτελεσματικότητας τους για αυτό και μεριδα του κοσμου δεν τους δινει το credit. Τα χρησιμοποιείς, δουλεύουν. Η επιτυχία τους σου δίνει το ''δικαίωμα'' (ζωντανός και με καλή κατάσταση των γύρω σου), να πεις οτι θέλεις. Απο το δεν υπήρχε πανδημια, μέχρι οτι ήταν λαιτ.)
6.8 εκατομμύρια νεκροί συνολικά αντί για άλλα 20 εκατομμύρια σε έναν μόλις χρόνο (οπότε συνολικά θα ήταν 10δες εκατομμύρια περισσότεροι), είναι κάτι. Κάτι πετύχαμε εδώ.
Χωρίς να υπολογίζουμε πόσους ανθρώπους έσωσαν τα υπόλοιπα μέτρα προστασίας. Αν ήμασταν γιολο όπως οι αρνητές, θα κλαίγαμε δικούς μας όλοι.

Το στοίχημα θα είναι να μειωθούν οι ''αεροψεκασμοί'' για να σώσουμε περισσότερους σε επόμενη κρίση. Και αυτό μπορεί να συμβεί μόνο μέσω της παιδείας. Να γίνει η επιστημονική μέθοδος βασικό μάθημα με στόχο την πλήρη κατανόηση της, και με κάτω από 15 να μη βλέπεις απολυτήριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
Κατεθεσα ενα νουμερο εφ οσων τελειωσε η πανδημια κι ακουσα τα εξης
Conclusions :


Κάνεις νοήμων άνθρωπος δεν μπορεί να υποστηρίζει αυτά…

Ειμαι μη νοημων ανθρωπος ,

Δεν έφταιγεν ο ίδιος (τόσος ήτανε). Ποίημα του Μανώλη Αναγνωστάκη.

Ειμαι λίγος / λειψός

αυτό μπορεί να συμβεί μόνο μέσω της παιδείας. Να γίνει η επιστημονική μέθοδος βασικό μάθημα με στόχο την πλήρη κατανόηση της, και με κάτω από 15 να μη βλέπεις απολυτήριο.

Δεν εχω παιδεία κ πρεπει να ξαναγυρισω στο σχολειο να περασω με 15 το νεο μαθημα που πρεπει να εισαχθει.

Αναίτια επιθετικοτητα διακρινω.
Οτι μας νευριαζει μας ελέγχει παιδιά.

Να ευχηθω με τη σειρα μου υγεια στο υπολοιπο 99.91% που επέζησε κ ιδιαίτερα στους μη νοημωνες τους λειψους κ οσους δεν εβγαλαν το λυκειο αλλα τα καταφεραν κ ειναι μαζι μας.
 

Vdupa

Well-Known Member
Νομίζω Πανό ήταν ξεκάθαρη η θέση σου ότι η πανδημία δεν ήταν κάτι και ότι μας κοροιδεψαν.

Με επιχειρήματα απάντησα, διότι θεωρώ επικίνδυνες αυτές τις απόψεις.

Σίγουρα χρειάζεται να βελτιώσουμε την παιδεία μας. Γιατί και εγώ προσωπικά χρειάστηκε να σπουδάσω την επιστημονική μέθοδο μέσω προπτυχιακου που βασίζεται στην επιστημη για να την καταλάβω.

Το σχολείο δεν με βοήθησε. Έδινα θρησκευτικά πανελλήνιες.

Δεν ξέρω που είναι το κακό σε αυτή μου την παρατήρηση. Θεωρώ ότι από τους μίσους Έλληνες θα ακουσεις απόψεις που δείχνουν οτι δεν καταλαβαίνουν πως λειτουργεί η επιστήμη. Θα πιστεύουν για παράδειγμα μια "αυθεντία" που τους αρέσει το αφήγημα της, θα πετάνε απόψεις τύπου οτι η μία έρευνα καταρρίπτει την άλλη ή ότι είναι πληρωμένες κ.α.
Είμαι επισης σίγουρος ότι αρκετοί έκαναν το εμβόλιο γιατί ήταν μητσοτακικοι και άλλοι δεν το έκαναν γιατί ήταν με τον τσιπρα...
Τρελές παθογένειες έβγαλε αυτό το πράγμα. Οπότε σίγουρα χρειάζεται να ξεκινήσουμε από την παιδεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Με την ευχή η ποδοσφαιρική ομάδα του Παναθηναϊκού να ξεπερασει τη δοκιμασία του Covid.
Βιάστηκε και ο Π.Ο.Υ να κηρύξει τη λήξη της πανδημίας και την επόμενη ημέρα η εξάπλωση ήταν σε επίπεδα ρεκόρ.
 

bobby

Well-Known Member
Μην νοήμων είναι ποιος κρίνει μια κατάσταση μετά την εφαρμογή μέτρων (εμβόλια, λοκνταουν κλπ) ως μη επικίνδυνη ενώ κατακρίνει τα ίδια μέτρα που τελικά περιόρισαν τον κίνδυνο……

Αν δεν το κάνεις τότε το σχόλιο δεν πάει σε εσένα.

Αν το κάνεις όμως (κρίνεις ένα αποτέλεσμα κάποιον μέτρων χωρίς να λαμβάνεις υπόψην σου ληφθήκαν αυτά τα μέτρα) τότε δυστυχώς περιλαμβάνει και εσένα.
 

Marios1982

Well-Known Member
Διακρίνω πολλούς βολεμένους εδώ μέσα. Τυχεροί που δεν ήταν στα πρόθυρα αυτοκτονίας όπως εγώ και πολλοί άλλοι συνάνθρωποι μας λόγω οικονομικης καταστροφής από τα μέτρα. Αν νοιαζόντουσαν για μας δε θα παίρναν μέτρα, θα φτιάχναν την υγεία. Συνεχίστε να πιστεύετε το παραμύθι σας, ότι μας σώσαν. Και συνεχίστε να πιστεύετε πως οι πολιτικοί που παίρνουν τις αποφάσεις, τις παίρνουν για το καλό μας και για να μας σώσουν. Ναι υπήρξε πανδημία, ναι ήταν επικίνδυνη για τους ευπαθείς, αλλά ο κίνδυνος της δεν ήταν σε βαθμό που να δικαιολογεί πάγωμα της παγκόσμιας οικονομίας, φυλακισμένους ανθρώπους, ανθρώπους κατεστραμμένους ψυχολογικά και οικονομικά, ανθρώπους που πέθαναν λόγω του ότι δεν μπορούσαν να μπουν σε χειρουργεία, απλές ιώσεις που επανήλθαν δριμύτερες λόγω του εγκλεισμού και χίλια δυο άλλα πράγματα. Τα θύματα των μέτρων ήταν πολλά περισσότερα από του ιού. Εξακολουθειστε να ακούτε τους «μορφωμένους» και τους υψηλά ιστάμενους που θέλουν το καλό μας. Εγώ θα ακολουθώ πάντα την απλή λογική. Η οποία μου λέει follow the money. Και δεν ήταν μόνο οι φαρμακευτικές. Και όλως τυχαίως οι ίδιοι βάλανε τα φυτίλια για τον πόλεμο, ακριβώς στα καπάκια μετά τον φοβερό και τρομερό Covid. Αλήθεια εκεί στα στρατεύματα δεν έχει τον επικίνδυνο Covid? Ζήστε στο συννεφάκι σας. Χαίρομαι για τον εαυτό μου που ήμουν πάντα διαφορετικός από τη μάζα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα