Η ζωη με Covid-19

Vdupa

Well-Known Member
Φίλε μου δεν είναι μόνο ο ιωαννιδης. Είναι πολλοί. Αλλά δεν έχουν βήμα. Και έφερα παραδείγματα προσωπικά. Ακόμα και ο γιατρός μου. Πολλοί γιατροί διαφωνούν. Οπότε σίγουρα υπάρχει και η αντίθετη άποψη. Κάτι που εσυ δε δέχεσαι ντε φάκτο και πας να με βγάλεις αντιδραστικό με ένα τάχα επιστημονικό λογύδριο και πηγές που είναι ελεγχόμενες. Ένα πράγμα θα σου πω και τελειώνω εδώ την κουβέντα από πλευράς μου. Και αυτό είναι κυρίως για τον Bobby. Ήμουν φανατικός υπέρ των μνημονίων στην αρχή. Πλέον είμαι μέγας πολέμιος. Ήμουν φανατικός υπερ των μέτρων του κορονοϊού στην αρχή. Μετά έγινα μέγας πολέμιος όταν είδα την κοροϊδία σε πολλά πράγματα όπως το να εμβολιάζουν μικρά παιδάκια. Εχω κ εγώ στην αρχή την τάση ότι ναι θέλουν το καλό μας και πως κ εμείς σαν πολίτες έχουμε υποχρεώσεις. Όχι, τέλος από μένα όλα αυτά. Αποδείχτηκε ότι τίποτα δεν ήταν για το καλό μας, το αντίθετο μόνο. Εσείς πιστέψτε ότι θέλετε, δικαίωμα σας. Εγώ τις επιλογές μου τις έχω κάνει πλέον. Ήμουν πάντα καλοπροαίρετος στην αρχή. Αλλά μετά οι μάσκες έπεσαν. Δικαίωμα σας να τα βλέπετε όλα μια χαρά. Εγώ βλέπω τα χειρότερα να έρχονται. Μακάρι να είμαι εγώ λάθος και εσείς σωστοί.
Μα δεν μπορουμε να έχουμε κάποια αντίθετη άποψη. Πορευόμαστε με τη επιστ.συναίνεση. Αυτός που εχει αντίθετη άποψη απο αυτήν (δλδ απο την συντριπτική πλειοψηφία των δεδομένων), σήμερα υποψιαζεσαι οτι κατι δεν παει καλα. Δλδ ο μοναδικος καβαλαρης. Οκ εισαι αλερτ οτι κατι δεν...

Δεν ζουμε σε εποχες που ήταν ενας ο εξυπνος και τον έκαιγαν ξερω επειδη τους έλεγε οτι γη ειναι στρογγυλη. Τοτε οντως επρεπε να ακουσεις τον εναν. Σημερα αυτος που χρειαζεται να απομονωθει ειναι ο ενας. Ειμαστε σε αλλο επιπεδο.

Γενικα τα εμβολια τα πηγαν εξαιρετικα καλα όπως αναμενόταν. Εννοω οσον αφορα τις παρενέργειες. Τα πάντα έχουν παρενέργειες.

Τελος παντων. Χάρηκα για την κουβέντα και ας διαφωνούμε. :)

Καληνύχτα και καλές γιορτές!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konelos

Active Member
Αν μας έλεγαν όλη την αλήθεια θα μπορούσαμε όλοι να βγάλουμε συμπεράσματα, αυτά που ζήσαμε με αυτά που μας έλεγαν δεν είχαν καμία επαφή μεταξύ τους, έπεφταν ασταμάτητα σε αντιφάσεις, κάλυπταν ότι ήταν αρνητικό για να μην σταματήσει ο μαζικός εμβολιασμός, όλες οι πρακτικές έγιναν επειδή είχαμε ήδη ένα πολύ άρρωστο σύστημα υγείας, αντί να μας κάνουν να εμπιστευτούμε την ιατρική μας έκαναν να τους βλέπουμε και να μας πιάνει αηδία, μέχρι και γιουχάρισμα τους έριχναν.
Μεχρι πριν 2 μήνες η νόσηση δεν έχει καμία ανοσία, ακύρωσαν για πλάκα όλη την ιατρική βιβλιογραφία που ήταν σε ισχύ.

Θάνατοι από καρκίνο στην Ελλάδα σε 3 χρόνια πάνω από 100.000, covid 15.000.
Αν θέλουν να μας σώσουν ας απαγορεύουν ότι προκαλεί καρκίνο που για την κονομα είναι τα πάντα ελεύθερα.

Σημασία έχει πως όλα ποια τελείωσαν και ας ελπίσουμε ότι δεν θα έρθουμε αντιμέτωποι με κάτι καινούργιο.

Καλή Ανάσταση με πολύ υγεία!!
 

orange

Member
Φίλε μου δεν είναι μόνο ο ιωαννιδης. Είναι πολλοί. Αλλά δεν έχουν βήμα. Και έφερα παραδείγματα προσωπικά. Ακόμα και ο γιατρός μου. Πολλοί γιατροί διαφωνούν. Οπότε σίγουρα υπάρχει και η αντίθετη άποψη. Κάτι που εσυ δε δέχεσαι ντε φάκτο και πας να με βγάλεις αντιδραστικό με ένα τάχα επιστημονικό λογύδριο και πηγές που είναι ελεγχόμενες. Ένα πράγμα θα σου πω και τελειώνω εδώ την κουβέντα από πλευράς μου. Και αυτό είναι κυρίως για τον Bobby. Ήμουν φανατικός υπέρ των μνημονίων στην αρχή. Πλέον είμαι μέγας πολέμιος. Ήμουν φανατικός υπερ των μέτρων του κορονοϊού στην αρχή. Μετά έγινα μέγας πολέμιος όταν είδα την κοροϊδία σε πολλά πράγματα όπως το να εμβολιάζουν μικρά παιδάκια. Εχω κ εγώ στην αρχή την τάση ότι ναι θέλουν το καλό μας και πως κ εμείς σαν πολίτες έχουμε υποχρεώσεις. Όχι, τέλος από μένα όλα αυτά. Αποδείχτηκε ότι τίποτα δεν ήταν για το καλό μας, το αντίθετο μόνο. Εσείς πιστέψτε ότι θέλετε, δικαίωμα σας. Εγώ τις επιλογές μου τις έχω κάνει πλέον. Ήμουν πάντα καλοπροαίρετος στην αρχή. Αλλά μετά οι μάσκες έπεσαν. Δικαίωμα σας να τα βλέπετε όλα μια χαρά. Εγώ βλέπω τα χειρότερα να έρχονται. Μακάρι να είμαι εγώ λάθος και εσείς σωστοί.
κοινωνιολογικές-συμπεριφοριστικές παρατηρήσεις: το παραπάνω συμβαίνει αρκετά συχνά στην διάρκεια της ζωής σε ανθρώπους που υιοθετούν θέσεις όπως αυτές που καταγράφονται στα μηνύματα του Μάριου.
το ίδιο συμβαίνει και με το τελεολογικό που υπάρχει στην τελευταία σειρά.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Το ότι η ελλάδα το χειρίστηκε το θέμα άστοχα τελείως δεν το συζητώ καν.
Σουηδία μένω, και ναι εδώ υπήρχαν περιορισμοί αλλα όχι και lock down.
Το εμβόλιο όπως έχω επισημάνει είναι για μεγάλους σε ηλικία, Στατιστικά αυτό δείχνουν και η θάνατοι, όταν σε πληθυσμό 10 εκατομμύρια κόσμο έχουν πεθάνει από κορονοϊό κάτω από 60 χρόνον λιγότερα από 900 άτομα και από αυτούς δεν ξέρουμε πόση είχαν εμβολιαστεί, θα μου πείτε ότι αν δεν εμβολιαζόμασταν πόση θα ήτανε, δεν ξέρω αλλα ας πούμε κάτω από 2000 χιλιάδες. Εδώ μιλάμε ότι ο κόσμος νομίζει ότι τους έχει σώσει το εμβόλιο, ότι να ναι. Ναι εννοείτε ότι έχει σώσει ζωές αλλα σε μεγάλες ηλικίες.

Το άλλο ζήτημα είναι αν δεν κάναν το εμβόλιο πόση μεγάλη θα πέθαιναν και πως το υγειονομικό σύστημα θα ανταπεξελθει σε πολύ περισσοτερους ασθενής.

Το μονο που χρειάζεται ένας άρρωστος είναι το οξυγόνο τίποτα άλλο.

Και αυτό το εσέι δεν είσαι εμβολιασμένος δεν μπαίνεις σε μαγαζιά και και άλλες παπάριες, έχεις κάνει εσέι το εμβόλιο, ε λοιπόν τι φοβάσαι ρε αφού έχεις αντισώματα, άσε που και η εμβολιασμένοι μεταδίδουν, μιλάμε για ότι να ναι.

ΕΊΜΑΙ ΣΊΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΤΟ ΈΧΟΥΝ ΜΕΤΑΝΙΏΣΕΙ ΠΟΛΎ ΠΟΥ ΤΟ ΈΚΑΝΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΎΝ ΝΑ Κ’ΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΙΏΣ.

Πάρτε και τα στατιστικά τις σουηδίας και πιστεύω τα ίδια είναι σε όλον τον κόσμο, και από αυτούς τους κάτω από 900 άτομα που πέθαναν κάτω από 60 δεν ξέρουμε και πως ήτανε στην υγεία τους, ίσος είχαν αρρώστιες διαβητική και αλλα πολλά, άντε με τις @@ σας.

 

F1ght3r

Well-Known Member
Θάνατοι στην σουηδία το 2021 σε καρκίνο.
1681554829973.png
 

Vdupa

Well-Known Member
Το ότι η ελλάδα το χειρίστηκε το θέμα άστοχα τελείως δεν το συζητώ καν.
Σουηδία μένω, και ναι εδώ υπήρχαν περιορισμοί αλλα όχι και lock down.
Το εμβόλιο όπως έχω επισημάνει είναι για μεγάλους σε ηλικία, Στατιστικά αυτό δείχνουν και η θάνατοι, όταν σε πληθυσμό 10 εκατομμύρια κόσμο έχουν πεθάνει από κορονοϊό κάτω από 60 χρόνον λιγότερα από 900 άτομα και από αυτούς δεν ξέρουμε πόση είχαν εμβολιαστεί, θα μου πείτε ότι αν δεν εμβολιαζόμασταν πόση θα ήτανε, δεν ξέρω αλλα ας πούμε κάτω από 2000 χιλιάδες. Εδώ μιλάμε ότι ο κόσμος νομίζει ότι τους έχει σώσει το εμβόλιο, ότι να ναι. Ναι εννοείτε ότι έχει σώσει ζωές αλλα σε μεγάλες ηλικίες.

Το άλλο ζήτημα είναι αν δεν κάναν το εμβόλιο πόση μεγάλη θα πέθαιναν και πως το υγειονομικό σύστημα θα ανταπεξελθει σε πολύ περισσοτερους ασθενής.

Το μονο που χρειάζεται ένας άρρωστος είναι το οξυγόνο τίποτα άλλο.

Και αυτό το εσέι δεν είσαι εμβολιασμένος δεν μπαίνεις σε μαγαζιά και και άλλες παπάριες, έχεις κάνει εσέι το εμβόλιο, ε λοιπόν τι φοβάσαι ρε αφού έχεις αντισώματα, άσε που και η εμβολιασμένοι μεταδίδουν, μιλάμε για ότι να ναι.

ΕΊΜΑΙ ΣΊΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΤΟ ΈΧΟΥΝ ΜΕΤΑΝΙΏΣΕΙ ΠΟΛΎ ΠΟΥ ΤΟ ΈΚΑΝΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΎΝ ΝΑ Κ’ΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΙΏΣ.

Πάρτε και τα στατιστικά τις σουηδίας και πιστεύω τα ίδια είναι σε όλον τον κόσμο, και από αυτούς τους κάτω από 900 άτομα που πέθαναν κάτω από 60 δεν ξέρουμε και πως ήτανε στην υγεία τους, ίσος είχαν αρρώστιες διαβητική και αλλα πολλά, άντε με τις @@ σας.

Δεν εισαι σε θεση ουτε εσυ, ουτε εγω, ουτε ο Bobby, ουτε ο Μαριος, ουτε κανείς μας, να παραθέσεις/ουμε δεδομένα και να κάνουμε τέτοια συζήτηση.
Αυτοι που ειναι σε αυτή τη θέση, μάζεψαν το ερευνητικό υλικό και έκαναν τις εισηγήσεις.

Για αυτό και αν παρατηρήσεις στα προηγούμενα posts δεν επιχειρηματολογούμε για το πως ή οχι θα επρεπε να διαχειριστούμε την πανδημία (δεν προτείνουμε, γιατί αντιλαμβανόμαστε την ανεπάρκεια μας), αλλά για το τι μπορούμε να εμπιστευόμαστε ή οχι για την διαχείριση της.

Το πρόβλημα με μια μεγάλη μερίδα του κόσμου είναι αυτό στο 2.50 (κυρίως αυτο που λεει στο 3.10)

To επόμενο βήμα δηλαδή ειναι να καταλάβεις οτι δεν μπορείς να κάνεις αυτό που έκανες μολις στα παραπάνω ποστ. Μπορείς φυσικά, αλλα δεν θα είναι αξιόλογο συμπέρασμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Ευτυχώς που η πλειοψηφία του κόσμου εμπιστεύεται την επιστήμη γιατί αλλιώς θα εξακολουθούσαμε να ζούμε σε συνθήκες μεσαίωνα με δυσιδαιμονίες, μεσσίες, cults και λοιπά ωραία έργα……
 

Marios1982

Well-Known Member
Αν μας έλεγαν όλη την αλήθεια θα μπορούσαμε όλοι να βγάλουμε συμπεράσματα, αυτά που ζήσαμε με αυτά που μας έλεγαν δεν είχαν καμία επαφή μεταξύ τους, έπεφταν ασταμάτητα σε αντιφάσεις, κάλυπταν ότι ήταν αρνητικό για να μην σταματήσει ο μαζικός εμβολιασμός, όλες οι πρακτικές έγιναν επειδή είχαμε ήδη ένα πολύ άρρωστο σύστημα υγείας, αντί να μας κάνουν να εμπιστευτούμε την ιατρική μας έκαναν να τους βλέπουμε και να μας πιάνει αηδία, μέχρι και γιουχάρισμα τους έριχναν.
Μεχρι πριν 2 μήνες η νόσηση δεν έχει καμία ανοσία, ακύρωσαν για πλάκα όλη την ιατρική βιβλιογραφία που ήταν σε ισχύ.

Θάνατοι από καρκίνο στην Ελλάδα σε 3 χρόνια πάνω από 100.000, covid 15.000.
Αν θέλουν να μας σώσουν ας απαγορεύουν ότι προκαλεί καρκίνο που για την κονομα είναι τα πάντα ελεύθερα.

Σημασία έχει πως όλα ποια τελείωσαν και ας ελπίσουμε ότι δεν θα έρθουμε αντιμέτωποι με κάτι καινούργιο.

Καλή Ανάσταση με πολύ υγεία!!
Ακριβώς. Όλοι αυτοί είναι και οι δικοί μου ενδοιασμοί. Αν κάποια μέλη τα βλέπουν όλα σωστα και ειδικά για τα lockdown, είναι δικαίωμα τους και πάω πάσο. Εμμένω όμως στο ότι κάνεις δεν μπορεί να σου στερήσει την ελευθερία, δηλαδή να κάνεις έναν περίπατο με πρόσχημα το κοινωνικό σύνολο. Εδώ πήγαινε ο άλλος να κολυμπήσει χειμώνα μόνος του στη θάλασσα και του βάζαν πρόστιμο. Απίθανα πράγματα. Πλέον πιστεύω ακράδαντα πως δε νοιάζονται για μας και ούτε για την υγεία μας. Απλα εκτελούσαν εντολές. Ακόμα και τώρα δεν κάνουν τίποτα για να βελτιωθεί το σύστημα υγείας. Έχουν ανοίξει οι ασκοί του αιολου κατά τη γνώμη μου και αυτό θα φανεί στα επόμενα χρόνια. Μακάρι να κάνω λάθος και τα παιδιά με τα οποία διαφωνώ να έχουν δίκιο. Καλή Ανάσταση σε όλους !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marios1982

Well-Known Member
κοινωνιολογικές-συμπεριφοριστικές παρατηρήσεις: το παραπάνω συμβαίνει αρκετά συχνά στην διάρκεια της ζωής σε ανθρώπους που υιοθετούν θέσεις όπως αυτές που καταγράφονται στα μηνύματα του Μάριου.
το ίδιο συμβαίνει και με το τελεολογικό που υπάρχει στην τελευταία σειρά.
Φίλε μου ασε με να μιλάω με απλα ελληνικά και όχι κοινωνιολογικά και επιστημονικά. Είμαι από τη φύση μου καλοπροαίρετος άνθρωπος. Όταν νιώθω ότι με κοροϊδεύουν γίνομαι τούρκος. Τα μνημόνια ήταν για το καλό μας και το πίστευα. Πλεον κατάλαβα ότι ήταν για το κακό μας και ότι δεν είχαν κανενα μα κανένα αποτέλεσμα, το αντίθετο μάλιστα, μας βούλιαξαν χειρότερα. Το ίδιο πίστευα για τα lockdown. 2-3 μήνες υπομονή και όλα οκ. Τελικά τράβηξε 2 χρόνια η ιστορία και κάναν μια τρύπα στο νερό. Ο ιός θα περνούσε από όλους μας και οι ευπαθείς ομάδες και μόνο ήταν σε κίνδυνο και όχι το γενικό κοινωνικό σύνολο. Όπως φυσικά ειναι ευπαθείς σε πολλούς ιούς και αρρώστιες. Φυσικά ο στόχος ήταν να διαλυθεί και άλλο η μικρομεσαία επιχείρηση. Και άλλοι πολλοί λόγοι. Τώρα υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν πως έγινε για το καλό μας. Ε δεν μπορώ να αλλάξω την άποψη του καθενός. Εγώ προσωπικά όταν νιώθω πως με κορόιδεψαν και με εξαπάτησαν τρελαίνομαι. Και δεν είναι η πρώτη φορά που με εξαπατεί μια κυβέρνηση. Αν οι όλοι τα βλέπουν όλα καλά και πως ευτυχώς ο κόσμος που ακούει την επιστήμη, πάσο. Ας ακούσει και την πολιτική επιστήμη τότε, που μας βούλιαξε την καλύτερη χώρα του κόσμου. Ευτυχώς έλειπα εκτός Ελλάδος και την πάλεψα. Πραγματικά λυπόμουνα τους συνέλληνες για αυτά που περνούσαν. Γιατί είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι δε γούσταραν. Και αν ο κόσμος δεν είχε αρχίσει να ξυπνάει και να ξεσηκώνεται, θα συνεχιζόταν ακόμα αυτή η κατάσταση. Εκτός αν σε μια μέρα νομίζουν κάποιοι ότι έγινε ακίνδυνος και ενδημικός. Και φυσικά την Ουκρανία που το ίδιο σύστημα την προετοίμαζε για πόλεμο, δεν έγινε το παραμικρό μετρο για να μην τους ξενερώσουν. Για να μην καταλάβουν πόσο «φερέγγυοι» είναι οι δυτικοί σύμμαχοι. Εκεί ήταν σαν μην υπάρχει ιός. Αν ήταν τόσο επικίνδυνος θα είχε αφανιστεί η χώρα. Βέβαια τώρα με τον πόλεμο που τους βάλανε, δεν έχουμε θύματα αλλά από τον ιό έχουμε. Γελάνε και οι πέτρες. Συγνώμη παιδιά εγώ τα βλέπω αλλιώς εσείς δείτε τα όπως θέλετε. Και φυσικά τα περισσότερα ΜΜΕ απέκρυψαν τις δηλώσεις του λουκασενκο για τον ΠΟΥ ο οποίος του προσέφερε πολλά λεφτά για να επιβάλλει lock down. Όπου κ εκεί δεν σταμάτησε να κυλάει η ζωή με αυτόν τον «θανατηφόρο» ιό. Αλλά η απάντηση είναι έτοιμη. Αυτές είναι απολυταρχικές χώρες, εμείς είμαστε το λίκνο της δημοκρατίας, ειδικά το σύστημα δικαιοσύνης χαχαχα. Παιδιά συγνώμη, εγώ πλέον τα βλέπω αλλιώς. Εσείς δείτε τα όμορφα και ρομαντικά όπως τα έβλεπα κ εγώ τόσα χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marios1982

Well-Known Member
Το ότι η ελλάδα το χειρίστηκε το θέμα άστοχα τελείως δεν το συζητώ καν.
Σουηδία μένω, και ναι εδώ υπήρχαν περιορισμοί αλλα όχι και lock down.
Το εμβόλιο όπως έχω επισημάνει είναι για μεγάλους σε ηλικία, Στατιστικά αυτό δείχνουν και η θάνατοι, όταν σε πληθυσμό 10 εκατομμύρια κόσμο έχουν πεθάνει από κορονοϊό κάτω από 60 χρόνον λιγότερα από 900 άτομα και από αυτούς δεν ξέρουμε πόση είχαν εμβολιαστεί, θα μου πείτε ότι αν δεν εμβολιαζόμασταν πόση θα ήτανε, δεν ξέρω αλλα ας πούμε κάτω από 2000 χιλιάδες. Εδώ μιλάμε ότι ο κόσμος νομίζει ότι τους έχει σώσει το εμβόλιο, ότι να ναι. Ναι εννοείτε ότι έχει σώσει ζωές αλλα σε μεγάλες ηλικίες.

Το άλλο ζήτημα είναι αν δεν κάναν το εμβόλιο πόση μεγάλη θα πέθαιναν και πως το υγειονομικό σύστημα θα ανταπεξελθει σε πολύ περισσοτερους ασθενής.

Το μονο που χρειάζεται ένας άρρωστος είναι το οξυγόνο τίποτα άλλο.

Και αυτό το εσέι δεν είσαι εμβολιασμένος δεν μπαίνεις σε μαγαζιά και και άλλες παπάριες, έχεις κάνει εσέι το εμβόλιο, ε λοιπόν τι φοβάσαι ρε αφού έχεις αντισώματα, άσε που και η εμβολιασμένοι μεταδίδουν, μιλάμε για ότι να ναι.

ΕΊΜΑΙ ΣΊΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΤΟ ΈΧΟΥΝ ΜΕΤΑΝΙΏΣΕΙ ΠΟΛΎ ΠΟΥ ΤΟ ΈΚΑΝΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΎΝ ΝΑ Κ’ΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΙΏΣ.

Πάρτε και τα στατιστικά τις σουηδίας και πιστεύω τα ίδια είναι σε όλον τον κόσμο, και από αυτούς τους κάτω από 900 άτομα που πέθαναν κάτω από 60 δεν ξέρουμε και πως ήτανε στην υγεία τους, ίσος είχαν αρρώστιες διαβητική και αλλα πολλά, άντε με τις @@ σας.

Πες τα!
 

Marios1982

Well-Known Member
Δεν εισαι σε θεση ουτε εσυ, ουτε εγω, ουτε ο Bobby, ουτε ο Μαριος, ουτε κανείς μας, να παραθέσεις/ουμε δεδομένα και να κάνουμε τέτοια συζήτηση.
Αυτοι που ειναι σε αυτή τη θέση, μάζεψαν το ερευνητικό υλικό και έκαναν τις εισηγήσεις.

Για αυτό και αν παρατηρήσεις στα προηγούμενα posts δεν επιχειρηματολογούμε για το πως ή οχι θα επρεπε να διαχειριστούμε την πανδημία (δεν προτείνουμε, γιατί αντιλαμβανόμαστε την ανεπάρκεια μας), αλλά για το τι μπορούμε να εμπιστευόμαστε ή οχι για την διαχείριση της.

Το πρόβλημα με μια μεγάλη μερίδα του κόσμου είναι αυτό στο 2.50 (κυρίως αυτο που λεει στο 3.10)

To επόμενο βήμα δηλαδή ειναι να καταλάβεις οτι δεν μπορείς να κάνεις αυτό που έκανες μολις στα παραπάνω ποστ. Μπορείς φυσικά, αλλα δεν θα είναι αξιόλογο συμπέρασμα.
Σε ευχαριστώ πολύ που με εξισώνεις με τον ταρίφα. Τιμή μου. Θα ξαναπώ τη γνώμη μου, το εμβόλιο είναι για τις ευπαθείς ομάδες. Όπως και το εμβόλιο της γρίπης. Όχι για μαζικό εμβολιασμό. Από μικρά παιδάκια. Έλεος κάπου. Δεν είμαι αντιεμβολιαστης. Είμαι κατά της μπουρδολογίας για μαζική ανοσία με τα εμβόλια, το περιβόητο τοιχος ανοσίας, κάτι που δεν έγινε ενώ μας παραμύθιαζαν τόσο καιρό και ότι τα lockdown βοήθησαν. Δεν βοήθησαν, καθυστέρησαν το πρόβλημα για να μην μπουκώνουν τα νοσοκομεία της πλάκας που έχουμε. Πόσος κόσμος πέθανε που δεν μπορούσε να πάει για προγραμματισμένες εγχειρήσεις και εξετάσεις δεν το λένε. Εξακολούθησε να πιστεύεις ότι θέλουν το καλό σου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

F1ght3r

Well-Known Member
Βάση θανάτους δεν θα έπρεπε να εμβολιαζόταν κανένας κάτω από 60 χρόνον αν δεν είχε πρόβλημα υγείας.
τουλάχιστον να μην υπήρχε το you must do it γιατί κάπως έτσι μας το πάσαραν,έπρεπε να υπάρχει to if you want to do it and if you have issues with your health diabetes and so on.

Γιατί να εμβολιαστεί με κάτι που είναι καινούργιο και δεν υπάρχει χρονια στην κυκλοφορία, αν και φυσικά δοκιμάστηκε αλλα who knows τι μπορεί να προκαλέσει σε βάθος χρόνο.

Η στάση μου είναι η ίδια ότι ο εμβολιασμός έπρεπε να γίνει σε κάποιες ηλικίες και όχι σε όλους.

Και εγώ θα το έκανα αλλα να που κόλλησα πριν έρθει η σειρά μου και το πέρσα χαλαρά, και αφού το πέρασα δεν έκανα ποτες μου.

Ο καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του, αλλα τα lock downs είναι ότι να ναι, θα έλεγα OK lock down γιατί προετοιμαζόμαστε με οξυγόνο κάνουμε θέσεις στα νοσοκομεία η σε χορούς που θα νοσηλευτούν η άρρωστη και αλλα, αλλα να που δεν έγινε τίποτα από αυτά.
 

Marios1982

Well-Known Member
Βάση θανάτους δεν θα έπρεπε να εμβολιαζόταν κανένας κάτω από 60 χρόνον αν δεν είχε πρόβλημα υγείας.
τουλάχιστον να μην υπήρχε το you must do it γιατί κάπως έτσι μας το πάσαραν,έπρεπε να υπάρχει to if you want to do it and if you have issues with your health diabetes and so on.

Γιατί να εμβολιαστεί με κάτι που είναι καινούργιο και δεν υπάρχει χρονια στην κυκλοφορία, αν και φυσικά δοκιμάστηκε αλλα who knows τι μπορεί να προκαλέσει σε βάθος χρόνο.

Η στάση μου είναι η ίδια ότι ο εμβολιασμός έπρεπε να γίνει σε κάποιες ηλικίες και όχι σε όλους.

Και εγώ θα το έκανα αλλα να που κόλλησα πριν έρθει η σειρά μου και το πέρσα χαλαρά, και αφού το πέρασα δεν έκανα ποτες μου.

Ο καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του, αλλα τα lock downs είναι ότι να ναι, θα έλεγα OK lock down γιατί προετοιμαζόμαστε με οξυγόνο κάνουμε θέσεις στα νοσοκομεία η σε χορούς που θα νοσηλευτούν η άρρωστη και αλλα, αλλα να που δεν έγινε τίποτα από αυτά.
ακριβώς συμφωνώ απόλυτα. Πέρασα 2 φορές. Μπήκα σε self carantine 2 εβδομαδεσ σεβόμενος το κοινωνικό σύνολο και ήμουν μια χαρά.
 

Vdupa

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ πολύ που με εξισώνεις με τον ταρίφα.
Δε σε έβαλα εγώ εκεί, μονός σου σε υποτιμάς (άσε που δεν έκανα quote εσένα σε αυτη τη φάση, αλλα απάντησα σε αυτό
''Εδώ μιλάμε ότι ο κόσμος νομίζει ότι τους έχει σώσει το εμβόλιο, ότι να ναι'', οτι λεει ο ταριφας δλδ).

Μπορούν να ισχύουν όλα ταυτόχρονα. Η κυβέρνηση μπορεί να είναι κακή, τα κανάλια μπορούν να είναι κακά και πολιτες να κρινουν με επίπεδο καφενειακο και να νομιζουν οτι έχει αξία η γνώμη/στάση τους απέναντι στα επιστημονικά δεδομένα (μεταξύ και σωστής κριτικής, για να μην τα ισοπεδώνω όλα, δες νοσοκομεια κτλ).
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

Το συγκεκριμένο βίντεο δεν ασχολείται με την πολιτική ή τις ιδεολογίες, προσπαθεί να τσιγκλίσει για τον επιστημονικό αναλφαβητισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vdupa

Well-Known Member
Η στάση μου είναι η ίδια ότι ο εμβολιασμός έπρεπε να γίνει σε κάποιες ηλικίες και όχι σε όλους.

Και μένα η στάση μου μπορεί να είναι να αρχίσω να παίρνω αγκαλιές ενώ νοσώ απο κοβιντ, εν μέσω πανδημίας, γιατί πιστεύω οτι η αγκαλιά θα κάνει τον κόσμο να νιώσει καλύτερα. Και μάλιστα χωρίς μάσκα για να βλέπει και το χαμογελό μου ο αλλος να νιωσει ομορφα. Γιατί μας το στερούν αυτό; Εγω αυτο θεωρώ οτι ειναι ''ελευθερία''. Τι με νοιάζει που λέει η επιστήμη οτι τα εμβόλια ειναι για όλες τις ηλικίες, Τι με νοιάζει που μιλούσαν για μάσκα και αποστάσεις.
Ο θεός έχει άλλη άποψη. Αγκαλιές και αγάπη. Ποιος μπορεί να αντιπαρατεθεί με αυτήν την δικη μου στάση; Αυτος ειναι ο ορισμος μου για να την ελευθερια και ειναι μοναδικά δικός μου. Δε βάζω τπτ στο σώμα μου.

Κάπως έτσι θα επικρατούσε ζούγκλα...
Ευτυχώς επικράτησε η λογική εν έτη 2020 και γλυτώσαμε εκατομμύρια θανάτους. Μακάρι να σκέφτονταν το 100% ορθολογικά να είχαμε γλυτώσει και άλλες ζωές.

Ελπίζω την επόμενη φορά να είμαστε λίιγο σοφότεροι.
 

Marios1982

Well-Known Member
Και μένα η στάση μου μπορεί να είναι να αρχίσω να παίρνω αγκαλιές ενώ νοσώ απο κοβιντ, εν μέσω πανδημίας, γιατί πιστεύω οτι η αγκαλιά θα κάνει τον κόσμο να νιώσει καλύτερα. Και μάλιστα χωρίς μάσκα για να βλέπει και το χαμογελό μου ο αλλος να νιωσει ομορφα. Γιατί μας το στερούν αυτό; Εγω αυτο θεωρώ οτι ειναι ''ελευθερία''. Τι με νοιάζει που λέει η επιστήμη οτι τα εμβόλια ειναι για όλες τις ηλικίες, Τι με νοιάζει που μιλούσαν για μάσκα και αποστάσεις.
Ο θεός έχει άλλη άποψη. Αγκαλιές και αγάπη. Ποιος μπορεί να αντιπαρατεθεί σε αυτήν την δικη μου στάση. Αυτος ειναι ο ορισμος μου για να την ελευθερια και ειναι μοναδικά δικός μου. Δε βάζω τπτ στο σώμα μου.

Κάπως έτσι θα επικρατούσε ζούγκλα...
Ευτυχώς επικράτησε η λογική εν ετη 2020 και γλυτώσαμε εκατομμύρια θανάτους. Μακάρι να σκέφτονταν το 100% ορθολογικά να είχαμε γλυτώσει και άλλες ζωές.

Ελπίζω την επόμενη φορά να είμαστε λίιγο σοφότεροι.
Πετάς την μπάλα στην κερκίδα. Ποιος μίλησε για αγκαλιές ενώ νοσείς; Ποιος ειπε για επιστημονικό αναλφαβητισμό και ότι δεν πιστεύω στα εμβόλια γενικά όπως και στα φάρμακα; Βεβαίως τα lockdown είναι στέρηση ελευθερίας. Αυτό έως την αγκαλιά, ξέρεις έχει μια απόσταση. Τι να σου πω άμα γουστάρεις να κλείνεσαι, κλείσου. Δεν μπορώ να κάνω κάτι να στο αλλάξω αυτό. Πάντως όλοι οι λεφτάδες ήταν Ντόλτσε βιτα ταξίδια παντού, κότερα βίλες αεροπλάνα , πάρτυ κλπ. και γελάγανε όσο βλέπανε τους λογαριασμούς τους να φουσκώνουν κιαλλο από αυτήν την ιστορία.
 

Vdupa

Well-Known Member
Πετάς την μπάλα στην κερκίδα. Ποιος μίλησε για αγκαλιές ενώ νοσείς; Ποιος ειπε για επιστημονικό αναλφαβητισμό και ότι δεν πιστεύω στα εμβόλια γενικά όπως και στα φάρμακα; Βεβαίως τα lockdown είναι στέρηση ελευθερίας. Αυτό έως την αγκαλιά, ξέρεις έχει μια απόσταση. Τι να σου πω άμα γουστάρεις να κλείνεσαι, κλείσου. Δεν μπορώ να κάνω κάτι να στο αλλάξω αυτό. Πάντως όλοι οι λεφτάδες ήταν Ντόλτσε βιτα ταξίδια παντού, κότερα βίλες αεροπλάνα , πάρτυ κλπ. και γελάγανε όσο βλέπανε τους λογαριασμούς τους να φουσκώνουν κιαλλο από αυτήν την ιστορία.
Μα γιατί ο δικός σου ορισμός της ελευθέριας να είναι σωστός και όχι ο υποθετικά δικός μου με τις αγκαλιές. Άρα μου επιβάλεις κάτι; Μου στερείς την ελευθερία μου;
Καταλαβαινεις τώρα που χωλαίνει ολο αυτό;

Ή ακολουθούμε τα συγκεκριμένα επ.δεδομένα (τελεία) ή από κει και πέρα ο καθένας ορίζει την δική του ελευθερια οπως αυτός γουστάρει (Πολιτισμός χας λεφτ δε τσατ) Γιατί η δικη σου να ειναι καλή και οχι η δικη μου απο κει και περα; Χάος, οι ελευθερίες να είναι προσωπικές και μοναδικές, οσες και οι ..τρυπίδες. Γιατί όχι.

ΥΓ. Δεν είπα ότι γουστάρω να κλείνομαι. Ούτε μου αρέσουν τα λογκνταουν. Ουτε γουσταρω να σταματάω στο κόκκινο (δυσανασχετώ κάθε φορα που δεν προλαβαίνω το πράσινο).
ΥΓ2. Αν οι λεφτάδες διαχειρίστηκαν έτσι την πανδημία, θα διαφωνήσω με τον ίδιο τρόπο που διαφωνώ με εσένα. Δεν αλλάζει κάτι.
 

Marios1982

Well-Known Member
Μα γιατί ο δικός σου ορισμός της ελευθέριας να είναι σωστός και όχι ο υποθετικά δικός μου με τις αγκαλιές. Άρα μου επιβάλεις κάτι; Μου στερείς την ελευθερία μου;
Καταλαβαινεις τώρα που χωλαίνει ολο αυτό;

Ή ακολουθούμε τα επ.δεδομένα (τελεία) ή από κει και πέρα ο καθένας ορίζει την δική του ελευθερια οπως αυτός γουστάρει (Πολισμός χας λεφτ δε τσατ) Γιατί η δικη σου να ειναι καλή και οχι η δικη μου απο κει και περα; Χάος, οι ελευθερίες να είναι προσωπικές και μοναδικές, οσες και οι ..τρυπίδες. Γιατί όχι.

ΥΓ. Δεν είπα ότι γουστάρω να κλείνομαι. Ούτε μου αρέσουν τα λογκνταουν. Ουτε γουσταρω να σταματάω στο κόκκινο (δυσανασχετώ κάθε φορα που δεν προλαβαίνω το πράσινο).
ΥΓ2. Αν οι λεφτάδες διαχειρίστηκαν έτσι την πανδημία, θα διαφωνήσω με τον ίδιο τρόπο που διαφωνώ με εσένα. Δεν αλλάζει κάτι.
Για να αγκαλιάσεις κάποιον it takes 2 to tango. Αν σου δώσει οκ ο άλλος. Δεν γίνεται να αγκαλιάζεις αυθαίρετα κόσμο στα πλαίσια της ελευθερίας. Τώρα αν θέλεις να παίζεις με τις λέξεις είναι άλλο θέμα. Εγώ μιλάω ξεκάθαρα για ατομική ελευθερία. Να κλείνεις τον κόσμο στα διαμερισματακια του. Μια σύγχρονη φυλακή δηλαδή. Για έναν ιό της πλάκας, όχι για εμπολα. Τι να σου πω, ότι νομίζεις.
 

Vdupa

Well-Known Member
Φίλε Μάριε δεν θα βγάλουμε άκρη γιατί ουσιαστικά με το να μην προστατεύεσαι (σύμφωνα με τις επίσημες επιστημονικές οδηγίες όχι με την γνώμη σου/μου), με ''αγκάλιασες''.

''Ο όρος Πανδημία που προκύπτει από τις λέξεις πας (όλος) και δήμος (πληθυσμός), είναι επιδημία λοιμωδών ασθενειών που εξαπλώνεται με γρήγορους ρυθμούς σε μια μεγάλη περιοχή (ήπειρο) ή σε παγκόσμια κλίμακα και απειλεί το σύνολο σχεδόν του πληθυσμού.''

Οι γνώμες είναι απλά γνώμες. Η δική σου που χαρακτηρίζεις τον κοβιντ ως ιο της πλακας δεν διαφέρει απο του ταριφα που θα πει οτι δεν υπήρξε ποτε. Ειναι απλα γνώμες που μπορεί να βγάλει ο καθένας απο το στομαχι του (τσαμπα είναι) και δεν έχουν καμια επιστημονική βάση.
 

Marios1982

Well-Known Member
Φίλε Μάριε δεν θα βγάλουμε άκρη γιατί ουσιαστικά με το να μην προστατεύεσαι (σύμφωνα με τις επίσημες επιστημονικές οδηγίες όχι με την γνώμη σου/μου), με ''αγκάλιασες''.

''Ο όρος Πανδημία που προκύπτει από τις λέξεις πας (όλος) και δήμος (πληθυσμός), είναι επιδημία λοιμωδών ασθενειών που εξαπλώνεται με γρήγορους ρυθμούς σε μια μεγάλη περιοχή (ήπειρο) ή σε παγκόσμια κλίμακα και απειλεί το σύνολο σχεδόν του πληθυσμού.''

Οι γνώμες είναι απλά γνώμες. Η δική σου που χαρακτηρίζεις τον κοβιντ ως ιο της πλακας δεν διαφέρει απο του ταριφα που θα πει οτι δεν υπήρξε ποτε. Ειναι απλα γνώμες που μπορεί να βγάλει ο καθένας απο το στομαχι του (τσαμπα είναι) και δεν έχουν καμια επιστημονική βάση.
Όχι φίλε μου, διαφέρει. Ιός της πλάκας σε σχέση με τα μέτρα που παρθήκαν και σε σχέση με άλλους ιούς. Δεν αρνούμαι τον ιό. Δεν αρνούμαι την επιστήμη. Δεν αρνούμαι μέτρα. Δεν αρνούμαι τα εμβόλια. Αρνούμαι όμως την παγκόσμια τρομοκρατία, τα ακραία μέτρα χωρίς λογική, αρνούμαι την κοροϊδία γενικότερα και την εκμετάλλευση καταστάσεων για κονομα. Και σου θέτω το απλό παράδειγμα. Αφού λοιπόν όπως σωστα είπες έχουμε πανδημία και έναν επικίνδυνο ιό, τι κάνει η κυβέρνηση μας και οι υπόλοιπες βεβαίως του δυτικού κόσμου, για να προλάβει τον επόμενο; Φτιάχνει την πρωτοβάθμια υγεία; Μπορείς να μου απαντήσεις επι αυτού σε παρακαλώ;
 
Μπλουζα