Η ζωη με Covid-19

Kostas97

Well-Known Member
1681504310824.png


Τα χαλια της Ελλαδας φαινονται στα δεξια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Πολύ ατυχή τα παραδείγματα. Το κόκκινο στο φανάρι δεν είναι στέρηση ελευθερίας αλλά τήρηση κοκ για να μην σκοτωνόμαστε μεταξύ μας. Το κάπνισμα βεβαίως και πρέπει να απαγορεύεται γιατί δημιουργεί βλάβες, αλλά θα έπρεπε να υπάρχουν και μαγαζιά μόνο για καπνιστές γιατί και αυτοί έχουν δικαιώματα και στο λέω εγώ που δεν καπνίζω. Βεβαίως και ο θάνατος ωφελείται στον καρκίνο. Αυτά τα άτυχη παραδείγματα δεν έχουν καμία σχέση με τη στέρηση ελευθερίας που δεν μπορούσες να βγεις ούτε μέχρι το πάρκο για λίγο αέρα και έπρεπε να στέλνεις sms. Λες και δεν έκανες βολτα μόνος σου αλλά σε συνωστισμό. Αν κάποιος φοβάται τον κορονοιο, αυτός πρέπει να εγκλειστεί, όχι όλοι οι υπόλοιποι που δεν έχουν θέμα αν πάθουν κάτι η αν πεθάνουν.
Α το καπνισμα δημιουργει βλαβες ενω ο κορονοιος οχι. Οταν δηλαδη σου ελεγαν οτι ως ανεμβολιαστος μεταδιδεις 3 4 φορες πανω ηθελες να βγαινεις εξω σαν να μη τρεχει τιποτα και να αυξανεις την μεταδοτικοτητα. Οπως ο καπνιστης στους αντικαπνιστες, ηταν και ο ανεμβολιαστος μεσα στους εμβολιασμενους.

Το κοκκινο φαναρι ειναι τηρηση ΚΟΚ και ο ΚΟΚ ειναι κανονες για να μη τρακαρεις. Εγω αν θελω ισχυριζομαι πως για το δικο μου το κεφαλι οι κανονες αυτοι ειναι στερηση της ελευθεριας μου να περναω με κοκκινο και να κανω ο,τι θελω επειδη ειμαι προσεκτικος και δε θα τρακαρω ποτε. Γιατι να περιμενω σε ενα κοκκινο οταν ο δρομος μοιαζει αδειος;;;


Κανεις δεν απαγορευσε στους ανεμβολιαστους να βγαινουν απο το σπιτι, αλλα να μη πηγαινουν σε κλειστους χωρους. Ο λογος που τωρα κυκλοφορειτε ελευθεροι ειναι οτι καποιοι εμβολιαστηκαμε, παιρνοντας και τα οποια ρισκα τα οποια ΕΣΕΙΣ θεωρησατε οτι ειστε ανωτεροι και δεν τα πηρατε.
Οποτε πειτε και ενα ευχαριστω.
 

Marios1982

Well-Known Member
Το κάνω ότι θέλω εις βάρος των άλλων, γιατί εγώ πιστεύω το χ παραμερίζοντας τους υπόλοιπους, θυμίζει το πως ξεκινάνε οι χούντες. Ουσιαστικά αυτό πάνω κάτω λέει το παραπάνω άρθρο

Η πανδημια είναι μια κατάσταση που ξεκινά ως ένα φαινόμενο πέρα απο τον ελεγχο μας, που ως ανθρωπότητα μας αναγκάζει by default να κανουμε ενα βημα πισω (ενστικτώδης προστασία - lockdown), να βγαλουμε τα όπλα μας (επιστήμη-εμβολιασμοι) προσπαθώντας να πάρουμε ξανά τον έλεγχο (ο οποίος έχει χαθεί γιατί thats life, τπτ δεν ειναι δεδομενο) .
Αυτο ειναι ενα σημείο που δεν ξερω γιατι καπου το χάνουν κάποιοι συμπολίτες.
Και δεν έχει να κάνει ουτε με καλά/κακά κόμματα, ουτε με σαπια καναλια, ουτε με καλές/κακές ιδεολογιες. Τα καναλια μπορουν να είναι και να παραμεινουν σαπια και παλι να ισχυει το παραπανω.
Μαζί σου όταν μιλάμε για πανδημία που μαζεύουμε τον κόσμο από τους δρόμους όπως κάποτε με τη χολέρα κλπ. ήταν τέτοιου είδους πανδημία; Όχι. Είχα φίλο στο Κάιρο και μου έδειχνε τα παζάρια χιλιάδες κόσμος ο ένας πάνω στον αλλον! Στα κλαμπ παντού ένας χαμός! Στα γήπεδα! Ε συγνώμη φίλε μου, αλλά δε με πείθεις ότι ήταν τόσο θανατηφόρος ιός για να παρθούνε τόσο σκληρά μέτρα. Και υποχρεωτικοί εκβιαστικοί εμβολιασμοί πειραματικού εμβολίου. Σε άλλες χώρες όπως Βουλγαρία η οποία είναι χώρα ΕΕ γιατί δεν ήταν υποχρεωτικός ο εμβολιασμός; Ποιος έχει το αλάθητο για το πως χειρίστηκε καλύτερα την πανδημία; Η Ελλάδα; Η Βουλγαρία; Η Αμερική; Ποιος κατέχει το αλάθητο για να δικαιολογήσει η Ελλάδα κάποια από τα χειρότερα μέτρα στον κόσμο, στον ήδη βασανισμένο ελληνικό λαό από την κρίση και τα μνημόνια τόσα χρόνια;;
 

Marios1982

Well-Known Member
Τον εμβολιασμό έπρεπε να τον κάνουν γιατροί και όχι τα εμπορικά κέντρα, το αποτέλεσμα ήταν να εμβολιάσουν παιδάκια χωρίς λόγο και να φοβίσουν άτομα που έπρεπε πραγματικά να εμβολιαστούν, Τράγκας και λοιποί πέθαναν με το ηλίθιο σύστημα και τα ψέματα που έκαναν κρα στα ΜΜΕ.
Σουηδία ελεύθερη, Ελλάδα μέτρα χούντας ίδιοι θάνατοι.
Αυτό ακριβώς λέμε, μπράβο! Οι ευπαθείς ομάδες ας εμβολιαζόντουσαν αν το ήθελαν. Και οι υπόλοιποι ελεύθεροι για ανοσία αγέλης όπως στη Σουηδία και όπως λέγαν οι κορυφαίοι λοιμωξιολογοι στους οποίους το σύστημα δεν ανέθεσε το πρόβλημα ενώ ήταν στον τομέα τους, αλλά το ανέθεσαν στους γιατρούς!
 

Kostas97

Well-Known Member
Αυτό ακριβώς λέμε, μπράβο! Οι ευπαθείς ομάδες ας εμβολιαζόντουσαν αν το ήθελαν. Και οι υπόλοιποι ελεύθεροι για ανοσία αγέλης όπως στη Σουηδία και όπως λέγαν οι κορυφαίοι λοιμωξιολογοι στους οποίους το σύστημα δεν ανέθεσε το πρόβλημα ενώ ήταν στον τομέα τους, αλλά το ανέθεσαν στους γιατρούς!
Στη Σουηδια οι οικογενειες χωριζουν απο τα 18. Στην Ελλαδα μενουν γονεις και παιδια στα ιδια σπιτια.
Καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο για ανοσια της αγελης που λες;
 

Marios1982

Well-Known Member
Παιδιά πάω πάσο… καλά να περνάτε στην Ρωσία….. Εγώ είμαι με τους άλλους…… Καλή Ανάσταση!
Καλά περνάμε από το 2007 που έκανα το πρώτο μου ταξίδι εκεί! Άλλη φάση, μακάρι ο οποιοσδήποτε άντρας να το ζήσει έστω και μια μέρα στη ζωή του! Και αν ήμασταν μόνιμοι κάτοικοι, πιστεψε με δε θα μας νοιάζαν τα μαλλιά! Με τόσες επιτυχιες!
 

bobby

Well-Known Member
Μας βάζεις για παράδειγμα την Βουλγαρία;;;;;
Είσαι στραβός;;;;;
Δεν βλέπεις πόσο καλά πήγαν τα πράγματα εκεί;;;
Παράδειγμα προς αποφυγή είναι η Βουλγαρία και όλες οι «ελεύθερες» χώρες που μας αραδιάζεις…. Όχι μόνο για την αντιμετώπιση του κορονοϊού αλλά για τα πάντα…..
 

Συνημμένα

  • 5D10BA1A-8925-4A5B-B0D3-E943BBE0B140.jpeg
    5D10BA1A-8925-4A5B-B0D3-E943BBE0B140.jpeg
    495.5 KB · Προβολές: 32

Kostas97

Well-Known Member
Καλά περνάμε από το 2007 που έκανα το πρώτο μου ταξίδι εκεί! Άλλη φάση, μακάρι ο οποιοσδήποτε άντρας να το ζήσει έστω και μια μέρα στη ζωή του! Και αν ήμασταν μόνιμοι κάτοικοι, πιστεψε με δε θα μας νοιάζαν τα μαλλιά! Με τόσες επιτυχιες!
Εχουμε και τα πολυ τυχερα μας χαχα
 

Marios1982

Well-Known Member
Οι νεοι αναγκαστηκαν να εμβολιαστουν επειδη οι ηλικιωμενοι δεν εβαλαν πλατη.
Στα πανεπιστημια οι εμβολιασμοι χτυπησαν 92+%.

Καποιος δε θα ισχυριζοταν οτι εκει που η μορφωση ειναι αυξημενη και τα ποσοστα εμβολιασμου επισης ;
Α μπράβο πες τα! Βεβαίως έπρεπε να θυσιαστούν για τις γενιές που τους χρέωσαν για 150 χρόνια και.. κλαίνε και οι σύριγγες με αυτά που ζήσαμε στο Ελλαδιστάν να εμβολιάζονται οι νέοι αντί για τα παππούδια. Ότι να ναι αυτή η χώρα στα πάντα !
 

Marios1982

Well-Known Member
Που είναι οι λεβεντομάνες Λευκορωσία και Ρωσία στον πίνακα; Α εκεί είναι τόσο ελεύθεροι που ούτε στατιστικά δεν κρατάνε……:p:p:p:p
Όσοι φοβούνται κλείνονται μέσα πολύ απλό. Η ας φοράνε μάσκα συνέχεια. Η μήπως δεν προστατεύει τελικά;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Καλά περνάμε από το 2007 που έκανα το πρώτο μου ταξίδι εκεί! Άλλη φάση, μακάρι ο οποιοσδήποτε άντρας να το ζήσει έστω και μια μέρα στη ζωή του! Και αν ήμασταν μόνιμοι κάτοικοι, πιστεψε με δε θα μας νοιάζαν τα μαλλιά! Με τόσες επιτυχιες!
Περνάνε τόσο καλά οι γυναίκες εκεί που έχει γεμίσει όλη η δυτική Ευρώπη από Ρωσίδες. Μην ανησυχείς πιο πολλές έχει εδώ στην Ελλάδα.
 

Marios1982

Well-Known Member
Στη Σουηδια οι οικογενειες χωριζουν απο τα 18. Στην Ελλαδα μενουν γονεις και παιδια στα ιδια σπιτια.
Καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο για ανοσια της αγελης που λες;
Ας φοράνε μάσκες. Ας κλείνονται στα δωμάτια τους. Καλύτερα να κλειστούν αυτοί παρά ολόκληρη η χώρα.
 

Marios1982

Well-Known Member
Περνάνε τόσο καλά οι γυναίκες εκεί που έχει γεμίσει όλη η δυτική Ευρώπη από Ρωσίδες. Μην ανησυχείς πιο πολλές έχει εδώ στην Ελλάδα.
Ναι ακριβώς, ειδικά οι Ρωσίδες είναι παντού!!! Μη σου πω είμαστε και πιο πλούσιοι από τη Ρωσια! Ρε σύ, άνοιξε το ημερολόγιο, 2023 έχουμε όχι 1993.
 

Marios1982

Well-Known Member
Το κάνω ότι θέλω εις βάρος των άλλων, γιατί εγώ πιστεύω το χ παραμερίζοντας τους υπόλοιπους, θυμίζει το πως ξεκινάνε οι χούντες. Ουσιαστικά αυτό πάνω κάτω λέει το παραπάνω άρθρο

Η πανδημια είναι μια κατάσταση που ξεκινά ως ένα φαινόμενο πέρα απο τον ελεγχο μας, που ως ανθρωπότητα μας αναγκάζει by default να κανουμε ενα βημα πισω (ενστικτώδης προστασία - lockdown), να βγαλουμε τα όπλα μας (επιστήμη-εμβολιασμοι) προσπαθώντας να πάρουμε ξανά τον έλεγχο (ο οποίος έχει χαθεί γιατί thats life, τπτ δεν ειναι δεδομενο) .
Αυτο ειναι ενα σημείο που δεν ξερω γιατι καπου το χάνουν κάποιοι συμπολίτες.
Και δεν έχει να κάνει ουτε με καλά/κακά κόμματα, ουτε με σαπια καναλια, ουτε με καλές/κακές ιδεολογιες. Τα καναλια μπορουν να είναι και να παραμεινουν σαπια και παλι να ισχυει το παραπανω.
Ακριβώς αυτό λέω κ εγώ, θυμίζει πως ξεκινάν οι χούντες. Τελικά δε μου είπες, τα lockdown δούλεψαν η όχι;
 

bobby

Well-Known Member
Ναι ακριβώς, ειδικά οι Ρωσίδες είναι παντού!!! Μη σου πω είμαστε και πιο πλούσιοι από τη Ρωσια! Ρε σύ, άνοιξε το ημερολόγιο, 2023 έχουμε όχι 1993.
Πιο πλούσιοι κατά κεφαλήν είμαστε…..


51Greece$28,583
57Russia$25,763
69Belarus$18,896

Το 93 δεν ξέρω αλλά το το 33 σε διαβεβαιώνω θα είμαστε ακόμα καλύτερα, οπότε μάλλον ετοίμασε τις βαλίτσες της επιστροφής….. φέρε και καμμία Ρωσίδα μαζί σου αν πιστεύεις ότι εδώ δεν θα βρεις….
 

Marios1982

Well-Known Member
Παράδειγμα προς αποφυγή είναι η Βουλγαρία και όλες οι «ελεύθερες» χώρες που μας αραδιάζεις…. Όχι μόνο για την αντιμετώπιση του κορονοϊού αλλά για τα πάντα…..
Εγώ ανέφερα ότι είναι χώρα της ΕΕ αλλά παρόλα αυτά δεν είχε τόσο σκληρά μέτρα. Ο λόγος των θανάτων είναι το γενικότερο σύστημα υγείας και όχι τα lockdown. Αν εσυ πιστεύεις ότι το lockdown φέρνει αποτέλεσμα, πάσο. Εμένα όμως δε με πείθεις, βλέποντας τι έγινε και στις υπόλοιπες χώρες του κόσμου.
 

Marios1982

Well-Known Member
Πιο πλούσιοι κατά κεφαλήν είμαστε…..


51Greece$28,583
57Russia$25,763
69Belarus$18,896

Το 93 δεν ξέρω αλλά το το 33 σε διαβεβαιώνω θα είμαστε ακόμα καλύτερα, οπότε μάλλον ετοίμασε τις βαλίτσες της επιστροφής….. φέρε και καμμία Ρωσίδα μαζί σου αν πιστεύεις ότι εδώ δεν θα βρεις….
Δεν ξέρω αν ταξιδεύεις εξωτερικό, αλλά μας έχουν για φτωχούς και για κομμουνιστές !!! Και δεν έχουν και άδικο εδώ που τα λέμε! Αν νομίζεις ότι οι δείκτης αυτός δείχνει την πραγματικη αγοραστική δύναμη, πλανασαι!! Θα σε συμβούλευα να ξυπνήσεις, η Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι πιο κάτω από όλο το πρώην ανατολικό μπλοκ, εκτός της Βουλγαρίας, της Αλβανίας, της Μολδαβίας και των δυτικών Βαλκανίων δηλαδή Βοσνία Μαυροβούνιο σερβια. Μια βόλτα προς τα εκεί (ξέρω δε θέλεις) θα σε πείσει. Ο τουρισμός μας έχει πάθει τεράστια ζημιά από την απουσία των Ρώσων. Και φαντάσου θέλαν πάντα βίζα. Χωρίς βίζα θα μας είχαν σώσει με τους τζίρους που κάνουν. Αλλά βεβαίως οι κυβερνώντες δεν κάνουν ειδικό καθεστώς τουριστικής βίζας για να δουλέψει ακόμα περισσότερο ο τουρισμός, αλλά τους ρίχνουν στην αγκαλιά των Τούρκων επειδή πρέπει να αποδεικνύουν πάντα πόσο οσφυοκάμπτες είναι. Πάντως θα ήθελα να τα έλεγες αυτά σε έναν Ρώσο, θα γέλαγε με την ψυχή του μέχρι το πρωί χαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marios1982

Well-Known Member
Εχουμε και τα πολυ τυχερα μας χαχα
Αυτό λέω κ εγώ, συμφωνούμε στο τέλος οι 2 μας ! Όσοι πήγαν εκεί στην πανδημία πέρασαν ζάχαρη. Κάθε μέρα ανοιχτά τα πάντα και ολομόναχοι χωρίς ανταγωνισμό από ξένες χώρες ! Κ οι άλλοι ξεροσταλιαζαν στην Ελλάδα.. αστα φίλε.
 
Μπλουζα