Η ζωη με Covid-19

konelos

Active Member
Εγώ και όλη η οικογένεια μου που δεν κάναμε εμβόλιο νιώθουμε πολύ ποιο ελεύθεροι από εμβολιασμένους, ειδικά από αυτούς που εμβολίασαν τα πιτσιρίκια τους, μεγάλο ποσοστό μετανιωμένοι και το φωνάζουν, πολλοί κρυφό μετανιωμένοι εγωιστές.
Με το βίντεο συμφωνώ, με τον εμπορικό τρόπο εμβολιασμού διαφωνώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Σκεφτόμουν, πριν μπω στην ιστοσελίδα, να ανοίξω αυτό το νήμα γιατί βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο, και να, πάνω πάνω στο Φόρουμ! κάπως λέγεται αυτό.
Για να μην ξεχνιόμαστε λοιπόν https://www.naftemporiki.gr/kosmos/...ixeis-gia-proeleysi-toy-koronoioy-apo-ta-zoa/
Χάσαμε και την μπουρλοπαρέα, να μας πει καμιά εξυπνάδα για την αποτελεσματικότητα των νεράκι του καματερού εμβολίων, τα πόσα δισεκατομμύρια πέθαναν στις αναπτυσσόμενες χώρες και κυρίως χάσαμε τον διδάσκαλο να μας πει καμιά μπαρούφα για την αδυνατότητα του πολέμου στην Ευρώπη και το ξανθό γένος, για την αραβική άνοιξη κοκ. ( ακόμα βιβλία μοιράζει: )

ΥΣ. δύο και φέτος, κάντε τα κουμάντα σας.
 

Stratos

Well-Known Member
Εγώ και όλη η οικογένεια μου που δεν κάναμε εμβόλιο νιώθουμε πολύ ποιο ελεύθεροι από εμβολιασμένους, ειδικά από αυτούς που εμβολίασαν τα πιτσιρίκια τους, μεγάλο ποσοστό μετανιωμένοι και το φωνάζουν, πολλοί κρυφό μετανιωμένοι εγωιστές.
Με το βίντεο συμφωνώ, με τον εμπορικό τρόπο εμβολιασμού διαφωνώ.
Με το βίντεο συμφωνώ, με τον εμπορικό τρόπο εμβολιασμού διαφωνώ.
Και εγώ το ίδιο ακριβώς φίλε. Η επιστήμη σώζει ζωές αλλά τα κέρδη των εταιρειών τις διαχειρίζονται όπως τις συμφέρει..
 

Vdupa

Well-Known Member
Καλύτερα ψεκασμένος, πάρα φυλακισμένος. Ελευθερία, το υπέρτατο αγαθό του κόσμου!
Το να έχει την ικανότητα κάποιος να κατανοήσει ότι εν μέσω πανδημίας χρειάζεται/απαιτείται να προστατεύσει τον εαυτό του και το σύνολο, δεν οδηγεί σε στέρηση ελευθερίας. Το ανάποδο. Οδηγεί στην ελευθερία.
 

Marios1982

Well-Known Member
Το να έχει την ικανότητα κάποιος να κατανοήσει ότι εν μέσω πανδημίας χρειάζεται/απαιτείται να προστατεύσει τον εαυτό του και το σύνολο, δεν οδηγεί σε στέρηση ελευθερίας. Το ανάποδο. Οδηγεί στην ελευθερία.
Όχι φίλε κάνεις λάθος. Κάνεις δεν έχει το δικαίωμα να με φυλακίσει σπίτι μου! Μα κανένας! Εάν γίνει αυτό, σημαίνει πως είναι το χείριστο είδος απολυταρχίας! Ήμουν τυχερός να μένω κατά τη διάρκεια της πανδημίας σε μια χώρα που δεν απαγορευόταν να βγεις έξω. Ναι μεν κλειστά όλα αλλά μπορούσες να περπατήσεις, να τρέξεις, να πιεις μπυρες στο πάρκο. Φίλοι κ γνωστοι μου πηγαν άλλοι Αφρική άλλοι Ουκρανία αλλοι Λευκορωσία κ πέρασαν ζάχαρη. Τα πάντα ανοιχτά και παντού διασκέδαση σαν να μην τρέχει τίποτα. Βλέποντας τα βίντεο με τις χιλιάδες κόσμου εξω, σε γήπεδα, σε παζάρια, σε κλαμπ, κάνεις δεν μπορεί να με πείσει πως ήταν τόσο θανατηφόρα ώστε να δικαιολογεί καθολικό εγκλεισμό !!! Απεναντιας, οι ευπαθεις ομαδες έπρεπε να απομονωθούν και οι υπόλοιποι να μεταδίδουν ο ένας στον άλλο, όπως αποδείχθηκε και όπως έλεγαν κορυφαίοι λοιμωξιολογοι τους οποιουσ το σύστημα έκοβε από τα συστημικά ΜΜΕ. Πραγματικά ειδικά τους Έλληνες τους λυπόμουνα με αυτά τα μέτρα! Αλλά από οτι βλέπω γενικά, οι περισσότεροι δεν είναι για λύπηση. Ραγιάδες γεννήθηκαν, ραγιάδες θα πεθάνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marios1982

Well-Known Member
Φίλε Μάριε δεν θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου, γιατί αν έχεις διαβάσει το παρόν νήμα θα έχεις δει ότι η αντιπαράθεση μεταξύ αντιεμβολιαστών και μη είναι άσκοπη γιατί αν κάποιος δεν θέλει να καταλάβει δεν μπορείς να τον κάνεις μα καταλάβει.

Σε καλώ όμως να ξανασκεφτείς ποιος είναι ο φυλακισμένος, αυτός που πιστεύει τον κάθε μπουρδολόγο, άσχετο, συνωμοσιολόγο και αγράμματο ή αυτός που ακολουθεί την επιστήμη;

Γράψε ότι θες, πες ότι θες, μίλα και για τους Ελ…. εγώ για αυτό το θέμα δεν θα σου απαντήσω ξανά…..
Μη μου απαντάς αλλά με ρώτησες κάτι και πρέπει να απαντήσω. Κορυφαίοι λοιμωξιολόγοι όπως ο Ιωαννιδης και άλλοι από που κι ως που είναι μπουρδολογοι; Προσωπικός μου γιατρός ουρολόγος που με συμβούλεψε να μην κάνω το εμβόλιο γιατί μπουρδολογία; Φίλη μου ιατρικό προσωπικό που δεν υπέγραψε θάνατο καρκινοπαθή σε τελικό στάδιο γιατί έγραφαν αιτία θανάτου Κορωνοιός και δεν δεχόταν φυσικά να το υπογράψει αυτό, με αποτέλεσμα να τη βάλουν σε παύση εργασίας σιωπηρή τιμωρία, πόσο μπουρδολογία είναι; Όταν λέμε ακολουθούμε την επιστήμη φίλε μου, εννοούμε το σύνολο και όχι επιλεκτικά. Και βεβαίως μια φαρμακευτική εταιρεία που έχει σκοπό το κέρδος και όχι να σώζει κόσμο, εννοείται δεν θεωρείται σαν επιστήμη. Οι φαρμακευτικές δεν απελευθερώνουν πατέντες για γενόσημα με αποτέλεσμα να πεθαίνει κόσμος σε φτωχές χώρες που δεν έχει πρόσβαση στα ακριβά φάρμακα. Αν αυτούς θεωρείς επιστήμη, πάω πάσο. Και ολοκληρώνω λέγοντας, πως αυτό που συνέβη στην Ελλάδα είναι ο απόλυτος φασισμός, υποχρεώθηκε ο κόσμος σε ιατρική πράξη μέσω εκβιασμού, κάτι πλήρως αντισυνταγματικό. Και αυτό έγινε σε όλο τον δυτικό κόσμο, απλα η Ελλάδα το εφάρμοσε μέχρι το τέλος, γιατί πάντα πρέπει να δείχνει πως είναι το πιο πιστό σκυλάκι του συστήματος. Ότι νόρμα έρχεται από το δυτικό κόσμο, η Ελλάδα μη χάσει ούτε δευτερόλεπτο να μην το βάλει άμεσα στην πράξη, για να δικαιολογήσουν το πόσο καλοί υπάλληλοι είναι, όλοι αυτοί που παριστάνουν τους πολιτικούς. Τέλος, δεν έρχομαι και ούτε πρόκειται να ερθω σε αντιπαράθεση με κανεναν. Η κάθε άποψη είναι σεβαστή. Μιλάω πάντα με επιχειρήματα και χωρίς ύβρεις. Όποιος θέλει να κάνει το εμβόλιο δικαίωμα του. Αλλά την επιβολή της στέρησης της ελευθερίας δεν έχει κανείς το δικαίωμα να το κάνει. Αν θέλεις λοιπόν να κλείνεσαι μέσα όποτε το σύστημα στο ζητάει ειναι δικαίωμα σου. Δε σημαίνει όμως ότι μπορείς να μου το επιβάλλεις με πρόφαση το κοινωνικό σύνολο.
 

Vdupa

Well-Known Member
Όχι φίλε κάνεις λάθος. Κάνεις δεν έχει το δικαίωμα να με φυλακίσει σπίτι μου! Μα κανένας! Εάν γίνει αυτό, σημαίνει πως είναι το χείριστο είδος απολυταρχίας! Ήμουν τυχερός να μένω κατά τη διάρκεια της πανδημίας σε μια χώρα που δεν απαγορευόταν να βγεις έξω. Ναι μεν κλειστά όλα αλλά μπορούσες να περπατήσεις, να τρέξεις, να πιεις μπυρες στο πάρκο. Φίλοι κ γνωστοι μου πηγαν άλλοι Αφρική άλλοι Ουκρανία αλλοι Λευκορωσία κ πέρασαν ζάχαρη. Τα πάντα ανοιχτά και παντού διασκέδαση σαν να μην τρέχει τίποτα. Βλέποντας τα βίντεο με τις χιλιάδες κόσμου εξω, σε γήπεδα, σε παζάρια, σε κλαμπ, κάνεις δεν μπορεί να με πείσει πως ήταν τόσο θανατηφόρα ώστε να δικαιολογεί καθολικό εγκλεισμό !!! Απεναντιας, οι ευπαθεις ομαδες έπρεπε να απομονωθούν και οι υπόλοιποι να μεταδίδουν ο ένας στον άλλο, όπως αποδείχθηκε και όπως έλεγαν κορυφαίοι λοιμωξιολογοι τους οποιουσ το σύστημα έκοβε από τα συστημικά ΜΜΕ. Πραγματικά ειδικά τους Έλληνες τους λυπόμουνα με αυτά τα μέτρα! Αλλά από τη βλέπω γενικά, οι περισσότεροι δεν είναι για λύπηση. Ραγιάδες γεννήθηκαν, ραγιάδες θα πεθάνουν.

Φιλε μου τα επιστημονικά δεδομένα δεν αμφισβητούνται.
Η πανδημία ήταν πανδημία σύμφωνα με τον ορισμό.
Ημασταν στο 2020 και ευτυχώς με αρκετους ευσυνείδητους και με ικανοποιητικό μορφωτικό επίπεδο πολίτες (σε σύγκριση τουλάχιστον με πριν 100 χρονια) για αυτό δεν ειχαμε τα τραγικά αποτελεσματα παλαιοτερων πανδημιων. Λυπάμαι που έιχες μια τέτοια στάση, αυτή άλλωστε προσπαθεί να αναδείξει (ώς μη ορθολογική) το παραπάνω βίντεο.

Δηλαδή κάτι που βγάζω από το στομάχι μου γιατί απλά το σκέφτηκα στο κομμωτήριο ή στο καφενείο ή στην τουαλέτα versus της αυστηρής μεθοδικής επιστημονικής μελέτης.

Είναι εντυπωσιακό που σχεδόν κάθε προταση απο το παραπάνω ποστ σου, έχει απάντηση στο συγκεκριμένο βίντεο.
 

Vdupa

Well-Known Member
Μη μου απαντάς αλλά με ρώτησες κάτι και πρέπει να απαντήσω. Κορυφαίοι λοιμωξιολόγοι όπως ο Ιωαννιδης και άλλοι από που κι ως που είναι μπουρδολογοι;

Ναι.

Για την ακρίβεια, στο 5.10 σατιρίζει ακριβως ένα απο αυτους, τον Κουβελα.
''Τσουβελης''
Στο 5.21 δινει την απάντηση στο ερωτημα σου.
 

Marios1982

Well-Known Member
Φιλε μου τα επιστημονικά δεδομένα δεν αμφισβητούνται.
Η πανδημία ήταν πανδημία σύμφωνα με τον ορισμό.
Ημασταν στο 2020 και ευτυχώς με αρκετους ευσυνείδητους και με ικανοποιητικό μορφωτικό επίπεδο πολίτες (σε σύγκριση τουλάχιστον με πριν 100 χρονια) για αυτό δεν ειχαμε τα τραγικά αποτελεσματα παλαιοτερων πανδημιων. Λυπάμαι που έιχες μια τέτοια στάση, αυτή άλλωστε προσπαθεί να αναδείξει (ώς μη ορθολογική) το παραπάνω βίντεο.

Δηλαδή κάτι που βγάζω από το στομάχι μου γιατί απλά το σκέφτηκα στο κομμωτήριο ή στο καφενείο ή στην τουαλέτα versus της αυστηρής μεθοδικής επιστημονικής μελέτης.

Είναι εντυπωσιακό που σχεδόν κάθε προταση απο το παραπάνω ποστ σου, έχει απάντηση στο συγκεκριμένο βίντεο.
Φίλε μου, δεν είπα ποτέ ότι δεν υπήρξε πανδημία. Είπα ότι είναι πλήρως φασιστικό και αντισυνταγματικό η υποχρεωτική ιατρική πράξη όπως και η στέρηση της ελευθερίας. Και όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων, τα lock down δεν ωφέλησαν πουθενά !!! Αντί να φτιαχτεί η πρωτοβάθμια υγεία που όντως θα έσωζε ζωές, βλέπεις την κατάσταση που υπάρχει. Τέλος για το μέγεθος της πανδημίας είναι και πάλι συζητήσιμο, καθώς χώρες ευρωπαϊκές όπως Λευκορωσία και Ουκρανία που δεν υπήρξε το παραμικρό μετρο Covid, τα ποσοστά θανάτων δεν ξέφυγαν από τις χώρες που είχαν σκληρό lockdown. Σε ευχαριστώ που με εξισώνεις με το βίντεο και τους γραφικούς χαρακτήρες, όταν δεν έχεις απάντηση επι του συγκεκριμένου. Τιμή μου.
 

Vdupa

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ που με εξισώνεις με το βίντεο και τους γραφικούς χαρακτήρες, όταν δεν έχεις απάντηση επι του συγκεκριμένου. Τιμή μου.
Μα με παροομοιο τρόπο σκέψης απαντάς παραπάνω βρε συ. Θες να τα παρω ενα ενα με την αναλογη απαντηση στο βιντεο; Δεν χρειαζεται να πεις οτι το 5G σκοτωνει. Eιναι ο μη ορθολογικος τροπος σκεψης που δεν διαφερει απο αυτόν που εχουν αυτοι οι χαρακτηρες στο βιντεο.

Φίλε μου, δεν είπα ποτέ ότι δεν υπήρξε πανδημία. Είπα ότι είναι πλήρως φασιστικό και αντισυνταγματικό η υποχρεωτική ιατρική πράξη όπως και η στέρηση της ελευθερίας.
Και εδω διαφωνω καθώς θεωρω οτι η στάση του κάνω ότι θέλω είναι μια έκφραση της ακροδεξιας.
Θα σπαμάρω το αρθρο του Sergio Bologna

''Επομένως, αυτή [η ελευθέρια] δεν πρέπει να αντιπροσωπεύει άμεσα ένα συνώνυμο μιας συγκεκριμένης κοινωνικής, οικονομικής και θεσμικής κατάστασης πραγμάτων, αλλά τη βιολογική ουσία μιας ανθρωπότητας που αναζητεί την καθαρόαιμη ευημερία. Έτσι, η ελευθερία μετατρέπεται απλά σε δικαίωμα του μεμονωμένου ατόμου να κάνει ότι θέλει, όχι μόνο έξω από κάθε θεσμικό κανόνα, αρχή και τάξη πραγμάτων, αλλά και έξω από κάθε έγνοια για την ύπαρξη του άλλου. Ελευθερία σημαίνει ότι το άτομο έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει, χωρίς ν’ ανησυχεί αν η πράξη του θα ωφελήσει ή θα βλάψει τους άλλους. Άλλωστε, ο άλλος υπάρχει μονάχα ως φορέας αυτού του ίδιου δικαιώματος. Η ιδέα της ελευθερίας που υπονοείται στην αντιεμβολιαστική [no vax] στάση και προπαγάνδα είναι αυτού του είδους. Γι’ αυτό θεωρούμε ότι το αντιεμβολιαστικό κίνημα ως τέτοιο είναι -και δεν θα μπορούσε να μην είναι- μια έκφραση της ακροδεξιάς.

 

bobby

Well-Known Member
Πήγαινε στην Ρωσία και την Λευκορωσία να νιώσεις ελεύθερος……

όταν οι 99,99% επιστήμονες λένε κάτι εσύ συνέχιζε να υποστηρίζεις το 0,01%.

Το έχουμε πει χίλιες φορές αποτελείς μέρος ενός κοινωνικού συνόλου και οφείλεις να ακολουθείς τους κανόνες. Εμβολιάσου ή μείνε μέσα, κάνε τεστ κάθε μέρα (με τα έξοδα δικά σου) για να βγαίνεις έξω κλπ μέτρα, αλλιώς πήγαινε στην Λευκορωσία την Ρωσία στους ουζουμπούρου ή όπου αλλού θες και άδειασε μας την γωνία……είσαι ελεύθερος να το κάνεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
Το κάνω ότι θέλω εις βάρος των άλλων, γιατί εγώ πιστεύω το χ παραμερίζοντας τους υπόλοιπους, θυμίζει το πως ξεκινάνε οι χούντες. Ουσιαστικά αυτό πάνω κάτω λέει το παραπάνω άρθρο

Η πανδημια είναι μια κατάσταση που ξεκινά ως ένα φαινόμενο πέρα απο τον ελεγχο μας, που ως ανθρωπότητα μας αναγκάζει by default να κανουμε ενα βημα πισω (ενστικτώδης προστασία - lockdown), να βγαλουμε τα όπλα μας (επιστήμη-εμβολιασμοι) προσπαθώντας να πάρουμε ξανά τον έλεγχο (ο οποίος έχει χαθεί γιατί thats life, τπτ δεν ειναι δεδομενο) .
Αυτο ειναι ενα σημείο που δεν ξερω γιατι καπου το χάνουν κάποιοι συμπολίτες.
Και δεν έχει να κάνει ουτε με καλά/κακά κόμματα, ουτε με σαπια καναλια, ουτε με καλές/κακές ιδεολογιες. Τα καναλια μπορουν να είναι και να παραμεινουν σαπια και παλι να ισχυει το παραπανω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Το κάνω ότι θέλω εις βάρος των άλλων, γιατί εγώ πιστεύω το χ παραμερίζοντας τους υπόλοιπους, θυμίζει το πως ξεκινάνε οι χούντες. Ουσιαστικά αυτό πάνω κάτω λέει το παραπάνω άρθρο

Η πανδημια είναι μια κατάσταση που ξεκινά ως ένα φαινόμενο πέρα απο τον ελεγχο μας που ως ανθρωπότητα μας αναγκάζει by default να κανουμε ενα βημα πισω (ενστικτώδης προστασία - lockdown), να βγαλουμε τα όπλα μας (επιστήμη-εμβολιασμοι) προσπαθώντας να πάρουμε ξανά τον έλεγχο (ο οποίος έχει χαθεί γιατί thats life, τπτ δεν ειναι δεδομενο) .
Αυτο ειναι ενα σημείο που δεν ξερω γιατι καπου το χάνουν κάποιοι συμπολίτες.
Και δεν έχει να κάνει ουτε με καλά/κακά κόμματα, ουτε με σαπια καναλια, ουτε με καλές/κακές ιδεολογιες. Τα καναλια μπορουν να είναι και να παραμεινουν σαπια και παλι να ισχυει το παραπανω.
Ποιον προσπαθείς να πείσεις φίλε;;;; Δεν υπάρχει σωτηρία για αυτούς που είναι τόσο κολλημένοι.
 

Vdupa

Well-Known Member
Ποιον προσπαθείς να πείσεις φίλε;;;; Δεν υπάρχει σωτηρία για αυτούς που είναι τόσο κολλημένοι.
Εχεις ένα δίκιο, αλλα ολοι υπήρξαμε κολλημενοι και μπορει και ακομα να ειμαστε σε κάποια πραγματα.
Το θέμα ειναι να κερδίζουμε κάτι μεσα απο το διαλογο...εστω και 1% κάτι ειναι.

Προτεινω spotify

Σιγουρα η αληθεια δεν ειναι τοσο ''φανταχτερη'' και ενδιαφερουσα όσο μια εντυπωσιακη ψεκιά, αλλα αν κάποιον τον ενδιαφέρει να πάρει κάτι απο μια συζήτηση ορθολογική, προτείνω το κανάλι.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το να πρεπει να σταματησεις με κοκκινο στο φαναρι δεν ειναι αφαιρεση ελευθεριας, εφοσον καποιος θελει να περναει με κοκκινο;
Το να μη καπνιζεις σε κλειστους χωρους ειναι επισης αφαιρεση ελευθεριας;

Γενικα αποδεχομαι καποιος να μη θελει να εμβολιαστει... Ομως σιγουρα καποιος δεν μπορει να αμφισβητησει οτι η επιστημονικη κοινοτητα ηταν συντρηπτικα υπερ του εμβολιασμου.
Και ο καρκινοπαθης απο καρδια πεθαινει.... και τον βαζουν ως θανατο απο καρκινο. Μηπως τελικα ο καρκινος δε σκοτωνει αλλα πρεπει να αποδωθει σε ανακοπη ο θανατος;
 

Marios1982

Well-Known Member
Πήγαινε στην Ρωσία και την Λευκορωσία να νιώσεις ελεύθερος……

όταν οι 99,99% επιστήμονες λένε κάτι εσύ συνέχιζε να υποστηρίζεις το 0,01%.

Το έχουμε πει χίλιες φορές αποτελείς μέρος ενός κοινωνικού συνόλου και οφείλεις να ακολουθείς τους κανόνες. Εμβολιάσου ή μείνε μέσα, κάνε τεστ κάθε μέρα (με τα έξοδα δικά σου) για να βγαίνεις έξω κλπ μέτρα, αλλιώς πήγαινε στην Λευκορωσία την Ρωσία στους ουζουμπούρου ή όπου αλλού θες και άδειασε μας την γωνία……είσαι ελεύθερος να το κάνεις.
Φίλε εγώ προσωπικά εχω φύγει από τη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας εδώ και πολλά χρόνια. Εσενα που σου αρέσει να κλείνεσαι μέσα, είσαι ελεύθερος να το κάνεις. Εγώ που δε μου αρέσει να κλείνομαι μέσα, είμαι ελεύθερος να το κάνω. Τα παραμύθια της χαλιμάς περί κοινωνικού συνόλου, να τα πεις στους ανθρώπους που βρέθηκαν στα πρόθυρα της αυτοκτονίας ή αυτοκτόνησαν, που χάσανε τις δουλειές τους, που χρεοκόπησαν, που χάσανε από τις τράπεζες σπίτια, επιχειρήσεις η το οτιδήποτε. Για το 99% γελάνε και τα εμβόλια του μπουρλαι. Είναι πάρα πολλοί αυτοί που διαφωνούσαν με τη διαχείρηση της πανδημίας αλλά δεν προβλήθηκαν. Έφερα παραδείγματα με ιατρικό προσωπικό σε προηγούμενο μήνυμα. Αυτοί δεν είναι επιστήμονες;; Τα lockdown δε βοήθησαν στη διαχείρηση της πανδημίας. Τα στατιστικά δε λένε λάθος και υπάρχουν παντού. Εκτός αν δεν παραδέχεσαι ούτε το παράδειγμα της Σουηδίας! Τέλος, ο κόσμος δεν αποτελείται από τις δυτικές χώρες μόνο. Οι χώρες που δεν ήταν στο άρμα των δυτικών, δεν είχαν τόσο σκληρά μέτρα. Ρίξε λοιπόν μια μάτια στα στατιστικά τους και έλα να μου πεις περί κοινωνικού συνόλου. Δηλαδή αν αύριο η άρχουσα τάξη σου επιβάλει κάτι άλλο με πρόφαση το κοινωνικό σύνολο θα το δεχτείς έτσι; Ε λοιπόν εγώ δεν το δέχομαι! Δε με πείθεις ότι τα lockdown βοήθησαν το κοινωνικό σύνολο, όταν το κράτος δε νοιάστηκε ποτέ επι της ουσίας για το κοινωνικό σύνολο, στριμωχνοντας τους πολίτες καθημερινώς σε μετρο και λεωφορεία αντί να βάζει περισσότερα δρομολόγια, όταν δεν έχει πρωτοβάθμια υγεία και ακόμα και τώρα δεν προετοιμάζεται για μια ενδεχόμενη πανδημία και προπαντώς όταν είδα σε τόσες χώρες να μην εφαρμόζεται τίποτα και να μην έχουν διαφορετικά στατιστικά από τα δικά μας! Η απάντηση σου ποια ήταν επι αυτού; Να πάω να ζήσω σε αυτές τις χώρες. Οπότε επι της ουσίας δε σε νοιάζει να αναρωτηθείς, μα πως εκεί ζούσαν κανονικά ενώ εμείς όχι; Λες και η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα στον κόσμο, ότι μας πούνε εδώ είναι η ιερή αγελάδα, βάσει πάντα όσων είπες περί κοινωνικού συνόλου. Μάλλον οι άλλες χώρες δεν είχαν κοινωνικά σύνολα !! Το στενάχωρο πάντως είναι πως πιστεύεις ότι οι κυβερνώντες νοιαζόντουσαν για το κοινωνικό σύνολο και δεν εκτελούσαν εντολές …
 

konelos

Active Member
Τον εμβολιασμό έπρεπε να τον κάνουν γιατροί και όχι τα εμπορικά κέντρα, το αποτέλεσμα ήταν να εμβολιάσουν παιδάκια χωρίς λόγο και να φοβίσουν άτομα που έπρεπε πραγματικά να εμβολιαστούν, Τράγκας και λοιποί πέθαναν με το ηλίθιο σύστημα και τα ψέματα που έκαναν κρα στα ΜΜΕ.
Σουηδία ελεύθερη, Ελλάδα μέτρα χούντας ίδιοι θάνατοι.
 

bobby

Well-Known Member
Παιδιά πάω πάσο… καλά να περνάτε στην Ρωσία….. Εγώ είμαι με τους άλλους…… Καλή Ανάσταση!
 

Kostas97

Well-Known Member
Οι νεοι αναγκαστηκαν να εμβολιαστουν επειδη οι ηλικιωμενοι δεν εβαλαν πλατη.
Στα πανεπιστημια οι εμβολιασμοι χτυπησαν 92+%.

Καποιος δε θα ισχυριζοταν οτι εκει που η μορφωση ειναι αυξημενη και τα ποσοστα εμβολιασμου επισης ;
 

Marios1982

Well-Known Member
Το να πρεπει να σταματησεις με κοκκινο στο φαναρι δεν ειναι αφαιρεση ελευθεριας, εφοσον καποιος θελει να περναει με κοκκινο;
Το να μη καπνιζεις σε κλειστους χωρους ειναι επισης αφαιρεση ελευθεριας;

Γενικα αποδεχομαι καποιος να μη θελει να εμβολιαστει... Ομως σιγουρα καποιος δεν μπορει να αμφισβητησει οτι η επιστημονικη κοινοτητα ηταν συντρηπτικα υπερ του εμβολιασμου.
Και ο καρκινοπαθης απο καρδια πεθαινει.... και τον βαζουν ως θανατο απο καρκινο. Μηπως τελικα ο καρκινος δε σκοτωνει αλλα πρεπει να αποδωθει σε ανακοπη ο θανατος;
Πολύ ατυχή τα παραδείγματα. Το κόκκινο στο φανάρι δεν είναι στέρηση ελευθερίας αλλά τήρηση κοκ για να μην σκοτωνόμαστε μεταξύ μας. Το κάπνισμα βεβαίως και πρέπει να απαγορεύεται γιατί δημιουργεί βλάβες, αλλά θα έπρεπε να υπάρχουν και μαγαζιά μόνο για καπνιστές γιατί και αυτοί έχουν δικαιώματα και στο λέω εγώ που δεν καπνίζω. Βεβαίως και ο θάνατος ωφελείται στον καρκίνο. Αυτά τα άτυχη παραδείγματα δεν έχουν καμία σχέση με τη στέρηση ελευθερίας που δεν μπορούσες να βγεις ούτε μέχρι το πάρκο για λίγο αέρα και έπρεπε να στέλνεις sms. Λες και δεν έκανες βολτα μόνος σου αλλά σε συνωστισμό. Αν κάποιος φοβάται τον κορονοιο, αυτός πρέπει να εγκλειστεί, όχι όλοι οι υπόλοιποι που δεν έχουν θέμα αν πάθουν κάτι η αν πεθάνουν.
 
Μπλουζα