Η ζωη με Covid-19

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συγχώρεσε με άλλα ήδη έχεις αποφυγει να μου απαντήσεις σε προηγούμενες ερωτησεις.το θέμα δεν είναι αν τα καταπίνουμε αμασητα αλλά ότι τα καταπίνουμε έτσι κ αλλιώς.συγνωμη αλλά ο σταθμάρχης κ ο κάθε σταθμάρχης πρέπει κ θα πληρώσει,όλοι οι υπόλοιποι;
Αν διαβάσεις προσεκτικά τις απαντήσεις μου θα δεις ότι έχω απαντήσει στα πάντα, ακόμα και σε αυτό που ρώτησες. Το ότι δεν απαντάω μονολεκτικά και μόνο σε αυτό που θες δεν σημαίνει ότι δεν τοποθετούμαι. Απλά δεν ακολουθώ την δική σου λογική.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ωραία. Ποία είναι η άποψη σου για την στρατευμένη δημοσιογραφια? Αφήνει την κοινωνία να έχει μια καθαρή και αποστειρωμενη άποψη για τα τεκταινόμενα?
Μπορεί κάποιος να καταλάβει τα κακώς κείμενα ? Ουσιαστικά ο Κανάκης και ο κάθε Κανάκης αυτό το θέμα έθιξε. Το πώς οι δημοσιογράφοι (οι συγκεκριμενοι ,όχι ολοι) αντί να κάνουν έρευνα προσπαθούν να αποπροσανατολισουν και να κρύψουν τα προβλήματα.
Η κοινωνία έχει πολύ θυμό και συναίσθημα αυτή την στιγμή. Σε τέτοιες συνθήκες συνήθως χάνεται η λογική. Δεν έχω καθόλου καλή άποψη για την δημοσιογραφία στην Ελλάδα γενικότερα οπότε δεν περίμενα και κάτι καλύτερο. Το χειρότερο δεν είναι ότι είναι στρατευμένη (η δημοσιογραφία) αλλά πολύ χαμηλού επιπέδου.
 

Bigk

Well-Known Member
Η κοινωνία έχει πολύ θυμό και συναίσθημα αυτή την στιγμή. Σε τέτοιες συνθήκες συνήθως χάνεται η λογική. Δεν έχω καθόλου καλή άποψη για την δημοσιογραφία στην Ελλάδα γενικότερα οπότε δεν περίμενα και κάτι καλύτερο. Το χειρότερο δεν είναι ότι είναι στρατευμένη (η δημοσιογραφία) αλλά πολύ χαμηλού επιπέδου.
Με συγχωρείς αλλά διαφωνώ. Όταν άνθρωποι προσπαθούν να σου κάνουν το άσπρο, μαυρο τότε υπάρχει πολύ θυμός και χάνεται η λογική. Η στρατευμένη δημοσιογραφια ουσιαστικά απειλούν την δημοκρατία.
 

Bigk

Well-Known Member
Με συγχωρείς αλλά διαφωνώ. Όταν άνθρωποι προσπαθούν να σου κάνουν το άσπρο, μαυρο τότε υπάρχει πολύ θυμός και χάνεται η λογική. Η στρατευμένη δημοσιογραφια ουσιαστικά απειλούν την δημοκρατία.
Θέλω να πω δηλαδή ότι δεν είναι και κάτι απλό, έλα μωρέ τα παιδιά δεν κάνουν και κάτι κακό, όλοι τα ίδια είναι κτλ κτλ. Πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι προπαγάνδα χείριστου βαθμού.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με συγχωρείς αλλά διαφωνώ. Όταν άνθρωποι προσπαθούν να σου κάνουν το άσπρο, μαυρο τότε υπάρχει πολύ θυμός και χάνεται η λογική. Η στρατευμένη δημοσιογραφια ουσιαστικά απειλούν την δημοκρατία.
Όλες οι φωνές πρέπει να υπάρχουν μέσα στα δημοκρατικά πλαίσια ελευθερίας στην έκφραση. Και αυτές που μας αρέσουν και οι άλλες. Ακόμα και αν είναι αποκρουστικές. Στην δημοκρατία ο καθένας έχει επιλογή να ακούει αυτό που τον εκφράζει χωρίς να τιμωρείται.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Πολύ σωστά. Βλέπεις όλες τις φωνές στα τηλεοπτικά μέσα ενημέρωσης Cvial? Γιατί εγώ βλέπω μια στρατευμένη φωνή που υπερεκπροσωπείται (για να μην πω ότι είναι αποκλειστική). Αυτό στηλιτεύουν τα παιδία. Γιατί αν ακουγόταν όντως όλες οι φωνές, ενδεχομένως θα ακουγόταν και αυτές των συνδικαλιστών που φωνάζουν χρόνια για αυτά, και ίσως θα γλυτώναμε και το μοιραίο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν μου το έλεγες αυτό προ 15ετιας θα μπορούσα να συμφωνήσω. O κόσμος πλέον στην σημερινή επόχη δεν πληροφορείται μόνο μέσω τηλεόρασης. Προσωπικά δεν βλέπω καθόλου. Στα social και το internet που είναι η νέα πηγή πληροφόρησης υπάρχουν τα πάντα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ενδεχομένως θα ακουγόταν και αυτές των συνδικαλιστών που φωνάζουν χρόνια για αυτά, και ίσως θα γλυτώναμε και το μοιραίο.
Δεν είμαι πεπεισμένος για το ποιός ακριβώς ήταν ο ρόλος των συνδικαλιστών. Υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις. Αυτό είναι μια συζήτηση από μόνο του.
 

Bigk

Well-Known Member
Όλες οι φωνές πρέπει να υπάρχουν μέσα στα δημοκρατικά πλαίσια ελευθερίας στην έκφραση. Και αυτές που μας αρέσουν και οι άλλες. Ακόμα και αν είναι αποκρουστικές. Στην δημοκρατία ο καθένας έχει επιλογή να ακούει αυτό που τον εκφράζει χωρίς να τιμωρείται.
Οπότε αφού πρέπει να ακούγονται όλες οι φωνές γιατί διαφωνείς με την φωνή του... Κανάκη ας πούμε?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To διαφωνώ δεν σημαίνει ότι του στερώ το διακαίωμα να μιλάει. Κάπου να καταλαβαινόμαστε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bigk

Well-Known Member
Καταλαβαινομαστε , αλλα κρυβόμαστε πισω απο τις λέξεις... δυστυχώς ή ευτυχως δεν μπορείς να στερείς το δικαιωμα της γνώμης κάποιου. (Αν και με τα προηγούμενα λεγόμενα σου εννοείς πως δεν πρέπει να ακούγονται τέτοιες απόψεις) Δεν πειράζει ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. Καλή σου μέρα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι πολύ απλό. Όλα ξεκίνησαν από μια τοποθέτηση περί σάτιρας. Είπα ότι το να χρησιμοποιείται η σάτιρα για ανάλυση τέτοιου είδους θέματων δεν είναι δόκιμο, έχει θέματα. ΔΕΝ είπα ότι πρέπει να απαγορεύεται. Τα "περί κρυβόμαστε πίσω από τις λέξεις" τα προσπερνάω. Το δικαίωμα να εκφράζονται όλοι ελεύθερα ακόμα και αυτοί με αυτούς οποίους διαφωνώ το έχω δηλώσει επανειλημμένως. Μάλλον δεν με παρακολουθείτε. Αυτό ομως δεν μου στερεί το δικαίωμα να τους κριτικάρω. Τέλος για να μην μπερδεύεστε κακώς αναφέρεστε στον Κανάκη. Στην συγκεκριμένη τοποθετησή του δεν έκανε σάτιρα, μια ανάλυση έκανε μέσα από μια σατιρική εκπομπή. Εϊναι διαφορετικό πράγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

george_hatzi

Well-Known Member
Αν μου το έλεγες αυτό προ 15ετιας θα μπορούσα να συμφωνήσω. O κόσμος πλέον στην σημερινή επόχη δεν πληροφορείται μόνο μέσω τηλεόρασης. Προσωπικά δεν βλέπω καθόλου. Στα social και το internet που είναι η νέα πηγή πληροφόρησης υπάρχουν τα πάντα.
Μάλλον κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. 22% των Ελλήνων συνεχίζουν να μην έχουν σύνδεση στο διαδίκτυο ενώ και από αυτούς που έχουν, 30% άνω των 35 ετών επιλέγουν την τηλεόραση για ενημέρωση! https://www.dianeosis.org/2022/06/psifiakes-eidiseis-ellada-2022/
Προφανώς η τηλεόραση έχει ακόμα μεγάλη διείσδυση στην Ελληνική κοινωνία για αυτο κάνουν και τον κόπο να κάνουν τόσο μεγάλη προπαγάνδα. Και αυτό είναι απολύτως προβληματικό!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιθανόν αλλά μην ξεχνάς ότι αυτό περί του 22% δεν λέει κάτι. Όσοι έχουν κινητό έχουν σύνδεση στο διαδίκτυο, έχουν πρόσβαση στο FB και άρα ενημερώνονται εναλλακτικά. Για αυτό και πλέον οι διαφημίσεις στα social έχουν καλύτερη αξία από την τηλεόραση.
 

vagosx

Well-Known Member
Για την ευκολία της συζήτησης θα σου πω κανέναν,στο συγκεκριμένη περίπτωση όμως υπάρχουν συστήματα;τα είχαμε;θα μπορούσαμε να τα είχαμε;αν τα είχαμε θα ήταν άλλο το αποτέλεσμα;αν δεν τα είχαμε γτ δεν τα είχαμε;είναι δική μου ή δική σου ευθύνη που δεν τα ειχαμε;πόσο πιο απλο να το κάνω;
Πιθανόν αλλά μην ξεχνάς ότι αυτό περί του 22% δεν λέει κάτι. Όσοι έχουν κινητό έχουν σύνδεση στο διαδίκτυο, έχουν πρόσβαση στο FB και άρα ενημερώνονται εναλλακτικά. Για αυτό και πλέον οι διαφημίσεις στα social έχουν καλύτερη αξία από την τηλεόραση.
Cvial αν θες μπορεις να μου πεις ποιες θεωρείς αξιόπιστες πηγές ενημέρωσης;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Διαβάζω τα πάντα ακόμα και αυτά που εκ προιμίου θεωρώ κατευθυνόμενα. Για αυτό εξάλλου πιστευω ότι δεν πρέπει να φιμώνεται κανείς. Από την κάθε πηγή θα βρεις ένα ψήγμα αλήθειας ή έστω μια πηγή προβληματισμού. Μετά εσύ πρέπει να κάνεις την σύνθεση και να διαμορφώσεις άποψη. Αυτό κάνω.
 

filkos

New Member
Διαβάζω τα πάντα ακόμα και αυτά που εκ προιμίου θεωρώ κατευθυνόμενα. Για αυτό εξάλλου πιστευω ότι δεν πρέπει να φιμώνεται κανείς. Από την κάθε πηγή θα βρεις ένα ψήγμα αλήθειας ή έστω μια πηγή προβληματισμού. Μετά εσύ πρέπει να κάνεις την σύνθεση και να διαμορφώσεις άποψη. Αυτό κάνω.
Πολύ καλά τα λες εδώ αλλά Το πώς διαμορφώνεις εσύ,εγώ ή κάθε ένας μας την γνώμη του είναι θέμα προσωπικο.το πρόβλημα εδώ είναι ότι εξαρτώμενα κ καθοδηγούμενα μέσα υψηλής προβολής φοράνε τον μανδύα της αντικειμενικότητας κ της ανεξάρτητης ενημέρωσης κάτι που δεν ισχύει.εδω μιλάμε για μονόπλευρη αποθέωση,κάλυψη σκανδάλων ή προβλημάτων,μέχρι κ συμβουλές επικοινωνιακής αντιμετώπισης του ατυχήματος.τετοια "απαλή" κ με αγάπη αντιμετώπιση από το σύνολο των μεγάλων ανεξάρτητων μέσων εγω προσωπικά δεν θυμάμαι.
 
Μπλουζα