Η ζωη με Covid-19

alex7

Well-Known Member
Αυτό λέω γ

Αυτό λέω για αυτό είπα μόνο.
Δώρο άδωρο ουσιαστικά δεν προσφέρει κάτι από τη στιγμή που όλοι θα κολλήσουμε.
Ο Τσίπρας πριν από λίγο δήλωσε ότι ενώ ήταν τριπλά εμβολιασμένος εμφάνισε 3 μέρες πυρετό και αλλά συμπτώματα πριν αρχίσουν να υποχωρούν από την 4η ημέρα .Δεν είναι τυχαίο φυσικά ότι η Pfizer θα έχει έτοιμο για κυκλοφορία εμβόλιο για την Ο τον Απρίλιο σύμφωνα με δήλωση του Μπουρλα .Άρα την Ο δεν την πιάνει αυτή τη στιγμή ούτε η 3η δόση και είναι γνωστό σε όλους
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Την πιάνει σε ποσοστό περίπου 2 στους 3 αλλά έχει σχέση με το πότε έχεις κάνει την τρίτη δόση. Αλλά όπως είπαμε τι σήμερα, τι αύριο. Για το εμβόλιο έναντι της Ο δεν είμαι τόσο σίγουρος. Πιαθανώς για ειδικές κατηγορίες.
 

vag25

Well-Known Member
Ενώ τα πιστοποιητικά εμβολιασμού δεν μπορεί να είναι πλαστά ας πούμε... πρέπει να έχουν πλαστά νοσησης δηλαδή. Όταν λέτε τέτοια επιχειρήματα ρε παιδιά θέλουν να φύγουν και τα μαλλιά που μου έχουν μείνει! Εγώ έχω νοσησει έχω κάνει και εμβόλιο 1 απλή ερώτηση έχω. Πλέον έχουμε 90% όμικρον γιατί άμα νοσησω έχω 2 μήνες πιστοποιητικό και άμα κάνω 2 δόσεις εμβόλιο ή μια Τζόνσον έχω 7 μήνες αφού είναι πλέον αποδεδειγμένο ότι με 2 δόσεις δεν έχεις κάποια ουσιαστική διαφορά με έναν που νοσησε . Να συμφωνήσω με τον φίλο @tol για την 3η δόση που δίνει μεγαλύτερη προστασία αλλά με τις 1 και 2 που δεν δίνουν γιατί γίνεται αυτό;
Φιλε μου εχεις δικιο, σε ολα υπαρχουν πλαστα. Αλλα απο αυτο που εγραψα αυτο σου εμεινε? Εκει ηταν το point μου?

Ψαχνετε να εντοπισετε τα γυρω γυρω. Αν καποιος θα ξεχασει κατι κτλ. για να του την πειτε. Σαν τον αλλο φιλο που την ελεγε στον tol για τους αριθμους των φαρμακοβιομηχανιων. Θα ηταν προτιμοτερο να μεινετε στην ουσια.

Αν δωσει στον αλλον πιστοποιητικο για νοσηση ισαξιας διαρκειας, λογικο δεν ειναι ο καθε αρνητης να προτιμησει δυστυχως να νοσησει? Δηλαδη να γεμισει περισσοτερο τις μεθ και να εχουμε περισσοτερους θανατους?
Γιατι αυτη η στρατηγικη σου φαινεται λαθος λοιπον?
 

oreo

Well-Known Member
Φιλε μου εχεις δικιο, σε ολα υπαρχουν πλαστα. Αλλα απο αυτο που εγραψα αυτο σου εμεινε? Εκει ηταν το point μου?

Ψαχνετε να εντοπισετε τα γυρω γυρω. Αν καποιος θα ξεχασει κατι κτλ. για να του την πειτε. Σαν τον αλλο φιλο που την ελεγε στον tol για τους αριθμους των φαρμακοβιομηχανιων. Θα ηταν προτιμοτερο να μεινετε στην ουσια.

Αν δωσει στον αλλον πιστοποιητικο για νοσηση ισαξιας διαρκειας, λογικο δεν ειναι ο καθε αρνητης να προτιμησει δυστυχως να νοσησει? Δηλαδη να γεμισει περισσοτερο τις μεθ και να εχουμε περισσοτερους θανατους?
Γιατι αυτη η στρατηγικη σου φαινεται λαθος λοιπον?
Γιατί με την Όμικρον άλλαξαν τα δεδομένα αναφορικά με τις νοσηλείες , ήπια νόσηση στην συντριπτική πλειοψηφία και οτι προφανώς δεν ευσταθεί επιστημονικά η κατάφορη κοροιδία. Γιατί για να κρατήσεις αντίσώματα στυλ booster, θα πρέπει να εμβολιάζεσαι κάθε μήνα.
Next please.
 

vag25

Well-Known Member
Γιατί με την Όμικρον άλλαξαν τα δεδομένα αναφορικά με τις νοσηλείες , ήπια νόσηση στην συντριπτική πλειοψηφία και οτι προφανώς δεν ευσταθεί επιστημονικά η κατάφορη κοροιδία. Γιατί για να κρατήσεις αντίσώματα στυλ booster, θα πρέπει να εμβολιάζεσαι κάθε μήνα.
Next please.
Ηπια νοσηση+πολλαπλασιος αριθμος νοσουντων=παλι κινδυνος να γεμιζουν μεθ.
Εσυ αν ησουν κυβερνηση θα το ρισκαρες προφανως (ντοναλντ τραμπ φαση), μια σοβαρη κυβερνηση μετα απο οτι εχουμε περασει οχι.

Επομενος.
 

oreo

Well-Known Member
Ηπια νοσηση+πολλαπλασιος αριθμος νοσουντων=παλι γεμιζουν μεθ.
Εσυ αν ησουν κυβερνηση θα το ρισκαρες προφανως, μια σοβαρη κυβερνηση μετα απο οτι εχουμε περασει οχι.

Επομενος.
ήπια νόσηση και πολλαπλάσιοι νοσούντες είναι φυσικό επακόλουθο του ρο , παπαλα η επάρκεια του εμβολίου γιια την όμικρον, μην μένεις σε προηγούμενες εκδοχές του ιού
 

Flag17

Well-Known Member
Φιλε μου εχεις δικιο, σε ολα υπαρχουν πλαστα. Αλλα απο αυτο που εγραψα αυτο σου εμεινε? Εκει ηταν το point μου?

Ψαχνετε να εντοπισετε τα γυρω γυρω. Αν καποιος θα ξεχασει κατι κτλ. για να του την πειτε. Σαν τον αλλο φιλο που την ελεγε στον tol για τους αριθμους των φαρμακοβιομηχανιων. Θα ηταν προτιμοτερο να μεινετε στην ουσια.

Αν δωσει στον αλλον πιστοποιητικο για νοσηση ισαξιας διαρκειας, λογικο δεν ειναι ο καθε αρνητης να προτιμησει δυστυχως να νοσησει? Δηλαδη να γεμισει περισσοτερο τις μεθ και να εχουμε περισσοτερους θανατους?
Γιατι αυτη η στρατηγικη σου φαινεται λαθος λοιπον?
Βρε συ vag τώρα που έγινε ποιο ελαφριά η νοσηση τα γράφεις αυτά; έλεος κάπου. Αν μπορείς να δώσεις εξήγηση σε αυτό που ρώτησα καντο αλλιώς οκ δεκτό. Η ερώτηση είναι απλή γιατί ο απροστάτευτος εμβολιασμενος με 1 ή 2 δόσεις να έχει πιστοποιητικό 7 μήνες και ο άλλος που νοσησε 2
 

vag25

Well-Known Member
Βρε συ vag τώρα που έγινε ποιο ελαφριά η νοσηση τα γράφεις αυτά; έλεος κάπου. Αν μπορείς να δώσεις εξήγηση σε αυτό που ρώτησα καντο αλλιώς οκ δεκτό. Η ερώτηση είναι απλή γιατί ο απροστάτευτος εμβολιασμενος με 1 ή 2 δόσεις να έχει πιστοποιητικό 7 μήνες και ο άλλος που νοσησε 2
Σου απαντησα ξεκαθαρα σε αυτο δεν θελω να επαναλαμβανομαι δες και την απαντηση μου στον oreo για να σε βοηθησει.
 

oreo

Well-Known Member
Στα άλλα νέα της ημέρας, γεγονός η πρώτη μετομόσχευση καρδιάς απο γενετικά τροποποιημένο χοίρο σε άνθρωπο!!!!
Υπογραμμίζω τον χοίρο , μην μπερδευτούμε και αρχίζουμε να κυνηγάμε τους χήρους και ζωντοχήρους :p
 

vag25

Well-Known Member
ήπια νόσηση και πολλαπλάσιοι νοσούντες είναι φυσικό επακόλουθο του ρο , παπαλα η επάρκεια του εμβολίου γιια την όμικρον, μην μένεις σε προηγούμενες εκδοχές του ιού
Μισο λεπτο, υπαρχει καποια εξελιξη που εχω χασει? Νιωθω σαν να περασαν εβδομαδες και εμεινα πισω στον χρονο. Μεχρι χθες σε ενα βαθμο σε προστατευε απο πιο βαρια νοσηση το εμβολιο(οχι οπως τις προηγουμενες μεταλλαξεις δεκτο). Τι αλλαξε σημερα?
Αν δεν αλλαξε κατι σε τι διαφωνεις με αυτο που εγραψα.

Και ιδιαιτερα στο κομματι της ευθυνης που εχει μια κυβερνηση σε ολο αυτο. Να περιμενει οσο χρειαστει να σιγουρευτει και να προστατευει οσο γινεται. Αυτη δεν ειναι η δουλεια της?
Προσωπικα θα το εβρισκα επικινδυνο να ενθαρυνει την νοσηση (σε αυτη τη φαση). Καποιες εβδομαδες μετα θα μπορουμε να πουμε κατι αλλο.
 

oreo

Well-Known Member
Μισο λεπτο, υπαρχει καποια εξελιξη που εχω χασει? Νιωθω σαν να περασαν εβδομαδες και εμεινα πισω στον χρονο. Μεχρι χθες σε ενα βαθμο σε προστατευε απο πιο βαρια νοσηση το εμβολιο(οχι οπως τις προηγουμενες μεταλλαξεις δεκτο). Τι αλλαξε σημερα?
Αν δεν αλλαξε κατι σε τι διαφωνεις με αυτο που εγραψα.

Και ιδιαιτερα στο κομματι της ευθυνης που εχει μια κυβερνηση σε ολο αυτο. Να περιμενει οσο χρειαστει να σιγουρευτει και να προστατευει οσο γινεται. Αυτη δεν ειναι η δουλεια της?
Προσωπικα θα το εβρισκα επικινδυνο να ενθαρυνει την νοσηση (σε αυτη τη φαση). Καποιες εβδομαδες μετα θα μπορουμε να πουμε κατι αλλο.
Είσαι ερωτευμένος αυτή την περίοδο και περνάει βραδέως ο χρόνος, σε καταλαβαίνω ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Στα άλλα νέα της ημέρας, γεγονός η πρώτη μετομόσχευση καρδιάς απο γενετικά τροποποιημένο χοίρο σε άνθρωπο!!!!
Υπογραμμίζω τον χοίρο , μην μπερδευτούμε και αρχίζουμε να κυνηγάμε τους χήρους και ζωντοχήρους :p
Από παλιά ήταν γνωστό -από την εποχή του ΑΠαπανδρεου -ότι οι καρδιές των χοίρων κάνουν για μόσχευμα στους ανθρώπους
 

vag25

Well-Known Member
Στα άλλα νέα της ημέρας, γεγονός η πρώτη μετομόσχευση καρδιάς απο γενετικά τροποποιημένο χοίρο σε άνθρωπο!!!!
Υπογραμμίζω τον χοίρο , μην μπερδευτούμε και αρχίζουμε να κυνηγάμε τους χήρους και ζωντοχήρους :p
Αυτα ειναι νεα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το εμβολιο με 2 δόσεις σε προστατεύει από βαριά νοσηση και με Ομικρον.
Οι τρεις δόσεις θωρακίζουν σε ικανοποιητικό βαθμο και την ερμξωτερικη γραμμή αμυνας δηλαδη να μην εμφανισεις καν συμπτωμα.

Στην Ελλάδα λόγω χαμηλού ποσοστού εμβολιασμού θα έχουμε αρκετά ακόμα πανδημία. Σε άλλες χώρες το φαινόμενο εχει γίνει ενδημικό.
 

Kostas97

Well-Known Member
Μην κάνετε παράπονα όσοι είστε για την τρίτη δόση.
Δείτε εμενα. Έκανα μια δόση πριν μια βδομάδα. Δεύτερη ούτως ή άλλως δε θα ρίσκαρα να κανω καθως ο μηνας αυτος θα ναι γεμάτος υποχρεώσεις χωρίς περιθώρια πυρετού. Μάλλον δηλαδη έκανα κάτι δορων άδωρο;;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατί με την Όμικρον άλλαξαν τα δεδομένα αναφορικά με τις νοσηλείες , ήπια νόσηση στην συντριπτική πλειοψηφία και οτι προφανώς δεν ευσταθεί επιστημονικά η κατάφορη κοροιδία. Γιατί για να κρατήσεις αντίσώματα στυλ booster, θα πρέπει να εμβολιάζεσαι κάθε μήνα.
Next please.

Έχει δίκιο σε αυτό, οι κυβερνήσεις οφείλουν να είναι γενικά συντηρητικές. Το να περιμένουν ακόμα ένα διάστημα είναι σοφό, ειδικά όταν είμαστε μια χώρα γερόντων με το σύστημα περίλθαψης στα οριά του. Όλα αυτά τα σωστά που παραθέτεις (και τα λέω και εγώ) έχουν και κάποια "αστεράκια" που ακόμα και αν αποδειχθούν λάθος οφείλει ο κυβερνήτης να τα λάβει υπόψιν του μέχρι να διευκρινιστούν.
 

vag25

Well-Known Member
Βρε συ vag τώρα που έγινε ποιο ελαφριά η νοσηση τα γράφεις αυτά; έλεος κάπου.

Δυο μερες πριν απο WHO:

While omicron does appear to be less severe compared to delta, especially in those vaccinated, it does not mean it should be categorized as 'mild'.
hospitals are becoming overcrowded and understaffed which further results in preventable deaths from not only covid but other diseases and injuries...
first-generation vaccines may not stop all infections and transmission but they remain highly effective in reducing hospitalization and dead from this virus


κτλ.


Μετα τα δυο yt video θελω να πιστευω οτι βγαζουν περισσοτερο νοημα αυτα που εγραψα παραπανω.
Αν δωσει στον αλλον πιστοποιητικο για νοσηση ισαξιας διαρκειας, λογικο δεν ειναι ο καθε αρνητης να προτιμησει δυστυχως να νοσησει? Δηλαδη να γεμισει περισσοτερο τις μεθ και να εχουμε περισσοτερους θανατους?
Γιατι αυτη η στρατηγικη σου φαινεται λαθος λοιπον?
Ηπια νοσηση+πολλαπλασιος αριθμος νοσουντων=παλι κινδυνος να γεμιζουν μεθ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Έχει δίκιο σε αυτό, οι κυβερνήσεις οφείλουν να είναι γενικά συντηρητικές. Το να περιμένουν ακόμα ένα διάστημα είναι σοφό, ειδικά όταν είμαστε μια χώρα γερόντων με το σύστημα περίλθαψης στα οριά του. Όλα αυτά τα σωστά που παραθέτεις (και τα λέω και εγώ) έχουν και κάποια "αστεράκια" που ακόμα και αν αποδειχθούν λάθος οφείλει ο κυβερνήτης να τα λάβει υπόψιν του μέχρι να διευκρινιστούν.
Ε βέβαια αστεράκια δεν υπάρχει απόλυτη βεβαιότης. Το γράφω γιατί μπερδεύτηκε ο vag και πάτησε like :p
 

vag25

Well-Known Member
Ε βέβαια αστεράκια δεν υπάρχει απόλυτη βεβαιότης. Το γράφω γιατί μπερδεύτηκε ο vag και πάτησε like :p
Μα δεν λεει κατι διαφορετικο ο Cvial, απο αυτο που λεω. Γιατι να μην πατησω like. Ουσιαστικα συμφωνει με μενα.

Συμφωνει με αυτο
Και ιδιαιτερα στο κομματι της ευθυνης που εχει μια κυβερνηση σε ολο αυτο. Να περιμενει οσο χρειαστει να σιγουρευτει και να προστατευει οσο γινεται. Αυτη δεν ειναι η δουλεια της?
Προσωπικα θα το εβρισκα επικινδυνο να ενθαρυνει την νοσηση (σε αυτη τη φαση). Καποιες εβδομαδες μετα θα μπορουμε να πουμε κατι αλλο.
Και εδω αστερακια δεν εχω βαλει?

Αν και κακως τα εβαλα, δεν υπαρχουν τετοια. Ο who ειναι ξεκαθαρος (δες τα βιντεο). Δεν προτεινει να περιμενουμε και με επιφυλαξη να προστατευτουμε για την ωρα οπως εγραψα εγω. Προτεινει ξεκαθαρα να συνεχισουμε να κανουμε εμβολια και για την ομικρον.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα