Η ζωη με Covid-19

tol

Well-Known Member
Πείτε αλήθεια. Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να μην υποφέρει με το μαλλί του Θεοδωράκη στα 96 του;! RIP στον τεράστιο Μικη


Φιλε Γιωργο, προσωπικα, και να με πληρωνε καποιος, δε θα ηθελα ποτέ στη ζωη μου να εχω το μαλλι του μεγαλου μουσικοσυνθετη Θεοδωρακη.

Τετοιο "αναρχο", ατημελητο και ασχημο οπτικα μαλλι απορω πως μπορει να θεωρειται επιθυμητο.

Σημασια στον ανδρα δεν εχει μονο το πυκνο μαλλι, αλλά και η ποιοτητα, η ωραια εικονα αυτου.

Ο Θεοδωρακης για μενα προσωπικα ειναι σαν "ασβοκουναβο", σαν τον τρελο επιστημονα που αναμαλλιασμενος φωναζει τρεχοντας γυμνος στους δρομους "ευρηκα, ευρηκα" (ως αλλος Αρχιμηδης).

"Ουκ εν τω πολλω το ευ", οπως ελεγαν οι αρχαιοι ημων προγονοι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

george_hatzi

Well-Known Member
Φιλε Γιωργο, προσωπικα, και να με πληρωνε καποιος, δε θα ηθελα ποτέ στη ζωη μου να εχω το μαλλι του μεγαλου μουσικοσυνθετη Θεοδωρακη.

Τετοιο "αναρχο", ατημελητο και ασχημο οπτικα μαλλι απορω πως μπορει να θεωρειται επιθυμητο.

Σημασια στον ανδρα δεν εχει μονο το πυκνο μαλλι, αλλά και η ποιοτητα, η ωραια εικονα αυτου.

Ο Θεοδωρακης για μενα προσωπικα ειναι σαν "ασβοκουναβο", σαν τον τρελο επιστημονα που αναμαλλιασμενος φωναζει τρεχοντας γυμνος στους δρομους "ευρηκα, ευρηκα" (ως αλλος Αρχιμηδης).

"Ουκ εν τω πολλω το ευ", οπως ελεγαν οι αρχαιοι ημων προγονοι.
Δεν διαφωνώ. Αλλά παραμένει εντυπωσιακό το πόσο μαλλί είχε ο ανθρωπος στα 96 του.
 
  • Like
Reactions: tol

bobby

Well-Known Member
Φιλε Γιωργο, προσωπικα, και να με πληρωνε καποιος, δε θα ηθελα ποτέ στη ζωη μου να εχω το μαλλι του μεγαλου μουσικοσυνθετη Θεοδωρακη.

Τετοιο "αναρχο", ατημελητο και ασχημο οπτικα μαλλι απορω πως μπορει να θεωρειται επιθυμητο.

Σημασια στον ανδρα δεν εχει μονο το πυκνο μαλλι, αλλά και η ποιοτητα, η ωραια εικονα αυτου.

Ο Θεοδωρακης για μενα προσωπικα ειναι σαν "ασβοκουναβο", σαν τον τρελο επιστημονα που αναμαλλιασμενος φωναζει τρεχοντας γυμνος στους δρομους "ευρηκα, ευρηκα" (ως αλλος Αρχιμηδης).

"Ουκ εν τω πολλω το ευ", οπως ελεγαν οι αρχαιοι ημων προγονοι.
Φίλε tol ας είχαμε το μαλλί του συχωρεμένου και με τα κατάλληλα προϊόντα θα το είχαμε "πένα" και δεν θα ασχολούμασταν με φίνες, ΜΜ κλπ
 

m3e36

Well-Known Member
Υπαρχει καποιος που να νοσησε για 2η φορα απο τον κορονοιο να μου πει αν την περασε πιο ευκολα η πιο δυσκολα σε σχεση με την 1η φορα?
 

Stratos

Well-Known Member

Aldo

Well-Known Member
Τελικα με το εμβολιο θα επιστρεψουμε στη κανονικοτητα, οι επομενες 2-3-4-5-....
Εβδομαδες-μηνες-χρονια....ειναι οι κρισιμες
Κανεις δεν είπε πως δεν θα νοσείς εαν κανεις το εμβόλιο …
Σαφώς κ υπάρχουν κρούσματα και στη ν Ολλανδία και παντού, το θέμα είναι η θνησιμότητα στα κρούσματα.
Αν μελετήσεις λίγο τα graphs που είναι πολύ εύκολο , θα δεις πως η θνησιμότητα ειανι πραγματικα χαμηλά στους εμβολιασμένους.
Τώρα για τους μη, δικαίωμα τους να μην εμβολιάζονται! ….
Σίγουρα πάντως θερίζει ο ιος, άμα είναι «παντρμενος» κ με τίποτα αλλά νοσήματα ο ασθενής, άστο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Τελικα με το εμβολιο θα επιστρεψουμε στη κανονικοτητα, οι επομενες 2-3-4-5-....
Εβδομαδες-μηνες-χρονια....ειναι οι κρισιμες

Ναι...οπως καποιοι πιστευουν οτι θα ξαναπαρουμε την ΑγιαΣοφιά, οτι η γη ειναι επιπεδη, οτι θα ερθει ο αντιχριστος και το χαραγμα του θηριου, ετσι και θα επανελθουμε γρηγορα στην κανονικοτητα!!!

Πως να επανελθουμε, φιλε μου Στρατο, οταν πολλοι εχετε τετοιες νοοτροπιες και σταση ζωης;

Πως να υπαρξει ενα καλυτερο αυριο, οταν ο καθενας ενδιαφερεται για τον εαυτουλη του και για τιποτε αλλο;

Πως θα υπαρξει φως στο τουνελ, οταν οι "ψεκασμενοι αντιμπολιστες" εχουν σηκωσει το μπαϊρακι της επαναστασης και του "αυτεξουσιου"; Οταν νομιζουν οτι η ζωη ειναι δικη τους και μπορουν να κανουν οτιδηποτε γουσταρουν; Οταν αδιαφορουν για τους χιλιαδες καθημερινους κινδυνους στους οποιους εκθετουν την υγεια τους (καπνισμα, αλκοολ, ξενυχτια, κακιστη διατροφη, παντελης απουσια αθλησης) και απο την αλλη ωρυονται για τους δηθεν κινδυνους του εμβολιου;

Οταν, φιλε μου, καταλαβουν οτι το αυτεξουσιο ισχυει μονο στην ιδιωτικη ζωη, τοτε ισως υπαρξει ελπιδα. Οταν καταλαβουν οτι ο ανθρωπος δε ζει απομονωμενος, ωστε να ειναι απολυτα ελευθερος (ασυδοτος) να κανει ο,τι του καπνισει, τοτε να το ξανασυζητησουμε.

Επιτελους, πότε θα καταλαβετε οτι ανηκετε σε κοινωνικες ομαδες; Οτι η δραση σας εχει αντικτυπο στον κοινωνικο περιγυρο; Οτι τα μελη της κοινωνιας ειναι αλληλενδετα;

Θελεις απολυτη ελευθερια;

Ωραια! Απομονωσου απο τους υπολοιπους και ζησε ανεμελα τη ζωη σου.

Απο τη στιγμη, ομως, που συγχρωτιζεσαι με αλλους, που ζεις σε ομαδες, οφειλεις να υπακους σε κανονες, να σεβεσαι τους υπολοιπους.

Αυτη ειναι η αληθεια, που, δυστυχως, οι δηθεν επαναστατες της δεκαρας δεν μπορουν να συνειδητοποιησουν και γι' αυτο οχι σε δυο μηνες, αλλά ουτε σε δυο χρονια δεν προκειται να επανελθουμε σε κανονικους ρυθμους ζωης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Ναι...οπως καποιοι πιστευουν οτι θα ξαναπαρουμε την ΑγιαΣοφιά, οτι η γη ειναι επιπεδη, οτι θα ερθει ο αντιχριστος και το χαραγμα του θηριου, ετσι και θα επανελθουμε γρηγορα στην κανονικοτητα!!!

Πως να επανελθουμε, φιλε μου Στρατο, οταν πολλοι εχετε τετοιες νοοτροπιες και σταση ζωης;

Πως να υπαρξει ενα καλυτερο αυριο, οταν ο καθενας ενδιαφερεται για τον εαυτουλη του και για τιποτε αλλο;

Πως θα υπαρξει φως στο τουνελ, οταν οι "ψεκασμενοι αντιμπολιστες" εχουν σηκωσει το μπαϊρακι της επαναστασης και του "αυτεξουσιου"; Οταν νομιζουν οτι η ζωη ειναι δικη τους και μπορουν να κανουν οτιδηποτε γουσταρουν; Οταν αδιαφορουν για τους χιλιαδες καθημερινους κινδυνους στους οποιους εκθετουν την υγεια τους (καπνισμα, αλκοολ, ξενυχτια, κακιστη διατροφη, παντελης απουσια αθλησης) και απο την αλλη ωρυονται για τους δηθεν κινδυνους του εμβολιου;

Οταν, φιλε μου, καταλαβουν οτι το αυτεξουσιο ισχυει μονο στην ιδιωτικη ζωη, τοτε ισως υπαρξει ελπιδα. Οταν καταλαβουν οτι ο ανθρωπος δε ζει απομονωμενος, ωστε να ειναι απολυτα ελευθερος (ασυδοτος) να κανει ο,τι του καπνισει, τοτε να το ξανασυζητησουμε.

Επιτελους, πότε θα καταλαβετε οτι ανηκετε σε κοινωνικες ομαδες; Οτι η δραση σας εχει αντικτυπο στον κοινωνικο περιγυρο; Οτι τα μελη της κοινωνιας ειναι αλληλενδετα;

Θελεις απολυτη ελευθερια;

Ωραια! Απομονωσου απο τους υπολοιπους και ζησε ανεμελα τη ζωη σου.

Απο τη στιγμη, ομως, που συγχρωτιζεσαι με αλλους, που ζεις σε ομαδες, οφειλεις να υπακους σε κανονες, να σεβεσαι τους υπολοιπους.

Αυτη ειναι η αληθεια, που, δυστυχως, οι δηθεν επαναστατες της δεκαρας δεν μπορουν να συνειδητοποιησουν και γι' αυτο οχι σε δυο μηνες, αλλά ουτε σε δυο χρονια δεν προκειται να επανελθουμε σε κανονικους ρυθμους ζωης.
Η ανθρωπινη βλακεια ειναι ανικητη...
 

Georgie

Well-Known Member
Δεν είναι μόνο Ελληνικό το φαινόμενο παιδιά .
Οι ψεκ είναι παντού
Στην Ευρώπη ειδικά οι πρώην του Ανατολικού μπλοκ έχουν τα πρωτεία .
Αυτό συμβαίνει και στη Γερμανία .
Η πρώην Ανατολική έχει χαμηλά ποσοστά εμβολιασμών σε σχέση με την υπόλοιπη χώρα .
Εδώ που ζω η πλειοψηφία των Πολωνών δεν έχει εμβολιαστεί , το ίδιο και με τους Ρουμάνους, Λιθουανούς κλπ .

Πρόβλημα
 

Harris_G

Well-Known Member
Ωραια! Απομονωσου απο τους υπολοιπους και ζησε ανεμελα τη ζωη σου.

Απο τη στιγμη, ομως, που συγχρωτιζεσαι με αλλους, που ζεις σε ομαδες, οφειλεις να υπακους σε κανονες, να σεβεσαι τους υπολοιπους.
Το λεω και γω σχεδον αυτούσιο. Και είναι και ό,τι πιο δίκαιο.
 
  • Like
Reactions: tol

Stratos

Well-Known Member
Ναι...οπως καποιοι πιστευουν οτι θα ξαναπαρουμε την ΑγιαΣοφιά, οτι η γη ειναι επιπεδη, οτι θα ερθει ο αντιχριστος και το χαραγμα του θηριου, ετσι και θα επανελθουμε γρηγορα στην κανονικοτητα!!!

Πως να επανελθουμε, φιλε μου Στρατο, οταν πολλοι εχετε τετοιες νοοτροπιες και σταση ζωης;

Πως να υπαρξει ενα καλυτερο αυριο, οταν ο καθενας ενδιαφερεται για τον εαυτουλη του και για τιποτε αλλο;

Πως θα υπαρξει φως στο τουνελ, οταν οι "ψεκασμενοι αντιμπολιστες" εχουν σηκωσει το μπαϊρακι της επαναστασης και του "αυτεξουσιου"; Οταν νομιζουν οτι η ζωη ειναι δικη τους και μπορουν να κανουν οτιδηποτε γουσταρουν; Οταν αδιαφορουν για τους χιλιαδες καθημερινους κινδυνους στους οποιους εκθετουν την υγεια τους (καπνισμα, αλκοολ, ξενυχτια, κακιστη διατροφη, παντελης απουσια αθλησης) και απο την αλλη ωρυονται για τους δηθεν κινδυνους του εμβολιου;

Οταν, φιλε μου, καταλαβουν οτι το αυτεξουσιο ισχυει μονο στην ιδιωτικη ζωη, τοτε ισως υπαρξει ελπιδα. Οταν καταλαβουν οτι ο ανθρωπος δε ζει απομονωμενος, ωστε να ειναι απολυτα ελευθερος (ασυδοτος) να κανει ο,τι του καπνισει, τοτε να το ξανασυζητησουμε.

Επιτελους, πότε θα καταλαβετε οτι ανηκετε σε κοινωνικες ομαδες; Οτι η δραση σας εχει αντικτυπο στον κοινωνικο περιγυρο; Οτι τα μελη της κοινωνιας ειναι αλληλενδετα;

Θελεις απολυτη ελευθερια;

Ωραια! Απομονωσου απο τους υπολοιπους και ζησε ανεμελα τη ζωη σου.

Απο τη στιγμη, ομως, που συγχρωτιζεσαι με αλλους, που ζεις σε ομαδες, οφειλεις να υπακους σε κανονες, να σεβεσαι τους υπολοιπους.

Αυτη ειναι η αληθεια, που, δυστυχως, οι δηθεν επαναστατες της δεκαρας δεν μπορουν να συνειδητοποιησουν και γι' αυτο οχι σε δυο μηνες, αλλά ουτε σε δυο χρονια δεν προκειται να επανελθουμε σε κανονικους ρυθμους ζωης.
Για εξηγησε μου φιλε και συναδελφε πως φταιω εγω ο ανεμβολιαστος που κανω 2 ραπιντ την εβδομαδα και προσεχω με μασκα και μετρα προφυλαξης τη στιγμή που οι εμβολιασμενοι κυκλοφορουν χωρις μετρα και μπορουν χωρις ελεγχο ασυμπτωματικοι να διαδιδουν εστω και μικρο φορτιο και να κολλανε αλλους;
Για εξηγησε μου γιατι δεν δοθηκε κινητρο σε ηλικιωμένους και ευπαθεις ομαδες που διασωληνονονται να εμβολιαστουν;
Εγω καθε εβδομαδα κανω 2 ραπιντ και ειμαι καθαρος με αποδείξεις, ο εμβολιασμενος που δεν ελεγχεται και μπορει να διαδίδει τιν ιό δεν συμβαλλει στην εξαπλωση;
 

Stratos

Well-Known Member
Για εξηγησε μου φιλε και συναδελφε πως φταιω εγω ο ανεμβολιαστος που κανω 2 ραπιντ την εβδομαδα και προσεχω με μασκα και μετρα προφυλαξης τη στιγμή που οι εμβολιασμενοι κυκλοφορουν χωρις μετρα και μπορουν χωρις ελεγχο ασυμπτωματικοι να διαδιδουν εστω και μικρο φορτιο και να κολλανε αλλους;
Για εξηγησε μου γιατι δεν δοθηκε κινητρο σε ηλικιωμένους και ευπαθεις ομαδες που διασωληνονονται να εμβολιαστουν;
Εγω καθε εβδομαδα κανω 2 ραπιντ και ειμαι καθαρος με αποδείξεις, ο εμβολιασμενος που δεν ελεγχεται και μπορει να διαδίδει τον ιό δεν συμβαλλει στην εξαπλωση;
 

george_hatzi

Well-Known Member
Εχω κοντινό ανθρωπο που δεν μπορεί να ξεχωρίσει δύο γαιδαρων άχυρα. Δεν ξέρει ούτε ο ίδιος γιατι δεν εμβολιαζεται. Όσο και να με λυπεί αυτό, δεν μπορείς να απαιτήσεις από έναν ανόητο να αποκτήσει νόηση, ούτε από έναν αμόρφωτο να αποκτήσει μόρφωση. Το θέμα είναι τι κάνει το κράτος για να καλύψει το αποδεδειγμένο κενό μόρφωσης που υπάρχει στην Ελληνική κοινωνία.
 

Andreas10

Active Member
Για εξηγησε μου φιλε και συναδελφε πως φταιω εγω ο ανεμβολιαστος που κανω 2 ραπιντ την εβδομαδα και προσεχω με μασκα και μετρα προφυλαξης τη στιγμή που οι εμβολιασμενοι κυκλοφορουν χωρις μετρα και μπορουν χωρις ελεγχο ασυμπτωματικοι να διαδιδουν εστω και μικρο φορτιο και να κολλανε αλλους;
Για εξηγησε μου γιατι δεν δοθηκε κινητρο σε ηλικιωμένους και ευπαθεις ομαδες που διασωληνονονται να εμβολιαστουν;
Εγω καθε εβδομαδα κανω 2 ραπιντ και ειμαι καθαρος με αποδείξεις, ο εμβολιασμενος που δεν ελεγχεται και μπορει να διαδίδει τιν ιό δεν συμβαλλει στην εξαπλωση;
Πολύ δίκιο έχεις. Και στο λέω εγώ που είμαι εμβολιασμενος. Το σωστό θα ήταν ή να μας έδιναν κάποιο ραπιντ δωρεάν ανά βδομάδα ή να κάνανε δειγματοληπτικά ελέγχους σε εμβολιασμενους για να δουν τι ποσοστό φέρει τον ιό. Φυσικά τίποτα τέτοιο δεν θα γίνει. Επίσης, να σημειώσουμε και την τελείως λάθος φιλοσοφία που έχει περαστεί στον κόσμο του ότι εμβόλιο=ζωή προ κοβιντ. Η πλειονότητα των εμβολιασμενων εχοντας την ψευδαίσθηση ότι το εμβόλιο είναι πανάκεια, αμελει τα βασικά μέτρα υγιεινής.
 

vag25

Well-Known Member
Δεν είναι μόνο Ελληνικό το φαινόμενο παιδιά .
Οι ψεκ είναι παντού
Στην Ευρώπη ειδικά οι πρώην του Ανατολικού μπλοκ έχουν τα πρωτεία .
Αυτό συμβαίνει και στη Γερμανία .
Η πρώην Ανατολική έχει χαμηλά ποσοστά εμβολιασμών σε σχέση με την υπόλοιπη χώρα .
Εδώ που ζω η πλειοψηφία των Πολωνών δεν έχει εμβολιαστεί , το ίδιο και με τους Ρουμάνους, Λιθουανούς κλπ .

Πρόβλημα
Παντως παμε για Ουγκαντα της Ευρωπης στους αντιεμβολιαστες. Ειμαστε πρωταθλητες και σε κατι.
Και καπως ετσι μας τελειωνει και η ψευδαισθηση για το ανωτερο Ελληνικο DNA.
 

vag25

Well-Known Member
Εγω καθε εβδομαδα κανω 2 ραπιντ και ειμαι καθαρος με αποδείξεις, ο εμβολιασμενος που δεν ελεγχεται και μπορει να διαδίδει τιν ιό δεν συμβαλλει στην εξαπλωση;

Δεν μπορεις να στερησεις απο αυτον που εμβολιαστηκε την ελευθερια του, ουτε να τον αναγκασεις να πληρωσει να ελεγχθει. Eκανε το καθηκον του ακολουθωντας την επιστημονικη συναινεση. Και ήδη έχει ταλαιπωρηθεί παραπάνω απο οσο αξιζει για να προστατευσει τους αρνητες. Το προβλημα ειναι αυτοι που δεν εμβολιαζονται, οι οποιοι ειτε με τεστ ειτε χωρις, μπουκωνουν τις μεθ αναποφευκτα. Αν ειχαμε εμβολιαστει ολοι, θα ημασταν free σημερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα