Η ζωη με Covid-19

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολύ δίκιο έχεις. Και στο λέω εγώ που είμαι εμβολιασμενος. Το σωστό θα ήταν ή να μας έδιναν κάποιο ραπιντ δωρεάν ανά βδομάδα ή να κάνανε δειγματοληπτικά ελέγχους σε εμβολιασμενους για να δουν τι ποσοστό φέρει τον ιό. Φυσικά τίποτα τέτοιο δεν θα γίνει. Επίσης, να σημειώσουμε και την τελείως λάθος φιλοσοφία που έχει περαστεί στον κόσμο του ότι εμβόλιο=ζωή προ κοβιντ. Η πλειονότητα των εμβολιασμενων εχοντας την ψευδαίσθηση ότι το εμβόλιο είναι πανάκεια, αμελει τα βασικά μέτρα υγιεινής.

Κύριοι αφήστε τις αμπελοφιλοσοφίες. Σαφώς και το εμβόλιο είναι η λύση και απόδειξη είναι χώρες που έχουν υψηλότατο ποσοστό εμβολιασμών και σαφώς έχουν επιστρέψει στην κανονικότητα. Προχθές ήμουν σε συνέδριο στο Τελ Αβιβ, 3000 άτομα είσοδος μόνο σε εμβολιασμένους όλοι με 2 δόση κάτω από 6 μήνες και οι περισσότεροι με 3 δόση. Χωρίς μάσκα και χωρίς πρόβλημα. Είναι προφανές ότι οι νέες μεταλλάξεις θέλουν υψηλότερα ποσοστά εμβολιασμών κάτι που έγινε πράξη και έφερε απτά αποτελέσματα σε χώρες με πολίτες υπεύθυνους. Εδώ (ως συνήθως) ασκούμεθα σε σοφιστίες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mizerix

Active Member
Αν έκαναν όλοι όσοι είναι 50 και άνω το εμβόλιο θα ήμασταν μια χαρά. Προφανώς και η πανδημία θα περάσει μόνο όταν νοσήσουμε όλοι, εμβολιασμένοι και μη. Το να βγαίνει ο καθένας και να μεταδίδει διάφορες ανακρίβειες του τύπου «κινδυνεύουν τα παιδάκια» κλπ το μόνο που καταφέρνουν είναι να κάνουν ακόμα πιο σκεπτικούς τους ήδη φοβισμένους πολίτες. Υπάρχουν στατιστικά ποιοί πεθαίνουν, ποιοί συνήθως καταλήγουν στις ΜΕΘ κλπ. Προφανώς και σε μικρότερες ηλικίες το κάθε case πρέπει να αξιολογείται μεμονωμένα, αλλά γενικότερα το όλο επικοινωνιακό κομμάτι το έχουν χειριστεί παντελώς λάθος. Επίσης όλα αυτά τα «έξυπνα» μέτρα εγώ τα λέω βλακόμετρα που δεν βοηθούν σε τίποτα. Τώρα οδεύουμε σε ένα ακόμα λοκντάουν που προφανώς δεν γίνεται να τηρήσει κανείς μετά από σχεδόν 2 χρόνια πανδημίας. Όλοι αυτοί οι «ειδικοί» νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με ποντικάκια σε πείραμα που θα τηρούν όλα τα μέτρα. Απίστευτα πράγματα…
 

Stratos

Well-Known Member
Δεν μπορεις να στερησεις απο αυτον που εμβολιαστηκε την ελευθερια του, ουτε να τον αναγκασεις να πληρωσει να ελεγχθει. Eκανε το καθηκον του ακολουθωντας την επιστημονικη συναινεση. Και ήδη έχει ταλαιπωρηθεί παραπάνω απο οσο αξιζει για να προστατευσει τους αρνητες. Το προβλημα ειναι αυτοι που δεν εμβολιαζονται, οι οποιοι ειτε με τεστ ειτε χωρις, μπουκωνουν τις μεθ αναποφευκτα. Αν ειχαμε εμβολιαστει ολοι, θα ημασταν free σημερα.
Η Ολλανδία με 85% εμβολιασμο μπαινει σε λοκνταουν και απαγορεύσεις για ολους.
 

Andreas10

Active Member
Αν έκαναν όλοι όσοι είναι 50 και άνω το εμβόλιο θα ήμασταν μια χαρά. Προφανώς και η πανδημία θα περάσει μόνο όταν νοσήσουμε όλοι, εμβολιασμένοι και μη. Το να βγαίνει ο καθένας και να μεταδίδει διάφορες ανακρίβειες του τύπου «κινδυνεύουν τα παιδάκια» κλπ το μόνο που καταφέρνουν είναι να κάνουν ακόμα πιο σκεπτικούς τους ήδη φοβισμένους πολίτες. Υπάρχουν στατιστικά ποιοί πεθαίνουν, ποιοί συνήθως καταλήγουν στις ΜΕΘ κλπ. Προφανώς και σε μικρότερες ηλικίες το κάθε case πρέπει να αξιολογείται μεμονωμένα, αλλά γενικότερα το όλο επικοινωνιακό κομμάτι το έχουν χειριστεί παντελώς λάθος. Επίσης όλα αυτά τα «έξυπνα» μέτρα εγώ τα λέω βλακόμετρα που δεν βοηθούν σε τίποτα. Τώρα οδεύουμε σε ένα ακόμα λοκντάουν που προφανώς δεν γίνεται να τηρήσει κανείς μετά από σχεδόν 2 χρόνια πανδημίας. Όλοι αυτοί οι «ειδικοί» νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με ποντικάκια σε πείραμα που θα τηρούν όλα τα μέτρα. Απίστευτα πράγματα…
Τα είπες όλα. Υποχρεωτικοτητα στους άνω των 50 και σε όσους το έχουν ανάγκη σε μικρότερες ηλικίες (ακόμη και παιδιά πχ με παχυσαρκία ή υποκείμενα νοσήματα). Το θέμα είναι ότι φτάσαμε να εμβολιαζομαστε τα πιτσιρίκια, όπως εγώ που είμαι 21, γιατί δεν βάζει μυαλό ο 60ρης.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Αν έκαναν όλοι όσοι είναι 50 και άνω το εμβόλιο θα ήμασταν μια χαρά. Προφανώς και η πανδημία θα περάσει μόνο όταν νοσήσουμε όλοι, εμβολιασμένοι και μη. Το να βγαίνει ο καθένας και να μεταδίδει διάφορες ανακρίβειες του τύπου «κινδυνεύουν τα παιδάκια» κλπ το μόνο που καταφέρνουν είναι να κάνουν ακόμα πιο σκεπτικούς τους ήδη φοβισμένους πολίτες. Υπάρχουν στατιστικά ποιοί πεθαίνουν, ποιοί συνήθως καταλήγουν στις ΜΕΘ κλπ. Προφανώς και σε μικρότερες ηλικίες το κάθε case πρέπει να αξιολογείται μεμονωμένα, αλλά γενικότερα το όλο επικοινωνιακό κομμάτι το έχουν χειριστεί παντελώς λάθος. Επίσης όλα αυτά τα «έξυπνα» μέτρα εγώ τα λέω βλακόμετρα που δεν βοηθούν σε τίποτα. Τώρα οδεύουμε σε ένα ακόμα λοκντάουν που προφανώς δεν γίνεται να τηρήσει κανείς μετά από σχεδόν 2 χρόνια πανδημίας. Όλοι αυτοί οι «ειδικοί» νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με ποντικάκια σε πείραμα που θα τηρούν όλα τα μέτρα. Απίστευτα πράγματα…

 

jersey

Well-Known Member
Για εξηγησε μου φιλε και συναδελφε πως φταιω εγω ο ανεμβολιαστος που κανω 2 ραπιντ την εβδομαδα και προσεχω με μασκα και μετρα προφυλαξης τη στιγμή που οι εμβολιασμενοι κυκλοφορουν χωρις μετρα και μπορουν χωρις ελεγχο ασυμπτωματικοι να διαδιδουν εστω και μικρο φορτιο και να κολλανε αλλους;
Για εξηγησε μου γιατι δεν δοθηκε κινητρο σε ηλικιωμένους και ευπαθεις ομαδες που διασωληνονονται να εμβολιαστουν;
Εγω καθε εβδομαδα κανω 2 ραπιντ και ειμαι καθαρος με αποδείξεις, ο εμβολιασμενος που δεν ελεγχεται και μπορει να διαδίδει τιν ιό δεν συμβαλλει στην εξαπλωση;
Ακριβώς δεν έχουν καμία λογική τα μέτρα της κυβέρνησης. Αφήνουν τους εμβολιασμένους να κυκλοφορούν ανενόχλητοι χωρίς μάσκες και χωρίς rapid test στην εστίαση που μπορεί κάλλιστα να κολλήσουν άλλους εκεί που ειναι ο ενας πάνω στον άλλο και από τους ανεμβολίαστους ζητάνε rapid test. Οπότε οι ανεμβολίαστοι δεν συμβάλλουν στην εξάπλωση της πανδημίας αφού κάνουν rapid test για να εισέλθουν στους χώρους, αλλά περισσότερο συμβάλλουν οι εμβολιασμένοι στην εξάπλωση του ιου που δεν τηρούν κανένα μέτρο και κολλάνε τους τριγύρω τους, έχοντας το πρόσχημα οτι ειναι εμβολιασμένοι ενώ κάλλιστα μπορούν να μεταφέρουν τον ιο !
 

Mizerix

Active Member
Τα είπες όλα. Υποχρεωτικοτητα στους άνω των 50 και σε όσους το έχουν ανάγκη σε μικρότερες ηλικίες (ακόμη και παιδιά πχ με παχυσαρκία ή υποκείμενα νοσήματα). Το θέμα είναι ότι φτάσαμε να εμβολιαζομαστε τα πιτσιρίκια, όπως εγώ που είμαι 21, γιατί δεν βάζει μυαλό ο 60ρης.

Να προσπαθήσω να πείσω με λογικά επιχειρήματα βασισμένα σε στατιστικά ναι, να υποχρεώσω ΟΧΙ! Προφανώς και το έκανες για να πάρεις το πιστοποιητικό. Θα πηγαίνεις σχολή με το πιστοποιητικό με μάσκα κλπ, αλλά σε κλαμπ και σε πάρτυ σε σπίτια φίλων, δεν θα φοράς (και λογικό είναι) τίποτα. Έχουμε πρόβλημα με το ΕΣΥ και τα βάλαμε με το 5% των γιατρών-νοσηλευτών που δεν εμβολιάζονται που προφανώς μπορούν να κάνουν καθημερινά ένα rapid test. Μα αυτοί δεν ήταν ήρωες? Τώρα έγιναν κακοί? Απίστευτοι παραλογισμοί που πολλοί βλέπουν ως λογικά πράγματα. Εγώ έχω να θέσω τα ερωτήματα: «ως πότε θα ζούμε με μέτρα-περιορισμούς, κλπ? Δεν πρέπει να υπάρχει ένα χρονικό διάστημα? Δηλαδή αν αυτή η ιστορία τραβήξει 5 χρόνια, το δεχόμαστε να ζούμε έτσι, ως κάτι το απολύτως φυσιολογικό?»
 

Georgie

Well-Known Member
Σε πενηνταρακια για να γίνει κατανοητό .

Ο COVID πιθανόν δε θα εξαλειφθεί ποτέ .
Θα υπάρχουν περίοδοι εξάρσεων και ύφεσης του ιού.

Οι εμβολιασμενοι στη συντριπτική πλειοψηφία περνούν τη νόσο ήπια και δεν πιέζουν το σύστημα υγείας της κάθε χώρας .

Οι ανεμβολιαστοι όμως το αντίθετο .
Οι ΜΕΘ ανά το κόσμο είναι γεμάτες από αυτούς και δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα, και στο σύστημα υγείας αλλά και στη Κοινωνία .

Σε χώρες με υψηλό ποσοστό κρουσμάτων που οι ανεμβολιαστοι είναι σε μεγάλο ποσοστό, το σύστημα υγείας είναι υπό κατάρευση και οι θάνατοι στα ύψη .

Σε χώρες που οι εμβολιασμοί είναι σε ποσοστό άνω του 80-85% στο γενικό πληθυσμό , υπάρχει σταθερότητα στις εισαγωγές ασθενών στις ΜΕΘ και μικρό ποσοστό θανάτων .

Εάν είχαμε τα κρούσματα αυτά στην Ευρώπη χωρίς εμβολιασμό ( έστω και μερικό)
Θα μιλάγαμε για μακελειό !

Το μυαλό του ψεκα δεν αλλάζει
Πάρτε το απόφαση
Μάταιος κόπος .
 

Stratos

Well-Known Member
Για εξηγησε μου γιατι στην Ολλανδία με 85% εμβολιασμο μπαινουν σε λοκνταουν και μετρα
https://www.google.com/amp/s/m.naft...o-lockdown-trion-ebdomadon-mpainei-i-ollandia
Το νέο κύμα λοιμώξεων έχει ασκήσει πίεση στα νοσοκομεία σε όλη τη χώρα, αναγκάζοντάς τα να περιορίσουν ξανά την τακτική φροντίδα για τη θεραπεία ασθενών με COVID-19.
Το προβλημα φιλε δεν ειναι μονο οι ψεκασμενοι, ειναι οι αποτυχημενες πολιτικες που θεωρουν οτι ο εμβολιασμενος δεν κολλαει, δεν μεταδιδει κλπ και τους εχουν χωρις ελεγχο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
φιλε και συναδελφε

Ελπιζω, φιλε μου, αφου εισαι και συναδελφος, να διδασκεις καθημερινα στους μαθητες μας την εννοια της κοινωνικης ευθυνης. Ελπιζω να τους διδασκεις οτι το "εμεις" προτασσεται εναντι του "εγω". Να τους διδασκεις οτι η επιστημη και οχι οι δεισιδαιμονιες, οι προκαταληψεις, οι θεωριες συνωμοσιας, η ακριτη αποδοχη ηλιθιων πορισματων που διαβαζουν καθημερινα στα Μ. Μ. Ε., ειναι εκεινη που εξυψωσε τον ανθρωπο απο την πρωτογονη αρχεγονη κατασταση σε ενα ανωτατο πολιτιστικο επιπεδο.

Ελπιζω να μην εισαι π.χ. σαν εκεινους τους πολλους συναδελφους των θετικων επιστημων (φυσικους) που πιστευουν οτι ο ανθρωπος δημιουργηθηκε απο πηλο, οτι ο Θεος δημιουργησε τον κοσμο σε 7 ημερες και δεν αποδεχονται τα επιστημονικα πορισματα (π.χ. της εξελιξης των ειδων, της δημιουργιας του συμπαντος κ.α.).


Για εξηγησε μου γιατι δεν δοθηκε κινητρο σε ηλικιωμένους και ευπαθεις ομαδες που διασωληνονονται να εμβολιαστουν;

Φιλε μου, κάνεις ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος.
Το αισθημα κοινωνικης ευθυνης δε καλλιεργειται με "κινητρα". Πηγαζει αυθορμητα μεσα απο τη ψυχη του καθε νοημονα ανθρωπου. Ο εχων λογικη συναισθανεται απο μονος του την αναγκαιοτητα να δρα οχι με γνωμονα το ατομικο συμφερον. Δε χρειαζεται κανενος ειδους κινητρο. Σπευδει αμεσως να επιτελεσει το κοινωνικο του χρεος.

Αν ειναι να "δελεαζουμε" τον καθενα, για να μαθει να λειτουργει ως μελος μιας κοινωνικης ομαδας, τοτε δεν υπαρχει αυριο.


Εγω καθε εβδομαδα κανω 2 ραπιντ και ειμαι καθαρος με αποδείξεις

Ωραια! Μπραβο σου! Αφου, λοιπον, εισαι αποφασισμενος εφ' ορου ζωης να κάνεις rapid test, γιατι διαμαρτυρεσαι για τα περιοριστικα μεσα; Επιλογη σου ειναι, αρα οφειλεις να αποδεχεσαι και τις συνεπειες της. Κανοντας τα rapid test που προβλεπονται, μπορεις ελευθερα να συμμετεχεις στην κοινωνικη ζωη. Επομενως, δε σε καταλαβαινω. Γιατι εισαι απο τους αγανακτισμενους αντιεμβολιαστες;


προσεχω με μασκα και μετρα προφυλαξης

Πολυ σωστος. Ομως, φιλε μου, οι υπολοιποι αρνητες των εμβολιων κανουν το ιδιο; Προσωπικα γνωριζω δεκαδες που κυκλοφορουν ελευθερα και ανεμελα. Και δεν κανουν εμβολιο και κυκλοφορουν ως κινουμενες βομβες.

"Στον π@υτσ@ τους λουλουδια" (χιλια συγγνωμη για την εκφραση, αλλά με καποιον τροπο πρεπει να εφρασω την αγανακτηση μου για τον παραλογισμο που υπαρχει γυρω μου).

Τελος, επειδη εισαι και συναδελφος, μια τελευταια ερωτηση/παρατηρηση.

Το 80% των μαθητων μας ειναι ανεμβολιαστοι. Φυσικα εχουν σαν παραδειγμα/προτυπο τους αρνητες αντιμπολιαστες γονεις τους. Ακουνε καθημερινα στην οικογενεια τους τις καθε ειδους σαχλαμαρες που ακριτα αναπαραγουν τα προτυπα τους.

Σε ρωτω, λοιπον...ποσοι απο αυτους τους μαθητες τηρουν τα μεσα προφυλαξης που εσυ τηρεις;

Εκτος και αν στο δικο σου σχολειο συμβαινει κατι αλλο. Στο δικο μας, παντως, στα διαλειμματα γινεται το "ελα να δεις". Ο ενας πανω στον αλλο, χωρις μασκες, χωρις καμια προφυλαξη.

Τουλαχιστον, αν οι "επαναστατες" γονεις τους ειχαν καθοδηγησει ορθα και ειχαν ολοι εμβολιαστει, τοτε ο κινδυνος μεταδοσης δε θα ειχε περιοριστει;

Και σε τελικη αναλυση το θεμα του εμβολιου δεν περιοριζεται απλα στις παρενεργειες ή οχι. Ειναι πανω απ' ολα θεμα παιδειας.

Αναδεικνυει, δυστυχως, το ελλειμμα παιδειας. Μιας παιδειας που θα καλλιεργει προπαντων την κριτικη σκεψη και θα αποτρεπει τον φορεα της απο το να πεφτει θυμα χειραγωγησης, θυμα συνωμοσιολογιων και να γινεται ερμαιο και αθυρμα των ανεγκεφαλων που κατακλυζουν τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης.
 

Georgie

Well-Known Member
Για εξηγησε μου γιατι στην Ολλανδία με 85% εμβολιασμο μπαινουν σε λοκνταουν και μετρα
https://www.google.com/amp/s/m.naft...o-lockdown-trion-ebdomadon-mpainei-i-ollandia
Το νέο κύμα λοιμώξεων έχει ασκήσει πίεση στα νοσοκομεία σε όλη τη χώρα, αναγκάζοντάς τα να περιορίσουν ξανά την τακτική φροντίδα για τη θεραπεία ασθενών με COVID-19.
Το προβλημα φιλε δεν ειναι μονο οι ψεκασμενοι, ειναι οι αποτυχημενες πολιτικες που θεωρουν οτι ο εμβολιασμενος δεν κολλαει, δεν μεταδιδει κλπ και τους εχουν χωρις ελεγχο.
Και κοίτα ποιοι ασκούν πίεση στο σύστημα της χώρας .
Από ποιους γεμίζουν οι ΜΕΘ
Το ποσοστό των ανεμβολιαστων επίσης είναι 15%
Ο Ιός εξαπλώνεται ραγδαία τώρα .
Το ξέρουμε καιρό .
Επίσης η προστασία από το εμβόλιο δε διαρκεί το ίδιο σε όλους .
Επίσης λογικό δεν είναι όταν έχουν απελευθερωθεί όλα ο Ιός να κυκλοφορεί ανεμπόδιστος?
Αν δεν έχεις κολλήσει είναι θέμα χρόνου να τον τσιμπήσεις φίλε.
Να είσαι σίγουρος
Εκτός και αν ζεις σε σπηλιά .
Ελπίζω να το περάσεις ελαφριά .
Ειλικρινά .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pagouras

Well-Known Member
Για εξηγησε μου φιλε και συναδελφε πως φταιω εγω ο ανεμβολιαστος που κανω 2 ραπιντ την εβδομαδα και προσεχω με μασκα και μετρα προφυλαξης τη στιγμή που οι εμβολιασμενοι κυκλοφορουν χωρις μετρα και μπορουν χωρις ελεγχο ασυμπτωματικοι να διαδιδουν εστω και μικρο φορτιο και να κολλανε αλλους;
Για εξηγησε μου γιατι δεν δοθηκε κινητρο σε ηλικιωμένους και ευπαθεις ομαδες που διασωληνονονται να εμβολιαστουν;
Εγω καθε εβδομαδα κανω 2 ραπιντ και ειμαι καθαρος με αποδείξεις, ο εμβολιασμενος που δεν ελεγχεται και μπορει να διαδίδει τιν ιό δεν συμβαλλει στην εξαπλωση;

Mα τι κινητρο να δοθει στους ηλικιωμενους και στους ευπαθεις οταν ο ιος κατα κυριο λογο χτυπαει αυτες τις ηλιακες ομαδες. Υπαρχει μεγαλυτερο κινητρο απο την ιδια την ζωη. Καποια στιγμη σχεδον ολοι θα νοσησουμε οποτε το θεμα εινα πως θα σε βρει ο ιος εμβολιασμενο και κατα 90% προσταυεμενο απο την βαρια νοσηση η ανεμβολιαστο και με μεγαλες πιθανοτητες για νοσηλεια και ΜΕΘ αναλογα και την ηλικια κτλ κτλ.
 

Stratos

Well-Known Member
Ελπιζω, φιλε μου, αφου εισαι και συναδελφος, να διδασκεις καθημερινα στους μαθητες μας την εννοια της κοινωνικης ευθυνης. Ελπιζω να τους διδασκεις οτι το "εμεις" προτασσεται εναντι του "εγω". Να τους διδασκεις οτι η επιστημη και οχι οι δεισιδαιμονιες, οι προκαταληψεις, οι θεωριες συνωμοσιας, η ακριτη αποδοχη ηλιθιων πορισματων που διαβαζουν καθημερινα στα Μ. Μ. Ε., ειναι εκεινη που εξυψωσε τον ανθρωπο απο την πρωτογονη αρχεγονη κατασταση σε ενα ανωτατο πολιτιστικο επιπεδο.

Ελπιζω να μην εισαι π.χ. σαν εκεινους τους πολλους συναδελφους των θετικων επιστημων (φυσικους) που πιστευουν οτι ο ανθρωπος δημιουργηθηκε απο πηλο, οτι ο Θεος δημιουργησε τον κοσμο σε 7 ημερες και δεν αποδεχονται τα επιστημονικα πορισματα (π.χ. της εξελιξης των ειδων, της δημιουργιας του συμπαντος κ.α.).




Φιλε μου, κάνεις ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος.
Το αισθημα κοινωνικης ευθυνης δε καλλιεργειται με "κινητρα". Πηγαζει αυθορμητα μεσα απο τη ψυχη του καθε νοημονα ανθρωπου. Ο εχων λογικη συναισθανεται απο μονος του την αναγκαιοτητα να δρα οχι με γνωμονα το ατομικο συμφερον. Δε χρειαζεται κανενος ειδους κινητρο. Σπευδει αμεσως να επιτελεσει το κοινωνικο του χρεος.

Αν ειναι να "δελεαζουμε" τον καθενα, για να μαθει να λειτουργει ως μελος μιας κοινωνικης ομαδας, τοτε δεν υπαρχει αυριο.




Ωραια! Μπραβο σου! Αφου, λοιπον, εισαι αποφασισμενος εφ' ορου ζωης να κάνεις rapid test, γιατι διαμαρτυρεσαι για τα περιοριστικα μεσα; Επιλογη σου ειναι, αρα οφειλεις να αποδεχεσαι και τις συνεπειες της. Κανοντας τα rapid test που προβλεπονται, μπορεις ελευθερα να συμμετεχεις στην κοινωνικη ζωη. Επομενως, δε σε καταλαβαινω. Γιατι εισαι απο τους αγανακτισμενους αντιεμβολιαστες;




Πολυ σωστος. Ομως, φιλε μου, οι υπολοιποι αρνητες των εμβολιων κανουν το ιδιο; Προσωπικα γνωριζω δεκαδες που κυκλοφορουν ελευθερα και ανεμελα. Και δεν κανουν εμβολιο και κυκλοφορουν ως κινουμενες βομβες.

"Στον π@υτσ@ τους λουλουδια" (χιλια συγγνωμη για την εκφραση, αλλά με καποιον τροπο πρεπει να εφρασω την αγανακτηση μου για τον παραλογισμο που υπαρχει γυρω μου).

Τελος, επειδη εισαι και συναδελφος, μια τελευταια ερωτηση/παρατηρηση.

Το 80% των μαθητων μας ειναι ανεμβολιαστοι. Φυσικα εχουν σαν παραδειγμα/προτυπο τους αρνητες αντιμπολιαστες γονεις τους. Ακουνε καθημερινα στην οικογενεια τους τις καθε ειδους σαχλαμαρες που ακριτα αναπαραγουν τα προτυπα τους.

Σε ρωτω, λοιπον...ποσοι απο αυτους τους μαθητες τηρουν τα μεσα προφυλαξης που εσυ τηρεις;

Εκτος και αν στο δικο σου σχολειο συμβαινει κατι αλλο. Στο δικο μας, παντως, στα διαλειμματα γινεται το "ελα να δεις". Ο ενας πανω στον αλλο, χωρις μασκες, χωρις καμια προφυλαξη.

Τουλαχιστον, αν οι "επαναστατες" γονεις τους ειχαν καθοδηγησει ορθα και ειχαν ολοι εμβολιαστει, τοτε ο κινδυνος μεταδοσης δε θα ειχε περιοριστει;

Και σε τελικη αναλυση το θεμα του εμβολιου δεν περιοριζεται απλα στις παρενεργειες ή οχι. Ειναι πανω απ' ολα θεμα παιδειας.

Αναδεικνυει, δυστυχως, το ελλειμμα παιδειας. Μιας παιδειας που θα καλλιεργει προπαντων την κριτικη σκεψη και θα αποτρεπει τον φορεα της απο το να πεφτει θυμα χειραγωγησης, θυμα συνωμοσιολογιων και να γινεται ερμαιο και αθυρμα των ανεγκεφαλων που κατακλυζουν τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης.
Ποιος σου ειπε οτι οσοι μαθητες ειναι ανεμβολιαστοι σημαινει οτι οι γονεις ειναι αρνητες;
Επειδη ο κορωνοιος δεν προκαλει τιποτα σε ανηλικους θα πρέπει να εμβολιαστουν;
Το κινητρο αφορα αρνητες ηλικιωμενους και ευπαθεις ομαδες οχι ανηλικους και φοιτητες. Τα εμβολια βγαινουν για αυτους που κινδυνευουν, δεν ειναι καραμελες, παρτην και βλεπουμε.
Για ποιο λογο να κανει ενας υγιής εμβολιο το οποιο δεν σε προστατευει 100%, δεν σταματα την μεταδοση 100%, δεν σε αποτρεπει ακομα και να διασωληνωθεις;
Στην ευρωπη χωρες προτυπα με εμβολιασμο ανω 80% ξανακυλανε απο λαθος διαχειριση της καταστασης.
Φυσικος ειμαι, τι σημασια εχει τι πιστευω πως γεννηθηκε ο κοσμος; Ο καθε ανθρωπος εχει κριση και βλεπει.
Στο σχολειο μου τα ίδια γίνονται στο διάλειμμα και κανενας δεν προσεχει.
Δεν εχω κανενα προβλημα να κάνω 2 ραπιντ την εβδομαδα.
Ισα ισα που ξερω ότι ειμαι καθαρος και προσεχω. Αν ειχα εμβολιαστει θα ειχα κολλησει σιγουρα, θα ερχομουν σε επαφη με αλλους που δεν ελεγχονται κλπ.
Αν δεν ελεγχονται ολοι δεν θα τελειωσει ποτε αυτο.
Αυτα τα γράφω για αυτους που ελεγαν οτι αν εμβολιαστει το 80% κλπ τελειωσαμε και πεταμε μασκες και ελευθερία κλπ. Πειτε μου, που την ειδατε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για ποιο λογο να κανει ενας υγιής εμβολιο το οποιο δεν σε προστατευει 100%, δεν σταματα την μεταδοση 100%, δεν σε αποτρεπει ακομα και να διασωληνωθεις;

Μπορεί να είσαι φυσικός αλλά δεν σκέφτεσαι επιστημονικά. Μας είναι αδιάφορο αν ένα εμβόλιο προστατεύει 100%, δεν σταματά την μετάδοση 100% και δεν σε αποτρέπει να διασωληνωθείς 100%. Ποτέ στην ιατρική δεν υπήρξε βεβαιότητα θεραπείας 100%. Το εμβόλιο για τον κορονωιό έχει υψηλότατη αποτελεσματικότητα, πολύ μεγαλύτερη από όλα επιτυχημένα εμβόλια και αν ο εμβολιασμός ήταν αυτός που έπρεπε σύμφωνα με τα δεδομένα που έθεσε η παραλλαγή Δέλτα (~85%) είναι βέβαιο ότι δεν θα είμαστε σε αυτή την κατάσταση με τις ΜΕΘ και τις θανάτους. Ο δείκτης μεταδοτικότητας θα είχε πέσει.

Επειδή ακούω αυτή την "πιπίλα" για την προστασία, τα δεδομένα είναι τα εξής:
Ta mRNA εμβόλια σου προσφέρουν προστασία IGG αντισωμάτων που μετά τους 5 μήνες αρχίζει και μηδενίζει για τις ηλικίες από 50 και άνω, έχοντας πλέον σαν προστασία τα κύτταρα μνήμης (κυτταρική ανοσία). Αυτό σημαίνει ότι θα κολλήσεις τον ιο αλλά στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων θα το περάσεις ελαφρά και μερικοί που δεν έχουν ούτε κυτταρική ανοσία βαριά. Στο Ισραηλ green pass έπαιρνες (και παίρνεις) για 6 μήνες που σημαίνει ότι το σύστημα μετά τους 6 μήνες σε θεωρεί ανεμβολίαστο και σε υποχρεώνει αν είσαι πάνω απο 50 να κάνεις την τρίτη δόση για να πάρεις green pass. Έχοντας τεστάρει τα αντισώματά μου 4 φορές μετά την δεύτερη δόση του pfizer μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι έτσι. 7 μέρες μετά την 2δοση: 7226, στους 2.5 μήνες 2200, στους 5 μήνες 650 και στους 5.5 μήνες (μετά την 3 δόση) 9900. Το όριο για να μην νοσήσεις θεωρώντας ότι παίρνεις στοιχειώδεις προφυλάξεις (μάσκα όταν είσαι σε εκδηλώσεις με πολλά άτομα) άρα δεν εκτίθεσαι σε υπερβολικό ιικο φορτίο είναι περί τα 500. Οπότε ναι και οι εμβολιασμένοι κολλάνε όταν περάσει το threshold των 5.5-6 μηνών κάτι που το καταλάβανε έγκαιρα στο Ισραηλ το καλοκαίρι και υιοθετώντας την 3 δόση για τις ηλικίες άνω των 50 μηδενίσανε το πρόβλημα.

Συμπερασματικά πρέπει να καταλάβουμε ότι οι γενικότητες και η περιπτωσιολογία δεν βοηθούν. Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, εμείς τα κάνουμε δύσκολα γιατί αρεσκόμαστε στο να τα ερμηνεύουμε κατά το δοκούν.
 

pagouras

Well-Known Member
Ποιος σου ειπε οτι οσοι μαθητες ειναι ανεμβολιαστοι σημαινει οτι οι γονεις ειναι αρνητες;
Επειδη ο κορωνοιος δεν προκαλει τιποτα σε ανηλικους θα πρέπει να εμβολιαστουν;
Το κινητρο αφορα αρνητες ηλικιωμενους και ευπαθεις ομαδες οχι ανηλικους και φοιτητες. Τα εμβολια βγαινουν για αυτους που κινδυνευουν, δεν ειναι καραμελες, παρτην και βλεπουμε.
Για ποιο λογο να κανει ενας υγιής εμβολιο το οποιο δεν σε προστατευει 100%, δεν σταματα την μεταδοση 100%, δεν σε αποτρεπει ακομα και να διασωληνωθεις;
Στην ευρωπη χωρες προτυπα με εμβολιασμο ανω 80% ξανακυλανε απο λαθος διαχειριση της καταστασης.
Φυσικος ειμαι, τι σημασια εχει τι πιστευω πως γεννηθηκε ο κοσμος; Ο καθε ανθρωπος εχει κριση και βλεπει.
Στο σχολειο μου τα ίδια γίνονται στο διάλειμμα και κανενας δεν προσεχει.
Δεν εχω κανενα προβλημα να κάνω 2 ραπιντ την εβδομαδα.
Ισα ισα που ξερω ότι ειμαι καθαρος και προσεχω. Αν ειχα εμβολιαστει θα ειχα κολλησει σιγουρα, θα ερχομουν σε επαφη με αλλους που δεν ελεγχονται κλπ.
Αν δεν ελεγχονται ολοι δεν θα τελειωσει ποτε αυτο.
Αυτα τα γράφω για αυτους που ελεγαν οτι αν εμβολιαστει το 80% κλπ τελειωσαμε και πεταμε μασκες και ελευθερία κλπ. Πειτε μου, που την ειδατε;

Η θνησιμοτητα απο covid στην ηλικια 20-29 είναι 0,22%, με τόσο μεγαλη διασπορα αν θεωρεις ότι είναι αμελητεο ποσοστο μαλλον κανεις τραγικο λαθος. Αν δουμε και το ποσοστο με καταλοιπα long covid σ αυτες τις ηλικιες τοτε θα επρεπε να μην υπαρχει κανενας ανεμβολιαστος.
 

vag25

Well-Known Member
Για εξηγησε μου γιατι στην Ολλανδία με 85% εμβολιασμο μπαινουν σε λοκνταουν και μετρα
https://www.google.com/amp/s/m.naft...o-lockdown-trion-ebdomadon-mpainei-i-ollandia
Το προβλημα φιλε δεν ειναι μονο οι ψεκασμενοι, ειναι οι αποτυχημενες πολιτικες που θεωρουν οτι ο εμβολιασμενος δεν κολλαει, δεν μεταδιδει κλπ και τους εχουν χωρις ελεγχο.

Αν δεν πεθαίνει και δεν γεμίζει τις μεθ πως γίνεται να είναι το πρόβλημα ο έλεγχος του εμβολιασμενου??
Δηλαδή ο αρνητής ΚΑΙ δεν κάνει το καθήκον του - εφόσον ζει σε μια κοινωνια - να εμβολιαστεί Και θέλει να την πληρώσει και αυτός που το έκανε... (ο εμβολιασμενος).


Παιδια στα σχόλια κάτω από τις ειδήσεις στο φεισμπουκ έχω πάθει πλάκα με το τι διαβάζω. Αυτή είναι η Ελλάδα?
 
  • Like
Reactions: tol

pagouras

Well-Known Member
H Ολλανδια εχει 72,1% πληρως εμβολιασμενους και οχι 85%, επισης χθες με 16.000 κρουσματα ειχε 25 θανατους και εμεις με 7000 κρουσματα 70 θανατους. Αν και τωρα που πεθαινουν καθημερινα αρνητες ιου, αρνητες μασκας, αρνητες διασωληνωσης , δεν παει καποιος να εμβολιαστει ειναι αξιος της μοιρας του.
 

Mizerix

Active Member
EDDD7568-4D85-451E-B8CD-835E60ECA66B.jpeg


Στατιστικά από την έκθεση του ΕΟΔΥ. Βλέπουμε ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ κινδυνεύουν τα παιδάκια 0-17 ετών όπως και η ηλικιακή ομάδα 18-39 έχει πολύ μικρό ποσοστό θανάτων. Επίσης τα κρούσματα κατά πάσα πιθανότητα είναι πολύ περισσότερα διότι πάρα πολλοί δεν δηλώνουν καν ότι έχουν κορωνοϊό οπότε τα ποσοστά θανάτων είναι ακόμα μικρότερα σε αυτές τις ηλικιακές ομάδες.

Οι ψεκασμένοι είναι ένα 5%, αντί να επικεντρωθούν σε αυτούς, καλό θα ήταν να πάνε πόρτα-πόρτα στην ηλικιακή ομάδα 50+ και εκεί θα τελειώνει η ιστορία με γεμάτες ΜΕΘ κλπ. Βέβαια έτσι όπως έχουν διαχειριστεί το επικοινωνιακό κομμάτι, τη συντριπτική πλειοψηφία την έχουν φοβίσει ακόμα περισσότερο.

Εν κατακλείδι, έχει ψωμί ακόμα ο ιός στην Ελλάδα διότι είμαστε ένας γερασμένος λαός στην σύστασή του, οπότε μέχρι να εμβολιαστούν οι μεγαλύτεροι σε ηλικία ή να νοσήσουν από τον ίδιο τον ιό θα βλέπουμε αυτή την κατάσταση στις ΜΕΘ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προβολή συνημμένου 42296

Στατιστικά από την έκθεση του ΕΟΔΥ. Βλέπουμε ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ κινδυνεύουν τα παιδάκια 0-17 ετών όπως και η ηλικιακή ομάδα 18-39 έχει πολύ μικρό ποσοστό θανάτων. Επίσης τα κρούσματα κατά πάσα πιθανότητα είναι πολύ περισσότερα διότι πάρα πολλοί δεν δηλώνουν καν ότι έχουν κορωνοϊό οπότε τα ποσοστά θανάτων είναι ακόμα μικρότερα σε αυτές τις ηλικιακές ομάδες.

Οι ψεκασμένοι είναι ένα 5%, αντί να επικεντρωθούν σε αυτούς, καλό θα ήταν να πάνε πόρτα-πόρτα στην ηλικιακή ομάδα 50+ και εκεί θα τελειώνει η ιστορία με γεμάτες ΜΕΘ κλπ. Βέβαια έτσι όπως έχουν διαχειριστεί το επικοινωνιακό κομμάτι, τη συντριπτική πλειοψηφία την έχουν φοβίσει ακόμα περισσότερο.

Εν κατακλείδι, έχει ψωμί ακόμα ο ιός στην Ελλάδα διότι είμαστε ένας γερασμένος λαός στην σύστασή του, οπότε μέχρι να εμβολιαστούν οι μεγαλύτεροι σε ηλικία ή να νοσήσουν από τον ίδιο τον ιό θα βλέπουμε αυτή την κατάσταση στις ΜΕΘ.

Mizerix έχεις καταλάβει ότι το θέμα δεν είναι ο φόβος αλλά το κόλλημα (σε μια μεγάλοι πλειοψηφία). Ποιος να παέι πόρτα πόρτα; Έχω συζητήσει και ενημερωσει με στοιχεία άπειρες ώρες γνωστούς αρνητές και αυτοί πουλάνε τρέλα.Δεν γίνεται τίποτα με επιχειρήματα ούτε ενημέρωση.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Εγώ σύμφωνο με το ότι όσοι είναι πάνω από 50 πρέπει να κάνουν το εμβόλιο, Και τα στατιστικά που έστειλα πιο πάνω αυτό λένε ότι αν είσαι πάνω από 50 χρόνον και όσο πιο μεγάλος είσαι τόσο πιο επικίνδυνα για εσένα.
Αν είσαι κάτω από 50 και έχεις διαβήτη και αλλα προβλήματα πάλι πρέπει να το κανεις γιατί θανάτους κάτω από 50 αν υπάρχουν στατιστικά κάπου πιστεύω ότι έχουν προβλήματα με την υγεία τους, υπέρβαροι διαβητική και άλλες πάθησης.
Μετά για να λέμε την αλήθεια τα νοσοκομεία στην ελλάδα είναι για τα πανηγύρια, ανάθεμα και αν ξέρουν πως να αντιμετωπίσουν τους ασθενείς με κορονοϊό, στα γρεβενά ξέρω από φίλους ότι το καλοκαίρι πήραν την πρώτη μάσκα high-flow oxygen και ανάθεμα αν την έχουν δοκιμάσει σε κάποιον ασθενή.
Φίλος μου είπε ότι στο χωριο που μένει δεν είχε κάνει κανεις το εμβόλιο γιατί δεν πίστευαν στον κορονοϊό μέχρι που ήρθε ο πρώτος θάνατος μετά όλοι το έκαναν το εμβόλιο. Δυστυχώς για εμενα είναι άσχετη και πολύ πίσω στην ελλάδα στα νοσοκομεία, τελείως για τα πανηγύρια. Φυσικά υπάρχουν και πολύ καλή ιατροί και νοσηλεύτριες, φυσικά και κάποιος που είναι 20 χρόνον χωρίς πάθησης μπορεί να πεθάνει από κορονοϊό αλλα αυτή είναι εξαιρέσεις, και εξαιρέσεις εκεί ανήκουν και η νοσηλεύτριες και η καλή ιατροί.
 
Μπλουζα