Η ζωη με Covid-19

oreo

Well-Known Member
Επειδή έχετε σοβαρή συζήτηση και δεν μου αρέσει να διακόπτω, αφήνω αυτό εδώ που μου θύμισε τα νεανικά χρόνια κα έκλαψα απο το γέλιο.
Συγνώμη για την παρεμβολή συνεχίστε. :D
 

Συνημμένα

  • αρχείο λήψης (1).jpg
    αρχείο λήψης (1).jpg
    11.4 KB · Προβολές: 87

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δηλαδή είναι απόλυτα λογικό αυτό?

Όπως βλέπεις λοιπόν κάποιοι το βλέπουν πολύ λογικό. Έμενα μου φαίνεται λογικότερο να μην φτάνουμε σε τέτοια άκραια μέτρα και ειδικά όταν η λογική και η επιστήμη έχει αποφανθεί για το τι είναι ενδεδειγμένο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δηλαδή είναι απόλυτα λογικό αυτό?

Επίσης αυτό σου φαίνεται λογικό;

 

Mizerix

Active Member
Όπως βλέπεις λοιπόν κάποιοι το βλέπουν πολύ λογικό. Έμενα μου φαίνεται λογικότερο να μην φτάνουμε σε τέτοια άκραια μέτρα και ειδικά όταν η λογική και η επιστήμη έχει αποφανθεί για το τι είναι ενδεδειγμένο.

Προφανώς αλλά πέρα από το να χρησιμοποιήσω επιστημονικά δεδομένα να πείσω κάποιους συμπολίτες μου ειδικά από μια ηλικία και πάνω ότι καλό θα ήταν να κάνουν το εμβόλιο, δεν μπορώ κανέναν να τον πιάσω από το αυτί και να τον πάω στο εμβολιαστικό κέντρο. Ούτε θα κάτσω να τον χαρακτηρίσω ψεκ κλπ. Ο καθένας κάνει την επιλογή για τον εαυτό του, ας μην γελιόμαστε ποτέ δεν μας ένοιαξε τί κάνει ο διπλανός μας…
 

Kostas97

Well-Known Member
Η μεγαλη πλειοψηφια των ανεμβολιαστων ειναι ατομα μειωμενης αντιληψης.
Ακομα και οσοι φοβουνται για μακροχρονιες παρενεργειες των εμβολιων δεν αντιλαμβανονται πως σιγουρα θα κολλησουν κορωνοιο.
Απο τη στιγμη που θα κολλησεις θα εκτεθεις στην πρωτεινη ακιδα του ιου και σε αλλες 3(αν θυμαμαι καλα) πρωτεινες του ιου.
Εαν απο την αλλη εμβολιαστεις θα εκτεθεις μονο στην πρωτεινη ακιδα.

Αρα πως γινεται να φοβασαι τις μακροχρονιες παρενεργειες στην περιπτωση του εμβολιου και οχι στην περιπτωση του κωρονοιου;;

Εαν ο φοβος βρισκεται στην τεχνολογια παρασκευης του εμβολιου , κανε το J&J που με τη συγκεκριμενη τεχνολογια εχεις ηδη εμβολιαστει νεοτερος.

Φαντασιοπληκτοι και εκτος πραγματικοτητας οσοι θεωρουν το εμβολιο προβληματικο ή συνομοσιολογοι που νομιζουν οτι θα τους μπει τσιπακι.

Υ.Γ.: Προσωπικα πριν εχουμε στην κατοχη μας τοσα επιστημονικα δεδομενα, απο τον εμβολιασμο του μισου πληθυσμου σχεδον της γης, ειχα τις αμφιβολιες μου και λογω ηλικιας δεν καιγομουν να το κανω(ασχετα αν τη μερα που βρεθηκα θετικος ηταν και το ραντεβου μου).Σημερα ομως νομιζω πως καποιος πρεπει να στερειται κριτικης σκεψης αν δεν αντιλαμβανεται οτι τα δεδομενα ειναι συντριπτικα υπερ του εμβολιασμου.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το "ο καθενας μπορει να κανει τις επιλογες του" το δεχομαι απολυτα. ΟΜΩΣ οι αντιεμβολιαστες θα πρεπει να απομονωθουν και μεχρι να τελειωσει ο κωρονοιος να λειτουργουν οπως ακριβως γινοταν την περιοδο της καραντινας.
Καποιοι εμβολιαστηκαν και αποτελουν το λογο που σημερα οι ανεμβολιαστοι, μπορουν να ειναι "ελευθεροι" και να "πουλανε" θεωριες.

Στις κοινωνιες ετσι γινεται. Ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του για τις επιλογες του.
Δεν μπορει ανεμβολιαστος και εμβολιασμενος να ειναι στην ιδια μοιρα γιατι σε ενα φανταστικο συμπαν, προφανως ολοι θα προτιμουσαμε ουτε εμβολιο να καναμε και ο ιος να τελειωνε με καραντινα μιας βδομαδας στην οποια ολος ο πλανητης θα κλεινοταν μεσα :D
 

Andreas10

Active Member
Η μεγαλη πλειοψηφια των ανεμβολιαστων ειναι ατομα μειωμενης αντιληψης.
Ακομα και οσοι φοβουνται για μακροχρονιες παρενεργειες των εμβολιων δεν αντιλαμβανονται πως σιγουρα θα κολλησουν κορωνοιο.
Απο τη στιγμη που θα κολλησεις θα εκτεθεις στην πρωτεινη ακιδα του ιου και σε αλλες 3(αν θυμαμαι καλα) πρωτεινες του ιου.
Εαν απο την αλλη εμβολιαστεις θα εκτεθεις μονο στην πρωτεινη ακιδα.

Αρα πως γινεται να φοβασαι τις μακροχρονιες παρενεργειες στην περιπτωση του εμβολιου και οχι στην περιπτωση του κωρονοιου;;

Εαν ο φοβος βρισκεται στην τεχνολογια παρασκευης του εμβολιου , κανε το J&J που με τη συγκεκριμενη τεχνολογια εχεις ηδη εμβολιαστει νεοτερος.

Φαντασιοπληκτοι και εκτος πραγματικοτητας οσοι θεωρουν το εμβολιο προβληματικο ή συνομοσιολογοι που νομιζουν οτι θα τους μπει τσιπακι.
Οι παρενέργειες υπάρχουν ρε φίλε, όμως, όπως και σε όλα τα φάρμακα βέβαια. Το θέμα είναι η αξιολόγηση κόστους-οφέλους κατ' εμέ. Εκεί διαδραματίζει σημαντικό ρόλο ο θεσμός του οικογενειακού γιατρού που στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτος. Ο κάθε γιατρός θα έπρεπε να συμβουλεύει τα άτομα που έχει σε επίβλεψη και αυτός να τους δίνει το οκευ για τον εμβολιασμό. Εγώ πχ που είμαι 20 γιατί να με υποχρεώνουν να κάνω το εμβόλιο όταν οι πιθανότητες να καταλάβω κάποια μεθ ή να καταλήξω είναι απειροελαχιστες. Για να προστατέψω τους μεγαλύτερους; Ας πανε αυτοι που το έχουν ανάγκη. Εγώ προσωπικά καταλαβαίνω όσα άτομα είναι κάτω των 50 και δεν θέλουν να κάνουν το εμβόλιο. Μην ξεχνάμε οτι οριστικη έγκριση δεν έχει πάρει (πλην της φαιζερ αν δεν απατώμαι) οπότε εύλογα γεννώνται προβληματισμοί. Αν λάβουμε υπόψη μάλιστα και τις τοποθετήσεις που γίνονται απ τους ίδιους τους κατασκευαστές για αποφυγή των εμβολίων από συγκεκριμένες ηλικιακές ομάδες, ιδίως τους νέους, γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες για μυοκαρδιτιδες.
Οπότε ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Το πρόβλημα έγκειται στους ηλικιωμένους, οι οποίοι είναι απαράδεκτοι που δεν εμβολιαζονται
 

vag25

Well-Known Member
Επιπλεον δυναμιτίζουμε το κλίμα με εκφράσεις τύπου ψεκ που σκόπιμα προήλθαν από το πολιτικό χώρο και φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα .

Οι ψεκασμενοι ως εκφραση δεν ηρθε απο τον πολιτικο χωρο αλλα απο τον κοσμο που κοροιδευε συγκεκριμενους πολιτικους που πιστευαν οτι τα αεροπλανα μας ψεκαζουν. Απλα τωρα χρησιμοποιειται για τους ανεμβολιαστους/αρνητες.

Οταν ζουμε σε μια κοινωνια δομημενη, κατασκευασμενη και που εχει εξελιχθει απο την κορυφη μεχρι τα νυχια με βαση τις επιστημονικες αρχες (απο το αυτοκινητο που κυκλοφορουμε, μεχρι το by pass ξερω γω που θα σου επιτρεψει να ζησεις και την υπολοιπη ζωη σου) ειναι αστειο να ειναι καποιος αρνητης του εμβολιου το 2021.

Το 1980 εμπιστευομασταν τα εμβολια γιατι απλα πιστευαμε οτι οι γιατροι κατι γνωριζουν παραπανω απο εμας. Το 2021 μπαινει ο πετρακος στο ιντερνετ, μαζευει οτι μπουρδα βλεπει, την ερμηνευει οπως θελει, μιλαει σαν τον Ιησου και μαζευει χιλιαδες ακολουθους στην ανοησια.

Αυτος ο τυπος, ο αρνητης που δεν αφηνε τα παιδια του να πανε σχολιο, εχει 6 παιδια! Δειτε την ταινια Idiocracy. Enough said.
H πατηστε εστω την εισαγωγη, υπαρχει στο Youtube. Μου ειχε φανει αστεια οταν την ειδα, πλεον μου κανει περισσοτερο για ντοκιμαντερ.
 

Kostas97

Well-Known Member
Οι παρενέργειες υπάρχουν ρε φίλε, όμως, όπως και σε όλα τα φάρμακα βέβαια. Το θέμα είναι η αξιολόγηση κόστους-οφέλους κατ' εμέ. Εκεί διαδραματίζει σημαντικό ρόλο ο θεσμός του οικογενειακού γιατρού που στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτος. Ο κάθε γιατρός θα έπρεπε να συμβουλεύει τα άτομα που έχει σε επίβλεψη και αυτός να τους δίνει το οκευ για τον εμβολιασμό. Εγώ πχ που είμαι 20 γιατί να με υποχρεώνουν να κάνω το εμβόλιο όταν οι πιθανότητες να καταλάβω κάποια μεθ ή να καταλήξω είναι απειροελαχιστες. Για να προστατέψω τους μεγαλύτερους; Ας πανε αυτοι που το έχουν ανάγκη. Εγώ προσωπικά καταλαβαίνω όσα άτομα είναι κάτω των 50 και δεν θέλουν να κάνουν το εμβόλιο. Μην ξεχνάμε οτι οριστικη έγκριση δεν έχει πάρει (πλην της φαιζερ αν δεν απατώμαι) οπότε εύλογα γεννώνται προβληματισμοί. Αν λάβουμε υπόψη μάλιστα και τις τοποθετήσεις που γίνονται απ τους ίδιους τους κατασκευαστές για αποφυγή των εμβολίων από συγκεκριμένες ηλικιακές ομάδες, ιδίως τους νέους, γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες για μυοκαρδιτιδες.
Οπότε ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Το πρόβλημα έγκειται στους ηλικιωμένους, οι οποίοι είναι απαράδεκτοι που δεν εμβολιαζονται
Οι παρενεργειες ειναι ενα τελειως αλλο κομματι.Παρενεργειες εχει και ο κορωνοιος τον οποιο ολοι θακολλησουμε ασχετως σε τη βαθμο θα αρρωστησουμε.
Οι παρενεργειες των εμβολιων συμβαινουν λογω της τεχνολογιας παρασκευης του ή λογω της πρωτεινης ακιδας η οποια υπαρχει και στον Ιο;
Ποσες πιθανοτητες εχω να παθω στην ηλικια μου μυοκαρδιτιδα απο το εμβολιο και ποσες αν ο ιδιος κολλαγα τον ιο;
Εαν δεις πιθανοτητες θρομβωσης απο το εμβολιο και απο τον Ιο θα καταλαβεις οτι το εμβολιο ειναι και παλι 100% προτιμοτερο.

Το εμβολιο δε μας αγχωνει τοσο λογω του οτι φερει κομματι του ιου. Μας αγχωνει γιατι ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα, ενω ο ιος κατι φυσικο. Αν φυσικα αυτο αποδειχτει... :D

Και εγω θα προτιμουσα να εμβολιαστουν οι μεγαλυτεροι σε ηλικια και να τελειωνε αλλα οπως βλεπεις αυτο δε συμβαινει...
Οπως λοιπον στον πολεμο πολλες φορες τα νιατα πρεπει να παρουν τα οπλα ετσι και σημερα οι νεοι αποδειχτηκαμε ανωτεροι των περιστασεων και εχουμε εξαιρετικα ποσοστα εμβολιασμων. Αυτο μονο θετικο ειναι για το μελλον της χωρας.


Προσωπικα Αντρεα περασα κορωνοιο.Αρα σημερα εχω πιστοποιητικο νοσησης μεχρι το φλεβαρη ειμαι σαν εμβολιασμενος.
Δεν εκανα πυρετο και ημουν σχεδον ασυμπτωματικος.
Παρολα αυτα ειχα μια κοπωση σχεδον 2 βδομαδες που 10 ωρες υπνου μπορει να μη εφταναν.
Στο γυμναστηριο ημουν σχετικα αδυναμος για ενα διαστημα.

Ολα αυτα ενας ασυμπτωματικος ασθενης κορωνα. Ενας που εχει να αρρωστησει απο το δημοτικο.
Δε θελω να φανταστω πως περναει ακομα και ενας νεος που καθε χρονο ταλαιπωρειται απο γριπη λ.χ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
1636814448092.png

**Και πουθενα δεν αναφερεται οτι τη θρομβωση θα την παθει μονο καποιος που θα νοσησει βαρια. Και ενας ασυμπτωματικος με τον Ιο μπορει ξαφνικα να εκδηλωσει θρομβωση λ.χ. και να οφειλεται στον Ιο.
 

Andreas10

Active Member
Οι παρενεργειες ειναι ενα τελειως αλλο κομματι.Παρενεργειες εχει και ο κορωνοιος τον οποιο ολοι θακολλησουμε ασχετως σε τη βαθμο θα αρρωστησουμε.
Οι παρενεργειες των εμβολιων συμβαινουν λογω της τεχνολογιας παρασκευης του ή λογω της πρωτεινης ακιδας η οποια υπαρχει και στον Ιο;
Ποσες πιθανοτητες εχω να παθω στην ηλικια μου μυοκαρδιτιδα απο το εμβολιο και ποσες αν ο ιδιος κολλαγα τον ιο;
Εαν δεις πιθανοτητες θρομβωσης απο το εμβολιο και απο τον Ιο θα καταλαβεις οτι το εμβολιο ειναι και παλι 100% προτιμοτερο.

Το εμβολιο δε μας αγχωνει τοσο λογω του οτι φερει κομματι του ιου. Μας αγχωνει γιατι ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα, ενω ο ιος κατι φυσικο. Αν φυσικα αυτο αποδειχτει... :D

Και εγω θα προτιμουσα να εμβολιαστουν οι μεγαλυτεροι σε ηλικια και να τελειωνε αλλα οπως βλεπεις αυτο δε συμβαινει...
Οπως λοιπον στον πολεμο πολλες φορες τα νιατα πρεπει να παρουν τα οπλα ετσι και σημερα οι νεοι αποδειχτηκαμε ανωτεροι τον περιστασεων και εχουμε εξαιρετικα ποσοστα εμβολιασμων. Αυτο μονο θετικο ειναι για το μελλον της χωρας.


Προσωπικα Αντρεα περασα κορωνοιο.Αρα σημερα εχω πιστοποιητικο νοσησης μεχρι το φλεβαρη ειμαι σαν εμβολιασμενος.
Δεν εκανα πυρετο και ημουν σχεδον ασυμπτωματικος.
Παρολα αυτα ειχα μια κοπωση σχεδον 2 βδομαδες που 10 ωρες υπνου μπορει να μη εφταναν.
Στο γυμναστηριο ημουν σχετικα αδυναμος για ενα διαστημα.

Ολα αυτα ενας ασυμπτωματικος ασθενης κορωνα. Ενας που εχει να αρρωστησει απο το δημοτικο.
Δε θελω να φανταστω πως περναει ακομα και ενας νεος που καθε χρονο ταλαιπωρειται απο γριπη λ.χ.
Εμένα ο μόνος μου ενδοιασμός έγκειται στο ότι δεν έχει λάβει οριστική έγκριση. Δηλαδή θα ήθελα να φτάσει το 2023 για να το κάνω. Αν ήμουν 50+ θα το έκανα χωρίς 2η σκέψη και τώρα. Εν τέλει το έκανα, γιατί γνωρίζω ότι και οι παρενέργειες είναι απειροελαχιστες. Απλά αν με ρωτας, θα ήθελα να περιμένω μέχρι το 23.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Να ρωτήσω ρε παιδιά εσείς που ασχολείστε και με τα νούμερα τα οποία ως γνωστόν δεν ψεύδονται.
Σε σύγκριση με πέρσι , το αντίστοιχο 15νθήμερο που παρουσιάζετε η έξαρση των κρουσμάτων(lockdown πέρυσι) είναι ποσοστιαία χειρότερο ή καλύτερο.
Βέβαια για να προλάβω μονολεκτικές απαντήσεις του στυλ Ναι, Οχι κτλ , θα ήθελα σοβαρή απάντηση.
Τελικά ισχύει οτι το 38% των νέων εισαγωγών στα νοσοκομεία είναι εμβολιασμένοι ?
 

vlafo

Well-Known Member

bobby

Well-Known Member
Κακώς χαλάτε την ώρα σας και την διάθεση σας να πείσετε έναν αρνητή εμβολίων/ιού, ψεκ ή δεν ξέρω εγώ πως αλλιώς θέλετε να τον πείτε. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση….. μιλώ από προσωπική εμπειρία με υποτίθεται νορμαλ και σπουδαγμένο άτομο…

Στο τέλος (κάθε φορά δηλαδή που πιάναμε τέτοια κουβέντα) παραλίγο να τσακωθούμε. Δεν υπάρχει σωτηρία για αυτούς με κύριο (πλέον) λόγο ότι οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν τον κορωνοιό γιατί δεν κάνουν τεστ και δεν ξέρουν αν τον έχουν…… το 4-15% των εμβολιασμένων που μπορεί να ξανάκολλήσουν εκ των οποίων το 20-50% που είναι ασυμπτωματικοί φταίνε, όχι το 100% των ανεμβολίαστων.

Είναι επιλογή τους και θα πρέπει να υποστούν τι οποίες συνέπειες στην υγεία τους (βαριά νοσηρή, θάνατος) και στην ζωή τους (λοκνταουν, διαθεσιμότητες, απολύσεις, τεστ με χρήματα από την τσέπη τους, μη κάλυψη νοσήλειων κλπ), χωρίς διαμαρτυρίες. Και η πίτα αφάγωτη και ο σκύλος χορτάτος δεν γίνεται….

Αν και τώρα μετά από τόσα εκατομμύρια θανάτους από τον κορονοιο και δισεκατομμύρια εμβολιασμών χωρίς προβλήματα εξακολουθούν να πιστεύουν αυτά που πιστεύουν είναι άξιοι της μοίρας τους.
 

Georgie

Well-Known Member
Που να συγκριθει η Ελλαδα με τη Σουηδια και με αλλες χωρες βορειοΕυρωπαικες.
Στην Ελλαδα η εκκλησια εχει μεγαλη δυναμη...
Εμενα με εντυπωσιασαν οι Ισπανοι και οι Πορτογαλοι.

Είμαι στο Porto ένα καλοκαίρι πριν από 10 περίπου χρόνια .
Ακόμη μπορούσες να καπνίσεις στις Pub
Έχω μπει σε ένα Pub με πολλούς όρθιους και ωραία μουσική .
Δε βλέπω αναμμένα τσιγάρα και ρωτάω τη κοπέλα στο service αν επιτρέπεται το κάπνισμα .
Μου απαντάει Ναι και της εξηγώ ότι ρωτάω επειδή δε βλέπω κανέναν άλλο .

.....Οι Πορτογάλοι από θέμα ευγένειας στους μη καπνιστές καπνίζουν έξω επειδή και ο καιρός είναι καλός και βοηθάει και τις επαφές ......
Αυτή ήταν η απάντηση της !!!!!

Τρομερός λαός
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Από τη στιγμή που υπάρχουν εμβόλια θα έπρεπε να χρεώνουν τη νοσηλεία σε αυτούς που αδικαιολόγητα δεν εμβολιαστηκαν .

Είναι προκλητικό οι ψοφοδεεις ψεκαλαιοι ( α ρε @tol ) να μας αποκαλούν μπολιασμενους και να μας κουνάνε και το δάχτυλο την ώρα που χρεωνομαστε και πληρώνουμε τη βλακεία τους .
Gorgie αυτό πρέπει να το πάρεις πίσω.
Μην πέφτεις στο επίπεδο @#:eek:£¥$ τύπου Πορτοσάλτε...
 

Georgie

Well-Known Member
Gorgie αυτό πρέπει να το πάρεις πίσω.
Μην πέφτεις στο επίπεδο @#:eek:£¥$ τύπου Πορτοσάλτε...
Ποιος είναι αυτός ?
Τι να πάρω πίσω ρε Ιουλιε .
Το ψοφοδεεις ?
το ψεκαλαιοι ?
Η το να πληρώσουν τη νοσηλεία αφού το γνώριζαν και το ρίσκαραν ?
Ειδικά οι άνω των 50!
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Ποιος είναι αυτός ?
Τι να πάρω πίσω ρε Ιουλιε .
Το ψοφοδεεις ?
το ψεκαλαιοι ?
Η το να πληρώσουν τη νοσηλεία αφού το γνώριζαν και το ρίσκαραν ?
Ειδικά οι άνω των 50!
Δεν ξέρεις τον Άρη; Απαράδεκτος!
Τα περί νοσηλείας...
Με την ίδια λογική θα έπρεπε να πληρώνουν τα νοσήλια π.χ. και οι καπνιστές που πάσχουν από κάποιο σχετικό νόσημα,οι υπέρβαροι,(και πολλοί άλλοι). Ακόμη και όσοι θα μπορούσαν να αποφύγουν κάποια ασθένεια κάνοντας κάποιο προληπτικό έλεγχο που δεν έχουν κάνει.
Αφού ήταν εις γνώση τους!!!

Το πιο ενοχλητικό όμως είναι να ακούς την προτροπή αυτή από δημοσιογράφο.
Και δυστυχώς την έχουμε ακούσει.
 

tol

Well-Known Member
Με την ίδια λογική θα έπρεπε να πληρώνουν τα νοσήλια π.χ. και οι καπνιστές που πάσχουν από κάποιο σχετικό νόσημα,οι υπέρβαροι,(και πολλοί άλλοι).

Φιλε Ιουλιε, οι καπνιστες και οι υπερβαροι δεν μεταδιδουν καμια αρρωστια. Το μονο που κανουν ειναι να καταδικαζουν τον εαυτο τους σε εναν αργο θανατο.

Μεχρι πριν λιγα χρονια, βεβαια, και οι καπνιστες απεβαιναν επιζημιοι για το κοινωνικο συνολο, αλλά, επιτελους, η πολιτεια αποφασισε να επιτελεσει σωστα το εργο της με την απαγορευση του καπνισματος.

Και, φυσικα, ορθατατα ενηργησε που τους επεβαλε αυστηρους περιορισμους.

Ορθοτατα και τωρα επιβαλλονται περιορισμοι στους αρνητες. Κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι και επιεικη.

Αφου εχουν επιλεξει αυτοβουλως να ενεργουν καταστρατηγωντας τους κοινωνικους κανονες ομαλης συμβιωσης, πρεπει να ειναι ετοιμοι να υποστουν τις συνεπειες των επιλογων τους.

Δεν καταλαβαινω, λοιπον, γιατι τωρα μυξοκλαιγονται και διαμαρτυρονται;

Ας ζησουν ελευθεροι στον μικροκοσμο τους, χωρις περιορισμους, χωρις τιμωριες.

Αν, ομως, ενεργωντας για πολλοστη φορα απερισκεπτα εις βαρος των συμπολιτων τους, εχουν την απαιτηση να συμμετεχουν ανεξελεγκτα στο κοινωνικο "γιγνεσθαι", τοτε το κρατος πρεπει να παρεμβαινει αμεσα με γνωμονα την προασπιση του συλλογικου συμφεροντος.
 
Μπλουζα