Η ζωη με Covid-19

tol

Well-Known Member
Για το johnson μου έχει πει γιατρός εδώ και πολύ καιρό, όσοι το έκαναν θα τους καλέσουν να κάνουν κάποιο από τα άλλα εμβόλια γιατί έχει πολύ μικρή αποτελεσματικότητα.

Φιλε μου, επειδη παρατηρω οτι εχεις πολλους καλους συμβουλατορες γιατρους, να σε ρωτησω κατι ακομα πανω σε αυτο που αναφερεις...

Δηλαδη ο συγκεκριμενος φιλος σου γιατρος ειπε οτι οσοι εκαναν το εμβολιο johnson, εβλαψαν τον οργανισμο τους; Σε διαβεβαιωσε οτι διεπραξαν τραγικο λαθος με πιθανες αρνητικες συνεπειες για την υγεια τους; Σου ειπε οτι εξαπατηθηκαν απο τους επιστημονες και εβαλαν στον οργανισμο τους μια επικινδυνη ουσια;

Μαλλον, φιλε μου, αν τον ξαναρωτησεις (και αν, φυσικα, δεν ειναι επιστημονας αντιρρησιας συνειδησεως) θα σου απαντησει οτι καλως εκαναν το εμβολιο, εστω και αν αυτο εχει μειωμενη αποτελεσματικοτητα. Ολο αυτο το διαστημα που ειναι εμβολιασμενοι, εστω και με μικροτερη επιδραση, ειναι πολυ πιο ασφαλεις απο τους δηθεν ιδεολογους αντιεμβολιαστες.

Και πολυ απλα, καποια στιγμη μελλοντικα, θα κανουν και αλλη δοση. Και τι εγινε; Προσωπικα, εγω και ολα τα μελη της οικογενειας μου (με απολυτη προθυμια) θα κανουμε μελλοντικα οσες δοσεις προτεινει η επιστημη (ακομη και δυο φορες καθε χρονο).

Απο το να ειμαστε εντελως απροστατευτοι, απο το να αποτελουμε για τους συνανθρωπους μας πηγη κινδυνου (μεταδοσης του ιου), απο το να μην συναισθανομαστε το χρεος μας απεναντι στους συμπολιτες μας, προτιμουμε, φιλε μου, ενσυνειδητα να κανουμε, οσες φορες και αν χρειαστει, το εμβολιο.

Ισως, τελικα, οπως αντιλαμβανεσαι, εχουμε διαφορετικο τροπο σκεψης, βιοθεωριας και αντιληψης της εννοιας της "κοινωνικης ευθυνης".
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konelos

Active Member
Φιλε μου, μαλλον, δεν ενημερωθηκατε σωστα απο την παιδιατρο σας. Το συγκεκριμενο εμβολιο κατα της φυματιωσης δεν κριθηκε "αχρηστο" και "επικινδυνο". Εξαλλου, εξακολουθει να γινεται σε διαφορες κατηγοριες παιδιων.

Εσεις, δηλαδη, οταν ησαστε μικρο παιδι και κανατε το συγκεκριμενο εμβολιο, παθατε κατι; Νιωθετε οτι η ιατρικη επιστημη σας εξαπατησε και βαλατε ενα αχρηστο και επικινδυνο φαρμακο στο σωμα σας;
Προσωπικα δεν εχω καμια τετοια αρνητικη προκαταληψη κατα της επιστημης. Το γεγονος οτι εκανα το εμβολιο της φυματιωσης δεν με κανει να πιστευω πως η επιστημη με εξαπατησε και μου προκαλεσε αρνητικες συνεπειες στην υγεια μου.




Μαλλον, αντιφατικο αυτο που γραφετε. Ενω εχετε κανει ολα τα υπολοιπα εμβολια, τωρα να ειστε φανατικος αντιεμβολιαστης.

Σας ρωτω, λοιπον, οταν πριν απο 30 χρονια, ως παιδι, κανατε εμβολια, πιστευετε οτι αυτα ειχαν επαρκως δοκιμασθει και γι' αυτο ησαστε βεβαιος πως δε θα ειχαν παρενεργειες;

Με αλλα λογια δειχνατε εμπιστοσυνη στην επιστημη πριν απο τριαντα χρονια και σημερα μετα απο τοσες εξελιξεις, τοσους παγκοσμιους οργανισμους, τοσα μεσα ελεγχου, δεν την εμπιστευεστε; Μαλλον, αντιφατικος και παραλογος ο τροπος σκεψης σας. Καλημερα και να εχετε πανω απο ολα υγεια.
Ήταν λάθος διατύπωση, δεν είναι άχρηστο, είναι αχρείαστο και περιττό στις μέρες μας και στο περιβάλλον που ζουν τα παιδιά μου.
Και τις αντιβιώσεις η επιστήμη τις έχει φτιάξει, κάποιοι τις παίρνουν και δίνουν στα παιδιά τους με το κιλό , ελπίζω να μην είστε από αυτούς.
Κάτι έχετε μπερδέψει, δεν είμαι κατά του εμβολιασμού, είμαι πολύ υπέρ, σε οτιδήποτε δοκιμασμένο που θα προφυλάξει εμένα και τα παιδιά μου.
Ναι πιστεύω ότι τα σημερινά εμβόλια με τα άλματα που έχει κάνει η επιστήμη σε σχέση με πριν 50 χρόνια είναι πολύ ποιο ασφαλή, δεν παύει όμως να μην ξέρω τις μακροχρόνιες παρενέργειες και πόσο τελικά βοηθάει ο μαζικός εμβολιασμός, με κλειστά τα ματιά σε κάτι καινούργιο δεν θα πάω ούτε θα σπρώξω τα παιδιά μου.
 

tol

Well-Known Member
Ήταν λάθος διατύπωση, δεν είναι άχρηστο, είναι αχρείαστο και περιττό στις μέρες μας και στο περιβάλλον που ζουν τα παιδιά μου.
Και τις αντιβιώσεις η επιστήμη τις έχει φτιάξει, κάποιοι τις παίρνουν και δίνουν στα παιδιά τους με το κιλό , ελπίζω να μην είστε από αυτούς.
Κάτι έχετε μπερδέψει, δεν είμαι κατά του εμβολιασμού, είμαι πολύ υπέρ, σε οτιδήποτε δοκιμασμένο που θα προφυλάξει εμένα και τα παιδιά μου.
Ναι πιστεύω ότι τα σημερινά εμβόλια με τα άλματα που έχει κάνει η επιστήμη σε σχέση με πριν 50 χρόνια είναι πολύ ποιο ασφαλή, δεν παύει όμως να μην ξέρω τις μακροχρόνιες παρενέργειες και πόσο τελικά βοηθάει ο μαζικός εμβολιασμός, με κλειστά τα ματιά σε κάτι καινούργιο δεν θα πάω ούτε θα σπρώξω τα παιδιά μου.

Σεβαστη η αποψη σας. Χαρηκα για το διαλογο που ειχαμε. Σας ευχομαι καλο Σαββατοκυριακο!!!
 

konelos

Active Member
Φιλε μου, επειδη παρατηρω οτι εχεις πολλους καλους συμβουλατορες γιατρους, να σε ρωτησω κατι ακομα πανω σε αυτο που αναφερεις...

Δηλαδη ο συγκεκριμενος φιλος σου γιατρος ειπε οτι οσοι εκαναν το εμβολιο johnson, εβλαψαν τον οργανισμο τους; Σε διαβεβαιωσε οτι διεπραξαν τραγικο λαθος με πιθανες αρνητικες συνεπειες για την υγεια τους; Σου ειπε οτι εξαπατηθηκαν απο τους επιστημονες και εβαλαν στον οργανισμο τους μια επικινδυνη ουσια;

Μαλλον, φιλε μου, αν τον ξαναρωτησεις (και αν, φυσικα, δεν ειναι επιστημονας αντιρρησιας συνειδησεως) θα σου απαντησει οτι καλως εκαναν το εμβολιο, εστω και αν αυτο εχει μειωμενη αποτελεσματικοτητα. Ολο αυτο το διαστημα που ειναι εμβολιασμενοι, εστω και με μικροτερη επιδραση, ειναι πολυ πιο ασφαλεις απο τους δηθεν ιδεολογους αντιεμβολιαστες.

Και πολυ απλα, καποια στιγμη μελλοντικα, θα κανουν και αλλη δοση. Και τι εγινε; Προσωπικα, εγω και ολα τα μελη της οικογενειας μου (με απολυτη προθυμια) θα κανουμε μελλοντικα οσες δοσεις προτεινει η επιστημη (ακομη και δυο φορες καθε χρονο).

Απο το να ειμαστε εντελως απροστατευτοι, απο το να αποτελουμε για τους συνανθρωπους μας πηγη κινδυνου (μεταδοσης του ιου), απο το να μην συναισθανομαστε το χρεος μας απεναντι στους συμπολιτες μας, προτιμουμε, φιλε μου, ενσυνειδητα να κανουμε, οσες φορες και αν χρειαστει, το εμβολιο.

Ισως, τελικα, οπως αντιλαμβανεσαι, εχουμε διαφορετικο τροπο σκεψης, βιοθεωριας και αντιληψης της εννοιας της "κοινωνικης ευθυνης".
Είπα εγώ όλα αυτά που λέτε ότι είπα ;
<<Για το johnson μου έχει πει γιατρός εδώ και πολύ καιρό, όσοι το έκαναν θα τους καλέσουν να κάνουν κάποιο από τα άλλα εμβόλια γιατί έχει πολύ μικρή αποτελεσματικότητα>>.
Δεν απέχετε πολύ από τους αρνητές και τους συνωμοσιολόγους στη συμπεριφορά και μου κάνει εντύπωση , δεν είστε για διάλογο, είστε για να επιβάλλεται την άποψη σας.
Όπως δεν κάνω διάλογο με ψεκασμένους άλλο τόσο δεν μπορώ να κάνω και μαζί σας.
Παρόλα αυτά θα ήθελα μια απάντηση πως θα χτιστεί το τοίχος ανοσίας όταν εμβολιασμένος και αυτός που νόσησε δεν έχει πλήρη ανοσία σύμφωνα με την επιστήμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Σεβαστη η αποψη σας. Χαρηκα για το διαλογο που ειχαμε. Σας ευχομαι καλο Σαββατοκυριακο!!!

Δεν απέχετε πολύ από τους αρνητές και τους συνωμοσιολόγους στη συμπεριφορά και μου κάνει εντύπωση , δεν είστε για διάλογο, είστε για να επιβάλλεται την άποψη σας.
Όπως δεν κάνω διάλογο με ψεκασμένους άλλο τόσο δεν μπορώ να κάνω και μαζί σας.

Μαλιστα!!!
Ο ενας ευχαριστει για τον διαλογο που ειχε και την ανταλλαγη αποψεων και ο αλλος γραφει για "ψεκασμενους" και για επιβολη αποψεων.

Δεν πειραζει. Προσωπικα χαρηκα για τη συνομιλια μας. Να ειστε παντοτε καλα, να χαιρεστε την οικογενεια σας με υγεια και ευτυχια.
 

konelos

Active Member
Μαλιστα!!!
Ο ενας ευχαριστει για τον διαλογο που ειχε και την ανταλλαγη αποψεων και ο αλλος γραφει για "ψεκασμενους" και για επιβολη αποψεων.

Δεν πειραζει. Προσωπικα χαρηκα για τη συνομιλια μας. Να ειστε παντοτε καλα, να χαιρεστε την οικογενεια σας με υγεια και ευτυχια.
Να είστε πάντα με υγεία και σύντομα να μην χρειαστεί να ξαναγίνουν τέτοιοι διάλογοι.
 

tol

Well-Known Member
Να είστε πάντα με υγεία και σύντομα να μην χρειαστεί να ξαναγίνουν τέτοιοι διάλογοι.

Ευχαριστω πολυ.

Μακαρι, οντως, σε θεματα υγειας να μη χρειαζονται περαιτερω αναλυσεις και διαλογοι. Η υγεια ειναι το πολυτιμοτερο αγαθο. Ολα τα άλλα επονται.
Ας ξημερωνε μια μερα που ολοι οι ανθρωποι θα ηταν υγιεις και δε θα τους απασχολουσαν τετοιου ειδους προβληματα. Καλο Σαββατοκυριακο, φιλε μου.
 

Harris_G

Well-Known Member
Άλλη μια μεγάλη προσωπικότητα του αντιεμβολιαστικού κινήματος
αγαπιμοο.jpg
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλημέρες!
 

makis25

Well-Known Member
προφανως ολοι μασκες kostas97 συντομα ασχετως εμβολιου . Οπως φαινεται δεν επρεπε να βγουν και ποτε . Νομιζω αν / ισως / μολις ( διαλλεγει ο καθενας ) φτασουμε παλι σε καμια 500 σε μεθ τοτε θα μας πουν ολοι μασκες παλι παντου .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
προφανως ολοι μασκες kostas97 συντομα ασχετως εμβολιου . Οπως φαινεται δεν επρεπε να βγουν και ποτε . Νομιζω αν / ισως / μολις ( διαλλεγει ο καθενας ) φτασουμε παλι σε καμια 500 σε μεθ τοτε θα μας πουν ολοι μασκες παλι παντου .
Από πού προκύπτει το συμπέρασμα Μάκη ότι τα εμβόλια δεν έπρεπε να έχουν βγει ποτέ?
Όταν σε προστατεύουν από σοβαρή νόσηση στο 90%..
Αν με το ίδιο ιικό φορτίο δεν είχαν εμβολιαστεί τόσοι πολλοί
Θα είχαμε πολύ άσχημο έργο
 

tol

Well-Known Member
Τον ήπια από τη Velez εχθές και με χτύπησε στη πρεσβυωπια .
@makis25 άκυρο

Δεν πειραζει, φιλε Georgie, εσυ να εισαι καλα. "Παλι με χρονια, με καιρους, παλι δικα μας θα 'ναι"
Ο δικεφαλος παλι θα πεταξει προς την Αγιά Σοφιά.

ΥΓ Παρηγορητικα λογια απο εναν γαυρο...
Ειναι αυτο που λενε... "παρηγορια στον αρρωστο, μεχρι να φυγει η ψυχη του" :p :D
 

george_hatzi

Well-Known Member
@CVIAL μπορείς να μας δώσεις την ερμηνεία σου στο γιατί το Ισραήλ έχασε το momentum στον εμβολιασμό (65% first dose); Με το ρυθμό που είχε θα έπρεπε να είχε φτάσει πολύ πιο ψηλά. Έχω την αίσθηση ότι έχει να κάνει με πολιτισμικά χαρακτηριστικά και τη μη εμπιστοσύνη των Αραβο-Ισραηλινών στη κυβέρνηση. Ίσως να μας λέει κάτι και για την χώρα μας αυτό. Θα ήθελα την άποψή σου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολύ απλούστερη η εξήγηση, 0-14 ετών είναι το 28% του πληθυσμού. Αυτό το ποσοστό λέει πολλά και για την χώρα μας αλλά στο θέμα της υπογεννητικότητας που το θεωρώ Νο.1 πρόβλημα μας.
 
Μπλουζα