Η ζωη με Covid-19

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Αντίθετα δεν εμπιστεύομαι πάντα την απάντηση που δίνει η επιστήμη στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή για τα δεδομένα που έχει.

Αυτό ακριβώς.

Βρε συ tamaliamoupiso , στα 80s θα το εκανες το εμβολιο χωρις αντιρρηση, παρολο που η εξελιξη της επιστημης θα ηταν 30-40 χρονια πισω.

Δεν θα το εκανες επειδη θα ησουν αβουλος. Θα το εκανες γιατι δεν θα υπηρχε το ιντερνετ να δημιουργει 24 ωρες το 24ωρο ψευτικα διλημματα.
Παλιοτερα απλα ακολουθουσαμε την επιστημονικη συναινεση. Σημερα εχουμε την ψευδαισθηση οτι μπορουμε να γνωριζουμε περισσοτερα απο αυτην(!), γιατι διαβασαμε κατι στο facebook.

Δεν έχει λογική αυτό που λες, τότε να γυρίζαμε στην εποχή του Μεσαίωνα, κιχ και λαιμητόμος. Έχουμε ένα όπλο στα χέρια μας, αυτό της πληροφόρησης, όπως συμβαίνει και εδώ μέσα, και θα πρέπει να το χρησιμοποιούμε στο μέγιστο χωρίς φοβία στο να στεναχωρούμε κάποιους.

Σημερα η καλυτερη απαντηση ειναι τα εμβολια (mrna?). Αν σε 40 χρονια βρουν κατι ακομα καλυτερο, τι ακριβως εξυπηρετει το να το σκεφτομαστε αυτο σημερα. Εκει σε χανω. Σημερα η καλυτερη απαντηση ειναι συγκεκριμενη και ερχεται ξανα απο την επιστημη.
Σε 500 χρονια μπορει να βρεθει η αθανασια, θα τα βαλω με τους σημερινους scientists ενω κατα την διαρκεια της ζωης μου θα με σωσουν καποιες φορες με οτι εχουν? Οκ το δεχομαι, οτι αυτη τη μια φορα θα αποτυχουν. Αλλα ολοι μας θα τα περασουμε αυτα τα σταδια. Ελπιζω στα βαθια γεραματα.

Βιάζεσαι, αυτό φωνάζω από την αρχή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aris81

Well-Known Member
Καλησπέρα,,έκανα νωρίς το πρωί το δεύτερο εμβόλιο BioNTech,
δίχως καμία παρενέργεια προς στιγμήν.

Κατανοώ τις όποιες επιφυλάξεις μερίδας του κόσμου όσο αφορά την αντιμετώπιση της πανδημίας,την αποτελεσματικότητα συγκεκριμένων αποφάσεων,κ.λ.π.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι την εναντίωση στον εμβολιασμό ως μεθόδου αντιμετώπισης της κατάστασης ή πως πρόκειται για εμβόλια που
έχουν άγνωστη επίδραση στους ανθρώπους.
Τα παρανοϊκά περί νανοτσιπ,bluetooth,5G,αντίχριστου,κ.λ.π. τα παραβλέπω,μιας και αντιπροσωπεύουν μία τραγικά μικρή ομάδα του πληθυσμού.
Όμως τις προάλλες μου πέταξε το fb σαν "χιουμοριστικό" βιντεο έναν ψευτοπαπά που έλεγε τα άνωθεν
και παρατήρησα ότι στο πλήθος που τον χειροκροτούσε,υπήρχαν και μικρά παιδιά.
Κρίμα να εκτίθενται από τόσο μικρά στην απύθμενη βλακεία.

Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν υποστηρίζω κανέναν γιατρό, ούτε της πλειοψηφίας, ούτε της μειοψηφίας, εξετάζω τα δεδομένα και αποφασίζω και όχι μόνο εγώ, το 50% της ελληνικής κοινωνίας μέχρι τώρα, αν όχι όλοι, σίγουρα η συντριπτική πλειοψηφία.

Η ελληνική κοινωνία έχει δείξει σε πολλές περιπτώσεις, ειδικά στο πρόσφατο παρελθόν,ότι τα κοινωνικά αντανακλαστικά και η κρίση της
είναι ενδεικτικά της παρακμής στην οποία έχει περιέλθει.
Οπότε το 50% είναι αντιπροσωπευτικό της επικρατούσας πνευματικής παρακμής και όχι κάτι αξιοθαύμαστο.

Επίσης όπως γράφτηκε και πριν,το γεγονός πως κάποιος γιατρός εκφέρει άποψη που εναντιώνεται στην πλειοψηφία
της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας,είναι τις περισσότερες φορές ενδεικτικό για το ποιόν ή την αντιληπτική του ικανότητα.
Έχει και γιατρούς κομπογιαννίτες και γενικά ένας τίτλος σπουδών,δεν εγγυάται απαραίτητα κάτι για τα λεγόμενα κάποιου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
Έχουμε ένα όπλο στα χέρια μας, αυτό της πληροφόρησης, όπως συμβαίνει και εδώ μέσα, και θα πρέπει να το χρησιμοποιούμε στο μέγιστο χωρίς φοβία στο να στεναχωρούμε κάποιους.
Εχει σημασια να ξερεις να χρησιμοποιεις την πληροφορια. Ειμαστε μολις 10-20 χρονια στην mainstream εποχη της πληροφοριας και δεν εχει ωριμασει ολο αυτο. Οι 7 στους 10 δεν ξερουν να φιλτραρουν και νομιζουν οτι ξερουν ενω δεν ξερουν.

Υπαρχει χαος στο ποσο διαφορετικα σκεφτομαστε. Καταλαβαινω γιατι σκεφτεσαι ετσι ομως, τα ιδια ελεγα και εγω στο περιπου πριν σπουδασω επιστημη και ασχοληθω με την επιστημονικη μεθοδο. Δεν θα βρουμε ακρη και δεν χρειαζεται. Αν δεν σου αρκει οτι εχω γραψει παραπανω, δεν θα αλλαξει κατι αν συνεχισουμε να διαφωνουμε. Οι αποψεις οι δικες μου ειναι συγκεκριμενες και σταθερες πλεον, δεν μπορω να γυρισω πισω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
Επίσης όπως γράφτηκε και πριν,το γεγονός πως κάποιος γιατρός εκφέρει άποψη που εναντιώνεται στην πλειοψηφία της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας,είναι τις περισσότερες φορές ενδεικτικό για το ποιόν ή την αντιληπτική του ικανότητα. Έχει και γιατρούς κομπογιαννίτες και γενικά ένας τίτλος σπουδών,δεν εγγυάται απαραίτητα κάτι για τα λεγόμενα κάποιου.

Εδω ειναι που το χανουν οι περισσοτεροι. Σου λεει επαναστατης, εναντιωνεται στις φαρμακευτικες και στα συμφεροντα. Ομως δεν παει ετσι. Αυτος που βγαινει εκτος της συναινεσης οσον αφορα επιστημονικες απαντησεις συνηθως δεν ειναι ο επαναστατης, αλλα αυτος πχ που θα πρεπει να ελεγχθει (ειδικα αν επιμενει) για το πτυχιο του κτλ.
 

Hairy8290

New Member
Οι κινήσεις των αποστολών και των δημοσιογράφων των Ολυμπιακών Αγώνων θα παρακολουθούνται μέσω gps. Για ποια ελευθερία μιλάμε?
 

konelos

Active Member
Χθες είχα ραντεβού και εξέταση με τον καρδιολόγο μου, φυσικά μιλήσαμε για τον covid και οι απόψεις του ήταν πολύ κοντά με αυτές που έχω σχηματίσει και εγώ.
Είναι από τους πρώτους που εμβιολιάστηκε, δεν έδωσε σημασία καν ποιο εμβόλιο έκανε όπως και κανένας συνάδελφος του, όλα τα εμβόλια είναι τέλεια με απόδοση τεράστια σε σχέση με τα εμβόλια που γνωρίζαμε μέχρι τώρα, τα εμβόλια ιλαράς και ανεμοβλογιάς έχουν πολύ μεγαλύτερες παρενέργειες σε σχέση με αυτά του covid, με μεγάλα νούμερα εγκεφαλίτιδας, σε μαζικό εμβολιασμό υπάρχουν νεκροί που θα πέθαιναν έτσι κι αλλιώς, περιστατικά εγκεφαλικών και καρδιοπάθειας υπάρχουν καθημερινά και είναι πολλά.
Είναι κατά του μαζικού εμβολιασμού, είναι ανούσιο να εμβολιαστούν παιδιά και οι κάτω των 40 άντε των 45, ο κόσμος που έπρεπε να εμβολιαστεί είναι 45 + , παχύσαρκοι και όλες οι ευπαθείς ομάδες, ότι ισχύει δηλ και για την γρίπη, το ποιος θα έπρεπε να εμβολιαστεί έπρεπε να το ορίζει ο γιατρός του κάθε ασθενή και όχι η tv και η κυβέρνηση, πρώτη φορά στην ιατρική υπάρχει εμβόλιο που έχει ίδια δοσολογία από 12 χρόνων μέχρι 100+, αυτό δεν υπάρχει ούτε στα ζώα, πρώτη φορά στην ιατρική ακυρώνουν την φυσική ανοσία που την θεωρεί ανώτερη από κάθε εμβόλιο, όσοι νόσησαν δεν πρέπει να εμβολιαστούν.
Η Ελλάδα θα φτάσει 15.000 νεκρούς με εμβόλιο, χωρίς εμβόλιο είχε υπολογιστεί ότι θα έφτανε τις 20.000, Ελβετία Σουηδία δεν πήρε μέτρα και δεν απέχουν σε νεκρούς σε σχέση με εμάς που είχαμε τα ποίο σκληρά.
Σύντομα πιστεύει θα τελειώσει το πανηγύρι.
 

vag25

Well-Known Member
Στο πρωτο μερος ειναι σωστος ο γιατρος, στο δευτερο ψεκ συμφωνα με την επιστημονικη κοινοτητα.
 
  • Like
Reactions: tol

Hairsick

Active Member
Χθες είχα ραντεβού και εξέταση με τον καρδιολόγο μου, φυσικά μιλήσαμε για τον covid και οι απόψεις του ήταν πολύ κοντά με αυτές που έχω σχηματίσει και εγώ.
Είναι από τους πρώτους που εμβιολιάστηκε, δεν έδωσε σημασία καν ποιο εμβόλιο έκανε όπως και κανένας συνάδελφος του, όλα τα εμβόλια είναι τέλεια με απόδοση τεράστια σε σχέση με τα εμβόλια που γνωρίζαμε μέχρι τώρα, τα εμβόλια ιλαράς και ανεμοβλογιάς έχουν πολύ μεγαλύτερες παρενέργειες σε σχέση με αυτά του covid, με μεγάλα νούμερα εγκεφαλίτιδας, σε μαζικό εμβολιασμό υπάρχουν νεκροί που θα πέθαιναν έτσι κι αλλιώς, περιστατικά εγκεφαλικών και καρδιοπάθειας υπάρχουν καθημερινά και είναι πολλά.
Είναι κατά του μαζικού εμβολιασμού, είναι ανούσιο να εμβολιαστούν παιδιά και οι κάτω των 40 άντε των 45, ο κόσμος που έπρεπε να εμβολιαστεί είναι 45 + , παχύσαρκοι και όλες οι ευπαθείς ομάδες, ότι ισχύει δηλ και για την γρίπη, το ποιος θα έπρεπε να εμβολιαστεί έπρεπε να το ορίζει ο γιατρός του κάθε ασθενή και όχι η tv και η κυβέρνηση, πρώτη φορά στην ιατρική υπάρχει εμβόλιο που έχει ίδια δοσολογία από 12 χρόνων μέχρι 100+, αυτό δεν υπάρχει ούτε στα ζώα, πρώτη φορά στην ιατρική ακυρώνουν την φυσική ανοσία που την θεωρεί ανώτερη από κάθε εμβόλιο, όσοι νόσησαν δεν πρέπει να εμβολιαστούν.
Η Ελλάδα θα φτάσει 15.000 νεκρούς με εμβόλιο, χωρίς εμβόλιο είχε υπολογιστεί ότι θα έφτανε τις 20.000, Ελβετία Σουηδία δεν πήρε μέτρα και δεν απέχουν σε νεκρούς σε σχέση με εμάς που είχαμε τα ποίο σκληρά.
Σύντομα πιστεύει θα τελειώσει το πανηγύρι.
Αφού είναι καρδιολόγος κάτι θα ξέρει για τα εμβόλια πανδημίας! Ειδικότητα γιατί κάνουν τόσα χρόνια αν δεν πιστεύουν στην εξειδίκευση. Λίγη σοβαρότητα από όλους, ειδικά τους γιατρούς, δεν βλάπτει.
 
  • Like
Reactions: tol

konelos

Active Member
Αφού είναι καρδιολόγος κάτι θα ξέρει για τα εμβόλια πανδημίας! Ειδικότητα γιατί κάνουν τόσα χρόνια αν δεν πιστεύουν στην εξειδίκευση. Λίγη σοβαρότητα από όλους, ειδικά τους γιατρούς, δεν βλάπτει.
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις.
Ότι κακώς είναι αντίθετος με τον μαζικό εμβολιασμό;
 

Hairsick

Active Member
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις.
Ότι κακώς είναι αντίθετος με τον μαζικό εμβολιασμό;
Ο άνθρωπος είναι καρδιολόγος, πως εκφράζει τέτοιες απόψεις για άλλο αντικείμενο του κλάδου του στο οποίο δεν ειδικεύεται; Δηλ αν το θέμα ήταν οφθαλμολογικό θα είχε και εκεί άποψη; Πάντως το θέμα δεν είναι αμιγώς ιατρικό, αν συνεχίσουν να κλείνουν οι αγορές λόγω την πανδημίας, θα έχουμε άλλα δράματα…
 

konelos

Active Member
Ο άνθρωπος είναι καρδιολόγος, πως εκφράζει τέτοιες απόψεις για άλλο αντικείμενο του κλάδου του στο οποίο δεν ειδικεύεται; Δηλ αν το θέμα ήταν οφθαλμολογικό θα είχε και εκεί άποψη; Πάντως το θέμα δεν είναι αμιγώς ιατρικό, αν συνεχίσουν να κλείνουν οι αγορές λόγω την πανδημίας, θα έχουμε άλλα δράματα…
Ο γιατρός είναι καθημερινά με κρούσματα covid, δεν θα έπρεπε να έχει άποψη;
Εδώ έχει άποψη ο κάθε καραγκιόζης με χιλιάδες κόσμο να τους ακολουθεί.
Έχεις παιδιά ;
Θα τα εμβολίαζες ;
Το ποσοστό που θα δεχόταν να εμβολιάσει τα ανήλικα παιδιά του πρέπει να είναι κάτω του 5%
Παρόλο που ο γιατρός μου είπε ότι από το εμβόλιο δεν κινδυνεύει κανείς και να το κάνει, εγώ στα παιδιά μου δεν θα το έκανα με τίποτα γιατί ξέρω ότι δεν το χρειάζονται.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konelos

Active Member
Νόσησα αρχές Νοεμβρίου έκανα πριν 3 μέρες αντισώματα από περιέργεια.
 

Συνημμένα

  • 2021-07-24 00.34.40.jpg
    2021-07-24 00.34.40.jpg
    66.2 KB · Προβολές: 88

Hairsick

Active Member
Ο γιατρός είναι καθημερινά με κρούσματα covid, δεν θα έπρεπε να έχει άποψη;
Εδώ έχει άποψη ο κάθε καραγκιόζης με χιλιάδες κόσμο να τους ακολουθεί.
Έχεις παιδιά ;
Θα τα εμβολίαζες ;
Το ποσοστό που θα δεχόταν να εμβολιάσει τα ανήλικα παιδιά του πρέπει να είναι κάτω του 5%
Παρόλο που ο γιατρός μου είπε ότι από το εμβόλιο δεν κινδυνεύει κανείς και να το κάνει, εγώ στα παιδιά μου δεν θα το έκανα με τίποτα γιατί ξέρω ότι δεν το χρειάζονται.
Εννοείται πως όλοι έχουμε άποψη, πόσο μάλλον οι γιατροί, όμως ειδικότητα για το συγκεκριμένο έχουν οι επιδημιολόγοι. Το δείγμα που έχει ένας καρδιολόγος είναι πολύ μικρό για να είναι αντιπροσωπευτικό και να βγάλεις συμπέρασμα.
Το πρόβλημα είναι ότι εκφέροντας ανοικτά τη γνώμη του και επειδή είναι γιατρός ίσως παρασύρει προς την λάθος κατεύθυνση.
Τώρα ως προς εμένα, παιδιά έχω, αλλά όχι σε ηλικία εμβολιασμού ακόμη. Με έχει όμως απασχολήσει το θέμα, μιας και το ένα πλησιάζει τα 12, είμαι κάπου στην μέση. Από την μια φοβάμαι τυχόν μακροχρόνιες συνέπειες/παρενέργειες, από την άλλη σκέφτομαι ότι αν επιστρέψουν μια μέρα από το σχολείο και κανουν τεστ βγαίνοντας θετικά, τότε σίγουρα θα ευχόμουν να το είχαν κάνει…
 

Kostas97

Well-Known Member
Τα παιδια και οι νεαροι μπαινουν στο παιχνιδι του εμβολιασμου καθαρα, λογω ανικανοτητας επιτευξης ανοσιας με τους ενηλικες.
Επισης ειναι γεγονος πως ο μαζικος εμβολιασμος, οπως πραγματοποιηθηκε, δεν αποτελει ενδεδειγμενο τροπο.
Ο λογος που εγινε ειναι ο ιος ο οποιος δεν αφησε περιθωρια.
Εαν πιαναμε τα επιθυμητα ποσοστα ανοσιας εμβολιαζοντας τους ανω των 40 λ.χ. ΟΛΟΥΣ δε θα συζητουσαμε ποτε για εμβολιασμο παιδιων.
 

tol

Well-Known Member
Έχεις παιδιά ;
Θα τα εμβολίαζες ;
Το ποσοστό που θα δεχόταν να εμβολιάσει τα ανήλικα παιδιά του πρέπει να είναι κάτω του 5%

Φιλε μου, τα πιστευεις αυτα που γραφεις;
Το 90% των γονεων δεν εμβολιαζουν απο πολυ μικρη ηλικια τα παιδια τους; Πανω απο 10 εμβολια κανουν στη ζωη τους σχεδον ολα τα μικρα παιδια.

Και, επειδη ειμαστε γονεις, σε πληροφορω οτι ηδη και τα δυο μου παιδια (16 και 18 χρονων) εχουν κανει την πρωτη δοση του εμβολιου με μεγαλη χαρα/προθυμια.

Και, φυσικα, ως διευθυντης σχολειου, απο τον Σεπτεμβριο θα δωσω εναν αληθινο αγωνα, προκειμενου να πεισω τους μαθητες μου να κλεισουν τα αυτια τους στις μπαρουφες που διαβαζουν/ακουνε και να εμπιστευθουν τα επιστημονικα πορισματα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ειναι δεδομενο οτι ολοι θα κολλησουν κωρονοιο.
Το εμβολιο θετει το οργανισμο σε επαφη με μια συγκεκριμενη πρωτεινη. Την πρωτεινη ακιδα του ιου.
Εαν καποιος κολλησει κορονοιο θα ερθει σε επαφη και με αυτη καθως και με ολες τις αλλες που εχει ο ιος.
Αρα το να μιλαμε για μακροχρονιες παρενεργειες απο το εμβολιο ειναι σαν να λεμε και κορονοιο να κολλησουμε θα τις εχουμε.

Τουλαχιστον με το εμβολιο γλυτωνεις την βαρια νοσηση.
Παντως δεν ξερω αν ειδατε αλλα το J&J αποδεικνυεται πολυ υποδεεστερο σε σχεση με της PFizer και τη Astra στη μεταλλαξη Δ.
Χαρακτηριστικα διαβασα πως προστατευει οσο μια δοση.

Οποτε οποιος το σκεφτεται να ξερει απο τωρα πως μαλλο θα ακολουθησει και νεο εμβολιασμο με Moderna/Pfizer.
Εκτος και αν αλλαξουν τα δεδομενα.
 

konelos

Active Member
Φιλε μου, τα πιστευεις αυτα που γραφεις;
Το 90% των γονεων δεν εμβολιαζουν απο πολυ μικρη ηλικια τα παιδια τους; Πανω απο 10 εμβολια κανουν στη ζωη τους σχεδον ολα τα μικρα παιδια.

Και, επειδη ειμαστε γονεις, σε πληροφορω οτι ηδη και τα δυο μου παιδια (16 και 18 χρονων) εχουν κανει την πρωτη δοση του εμβολιου με μεγαλη χαρα/προθυμια.

Και, φυσικα, ως διευθυντης σχολειου, απο τον Σεπτεμβριο θα δωσω εναν αληθινο αγωνα, προκειμενου να πεισω τους μαθητες μου να κλεισουν τα αυτια τους στις μπαρουφες που διαβαζουν/ακουνε και να εμπιστευθουν τα επιστημονικα πορισματα.
Τα παιδιά μου οπως και εγώ έχουμε κάνει ότι εμβόλιο έχει μπει στο εθνικό σύστημα εμβολιασμού, τα συγκεκριμένα εμβόλια έχουν ένα χρόνο που κυκλοφορούν, δεν μπορεί να μου εξασφαλίσει κανείς ότι μακροχρόνια δεν θα υπάρχει καμία παρενέργεια, άρα για το παιδί μου δεν πρόκειται να ρισκάρω.
Είναι δικαίωμα σας να κάνετε ότι θέλετε με τα παιδιά σας, να πείτε τη γνώμη σας στους μαθητές σας είναι δεκτό, όπως θα την πουν στην αίθουσα και οι υπόλοιποι καθηγητές σας, θα ακούσουν άλλες 10 διάφορες απόψεις, από φανατισμένους υπέρ του εμβολιασμού ( αυτό μου δείχνει ο τρόπος που γράψατε) μέχρι ότι δεν υπάρχει covid.
Κάντε αγώνα να εμβολιαστούν αυτοί που το έχουν πραγματικά ανάγκη, η ίδια επιστήμη μας λέει κάθε μέρα ποιοί κινδυνεύουν.
 

konelos

Active Member
Εννοείται πως όλοι έχουμε άποψη, πόσο μάλλον οι γιατροί, όμως ειδικότητα για το συγκεκριμένο έχουν οι επιδημιολόγοι. Το δείγμα που έχει ένας καρδιολόγος είναι πολύ μικρό για να είναι αντιπροσωπευτικό και να βγάλεις συμπέρασμα.
Το πρόβλημα είναι ότι εκφέροντας ανοικτά τη γνώμη του και επειδή είναι γιατρός ίσως παρασύρει προς την λάθος κατεύθυνση.
Τώρα ως προς εμένα, παιδιά έχω, αλλά όχι σε ηλικία εμβολιασμού ακόμη. Με έχει όμως απασχολήσει το θέμα, μιας και το ένα πλησιάζει τα 12, είμαι κάπου στην μέση. Από την μια φοβάμαι τυχόν μακροχρόνιες συνέπειες/παρενέργειες, από την άλλη σκέφτομαι ότι αν επιστρέψουν μια μέρα από το σχολείο και κανουν τεστ βγαίνοντας θετικά, τότε σίγουρα θα ευχόμουν να το είχαν κάνει…
Έχω μιλήσει με πολλούς γιατρούς, διαβάζω ακούω και κρίνω, την τελική απόφαση θα την πάρει η παιδίατρος με τους γονείς, όπως πήρε την απόφαση τα παιδιά μου να μην εμβολιαστούν με το εμβόλιο της φυματίωσης γιατί πλέον δεν προσφέρει απολύτως τίποτα, η Ελλαδίτσα μας όμως έπρεπε να ξεστοκάρει, ίσως η κόρη μου να ήταν το μοναδικό παιδί στο σχολείο που δεν το έκανε, φάγαμε κράξιμο, bulling, ανεύθυνοι κτλπ, την επόμενη χρονιά καταργήθηκε ο εμβολιασμός φυματίωσης στα σχολεία.
Εκεί πήρατε θέση άραγε σαν διευθυντής κ @tol να μην βάλουν ένα άχρηστο φάρμακο οι μαθητές στον οργανισμό τους;
 

konelos

Active Member
Ειναι δεδομενο οτι ολοι θα κολλησουν κωρονοιο.
Το εμβολιο θετει το οργανισμο σε επαφη με μια συγκεκριμενη πρωτεινη. Την πρωτεινη ακιδα του ιου.
Εαν καποιος κολλησει κορονοιο θα ερθει σε επαφη και με αυτη καθως και με ολες τις αλλες που εχει ο ιος.
Αρα το να μιλαμε για μακροχρονιες παρενεργειες απο το εμβολιο ειναι σαν να λεμε και κορονοιο να κολλησουμε θα τις εχουμε.

Τουλαχιστον με το εμβολιο γλυτωνεις την βαρια νοσηση.
Παντως δεν ξερω αν ειδατε αλλα το J&J αποδεικνυεται πολυ υποδεεστερο σε σχεση με της PFizer και τη Astra στη μεταλλαξη Δ.
Χαρακτηριστικα διαβασα πως προστατευει οσο μια δοση.

Οποτε οποιος το σκεφτεται να ξερει απο τωρα πως μαλλο θα ακολουθησει και νεο εμβολιασμο με Moderna/Pfizer.
Εκτος και αν αλλαξουν τα δεδομενα.
Αν είναι δεδομένο ότι θα κολλήσουν όλοι κάτι πάει λάθος, άρα πρέπει να εμβολιαστούν αυτοί που κινδυνεύουν για να αποφύγουν την βαριά νόσηση και όχι όλοι για να δημιουργηθεί αγέλη.
Άραγε πως θα δημιουργηθεί αγέλη όταν τα εμβόλια καλύπτουν γύρω στο 60% την μετάδοση;
Πως θα δημιουργηθεί αγέλη όταν ακόμα και αυτοί που νόσησαν πρέπει να εμβολιαστούν γιατί παρόλο που νόσησαν δεν είναι ικανοί να χτίσουν τοίχος ανοσίας ;
Άρα ο όρος ανοσία της αγέλης δεν υφίσταται στην περίπτωση του covid εφόσον δεν υπάρχει ανοσία ούτε με νόσηση ούτε με εμβόλιο ;

Για το johnson μου έχει πει γιατρός εδώ και πολύ καιρό, όσοι το έκαναν θα τους καλέσουν να κάνουν κάποιο από τα άλλα εμβόλια γιατί έχει πολύ μικρή αποτελεσματικότητα.
 

tol

Well-Known Member
Εκεί πήρατε θέση άραγε σαν διευθυντής κ @tol να μην βάλουν ένα άχρηστο φάρμακο οι μαθητές στον οργανισμό τους;

Φιλε μου, μαλλον, δεν ενημερωθηκατε σωστα απο την παιδιατρο σας. Το συγκεκριμενο εμβολιο κατα της φυματιωσης δεν κριθηκε "αχρηστο" και "επικινδυνο". Εξαλλου, εξακολουθει να γινεται σε διαφορες κατηγοριες παιδιων.

Εσεις, δηλαδη, οταν ησαστε μικρο παιδι και κανατε το συγκεκριμενο εμβολιο, παθατε κατι; Νιωθετε οτι η ιατρικη επιστημη σας εξαπατησε και βαλατε ενα αχρηστο και επικινδυνο φαρμακο στο σωμα σας;
Προσωπικα δεν εχω καμια τετοια αρνητικη προκαταληψη κατα της επιστημης. Το γεγονος οτι εκανα το εμβολιο της φυματιωσης δεν με κανει να πιστευω πως η επιστημη με εξαπατησε και μου προκαλεσε αρνητικες συνεπειες στην υγεια μου.


Τα παιδιά μου οπως και εγώ έχουμε κάνει ότι εμβόλιο έχει μπει στο εθνικό σύστημα εμβολιασμού, τα συγκεκριμένα εμβόλια έχουν ένα χρόνο που κυκλοφορούν, δεν μπορεί να μου εξασφαλίσει κανείς ότι μακροχρόνια δεν θα υπάρχει καμία παρενέργεια, άρα για το παιδί μου δεν πρόκειται να ρισκάρω.

Μαλλον, αντιφατικο αυτο που γραφετε. Ενω εχετε κανει ολα τα υπολοιπα εμβολια, τωρα να ειστε φανατικος αντιεμβολιαστης.

Σας ρωτω, λοιπον, οταν πριν απο 30 χρονια, ως παιδι, κανατε εμβολια, πιστευετε οτι αυτα ειχαν επαρκως δοκιμασθει και γι' αυτο ησαστε βεβαιος πως δε θα ειχαν παρενεργειες;

Με αλλα λογια δειχνατε εμπιστοσυνη στην επιστημη πριν απο τριαντα χρονια και σημερα μετα απο τοσες εξελιξεις, τοσους παγκοσμιους οργανισμους, τοσα μεσα ελεγχου, δεν την εμπιστευεστε; Μαλλον, αντιφατικος και παραλογος ο τροπος σκεψης σας. Καλημερα και να εχετε πανω απο ολα υγεια.
 
Μπλουζα