Η ζωη με Covid-19

vag25

Well-Known Member
Για γιατρούς μιλάμε.
τοτε ειναι πιο ευκολο, γιατι οι επιστημονες εκτος εξαιρεσεων εχουν μια κοινη γραμμη. Παντα υπηρχαν λιγοι που ελεγαν κατι διαφορετικο. Αλλα οι επιστημονικες εισηγησεις δεν λειτουργουν με την λογικη των λιγων. Ευτυχως.
Φανταζεσαι? θα ειχαν θερισει την ανθρωποτητα αν ισχυε το αναποδο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Θα προσπαθήσω να τα καταφέρω. Εφόσον πολλαπλασιάζεται ταχύτερα και σε μεγάλες ποσότητες, αυξάνει τις συγκεντρώσεις του ιικου φορτίου σε αυτούς που μολύνει, κάθε βήξιμο, κάθε αναπνοή περιέχει πολύ μεγάλο ιικό φορτίο το οποίο μολύνει ευκολότερα αυτούς που έρχεται σε επαφή. O Δέλτα έχει χαρακτηριστεί "СOVID on steroids" ακριβώς για αυτό τον λόγο.
Για εξήγησε μου τι σου φαίνεται ανακόλουθο.


Αν αυξανόταν η συγκέντρωση του ιικού φορτίου σύμφωνα με την παραπάνω μελέτη τότε θα είχαμε και βαρύτερα περιστατικά αυτών που νοσούσαν καθώς αν έχουμε "παραπάνω αρρώστια" μέσα μας, είναι λογικό ακόλουθο να είμαστε και περισσότερο άρρωστοι, αντίθετα όμως η μετάλλαξη αυτή είναι ελαφρύτερης νόσησης από την αρχική.
Συνεπώς αυξυμένη μεταδοτικότητα λόγω αύξησης του ιικού φορτίου δεν ισχύει. Πρέπει να βρεθεί νέο αφήγημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tamaliamoupiso

Well-Known Member
τοτε ειναι πιο ευκολο, γιατι οι επιστημονες εκτος εξαιρεσεων εχουν μια κοινη γραμμη. Παντα υπηρχαν λιγοι που ελεγαν κατι διαφορετικο. Αλλα οι επιστημονικες εισηγησεις δεν λειτουργουν με την λογικη των λιγων. Ευτυχως.
Φανταζεσαι? θα ειχαν θερισει την ανθρωποτητα αν ισχυε το αναποδο.

Το λες και μόνος σου, κοινή γραμμή, όχι αντικειμενική αλήθεια. Να τους ακούς όλους και να βγάζεις τα συμπεράσματα μόνος σου, άντε και με τη βοήθεια φίλων, όχι πάντως κρατικοδίαιτων και λαμόγιων. Έχεις ιδέα τι γίνεται στον χώρο της ιατρικής; ιδίως αυτού του επιπέδου;, όπου τους ακουμπάς λερώνεσαι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν αυξανόταν η συγκέντρωση του ιικού φορτίου σύμφωνα με την παραπάνω μελέτη τότε θα είχαμε και βαρύτερα περιστατικά αυτών που νοσούσαν καθώς αν έχουμε "παραπάνω αρρώστια" μέσα μας, είναι λογικό ακόλουθο να είμαστε και περισσότερο άρρωστοι, αντίθετα όμως η μετάλλαξη αυτή είναι ελαφρύτερης νόσησης από την αρχική.
Συνεπώς αυξυμένη μεταδοτικότητα λόγω αύξησης του ιικού φορτίου δεν ισχύει. Πρέπει να βρεθεί νέο αφήγημα.

Η αυξημένη συγκέντρωση δεν σημαίνει αναγκαστικά "βαρύτερο" περιστατικό, αλλά πιο σίγουρη νόσηση/μεταδοτικότητα αφού το ιικό φορτίο που εισπνέεις δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει το αμυντικό σου σύστημα στην περίμετρο (μύτη/στόμα). Το αν είναι ελαφρύτερη ή μη η νόσηση είναι πολυπαραγοντικό φαινόμενο και εξαρτάται από πολλούς παραμέτρους (ηλικία, υπεραντίδραση του ανοσοποιητικού, υποκείμενα νοσήματα, κλπ). Για την Δέλτα δεν υπάρχει ακόμα επαρκής τεκμηρίωση αν είναι ελαφρύτερη ή όχι, αλλά συνήθως οι πιο μεταδοτικές τείνουν να είναι γενικά ελαφρύτερες. Αυτή η γενική αρχή δεν είναι σίγουρο ότι όμως ότι ισχύει και εδώ. Μένει να αποδειχθεί.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Η αυξημένη συγκέντρωση δεν σημαίνει αναγκαστικά "βαρύτερο" περιστατικό, αλλά πιο σίγουρη νόσηση/μεταδοτικότητα αφού το ιικό φορτίο που εισπνέεις δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει το αμυντικό σου σύστημα στην περίμετρο (μύτη/στόμα).

Γιατί δεν σημαίνει αναγκαστικά βαρύτερο περιστατικό στον ξενιστή;

Το αν είναι ελαφρύτερη ή μη η νόσηση είναι πολυπαραγοντικό φαινόμενο και εξαρτάται από πολλούς παραμέτρους (ηλικία, υπεραντίδραση του ανοσοποιητικού, υποκείμενα νοσήματα, κλπ).

Το ίδιο δείγμα με τον αρχικό ιό. Δεν άλλαξε ξαφνικά ο πληθυσμός της γης!

Για την Δέλτα δεν υπάρχει ακόμα επαρκής τεκμηρίωση αν είναι ελαφρύτερη ή όχι, αλλά συνήθως οι πιο μεταδοτικές τείνουν να είναι γενικά ελαφρύτερες. Αυτή η γενική αρχή δεν είναι σίγουρο ότι όμως ότι ισχύει και εδώ. Μένει να αποδειχθεί.

Οι επιστήμονες μέχρι χθες αυτό έλεγαν, τουλάχιστον οι τηλεμαϊδανοί, άλλαξε κάτι σήμερα;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατί δεν σημαίνει αναγκαστικά βαρύτερο περιστατικό στον ξενιστή;



Το ίδιο δείγμα με τον αρχικό ιό. Δεν άλλαξε ξαφνικά ο πληθυσμός της γης!



Οι επιστήμονες μέχρι χθες αυτό έλεγαν, τουλάχιστον οι τηλεμαϊδανοί, άλλαξε κάτι σήμερα;

1. Σε οποιονδήποτε.
2. Συμφωνώ.
3. Δεν παρακολουθώ τηλεόραση οπότε...
 

vag25

Well-Known Member
Το λες και μόνος σου, κοινή γραμμή, όχι αντικειμενική αλήθεια. Να τους ακούς όλους και να βγάζεις τα συμπεράσματα μόνος σου, άντε και με τη βοήθεια φίλων, όχι πάντως κρατικοδίαιτων και λαμόγιων. Έχεις ιδέα τι γίνεται στον χώρο της ιατρικής; ιδίως αυτού του επιπέδου;, όπου τους ακουμπάς λερώνεσαι.
Noμιζω φίλε μου ότι το πρόβλημα ξεκινάει γιατί υπάρχει άγνοια.

Γίνονται επιστημονικές έρευνες, βγαίνει επιστημονική συναινεση (δηλαδή κοινή συμφωνία με βάση τη συντριπτική πλειοψηφία των αποτελεσματων) και ακολουθούμε τις επιστημονικές εισήγησεις. Αυτή είναι η αντικειμενικοτερη αλήθεια που μπορείς να εχεις σήμερα.

Αν επιλέγαμε να ακούμε κάθε φορά τον κάθε αντίρρησια γιατρο που είναι η εξαίρεση, θα ειχαμε θέρισει την μισή ανθρωπότητα.

Δεν βγάζουμε εμείς συμπεράσματα και δεν μπορούμε να βγάλουμε. Η επιστήμη το κάνει για εμάς αυτό. Δυστυχώς τα social media (ειδικα την τελευταια δεκαετία) μας εχουν κανει να πιστεύουμε ότι γνωρίζουμε τα πάντα και ότι έχουμε ικανότητες που δεν έχουμε.
 

tol

Well-Known Member
Τα ίδια βιβλία δεν διαβάζουν όλοι και δεν έχουν όλοι τα ίδια χρόνια σπουδών; εκτός αν οι μελλοντικά καλοί του συστήματος έχουν διαφορετική ύλη!

Φιλε μου, επειδη εδω και μερες παρακολουθω τα γραφομενα σου, εχω αντιληφθει οτι εχεις μια εσφαλμενη αντιληψη της πραγματικοτητας.

Νομιζεις και το υποστηριζεις με φανατισμο οτι οι λιγοι ιατροι που τασσονται κατα του εμβολιου εχουν απολυτη γνωση και η αποψη τους εχει την ιδια αξια με το συνολο της επιστημονικης κοινοτητας που τασσεται υπερ των εμβολιασμων.

Ειναι δυνατον να πιστευεις αυτα που γραφεις; Επειδη δηλαδη καποιος ειναι ιατρος, θεωρεις οτι εχει απολυτο δικιο, οταν αντιτιθεται σε παγκοσμιως κοινες ιατρικες αποψεις;

Για να σου αποδειξω οτι σφαλλεις, σου παραθετω το παρακατω δημοσιευμα. Η δηθεν γιατρος στη Λαρισα που "ανεβηκε στα καγκελα", για να παρασυρει εσενα και τους ομοϊδεατες σου με τις μπαρουφες της για τις παρενεργειες του εμβολιου...



ΥΓ Και ο πασιγνωστος πλεον "γελωτοποιος" της τηλεορασης (και πιθανως ινδαλμα πολλων ιδεολογων αντιεμβολιαστων), ο Δημοσθενης Λιακοπουλος, επιστημονας Φυσικος ειναι. Εχει πτυχιο του Αριστοτελειου πανεπιστημιου. Υποτιθεται οτι εχει διαβασει εκατονταδες βιβλια. Ομως, αυτο ελειπε ενας νοημων ανθρωπος να παρει στα σοβαρα τις ασυναρτησιες που εκστομιζει καθε τρεις και λιγο. Αυτα που ισχυριζεται παραπεμπουν σε ατομο με σοβαρη πνευματικη διαταραχη...κοινως για το Δαφνι, για ζουρλομανδυα. Κι ομως υπαρχουν πολλοι που εχουν ως ευαγγελιο οσα τραγελαφικα κατεβαζει η κουτρα του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Noμιζω φίλε μου ότι το πρόβλημα ξεκινάει γιατί υπάρχει άγνοια.

Γίνονται επιστημονικές έρευνες, βγαίνει επιστημονική συναινεση (δηλαδή κοινή συμφωνία με βάση τη συντριπτική πλειοψηφία των αποτελεσματων) και ακολουθούμε τις επιστημονικές εισήγησεις. Αυτή είναι η αντικειμενικοτερη αλήθεια που μπορείς να εχεις σήμερα.

Αν επιλέγαμε να ακούμε κάθε φορά τον κάθε αντίρρησια γιατρο που είναι η εξαίρεση, θα ειχαμε θέρισει την μισή ανθρωπότητα.

Δεν βγάζουμε εμείς συμπεράσματα και δεν μπορούμε να βγάλουμε. Η επιστήμη το κάνει για εμάς αυτό. Δυστυχώς τα social media (ειδικα την τελευταια δεκαετία) μας εχουν κανει να πιστεύουμε ότι γνωρίζουμε τα πάντα και ότι έχουμε ικανότητες που δεν έχουμε.
Φιλε μου, επειδη εδω και μερες παρακολουθω τα γραφομενα σου, εχω αντιληφθει οτι εχεις μια εσφαλμενη αντιληψη της πραγματικοτητας.

Νομιζεις και το υποστηριζεις με φανατισμο οτι οι λιγοι ιατροι που τασσονται κατα του εμβολιου εχουν απολυτη γνωση και η αποψη τους εχει την ιδια αξια με το συνολο της επιστημονικης κοινοτητας που τασσεται υπερ των εμβολιασμων.

Ειναι δυνατον να πιστευεις αυτα που γραφεις; Επειδη δηλαδη καποιος ειναι ιατρος, θεωρεις οτι εχει απολυτο δικιο, οταν αντιτιθεται σε παγκοσμιως κοινες ιατρικες αποψεις;

Για να σου αποδειξω οτι σφαλλεις, σου παραθετω το παρακατω δημοσιευμα. Η δηθεν γιατρος στη Λαρισα που "ανεβηκε στα καγκελα", για να παρασυρει εσενα και τους ομοϊδεατες σου με τις μπαρουφες της για τις παρενεργειες του εμβολιου...



ΥΓ Και ο πασιγνωστος πλεον "γελωτοποιος" της τηλεορασης (και πιθανως ινδαλμα πολλων ιδεολογων αντιεμβολιαστων), ο Δημοσθενης Λιακοπουλος, επιστημονας Φυσικος ειναι. Εχει πτυχιο του Αριστοτελειου πανεπιστημιου. Υποτιθεται οτι εχει διαβασει εκατονταδες βιβλια. Ομως, αυτο ελειπε ενας νοημων ανθρωπος να παρει στα σοβαρα τις ασυναρτησιες που εκστομιζει καθε τρεις και λιγο. Αυτα που ισχυριζεται παραπεμπουν σε ατομο με σοβαρη πνευματικη διαταραχη...κοινως για το Δαφνι, για ζουρλομανδυα. Κι ομως υπαρχουν πολλοι που εχουν ως ευαγγελιο οσα τραγελαφικα κατεβαζει η κουτρα του.


Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν υποστηρίζω κανέναν γιατρό, ούτε της πλειοψηφίας, ούτε της μειοψηφίας, εξετάζω τα δεδομένα και αποφασίζω και όχι μόνο εγώ, το 50% της ελληνικής κοινωνίας μέχρι τώρα, αν όχι όλοι, σίγουρα η συντριπτική πλειοψηφία. Αυτό που με κάνει να ανησυχώ είναι η τεράστια επιθυμίας σας, όπως και των επιστημόνων της μίας πλευράς, να εμβολιαστούμε υποχρεωτικά, όλος ο πληθυσμός, υγιής και μη, χωρίς να γνωρίζουμε.
α) τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε. Δεν ξέρουμε ακόμα την προέλευση του ιού,
β) γιατί ένα φάρμακο (εμβόλιο) το οποίο φτιάχτηκε για να προφυλάσσει ζωές σκοτώνει,
γ) τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες του εμβολίου για τις οποίες κανένας από τους υπερθεματιστές δεν αποκλείει,
δ) την επιστημονική πολιτική που θα ακολουθηθεί στα εμβόλια
Εξ όλων των ανωτέρω, καθώς και με βάση τα όσα συμβαίνουν στις πλέον εμβολιασμένες χώρες, Ισραήλ, Ην. Βασίλειο, όπως και προσφάτως στο από τα πλέον εμβολιασμένα νησιά μας, η δική μου άποψη μέχρι να αποτυπωθούν επαρκώς τα παραπάνω, είναι οι υποχρεωτικοί εμβολιασμοί να αφορούν στις ευπαθείς ομάδες και στην τρίτη ηλικία, και αυτό ακολουθώ χωρίς να λέω σε κανέναν τι να κάνει. Υποθέτω εσείς τα έχετε λύσει, για να μπορείτε ελαφρά την καρδία να προτείνετε την προφύλαξη από την ασθένεια την οποία δεν γνωρίζουμε, μέσω των εμβολίων των οποίων την αποτελεσματικότητα επίσης δεν γνωρίζουμε.
 

vag25

Well-Known Member
Βρε συ tamaliamoupiso , στα 80s θα το εκανες το εμβολιο χωρις αντιρρηση, παρολο που η εξελιξη της επιστημης θα ηταν 30-40 χρονια πισω.

Δεν θα το εκανες επειδη θα ησουν αβουλος. Θα το εκανες γιατι δεν θα υπηρχε το ιντερνετ να δημιουργει 24 ωρες το 24ωρο ψευτικα διλημματα.
Παλιοτερα απλα ακολουθουσαμε την επιστημονικη συναινεση. Σημερα εχουμε την ψευδαισθηση οτι μπορουμε να γνωριζουμε περισσοτερα απο αυτην(!), γιατι διαβασαμε κατι στο facebook.

Ολα αυτα τα ερωτηματα που βαζεις υπηρχαν Χ100 παλιοτερα για οποιοδηποτε φαρμακο-εμβολιο. Η επιστημη ποτε δεν εγγυαται κατι ουτε τωρα το κανει. Βρες μου ενα paper που να γραφει στο conclusion ''αυτο ισχυει, τελος''.
Συνηθως χρησιμοποιουν λεξεις οπως ''ισως'' ''φαινεται οτι'' κτλ.
Παρ'ολο που εχουν κατα 99.9999% παντα την καλυτερη απαντηση για οποιοδηποτε ερωτημα, εχουν την ταπεινοτητα και κυριως ευθυνη να μην εκφραζονται ποτε με σιγουρια. Και αυτο δεν γινεται μονο για αυτα τα εμβολια. Παντα γινοταν και θα γινεται.

Οπου βλεπεις να εκφραζεται κατι με περισσεια σιγουρια για αυτη τη κατασταση, θα προτεινα να το βαζεις στα ποδια. Πχ παρατηρησε πως μιλανε καποιοι απο τους απειροελαχιστους αντιρρησιες γιατρους...
Just saying.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν υποστηρίζω κανέναν γιατρό, ούτε της πλειοψηφίας, ούτε της μειοψηφίας, εξετάζω τα δεδομένα και αποφασίζω και όχι μόνο εγώ, το 50% της ελληνικής κοινωνίας μέχρι τώρα, αν όχι όλοι, σίγουρα η συντριπτική πλειοψηφία. Αυτό που με κάνει να ανησυχώ είναι η τεράστια επιθυμίας σας, όπως και των επιστημόνων της μίας πλευράς, να εμβολιαστούμε υποχρεωτικά, όλος ο πληθυσμός, υγιής και μη, χωρίς να γνωρίζουμε.
α) τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε. Δεν ξέρουμε ακόμα την προέλευση του ιού,
β) γιατί ένα φάρμακο (εμβόλιο) το οποίο φτιάχτηκε για να προφυλάσσει ζωές σκοτώνει,
γ) τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες του εμβολίου για τις οποίες κανένας από τους υπερθεματιστές δεν αποκλείει,
δ) την επιστημονική πολιτική που θα ακολουθηθεί στα εμβόλια
Εξ όλων των ανωτέρω, καθώς και με βάση τα όσα συμβαίνουν στις πλέον εμβολιασμένες χώρες, Ισραήλ, Ην. Βασίλειο, όπως και προσφάτως στο από τα πλέον εμβολιασμένα νησιά μας, η δική μου άποψη μέχρι να αποτυπωθούν επαρκώς τα παραπάνω, είναι οι υποχρεωτικοί εμβολιασμοί να αφορούν στις ευπαθείς ομάδες και στην τρίτη ηλικία, και αυτό ακολουθώ χωρίς να λέω σε κανέναν τι να κάνει. Υποθέτω εσείς τα έχετε λύσει, για να μπορείτε ελαφρά την καρδία να προτείνετε την προφύλαξη από την ασθένεια την οποία δεν γνωρίζουμε, μέσω των εμβολίων των οποίων την αποτελεσματικότητα επίσης δεν γνωρίζουμε.
Βρε συ tamaliamoupiso , στα 80s θα το εκανες το εμβολιο χωρις αντιρρηση, παρολο που η εξελιξη της επιστημης θα ηταν 30-40 χρονια πισω.

Δεν θα το εκανες επειδη θα ησουν αβουλος. Θα το εκανες γιατι δεν θα υπηρχε το ιντερνετ να δημιουργει 24 ωρες το 24ωρο ψευτικα διλημματα.
Παλιοτερα απλα ακολουθουσαμε την επιστημονικη συναινεση. Σημερα εχουμε την ψευδαισθηση οτι μπορουμε να γνωριζουμε περισσοτερα απο αυτην(!), γιατι διαβασαμε κατι στο facebook.

Ολα αυτα τα ερωτηματα που βαζεις υπηρχαν Χ100 παλιοτερα για οποιοδηποτε φαρμακο-εμβολιο. Η επιστημη ποτε δεν εγγυαται κατι ουτε τωρα το κανει. Βρες μου ενα paper που να γραφει στο conclusion ''αυτο ισχυει, τελος''.
Συνηθως χρησιμοποιουν λεξεις οπως ''ισως'' ''φαινεται οτι'' κτλ.
Παρ'ολο που εχουν κατα 99.9999% παντα την καλυτερη απαντηση για οποιοδηποτε ερωτημα, εχουν την ταπεινοτητα και κυριως ευθυνη να μην εκφραζονται ποτε με σιγουρια. Και αυτο δεν γινεται μονο για αυτα τα εμβολια. Παντα γινοταν και θα γινεται.

Οπου βλεπεις να εκφραζεται κατι με σιγουρια, θα προτεινα να το βαζεις στα ποδια. Πχ παρατηρησε πως μιλανε καποιοι απο τους απειροελαχιστους αντιρρησιες γιατρους...
Just saying.


.
Vag άλλα λέει αυτός που ζητάει τα μαλλιά του πίσω και σε άλλα του απαντας.
Αν δεν βιαζόσουν να απαντήσεις θα έβλεπες πόσα κοινά σημεία έχετε.
Αν δεν υπήρχε το internet ίσως εσύ, εγώ κ πολλοί άλλοι σήμερα να κυκλοφορούσαμε με τα μαλλιά της bibi bo.
 

vag25

Well-Known Member
Vag άλλα λέει αυτός που ζητάει τα μαλλιά του πίσω και σε άλλα του απαντας.
Αν δεν βιαζόσουν να απαντήσεις θα έβλεπες πόσα κοινά σημεία έχετε.
Αν δεν υπήρχε το internet ίσως εσύ, εγώ κ πολλοί άλλοι σήμερα να κυκλοφορούσαμε με τα μαλλιά της bibi bo.
Ισως δεν καταλαβες τι εγραψα τοτε (η βιαστηκες εσυ), γιατι εγω δεν βλεπω κανενα κοινο σημειο.
αν θες μπορεις να μου πεις ποιο ειναι αυτο, περισσοτερο για να σου εξηγησω ακομα πιο αναλυτικα το γιατι δεν υπαρχει καποιο.

Το τελευταιο που λες ειναι εντελως ασχετο. Δεν αμφισβητω τα οφελη του ιντερνετ. Εγραψα για ψευτικα διλημματα. Που αυτο προυποθετει να υπαρχουν οι δυο πλευρες. Δηλαδη πχ ψεκασμενες υποθεσεις και οι επιστημονικες εισηγησεις.
Για να γινω ακομα πιο αναλυτικος. Νιανια :p

Τι σημαινει διλημμα?
η κατάσταση στην οποία βρίσκεται κάποιος όταν έχει δύο ή περισσότερες επιλογές που όμως είναι και οι δύο αβέβαιες ή παρουσιαζουν και οι δύο δυσκολίες
Aυτο το διλημμα στο οποιο μπαινει ο ταμαλλιαμουπισω το χαρακτηρισα ψευτικο.

Με βλεπεις να βαζω το νερο του καματερου στο κεφαλι μου η περιμενω ποτε να αρχισω φινα? Αστοχο το τελευταιο λοιπον. Το ιντερνετ ειναι εξαιρετικα σημαντικο εργαλειο, αν ξερεις να το χρησιμοποιησεις. Αλλιως μπορει να καταληξεις με αλουμινοχαρτο στο κεφαλι η ....να μην κανεις το εμβολιο :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Ισως δεν καταλαβες τι εγραψα τοτε (η βιαστηκες εσυ), γιατι εγω δεν βλεπω κανενα κοινο σημειο.
αν θες μπορεις να μου πεις ποιο ειναι αυτο, περισσοτερο για να σου εξηγησω ακομα πιο αναλυτικα το γιατι δεν υπαρχει καποιο.

Το τελευταιο που λες ειναι εντελως ασχετο. Δεν αμφισβητω τα οφελη του ιντερνετ. Εγραψα για ψευτικα διλημματα. Που αυτο προυποθετει να υπαρχουν οι δυο πλευρες. Δηλαδη ψεκασμενες υποθεσεις και οι επιστημονικες εισηγησεις.
Για να γινω ακομα πιο αναλυτικος. Νιανια :p

Τι σημαινει διλημμα?
η κατάσταση στην οποία βρίσκεται κάποιος όταν έχει δύο ή περισσότερες επιλογές που όμως είναι και οι δύο αβέβαιες ή παρουσιαζουν και οι δύο δυσκολίες

Με βλεπεις να βαζω το νερο του καματερου στο κεφαλι μου η να περιμενω ποτε να αρχισω φινα? Αστοχο το τελευταιο λοιπον. Το ιντερνετ ειναι εξαιρετικα σημαντικο εργαλειο. Αν ξερεις να το χρησιμοποιησεις. Αλλιως μπορει να καταληξεις με αλουμινοχαρτο στο κεφαλι.
Εγώ βλέπω οτι και αυτός μια χαρά ασπάζεται την επιστήμη.
Το να φάει οτι του σερβίρεται αμάσητο δεν γουστάρει.
Ευχαριστώ και για το μάθημα περι διλλήματος :p
Δεν βάζεις το νεράκι του Καματερού, αλλά για να κουμπώσεις φίνα, παρακολουθείς εδώ κ μια 10ετία το φόρουμ.
 

vag25

Well-Known Member
Εγώ βλέπω οτι και αυτός μια χαρά ασπάζεται την επιστήμη.
Το να φάει οτι του σερβίρεται αμάσητο δεν γουστάρει.
Με συγχωρεις αλλα ουτε εσυ ουτε ο φιλος ασπαζεστε την επιστημη κατα την ταπεινη μου αποψη.
Δεν μπορει οι επιστημονικες εισηγησεις να χαρακτηριζονται ως ''τρωω κατι αμασητο'' και η ρητορικη 'γρηγορη πετρακου' να ειναι ευπεπτη.


Δεν βάζεις το νεράκι του Καματερού, αλλά για να κουμπώσεις φίνα, παρακολουθείς εδώ κ μια 10ετία το φόρουμ.
Δεν μου προκαλει εκπληξη το σχολιο. Οπως εχεις την dunning kruger ψευδαισθηση οτι γνωριζεις περισσοτερα απο την επιστημη, ετσι νομιζεις οτι γνωριζεις και εμενα.

1)γνωριζεις πως ηταν το μαλλι μου πριν 10 χρονια. Πως ειναι σημερα.
2)γνωριζεις αν ειχα η οχι τις ιδιες αποψεις για την επιστημη 10 χρονια πριν.
3)γνωριζεις ποτε πηρα διαγνωση για Dupa (Μαιο?) απο λορενζο και εκανε την αναγκη της φιναστεριδης κατα τον ιδιο αναγκαια αν θελω το μαλλι μου στο μελλον. (Και απο τοτε αναγνωριζω οτι ειναι φοβια δικη μου μη ρεαλιστικη για φινα, κατι που εσυ δεν κανεις για το εμβολιο αλλα προτιμας να κοροιδευεις τον εαυτο σου παιρνοντας το μερος της ψεκασμενης πλευρας. Δεν ειναι κακο να φοβασαι 'μη ρεαλιστικα' φιλε μου, αρκει να καταλαβαινεις τι σου γινεται)
4) Γνωριζεις οτι χωρις dupa πιθανοτατα δεν θα χρειαζομουν/σκεφτομουν ΠΟΤΕ φινα, ποσο μαλλον πριν 3-5-10 χρονια.

Τα ξερεις ολα απο οτι φαινεται (η μαλλον οχι?) και για μενα και για τον covid και για τα εμβολια. Τι να ξερω εγω για την ζωη μου και οι επιστημονες για την επιστημη τους.

Επισης βαζεις στο ιδιο καζανι ενα ζητημα υγειας μου και κοινωνικης ευθυνης μου με μια αποφαση για τα μαλλια μου (που τολμησα κιολας να την επεξεργαστω 2 μηνες) :/
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Με συγχωρεις αλλα ουτε εσυ ουτε ο φιλος ασπαζεστε την επιστημη κατα την ταπεινη μου αποψη.
Δεν μπορει οι επιστημονικες εισηγησεις να ειναι ''τρωω κατι αμασητο'' και η ρητορικη 'γρηγορη πετρακου' ευπεπτη.



Δεν μου προκαλει εκπληξη το σχολιο. Οπως εχεις την dunning kruger ψευδαισθηση οτι γνωριζεις περισσοτερα απο την επιστημη, ετσι νομιζεις οτι γνωριζεις και εμενα.

1)γνωριζεις πως ηταν το μαλλι μου πριν 10 χρονια. Πως ειναι σημερα.
2)γνωριζεις οτι ειχα τις ιδιες αποψεις για την επιστημη 10 χρονια πριν.
3)γνωριζεις ποτε πηρα διαγνωση για Dupa (Μαιο?) απο λορενζο και εκανε την αναγκη της φιναστεριδης κατα τον ιδιο αναγκαια αν θελω το μαλλι μου στο μελλον. (Και απο τοτε αναγνωριζω σε ποστ μου οτι ειναι φοβια δικη μου μη ρεαλιστικη κατι που εσυ δεν κανεις για το εμβολιο αλλα προτιμας να κοροιδευεις τον εαυτο σου παιρνοντας το μερος της ψεκασμενης πλευρας. Δεν ειναι κακο να φοβασαι 'μη ρεαλιστικα' φιλε μου)
4) Γνωριζεις οτι χωρις dupa πιθανοτατα δεν θα χρειαζομουν σημερα φινα, ποσο μαλλον πριν 3-5-10 χρονια.

Τα ξερεις ολα απο οτι φαινεται και για μενα και για τον covid και για τα εμβολια. Τι να ξερω εγω για την ζωη μου και οι επιστημονες για την επιστημη τους.

Επισης βαζεις στο ιδιο καζανι ενα θεμα υγειας μου και κοινωνικης ευθυνης μου με μια αποφαση για τα μαλλια μου. :/
Φίλε vag πρέπει να σου πω οτι δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν απο το φόρουμ, αν και χαρά μου θα ήταν να γνωριστώ με κάποιους στα πλαίσια της κοινωνικής συναναστροφής.
Δεν σε ξέρω, δεν έχω δεί φώτο σου, δεν γνωρίζω το ακριβές προβλημά σου και δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ το πρόβλημα οποιουδήποτε, για να καταφέρω χτύπημα κάτω απο την ζώνη. Οπότε θα σε παρακαλούσα να μην έχεις δεύτερες σκέψεις οτι αυτά στα λέω επι προσωπικού για να σε θίξω. Αν μπορούσα να σου ευχηθώ πέραν απο υγεία και "άνετη" τσέπη, θα ήταν να δείς το κεφάλι σου όσο τριχωτό το επιθυμείς.
Η διαφωνία μας και είναι η τελευταία φορά που θα το πω, δεν είναι οτι δεν εμπιστεύομαι την επιστήμη ως απάντηση,
Αντίθετα δεν εμπιστεύομαι πάντα την απάντηση που δίνει η επιστήμη στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή για τα δεδομένα που έχει.
Ένα παράδειγμα επι του φόρουμ, πόσα χρόνια δοξαζόταν η fut σε αντίθεση με την fue και κοίτα τα δεδομένα σήμερα (Με τα τότε δεδομένα όλοι έπρεπε να είναι με ενα χαμόγελο στο πίσω μέρος της κεφαλής τους ). Ενδιαφέρον νήμα είναι με την fue του trixofilos στον kesser(2009 αν δεν απατώμαι) , διαβασέ το και θα επαληθευτώ.
Ανέφερα το ψάξιμο που έκανες για την φίνα λοιπόν όχι για να σε μειώσω, αλλά για να δείξω οτι μια απόφαση δεν παίρνετε εν θερμώ, ακόμα και αν οι φόβοι μας δεν είναι ρεαλιστικοί όπως λες.
Επίσης για τις φορές που ανέβασα κάτι, αντι να το ψάξεις, το θεώρησες ψεκιά επειδή δεν συνηγορεί με την τυφλή πίστη στα εκάστοτε αποτελέσματα της επιστήμης. Σε λίγες μέρες που θα με επισκεφτεί ένα παλικάρι απο το φόρουμ και θα είναι και η πρώτη προσωπική γνωριμία απο εδώ, θα του γνωρίσω απο κοντά ένα "παιδί της Θαλιδομίδης" και ας μεταφέρει την εμπειρία του μετά στο φόρουμ αν θέλει.
Εν κατακλείδι θεωρώ οτι εσύ βγάζεις περισσότερα συμπεράσματα για μένα παρα εγώ για σένα, παραυτα δεν έχω τίποτα να χωρίσω μαζί σου.
Υ.Γ Δεν ακούω τον Πετράκο ούτε όταν λαλεί ούτε όταν μιλεί
 

vag25

Well-Known Member
Aν και διαφωνω με καποια απο αυτα που εγραψες σου δινω ενα λαικ, γιατι αναγνωρισες οτι δεν ακουστηκε ωραιο αυτο για την φινα. :)
Και sorry γιατι ηταν καπως επιθετικο το μηνυμα μου.

Αντίθετα δεν εμπιστεύομαι πάντα την απάντηση που δίνει η επιστήμη στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή για τα δεδομένα που έχει.
Ένα παράδειγμα επι του φόρουμ, πόσα χρόνια δοξαζόταν η fut σε αντίθεση με την fue και κοίτα τα δεδομένα σήμερα (Με τα τότε δεδομένα όλοι έπρεπε να είναι με ενα χαμόγελο στο πίσω μέρος της κεφαλής τους ).

Aν και παλι δεν μιλαμε για θεμα υγειας, ωστε να εχουμε τον εξονυχιστικο ελεγχο/ερευνα πχ εμβολιων, η fut και παλι ηταν η καλυτερη απαντηση εκεινη την δεδομενη χρονικη στιγμη. Με τα δεδομενα που ειχαν. Και οχι μονο ηταν η καλυτερη, σημερα φαινεται οτι αντεχει στον χρονο και δινει καλυτερες λυσεις σε μεγαλυτερα προβληματα. Αν δεν κανω λαθος οι αμερικανοι ειναι ακομα σε fut. Εχω την αισθηση οτι θα μπει πιο δυναμικα στο παιχνιδι συνδυαστικα.

Σημερα η καλυτερη απαντηση ειναι τα εμβολια (mrna?). Αν σε 40 χρονια βρουν κατι ακομα καλυτερο, τι ακριβως εξυπηρετει το να το σκεφτομαστε αυτο σημερα. Εκει σε χανω. Σημερα η καλυτερη απαντηση ειναι συγκεκριμενη και ερχεται ξανα απο την επιστημη.
Σε 500 χρονια μπορει να βρεθει η αθανασια, θα τα βαλω με τους σημερινους scientists ενω κατα την διαρκεια της ζωης μου θα με σωσουν καποιες φορες με οτι εχουν? Οκ το δεχομαι, οτι αυτη τη μια φορα θα αποτυχουν. Αλλα ολοι μας θα τα περασουμε αυτα τα σταδια. Ελπιζω στα βαθια γεραματα.

Δεν υπαρχει τυφλη πιστη, το ειπα και παραπανω.
Η επιστημη ποτε δεν εγγυαται κατι ουτε τωρα το κανει. Βρες μου ενα paper που να γραφει στο conclusion ''αυτο ισχυει, τελος''.
Συνηθως χρησιμοποιουν λεξεις οπως ''ισως'' ''φαινεται οτι'' κτλ.
Παρ'ολο που εχουν κατα 99.9999% παντα την καλυτερη απαντηση για οποιοδηποτε ερωτημα, εχουν την ταπεινοτητα και κυριως ευθυνη να μην εκφραζονται ποτε με σιγουρια. Και αυτο δεν γινεται μονο για αυτα τα εμβολια. Παντα γινοταν και θα γινεται.

Και επισης οι εξαιρεσεις οπως εχω πει επιβεβεβαιωνουν τον κανονα. Οτι δηλαδη σωστα επιλεξαμε την επιστημονικη συναινεση καθε φορα. Και οφειλουμε να το κανουμε ξανα και ξανα αν χρειαστει. Οποτε με τα μεμονομενα παραδειγματα δεν θα αλλαξει κατι.
Εγω συμφωνω αλλωστε οτι δεν υπαρχει τελεια απαντηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Aν και διαφωνω με καποια απο αυτα που εγραψες σου δινω ενα λαικ, γιατι αναγνωρισες οτι δεν ακουστηκε ωραιο αυτο για την φινα. :)
Και sorry γιατι ηταν καπως επιθετικο το μηνυμα μου.



Aν και παλι δεν μιλαμε για θεμα υγειας, ωστε να εχουμε τον εξονυχιστικο ελεγχο/ερευνα πχ εμβολιων, η fut και παλι ηταν η καλυτερη απαντηση εκεινη την δεδομενη χρονικη στιγμη. Με τα δεδομενα που ειχαν. Και οχι μονο ηταν η καλυτερη, σημερα φαινεται οτι αντεχει στον χρονο και δινει καλυτερες λυσεις σε μεγαλυτερα προβληματα. Αν δεν κανω λαθος οι αμερικανοι ειναι ακομα σε fut. Εχω την αισθηση οτι θα μπει πιο δυναμικα στο παιχνιδι συνδυαστικα.

Σημερα η καλυτερη απαντηση ειναι τα εμβολια (mrna?). Αν σε 40 χρονια βρουν κατι ακομα καλυτερο, τι ακριβως εξυπηρετει το να το σκεφτομαστε αυτο σημερα. Εκει σε χανω. Σημερα η καλυτερη απαντηση ειναι συγκεκριμενη και ερχεται ξανα απο την επιστημη.
Σε 500 χρονια μπορει να βρεθει η αθανασια, θα τα βαλω με τους σημερινους scientists ενω κατα την διαρκεια της ζωης μου θα με σωσουν καποιες φορες με οτι εχουν? Οκ το δεχομαι, οτι αυτη τη μια φορα θα αποτυχουν. Αλλα ολοι μας θα τα περασουμε αυτα τα σταδια, ελπιζω στα βαθια γεραματα.

Δεν υπαρχει τυφλη πιστη, το ειπα και παραπανω.


Και επισης οι εξαιρεσεις οπως εχω πει επιβεβεβαιωνουν τον κανονα. Οτι δηλαδη σωστα επιλεξαμε την επιστημονικη συναινεση καθε φορα. Και οφειλουμε να το κανουμε ξανα και ξανα αν χρειαστει. Οποτε με τα μεμονομενα παραδειγματα δεν θα αλλαξει κατι.
Εγω συμφωνω αλλωστε οτι δεν υπαρχει τελεια απαντηση.
Σου δίνω και εγώ το Like γιατί κατάλαβες οτι δεν σε στήνω στον τοίχο ;)
Θα τις λύσουμε τις διαφωνίες μας ή θα συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε , όταν με το καλό πιούμε ένα καφέ.
Τα περιστατικά που ανέφερα δεν είναι εξαιρέσεις στον κανόνα αλλά συνέπεια της έλλειψης επαρκούς επιστημονικής έρευνας.
Τα παιδιά της Θαλιδομήδης ήταν τουλάχιστον 10.000 επίσημα καταγεγραμμένα και το φάρμακο το έπαιρναν οι μητέρες τους (συνταγογραφημένο) όχι για να σώσουν την κύηση, αλλά για να μην έχουν ναυτίες και τάση για έμετο.
Τεσπα vag , ωραίοι άνθρωποι να είμαστε και όλα τα άλλα θα τα βρούμε.
 

vag25

Well-Known Member
Oταν λεω μεμονωμενο βαζω απο κατω και αυτο το ενδεχομενο (ελλειψης επαρκούς επιστημονικής έρευνας) ή και οποιοδηποτε αλλο. Αλλα μιλαμε και για 60-70 χρονια πριν ετσι? Αυτο το λαθος (η οπως το ονομασουμε) που εγινε τοτε το θεωρω απιθανο προσωπικα να επαναληφθει σημερα.

Κατα τα αλλα θα συμφωνησω. Καλη και η διαφωνια, εχει να προσφερει αυτη:)
 
Μπλουζα