Η ζωη με Covid-19

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Προφανέστατα θα υπάρξει μπαμ. Μόνο αντίδοτο είναι οι εμβολιασμοί και η προφύλαξη η οποία όμως πλέον γίνεται πολύ δυσκολότερη με τέτοια μεταδοτικότητα.
Αν ισχ'υει η αστρονομική μεταδοτικότητα, δεν προλαβαίνετε ο εμβολιασμός.
Αν ισχύει οτι περνάει "αναίμακτα" σε σχέση με to πρώτο στέλεχος covid θα φανεί σε 2 εβδομάδες
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για όλον τον πληθυσμό όχι αλλά μπορείς να περιορίσεις πολύ σημαντικά την ζημία συνεχίζοντας ακάθεκτα τους εμβολιασμούς σε συνδυασμό με κάποια περιοριστικά μέτρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dim d

Well-Known Member
Φιλε Γιωργο, σου το αντιστρεφω....ο κλασικος ξενοφοβικος Ελληναρας που για αλλη μια φορα ριχνει την πετρα του αναθεματος στους αλλοδαπους. Οι ξενοι φταινε για ολα. Οι Ελληνες ειναι αγιοι.

Για ολα φταινε οι Αλβανοι, οι Τουρκοι, οι Γερμανοι, η Μερκελ...ο Χατζηπετρης.

Για ολα φταινε οι βαρβαροι.

Ποτέ εμεις οι ιδιοι. Ολα αυτα που βλεπουμε καθημερινα με τα παρτι εκατονταδων Ελληνων νεαρων "ιδεολογων" ανεμβολιαστων (παστωμενων σαν σαρδελες) ειναι χαλκευμενα απο τα κατευθυνομενα Μ.Μ.Ε.
καλα και οι ηλικιες 50+ στους εμβολιασμους, που ειναι κι πιο ευαλωτες δεν λες οτι το αντιμετωπισαν κι με σοβαροτητα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Θα σου πω εγώ τι είναι Γιώργο, ΔΕΛΤΑ. Στην παρέα του γιου μου 15 θετικοί σε δέλτα σε Αθηνα, κολλήσανε σε παραλία για 1 λεπτό συνομιλία σε απόσταση 1 μέτρο έξω με αέρα. Όλα φυσικά ανεμβολίαστα. Τουρίστας ούτε για δείγμα. Όλοι Έλληνες. Είναι εκείνος ο «ρήμαδης»δείκτης μεταδοτικότητας που έχει αρχίσει και κάνει πάρτι. Ένας κολλάει άλλους 100 για πλάκα στο δρόμο σε 15-20 δευτερόλεπτα.
Δεν μπορεί πάλι με το άνοιγμα των συνόρων να έχουμε έξαρση τυχαία....δεν είναι σύμπτωση αυτό ....και μια χαρά εισέρχονται οι τουρίστες με κορονοιο..... Το είδα εγώ στην Λευκάδα.... Στην Χίο εδώ με τους Αμερικανούς οι οποίοι ήρθαν και κατρακύλησαμε πάλι ..... Το είδες με την Γαλατασαράι οι οποίοι δήθεν κάνανε μοριακό πριν έρθουν αλλά αρνήθηκαν εδώ το ραπίντ και στο γυρισμό είχαν θετικούς στην ομάδα απ' όσο μαθεύτηκε (γι αυτό και αρνήθηκαν)....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλε Γιωργο, σου το αντιστρεφω....ο κλασικος ξενοφοβικος Ελληναρας που για αλλη μια φορα ριχνει την πετρα του αναθεματος στους αλλοδαπους. Οι ξενοι φταινε για ολα. Οι Ελληνες ειναι αγιοι.

Για ολα φταινε οι Αλβανοι, οι Τουρκοι, οι Γερμανοι, η Μερκελ...ο Χατζηπετρης.

Για ολα φταινε οι βαρβαροι.

Ποτέ εμεις οι ιδιοι. Ολα αυτα που βλεπουμε καθημερινα με τα παρτι εκατονταδων Ελληνων νεαρων "ιδεολογων" ανεμβολιαστων (παστωμενων σαν σαρδελες) ειναι χαλκευμενα απο τα κατευθυνομενα Μ.Μ.Ε.
Παρά είσαι ανθελληνας.... Τα πάρτι που λες για τα παιδάκια που είναι μέσα στις κ@@@λες και δεν μπορείς να τα κρατήσεις βάλε τα μέσα στα μαγαζιά να τα ελέγχεις .....και λειτουργεί η οικονομία και ξέρεις που θα τους βρεις και αν τηρούν τα μέτρα .....αλλά τώρα τι να συζητάμε .... ψιλά γράμματα...
 

Georgie

Well-Known Member
Όλοι θα τον έχουν τσιμπήσει μέχρι το Δεκέμβριο.
Η σκέψη μου είναι στις χώρες που δεν έχουν πρόσβαση στα εμβόλια .
Να δούμε τι θα ζήσουμε !
Έχω ένα κάρβουνο ψέκαλεο γνωστό
Κολλημένο με μοναστήρια και τέτοια
Λαλιστατος αρνητής πριν
Κόλλησε τον Covid έμεινε 1 μήνα στο νοσοκομείο και εδώ και 3 μήνες δε μπορεί να πάρει τα πόδια του .
Κιχ βέβαια δε κάνει τώρα περί εμβολίων .
 
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν μπορεί πάλι με το άνοιγμα των συνόρων να έχουμε έξαρση τυχαία....δεν είναι σύμπτωση αυτό ....και μια χαρά εισέρχονται οι τουρίστες με κορονοιο..... Το είδα εγώ στην Λευκάδα.... Στην Χίο εδώ με τους Αμερικανούς οι οποίοι ήρθαν και κατρακύλησαμε πάλι ..... Το είδες με την Γαλατασαράι οι οποίοι δήθεν κάνανε μοριακό πριν έρθουν αλλά αρνήθηκαν εδώ το ραπίντ και στο γυρισμό είχαν θετικούς στην ομάδα απ' όσο μαθεύτηκε (γι αυτό και αρνήθηκαν)....

Γιατί στο Ισραήλ που ΔΕΝ υπάρχουν τουρίστες (γιατί ΔΕΝ επιτρέπονται ακόμα οι τουριστικές βίζες) έχει έξαρση ο ΔΕΛΤΑ? Γιατί απλούστατα είναι τόσο μεταδοτικός που την τρως από παντού και με τουρίστες και χωρίς τουρίστες. Η λύση πλέον δεν είναι η προφύλαξη αλλά ΜΟΝΟ οι εμβολιασμοί. Αλλιώς game over. Θα δεχτείς ότι θα κολλήσει ένα μεγάλο ποσοστό όλων των ανεμβολίαστων με τις γνωστές συνέπειες. Τα έχουμε γράψει τόσες φορές, δεν θέλετε να το καταλάβετε μην το καταλαβαίνετε. Εσύ και ο Στράτος θεωρείτε ότι θα σβήσετε την φωτιά με νεροπίστολο (Γαύδος, μάσκες, απαγόρευση τουρισμού, κλπ). Αυτά ήταν οκ last year, this year με τον ΔΕΛΤΑ ξεχάστε τα. To παιχνίδι παίζετε αλλιώς. Στο Ισραήλ δεν τους πολυενδιαφέρει η ΔΕΛΤΑ γιατί ξέρουν ότι δεν θα υπάρξει πίεση στα νοσοκομεία ούτε στις ΜΕΘ αφού έχουν εμβολιαστεί οι άνω των 60 σε ποσοστό 95%. Εδώ εμείς κοιτάμε και αναλύουμε ακόμα τα ιστολόγια των ΖΩΝΤΑΝΩΝ Ελλήνων.
 

konelos

Active Member
Έχω νοσήσει το Νοέμβριο με covid, δεν έφτασα νοσοκομείο αλλά πέρασα 3 μέρες με φρικτούς πόνους, ξέρω δυστυχώς άνθρωπους που έφυγαν από τη ζωή, έχω γνωστούς που πέρασαν μεγάλο ζόρι 15-20 μέρες με οξυγόνο, άλλος 6 μήνες παίρνει ακόμα εισπνεόμενα λόγο ζημιάς στα πνευμόνια, δυστυχώς έχω γνωστό 40 χρόνων που πέθανε την επόμενη μέρα αφού έκανε astra εμβόλιο.
Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να κάνω οποιαδήποτε εμβόλιο για covid, θα πάω από βδομάδα να κάνω αντισώματα να δω τι θα δείξουν, προσπαθώ να τρενάρω τον εμβολιασμό όσο ποιο πολύ με παίρνει για να δω τις εξελίξεις που συνεχώς αλλάζουν.
Εχω βαρεθεί να διαβάζω έρευνες και περιστατικά, να κάθομαι να ψάχνω πόσο έγκυρα είναι όσα γράφονται, περιμένω να δω σε 7-10 μέρες πόσο θα ανέβουν ΜΕΘ και νεκροί, περιμένω την Αγγλία να δω πως θα πάει που λέει θα τα αφήσει όλα ελεύθερα.
Είναι απίστευτο αυτό που ζούμε δυστυχώς.
 

tol

Well-Known Member
Παρά είσαι ανθελληνας....

Αν νομιζεις, φιλε Γιωργο, οτι αληθινος πατριωτισμος ειναι να κατηγορεις συνεχεια, οπως κάνεις εσυ, τους ξενους για ολα τα δεινα που εμεις οι ιδιοι προκαλουμε, τοτε εισαι πολυ γελασμενος.

Επισης, ειναι οξυμωρο να χαρακτηριζεις "ανθελληνα" καποιον που εχει θεσει σκοπο ζωης και πασχιζει καθημερινα να διδασκει την ελληνικη ιστορια, παραδοση και πολιτισμο, δεκαετιες τωρα, στους νεους της χωρας μας.

Οταν μαθεις να διακρινεις τις εννοιες σοβινισμος και φιλοπατρια, τοτε κατηγορησε τους αλλους για ανθελληνες.

Ο πατριωτισμος, φιλε μου, ειναι αμεσα συνυφασμενος με τον σεβασμο της διαφορετικοτητας, με την αρμονικη συνυπαρξη λαων και πολιτισμων. Απεναντιας, τα σχολια που κατα καιρους εχεις γραψεις, αποπνεουν ενα ξενοφοβικο μισος και το μονο που κάνεις ειναι να αναζητας συνεχεια εξιλαστηρια θυματα στους αλλους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Στην περιπτωση του κωρονοιου δυο επιλογες εχω.
Κολλαω / Κανω εμβολιο.
Πρωτα θα κοιταξω απο τα μεχρι τωρα δεδομενα αν κολλησω ποσες πιθανοτητες εχω να παθω κατι και ποσες με το εμβολιο και στη συνεχεια αναλογως ποιο ειναι και το κοινο καλο θα αποφασισω.

Εγω νομιζω συζηταμε ακομα, γιατι καποιοι νομιζουν οτι υπαρχει η πιθανοτητα να μη κολλησουν... κατι που ειναι ανεφικτο.


Σωστή η σκέψη σου, ελέγχω τα δεδομένα που με αφορούν, και μετά αποφασίζω. Στο τελευταίο θα διαφωνήσω, δύο χρόνια τώρα δεν κόλλησες, αν προσέχεις/ουμε, η καθημερινότητα έδειξε πως δύσκολα κολλάς.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Φίλε για να το καταλάβεις.
Επειδή είμαι μηχανόβιος 30χρόνια,αλλά μηχανόβιος όχι έχω τα λεφτά και πήγα και πήρα μηχανή όπως οι περισσότεροι,πάντα το σκέφτεσαι στο πίσω μέρος του μυαλού σου,απλά κοιτάς να το αποβάλλεις μετατρέποντας το σε εγρήγορση.Αν σκεφτείς ότι αυτός που οδηγάει μηχανή είναι μελλοθάνατος,είμαι τυχερός που ζω ακόμα και έχω φτάσει σε αυτή την ηλικία.
Και για το εμβόλιο το σκέφτεσαι μήπως αυτό,μήπως εκείνο αλλά είναι πιο πολύ η ασφάλεια που αισθάνεσαι παρά ο φόβος.
Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω μια και με το φόβο έχω άλλη αντίληψη και αίσθηση.


Δεν προτείνεις όμως στους άλλους να αποκτήσουν μηχανή.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Όχι, δεν σκεφτόμαστε τίποτα, όπως δεν σκεφτόμαστε και το ότι κάτι μπορεί να συμβεί με το εμβόλιο όταν διαβάζουμε για τέτοιες πιθανότητες παρενεργειών (θρομβώσεις, κλπ). Αυτά τα λέμε για τους άλλους που έχουν αμφιβολίες για το εμβόλιο και παρόλαυτα παίρνουν κάθε μέρα μεγαλύτερα ρίσκα. Μου θυμίζει κάτι που είπε ο Λορένζο σε ένα παιδί που του είπε σε ένα consultation όταν αρνήθηκε να πάρει φίνα και του εξήγησε ότι δεν έχει πιεί ποτέ στην ζωή του αναψυκτικό και δεν έχει πάρει ούτε ασπιρίνη. Σε αυτή την περίπτωση του εξήγησε το σέβομαι και δεν επιμένω. Το ίδιο κάνω και με σένα.


Σε ευχαριστώ.
 

vag25

Well-Known Member
Σωστή η σκέψη σου, ελέγχω τα δεδομένα που με αφορούν, και μετά αποφασίζω. Στο τελευταίο θα διαφωνήσω, δύο χρόνια τώρα δεν κόλλησες, αν προσέχεις/ουμε, η καθημερινότητα έδειξε πως δύσκολα κολλάς.

απλα φιλε tamaliamoupiso, τα δεδομενα εχουν αλλαξει με τον ΔΕΛΤΑ.
 

vlafo

Well-Known Member
Δεν προτείνεις όμως στους άλλους να αποκτήσουν μηχανή.
Δεν προτείνω γιατί αν δεις τα στατιστικά και τους κινδύνους που εγκυμονούν είναι πολύ περισσότεροι,συντριπτικά θα έλεγα από τα οφέλη της ευχαρίστησης και της εξοικονόμησης χρόνου.
Νούμερα είναι όλα και στην ιατρική και παντού,εκεί βγάζεις τα ασφαλή συμπεράσματα.
Αν είμαι τώρα ο ένας στα 1000.000 που θα φύγω οκ ήταν το γραφτό.
Παντού τα ίδια ισχύουν δεν αλλάζει αυτό.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αν νομιζεις, φιλε Γιωργο, οτι αληθινος πατριωτισμος ειναι να κατηγορεις συνεχεια, οπως κάνεις εσυ, τους ξενους για ολα τα δεινα που εμεις οι ιδιοι προκαλουμε, τοτε εισαι πολυ γελασμενος.

Επισης, ειναι οξυμωρο να χαρακτηριζεις "ανθελληνα" καποιον που εχει θεσει σκοπο ζωης και πασχιζει καθημερινα να διδασκει την ελληνικη ιστορια, παραδοση και πολιτισμο, δεκαετιες τωρα, στους νεους της χωρας μας.

Οταν μαθεις να διακρινεις τις εννοιες σοβινισμος και φιλοπατρια, τοτε κατηγορησε τους αλλους για ανθελληνες.

Ο πατριωτισμος, φιλε μου, ειναι αμεσα συνυφασμενος με τον σεβασμο της διαφορετικοτητας, με την αρμονικη συνυπαρξη λαων και πολιτισμων. Απεναντιας, τα σχολια που κατα καιρους εχεις γραψεις, αποπνεουν ενα ξενοφοβικο μισος και το μονο που κάνεις ειναι να αναζητας συνεχεια εξιλαστηρια θυματα στους αλλους.
θα σου πω απλα εναν πολυ ενδιαφερον στατιστικο. το 42% τον ελληνων εχει εμβολιαστει πληρως οταν ο μ.ο. στην ευρωπη ειναι 40%... πιο το προβλημα σου με τον ελληναρα?αυτη η ερωτηση παει και σε ενα και σε ολους τους υπερμαχους της "υποχρεωτικοτητας" .... δεν φταιει για ολα τα δυνα ο ελληναρας τολ...σ αρεσει δεν σ αρεσει αναζητησε τις ευθυνες αλλου... τουλαχιστον για το συγκεκριμενο θεμα.....
 

Kostas97

Well-Known Member
Το αρθρο δεν διευκρινιζει εαν ηταν πληρως εμβολιασμενοι ή οχι οι νοσουντες βαρια.
Ή κατα ποσο κολλησαν πριν το εμβολιο και απλα εμβολιαστηκαν μετα.
"Eπίσης το 61,1% των ασθενών σε σοβαρή κατάσταση επίσης είχαν εμβολιαστεί.
Οι ασθενείς σε σοβαρή κατάσταση είναι 54 δηλαδή οι 33 από τους 54 ασθενείς σε βαριά κατάσταση είχαν εμβολιαστεί.
"

Υ.Γ.: δεν ξερω την αξιοπιστια της συγκρεκριμενης ιστοσελιδας, τυχαια την βρηκα απο αναδημοσιευση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
1626426040011.png

Κεντρα δισκεδασης(ειτε υπαιθρια ειτε κλειστα) μονο εμβολιασμενων και παρολα αυτα, μονο καθημενοι.
Κινηματογραφοι και Θεατρα με μασκα και εμβολιο.

Ξεκινησαν εντωμεταξυ να βγαινουν παλι οι πολιτικοι στις τηλεορασεις με μασκες...

Αυτα ειναι τα προνομια που ακουγαμε για εμβολιασμενους ;;
 

Georgie

Well-Known Member
Προβολή συνημμένου 38180
Κεντρα δισκεδασης(ειτε υπαιθρια ειτε κλειστα) μονο εμβολιασμενων και παρολα αυτα, μονο καθημενοι.
Κινηματογραφοι και Θεατρα με μασκα και εμβολιο.

Ξεκινησαν εντωμεταξυ να βγαινουν παλι οι πολιτικοι στις τηλεορασεις με μασκες...

Αυτα ειναι τα προνομια που ακουγαμε για εμβολιασμενους ;;
Και στην Ιρλανδία το ίδιο ακριβώς
Επίσης στους εξωτερικούς χώρους το κάπνισμα απαγορεύεται για να μην ενθαρρύνετε η περαιτέρω παραμονή .
 
Μπλουζα