Η ζωη με Covid-19

Kostas97

Well-Known Member
Δηλαδή για να καταλάβω πως σκέφτεστε εσείς οι άλλοι, πριν μπείτε στο αεροπλάνο λέτε έχω 1 στις 185.000 περιπτώσεις να σκοτωθώ, λες να είναι η σημερινή; Πηγαίνεις με τη μοτοσυκλέτα στο σπίτι, πριν παίρνεις τη γυναίκα σου ή τους γονείς σου και τους λες, μπορεί να έρθω, μπορεί και μη, καθώς έχω 1 πιθανότητα στις 50 να σκοτωθώ σήμερα, το ίδιο με το αμάξι, το ίδιο με το τραίνο κοκ, ή σας βγαίνει μόνο στα εμβόλια;
Στην περιπτωση του κωρονοιου δυο επιλογες εχω.
Κολλαω / Κανω εμβολιο.
Πρωτα θα κοιταξω απο τα μεχρι τωρα δεδομενα αν κολλησω ποσες πιθανοτητες εχω να παθω κατι και ποσες με το εμβολιο και στη συνεχεια αναλογως ποιο ειναι και το κοινο καλο θα αποφασισω.

Εγω νομιζω συζηταμε ακομα, γιατι καποιοι νομιζουν οτι υπαρχει η πιθανοτητα να μη κολλησουν... κατι που ειναι ανεφικτο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Στην περιπτωση του κωρονοιου δυο επιλογες εχω.
Κολλαω / Κανω εμβολιο.
Πρωτα θα κοιταξω απο τα μεχρι τωρα δεδομενα αν κολλησω ποσες πιθανοτητες εχω να παθω κατι και ποσες με το εμβολιο και στη συνεχεια αναλογως ποιο ειναι και το κοινο καλο θα αποφασισω.

Εγω νομιζω συζηταμε ακομα, γιατι καποιοι νομιζουν οτι υπαρχει η πιθανοτητα να μη κολλησουν... κατι που ειναι ανεφικτο.
Και εγώ αυτό πιστεύω, όλοι θα νοσήσουν
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δηλαδή για να καταλάβω πως σκέφτεστε εσείς οι άλλοι, πριν μπείτε στο αεροπλάνο λέτε έχω 1 στις 185.000 περιπτώσεις να σκοτωθώ, λες να είναι η σημερινή; Πηγαίνεις με τη μοτοσυκλέτα στο σπίτι, πριν παίρνεις τη γυναίκα σου ή τους γονείς σου και τους λες, μπορεί να έρθω, μπορεί και μη, καθώς έχω 1 πιθανότητα στις 50 να σκοτωθώ σήμερα, το ίδιο με το αμάξι, το ίδιο με το τραίνο κοκ, ή σας βγαίνει μόνο στα εμβόλια;

Όχι, δεν σκεφτόμαστε τίποτα, όπως δεν σκεφτόμαστε και το ότι κάτι μπορεί να συμβεί με το εμβόλιο όταν διαβάζουμε για τέτοιες πιθανότητες παρενεργειών (θρομβώσεις, κλπ). Αυτά τα λέμε για τους άλλους που έχουν αμφιβολίες για το εμβόλιο και παρόλαυτα παίρνουν κάθε μέρα μεγαλύτερα ρίσκα. Μου θυμίζει κάτι που είπε ο Λορένζο σε ένα παιδί που του είπε σε ένα consultation όταν αρνήθηκε να πάρει φίνα και του εξήγησε ότι δεν έχει πιεί ποτέ στην ζωή του αναψυκτικό και δεν έχει πάρει ούτε ασπιρίνη. Σε αυτή την περίπτωση του εξήγησε το σέβομαι και δεν επιμένω. Το ίδιο κάνω και με σένα.
 

vlafo

Well-Known Member
Δηλαδή για να καταλάβω πως σκέφτεστε εσείς οι άλλοι, πριν μπείτε στο αεροπλάνο λέτε έχω 1 στις 185.000 περιπτώσεις να σκοτωθώ, λες να είναι η σημερινή; Πηγαίνεις με τη μοτοσυκλέτα στο σπίτι, πριν παίρνεις τη γυναίκα σου ή τους γονείς σου και τους λες, μπορεί να έρθω, μπορεί και μη, καθώς έχω 1 πιθανότητα στις 50 να σκοτωθώ σήμερα, το ίδιο με το αμάξι, το ίδιο με το τραίνο κοκ, ή σας βγαίνει μόνο στα εμβόλια;
Φίλε για να το καταλάβεις.
Επειδή είμαι μηχανόβιος 30χρόνια,αλλά μηχανόβιος όχι έχω τα λεφτά και πήγα και πήρα μηχανή όπως οι περισσότεροι,πάντα το σκέφτεσαι στο πίσω μέρος του μυαλού σου,απλά κοιτάς να το αποβάλλεις μετατρέποντας το σε εγρήγορση.Αν σκεφτείς ότι αυτός που οδηγάει μηχανή είναι μελλοθάνατος,είμαι τυχερός που ζω ακόμα και έχω φτάσει σε αυτή την ηλικία.
Και για το εμβόλιο το σκέφτεσαι μήπως αυτό,μήπως εκείνο αλλά είναι πιο πολύ η ασφάλεια που αισθάνεσαι παρά ο φόβος.
Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω μια και με το φόβο έχω άλλη αντίληψη και αίσθηση.
 

oreo

Well-Known Member
Φίλε για να το καταλάβεις.
Επειδή είμαι μηχανόβιος 30χρόνια,αλλά μηχανόβιος όχι έχω τα λεφτά και πήγα και πήρα μηχανή όπως οι περισσότεροι,πάντα το σκέφτεσαι στο πίσω μέρος του μυαλού σου,απλά κοιτάς να το αποβάλλεις μετατρέποντας το σε εγρήγορση.Αν σκεφτείς ότι αυτός που οδηγάει μηχανή είναι μελλοθάνατος,είμαι τυχερός που ζω ακόμα και έχω φτάσει σε αυτή την ηλικία.
Και για το εμβόλιο το σκέφτεσαι μήπως αυτό,μήπως εκείνο αλλά είναι πιο πολύ η ασφάλεια που αισθάνεσαι παρά ο φόβος.
Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω μια και με το φόβο έχω άλλη αντίληψη και αίσθηση.
Α εσύ είσαι ατίθασο νιάτο :cool:
 

Panos1982

Well-Known Member
Η φαση εμβολιαστες εναντιων αντιεμβολιαστων ειναι καπως ετσι...

20210714_181618.jpg
 

vag25

Well-Known Member
Σωστο αλλα να τα βαλουμε στην πραγματικη τους διασταση.

κατα 99.5% (αντε το μειωσα) η επιστημονικη πλευρα δινει facts και οι αρνητες κατα 99.5% φσιτ φσιτ (ψεκασματα) :p (η θα πιαστουν απο το 0.5 και θα επιχειρηματολογουν πανω σε αυτο)

Αν αποδεχτουμε το παραπανω ''fact'', μπορουμε να μιλησουμε για διαφορετικα perspectives αλλα τους δινουμε και την αναλογη αξια: 99.5% vs 0.5%
Nαι ειναι σεβαστο και το 0.5% παρολο που ειναι μικρο (αλλα εκπροσωπειται για καποιο λογο απο το μισα ποστ του νηματος).
 

Giorgos-3

Well-Known Member
1. Στατιστικά οι αρνητές δεν είναι ούτε το 4% ...θα θέλατε να είναι αρνητές όσοι δεν εμβολιάζονται αλλά δεν ισχύει ....
2. Αυτή η καραμέλα αυτοί που δεν εμβολιάζονται καπνίζουν πίνουν ταξιδεύουν με αεροπλάνα με μηχανές με αμάξια και βάζουν σε κίνδυνο περισσότερο την ζωής τους σε πολλά αλλά και μετά με το εμβόλιο σε σταματήσει επιτέλους.... Είναι επιλογή του καθένα να καπνίσει να πίνει να οδηγεί μηχανές κ κ κ κ γνωρίζοντας τις πιθανόν συνέπειες.... Κάποιοι τα επιλέγουν Παρ όλα αυτά...κάποιοι όχι....λέξη κλειδί ΕΠΙΛΟΓΉ.... Κάτι που προσπαθείτε με διάφορους τρόπους να καταπατήσετε και
3. Τι έγινε ρε παιδία; Γιατί αυξάνονται τα κρούσματα πάλι ; Πάλι ο κακός ο ελληναρας φταίει η μηπως πάλι τυχαια συνέβη με το άνοιγμα των συνόρων όπου πλέον βουλιάζουν τα νησιά από τουρίστες; Αυτοί έρχονται με αρνητικό τεστ αλλά τον ελληναρα κυνηγά τον για εμβόλιο έτσι ; παράνοια ....
 

vag25

Well-Known Member
1. θα θέλατε να είναι αρνητές όσοι δεν εμβολιάζονται αλλά δεν ισχύει ....
2. Αυτή η καραμέλα αυτοί που δεν εμβολιάζονται καπνίζουν πίνουν ταξιδεύουν με αεροπλάνα με μηχανές με αμάξια και βάζουν σε κίνδυνο περισσότερο την ζωής τους σε πολλά αλλά και μετά με το εμβόλιο σε σταματήσει επιτέλους.... Είναι επιλογή του καθένα να καπνίσει να πίνει να οδηγεί μηχανές κ κ κ κ γνωρίζοντας τις πιθανόν συνέπειες.... Κάποιοι τα επιλέγουν Παρ όλα αυτά...κάποιοι όχι....λέξη κλειδί ΕΠΙΛΟΓΉ.... Κάτι που προσπαθείτε με διάφορους τρόπους να καταπατήσετε και
3. Τι έγινε ρε παιδία; Γιατί αυξάνονται τα κρούσματα πάλι ; Πάλι ο κακός ο ελληναρας φταίει η μηπως πάλι τυχαια συνέβη με το άνοιγμα των συνόρων όπου πλέον βουλιάζουν τα νησιά από τουρίστες; Αυτοί έρχονται με αρνητικό τεστ αλλά τον ελληναρα κυνηγά τον για εμβόλιο έτσι ; παράνοια ....
1. Αρνητες ειναι. Ακομα και αυτοι που το κανουν με το ζορι.
2. Ξεχνας παλι οτι οταν η επιλογη σου επηρεαζει το συνολο δεν ειναι αποκλειστικα προσωπικη.
3. Δεν ξερω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Αυτό το βάπτισμα : Αρνητής , δεν μου αρέσει καθόλου.
Μέ τόση προσπάθεια προσφοράς και πειθούς προς εμβολιασμό , θα έπρεπε να επικρατούσε ο όρος Ακατάδεχτος .
 

Giorgos-3

Well-Known Member
1. Αρνητες ειναι. Ακομα και αυτοι που το κανουν με το ζορι.
2. Ξεχνας παλι οτι οταν η επιλογη σου επηρεαζει το συνολο δεν ειναι αποκλειστικα προσωπικη.
3. Δεν ξερω
Αυτά είναι δικές σου θεωρίες ...εσύ θες να τους λες αρνητές όσοι κάνουν επιλογή και ακόμα λες και αρνητές αυτούς που έχουν κάνουν ...δικές σου θεωρίες που δεν υπάρχει λόγος να το συζητήσουμε.... Και θες να συζητήσουμε για επιλογές σου που κανείς καθημερινά και επιρεαζουν αρνητικά πέρα από εσένα και τους άλλους ; Σίγουρα έχεις κανει επιλογές στην ζωή σου που βλάπτουν και άλλους ...η πλάκα είναι ότι με τον κορονοιο αυτό δεν συμβαίνει ....γιατί ακόμα και αν ποτέ δεν αποκτηθεί αυτό το περιβόητο τείχος εσύ μπορεί να κάνεις απλά τα εμβόλιακια σου κάθε χρόνο και όλα καλά Στην τελική....
 

dim d

Well-Known Member
Παιδια, τα κρουσματα υπαρχουν κανοντας το εμβολιο δεν σου λεει οτι δεν θα κολλησεις αλλα οτι δεν θα χρειαστεις σοβαρη νοσηλεια. Αρα αυτο που μας ενδιαφερει ειναι ποσοι μπαινουν μεθ. Η ολη αρνηση για τα εμβολια για λογους παρενεργειων ειναι μεν εχει μια λογικη αλλα στατιστικα το ρισκο ειναι μικροτερο και απο ενα καθημερινο φαρμακο ( δεν μιλαμε καν τυπου φινα). Ο οριζοντας που θα εμφανισει κανεις θεματα ειναι μικρος, δεν ειναι μακροχρονια αγωγη, κι σε κανενα εμβολιο ιστορικα δεν προκυπτει κατι τετοιο. Το επιχειρημα εγω δεν κανω εσυ κανεις αρα τι σε πειραζει ειναι εντελως λανθασμενο. Για τον ιδιο λογο υποχρεωνουμε τα παιδια να κανουν εμβολια ωστε να μην συμβει να νοσησει σοβαρα καποιο ανεμβολιαστο. Αληθεια ποσα κρουσματα μινιγγιτιδας ακουμε καθε χρονο; κανενα; Τελος προσωπικη επιλογη που δεν βλαπει καποιον δεν ειναι καθως οι ανεμβολιαστοι κι μεταδιδουν πιο ευκολα και επιτρεπουν μεταλλαξεις αλλα κι γιατι αν ξανα ζοριστει το συστημα υγειας κι οι μεθ θα εχει επιπτωση σε ολους μας, ανεμβολιαστους κι μη.
 

Harris_G

Well-Known Member
Σωστό αυτό που λεει ο Γιωργος. Οι περισσότεροι δεν είναι αρνητές. Θα σας πω εγω τι ειναι. Κουτοπόνηροι που περιμένουν τους άλλους (δλδ να κάνουν όσοι το δυνατον περισσότεροι εκτός από αυτούς) να κάνουν πρωτα για να δουν αν θα παθουν τπτ. Εγώ πιστεύω ότι θα αυξηθούν σημαντικά οι εμβολιασμοί όσο περνάει ο καιρός λόγω αυτού του φαινομένου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
1. Στατιστικά οι αρνητές δεν είναι ούτε το 4% ...θα θέλατε να είναι αρνητές όσοι δεν εμβολιάζονται αλλά δεν ισχύει ....
2. Αυτή η καραμέλα αυτοί που δεν εμβολιάζονται καπνίζουν πίνουν ταξιδεύουν με αεροπλάνα με μηχανές με αμάξια και βάζουν σε κίνδυνο περισσότερο την ζωής τους σε πολλά αλλά και μετά με το εμβόλιο σε σταματήσει επιτέλους.... Είναι επιλογή του καθένα να καπνίσει να πίνει να οδηγεί μηχανές κ κ κ κ γνωρίζοντας τις πιθανόν συνέπειες.... Κάποιοι τα επιλέγουν Παρ όλα αυτά...κάποιοι όχι....λέξη κλειδί ΕΠΙΛΟΓΉ.... Κάτι που προσπαθείτε με διάφορους τρόπους να καταπατήσετε και
3. Τι έγινε ρε παιδία; Γιατί αυξάνονται τα κρούσματα πάλι ; Πάλι ο κακός ο ελληναρας φταίει η μηπως πάλι τυχαια συνέβη με το άνοιγμα των συνόρων όπου πλέον βουλιάζουν τα νησιά από τουρίστες; Αυτοί έρχονται με αρνητικό τεστ αλλά τον ελληναρα κυνηγά τον για εμβόλιο έτσι ; παράνοια ....

Θα σου πω εγώ τι είναι Γιώργο, ΔΕΛΤΑ. Στην παρέα του γιου μου 15 θετικοί σε δέλτα σε Αθηνα, κολλήσανε σε παραλία για 1 λεπτό συνομιλία σε απόσταση 1 μέτρο έξω με αέρα. Όλα φυσικά ανεμβολίαστα. Τουρίστας ούτε για δείγμα. Όλοι Έλληνες. Είναι εκείνος ο «ρήμαδης»δείκτης μεταδοτικότητας που έχει αρχίσει και κάνει πάρτι. Ένας κολλάει άλλους 100 για πλάκα στο δρόμο σε 15-20 δευτερόλεπτα.
 

oreo

Well-Known Member
Θα σου πω εγώ τι είναι Γιώργο, ΔΕΛΤΑ. Στην παρέα του γιου μου 15 θετικοί σε δέλτα σε Αθηνα, κολλήσανε σε παραλία για 1 λεπτό συνομιλία σε απόσταση 1 μέτρο έξω με αέρα. Όλα φυσικά ανεμβολίαστα. Τουρίστας ούτε για δείγμα. Όλοι Έλληνες. Είναι εκείνος ο «ρήμαδης»δείκτης μεταδοτικότητας που έχει αρχίσει και κάνει πάρτι. Ένας κολλάει άλλους 100 για πλάκα στο δρόμο σε 15-20 δευτερόλεπτα.
Με τον ρυθμό αυτό Cvial μέχρι τον Σεπτέμβρη όλοι νοσούντες θα είναι
 

tol

Well-Known Member
Πάλι ο κακός ο ελληναρας φταίει η μηπως πάλι τυχαια συνέβη με το άνοιγμα των συνόρων όπου πλέον βουλιάζουν τα νησιά από τουρίστες; Αυτοί έρχονται με αρνητικό τεστ αλλά τον ελληναρα κυνηγά τον για εμβόλιο έτσι ; παράνοια ....

Φιλε Γιωργο, σου το αντιστρεφω....ο κλασικος ξενοφοβικος Ελληναρας που για αλλη μια φορα ριχνει την πετρα του αναθεματος στους αλλοδαπους. Οι ξενοι φταινε για ολα. Οι Ελληνες ειναι αγιοι.

Για ολα φταινε οι Αλβανοι, οι Τουρκοι, οι Γερμανοι, η Μερκελ...ο Χατζηπετρης.

Για ολα φταινε οι βαρβαροι.

Ποτέ εμεις οι ιδιοι. Ολα αυτα που βλεπουμε καθημερινα με τα παρτι εκατονταδων Ελληνων νεαρων "ιδεολογων" ανεμβολιαστων (παστωμενων σαν σαρδελες) ειναι χαλκευμενα απο τα κατευθυνομενα Μ.Μ.Ε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανέστατα θα υπάρξει μπαμ. Μόνο αντίδοτο είναι οι εμβολιασμοί και η προφύλαξη η οποία όμως πλέον γίνεται πολύ δυσκολότερη με τέτοια μεταδοτικότητα.
 
Μπλουζα