Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

ANAR

Well-Known Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

Και ολα αυτα στο Κολωνάκι ;D ;D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

petrossss

New Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

πεμπτη σκαω εκει....εχω αρκετη εμπειρια για να κρινω...
 

-stamatis-

New Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

Σε ευχαριστουμε πολυ που μοιραζεσαι τις εμπειριες σου μαζι μας. Εγω πηγα σε καποιο δερματολογο και μου εδωσε το libroman γιατι εγω σμηγματορια και δερματιτιδα οπως μου ειπε. Θα κανω τις εξετασεις αυτες που ειπες και θα παω μετα στο γιατρο για να εχει ολοκληρωμενη αποψη. Να εισαι καλα και μολις μαθω αποτελεσματα θα ποσταρω για να σου πω εντυπωσεις. Επισης ψαχνω διεξοδικα και το θεμα με τα stem cells και ψινομαι να κανω αυτη την επεμβαση. Ας περιμενουμε λιγονα δουμε αποτελεσματα απο τα βλαστοκυτταρα και νομιζω οτι αν παμε καποια παιδια μαζι απο το φορουμ σιγουρα θα πετυχουμε καλυτερη τιμη
 

GK

New Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

Κλείνω και εγώ ραντεβού την Δευτέρα να πάω μέσα στην έβδομαδα πριν πιάσει Μάιος! Με αυτά που ακούω δεν έχω τίποτα να χάσω! Να προλάβω και το Δ.Ν.Τ , να σώσω ότι τρίχα προλαβαίνω!
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

όσον αφορά την μέθοδο με τα stem cell (βλαστοκύταρα) υπάρχουν 2 εργαστήρια στην Ελλάδα που λαμβάνουν τον λιπόδη ιστό, ένα στην Αθήνα και ένα στην Θεσαλλονίκη, αυτό στην Αθήνα είναι για τα μπάζα δεν κάνουν καλή δουλεία(σας το λέω γιατί το ξέρω απο πρώτη πηγή και δεν χωράει αμφισβήτηση) στην Θεσαλλονίκη κάνουν καλή δουλεία αλλά χρεώνουν πολλά. Έτσι αν δεν θέλουμε να είμαστε θύματα για άλλη μια φορά πρέπει να περιμένουμε λιγάκι.
Η μέθοδο αυτή όπως και άλλες ιατρικές μέθοδοι αντιδρούν και έχουν αποτελέσματα ανάλογα τον οργανισμό του κάθε ανθρώπου ετσι είναι ρίσκο να ξοδέψεις 4000 ευρώ και να μην δείς τρίχα στο κεφάλι. είμαστε μεγάλα παιδιά και ας κρίνετε μονοι σας και σύμφωνα με το συμφέρων σας τι είναι καλό για έσας.
αυτά που γράφω τα γράφω γιατί νοιάζομαι δεν παίρνω χρήματα απο κανέναν(κάνω άλλη δουλεία)
 

genesis

New Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

NoMoreLoss είπε:
Οι εξετάσεις είναι για τον θυρεοειδή αδένα θέλει να δεί αν έχει φάει φλάς με το κάπνισμα, αυτό έχει επιπτώσεις στο μαλλί όπως πάλι ξέρουμε.
nomore απο που προκυπτει αυτο? πως επηρεαζει το καπνισμα το θυρεωειδη?
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

genesis είπε:
[quote author=NoMoreLoss link=topic=1792.msg32317#msg32317 date=1271953732]
Οι εξετάσεις είναι για τον θυρεοειδή αδένα θέλει να δεί αν έχει φάει φλάς με το κάπνισμα, αυτό έχει επιπτώσεις στο μαλλί όπως πάλι ξέρουμε.
nomore απο που προκυπτει αυτο? πως επηρεαζει το καπνισμα το θυρεωειδη?
[/quote]

μακάρι να είχε μόνο αυτό το κακό. ο καπνός περνάει απο τον λαιμό και κάνει τα πάντα σπαράλια. πάει στομάχι, πνευμονια, ουροδώχο κύστη και αποβάλετε με τα ούρα απο την ουρήθρα, πάει στο αίμα και στον εγκέφαλο, φράζει αρτηρίες. και πόσα άλλα δεν ξέρω κάνε αναζήτησει το google. πρέπει να κοπεί να πάει στο διάβολο είμαι σε φάση αλλαγών προς όφελος της υγείας


http://www.iatrikionline.gr/IB80/iatriko_8ema2/iatriko_8ema_kik3.htm
 

magic810

New Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

genesis είπε:
[quote author=NoMoreLoss link=topic=1792.msg32317#msg32317 date=1271953732]
Οι εξετάσεις είναι για τον θυρεοειδή αδένα θέλει να δεί αν έχει φάει φλάς με το κάπνισμα, αυτό έχει επιπτώσεις στο μαλλί όπως πάλι ξέρουμε.
nomore απο που προκυπτει αυτο? πως επηρεαζει το καπνισμα το θυρεωειδη?
[/quote]

Λοιπον με μεγαλη εντυπωση παρακολουθω το θεμα......και πραγματικα ειναι δυσκολο να πιστεψω οτι υπαρχουν στις μερες μας τετοιοι γιατροι.......
Μπραβο του γιατι τον βρισκω ενημερωμενο οχι μονο σε θεματα σπυρακια ακμη και τετοια αλλα εχει και μια ΠΛΗΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ οσον αφορα την τριχοπτωση......
Και ναι εχει δικιο οτι ο καπνος μπορει να επηρεασει τον θυροειδη.....και μενα ο ενδοκρινολογος μου εχει αναφερθει σε αυτο.....και ως επακολουθο του θυροειδη ερχεται και η τριχοπτωση....
 
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

τελικα NoMoreLoss ποια θεραπεια σκεφτεσαι να ακολουθησεις?Εφυγες με τρελα για φινα και φουλ μαλλι? :grandpa: :grandpa: :grandpa: :grandpa:
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

ναι Γιώργο παίρνω φίνα 1mg μινοχιδίλη 5% και έχω φτιάξει ένα λάδι το οποίο έχουμε σε άλλο ποστ εδώ http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1075.0.html
για το λάδι ο γιατρός ήταν θετικός αφού μου είπε "σου δημιουργεί υπεραιμία καλό σου κάνει" και για την αλόη βέρα φυσικά μου είπε τα καλύτερα
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

φιλε no more μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος με το www.lutronic.com/ γιατι εχω μπερδευτει λιγο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NoMoreLoss

New Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

Georgex6 είπε:
φιλε no more μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος με το www.lutronic.com/ γιατι εχω μπερδευτει λιγο

@Georgex6 καταρχήν την φιναστερίδη να την λαμβάνεις το πρωί και όχι βράδυ δεν είναι απο το μυαλό μου αυτό αλλά απο τον γιατρό.
για το άλλο θέμα τώρα ότι ξέρεις ξέρω αυτήν την διευθυνση μου την έδωσε και πάλι ο γιατρός για να διαβάσω και αν την βρώ ενδιαφέρων να κάνω lazer με αυτή την μέθοδο.

εδώ να δείς καλύτερα http://www.lutronic.com/en/products/Mosaic/ είναι η μέθοδο Mosaic For Hair Loss κάνε και μια αναζήτησει στο google δεν το έχω ψάξει ακόμα το θέμα

μπορεί να είναι και τελειος μούφα η δουλεία αυτή για τα μαλλία αλλά γενικά στο δερμα τα πάει καλα δες φωτό
http://www.lutronic.com/en/products/Mosaic-BandA/
 

GK

New Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

NoMoreLoss είπε:
Mosaic Hair Regrowth Pattern of Ophiasis and Androgenic Alopecia in a Patient With Alopecia Areata Totalis


http://www.medscape.com/viewarticle/475338

Για την φίνα, για τυχόν μελλοντικές παρενέργειες τι σου είπε ? Ήταν καθησυχαστικός?
 

mikipitri

Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

αλήθεια τη φίνα γιατί να την παίρνουμε πρωϊ και οχι βράδυ??
σου εξήγησε ο γιατρός?
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

για την φίνα τις παρενέργειες που θα έχει στο μέλλον τις γνωρίζουμε απο τις κλινικές μελέτες που ανακοινώνονται στο internet δεν ξέρει κάτι παραπάνω. πρέπει να λαμβάνεται πρωί γιατί ο μεταβολισμός του οργανισμού το πρωί είναι ταχύτερος απο όσο περνάει η μέρα άρα και η δράση της φίνας
 

Άκης

Administrator
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

NoMoreLoss είπε:
για την φίνα τις παρενέργειες που θα έχει στο μέλλον τις γνωρίζουμε απο τις κλινικές μελέτες που ανακοινώνονται στο internet δεν ξέρει κάτι παραπάνω. πρέπει να λαμβάνεται πρωί γιατί ο μεταβολισμός του οργανισμού το πρωί είναι ταχύτερος απο όσο περνάει η μέρα άρα και η δράση της φίνας
Ποτέ δεν κατάλαβα αυτό το "πρωί" στην λήψη φινας (αν σκεφτεί κανείς ότι η Merck λέει ένα την ημέρα απλά). Ο μεταβολισμός πάνω σε ποιο θέμα κολλάει με την φινα, αναφέρθηκε;

GK είπε:
Για την φίνα, για τυχόν μελλοντικές παρενέργειες τι σου είπε ? Ήταν καθησυχαστικός?
Δεν νομίζω να υπάρχει Έλλην γιατρός που θα γνωρίζει περισσότερα για μελλοντικές παρενέργειες, μιας και όλοι διαβάζουν τις ξένες μελέτες και απαντούν πάνω σε αυτές.

NoMoreLoss είπε:
αλλά γενικά στο δερμα τα πάει καλα δες φωτό
Και όμως, υπάρχουν θέματα που μιλάμε συνεχώς για τις μούφα εικόνες που βάζουν στα sites ;)
 

GK

New Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

Άκης είπε:
Δεν νομίζω να υπάρχει Έλλην γιατρός που θα γνωρίζει περισσότερα για μελλοντικές παρενέργειες, μιας και όλοι διαβάζουν τις ξένες μελέτες και απαντούν πάνω σε αυτές.

Ναι ρε συ Άκη και εγώ αυτός πιστέυω ότι είναι ο κανόνας αλλά επειδή αναφέρθηκε ότι συμμετέχει σε σεμινάρια και ότι είναι καθηγητής Πανεπιστημίου και τα δύο ισοδυναμούν με παραγωγική έρευνα και γενικά ενημέρωση (εάν είναι εργασιομανής ο άνθρωπος) για αυτό ρώτησα μήπως ήξερε κάτι παραπάνω.
Για εμένα έχει σημασία πως το λέει ο οποιοσδήποτε γιατρός δεν αναφέρομαι σε εμάς, άλλο να σου λέει "υπάρχει το τάδε φάρμακο που μπορεί να πάρεις αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι μπορεί να συμβέι αυτό και αυτό και σου προτείνω παράλληλα να κάνεις κάθε τόσο κάποιες εξετάσεις ώστε να διασφαλιστείς όσο μπορείς" και άλλο "πάρε αυτό αυτό μην ανησυχείς δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα, είναι μικρό το ποσοστό που παθαίνει κτλ"
Υποτίθεται ότι είναι γιατροί και επειδή αποδεδειγμένα ο συγκεκριμένος (εφόσον ισχύουν αυτά περί αφιλοκερδούς περίθαλψης κτλ) δεν ενδιαφέρεται μόνο για τα χρήματα, έχει ενδιαφέρον -όπως το βλέπω εγώ- για το πως & τι είπε σχετικά με την φιναστερίδη.
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

Άκης δεν υποστηρίζω και πολύ τα λαιζερ το έχω ξανα αναφέρει, αν δεν πέσει ένεση και νυστέρι δουλεία δεν γίνετε......GK έχεις ραντεβού έτσι? Ρώτα και εσύ μπάς και μου έχει ξεφύγει κάτι και δεν ρώτησα. Παιδιά μια φορά πήγα δεν τον ήξερα τον άνθρωπο αλλά μου μίλησε πολύ ορθά κοφτά για τα πάντα και το γούσταρα. σε άλους που είχα πάει όλο μαλακίες και μισόλογα και ραντεβού θέλανε δηλαδή 50 ευρώ. είναι ο μόνος γιατρός που μου είπε για βάλε και Xalatan το οποίο είναι για το γλαύκωμα των ματιών αλλά έχει δείξει ότι τα πάει καλά και με τις τρίχες.....

Xalatan Chemical Information

latanoprost - A prostaglandin F2alpha analogue and a prostanoid selective FP receptor agonist with an ocular hypertensive effect. Latanoprost increases uveoscleral outflow and thereby reduces intraocular pressure.

http://www.baldingblog.com/2007/08/01/xalatan-latanoprost-for-regrowing-hair/

http://dermatology.cdlib.org/93/commentary/alopecia/wolf.html
 

Άκης

Administrator
Απ: Η επιστροφή απο δερματολόγο και οι θεραπειες.....

Χωρίς να θέλω να κάνω αντιπαράθεση για τον συγκεκριμένο γιατρό, να σου απαντήσω ότι ο ίδιος γιατρός που μπορεί να σου πει "υπάρχει το τάδε φάρμακο που μπορεί να πάρεις αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι μπορεί να συμβέι αυτό και αυτό και σου προτείνω παράλληλα να κάνεις κάθε τόσο κάποιες εξετάσεις ώστε να διασφαλιστείς όσο μπορείς", μπορεί κάλλιστα να σου πει και το "πάρε αυτό αυτό μην ανησυχείς δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα, είναι μικρό το ποσοστό που παθαίνει κτλ".
Από εκεί και πέρα στο μυαλό μας είναι κάτι παραπάνω. Γιατί θα ησυχάσεις και θα πεις "οκ, αύριο το παίρνω", αν σου πει ένας γιατρός "πάρτο, είναι οκ, κάνε και εξετάσεις να είσαι σίγουρος, το 2% έχει αναπτύξει sides" και θα έχεις ανησυχία με το αν σου πει άλλος γιατρός "πάρτο, λίγοι έχουν sides"??

Απλώς φοβόμαστε (και έχουμε δίκιο να φοβόμαστε, δεν αντιλέγω) και θέλουμε όλο και περισσότερη βεβαίωση. Ωστόσο ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός δεν μπορεί να σε βεβαιώσει ότι ΔΕΝ θα δεις sides. Ακόμα και να σου δώσει 300 έρευνες να διαβάσεις, να το έχει ερευνήσει ο ίδιος, να έχει κάνει μελέτες κλπ, ΔΕΝ μπορεί να ξέρει το σώμα σου και πως αυτό θα αντιδράσει με την φινα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα