Ερώτηση περί αριθμού grafts

Nik.Mos

Well-Known Member
Ακριβώς. Επίσης ψάχνοντας στο φόρουμ για αποτελέσματα του bisanga ειδα και ενα άλλο μέλος εδώ στο φόρουμ που πήγε στο Βέλγιο να κάνει στον Bisanga δεν ηταν ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα του, και έλεγε οταν ηταν αραιή η Hairline του και έδωσε και ενα σκασμό λεφτά, ξεπουλήθηκε και δεν πήρε αποτέλεσμα που να τον ικανοποιεί.
εδώ το νήμα του.
Το αποτέλεσμα για τα μοσχεύματα που μπήκαν και τα unfavorable χαρακτηριστικά του πελάτη μια χαρά πήγε,ένα μικρό πέρασμα ακόμη χρειαζοταν για να διορθωθούν τυχόν ατέλειες ,δομικές αστοχίες δεν υπήρξαν πάντως όπως αυτές που βλέπουμε σε hairlines τουρκικών κλινικών(και δοτριες) ,άσε που τουλάχιστον στην πρώτη περίπτωση η οποία διόρθωση θα είναι ανεπαίσθητη και μικρού βαθμου ενώ στην δεύτερη θα χρειαστούν δομικές αλλαγές όπως πχ αφαίρεση τριχοθυλακιων κτλ.Τέλος ,έχω βαρεθεί να βλεπω κριτικές και σχολιασμούς αποτελεσμάτων που εστιάζουν αποκλειστικά και μόνο σε επίπεδο αποτελέσματος ληπτριας ,σπουδαίο και ισάξιο ρόλο παίζει και η επιτυχία σε επίπεδο διαχείρισης δότριας γιατί το θέμα είναι η οποία επιτυχία να μην γίνεται εις βάρος της.Σταματηστε λοιπόν να εκθειαζετε αποτελέσματα αν δεν έχετε πλήρη εικόνα της συνολικής κατάστασης γιατί είναι πράγματα που όσοι διαβάζουν πρώτη φορά δεν τα γνωρίζουν και αυξάνονται οι πιθανότητες να πέσουν θύματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Το αποτέλεσμα για τα μοσχεύματα που μπήκαν και τα unfavorable χαρακτηριστικά του πελάτη μια χαρά πήγε,ένα μικρό πέρασμα ακόμη χρειαζοταν για να διορθωθούν τυχόν ατέλειες ,δομικές αστοχίες δεν υπήρξαν πάντως όπως αυτές που βλέπουμε σε hairlines τουρκικών κλινικών(και δοτριες) ,άσε που τουλάχιστον στην πρώτη περίπτωση η οποία διόρθωση θα είναι ανεπαίσθητη και μικρού βαθμου ενώ στην δεύτερη θα χρειαστούν δομικές αλλαγές όπως πχ αφαίρεση τριχοθυλακιων κτλ.Τέλος ,έχω βαρεθεί να βλεπω κριτικές και σχολιασμούς αποτελεσμάτων που εστιάζουν αποκλειστικά και μόνο σε επίπεδο αποτελέσματος ληπτριας ,σπουδαίο και ισάξιο ρόλο παίζει και η επιτυχία σε επίπεδο διαχείρισης δότριας γιατί το θέμα είναι η οποία επιτυχία να μην γίνεται εις βάρος της.Σταματηστε λοιπόν να εκθειαζετε αποτελέσματα αν δεν έχετε πλήρη εικόνα της συνολικής κατάστασης γιατί είναι πράγματα που όσοι διαβάζουν πρώτη φορά δεν τα γνωρίζουν και αυξάνονται οι πιθανότητες να πέσουν θύματα.

Με βάσει τα μοσχεύματα που έβαλε και την προηγούμενη του κατάσταση δεν πήρε το αποτέλεσμα που έπρεπε να πάρει και ο ιδιος αυτό ειπε, καθώς ειχε και αρκετά δικά του μαλλιά ηδη στην περιοχή. Το αν διορθώνεται ή οχι δεν νομίζω οτι έχει κάποια σημασία, αφού πήγε σε εναν πολυ καλό γιατρό για να τελειώσει με τη μία και οχι να πρέπει να ξαναμπεί για επέμβαση να υποστεί και αλλη φορά την ταλαιπωρία, να πληρώσει διπλά έξοδα για να το πυκνώσει κι αλλο, λόγω αστοχίας στη φύτρωση. Εννοείται μετράει και η δότρια να ειναι σε καλη κατάσταση, δεν αντιλέγω σε αυτό
Αλλά σε εναν τοπ γιατρό θα πας για να πάρεις καλό αποτέλεσμα παντού τόσο στη λήπτρια όσο και στη δότρια και να ξεμπερδεύεις με τη μία και οχι να χρειάζεσαι ενίσχυση και να καταλήγεις με αραιή hairline. Ειναι αδικαιολόγητο αυτό και απορώ πως μερικοί τα δικαιολογείτε και το δέχεστε.

Επίσης κάτι αλλο που παρατήρησα διαβάζοντας το νήμα ειναι οτι αλλα συμφώνησαν να κάνει ο bisanga κατά τη διαδικασία και αλλα έκανε τελικά και το ανέφερε ο νηματοθέτης, ενώ οταν το είπε στην κλινική απεύφεγε να του απαντήσει για ποιο λόγο έγινε αυτό. Αυτό σίγουρα δεν ειναι ηθική αντιμετώπιση ασθενή το να συμφωνείς να κάνει συγκεκριμένα πράγματα ο γιατρός και τελικά να κάνει τα μισά από αυτά που συμφωνήσατε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

LoverBoy

Well-Known Member
Επίσης σε πολλές παρουσιάσεις έχει ζητηθεί απο τα μέλη ή δείχνει και απο μόνος του κάποιος την δότρια του!Δεν νομίζω να το περνάει κανείς στο ντούκου καθώς παίζει ρόλο σε μια επιτυχημένη ΜΜ και η κατάσταση της δότριας μετά!
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Σας τον βρηκα.
Ο Dr. Pittella ήταν στο συνεδριο SITRI 2024 στο ΜΙλάνο που ήμουν Moderator.
Μιλήσαμε πολυ ώρα και σε δευτερο χρονο θα σας παρουσιασω τι συζητησαμε, την σταρτιγική του και το σκεπτικο του.
Ειναι ευγενεστατος, προσγειωμενος, και πολυ respectful αλλα η αλήθεια ειναι πως η παρουσιαση του δεχθηκε πολυ
εντονη κριτική ....
Ημουν ο μονος απο τους διοργανωτες που τον πλησιασε για να τον γνωρισει και να ...καταλαβει γιατι κανει αυτο που κανει.
Προσεχως

https://hairtransplantnetwork.com/dr-felipe-pittella

 

Συνημμένα

  • IMG_6537.jpg
    IMG_6537.jpg
    871 KB · Προβολές: 41

Nik.Mos

Well-Known Member
Με βάσει τα μοσχεύματα που έβαλε και την προηγούμενη του κατάσταση δεν πήρε το αποτέλεσμα που έπρεπε να πάρει και ο ιδιος αυτό ειπε, καθώς ειχε και αρκετά δικά του μαλλιά ηδη στην περιοχή. Το αν διορθώνεται ή οχι δεν νομίζω οτι έχει κάποια σημασία, αφού πήγε σε εναν πολυ καλό γιατρό για να τελειώσει με τη μία και οχι να πρέπει να ξαναμπεί για επέμβαση να υποστεί και αλλη φορά την ταλαιπωρία, να πληρώσει διπλά έξοδα για να το πυκνώσει κι αλλο, λόγω αστοχίας στη φύτρωση. Εννοείται μετράει και η δότρια να ειναι σε καλη κατάσταση, δεν αντιλέγω σε αυτό
Αλλά σε εναν τοπ γιατρό θα πας για να πάρεις καλό αποτέλεσμα παντού τόσο στη λήπτρια όσο και στη δότρια και να ξεμπερδεύεις με τη μία και οχι να χρειάζεσαι ενίσχυση και να καταλήγεις με αραιή hairline. Ειναι αδικαιολόγητο αυτό και απορώ πως μερικοί τα δικαιολογείτε και το δέχεστε.

Επίσης κάτι αλλο που παρατήρησα διαβάζοντας το νήμα ειναι οτι αλλα συμφώνησαν να κάνει ο bisanga κατά τη διαδικασία και αλλα έκανε τελικά και το ανέφερε ο νηματοθέτης, ενώ οταν το είπε στην κλινική απεύφεγε να του απαντήσει για ποιο λόγο έγινε αυτό. Αυτό σίγουρα δεν ειναι ηθική αντιμετώπιση ασθενή το να συμφωνείς να κάνει συγκεκριμένα πράγματα ο γιατρός και τελικά να κάνει τα μισά από αυτά που συμφωνήσατε.
Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου αλλά επειδή έχω δει και τα δικά σου σχόλια σε άλλα περιστατικά ποτέ μα ποτέ δεν ζήτησες και δεν είπες κάτι παραπάνω από πολύ καλό το αποτέλεσμα σου ,αρκεί βέβαια η κλινική να είναι από Τουρκία μεριά και οι γνωστές εγχώριες προβληματικές .Εσύ λοιπόν με το να μην ζητας εικόνα δότριας και να εκθειαζεις αποτελέσματα μόνο και μόνο επειδή ένα κεφάλι ήταν άδειο και τώρα δεν είναι βάζεις σε κίνδυνο ανθρώπους που σκέφτονται να κάνουν μεταμόσχευση και δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ.

Και επίσης θα ήθελα να σχολιασω αυτό που λέτε αρκετοί και μας έχετε ζαλίσει τον έρωτα ότι όταν πληρώνεις παραπάνω απαιτείς να έχεις δεν ξέρω και εγώ τι .Λοιπον ,αν ακολουθήσω αυτή την λογική τότε στις κάτω του μετρίου κλινικές που χρεώνουν <=1 ευρώ θα έπρεπε όλοι εσείς να αναφέρετε ξεκάθαρα τους πιθανους κινδύνους που απορρεουν από την επιλογή τέτοιων κλινικων (να λέτε δηλαδή : επιλέγετε κλινική φθηνη και όχι top notch επόμενως καραδοκούν οι εξής κίνδυνοι,αν είστε διατεθειμένοι να τους αναλάβετε τότε προχωρηστε με την επιλογη σας)κάτι που φυσικά δεν κάνετε ποτέ .Το μόνο που κάνετε είναι σχόλια τυπου instagram και facebook λες που το μόνο που κάνουν είναι να μπερδεύουν και να ενημερώνουν τους νέους ασθενείς με ελλιπείς,επικινδυνες και λανθασμένες πληροφορίες.Οταν το κάνετε ελάτε να ξαναμιλήσουμε ,που μου μασάτε μια καραμέλα όλη την ώρα και η ζημιά που κάνετε είναι τεράστια.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Και όσοι διαβάζουν για πρώτη φορά να μην αρκούνται σε διθυραμβικά σχόλια αποτελεσμάτων φθηνών κλινικών που εστιάζουν αποκλειστικά στην αλλαγή εικόνας ακόμη και αν αυτή επιτεύχθηκε εις βάρος δότριας η/και φυσικότητας .Οποία κλινική και αν επιλέγετε ,είτε φθηνή είτε ακριβή, πάντα να τις λαμβανετε και να τις βάζετε στο τραπέζι σαν αδιαπραγματευτες αρχες και προϋποθέσεις γιατί οποιαδήποτε εκπτωση σε αυτές με την σκέψη ότι μόνο οι ακριβές κλινικές πρέπει να τις πληρούν θα σας βάλει σε κίνδυνο που πολλές φορές είναι μη αναστρέψιμος.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Και επίσης θα ήθελα να σχολιασω αυτό που λέτε αρκετοί και μας έχετε ζαλίσει τον έρωτα ότι όταν πληρώνεις παραπάνω απαιτείς να έχεις δεν ξέρω και εγώ τι .Λοιπον ,αν ακολουθήσω αυτή την λογική τότε στις κάτω του μετρίου κλινικές που χρεώνουν >=1 ευρώ θα έπρεπε όλοι εσείς να αναφέρετε ξεκάθαρα τους πιθανους κινδύνους που απορρεουν από την επιλογή τέτοιων κλινικων (να λέτε δηλαδή : επιλέγετε κλινική φθηνη και όχι top notch επόμενως καραδοκούν οι εξής κίνδυνοι,αν είστε διαθέσιμοι να τους αναλάβετε τότε προχωρηστε με την επιλογη σας)κάτι που φυσικά δεν κάνετε ποτέ .Το μόνο που κάνετε είναι σχόλια τυπου instagram και facebook λες που το μόνο που κάνουν είναι να μπερδεύουν και να ενημερώνουν τους νέους ασθενείς με ελλιπείς,επικινδυνες και λανθασμένες πληροφορίες.Οταν το κάνετε ελάτε να ξαναμιλήσουμε ,που μου μασάτε μια καραμέλα όλη την ώρα και η ζημιά που κάνετε είναι τεράστια.
Το ότι είναι οικονομική κάποια κλινική δεν σημαίνει ότι είναι και επικίνδυνη!Έχουμε αρκετά παραδείγματα εντός Ελλάδος απο κλινικές που είναι Low budget και είναι αξιοπρεπέστατες τόσο σε χώρους όσο και σε γιατρούς-προσωπικό-αποτελεσμάτων!Απο εκεί και πέρα όσοι μπαίνουν στο φόρουμ ψάχνουν κ κρίνουν βάση των δικών τους οικονομικών δυνατοτήτων!Κανείς λοιπόν δεν επηρεάζεται απο κανέναν γιατί υπάρχει ο σημαντικότερος παράγοντας που είναι το πορτοφόλι του!Αν κάποιος έχει χρήμα πάει όπου γουστάρει και μπορεί να επιλέξει τον καλύτερο!αλλά δεν έχουν όλοι και να είμαστε ευτυχείς οι υπόλοιποι που υπάρχουν οικονομικές λύσεις για εμάς που δεν έχουμε χοντρό πορτοφόλι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου αλλά επειδή έχω δει και τα δικά σου σχόλια σε άλλα περιστατικά ποτέ μα ποτέ δεν ζήτησες και δεν είπες κάτι παραπάνω από πολύ καλό το αποτέλεσμα σου ,αρκεί βέβαια η κλινική να είναι από Τουρκία μεριά και οι γνωστές εγχώριες προβληματικές .Εσύ λοιπόν με το να μην ζητας εικόνα δότριας και να εκθειαζεις αποτελέσματα μόνο και μόνο επειδή ένα κεφάλι ήταν άδειο και τώρα δεν είναι βάζεις σε κίνδυνο ανθρώπους που σκέφτονται να κάνουν μεταμόσχευση και δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ.

Και επίσης θα ήθελα να σχολιασω αυτό που λέτε αρκετοί και μας έχετε ζαλίσει τον έρωτα ότι όταν πληρώνεις παραπάνω απαιτείς να έχεις δεν ξέρω και εγώ τι .Λοιπον ,αν ακολουθήσω αυτή την λογική τότε στις κάτω του μετρίου κλινικές που χρεώνουν <=1 ευρώ θα έπρεπε όλοι εσείς να αναφέρετε ξεκάθαρα τους πιθανους κινδύνους που απορρεουν από την επιλογή τέτοιων κλινικων (να λέτε δηλαδή : επιλέγετε κλινική φθηνη και όχι top notch επόμενως καραδοκούν οι εξής κίνδυνοι,αν είστε διατεθειμένοι να τους αναλάβετε τότε προχωρηστε με την επιλογη σας)κάτι που φυσικά δεν κάνετε ποτέ .Το μόνο που κάνετε είναι σχόλια τυπου instagram και facebook λες που το μόνο που κάνουν είναι να μπερδεύουν και να ενημερώνουν τους νέους ασθενείς με ελλιπείς,επικινδυνες και λανθασμένες πληροφορίες.Οταν το κάνετε ελάτε να ξαναμιλήσουμε ,που μου μασάτε μια καραμέλα όλη την ώρα και η ζημιά που κάνετε είναι τεράστια.
Η τουρκία που κολλάει και την αναφέρεις σε κάθε σου σχόλιο; Δεν θυμάμαι να σχολίασα περιστατικά από Τουρκία...οπότε από εκεί και μονο φαινεται πως γράφεις ασυναρτησίες ή απλά έχεις κάποιο κόμπλεξ ή μισος προς κάποιες κλινικές που έχεις στην ατζέντα σου ως "εχθρούς" και επιτίθεσαι με καθε ευκαιρία.
Κανένα κακό δεν κάνω με το να λέω τα αυτονόητα οτι οταν πας σε εναν τοπ γιατρό απαιτείς να ειναι ολα τέλια σε δότρια και λήπτρια και δεν συγχωρείς αστοχίες...Οι προσδοκίες σου και απαιτήσεις ειναι πολυ υψηλές οταν πας σε τέτοιους γιατρούς και θες να τελειώνεις με την 1η...χωρις αυτό να σημαίνει οτι σε αλλες κλινικές δεν θες να στα έχουν τέλεια. Πάντα μετράει και η δότρια και η λήπτρια να ειναι σε καλή κατάσταση...Αλλά εσένα οι απαιτήσεις σου από οτι φαινεται ειναι χαμηλές σε αυτούς τους ακριβοπληρωμένους γιατρούς που πάει κοντρα σε κάθε λογική.
Αντίθετα εσύ κανεις μεγάλο κακό και σε βλέπω να δικαιολογείς αστοχίες σε ακριβές κλινικές, να μη ζητάς το κάτι παραπάνω, να μη σε νοιάζει καν το after care, να μη σε νοιάζει αν συμφωνείς αλλα και αλλα να κάνουν τελικά, και να κάνεις τα πάντα για να δικαιολογείς τις οποιες αστοχίες τους...Αυτό ειναι τρελό να λες ε εντάξει τι έγινε θα ξαναπάει για διορθωτική επέμβαση και ας πλήρωσε χρυσάφι την επέμβαση....Τρελά πράγματα δηλαδή και δείχνει δόλο από μεριάς σου οτι εξυπηρετείς συγκεκριμένα συμφέροντα.
Το να χρεώνει μια κλινική λιγότερα δεν σημαίνει οτι έχει κινδυνους κτλπ Υπάρχουν πολλές κλινικές που μια χαρά αποτέλεσμα παίρνεις τόσο σε δότρια όσο και σε λήπτρία και φυσικό αποτέλεσμα σε προσιτή τιμή, όσο και να ενοχλεί εσένα αυτό και τα συμφέροντα της κλινικής στην οποία εργάζεσαι...Μπορει μια κλινική να μην ασχολείται τοσο πολυ με marketing και διαφήμιση οπότε και να μην έχει υψηλές τιμές ή να μην κοιτάει πως θα ανεβάζει συνεχώς τις τιμές της...Οπότε σταμάτα την καραμέλα φθηνή κλινική και κινδυνοι..αυτά σου είπαν να λες;
Βασικά από αυτά που λες για να ενοχλείσαι τοσο πολυ με το να λεει κάποιος καλό λόγο για ενα καλό αποτέλεσμα για μια κλινική που χρεώνει αρκετά λιγότερα, δειχνει οτι δουλεύεις για μια κλινική που χρεώνει ακριβά και γιαυτο ενοχλείσαι και ο μοναδικός λόγος που εισαι στο φόρουμ ειναι για να επιτίθεσαι σε συγκεκριμένες κλινικές που θεωρούνται "απειλή" για την κλινική σου αλλά και να υποστηρίζεις και να δικαιολογείς συγκεκριμένες κλινικές που δεν θεωρούνται απειλη για την κλινική σου.
Εδώ το μέλος που πήγε στον bisanga ανέφερε οτι πλήρωσε ο γιατρός να του κάνει και την εξαγωγή εκτός από τα incisions και τελικά του έκανε μονο incisions χωρίς να τον ειδοποιείσει και εσύ κάνεις πως δεν το βλέπεις αυτό. Αντίθετα αμα γινοταν από μια κλινική που έχεις ατζέντα να επιτίθεσαι τοτε θα έκραζες, για μίλαγες για ανηθικότητες κτλπ. Αυτό δειχνει οτι δεν εισαι αξιόπιστος σε οσα λες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gianney

Well-Known Member
Σας τον βρηκα.
Ο Dr. Pittella ήταν στο συνεδριο SITRI 2024 στο ΜΙλάνο που ήμουν Moderator.
Μιλήσαμε πολυ ώρα και σε δευτερο χρονο θα σας παρουσιασω τι συζητησαμε, την σταρτιγική του και το σκεπτικο του.
Ειναι ευγενεστατος, προσγειωμενος, και πολυ respectful αλλα η αλήθεια ειναι πως η παρουσιαση του δεχθηκε πολυ
εντονη κριτική ....
Ημουν ο μονος απο τους διοργανωτες που τον πλησιασε για να τον γνωρισει και να ...καταλαβει γιατι κανει αυτο που κανει.
Προσεχως

https://hairtransplantnetwork.com/dr-felipe-pittella

Γιατρέ τους έδωσες δημοσιότητα
 
Μπλουζα