Ερώτηση για μεταμόσχευση στην Τουρκία..

vlafo

Well-Known Member
Ρε συ Tol συγγνώμη αλλά να σου πω κάτι.

Στο λιοντάρι απαντάς μόνο με επίθεση.
Όλα καλά αυτά που λες αλλά ανεφάρμοστα. Τα έχουμε ξανασυζητήσει δυστυχώς έτσι είναι και θα είναι πάντα ο πλανήτης γη.Αυτός ήταν και θα είναι ο κόσμος.
Θα σου κάνω 2 διορθώσεις γιατί δεν μπορώ να απαντήσω ένα ένα.

Τούρκοι:
Ήταν, είναι και θα είναι κανίβαλοι.
Χωρίς μόρφωση ,παιδεία και ιστορικά Πολεμοκάπηλοι, άρπαγες και κατακτητές.
Πες μου τι έχουνε προσφέρει στην ανθρωπότητα?Εναν ιστορικό,έναν άνθρωπο του πνεύματος, κάτι που να μείνει στην ανθρωπότητα.Να σου πω εγώ.
ZERO....
Για αυτό δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς,εξοπλισμοί και Άγιος ο Θεός γιατί το επόμενο βήμα θα είναι να μας κατακτήσουν.Σε αυτούς κανένα έλεος.

Όσον αφορά για το Μ Αλέξανδρο δεν είναι απόλυτα ακριβές αυτό που αναφέρεις.
Ναι μεν κατάκτησε χώρες,αλλά με ποιο μεγάλο σκοπό?
Πήρε ότι καλύτερο μαζί του, φιλόσοφους,ιστορικούς, μηχανικούς,αρχιτέκτονες με σκοπό να μεταλαμπαδεύσει στους άλλους λαούς τη μόρφωση και την παιδεία της Μεγάλης Ελλάδας.
Έκανε σφαγές ?
Προφανώς κάποιοι αντιστάθηκαν σε αυτό λογικό είναι αλλά κοίτα τον υπέρτατο στόχο που είχε.
Καμία σχέση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Οταν μιλατε για ενα κρατος να διαχωριζετε την εξουσια απο τον απλο λαο.Οι τουρκοι ειναι απο τους πιο αγαπημενους λαους,φιλοι και αδερφια μας,που αντιμετωπιζουν ιδια βασανα με εμας.Και μιλαω για την βαση του λαου,τις φτωχες λαικες ταξεις.Ειναι ντροπη να μιλατε για εναν λαο με τετοιο τροπο και να ξερνατε ρατσιστικο δηλητηριο.Απο αλλους το περιμενα απο σενα vlafo οχι,κριμα
 

tol

Well-Known Member
Ρε συ Tol συγγνώμη αλλά να σου πω κάτι.

Στο λιοντάρι απαντάς μόνο με επίθεση.
Όλα καλά αυτά που λες αλλά ανεφάρμοστα. Τα έχουμε ξανασυζητήσει δυστυχώς έτσι είναι και θα είναι πάντα ο πλανήτης γη.Αυτός ήταν και θα είναι ο κόσμος.
Θα σου κάνω 2 διορθώσεις γιατί δεν μπορώ να απαντήσω ένα ένα.

Τούρκοι:
Ήταν, είναι και θα είναι κανίβαλοι.
Χωρίς μόρφωση ,παιδεία και ιστορικά Πολεμοκάπηλοι, άρπαγες και κατακτητές.
Πες μου τι έχουνε προσφέρει στην ανθρωπότητα?Ενα ιστορικό,έναν άνθρωπο του πνέυματος, κάτι που να μείνει στην ανθρωπότητα.Να σου πω εγώ.
ZERO....
Για αυτό δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς,εξοπλισμοί και Άγιος ο Θεός γιατί το επόμενο βήμα θα είναι να μας κατακτήσουν.Σε αυτούς κανένα έλεος.

Όσον αφορά για το Μ Αλέξανδρο δεν είναι απόλυτα ακριβές αυτό που αναφέρεις.
Ναι μεν κατάκτησε χώρες,αλλά με ποιο μεγάλο σκοπό?
Πήρε ότι καλύτερο μαζί του, φιλόσοφους,ιστορικούς, μηχανικούς,αρχιτέκτονες με σκοπό να μεταλαμπαδεύσει στους άλλους λαούς τη μόρφωση και την παιδεία της Μεγάλης Ελλάδας.
Έκανε σφαγές ?
Προφανώς κάποιοι αντιστάθηκαν σε αυτό λογικό είναι αλλά κοίτα τον υπέρτατο στόχο που είχε.
Καμία σχέση.
Φιλε vlafo, για πρωτη φορα δε συμφωνουμε...

Αληθεια, ειναι δυνατον να πιστευεις αυτα που γραφεις; Δηλαδη ο Μ. Αλεξανδρος ειχε το δικαιωμα να κατακτησει αλλους λαους, για να τους μεταδωσει τον πολιτισμο, ενω π.χ. οι "στυγεροι" Αμερικανοι και Δυτικοευρωπαιοι που δηθεν θελουν να μεταδωσουν την πολιτισμικη τους κουλτουρα στις χωρες του Τριτου κοσμου, δεν εχουν το δικαιωμα αυτο;

Του αντισταθηκαν και γι' αυτο τους εσφαξε!!! Δεν ηταν ιμπεριαλιστης, οταν αναγκαζε τους Αιγυπτιους να τον αποκαλουν Θεο - Φαραω;

Γιατι ειμαστε τοσο τυφλωμενοι εθνικιστικα και θεωρουμε οτι εμεις ειμαστε ανωτεροι εναντι των αλλων;

Μια ερωτηση...στη συγχρονη εποχη οι Αμερικανοι ή οι Γερμανοι ειναι ή δεν ειναι ανωτεροι πολιτισμικα απο εμας τους Ελληνες; Θα σου αρεσε μια ωραια πρωια να εισβαλουν στη χωρα, για να μεταδωσουν σε εμας τον πολιτισμο τους; Και, αν τολμουσαμε να αντισταθουμε, να μας σφαξουν!!!

Φιλε vlafo, εγραψες για "λιονταρια"...αυτη ειναι η μια οψη του νομισματος...η αλλη οψη ειναι οτι μεσα στη ψυχη του καθε ανθρωπου κατοικουν ΔΥΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ...ενα καλο και ενα κακο...ποιο υπερισχυει; Αυτο που τρεφεις καθημερινα. Αν τρεφεις με μισος και εχθροτητα το ΚΑΚΟ λιονταρι, αυτο θα κυριαρχησει στη ψυχη σου.

Δεν ειμαστε εμεις οι Ελληνες οι αγιοι και οι αλλοι οι σαταναδες, οι εωσφοροι του κακου.

Ξεχναμε οτι και εμεις, οταν ειχαμε τη δυναμη τα ιδια καναμε...οταν ο Μ. Αλεξανδρος ηταν πανισχυρος, ανελαβε το ρολο του ιμπεριαλιστη με το μανδυα του "πολιτιστικου αναμορφωτη". Οταν οι Βυζαντινοι αυτοκρατορες ηταν ισχυροι, κατεκτησαν την Τουρκια για χιλια χρονια...εμεις ομως θυμομαστε μονο τα 400 χρονια Τουρκοκρατιας!!!

Δεν ειναι λογικη αυτη.

Οσο βλεπουμε παντου εχθρους, τοσο θα ζουμε υποαναπτυκτα. Οταν καταλαβουμε και εμεις και οι γειτονες οτι το κοινο συμφερον εδραζεται στη συναδελφωση και την ειρηνη, μονο τοτε οι δυο χωρες θα βγουν απο το τελμα της μιζεριας και της κρισης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Προφανώςκαι υπάρχει διαχωρισμός εξουσίας και λαού,αλλά όταν η εξουσία σε έχει ποτίσει με το δηλητήριο ότι οι Ελληνες είναι εχθροί και το πιστεύεις για ποιό λαό μου συζητάς?
Εχεις πάει Τουρκία να δεις πως θεωρούν τον Έλληνα?Και μην μου μιλήσεις για την Κων/πολη των 17 εκατομμυρίων αλλά για τα υπόλοιπα 70 εκατομμύρια στην Ανατολή.
Αδέλφια μας από που και ως που.
Σε παρακαλώ,όταν καταγραφουμε την πραγματικότητα είμαστε ρατσιστές,ομοφοβικοί,ακροδεξιοί ορολογίες που εφευρεθήκανε τελευταία για να στιγματοποιήσουνε ανθρώπους.
Και ο Έλληνας είναι από τους ελάχιστους λαούς που δεν είναι ρατσιστής,αλλά σε αναγκάζουνε να βάλεις πάνω από τον Έλληνα τον ξένο και οποιοδήποτε άλλο.
Εγώ αυτό δεν το δέχομαι και η προπαγάνδα δεν περνάει.
Αγαπάω τη χώρα μου και είμαστε όαση στο παγκόσμιο στερέωμα σε πολλές παναθρώπινες αξίες,αλληλεγγύη,σεβασμός,βοήθεια,κατανόηση,φιλότιμο λέξεις άγνωστες για τους περισσότερους παγκοσμίως.
 

vlafo

Well-Known Member
Φιλε vlafo, για πρωτη φορα δε συμφωνουμε...

Αληθεια, ειναι δυνατον να πιστευεις αυτα που γραφεις; Δηλαδη ο Μ. Αλεξανδρος ειχε το δικαιωμα να κατακτησει αλλους λαους, για να τους μεταδωσει τον πολιτισμο, ενω π.χ. οι "στυγεροι" Αμερικανοι και Δυτικοευρωπαιοι που δηθεν θελουν να μεταδωσουν την πολιτισμικη τους κουλτουρα στις χωρες του Τριτου κοσμου, δεν εχουν το δικαιωμα αυτο;

Του αντισταθηκαν και γι' αυτο τους εσφαξε!!! Δεν ηταν ιμπεριαλιστης, οταν αναγκαζε τους Αιγυπτιους να τον αποκαλουν Θεο - Φαραω;

Γιατι ειμαστε τοσο τυφλωμενοι εθνικιστικα και θεωρουμε οτι εμεις ειμαστε ανωτεροι εναντι των αλλων;

Μια ερωτηση...στη συγχρονη εποχη οι Αμερικανοι ή οι Γερμανοι ειναι ή δεν ειναι ανωτεροι πολιτισμικα απο εμας τους Ελληνες; Θα σου αρεσε μια ωραια πρωια να εισβαλουν στη χωρα, για να μεταδωσουν σε εμας τον πολιτισμο τους; Και, αν τολμουσαμε να αντισταθουμε, να μας σφαξουν!!!

Φιλε vlafo, εγραψες για "λιονταρια"...αυτη ειναι η μια οψη του νομισματος...η αλλη οψη ειναι οτι μεσα στη ψυχη του καθε ανθρωπου κατοικουν ΔΥΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ...ενα καλο και ενα κακο...ποιο υπερισχυει; Αυτο που τρεφεις καθημερινα. Αν τρεφεις με μισος και εχθροτητα το ΚΑΚΟ λιονταρι, αυτο θα κυριαρχησει στη ψυχη σου.

Δεν ειμαστε εμεις οι Ελληνες οι αγιοι και οι αλλοι οι σαταναδες, οι εωσφοροι του κακου.

Ξεχναμε οτι και εμεις, οταν ειχαμε τη δυναμη τα ιδια καναμε...οταν ο Μ. Αλεξανδρος ηταν πανισχυρος, ανελαβε το ρολο του ιμπεριαλιστη με το μανδυα του "πολιτιστικου αναμορφωτη". Οταν οι Βυζαντινοι αυτοκρατορες ηταν ισχυροι, κατεκτησαν την Τουρκια για χιλια χρονια...εμεις ομως θυμομαστε μονο τα 400 χρονια Τουρκοκρατιας!!!

Δεν ειναι λογικη αυτη.

Οσο βλεπουμε παντου εχθρους, τοσο θα ζουμε υποαναπτυκτα. Οταν καταλαβουμε και εμεις και οι γειτονες οτι το κοινο συμφερον εδραζεται στη συναδελφωση και την ειρηνη, μονο τοτε οι δυο χωρες θα βγουν απο το τελμα της μιζεριας και της κρισης.
Φίλε tol καιρός ήταν να μην συμφωνούμε,χρειαζότανε....

Συγκρίνεις τώρα το Γερμανό και τον Αμερικάνο με τον Μ.Αλέξανδρο?

Τι κάνανε οι Γερμανοί στην Ελλάδα με το δήθεν ανώτερο πολιτισμικό τους επίπεδο το 1941?
Εισβάλλανε και καταστρέψανε τη χώρα μας και έναν ολόκληρο πλανήτη όχι 1 φορά αλλά 2 με τους παγκόσμιους πολέμους?
Τι αφήσανε πίσω τους?Ποιά ήτανε η παρακαταθήκη τους?Μου τους αναφέρεις κιόλας στη σύγχρονη ιστορία.
Αφήσανε καμμένη γη και συντρίμια όπου πήγανε.
Και συνεχίζουνε οι Αμερικάνοι τα τελευταία 80 χρόνια.

Εγώ δεν είπα ότι είμαστε οι μόνοι και κανένας άλλος.
Αλλά στη χώρα του Πλάτωνα,του Περικλή και του Αριστοτέλη,του Καβάφη και του Ελύτη μου μιλάς ότι δεν υπάρχει υπεροχή αυτού του λαού?
Γιατί δεν μου απαντάς για τους Τούρκους?Mορφωμένος άνθρωπος είσαι πες μου εναν ιστορικό Τούρκο που άφησε το αποτύπωμα του στην Παγκόσμια Ιστορία?

Φυσικά και εμείς έχουμε κάνει ουκ ολίγα αλλά η σύγκριση που κάνεις για μένα είναι άτοπη χωρίς ουσιαστικά να διαφωνώ με τα ιστορικά γεγονότα που παραθέτεις.

Μόνο για τον Μ.Αλέξανδρο διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως για τον σκοπό που είχε και τον πολιτισμικό μανδύα που κακώς χλευάζεις.
Ναι ο κατακτητής πάντα έτσι είναι αλλά αφήνει και κάτι πίσω του πάντα.

Να ξέρεις ότι στον πόλεμο υπάρχει και κώδικας τιμής-ιερό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aris81

Well-Known Member
Λοιπόν, έχοντας πάει ο ίδιος για μεταμόσχευση στην Κωνσταντινούπολη,
η μόνη μου παράκληση ήταν να μην τεθεί(στο δικό μου thread) το εν λόγω θέμα.
Και ο λόγος είναι ακριβώς τα παραπάνω..
Για να γλιτώσει το thread μου και από τους τουρκοφάγους,αλλά και τους μπαρουφολόγους με το ηθικό πλεονέκτημα.

@tol
Δε θα αντεπιχειρηματολογήσω στα γραφόμενά σου,γιατί ούτε το thread,oύτε το forum ενδείκνυται για κάτι τέτοιο.
Έχω όμως μία ερώτηση.
Έχεις σκεφτεί τον μέσο χρήστη που ανοίγει να διαβάσει ένα thread που λέγεται Ερώτηση για μεταμόσχευση στην Τουρκία..
και ξαφνικά σκρολάρει ατελείωτα σεντόνια και νομίζει ότι μπήκε στο forum της κνε;

Πόσες φορές έχει γραφτεί από απλούς χρήστες όπως εγώ,ότι στο forum δεν είναι ωραίο σε άσχετα θέματα κάποιοι να κάνουν τον ακτιβισμό τους,
να εξυπηρετούν πολιτικές ατζέντες ή να βγάζουν τα ψυχολογικά τους;

Οταν μιλατε για ενα κρατος να διαχωριζετε την εξουσια απο τον απλο λαο.Οι τουρκοι ειναι απο τους πιο αγαπημενους λαους,φιλοι και αδερφια μας,που αντιμετωπιζουν ιδια βασανα με εμας.Και μιλαω για την βαση του λαου,τις φτωχες λαικες ταξεις.Ειναι ντροπη να μιλατε για εναν λαο με τετοιο τροπο και να ξερνατε ρατσιστικο δηλητηριο.Απο αλλους το περιμενα απο σενα vlafo οχι,κριμα

Ωραία όλα αυτά...
Make love not war,το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του,πίνω μπάφους και παίζω pro...

Oι Τούρκοι είναι ένας λαός με έντονη θεοκρατική συνείδηση και όχι ταξική όπως διατείνεσαι.
Ο Ερντογάν,παρά το γεγονός ότι η ιμπεριαλιστική του πολιτική,έχει ως αποτέλεσμα Τούρκοι στρατιώτες να γυρνάνε σε φέρετρα από τρίτα πολεμικά μέτωπα,
χαίρει της αποδοχής της πλειοψηφίας του τουρκικού λαού.
Όταν μάλιστα επισκέπτεται πόλεις της Ευρώπης,οι τουρκικές κοινότητες τον υποδέχονται σαν ροκ σταρ και γεμίζουν στάδια για πάρτη του
https://www.youtube.com/watch?v=hgVM4DqtdsU

Aν την ρητορεία και πολιτική Ερντογάν,την είχε ακολουθήσει κάποιος Ευρωπαίος πολιτικός ηγέτης,
θα είχε πάει νύχτα σπίτι του...Δε θα κυβερνούσε 20 χρόνια

Πολύ ωραία και ρομαντικά αυτά που λέτε,αλλά αν είχατε ζήσει σε κάποια πόλη του εξωτερικού με ισχυρή τουρκική κοινότητα ή αν είχατε επισκεφτεί την Τουρκία και συζητούσατε περί Ερντογάν,θα σας περίμεναν δυσάρεστες εκπλήξεις..

Η Ελλάδα δεν έχει καμία σωτηρία μετά την πνευματική αποβλάκωση των τελευταίων δεκαετιών από την πνευματική λαίλαπα των ζιβάγκο και των απάτριδων ψευτικουλτουριάρηδων με το δήθεν ηθικό πλεονέκτημα.
 

Georgie

Well-Known Member
Λοιπόν, έχοντας πάει ο ίδιος για μεταμόσχευση στην Κωνσταντινούπολη,
η μόνη μου παράκληση ήταν να μην τεθεί(στο δικό μου thread) το εν λόγω θέμα.
Και ο λόγος είναι ακριβώς τα παραπάνω..
Για να γλιτώσει το thread μου και από τους τουρκοφάγους,αλλά και τους μπαρουφολόγους με το ηθικό πλεονέκτημα.

@tol
Δε θα αντεπιχειρηματολογήσω στα γραφόμενά σου,γιατί ούτε το thread,oύτε το forum ενδείκνυται για κάτι τέτοιο.
Έχω όμως μία ερώτηση.
Έχεις σκεφτεί τον μέσο χρήστη που ανοίγει να διαβάσει ένα thread που λέγεται Ερώτηση για μεταμόσχευση στην Τουρκία..
και ξαφνικά σκρολάρει ατελείωτα σεντόνια και νομίζει ότι μπήκε στο forum της κνε;

Πόσες φορές έχει γραφτεί από απλούς χρήστες όπως εγώ,ότι στο forum δεν είναι ωραίο σε άσχετα θέματα κάποιοι να κάνουν τον ακτιβισμό τους,
να εξυπηρετούν πολιτικές ατζέντες ή να βγάζουν τα ψυχολογικά τους;



Ωραία όλα αυτά...
Make love not war,το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του,πίνω μπάφους και παίζω pro...

Oι Τούρκοι είναι ένας λαός με έντονη θεοκρατική συνείδηση και όχι ταξική όπως διατείνεσαι.
Ο Ερντογάν,παρά το γεγονός ότι η ιμπεριαλιστική του πολιτική,έχει ως αποτέλεσμα Τούρκοι στρατιώτες να γυρνάνε σε φέρετρα από τρίτα πολεμικά μέτωπα,
χαίρει της αποδοχής της πλειοψηφίας του τουρκικού λαού.
Όταν μάλιστα επισκέπτεται πόλεις της Ευρώπης,οι τουρκικές κοινότητες τον υποδέχονται σαν ροκ σταρ και γεμίζουν στάδια για πάρτη του
https://www.youtube.com/watch?v=hgVM4DqtdsU

Aν την ρητορεία και πολιτική Ερντογάν,την είχε ακολουθήσει κάποιος Ευρωπαίος πολιτικός ηγέτης,
θα είχε πάει νύχτα σπίτι του...Δε θα κυβερνούσε 20 χρόνια

Πολύ ωραία και ρομαντικά αυτά που λέτε,αλλά αν είχατε ζήσει σε κάποια πόλη του εξωτερικού με ισχυρή τουρκική κοινότητα ή αν είχατε επισκεφτεί την Τουρκία και συζητούσατε περί Ερντογάν,θα σας περίμεναν δυσάρεστες εκπλήξεις..

Η Ελλάδα δεν έχει καμία σωτηρία μετά την πνευματική αποβλάκωση των τελευταίων δεκαετιών από την πνευματική λαίλαπα των ζιβάγκο και των απάτριδων ψευτικουλτουριάρηδων με το δήθεν ηθικό πλεονέκτημα.
Εν το μεταξυ ρε τρελέ, αυτο που κατηγορείς τους άλλους το κανεις εσυ ο ίδιος .
Και σεντόνι, και χαρακτηρισμοί, και πολιτική προπαγάνδα.
Λοιπόν επειδή δε χρειαζεται αυτη η φάση, θα σου πω κατι .
Αφού σου αρεσει η Ιστορια να τη διαβαζεις κίολας .
Τις μεγαλύτερες και πιο ντροπιαστικές ήττες στην ιστορια μας τις πάθαμε οταν ο μεγαλοϊδεατισμός ηταν η κυρίαρχη νόρμα.
Το 1897, πριν απο κάποια χρονια το ξεχρέωσαμε να ξέρεις !!
Για τους Τούρκους εχεις ενα δίκιο για τη θρησκοληψία και το φανατισμό .
Όμως να μη ξεχνάς και τα εκατομμύρια στις πλατείες να διαδηλώνουν με παπάδες για τις ταυτότητες .
Και να λες ευτυχώς που κυριάρχησαν οι ψύχραιμες φωνές τοτε. Με το Χριστοδουλο το Ιράν της Ευρωπης θα ήμασταν .
 

Nik.Mos

Well-Known Member
@Aris81 Αντιπροσωπευεις ακριβως αυτο που μεγαλωνοντας εμαθα να αποφευγω.Να το αποφευγω για να μην του μοιασω,γιατι παντα με τρομαζε και με αηδιαζε.Το τελευταιο λιγο περισσοτερο.
Ναι και Τουρκους φιλους εχω ,αδερφια καρδιακα Και Τουρκια εχω μεινει για χρονια.Και εχω κλαψει μαζι τους,εχω ερωτευτει και εχουμε ονειρευτει παρεα εναν κοινο κοσμο οπου το μισος ο ρατσισμος και το διαφορετικο δεν θα αποτελει στοιχειο του αλλα το απολυτο κακο, ενα παραδειγμα προς αποφυγη για οσους θελουν να θεωρουν τους εαυτους τους ανθρωπους.
Υπαρχει και η δικη σου κατηγορια που κανει αυτα τα ονειρα πιο δυσκολα ,να φαινονται ουτοπικα.Αλλα για αυτο ζουμε αλλωστε,να παλευουμε για μια ουτοπια ακομη και αν αυτη δεν ερθει ποτε.Η διαδρομη ομως μετραει και σε αυτην κερδιζουμε πολλα.Γινομαστε αυτο που εσεις εχθρευεστε.Μεινετε εκει στην μιζερια σας και αφηστε εμας να ζουμε την ουτοπια μας.
Υ.Γ.το αιγαιο ανηκει στα ψαρια του,οταν βγαλεις λεπια και πτερυγια ελα να διεκδικησεις το "κτημα" σου.
Παρε και ενα report.
Υ.Γ.2 Σε εναν κοσμο με πατριωτες με τετοιους λογους και αποψεις,τιμη μου να θεωρουμε απατρις.Χιλιες φορες προτιμοτερος.
Υ.Γ.3 "Οποιος δεν φοβαται το προσωπο του τερατος, παει να πει οτι του μοιαζει".Εμενα και με τρομαζει και με αηδιαζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Ψ
Λοιπόν, έχοντας πάει ο ίδιος για μεταμόσχευση στην Κωνσταντινούπολη,
η μόνη μου παράκληση ήταν να μην τεθεί(στο δικό μου thread) το εν λόγω θέμα.
Και ο λόγος είναι ακριβώς τα παραπάνω..
Για να γλιτώσει το thread μου και από τους τουρκοφάγους,αλλά και τους μπαρουφολόγους με το ηθικό πλεονέκτημα.

@tol
Δε θα αντεπιχειρηματολογήσω στα γραφόμενά σου,γιατί ούτε το thread,oύτε το forum ενδείκνυται για κάτι τέτοιο.
Έχω όμως μία ερώτηση.
Έχεις σκεφτεί τον μέσο χρήστη που ανοίγει να διαβάσει ένα thread που λέγεται Ερώτηση για μεταμόσχευση στην Τουρκία..
και ξαφνικά σκρολάρει ατελείωτα σεντόνια και νομίζει ότι μπήκε στο forum της κνε;

Πόσες φορές έχει γραφτεί από απλούς χρήστες όπως εγώ,ότι στο forum δεν είναι ωραίο σε άσχετα θέματα κάποιοι να κάνουν τον ακτιβισμό τους,
να εξυπηρετούν πολιτικές ατζέντες ή να βγάζουν τα ψυχολογικά τους;



Ωραία όλα αυτά...
Make love not war,το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του,πίνω μπάφους και παίζω pro...

Oι Τούρκοι είναι ένας λαός με έντονη θεοκρατική συνείδηση και όχι ταξική όπως διατείνεσαι.
Ο Ερντογάν,παρά το γεγονός ότι η ιμπεριαλιστική του πολιτική,έχει ως αποτέλεσμα Τούρκοι στρατιώτες να γυρνάνε σε φέρετρα από τρίτα πολεμικά μέτωπα,
χαίρει της αποδοχής της πλειοψηφίας του τουρκικού λαού.
Όταν μάλιστα επισκέπτεται πόλεις της Ευρώπης,οι τουρκικές κοινότητες τον υποδέχονται σαν ροκ σταρ και γεμίζουν στάδια για πάρτη του
https://www.youtube.com/watch?v=hgVM4DqtdsU

Aν την ρητορεία και πολιτική Ερντογάν,την είχε ακολουθήσει κάποιος Ευρωπαίος πολιτικός ηγέτης,
θα είχε πάει νύχτα σπίτι του...Δε θα κυβερνούσε 20 χρόνια

Πολύ ωραία και ρομαντικά αυτά που λέτε,αλλά αν είχατε ζήσει σε κάποια πόλη του εξωτερικού με ισχυρή τουρκική κοινότητα ή αν είχατε επισκεφτεί την Τουρκία και συζητούσατε περί Ερντογάν,θα σας περίμεναν δυσάρεστες εκπλήξεις..

Η Ελλάδα δεν έχει καμία σωτηρία μετά την πνευματική αποβλάκωση των τελευταίων δεκαετιών από την πνευματική λαίλαπα των ζιβάγκο και των απάτριδων ψευτικουλτουριάρηδων με το δήθεν ηθικό πλεονέκτημα.
Φιλε μου, αφηνοντας στην ακρη τα σουρεαλιστικα, ευηχα, εθνεγερτικα σχολια σου, να κανω μια παρατηρηση...

Μαλλον, επειδη ειναι το ΔΙΚΟ σου νημα, ως οικοδεσποτης εχεις ολο το ελευθερο και το δικαιωμα να γραφεις σεντονια και να προπαγανδιζεις σαν εκπροσωπος της Χρυσης Αυγης (αυτο ηταν ως ανταπαντηση για την ΚΝΕ που ανεφερες...ελπιζω να το παρεις χιουμοριστικα, αφου εσυ ξεκινησες τους χαρακτηρισμους)...

Ωραια λογικη!!! Τσιφλικι μου...κανω ο,τι θελω, γραφω ο,τι θελω...και στη συνεχεια "κραζω" και ειρωνευομαι οσους τολμουν να κανουν παρομοια σχολια στο ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ νημα...

Δυο μετρα...δυο σταθμα!!!
 

tol

Well-Known Member
Η Ελλάδα δεν έχει καμία σωτηρία μετά την πνευματική αποβλάκωση των τελευταίων δεκαετιών από την πνευματική λαίλαπα των ζιβάγκο και των απάτριδων ψευτικουλτουριάρηδων με το δήθεν ηθικό πλεονέκτημα.
Επειδη, εισαι πολυ προκλητικος, ειρωνας και "εξυπνακιας"....

Η Ελλαδα πραγματικα δεν εχει καμια σωτηρια....

Οταν στη χωρα του Ξενιου Δια, στη χωρα που γεννηθηκε η ελευθερια και η υπερτατη ιδεα της αξιας του ανθρωπου, στη χωρα που αποτελεσε το λικνο της δημοκρατιας, υπαρχουν απαιδευτα ατομα που κηρυσσουν το μισος, την αντιπαθεια και εμφορουνται απο εναν μεγαλοϊδεατισμο υποτιμωντας αλλους λαους, τοτε το μελλον ειναι πραγματι ζοφερο.

ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ ΑΠΑΤΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΒΛΑΚΩΜΕΝΟΥΣ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΟΥΡΚΟ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΗΘΕΝ ΦΙΛΟΠΑΤΡΙΑΣ ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ...

Γινεσαι ομοιος με αυτους που κατηγορεις...ειλικρινα σαν να βλεπω μπροστα μου εναν Ελληνα Ερντογαν που κακομεταχειριζεται την υπεροχη ελληνικη γλωσσα, χρησιμοποιωντας αναρμοστους και προσβλητικους χαρακτηρισμους, ικανοποιωντας το απυθμενο εθνικιστικο φανατισμο που του τυφλωνει το μυαλο και την καρδια.

ΥΓ Και επειδη ειναι τσιφλικι σου το νημα, σταματω εδω και σου υποσχομαι οτι δε θα ξανασχολιασω στο μελλον.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Οι γονεις των μαθητων σου πρεπει πραγματικα να ειναι πολυ περηφανοι tol.Αν ημουν γονιος θα ηταν μεγαλη μου τιμη τα παιδια μου να ειχαν εναν τετοιο Δασκαλο.Ευχαριστουμε
 
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το θελει και εδώ ο οργανισμός σας το 1 ποστ το 24ωρο. Πως «γκαζωνετε» ετσι οταν ακουστεί μια άλλη άποψη με την οποία δεν συμφωνείτε.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Δεν ειναι αποψη που δεν συμφωνουμε απλα,αλλα αποψη που προσβαλλει την ανθρωπινη αξιοπρεπεια.Αν μη τι αλλο ,η αντιδραση ειναι λογικη.Πως χαρακτηρισμοι που προαγουν μισος ρατσισμο και σκοταδισμο αποτελουν αποψεις;Ελευθερια εκφρασης ειναι αυτονοητη αλλα γιατι κινδυνευει με ban καποιος που διαδιδει θεωριες συνομωσιας που καλως γινεται γιατι βαζει σε κινδυνο τους αλλους και οχι αυτοι που μιλανε για ανθρωπους με υποτιμητικο τροπο ξευτιλιζοντας τους;Η εναντιωση σε αυτο αποτελει γκαζωμα δηλαδη;Γιατι στο δικο μου λεξικο σημαινει διατηρηση ανθρωπιας.Aν δεν το καναμε,τοτε θα υπηρχε θεμα.Ναι να εκφερουν την αποψη τους αλλα οχι με τετοιο τροπο.Δεν συμφωνεις ;Αν ειμαι λαθος πες μου.Δεν ξαναγραφω κακως συμμετειχα σε αυτη τον οχετο αποψεων ,αλλα στην απανθρωπια νιωθεις πως πρεπει να απαντησεις
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αντί να τα γράψεις όλα αυτά jumping into conclusions θα έπρεπε να ρωτήσεις απλά σε ποιους αναφερόμουν. Πως είσαι σίγουρος ότι αναφερόμουν σε σένα και στις δικές σου απόψεις;
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Αντί να τα γράψεις όλα αυτά jumping into conclusions θα έπρεπε να ρωτήσεις απλά σε ποιους αναφερόμουν. Πως είσαι σίγουρος ότι αναφερόμουν σε σένα και στις δικές σου απόψεις;
Υπεθεσα οτι απευθυνεσαι στην φωνη εναντιωσης και οχι στην αλλη αφου απο αυτους ξεκινησε με φρασεις μογγολοτουρκους και συνεχιστηκε απο αλλους.Απολογουμαι αν εκρινα λαθος
 
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι έκανες λάθος. Είναι γνωστές οι απόψεις μου. Ποτέ δεν θα έγραφα "μογγόλους" και προφανώς είμαι πολύ διστακτικός να επιρρίψω συλλογική ευθύνη σε έναν ολόκληρο λαό. Εννοείται ότι είμαι απόλυτα σύμφωνος με τις διακηρύξεις του Tol περί ειρήνης, κλπ αλλά είμαι υποχρεωμένος να επισημάνω ότι η προσήλωση σε θεωρητικούς στοχασμούς εγκυμονεί πρακτικούς κινδύνους. Είμαι οπαδός του ρεαλισμού και θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Είναι γνωστό το προσωνύμιο "πουρκουάδες" για τους Γάλλους κατά τον Β' παγκόσμιο πόλεμο όταν σαρώθηκαν εν μια νυκτί από τους Γερμανούς αρνούμενοι να πολεμήσουν όπως και οι προτάσεις στον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο να μην πολεμήσουν οι σοσιαλιστές της μιας χώρας κατά των σοσιαλιστών της άλλης αλλά, τελικά, και οι σοσιαλιστές ηττήθηκαν από τον εθνικισμό και σκοτώθηκαν μεταξύ τους. Ένα μεγάλο μέρος του Γερμανικού λαού "τυφλώθηκε (?)" από έναν τρελό και ομαδικά, συλλογικά, αιματοκύλησε τον κόσμο. Πως? Εδώ δεν υπάρχει συλλογική ευθύνη ενός λαού?

Εδώ είναι πλέον φανερό ότι ανίχνευoυμε το ζωικό υπόβαθρό μας που δεν περιορίζεται σε σωματικά γνωρίσματα αλλά αφορά και την συμπεριφορά μας. Θα μου επιτρέψεις να είμαι δύσπιστος στην φυσική καλοσύνη των ανθρώπων και να βασίζομαι σε αυτή. Εξάλλου και η ίδια η δημοκρατία αυτό προσπαθεί να διαχειριστεί και να προστατεύσει μέσω των θεσμών, ισορροπεί με δημιουργικό τρόπο τα ανθρώπινα πάθη. Ως εκ τούτου το να υπερασπιστείς με όρους που παραπέμπουν (κακώς) σε εθνικισμό δεν σου αφαιρεί την ιδιότητα του ειρηνοποιού. Απλά σε κάνει ρεαλιστή και γνώστη της ανθρώπινης φύσης η οποία είναι η ίδια ανεξάρτητα από χρώμα, θρησκεία και έθνος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Ακραία σχόλια και από τις δύο πλευρές.οι μεν λένε τους δεν φασίστες το οποίο έχει γίνει καραμέλα πλέον,έλεος δλδ και οι δεν λένε τους μεν κνιτες κτλ κτλ κτλ..ακραίοι και οι δύο..φασισμός και από τις δύο πλευρές..δεν υπάρχει μονοπλευρος φασισμός από δεξιά μόνο,υπάρχει και από τα αριστερά,όσο και αν δεν το δέχεστε..καλά για αυτά που ακούστηκαν για όνειρα κτλ...αυγολεμονος..τα ορφανά πορεύονται και οι χήρες κονομιουνται..φορέστε και κάνα μπερέ και παίξτε το Τσε Γκεβάρα..σαν τρίχα από το ζυμάρι έχουν πεταχτεί κάτι τέτοιες ιδεολογίες παγκοσμίως ,κάτι λέει όλο αυτό ..γενικά χαλαρώστε και μην προσπαθείτε οι εκ των αριστερά να επιβάλεται τις ιδέες σας.δεν είναι καθόλου ωραίο..σε μείνουμε στις μεταμοσχεύσεις.
 

Aris81

Well-Known Member
@tol άσε κατά μέρους τα κεφαλαία γράμματα,δεν είσαι στην τάξη σου να φωνάζεις λες και είμαστε τίποτα 10χρονοι μαθητές σου.
Είσαι τόσο εμμονικός με οτιδήποτε μπορεί να αποτελέσει αφορμή για ατελείωτα λογύδρια,
που δεν έχεις αντιληφθεί ότι δεν είμαι εγώ ο νηματοθέτης.
Καμία έκπληξη φυσικά...

Θα προσπεράσω και τις γνωστές γραφικότητες του άρλεκιν με θέα το Βόσπορο...
Άνθρωπος που αναμασάει την γνωστή κασέτα περί ρατσισμού και μίσους,
ενώ το μόνο που έγραψα είναι ότι η τουρκική κοινωνία είναι βαθιά θεοκρατική και όχι ταξική,
είναι πιο ανίκανος για διάλογο,από τον προηγούμενο που με πέρασε για το νηματοθέτη.
Αντεπιχείρημα σε όσα έγραψα,φυσικά και δεν υπάρχει...

Α,ναι...
Υπήρξε...
Αν ο Χριστόδουλος...Αν....
Θα....Θα....Είμασταν Ιράν.
Κλασσικές θεωρίες εξίσωσης των πάντων για να κοιμόμαστε ήσυχοι τα βράδια..
Μιλάμε τώρα για χριστιανισμό,με εκκλησίες άδειες και με μ.ο.ηλικίας πιστών 70+,
(που άμα βγει κανένας παπάς να κηρύξει τη βία στο όνομα της θρησκείας θα τον κλείσουν στο Δαφνί)
για να εξισώσουμε τη σύγχρονη καφρίλα του ισλάμ.

Κλασσικά εικονογραφημένα..

Τέλος,εσένα που σε αηδιάζω,γιατί διαβάζοντάς με,μέσα από τα κόκκινά σου γυαλιά,με νομίζεις για ναζί ή δεν ξέρω τι άλλο,δε σε σιχαίνομαι..
Έχω βαθιά κατανόηση της λοβοτομής που έχεις δεχτεί μεγαλώνοντας στην Ελλάδα.
Απλά επειδή φαίνεσαι και μιας κάποιας ηλικίας,άσε τα τσεγκεβαριλίκια και τις αμπελοφιλοσοφίες για τους 15χρονους,γελάει ο κόσμος..
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikolakis

Well-Known Member
Θα μπορουσα, φιλε μου, να σου αναφερω τη γενοκτονια των Μηλιων απο ομοεθνεις Ελληνες (Αθηναιους) και για αλλες παρομοιες σφαγες (Κερκυρα) κατα τη διαρκεια του Πελοποννησιακου πολεμου...θα μπορουσα να σου αναφερω τις σφαγες των Περσων στο Γρανικο, Ισσο, Γαυγαμηλα απο τους Ελληνες (πλην Λακεδαιμονιων)...θα μπορουσα να σου αναφερω την επι μια χιλιετια κατακτηση της Μ.Ασιας απο τους Ελληνες Βυζαντινους αυτοκρατορες...θα μπορουσα να σου αναφερω χιλιαδες παραδειγματα, για να σου αποδειξω οτι δεν ειναι ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΙ "ΚΑΚΟΙ"...ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ "ΚΑΛΟΙ".

Και δεν ειναι παραδειγματα της "δικης μου ιστορικης αληθειας"...ειναι παραδειγματα της ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ αληθειας...οχι αυτης που μαθαινουν οι Ελληνες, οι Τουρκοι, οι Γερμανοι στα δικα τους σχολεια, θελοντας να προπαγανδισουν εθνικα συμφεροντα.


Δυστυχως, το εγραψα και στο προηγουμενο σχολιο, αλλά δεν το καταλαβες...ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ, ΔΙΑΠΡΑΤΤΟΥΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥΣ.

Εγκληματα, οπως, πολυ σωστα ανεφερες, η γενοκτονια των Ποντιων, οπως οι γενοκτονιες των Εβραιων, οπως καθε γενοκτονια σε περιοδους πολεμων...πολεμων που υποδαυλιζονται απο εθνικιστικα μιση και αντιπαλοτητες.

Φιλε μου, πρεπει, επιτελους, να καταλαβουμε οτι τα αντιποινα, η αντεκδικηση, επειδη ο αλλος μας αδικησε, δεν οδηγουν πουθενα. Το παρελθον ειναι παρελθον...δεν ξαναγραφεται. Το μειζον ζητουμενο ειναι το μελλον. Και ο αυριανος κοσμος, ενας καλυτερος κοσμος, δε χτιζεται πανω σε μιση και εθνικες ιδεολογιες, αλλά με πνευμα ειρηνης και ανθρωπισμου.
Αυτα να τα πεις στο Σουλτάνο όταν μπει στην Αθήνα μαζί με τους Μογγόλους...
Έτσι σκέφτονταν κ οι Αρμένιοι κ δεν αγόρασαν ούτε σφαιρα 20 χρονια.
 
Μπλουζα