Ενδιαφέρον Άρθρο για Τριχόπτωση και Ψυχολογία

Denvi

Well-Known Member
Μια "ματιά" στην φύση είναι αρκετή για να καταδείξει την οδό της φυσικής επιλογής. Όλα μετά είναι επακόλουθα ;)
Η φυσικη επιλογη φιλε ορεο εχει να κανει με την αναπαραγωγη, την επιβιωση ή τον αφανισμο απο τον κοσμο. Και φαινεται οτι οι καραφλοι μια χαρα συνεχιζουν να αυξανονται και πληθυνονται :) γιατι πολυ απλα η καραφλα δε σε καθιστα αδυναμο ουτε να αναπαραχθεις, ουτε να επιβιωσεις. Κι αν υπαρχουν ακομα "σεκτες" που την απορριπτουν ειναι γιατι εμεις τις συντηρουμε ως ιδεα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Denvi

Well-Known Member
Mακρυμαλλη μακρυμάλλη,άντε βρες και εσύ μιαν άλλη,η αγάπη που της είχες ,ήταν ένα μάτσο τρίχες..! Καραφλά αγόρια ,Ντοντ Γουόρι..πως λέμε κάθε φορά σε κάποιον που δεν έχει ελπίδα με μεταμόσχευση...δώσε έμφαση αλλού,ξύρισμα το κεφάλι και δώσε πόνο στο γυμναστήριο..άσε και λίγο μούσι και έγινες ομορφαντρας..μην μασάτε για το θέμα γυναίκας ..πολλές δεν δίνουν καν σημασία στα μαλλιά..οι περισσότεροι χαλιονται χωρίς λόγο..μεγαλώνουμε το πρόβλημα κατά πολύ..
Εδω μεσα το προβλημα μεγενθυνεται υπερβολικα. Καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Λογικο μεν, γιατι γι'αυτο υπαρχει, για να εμβαθυνει απο καθε αποψη και να δινει την ιδανικη λυση/εκδοχη σε ενα εστιασμενο θεμα, ωστοσο αυτο απο μονο του δε λεει κατι για το τι ισχυει σε ενα ευρυτερο πλαισιο. Οταν ειπα σε φιλο μου οτι θα παω για con σε εναν γιατρο απο Ισπανια κτλ. γελουσε 3 μερες, υποτιμωντας τερμα την αξια που δινω στο θεμα. Οταν του ειπα, θες να ερθεις μαζι, ισως μπορεσει να σε δει κι εσενα μου ειπε αστειευομενος οτι προτιμα να του χαιδευουν την καραφλα :) . Παντρεμενος, αυτοδημιουργητος, οικονομικα ευκαταστατος, πετυχημενος επιχειρηματιας με συνεχως διευρυνομενο κοινωνικο/επαγγελματικο κυκλο και NW6.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Μου θύμισες το ανέκδοτο με τον τύπο που ξυπνάει ένα πρωι και έχει βγάλει ενα μικρό πουτσάκι στο κέντρο του μετώπου.
Πάει στον γιατρό και του ζητάει απελπισμένος βοήθεια.
Του λέει ο γιατρός η λύση είναι απλή "Κάνε ταξίδια, δες τον κόσμο, ρίξτο στα extreme sports, διάβασε βιβλία, δες ταινίες, απόλαυσε το ηλιοβασίλεμα, ερωτεύσου με την πανσέληνο, οδήγησε στα άκρα κτλ κτλ"
Ρωτάει ο τύπος όλο χαρά " Γιατρέ μου και αν κάνω όλα αυτά τα ενδιαφέροντα θα φύγει το πουτσάκι απο το μέτωπο ?"
ΌΧΙ απαντάει ο γιατρός , αλλά θα έχεις πράγματα να θυμάσαι, γιατί όταν βγουν και τα @@ δεν θα βλέπεις τίποτα!!!!
:p :p :p :p :p ;)
χαχα ε εδώ τον φτύσαμε τον καφέ φίλε @oreo χαχαχα
 

Leeroy Jenkins

At least i've had chicken
Εδω μεσα το προβλημα μεγενθυνεται υπερβολικα. Καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Λογικο μεν, γιατι γι'αυτο υπαρχει, για να εμβαθυνει απο καθε αποψη και να δινει την ιδανικη λυση/εκδοχη σε ενα εστιασμενο θεμα, ωστοσο αυτο απο μονο του δε λεει κατι για το τι ισχυει σε ενα ευρυτερο πλαισιο. Οταν ειπα σε φιλο μου οτι θα παω για con σε εναν γιατρο απο Ισπανια κτλ. γελουσε 3 μερες, υποτιμωντας τερμα την αξια που δινω στο θεμα. Οταν του ειπα, θες να ερθεις μαζι, ισως μπορεσει να σε δει κι εσενα μου ειπε αστειευομενος οτι προτιμα να του χαιδευουν την καραφλα :) . Παντρεμενος, αυτοδημιουργητος, οικονομικα ευκαταστατος, πετυχημενος επιχειρηματιας με συνεχως διευρυνομενο κοινωνικο/επαγγελματικο κυκλο και NW6.
Και πιστεύω υπάρχουν άπειρα ακόμα τέτοια παραδείγματα στον κύκλο του κάθε ένα μας εδώ.
Σε πολυ κοντινό φίλο καραμπινάτο nw 5 28 χρονών όταν του είπα για την αγωγή με μινοξ/φίνα εβάλε τα γέλοια, για μμ ούτε κουβέντα,που σαν άνθρωπο μονο μη κοινωνικά αποδεκτό δε τον λες , και επαγγελματικά και προσωπικά.
Θέλω να πιστεύω πως κανείς απο εδώ δε πιστεύει οτι η αξία του είναι αναλόγος αντίστροφη με το norwood του, και οτι απλά γουστάρει να έχει οσο περισσοότερο μαλλάκι γίνετε κάνοντας ότι μπορεί για αυτό.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Και πιστεύω υπάρχουν άπειρα ακόμα τέτοια παραδείγματα στον κύκλο του κάθε ένα μας εδώ.
Σε πολυ κοντινό φίλο καραμπινάτο nw 5 28 χρονών όταν του είπα για την αγωγή με μινοξ/φίνα εβάλε τα γέλοια, για μμ ούτε κουβέντα,που σαν άνθρωπο μονο μη κοινωνικά αποδεκτό δε τον λες , και επαγγελματικά και προσωπικά.
Θέλω να πιστεύω πως κανείς απο εδώ δε πιστεύει οτι η αξία του είναι αναλόγος αντίστροφη με το norwood του, και οτι απλά γουστάρει να έχει οσο περισσοότερο μαλλάκι γίνετε κάνοντας ότι μπορεί για αυτό.
Τα αίτια που μας "καίει" τόσο πολύ το μαλλί ορισμένους εδώ μέσα πιστεύω είναι άλλα.
Λίγο η εκ γενετής μειωμένη αυτοεκτίμηση, λίγο η ανασφάλεια μας έχει κάνει (κάποιους) να ασχολούμαστε όλη μέρα με αυτό.
 

oreo

Well-Known Member
Η φυσικη επιλογη φιλε ορεο εχει να κανει με την αναπαραγωγη, την επιβιωση ή τον αφανισμο απο τον κοσμο. Και φαινεται οτι οι καραφλοι μια χαρα συνεχιζουν να αυξανονται και πληθυνονται :) γιατι πολυ απλα η καραφλα δε σε καθιστα αδυναμο ουτε να αναπαραχθεις, ουτε να επιβιωσεις. Κι αν υπαρχουν ακομα "σεκτες" που την απορριπτουν ειναι γιατι εμεις τις συντηρουμε ως ιδεα.
Βρε μια χαρά επιβιώνουν όλοι, εγώ μιλάω για την αρχή των πραγμάτων. Όλα τα υπόλοιπα είναι "man made" με εξαίρεση τα πράγματα που μας ιντριγκάρουν σε ατομικό επίπεδο.
 

oreo

Well-Known Member
To ανέκδοτο ωραίο ήταν,τι από αυτά που είπα σου το θύμισαν δεν μπορώ να καταλάβω..
Οτι μεγενθύνουμε το πρόβλημα έχεις δίκιο, υπάρχει και η άλλη πλευρά που όταν υπάρχει "πρόβλημα", δίνουμε παρηγοριά στον άρρωστο. Έτσι έκανα τον παραλληλισμό με γλαφυρό τρόπο
 

oreo

Well-Known Member
Εδω μεσα το προβλημα μεγενθυνεται υπερβολικα. Καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Λογικο μεν, γιατι γι'αυτο υπαρχει, για να εμβαθυνει απο καθε αποψη και να δινει την ιδανικη λυση/εκδοχη σε ενα εστιασμενο θεμα, ωστοσο αυτο απο μονο του δε λεει κατι για το τι ισχυει σε ενα ευρυτερο πλαισιο. Οταν ειπα σε φιλο μου οτι θα παω για con σε εναν γιατρο απο Ισπανια κτλ. γελουσε 3 μερες, υποτιμωντας τερμα την αξια που δινω στο θεμα. Οταν του ειπα, θες να ερθεις μαζι, ισως μπορεσει να σε δει κι εσενα μου ειπε αστειευομενος οτι προτιμα να του χαιδευουν την καραφλα :) . Παντρεμενος, αυτοδημιουργητος, οικονομικα ευκαταστατος, πετυχημενος επιχειρηματιας με συνεχως διευρυνομενο κοινωνικο/επαγγελματικο κυκλο και NW6.
Για να το ελαφρύνουμε :D
 

Συνημμένα

  • n kavvadias.jpg
    n kavvadias.jpg
    75.6 KB · Προβολές: 75
  • symvoyli_0.jpg
    symvoyli_0.jpg
    124.3 KB · Προβολές: 75

aeratos28

Just aeratos
Παρηγοριά θα ήταν να του έλεγες όμως πάλεψε το με επεμβάσεις θεραπείες κτλ..σε πάρα πολλούς εδώ μέσα έχω πει να μην ξεκινήσουν καν τη διαδικασία για τπτ..προτιμότερο είναι να δώσει κάποιος σε τέτοιο στάδιο αραίωσης,έμφαση σε άλλα πράγματα πάνω του,παρά να τα δώσει όλα για επεμβάσεις κτλ κτλ..πράγμα που σημαίνει πολύ μεγάλο κόστος οικονομικό,ψυχολογικό και θα του πάρει και πολύ χρόνο..ίσως 3-4 χρόνια ώστε να κάνει τις επεμβάσεις και τελικά το αποτέλεσμα να μην έχει σχέση με αυτό που θα περίμενε και να πέσει σε νέα τρυπάκια ψυχολογικών..τα μικρά προβλήματα σαν εμάς ,δεν είναι ο κανόνας ορεο.παιζουμ κάτι τερματισμενα nw6-7,από ηλικίες κάτω των 30 οι οποίοι δεν ξέρουν που πατούν και που βρίσκονται τα παιδιά..δεν είναι όλοι χαλαροί..και αυτοί που το παίζουν χαλαροί ,απλά το παίζουν..αφήστε τι λένε.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Παρηγοριά θα ήταν να του έλεγες όμως πάλεψε το με επεμβάσεις θεραπείες κτλ..σε πάρα πολλούς εδώ μέσα έχω πει να μην ξεκινήσουν καν τη διαδικασία για τπτ..προτιμότερο είναι να δώσει κάποιος σε τέτοιο στάδιο αραίωσης,έμφαση σε άλλα πράγματα πάνω του,παρά να τα δώσει όλα για επεμβάσεις κτλ κτλ..πράγμα που σημαίνει πολύ μεγάλο κόστος οικονομικό,ψυχολογικό και θα του πάρει και πολύ χρόνο..ίσως 3-4 χρόνια ώστε να κάνει τις επεμβάσεις και τελικά το αποτέλεσμα να μην έχει σχέση με αυτό που θα περίμενε και να πέσει σε νέα τρυπάκια ψυχολογικών..τα μικρά προβλήματα σαν εμάς ,δεν είναι ο κανόνας ορεο.παιζουμ κάτι τερματισμενα nw6-7,από ηλικίες κάτω των 30 οι οποίοι δεν ξέρουν που πατούν και που βρίσκονται τα παιδιά..δεν είναι όλοι χαλαροί..και αυτοί που το παίζουν χαλαροί ,απλά το παίζουν..αφήστε τι λένε.
Όντως υπάρχουν μάχες που είναι χαμένες πριν καν ξεκινήσουν, και δυστυχώς πολλές κλινικές σε τέτοιες περιπτώσεις τάζουν πράγματα ανέφικτα, και στο τέλος η απογοήτευση και η ψυχική φθορά είναι περισσότερη.
 

Denvi

Well-Known Member
Τα αίτια που μας "καίει" τόσο πολύ το μαλλί ορισμένους εδώ μέσα πιστεύω είναι άλλα.
Λίγο η εκ γενετής μειωμένη αυτοεκτίμηση, λίγο η ανασφάλεια μας έχει κάνει (κάποιους) να ασχολούμαστε όλη μέρα με αυτό.
Λιγο ο χαβαλες στο φορουμ...πασατεμπο, ποπ κορν και αναγνωση νηματων επικων μαχων :pεκανα και ριμα χοχο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Denvi

Well-Known Member
Για να το ελαφρύνουμε :D
Ενα τραγουδι απο Σκιαδαρεσες λεει:
"Εσυ θα γερνας κι εγω θα μενω νεα
Θα καραφλιασεις σου εχω νεα"

Και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΙΕΡΩΣΩ εκει που θελω ρε φιλε γιατι εχει πιο πολλα μαλλια απο μενα, δεν ειναι αδικο αυτο??
 

oreo

Well-Known Member
Ενα τραγουδι απο Σκιαδαρεσες λεει:
"Εσυ θα γερνας κι εγω θα μενω νεα
Θα καραφλιασεις σου εχω νεα"

Και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΙΕΡΩΣΩ εκει που θελω ρε φιλε γιατι εχει πιο πολλα μαλλια απο μενα, δεν ειναι αδικο αυτο??
Κρίμα κ άδικο δεν λες τίποτα !!!! :confused: :confused: :confused:
 

oreo

Well-Known Member
Παρηγοριά θα ήταν να του έλεγες όμως πάλεψε το με επεμβάσεις θεραπείες κτλ..σε πάρα πολλούς εδώ μέσα έχω πει να μην ξεκινήσουν καν τη διαδικασία για τπτ..προτιμότερο είναι να δώσει κάποιος σε τέτοιο στάδιο αραίωσης,έμφαση σε άλλα πράγματα πάνω του,παρά να τα δώσει όλα για επεμβάσεις κτλ κτλ..πράγμα που σημαίνει πολύ μεγάλο κόστος οικονομικό,ψυχολογικό και θα του πάρει και πολύ χρόνο..ίσως 3-4 χρόνια ώστε να κάνει τις επεμβάσεις και τελικά το αποτέλεσμα να μην έχει σχέση με αυτό που θα περίμενε και να πέσει σε νέα τρυπάκια ψυχολογικών..τα μικρά προβλήματα σαν εμάς ,δεν είναι ο κανόνας ορεο.παιζουμ κάτι τερματισμενα nw6-7,από ηλικίες κάτω των 30 οι οποίοι δεν ξέρουν που πατούν και που βρίσκονται τα παιδιά..δεν είναι όλοι χαλαροί..και αυτοί που το παίζουν χαλαροί ,απλά το παίζουν..αφήστε τι λένε.
Εσύ το πήγες στην κατάπτυστη περίπτωση της εξαπάτησης κ δίκιο έχεις. Εγώ με το παρηγοριά στον άρρωστο, εννοώ το "χρύσωμα του χαπιού" , όταν ένα πρόβλημα είναι εμφανές αλλά το παίζουμε τρελίτσα να μην χαλάσουμε τον άλλο ψυχολογικά περισσότερο.
 

Denvi

Well-Known Member
Εσύ το πήγες στην κατάπτυστη περίπτωση της εξαπάτησης κ δίκιο έχεις. Εγώ με το παρηγοριά στον άρρωστο, εννοώ το "χρύσωμα του χαπιού" , όταν ένα πρόβλημα είναι εμφανές αλλά το παίζουμε τρελίτσα να μην χαλάσουμε τον άλλο ψυχολογικά περισσότερο.
Εγω παντως δεν το σκεφτομαι ετσι, αν ετσι ακουγονται αυτα που γραφω, σαν παρηγορια στον αρρωστο. Το παω πιο αντιδραστικα. "Ναι, δε μου αρεσει καθολου αυτο που βλεπω σε μενα, αλλά Οχι, δε θα μου ισοπεδωσει αυτο την ψυχολογια. Θα περασω ως ιδεα αυτο που εγω θελω να ισχυει για τον εαυτο μου." Οχι στο φορουμ μονο...γενικα μιλαω. Γι'αυτο και κοιταω τη ριζα του. Για να το νικησω ψυχοπνευματικα.
 

Georgie

Well-Known Member
Πώς θα κρίνεις εσύ η ο οποιαδήποτε ότι ο άλλος έχει πρόβλημα από τη στιγμή που δε το διακρίνει ο ίδιος και δε τον επηρεάζει στη ζωή του.
Ο άλλος έχει πρόβλημα μόνο όταν ζητάει βοήθεια.
Αν εσύ έχεις κάποια κριτήρια αισθητικής να είσαι σίγουρος ότι είναι καθαρά υποκειμενικά. Αυτό ισχύει για όλους και δεν είναι προσωπική μομφή σε καμία περίπτωση.
Οι αόριστες έρευνες και διαπιστώσεις του άρθρου για να μη ξεφεύγουμε από το θέμα, επικεντρώνονται σε στατιστικές μπούρδες αγαπητέ, βασισμένες καθαρά σε στερεότυπα που δεν υπάρχουν .
Ίσως στο μυαλό κάποιων , αλλά δεν είναι πια νόρμα .
 

Georgie

Well-Known Member
Και για να το ελαφρυνω και εγώ με τη σειρά μου και να βάλω και λίγο πιο καλό γούστο .
Ποιος δεν ερωτεύτηκε στα νιάτα του ( για τους μεγαλύτερους του φόρουμ) τη Sinead O'Connor με το skinhead look ας πούμε .
Προτιμούσαν τη Τασία που βγήκε από το κομμωτήριο με κάουκα έτοιμη για Πανταζή?
Μη τρελαθουμε τώρα!
 

vlafo

Well-Known Member
Και για να το ελαφρυνω και εγώ με τη σειρά μου και να βάλω και λίγο πιο καλό γούστο .
Ποιος δεν ερωτεύτηκε στα νιάτα του ( για τους μεγαλύτερους του φόρουμ) τη Sinead O'Connor με το skinhead look ας πούμε .
Προτιμούσαν τη Τασία που βγήκε από το κομμωτήριο με κάουκα έτοιμη για Πανταζή?
Μη τρελαθουμε τώρα!
Ρε τρελλιάρη με τη Sinead O Conor?
Να μου έλεγες τη Cindy Crawford να το καταλάβω.
Αυτό είναι καλό γούστο.:):)
 
Μπλουζα