Ενδιαφέρον Άρθρο για Τριχόπτωση και Ψυχολογία

kharmacoma

Well-Known Member

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Ένα μάτσο στερεότυπα ενός παλιού κόσμου μαζί με υπερβολές είναι αυτά .
Τα γράφουν και τα λένε επειδή βοηθούν το marketing να τσιμπήσει κανένας απελπισμένος.
Κοίτα γύρω σου να δεις ότι τίποτα από αυτά δεν ισχύει πραγματικά.
Άλλο προσέχω τον εαυτό μου που είναι ορθό, άλλο η μπούρδα ότι δε γίνεσαι αποδεκτός η δεν ανοίγουν πόρτες αν είσαι χοντρός, καραφλος, κοντός κτλ.....what a bullshit !
 

kharmacoma

Well-Known Member
Ένα μάτσο στερεότυπα ενός παλιού κόσμου μαζί με υπερβολές είναι αυτά .
Τα γράφουν και τα λένε επειδή βοηθούν το marketing να τσιμπήσει κανένας απελπισμένος.
Κοίτα γύρω σου να δεις ότι τίποτα από αυτά δεν ισχύει πραγματικά.
Άλλο προσέχω τον εαυτό μου που είναι ορθό, άλλο η μπούρδα ότι δε γίνεσαι αποδεκτός η δεν ανοίγουν πόρτες αν είσαι χοντρός, καραφλος, κοντός κτλ.....what a bullshit !

Διαφωνώ. Θεωρώ πως προσεγγίζει το θέμα από τη σωστή μεριά και τα περισσότερα που γράφει για μένα τουλάχιστον είναι κοινές παραδοχές και αυτονόητα. Μάλιστα αναφέρει και μελέτες, χωρίς βέβαια τις παραπομπές τους.

Δεν σχολιάζω το λόγο που γράφτηκε αλλά το περιεχόμενο, προφανώς υπάρχει κίνητρο για αναζήτησή πελατών.
 

Georgie

Well-Known Member
Υπάρχουν και άλλες χίλιες μελέτες που αναφέρουν ότι οι φαλακροί, οι μουσατοι , οι δασυτριχοι , αυτοί που ξυρίζονται με Gillette ας πούμε είναι πιο sexy .

Ίδιες μπούρδες είναι αδελφέ .
 

vlafo

Well-Known Member
Υπάρχουν και άλλες χίλιες μελέτες που αναφέρουν ότι οι φαλακροί, οι μουσατοι , οι δασυτριχοι , αυτοί που ξυρίζονται με Gillette ας πούμε είναι πιο sexy .

Ίδιες μπούρδες είναι αδελφέ .
Iσχύει σε μεγάλο βαθμό αυτό που λες,αλλά μπορώ να σου αναφέρω χαρακτηριστικά παραδείγματα που η ίδια η κοινωνία μας είναι ρατσιστική σε πολλά θέματα.Διαφωνώ συμφωνώ δεν έχει νόημα απλά είναι fact.
Mπορώ να σου αναφέρω χαρακτηριστικά όταν ήμουν Αγγλία σε ένα πολύ εξειδικευμένο εργασιακό περιβάλλον,χοντρό και καραφλό δεν έβλεπες.
Πέρα από τις γνώσεις που απαιτούντα η εμφάνιση ήταν καίρια.
Και φαντάσου μιλάμε για Αγγλία που είναι τα πάντα ελεύθερα και χύμα .
 

Georgie

Well-Known Member
Αγγλία σε ένα πολύ εξειδικευμένο εργασιακό περιβάλλον,χοντρό και καραφλό δεν έβλεπες.
Πέρα από τις γνώσεις που απαιτούντα η εμφάνιση ήταν καίρια.
Και φαντάσου μιλάμε για Αγγλία που είναι τα πάντα ελεύθερα και χύμα .
Ρε τρελέ που ήσουν ?
Σε σέχτα Ιεχωβαδων ? :p
Στην Αγγλία ειδικά με τους άνω των 25 να ξυρίζουν το κεφάλι! Και το tattoo μέχρι τα φρύδια .
Έχω να δω μαλλιά σε Αγγλο από την εποχή των mods.
Μπυροκοιλι πάλι δεν είχε κανείς ?
 

vlafo

Well-Known Member
Ρε τρελέ που ήσουν ?
Σε σέχτα Ιεχωβαδων ? :p
Στην Αγγλία ειδικά με τους άνω των 25 να ξυρίζουν το κεφάλι! Και το tattoo μέχρι τα φρύδια .
Έχω να δω μαλλιά σε Αγγλο από την εποχή των mods.
Μπυροκοιλι πάλι δεν είχε κανείς ?
Xαxα δεν παίζεσαι.

City-London θυμάσαι που κάνανε διαμαρτυρία με το Brexit και ήταν απέξω με τις red ferrari και διαμαρτύρονταν?
Τώρα κατάλαβες για τι σέχτα μιλάμε.;)
 

Georgie

Well-Known Member
Xαxα δεν παίζεσαι.

City-London θυμάσαι που κάνανε διαμαρτυρία με το Brexit και ήταν απέξω με τις red ferrari και διαμαρτύρονταν?
Τώρα κατάλαβες για τι σέχτα μιλάμε.;)
Είσαι μεγάλο καπιταλι Vlafo
Εμείς εκεί στο Salford οι working class τέτοια δεν είχαμε !
Ale, lager, one night stand, σοσιαλισμό και happiness.
 

vlafo

Well-Known Member
Είσαι μεγάλο καπιταλι Vlafo
Εμείς εκεί στο Salford οι working class τέτοια δεν είχαμε !
Ale, lager, one night stand, σοσιαλισμό και happiness.
Είμαι καπιταλόσκυλο μεγάλο σωστά.
Αλλά respect και για το working class άλλωστε όλοι εκεί ανήκουμε.
Για το σοσιαλισμό ρε γαμώτο(όπως είπε και ο Γιάννος) το μόνο απωθημένο μου.
 

Denvi

Well-Known Member
Απο κατι σεκτες γενικοτερα εχουν δημιουργηθει οι προκαταληψεις...ο σεκταρισμος δεν δοαφοροποιειται στην ουσια του απο την προκαταληψη, αφου το αποτελεσμα ειναι το ιδιο: μη αποδοχη και ελλειψη ανεκτικοτητας σε ο,τι/οποιον διαφοροποιειται απο το δογμα.
 

Georgie

Well-Known Member
Φιλε μου στην εποχή μας ειδικά στην Ελλάδα αν δεν ήξερες Τρότσκι γκομενα δεν έβγαζες ούτε αν ήξερες όλους τους στίχους από τα τραγούδια των The Cure .
Άσχετα αν παντρεύτηκες οννεδιτισα ας πούμε
Η μεγάλη αγάπη πάντα ήταν συντρόφισσα.
Από τα BΠ πάντα ε !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Φιλε μου στην εποχή μας ειδικά στην Ελλάδα αν δεν ήξερες Τρότσκι γκομενα δεν έβγαζες ούτε αν ήξερες όλους τους στίχους από τα τραγούδια των The Cure .
Άσχετα αν παντρεύτηκες οννεδιτισα ας πούμε
Η μεγάλη αγάπη πάντα ήταν συντρόφισσα.
Από τα BΠ πάντα ε !
Αυτά ρε φίλε ήταν 80s οκ αλλά μην το παρακάνουμε.
Αλλά ήμουν σε άλλα στέκια εγώ αν και κυριλέ, απο Μιχαλακοπούλου μέχρι Mercedes το πρώτο πλατεία Εσπερίδων το 90.
Χαχα.
 

kharmacoma

Well-Known Member
To άρθρο μιλάει κυρίως για υποσυνείδητα στερεότυπα του ανθρώπου, όχι κάποια μορφή κονωνικού ρατσισμού. Εσείς δηλάδη βλέποντας τον ίδιο άνθρωπο μαλλιά και NW6, θα πιστεύατε ότι έχει την ίδια ηλικία ας πούμε, μέχρι να τα αναλύσει περαιτέρω το μυαλό σας?
 

Georgie

Well-Known Member
To άρθρο μιλάει κυρίως για υποσυνείδητα στερεότυπα του ανθρώπου, όχι κάποια μορφή κονωνικού ρατσισμού. Εσείς δηλάδη βλέποντας τον ίδιο άνθρωπο μαλλιά και NW6, θα πιστεύατε ότι έχει την ίδια ηλικία ας πούμε, μέχρι να τα αναλύσει περαιτέρω το μυαλό σας?
Εξαρτάται από τη συνολική εικόνα φίλε .
Δεν είναι απαραίτητο κάποιος με μαλλιά να φαίνεται πιο attractive η πιο νέος από κάποιον με αραίωση η φαλάκρα .
Υπάρχουν και άλλα factors.

Αλλά πίστεψέ με σε παρακαλώ
Από την εμπειρία μου σε αυτή τη ζωή έχω καταλάβει ότι ο No1 παράγοντας για την επιτυχία και την αποδοχή είναι το χαμογελαστό πρόσωπο και η αυτοπεποίθηση.

Όσα μαλλιά και να έχεις η ανασφάλεια είναι κάτι που φαίνεται και απωθεί γενικά.
Όλοι περνάμε φάσεις ανασφάλειας δεν είναι απαραίτητο όμως να φταίει το μαλλί η μύτη .
Άσχετα με το αν νομίζουμε εμείς ότι αυτή είναι η αιτία.

Αυτό ακριβώς κάνει η βιομηχανία καλλυντικών .
Δημιουργεί στερεότυπα .

Ένας κανόνας της διαφήμισης είναι ότι πρώτα δημιουργείς το κοινό και μετά πουλάς το προϊόν .
 

Georgie

Well-Known Member
Και για να μη παρεξηγηθω
Το να θες να δώσεις ένα boost στη ψυχολογία σου με μια μεταμόσχευση η ένα Botox κλπ μια χαρά είναι και το υποστηρίζω εννοείται, why not.

Δε σημαίνει όμως ότι και οι άλλοι θα σε δουν πιο όμορφο απαραίτητα, ούτε έχει σημασία , για εσένα το κάνεις βασικά.

Αλλά να μη σε γεμίζω και με ψυχολογικά θεωρώντας ότι αν σου λείπουν δύο τρίχες η έχεις στραβή μύτη έχεις χάσει από τα αποδυτήρια στη ζωή .
Δεν είναι fair, δεν είναι αλήθεια
Είναι τεράστια μπούρδα
 

kharmacoma

Well-Known Member
Εξαρτάται από τη συνολική εικόνα φίλε .
Δεν είναι απαραίτητο κάποιος με μαλλιά να φαίνεται πιο attractive η πιο νέος από κάποιον με αραίωση η φαλάκρα .
Υπάρχουν και άλλα factors.

Αλλά πίστεψέ με σε παρακαλώ
Από την εμπειρία μου σε αυτή τη ζωή έχω καταλάβει ότι ο No1 παράγοντας για την επιτυχία και την αποδοχή είναι το χαμογελαστό πρόσωπο και η αυτοπεποίθηση.

Όσα μαλλιά και να έχεις η ανασφάλεια είναι κάτι που φαίνεται και απωθεί γενικά.
Όλοι περνάμε φάσεις ανασφάλειας δεν είναι απαραίτητο όμως να φταίει το μαλλί η μύτη .
Άσχετα με το αν νομίζουμε εμείς ότι αυτή είναι η αιτία.

Αυτό ακριβώς κάνει η βιομηχανία καλλυντικών .
Δημιουργεί στερεότυπα .

Ένας κανόνας της διαφήμισης είναι ότι πρώτα δημιουργείς το κοινό και μετά πουλάς το προϊόν .

Βρε δεν διαφωνουμε, συμφωνώ ότι δεν είναι πάντα έτσι. Και συμφωνώ επίσης ότι το χαμόγελο και η αυτοπεποίθεση είναι σημαντικότερο. 1000 φορές σημαντικότερο.

Μιλάμε για το γενικό κανόνα εδω, για το πως αισθάνεται ο μέσος καράφλας και πως το βλέπει ο περισσότερος κόσμος. Προφανώς αν κάποιος είναι NW6 και φέτες και τον δεις στη παραλία δεν θα πάει εκεί το μυαλό σου. Αλλά αυτή η νόρμα?
 

Georgie

Well-Known Member
Βρε δεν διαφωνουμε, συμφωνώ ότι δεν είναι πάντα έτσι. Και συμφωνώ επίσης ότι το χαμόγελο και η αυτοπεποίθεση είναι σημαντικότερο. 1000 φορές σημαντικότερο.

Μιλάμε για το γενικό κανόνα εδω, για το πως αισθάνεται ο μέσος καράφλας και πως το βλέπει ο περισσότερος κόσμος. Προφανώς αν κάποιος είναι NW6 και φέτες και τον δεις στη παραλία δεν θα πάει εκεί το μυαλό σου. Αλλά αυτή η νόρμα?
Μα αυτό ακριβώς
Όλοι είμαστε διαφορετικοί και σημασία έχει που εστιάζουμε τη συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μας.
Οι πιο πολλοί φαλακροί που ξέρω ( και δεν είναι Αεκτζηδες! ) ούτε που τους ενδιέφερε ποτέ η φάση και δε νομίζω να πήγαιναν σπίτι και να έκλαιγαν .
Εμένα πάλι από μικρός που ήμουν το μαλλί έπαιζε ρόλο γιατί την είχα δει pop star και όλο το στυλ μου ήταν έτσι, μαλλί γυαλί και παντελόνι Lee που λέγαμε παλιά.
Γι' αυτό σουλατσαρουμε εδώ μέσα
Επειδή θέλουμε να έχουμε μαλλί και να δείχνουμε και να αισθανόμαστε καλύτερα

Αλλά δεν είναι όλοι έτσι μη τρελαθουμε.
Ούτε τόσο μεγάλο ρόλο παιζει
 

Denvi

Well-Known Member
To άρθρο μιλάει κυρίως για υποσυνείδητα στερεότυπα του ανθρώπου, όχι κάποια μορφή κονωνικού ρατσισμού. Εσείς δηλάδη βλέποντας τον ίδιο άνθρωπο μαλλιά και NW6, θα πιστεύατε ότι έχει την ίδια ηλικία ας πούμε, μέχρι να τα αναλύσει περαιτέρω το μυαλό σας?
Τα υποσυνειδητα στερεοτυπα φιλε μου δημιουργουν τον κοινωνικο ρατσισμο. Ειναι το φυσικο κι αβιαστο αποτελεσμα.
Αν ειχαμε μαθει απο παιδια οτι υπαρχουν παθησεις κτλ που δημιουργουν την ταδε εικονα, θα ειχαμε μαθει οτι πχ μια φωτογραφια ενος καραφλου δε λεει τιποτα για την ηλικια του και στην ερωτηση θα απαντουσαμε: δεν μπορω να ξερω την ηλικια του.
 

Denvi

Well-Known Member
Και για να μην παρεξηγηθω, δεν κρινω το αρθρο, αναφερομαι στο θεμα των στερεοτύπων γενικοτερα και οσον αφορα την εμφανιση/καραφλα ειδικοτερα.
 

Georgie

Well-Known Member
Τα υποσυνειδητα στερεοτυπα φιλε μου δημιουργουν τον κοινωνικο ρατσισμο. Ειναι το φυσικο κι αβιαστο αποτελεσμα.
Αν ειχαμε μαθει απο παιδια οτι υπαρχουν παθησεις κτλ που δημιουργουν την ταδε εικονα, θα ειχαμε μαθει οτι πχ μια φωτογραφια ενος καραφλου δε λεει τιποτα για την ηλικια του και στην ερωτηση θα απαντουσαμε: δεν μπορω να ξερω την ηλικια του.
Ο κόσμος αλλάζει φίλη μου προς το καλύτερο σε όλα αυτά.
Δε θέλω ούτε να θυμάμαι τα επίθετα που χαρακτήριζαν κάποτε τον ανάπηρο συμπολίτη μας η το παιδάκι που το έκρυβαν οι γονείς από τη κοινωνία με σύνδρομο down ας πούμε.

Βλέπω εδώ που ζω πως σε 2 γενιές άλλαξε μια ολόκληρη χώρα .
Λόγω της επένδυσης στη παιδεία!!!!
Από το Ιράν της Ευρώπης λόγω ισχυρού καθολικισμού σε μια φιλελεύθερη δημοκρατία με αντιλήψεις και σεβασμό στο "διαφορετικό" αξιοζήλευτες.
 
Μπλουζα