Εμφύτευση DHI

paris8989

Member
Αυτό δείχνει ότι δεν έκανες καθόλου έρευνα παρότι ισχυρίζεσαι ότι έκανες .Δεν πάμε να κάνουμε επέμβαση έτσι .Κάνουμε τριχογραφημα σε δερματολόγο η κλινική που κάνει αξιόπιστες μετρήσεις στα μαλλιά της δότριας για να σχεδιάσουμε την επέμβαση .Που πας έτσι; Αν αποτύχει η επέμβαση θα έρθεις εδώ και θα φωνάζεις μετά
Συστησε μου που να παω να κανω την εξεταση αλλωστε εχω μερες για την επεμβαση.Εχω κλεισει ημερομηνια και εδωσα και προκαταβολή.Δυστυχως ειχα την ατυχια να μη μπορω να κανω εγγραφη στο φορουμ εδω επι μηνες.Σημερα δοκιμασα ξανα και εκανα.Ισως να γνωριζα πιο πολλα απ οσα ξερω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

paris8989

Member
Ξεχασα να αναφερω, πως ειχα παει στην DHI το 2017 και μου ειπαν να μην κανω εμφυτευση για πολλους λογους.Τοτε ήμουν στο σταδιο 1 τωρα που πηγα μου ειπαν οτι ειμαι στο σταδιο της αλωπεκίας 3. Σε γιατρο που πηγα μου εκανε διαγνωση ανδρογενη αλωπεκια (κληρονομικο) μου ειπε.Ωστοσο εξεταση σε βαθος κανεις δεν μου προτεινε.Αν μπορείτε πειτε μου ακριβως τι πρεπει να κάνω και σε ποιον γιατρό.ευχαριστω
 

Disco

Well-Known Member
Συστησε μου που να παω να κανω την εξεταση αλλωστε εχω μερες για την επεμβαση.Εχω κλεισει ημερομηνια και εδωσα και προκαταβολή.Δυστυχως ειχα την ατυχια να μη μπορω να κανω εγγραφη στο φορουμ εδω επι μηνες.Σημερα δοκιμασα ξανα και εκανα.Ισως να γνωριζα πιο πολλα απ οσα ξερω.
Μπορείς να ζητήσεις και στην DHI να σου κάνουν μετρήσεις δότριας (να σου μετρήσουν την επιφάνεια της δότριας, πυκνότητα δότριας και διαθέσιμα grafts), γιατί όντως κάνουν τέτοιες μετρήσεις. Αλλιώς μπορείς να πας στην κλινική του Bisanga (BHR clinic athens). Άλλη κλινική στην Αθήνα δεν κάνει αξιόλογες μετρήσεις. Τις πιο αναλυτικές μετρήσεις δότριας βέβαια τις κάνει η κλινική του Βελημβασάκη (Regrow clinic), αλλά πρέπει να κλείσεις την επέμβαση εκεί για να στις κάνουν.
 

alex7

Well-Known Member
Έκανα έρευνα όσο αφορά το σε ποια κλινική θα πάω.Οσο αφορα το forum δεν γράφτηκα για να φωνάζω, όμως αν αποτύχει θα φερει ευθύνη η κλινική γιατί αλλιώς είναι σαν να μου λές πως εγώ πρέπει να σπουδασω ιατρική πριν κανω μια εμφυτευση. Υποτίθεται πας στη κλινική για να σου ανοίξουν τα μάτια,να σε ενημερώσουν και να σε καθοδηγήσουν.
στο φόρουμ δεν είμαστε για να σπουδάσουμε ιατρική αλλά για να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε αλλιώς θα την πατήσουμε όπως πολλοί άλλοι.Οι λεπτομέρειες που σου λέμε είναι πολύ σημαντικές.Διάβασε το φόρουμ
 

paris8989

Member
Μπορείς να ζητήσεις και στην DHI να σου κάνουν μετρήσεις δότριας (να σου μετρήσουν την επιφάνεια της δότριας, πυκνότητα δότριας και διαθέσιμα grafts), γιατί όντως κάνουν τέτοιες μετρήσεις. Αλλιώς μπορείς να πας στην κλινική του Bisanga (BHR clinic athens). Άλλη κλινική στην Αθήνα δεν κάνει αξιόλογες μετρήσεις.
Συγνώμη μαλλον εγώ κατάλαβα λαθος.Φυσικα και μου μέτρησαν τη δότρια,μου είπαν μάλιστα οτι είναι σε αριστη κατάσταση. Σε αντιθεση με μια αλλη πασιγνωστη κλινικη στη Θεσσαλονικη,γτ για την dh* θεσσαλονικης αναφερομαι(δεν ξερω αν ο κ.Ευαγγελατος κ η κ.Μπιρου ειναι Θεσσαλονίκη) , η αλλη κλινική δεν μου εκανε καμια εξεταση απλα μου ειπε τιμη.
 

vlafo

Well-Known Member
Eίσαι μόνο 32 nw5 και συνεχίζεις και άλλο προς τα κάτω.
Το crown σου κατεβαίνει.
Η δότρια σου είναι περιορισμένη ανεβαίνει ψηλά και αν κουρευτείς πιθανότατα δεν θα είναι αυτή η εικόνα αλλά πολύ χειρότερη.
Τα κουκιά μπορεί να μην σου φτάσουν και θέλεις επειγόντως σοβαρή διάγνωση και σωστές μετρήσεις.
Πήγαινε στον Bissanga να δεις τη δότρια τι έχει να σου δώσει που πολύ αμφιβάλλω,και ξεκίνα θεραπεία.
Χωρίς αυτό νομίζω δεν έχεις και πολλές ελπίδες.
Κράτα τα λεφτά σου να τα φάς και ακύρωσε το ραντεβού μέχρι να αποφασίσεις.
Τυχερός που βρήκες εδώ την παρέα.
 

Συνημμένα

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    849.4 KB · Προβολές: 218

Disco

Well-Known Member
Συγνώμη μαλλον εγώ κατάλαβα λαθος.Φυσικα και μου μέτρησαν τη δότρια,μου είπαν μάλιστα οτι είναι σε αριστη κατάσταση. Σε αντιθεση με μια αλλη πασιγνωστη κλινικη στη Θεσσαλονικη,γτ για την dh* θεσσαλονικης αναφερομαι(δεν ξερω αν ο κ.Ευαγγελατος κ η κ.Μπιρου ειναι Θεσσαλονίκη) , η αλλη κλινική δεν μου εκανε καμια εξεταση απλα μου ειπε τιμη.
Ουσιαστικά για DUPA που σου είπε πριν κάποιος πάσχει ενα μικρό ποσοστό ανθρώπων που σημαίνει οτι δεν ειναι υγιής η δότρια τους. Το οποίο φαίνεται με μικροσκόπιο, έπειτα από εξέταση δότριας. Αλλά εσύ είπες βέβαια ότι σου έκαναν μετρήσεις δότριας στην DHI και την εξέτασαν και δεν είδαν κάτι τέτοιο. DUPA δεν φαίνεται να έχεις όντως αλλα Retrograde alopecia φαίνεται να έχεις δηλαδή σμίκρυνση των τριχοθυλακίων κάτω χαμηλά στον αυχένα, όπου δεν πρέπει να σου πάρουν μοσχεύματα από εκεί.
 

vlafo

Well-Known Member
Μπορείς να ζητήσεις και στην DHI να σου κάνουν μετρήσεις δότριας (να σου μετρήσουν την επιφάνεια της δότριας, πυκνότητα δότριας και διαθέσιμα grafts), γιατί όντως κάνουν τέτοιες μετρήσεις. Αλλιώς μπορείς να πας στην κλινική του Bisanga (BHR clinic athens). Άλλη κλινική στην Αθήνα δεν κάνει αξιόλογες μετρήσεις. Τις πιο αναλυτικές μετρήσεις δότριας βέβαια τις κάνει η κλινική του Βελημβασάκη (Regrow clinic), αλλά πρέπει να κλείσεις την επέμβαση εκεί για να στις κάνουν.
Ο Βελημβασάκης είναι ξύπνιος,θα ξέρεις μετά την επέμβαση τι δεν πήγε καλά,όπως το άλλο το παιδί με τη δότρια μαμούθ που πήγε και του χαράξανε άλλο πλάνο από αυτό που θα μπορούσε να πάρει.

Βασικά κανένα πλάνο δεν του κάνανε.
 

alex7

Well-Known Member
Ουσιαστικά για DUPA που σου είπε πριν κάποιος πάσχει ενα μικρό ποσοστό ανθρώπων που σημαίνει οτι δεν ειναι υγιής η δότρια τους. Το οποίο φαίνεται με μικροσκόπιο, έπειτα από εξέταση δότριας. Αλλά εσύ είπες βέβαια ότι σου έκαναν μετρήσεις δότριας στην DHI και την εξέτασαν και δεν είδαν κάτι τέτοιο. DUPA δεν φαίνεται να έχεις όντως αλλα Retrograde alopecia φαίνεται να έχεις δηλαδή σμίκρυνση των τριχοθυλακίων κάτω χαμηλά στον αυχένα, όπου δεν πρέπει να σου πάρουν μοσχεύματα από εκεί.
Και ρετρό έχει και το crown θα κατέβει πιο χαμηλά από ότι δείχνει .Παλάτια στην άμμο πάει να χτίσει αν κάνει μμ
 

paris8989

Member
Ουσιαστικά για DUPA που σου είπε πριν κάποιος πάσχει ενα μικρό ποσοστό ανθρώπων που σημαίνει οτι δεν ειναι υγιής η δότρια τους. Το οποίο φαίνεται με μικροσκόπιο, έπειτα από εξέταση δότριας. Αλλά εσύ είπες βέβαια ότι σου έκαναν μετρήσεις δότριας στην DHI και την εξέτασαν και δεν είδαν κάτι τέτοιο. DUPA δεν φαίνεται να έχεις όντως αλλα Retrograde alopecia φαίνεται να έχεις δηλαδή σμίκρυνση των τριχοθυλακίων κάτω χαμηλά στον αυχένα, όπου δεν πρέπει να σου πάρουν μοσχεύματα από εκεί.
Ναι τα ειδαν με μικροσκοπιο.Ημουν 1μιση ωρα εκει και θεωρω πως οι άνθρωποι στη κλινική ειναι πολυ σωστοι ως προς τη δουλεια τους. Απο κατω μου ειπαν οτι δεν θα μου παρουν.και οτι θα ασχοληθουν μονο με τα σημεία 1 και 3 της κεφαλής(εμφυτευση δλδ σε εκεινα τα σημεία θα κανουν).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
Ναι τα ειδαν με μικροσκοπιο.Ημουν 1μιση ωρα εκει και θεωρω πως οι άνθρωποι στη κλινική ειναι πολυ σωστοι ως προς τη δουλεια τους. Απο κατω μου ειπαν οτι δεν θα μου παρουν.και οτι θα ασχοληθουν μονο με τα σημεία 1 και 3 της κεφαλής(εμφυτευση δλδ σε εκεινα τα σημεία θα κανουν).
Α οπότε σε εξέτασαν και με μικροσκόπιο και σου έκαναν και μετρήσεις όπως μας λες. Τα σημεία 1 και 3 ποια ειναι; Μπροστινή ζώνη και μπιφτέκι;
 

paris8989

Member
Α οπότε σε εξέτασαν και με μικροσκόπιο και σου έκαναν και μετρήσεις όπως μας λες. Τα σημεία 1 και 3 ποια ειναι; Μπροστινή ζώνη και μπιφτέκι;
Η κεφαλή χωρίζεται σε 3 σημεία, 1 ειναι μπρος 2 μεση 3 (μπιφτεκι :p).Εν το μεταξυ στην DHI ασχοληθηκαν αρκετα και το 2017 και μου ειχαν πει για θεραπεία απλα δεν το εχω εγω να βαζω καθε μερα φάρμακα στα μαλλια μου,και δεν το έκανα. Τωρα οσο αφορα την εμφύτευση ελπιζω μονο να μη παθω hair sock και πέσουν τα δικά μου μαλλιά μετα την επέμβαση.Στις φωτό που σας εστειλα η αληθεια ειναι οτι σε αυτη με το φλας φαινομαι χαλια, επιτιδες εστειλα φωτο που να φαινομαι τοσο χαλια.Ευτυχως η κατασταση δεν ειναι τοσο τραγικη.
 

alex7

Well-Known Member
Η κεφαλή χωρίζεται σε 3 σημεία, 1 ειναι μπρος 2 μεση 3 (μπιφτεκι :p).Εν το μεταξυ στην DHI ασχοληθηκαν αρκετα και το 2017 και μου ειχαν πει για θεραπεία απλα δεν το εχω εγω να βαζω καθε μερα φάρμακα στα μαλλια μου,και δεν το έκανα. Τωρα οσο αφορα την εμφύτευση ελπιζω μονο να μη παθω hair sock και πέσουν τα δικά μου μαλλιά μετα την επέμβαση.Στις φωτό που σας εστειλα η αληθεια ειναι οτι σε αυτη με το φλας φαινομαι χαλια, επιτιδες εστειλα φωτο που να φαινομαι τοσο χαλια.Ευτυχως η κατασταση δεν ειναι τοσο τραγικη.
πολλά από αυτά που έχεις τώρα πρόκειται να σε χαιρετήσουν σε μερικά χρόνια χωρίς θεραπεία.Θα βάλεις κάποια με την μμ και θα είναι μοναχικά εδώ και εκεί και θα χρειάζεσαι νέα μμ.Αν όμως κάνεις θεραπεία και σταθεροποιήσεις την τριχόπτωση και την υπάρχουσα κατάσταση , θα διατηρήσεις την καλή εικόνα πολλά χρόνια
 

paris8989

Member
πολλά από αυτά που έχεις τώρα πρόκειται να σε χαιρετήσουν σε μερικά χρόνια χωρίς θεραπεία.Θα βάλεις κάποια με την μμ και θα είναι μοναχικά εδώ και εκεί και θα χρειάζεσαι νέα μμ.Αν όμως κάνεις θεραπεία και σταθεροποιήσεις την τριχόπτωση και την υπάρχουσα κατάσταση , θα διατηρήσεις την καλή εικόνα πολλά χρόνια
Οταν λέτε θεραπεία, αν θέλετε πειτου μιυ τι εννοείται.Φίνα; PRP? ολα μαζι;
 

dlazaros

Well-Known Member
@paris8989 Αν πάρεις φιναστερίδη τώρα μπορεί σε ένα χρόνο να έχεις μαλλιά και να μην χρειαστείς τίποτα άλλο, αν κάνεις ΜΜ όπως είσαι χωρίς φιναστερίδη οι πιθανότητες να είσαι χωρίς τα δικά σου μαλλιά σε ενα χρόνο+ είναι μεγάλες. Φοβάσαι ενα φάρμακο που μπορεί να σε απελευθερώσει. Ακόμα και 3χ την εβδομάδα θα αρκούσε στην περίπτωση σου. Σκέψου το.
 

Disco

Well-Known Member
Η κεφαλή χωρίζεται σε 3 σημεία, 1 ειναι μπρος 2 μεση 3 (μπιφτεκι :p).Εν το μεταξυ στην DHI ασχοληθηκαν αρκετα και το 2017 και μου ειχαν πει για θεραπεία απλα δεν το εχω εγω να βαζω καθε μερα φάρμακα στα μαλλια μου,και δεν το έκανα. Τωρα οσο αφορα την εμφύτευση ελπιζω μονο να μη παθω hair sock και πέσουν τα δικά μου μαλλιά μετα την επέμβαση.Στις φωτό που σας εστειλα η αληθεια ειναι οτι σε αυτη με το φλας φαινομαι χαλια, επιτιδες εστειλα φωτο που να φαινομαι τοσο χαλια.Ευτυχως η κατασταση δεν ειναι τοσο τραγικη.
Σίγουρα χρειάζεσαι θεραπεία για να διατηρήσεις τα υπάρχοντα μαλλιά σου, αλλιώς θα χρειαστεί να ξαναμπείς για επέμβαση να συμπληρώσεις όταν θα σου πέσουν τα υπόλοιπα δικά σου.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ξυρισε τα μαλλια σου λιγο να δουμε δοτρια εμενα καλη μου φαινεται εχω ειχα πολυ πιο κατεβασμενο crown στα 32
 

dlazaros

Well-Known Member
Οπότε για να κλείσω και το θέμα,θα κανω την εμφύτευση και θα ξεκινήσω και θεραπεία.
Κοίτα πως πάει. 1 χρόνο φίνα, βλέπεις τι σου δυναμώνει και τι σου σώζει, αν μετα έχεις κενά κάνεις ΜΜ. Αν κάνεις ΜΜ χωρίς φίνα θα φύγουν τα γύρω γύρω και θα μείνουν κάποια της ΜΜ σαν νησί στην μέση του τίποτα.
 
Μπλουζα