Εμπειριες σχετικα με τη γυναικεια τριχοπτωση

Lemonaki

New Member
Απ ότι
Ας μας πει καποιος την αποψη του γιατι ενδιαφερει πολλους. Υποθετω οτι μια prp θεραπεια εφαρμοζεται μετα τις θεραπειες με φαρμακα σαν μετέπειτα λυση

Ας μας πει καποιος την αποψη του γιατι ενδιαφερει πολλους. Υποθετω οτι μια prp θεραπεια εφαρμοζεται μετα τις θεραπειες με φαρμακα σαν μετέπειτα λυση..
Αχ
Κυρίες μου μην ασχολείστε με PRP. Απάτη. Ναι μπορεί να δουλέψει σε κάποιες παροδικά αλλά μιλάμε για πολύ ακριβό κόστος με πενιχρά αποτελέσματα. Η χαρά των κλινικών. Μεγάλη μπίζνα.
Κυρίες μου μην ασχολείστε με PRP. Απάτη. Ναι μπορεί να δουλέψει σε κάποιες παροδικά αλλά μιλάμε για πολύ ακριβό κόστος με πενιχρά αποτελέσματα. Η χαρά των κλινικών. Μεγάλη μπίζνα.
Ax Cvial όπως έχω πει και σε άλλη συζήτηση ήταν , κι ακόμη μέσα μου είναι μια κρυφή επιλογή,πόθος για εμένα. Πέρα από τη θεραπεία από το στόμα αλλά χλωμό το βλέπω. Απ ότι κατάλαβα δύσκολο να συνταγογράφησουν σε γυναίκες.
Βρε κορίτσια έχει κάποια εμπειρία από ολα αυτά η κάτι από τα παραπάνω????
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μου φαίνεται ότι πρέπει να βάλω στις βασικές αρχές ΑΑ και ένα sticky με τα βασικά για την γυναικεία ΑΑ. Δυστυχώς η Ελλάδα πάσχει στην αντιμετώπιση της ΑΑ ως προς τις φαρμακευτικές αγωγές. Στους άνδρες, εγκεκριμένες και φθηνές θεραπείες ΔΕΝ προτείνονταν (ακόμα έτσι είναι) σε ασθενείς. Μπορεί να σας φαίνεται περίεργο αλλά έτσι είναι. Οι πραγματικοί λόγοι (έχει αναλυθεί σε βίντεο) έχουν σχέση με το σύστημα προώθησης των φαρμάκων και την ενημέρωση των ιατρών (δερματολόγων). Λυπάμαι που το λέω αλλά στην πλειοψηφία τους ελάχιστα ξέρουν για τον ρεαλιστικό τρόπο αντιμετώπισης της τριχόπτωσης. Το φόρουμ έχει δώσει αγώνες για την σωστή ενημέρωση των μελών του δημοσιεύοντας γνώμες διάσημων γιατρών του εξωτερικού (και κάποιων Έλληνων συναδέλφων τους) και κλινική εμπειρία η οποία δεν υφίσταται στην χώρα μας. Στην γυναικία τριχόπτωση τα πράγματα είναι χειρότερα. Οι πιο πολλές θεραπείες που προτείνονται από κλινικές είναι επαναλαμβανόμενες με προσωρινα αποτελέσματα και υψηλό κόστος για να σας κάνουν μόνιμες πελάτισες, αφού είναι ένα μόνιμο έσοδο για τις κλινικές. Θέμα συνταγογράφησης δεν υφίσταται. Κοινή λογική χρειάζεται, σωστή ενημέρωση και επαφή με γιατρό που να είναι ενημερωμένος για τις σύγχρονες εξελίξεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lemonaki

New Member
Μου φαίνεται ότι πρέπει να βάλω στις βασικές ΑΑ και ένα stikcy με τα βασικά για την γυναικεία ΑΑ. Δυστυχώς η Ελλάδα πάσχει στην αντιμετώπιση της ΑΑ ως προς τις φαρμακευτικές αγωγές. Στους άνδρες, εγκεκριμένες και φθηνές θεραπείες ΔΕΝ προτείνονταν (ακόμα έτσι είναι) σε ασθενείς. Μπορεί να σας φαίνεται περίεργο αλλά έτσι είναι. Οι πραγματικοί λόγοι (έχει αναλυθεί σε βίντεο) έχουν σχέση με το σύστημα προώθησης των φαρμάκων και την ενημέρωση των ιατρών (δερματολόγων). Λυπάμαι που το λέω αλλά στην πλειοψηφία τους ελάχιστα ξέρουν για τον ρεαλιστικό τρόπο αντιμετώπισης της τριχόπτωσης. Το φόρουμ έχει δώσει αγώνες για την σωστή ενημέρωση των μελών του δημοσιεύοντας γνώμες διάσημων γιατρών του εξωτερικού (και κάποιων Έλληνων συναδέλφων τους) και κλινική εμπειρία η οποία δεν υφίσταται στην χώρα μας. Στην γυναικία τριχόπτωση τα πράγματα είναι χειρότερα. Οι πιο πολλές θεραπείες που προτείνονται από κλινικές είναι επαναλαμβανόμενες με προσωρινα αποτελέσματα και υψηλό κόστος για να σας κάνουν μόνιμες πελάτισες, αφού είναι ένα μόνιμο έσοδο για τις κλινικές. Θέμα συνταγογράφησης δεν υφίσταται. Κοινή λογική χρειάζεται, σωστή ενημέρωση και επαφή με γιατρό που να είναι ενημερωμένος για τις σύγχρονες εξελίξεις.
Cvial ευχαριστούμε για την ανάρτηση σου.
Εύχομαι όλες οι γυναίκες να έρθουν σε επαφή με έναν σωστό επαγγελματία που να τους βοηθήσει πραγματικά στο πρόβλημα τους. Ειλικρινά το εύχομαι σε όλες μας
 

aeratos28

Just aeratos
:oops:
Προφανως και περιμενες κατι τετοιο. Οι προσδοκιες μας ειναι αρρηκτα συνδεδεμενες με τις πεποιθησεις μας άλλωστε. Δεν ξερω ποσο συνδραμει το ποστ σου στο προβλημα που αντιμετωπιζουμε, ισως χρειαζομαστε πιο εμπεριστατωμενες προτασεις, αν και, δε λεω, μετα απο αυτο.. δε 'ν' και τοσο κακη σαν ιδεα...
 

oreo

Well-Known Member
Προφανως και περιμενες κατι τετοιο. Οι προσδοκιες μας ειναι αρρηκτα συνδεδεμενες με τις πεποιθησεις μας άλλωστε.

Όσες πήγαν να μάθουν ποιος είμαι στο βάθος,
όλες κάναν, αγάπη μου, λάθος.
Καμία δεν μπόρεσε να δει.
Όσες μες στην καρδιά μου ρωτούσαν τι κρύβω
όλες μείναν, καρδιά μου, για λίγο.
Καμία δεν μπόρεσε να μπει.

Nότης.
:p
 

oreo

Well-Known Member
Κορίτσια καλή επιτυχία και αποτελέσματα να έχετε, δεν σπαμάρω άλλο.
 

kelo24

New Member
Καλησπερα σε ολους! Νεα στο φορουμ και δεν εχω ιδεα γενικα, πολλες οι αγνωστες λεξεις. Εχω θεμα κοντα στο hairline που λετε, θα βαλω αργοτερα και φωτογραφιες. Εχουμε σιγουρα κληρονομικο θεμα αλλα δεν ξερω γενικα ουτε πως λεγεται, ουτε τι ειναι. Καποια στιγμη στο λυκειο πριν 13 χρονια ενας γνωστος (τρομαρα του) δερματολογος μου ειχε δωσει αντισυλληπτικα χαπια για να με βοηθησει. Τα επαιρνα ενα χρονο, νομιζω βοηθησε, εβγαλα και αλλου βεβαια ανεπιθυμητες τριχες και long story short, μια γυναικολογος μετα μας ειπε να τα κοψω γιατι ημουν μικρη για τα χαπια. Απο τοτε δεν εκανα κατι, μονο καποια σαμπουαν απο φαρμακεια περιστασιακα που νομιζω δε βοηθησαν ποτέ. Πλέον εχω παρατηρησει οτι εχει επιδεινωθει η κατασταση και επειδη δε θελω να φτασω στο απροχωρητο. Εχετε να προτεινετε καποιο γιατρο που να με κατατοπισει; Γιατι δε θελω να παω σε εναν τυχαιο δερματολογο και να χασω και αλλο χρονο. Ευχαριστω :)
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπερα σε ολους! Νεα στο φορουμ και δεν εχω ιδεα γενικα, πολλες οι αγνωστες λεξεις. Εχω θεμα κοντα στο hairline που λετε, θα βαλω αργοτερα και φωτογραφιες. Εχουμε σιγουρα κληρονομικο θεμα αλλα δεν ξερω γενικα ουτε πως λεγεται, ουτε τι ειναι. Καποια στιγμη στο λυκειο πριν 13 χρονια ενας γνωστος (τρομαρα του) δερματολογος μου ειχε δωσει αντισυλληπτικα χαπια για να με βοηθησει. Τα επαιρνα ενα χρονο, νομιζω βοηθησε, εβγαλα και αλλου βεβαια ανεπιθυμητες τριχες και long story short, μια γυναικολογος μετα μας ειπε να τα κοψω γιατι ημουν μικρη για τα χαπια. Απο τοτε δεν εκανα κατι, μονο καποια σαμπουαν απο φαρμακεια περιστασιακα που νομιζω δε βοηθησαν ποτέ. Πλέον εχω παρατηρησει οτι εχει επιδεινωθει η κατασταση και επειδη δε θελω να φτασω στο απροχωρητο. Εχετε να προτεινετε καποιο γιατρο που να με κατατοπισει; Γιατι δε θελω να παω σε εναν τυχαιο δερματολογο και να χασω και αλλο χρονο. Ευχαριστω :)
Καλώς ήρθες. Βάλε μια φωτό πάνω απο τα φρύδια να δούμε την χερλαίν και μετά μπορούμε να πούμε πολλά. Μπορεί να είναι οτιδήποτε, μπορεί να λύνεται εύκολα και μπορεί να θέλει ειδικό. Με μια ματιά θα σε καθοδηγήσουμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kelo24

New Member
Καλώς ήρθες. Βάλε μια φωτό πάνω απο τα φρύδια να δούμε την χερλαίν και μετά μπορούμε να πούμε πολλά. Μπορεί να είναι οτιδήποτε, μπορεί να λύνεται εύκολα και μπορεί να θέλει ειδικό. Με μια ματιά θα σε καθοδηγήσουμε.
Ευχαριστω για την απαντηση! Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα απλα επειδη εχω δει τρια συγγενικα προσωπα πως εχουν φτασει, θελω να το προλαβω. Εβγαλα 2 φωτογραφιες, θα προσπαθησω να τραβηξω καλυτερες γιατι εδω δε φαινεται τοσο το θεμα μπροστα
 

Συνημμένα

  • IMG_6858.jpeg
    IMG_6858.jpeg
    2.3 MB · Προβολές: 25
  • IMG_6859.jpeg
    IMG_6859.jpeg
    1.7 MB · Προβολές: 24

dlazaros

Well-Known Member
Ευχαριστω για την απαντηση! Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα απλα επειδη εχω δει τρια συγγενικα προσωπα πως εχουν φτασει, θελω να το προλαβω. Εβγαλα 2 φωτογραφιες, θα προσπαθησω να τραβηξω καλυτερες γιατι εδω δε φαινεται τοσο το θεμα μπροστα
Από αυτό που βλέπω τα πράγματα δεν είναι άσχημα. Υπάρχει μικρή αραίωση που το πιο πιθανό είναι telogen effluvium, μια μορφή προσωρινής τριχόπτωσης που ενεργοποιείται από άγχος αυτοάνοσα. Για να το επιβεβαιώσεις χρειάζεται τριχοριζόγραμμα το οποίο θα σου γράφει πόσες από τις τρίχες στο κεφάλι σου είναι σε αναγενή φάση και πόσες σε τελογενή. Η θεραπεία είναι υγρό ή αφρός μινοξιδίλης 2% και μπορεί κάποια ορμονικά χάπια τύπου ντουταστερίδης το οποίο θα αποφασίσει ο/η δερματολόγος. Να ξέρεις ότι μπορεί να ενεργοποιείται ακόμα και από τρόφιμο ή κάποιο καλλυντικό, σαμπουάν, μάσκαρα ή χημικό βαφής χρώματος μαλλιών κλπ και μπορεί να σε κάψανε στο κομμωτήριο.
 

gregun

Member
Κι εμενα με βασανιζουν αυτες οι αποριες για τη μινοξιδιλη...πολυ θα ηθελα να βρεθει μια κοπελα που κανει χρηση οραλ να μας πει τις εντυπωσεις της, αν ειχε ή δεν ειχε παρενεργειες και πως τις διαχειριζεται. Οχι οτι μπορεις να στηριχτεις στη μια περιπτωση, αλλά αλλιως ειναι να σου λεει καποιος "ναι, παιρνω, εχω αποτελεσμα και δε με επιβαρυνει ή με επιβαρυνει αλλα κανω αυτο κι αυτο και το παλευω".
Καλημέρα σε όλους και όλες!
Πιστεύω ότι καλό θα ήταν να δοκιμάσετε low dose oral μινοξιδίλη. Τουλάχιστον έτσι θα γλιτώσετε τους ερεθισμούς στο τριχωτό της κεφαλής. Επίσης μπορείτε να δοκιμάσετε και σαμπουάν κετακοναζόλης μια με δύο φορές την εβδομάδα. Βεβαίως όλες οι θεραπείες χρειάζονται συνέπεια και υπομονή.
Παρακάτω παραθέτω ένα λινκ για την oral μινοξιδίλη όπου αναφέρετε συγκεκριμένα στις γυναίκες. Το σημαντικό που λέει είναι:

"A study published in the Journal of the American Academy of Dermatology found 1 mg oral minoxidil and topical minoxidil 5% solution to be equally effective in treating female pattern hair loss."

Low dose oral minoxidil
 

kelo24

New Member
Ευχαριστω πολυ! Θα τα κοιταξω η αληθεια ειναι πως φαινεται μπροστα κυριως πολυ το κρανιο μου και νομιζω οτι φοβαμαι για το μελλον λογω του οικογενειακου ιστορικου. Μπορειτε να προτεινετε καποιο δερματολογο στην ευρυτερη περιοχη του Πειραια ή ακομα και Αθηνα;
 

Marios1982

Well-Known Member
Από αυτό που βλέπω τα πράγματα δεν είναι άσχημα. Υπάρχει μικρή αραίωση που το πιο πιθανό είναι telogen effluvium, μια μορφή προσωρινής τριχόπτωσης που ενεργοποιείται από άγχος αυτοάνοσα. Για να το επιβεβαιώσεις χρειάζεται τριχοριζόγραμμα το οποίο θα σου γράφει πόσες από τις τρίχες στο κεφάλι σου είναι σε αναγενή φάση και πόσες σε τελογενή. Η θεραπεία είναι υγρό ή αφρός μινοξιδίλης 2% και μπορεί κάποια ορμονικά χάπια τύπου ντουταστερίδης το οποίο θα αποφασίσει ο/η δερματολόγος. Να ξέρεις ότι μπορεί να ενεργοποιείται ακόμα και από τρόφιμο ή κάποιο καλλυντικό, σαμπουάν, μάσκαρα ή χημικό βαφής χρώματος μαλλιών κλπ και μπορεί να σε κάψανε στο κομμωτήριο.
Δάσκαλε, τι κερδίζει κάποιος κάνοντας τριχοριζογραμμα; Πιο συγκεκριμένα αν είναι άντρας και σε θεραπεία;
 

dlazaros

Well-Known Member
Δάσκαλε, τι κερδίζει κάποιος κάνοντας τριχοριζογραμμα; Πιο συγκεκριμένα αν είναι άντρας και σε θεραπεία;
Είναι στην ουσία μια φωτογραφία ενος τετράγωνου στο κεφάλι και βλέπουν πόσες τρίχες είναι σε ποιά φάση και πόσες είναι δυστροφικές κλπ. Μετά τις ανάγουν στο σύνολο του κεφαλιού και καταλαβαίνεις εαν έχεις κάποιο επιπλέον πρόβλημα εκτός ορμόνης. Εαν κάνεις θεραπεία θα δείς την ποσότητα των τριχών ανα τετραγωνικό εκατοστό καθώς και την διάμετρο των τριχών και την ποιότητα τους πριν και μετά. Είναι χρήσιμο σε εμάς αλλά ιδιαίτερα χρήσιμο σε άτομα που μπορεί να έχουν τριχόπτωση απο άλλη αιτία εκτός ορμόνης.
 

Anna_

Member
Χαιρετω τα κοριτσια και προσκαλω τα αγορια να παρακολουθουν και να συνδραμουν όπου μπορουν.
Εμπνεομενη απο τον @Vdupa σκεφτηκα να ανοιξω ενα νημα οπου θα συλλεξουμε τις προσωπικες μας εμπειριες σε σχεση με τη διαχειριση της τριχοπτωσης/αραιωσης, με την ελπιδα οτι θα βοηθηθουμε ολες.
Αρχιζω εγω που εχω, υποθετω, τη μικροτερη εμπειρια και οποια θελει ακολουθει.
Κατηγοριοποιω ενδεικτικα, κι αν εχετε προτασεις το βελτιωνουμε στην πορεια.

Ιστορικο αραιωσης:
Απο τα 18 ως τα 38 σταδιακη αραιωση και λεπτυνση μπροστα και πισω απο τη hairline, πιο εντονα παρατηρουμενη περιπου ανα 5ετια και διαχυτα απο τα 32 (παλι περιπου).
Στρες φουλ.
Σωστη διατροφη απο τα 24 και μετα.
Κληρονομικοτητα: NW5 + Διαχυτη (=Denvi :cool: )

Εξετασεις/Διαγνωση:
Περιστασιακα χαμηλα επιπεδα σιδηρου, B12, φυλλικου οξεος, D.
Τριχοριζογραμμα και Τριχοσκοπηση/μικροσκοπιο
Διαγνωση Διαχυτης ΑΓΑ

Αγωγες: 2-3 μηνες τοπικη μινοξιδιλη στα 21 ή 22.
Παρενεργειες: Ερεθισμος/φαγουρα τριχωτου και μαυροι κυκλοι

Εναλλακτικες/συμπληρωματικες θεραπειες/σαμπουαν:
Τσαι και σαμπουαν τσουκνιδας (απορω..δεν ντρεπομαι που τα γραφω? Χαχαχ, ε, δεν ντρεπομαι μαλλον, ειναι για καλο σκοπο ;) )

Αυτα τα ολιγα (και αστεια) απο μενα. Κανω ταγκ οσες εχουμε μιλησει για να το δειτε κατ'αρχας κι αν κρινετε οτι ειναι χρησιμο να ακολουθησετε και να καλεσετε οποιον νομιζετε @Sofi86 @sofia89 @Maria42 @Vasso N @Lemonaki
Καλησπερα σας,

Γνωρίζει κάποιος κάποιον καλό γιατρό για μεσοθεραπεια μαλλιών που να είχε κάνει κάποτε κ να είδε αποτέλεσμα; Ευχαριστώ
 

vassia

New Member
Καλησπερα σας,

Γνωρίζει κάποιος κάποιον καλό γιατρό για μεσοθεραπεια μαλλιών που να είχε κάνει κάποτε κ να είδε αποτέλεσμα; Ευχαριστώ
Άννα βρήκες τελικά κάποιον γιατρό για μεσοθεραπεια που να είσαι ευχαριστημένη? Ενδιαφέρομαι κ εγώ
 
Μπλουζα