Εμπειριες σχετικα με τη γυναικεια τριχοπτωση

Denvi

Well-Known Member
Χαιρετω τα κοριτσια και προσκαλω τα αγορια να παρακολουθουν και να συνδραμουν όπου μπορουν.
Εμπνεομενη απο τον @Vdupa σκεφτηκα να ανοιξω ενα νημα οπου θα συλλεξουμε τις προσωπικες μας εμπειριες σε σχεση με τη διαχειριση της τριχοπτωσης/αραιωσης, με την ελπιδα οτι θα βοηθηθουμε ολες.
Αρχιζω εγω που εχω, υποθετω, τη μικροτερη εμπειρια και οποια θελει ακολουθει.
Κατηγοριοποιω ενδεικτικα, κι αν εχετε προτασεις το βελτιωνουμε στην πορεια.

Ιστορικο αραιωσης:
Απο τα 18 ως τα 38 σταδιακη αραιωση και λεπτυνση μπροστα και πισω απο τη hairline, πιο εντονα παρατηρουμενη περιπου ανα 5ετια και διαχυτα απο τα 32 (παλι περιπου).
Στρες φουλ.
Σωστη διατροφη απο τα 24 και μετα.
Κληρονομικοτητα: NW5 + Διαχυτη (=Denvi :cool: )

Εξετασεις/Διαγνωση:
Περιστασιακα χαμηλα επιπεδα σιδηρου, B12, φυλλικου οξεος, D.
Τριχοριζογραμμα και Τριχοσκοπηση/μικροσκοπιο
Διαγνωση Διαχυτης ΑΓΑ

Αγωγες: 2-3 μηνες τοπικη μινοξιδιλη στα 21 ή 22.
Παρενεργειες: Ερεθισμος/φαγουρα τριχωτου και μαυροι κυκλοι

Εναλλακτικες/συμπληρωματικες θεραπειες/σαμπουαν:
Τσαι και σαμπουαν τσουκνιδας (απορω..δεν ντρεπομαι που τα γραφω? Χαχαχ, ε, δεν ντρεπομαι μαλλον, ειναι για καλο σκοπο ;) )

Αυτα τα ολιγα (και αστεια) απο μενα. Κανω ταγκ οσες εχουμε μιλησει για να το δειτε κατ'αρχας κι αν κρινετε οτι ειναι χρησιμο να ακολουθησετε και να καλεσετε οποιον νομιζετε @Sofi86 @sofia89 @Maria42 @Vasso N @Lemonaki
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Lemonaki

New Member
Denvi τέλεια ιδέα.
Εγώ έχω δύο χρόνια τώρα που παλευω με τις τρίχες.
Έχω περάσει από πολλα στάδια από θυλακίτιδα στα μαλλιά μέχρι και την Σμηγματοροικη δερματιτιδα που έχω τώρα.
Ειλικρινά έχω κάνει και βιοψία και τριχοριζογραμμα και καθαρή απάντηση δεν πήρα. Η βιοψία τότε έδειξε θυλακίτιδα την οποία θεράπευσα .
Το τριχοριζογραμμα είχε δείξει μετά την θυλακίτιδα φυσιολογικές τιμές.
Έχω έχω να πω ότι τον τελευταίο χρόνο παλεύω με ΣΜ και με αραίωση φουλ στο στεφάνι.
Παίρνω τώρα τοπικά θεραπεία με botafex 2% και αντιμυκητιασικο σαμπουάν clobetan.
Έχω απελπιστει ειλικρινά έχω αλλάξει τόσους γιατρούς και θα επισκεφθώ σύντομα κι άλλον.
Για εμένα το ψυχολογικό κομμάτι είναι το χειρότερο. ΤΟ ΧΕΙΡΌΤΕΡΟ.
Εναποθετω ελπίδες σε άλλες μεθόδους, από το στόμα θεραπεία η εμφύτευση αλλά ακόμη κανένας γιατρός δεν μου έχει πει κάτι για τα παραπάνω.
Τι να πω? Μακάρι να γράψουν κι άλλες γιατί από κατάλαβα η γυναικεία τριχόπτωση είναι διαφορετική από την αντρική και πιο περίπλοκη.
 

Maria42

Member
Εχω και γω δυο χρονια που κανω θεραπεια σε γιατρο στην Γλυφαδα! Η αραιωση απο το πηγουνι και κατω ειναι εμφανης. Λογω θεραπειας υπαρχουν φυτρες. Χθες σε επισκεψη στο Συγγρος επιβεβαιωθηκε για αλλη μια φορα η ΑΑ και ως μοναδικη λυση η μινοξιδιλη και τιποτε αλλο περαν αυτης. Και μαλιστα οτι εως 3 τρια χρονια δινει επανεκφυση, μετα απλα συντηρηση. Εχω πλεον απογοητευθει! Ειμαι σε μια συγχυση ως προς το αισθητικο κομματι στην παρουσα φαση
Υ.Γ Μπραβο. @Denvi ωραιο νημα!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλή αρχή στην προσπάθεια που κάνετε κορίτσια.
Εύχομαι η Kintor ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία, να βγάλει μέσα στα επόμενα χρόνια, κάτι αποτελεσματικό που να μπορεί να χρησιμοποιείται και από γυναίκες, διότι έχουν μείνει με τη μινοξιδίλη 100 χρόνια πλέον. Δεδομένου ότι τα άλλα φιναστερίδη, ντουταστερίδη είναι μόνο για άντρες.
Ακόμη όμως και η μινοξιδίλη αν σας πιάσει, να ξέρετε ότι για κάποια χρόνια μπορεί να σας κρατήσει πολύ δυνατά. Εμένα από τα 23 μέχρι τα 30 περίπου με κρατούσε σχεδόν αναλλοίωτο. Αρκεί να έχετε συνέχεια, σταθερότητα και συνέπεια στη χρήση. Και πάντα υπομονή.
 

Lemonaki

New Member
Εχω και γω δυο χρονια που κανω θεραπεια σε γιατρο στην Γλυφαδα! Η αραιωση απο το πηγουνι και κατω ειναι εμφανης. Λογω θεραπειας υπαρχουν φυτρες. Χθες σε επισκεψη στο Συγγρος επιβεβαιωθηκε για αλλη μια φορα η ΑΑ και ως μοναδικη λυση η μινοξιδιλη και τιποτε αλλο περαν αυτης. Και μαλιστα οτι εως 3 τρια χρονια δινει επανεκφυση, μετα απλα συντηρηση. Εχω πλεον απογοητευθει! Ειμαι σε μια συγχυση ως προς το αισθητικο κομματι στην παρουσα φαση
Maria μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Νιώθω ότι αραιωνω επικίνδυνα σε σημείο που αν συνεχίσω έτσι μετά το καλοκαίρι δεν θα μπορώ να κάνω κανένα χτενίσμα. ΚΑΝΕΝΑ οομως. Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι? Εγώ 32 και εμφανίστηκε η πτώση στα τριάντα για αυτό δεν μπορώ να το διαχειριστώ ΚΑΘΌΛΟΥ
 

Maria42

Member
Maria μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Νιώθω ότι αραιωνω επικίνδυνα σε σημείο που αν συνεχίσω έτσι μετά το καλοκαίρι δεν θα μπορώ να κάνω κανένα χτενίσμα. ΚΑΝΕΝΑ οομως. Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι? Εγώ 32 και εμφανίστηκε η πτώση στα τριάντα για αυτό δεν μπορώ να το διαχειριστώ ΚΑΘΌΛΟΥ
Εγω ειμαι 44 κοριτσι μου! Κι εγω δεν μπορω να το διαχειριστω. Σκεφτομαι εντονα το κοντο μαλλι και ισως και ψυχοθεραπειες. Τοσο πολυ!! Θες να μας πει που ειναι η αραιωση και σε ποιο μηκος εχεις τα μαλλια σου
Υ.γ Ξερω οτι ισως τωρα να μην σου κάνει αισθηση αυτο που θα σου πω ομως δεν εισαι μονη σου... ειμαστε πολλες και αντιμετωπιζουμε τον ιδιο φοβο, ο οποιος ευτυχως ειναι μονο αισθητικος!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lemonaki

New Member
Εγω ειμαι 44 κοριτσι μου! Κι εγω δεν μπορω να το διαχειριστω. Σκεφτομαι εντονα το κοντο μαλλι και ισως και ψυχοθεραπειες. Τοσο πολυ!! Θες να μας πει που ειναι η αραιωση και σε ποιο μηκος εχεις τα μαλλια σου
Υ.γ Ξερω οτι ισως τωρα να μην σου κάνει αισθηση αυτο που θα σου πω ομως δεν εισαι μονη σου... ειμαστε πολλες και αντιμετωπιζουμε τον ιδιο φοβο, ο οποιος ευτυχως ειναι μονο αισθητικος!
Επισυνάπτω φωτογραφία μπας και βοηθήσω η βοηθηθω κι εγώ. Που είμαστε πολλές? Εγώ ειλικρινά στον δρόμο μόνο εμένα βλέπω με αραίωση. Έλεος
 

Συνημμένα

  • IMG_20220426_203422107.jpg
    IMG_20220426_203422107.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 56

Lemonaki

New Member
Επισυνάπτω φωτογραφία μπας και βοηθήσω η βοηθηθω κι εγώ. Που είμαστε πολλές? Εγώ ειλικρινά στον δρόμο μόνο εμένα βλέπω με αραίωση. Έλεος
Μην παρεξηγήσεις τον τόνο μου. Έλεος γι όλα αυτά που τραβάμε εννοώ.
Ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμία γυναίκα επαφή με άλλους είδους θεραπείες?
Όπως prp η αγωγή από το στόμα?
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι εμείς έχουμε μόνο και αποκλειστικά την μινοξιδιλη. Εμένα δεν με πιάνει καθόλου το regaine 5% άσε που μου δημιουργεί ερεθισμό.
Τωρα ξεκίνησα botafex 2% δεν μου κάνει ερεθισμό αλλά παρατήρησα έντονη πτώση σε μικρές τρίχες πολύ αδύναμες όχι σκληρές.
Πήρα τον γιατρό λέει δεν τον ανησυχεί.
Ήθελα να ήξερα τι θα τον ανησυχούσε δηλαδή???
 

Denvi

Well-Known Member
Διαβάζοντας τον τίτλο περίμενα να δω κάτι τέτοιο..

Προβολή συνημμένου 48697


Αλλά οκ, πείτε τα και έτσι.
Προφανως και περιμενες κατι τετοιο. Οι προσδοκιες μας ειναι αρρηκτα συνδεδεμενες με τις πεποιθησεις μας άλλωστε. Δεν ξερω ποσο συνδραμει το ποστ σου στο προβλημα που αντιμετωπιζουμε, ισως χρειαζομαστε πιο εμπεριστατωμενες προτασεις, αν και, δε λεω, μετα απο αυτο.. δε 'ν' και τοσο κακη σαν ιδεα...
 

Maria42

Member
Μην παρεξηγήσεις τον τόνο μου. Έλεος γι όλα αυτά που τραβάμε εννοώ.
Ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμία γυναίκα επαφή με άλλους είδους θεραπείες?
Όπως prp η αγωγή από το στόμα?
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι εμείς έχουμε μόνο και αποκλειστικά την μινοξιδιλη. Εμένα δεν με πιάνει καθόλου το regaine 5% άσε που μου δημιουργεί ερεθισμό.
Τωρα ξεκίνησα botafex 2% δεν μου κάνει ερεθισμό αλλά παρατήρησα έντονη πτώση σε μικρές τρίχες πολύ αδύναμες όχι σκληρές.
Πήρα τον γιατρό λέει δεν τον ανησυχεί.
Ήθελα να ήξερα τι θα τον ανησυχούσε δηλαδή???
Προφανως και δεν παρεξηγω και καταλαβαινω απολυτα την ανησυχια σου. Ολες τις ιδιες εχουμε, απλα ας βοηθηθουμε η μια απο την αλλη με οποιον τροπο, κυρίως ψυχολογικα εννοω! Ημουν σε κατασταση πανικου προσφατως, εχω ριξει απυρο κλαμα, εχω χασει υπνο και κιλα πολλα και φυσικα και τωρα εχω κατω φασεις και πανω φασεις. Ποτε ετσι, ποτε αλλιως! Μπορει να μην ειμαστε τοσες οσοι οι ανδρες αλλα ειμαστε αρκετες! Κι εγω το ιδιο παρατηρω στο δρομο και λεω ειμαι μονη μου. Ομως οχι δεν ειμαι! Ειναι πολλεεεεεες οι γυναικες στον κοσμο με αυτο αλλα και χειροτερα απο αυτα! Γι αυτο καλως και ανοιξε αυτο το νημα για να στηριζει η μια την αλλη, για να λεμε φοβους, ανησυχιες, πιθανες θεραπειες και να συζηταμε για να μοιραζομαστε! Ειναι και αυτο κατι πολυ σημαντικο δεν ειναι? Και θα δεις μεσα απο την συζητηση κατι καλο θα βγει...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Maria42

Member
Επισυνάπτω φωτογραφία μπας και βοηθήσω η βοηθηθω κι εγώ. Που είμαστε πολλές? Εγώ ειλικρινά στον δρόμο μόνο εμένα βλέπω με αραίωση. Έλεος
Εγω βλεπω μπολικο μαλλι που το ζηλευω και ναι, μια αραιωση που μπορει να καμουφλαριστει ανετα!
 

Lemonaki

New Member
Προφανως και δεν παρεξηγω και καταλαβαινω απολυτα την ανησυχια σου. Ολες τις ιδιες εχουμε, απλα ας βοηθηθουμε η μια απο την αλλη με οποιον τροπο, κυρίως ψυχολογικα εννοω! Ημουν σε κατασταση πανικου προσφατως, εχω ριξει απυρο κλαμα, εχω χασει υπνο και κιλα πολλα και φυσικα και τωρα εχω κατω φασεις και πανω φασεις. Ποτε ετσι, ποτε αλλιως! Μπορει να μην ειμαστε τοσες οσοι οι ανδρες αλλα ειμαστε αρκετες! Κι εγω το ιδιο παρατηρω στο δρομο και λεω ειμαι μονη μου. Ομως οχι δεν ειμαι! Ειναι πολλεεεεεες οι γυναικες στον κοσμο με αυτο αλλα και χειροτερα απο αυτα! Γι αυτο καλως και ανοιξε αυτο το νημα για να στηριζει η μια την αλλη, για να λεμε φοβους, ανησυχιες, πιθανες θεραπειες και να συζηταμε για να μοιραζομαστε! Ειναι και αυτο κατι πολυ σημαντικο δεν ειναι? Και θα δεις μεσα απο την συζητηση κατι καλο θα βγει...
Αχ πόσο δίκιο έχεις, πόσο. Τα ίδια περνάω κι εγώ. Ξεκίνησα πρόσφατα και ψυχοθεραπεία αλλά ακόμη δεν έχω δει φως στο τούνελ ούτε από εκεί. Συνεχίζω γιατί ειλικρινά θέλω να αλλάξω τον τρόπο σκέψης μου πάνω σε αυτό το θέμα.
Ξέρει καμία αν το πρόβλημα επιδεινωθεί τι γίνεται από περούκες πλευρά η εμφύτευση? Θα ήθελα να ξέρω αν το χει σκεφτεί ψάξει και κάποια άλλη.
Ακόμη κι αν δεν είναι περούκα για όλο το κεφάλι μπορεί ίσως να υπάρχει και κάτι πιο μικρό μόνο για στεφάνι? Για εμφύτευση σε γυναίκα ξέρουμε τπτ?
Δεν ξέρω θα με ενδιέφερε να ξέρω τι εναλλακτικές έχω για μέλλον εάν δεν δω βελτίωση
 

Denvi

Well-Known Member
Maria μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Νιώθω ότι αραιωνω επικίνδυνα σε σημείο που αν συνεχίσω έτσι μετά το καλοκαίρι δεν θα μπορώ να κάνω κανένα χτενίσμα. ΚΑΝΕΝΑ οομως. Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι? Εγώ 32 και εμφανίστηκε η πτώση στα τριάντα για αυτό δεν μπορώ να το διαχειριστώ ΚΑΘΌΛΟΥ
@Lemonaki το τι νιωθεις με το τι ισχυει μπορει να απεχουν. Σου το λεω για να μη φανταζεσαι πραγματα που δεν ξερεις αν οντως θα συμβουν και επιβαρυνεις κι αλλο την ψυχολογια σου. Η ΑΓΑ εξελισσεται, ναι. Το ποσο αργα ή γρηγορα ομως εγω προσωπικα δεν το εχω συμπερανει ακομα. Δοκιμασε να χτενιζεις στο πλαι τα μαλλακια σου, τα οποια, κατα τ'αλλα φαινονται ζηλευτα για καποιες απο εμας που δεν εχουμε ουτε ογκο ουτε πυκνοτητα. Ως προς το χτενισμα, υπαρχει και το toppik (ινες κερατινες) αν θες καποια στιγμη να το καμουφλαρεις καπως. Η αποψη μου ειναι να μη βιαστεις να το κρυψεις, ή τουλαχιστον οχι τακτικα, για να εξοικειωθεις με την εικονα.
 

Lemonaki

New Member
@Lemonaki το τι νιωθεις με το τι ισχυει μπορει να απεχουν. Σου το λεω για να μη φανταζεσαι πραγματα που δεν ξερεις αν οντως θα συμβουν και επιβαρυνεις κι αλλο την ψυχολογια σου. Η ΑΓΑ εξελισσεται, ναι. Το ποσο αργα ή γρηγορα ομως εγω προσωπικα δεν το εχω συμπερανει ακομα. Δοκιμασε να χτενιζεις στο πλαι τα μαλλακια σου, τα οποια, κατα τ'αλλα φαινονται ζηλευτα για καποιες απο εμας που δεν εχουμε ουτε ογκο ουτε πυκνοτητα. Ως προς το χτενισμα, υπαρχει και το toppik (ινες κερατινες) αν θες καποια στιγμη να το καμουφλαρεις καπως. Η αποψη μου ειναι να μη βιαστεις να το κρυψεις, ή τουλαχιστον οχι τακτικα, για να εξοικειωθεις με την εικονα.
Denvi μου σε ευχαριστώ για την στήριξη. Έχεις απόλυτο δίκιο στο μυαλό μου το έχω φτάσει ήδη στο απροχώρητο απλώς γιατί δύο χρόνια ειλικρινά δεν έχω δει ούτε σταθεροποίηση ούτε βελτίωση. Με τρελαίνει κι αυτή η Σμηγματοροικη δερματιτιδα που συνέχεια παλεύω μαζί της κι άκρη δεν εχω δει ακόμη. Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ηρεμήσω. Μου το λένε ειλικρινά όλοι ακόμη κι εγώ θέλω τόσο πολύ να ηρεμήσω με αυτό το θέμα.
Σε ευχαριστώ για τις ίνες κερατίνης κάτι καινούργιο που δεν ήξερα.

Αν κάποια έχει βρει και άλλη λύση με εμφύτευση η ενέσεις η οτιδήποτε άλλο παρακαλώ πολύ γράψτε την εμπειρία σας.
 

Denvi

Well-Known Member
Κι εμενα με βασανιζουν αυτες οι αποριες για τη μινοξιδιλη...πολυ θα ηθελα να βρεθει μια κοπελα που κανει χρηση οραλ να μας πει τις εντυπωσεις της, αν ειχε ή δεν ειχε παρενεργειες και πως τις διαχειριζεται. Οχι οτι μπορεις να στηριχτεις στη μια περιπτωση, αλλά αλλιως ειναι να σου λεει καποιος "ναι, παιρνω, εχω αποτελεσμα και δε με επιβαρυνει ή με επιβαρυνει αλλα κανω αυτο κι αυτο και το παλευω".
 

Lemonaki

New Member
Κι εμενα με βασανιζουν αυτες οι αποριες για τη μινοξιδιλη...πολυ θα ηθελα να βρεθει μια κοπελα που κανει χρηση οραλ να μας πει τις εντυπωσεις της, αν ειχε ή δεν ειχε παρενεργειες και πως τις διαχειριζεται. Οχι οτι μπορεις να στηριχτεις στη μια περιπτωση, αλλά αλλιως ειναι να σου λεει καποιος "ναι, παιρνω, εχω αποτελεσμα και δε με επιβαρυνει ή με επιβαρυνει αλλα κανω αυτο κι αυτο και το παλευω".
Ακριβώς. Έχω επιμένω να σας πω την αλήθεια και στις θεραπείες prp αν κι εδώ στο φόρουμ έχουν χάλια κριτικές αλλά απ' ότι κατάλαβα κυρίως από άντρες.
Επιμένω γιατί έχω γνωστή που μου είπε ότι το μόνο που την έκανε να βγάλει μαλλιά είναι η prp. Είδα με τα ίδια μου τα μάτια φωτό πριν και μετά και έπαθα ΣΟΚ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΆ ΣΟΚ. ΔΟΥΛΕΨΕ 100%
 

platanos

Well-Known Member
Προφανως και περιμενες κατι τετοιο. Οι προσδοκιες μας ειναι αρρηκτα συνδεδεμενες με τις πεποιθησεις μας άλλωστε. Δεν ξερω ποσο συνδραμει το ποστ σου στο προβλημα που αντιμετωπιζουμε, ισως χρειαζομαστε πιο εμπεριστατωμενες προτασεις, αν και, δε λεω, μετα απο αυτο.. δε 'ν' και τοσο κακη σαν ιδεα...
Πιο με το γάντι σφάξιμο δεν έχω ματαξαναδεί .. :D
 

Maria42

Member
Ακριβώς. Έχω επιμένω να σας πω την αλήθεια και στις θεραπείες prp αν κι εδώ στο φόρουμ έχουν χάλια κριτικές αλλά απ' ότι κατάλαβα κυρίως από άντρες.
Επιμένω γιατί έχω γνωστή που μου είπε ότι το μόνο που την έκανε να βγάλει μαλλιά είναι η prp. Είδα με τα ίδια μου τα μάτια φωτό πριν και μετά και έπαθα ΣΟΚ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΆ ΣΟΚ. ΔΟΥΛΕΨΕ 100%
Ας μας πει καποιος την αποψη του γιατι ενδιαφερει πολλους. Υποθετω οτι μια prp θεραπεια εφαρμοζεται μετα τις θεραπειες με φαρμακα σαν μετέπειτα λυση..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κυρίες μου μην ασχολείστε με PRP. Απάτη. Ναι μπορεί να δουλέψει σε κάποιες παροδικά αλλά μιλάμε για πολύ ακριβό κόστος με πενιχρά αποτελέσματα. Η χαρά των κλινικών. Μεγάλη μπίζνα.
 
Μπλουζα