Είναι η τσουκνίδα (Stinging nettle) DHT Blocker?

kapa

Μέλος του προσωπικού
εδω ειναι το ξανα βρηκα απο αλλον πωλητη http://www.ebay.com/itm/Nettle-Hair-Lotion-500ml-/141239679830?pt=UK_Health_Beauty_Hair_Care_Brushes_Combs_PP&hash=item20e28a7b56


και εδω http://www.ebay.com/itm/Lotion-capillaire-Ortie-500ml-19-50-1L-/161261424608?pt=FR_CP_Beaute_Soins_des_cheveux&hash=item258bee0fe0
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fotisI

Member
Mengoni είπε:
fotisI είπε:
Ηδη έβαζα τσουκνίδα και είχα δει καλά αποτελέσματα, αλλά σε μακροχρόνια χρήση.

Τώρα ξεκίνησα την παραπάνω λοσιόν των 500ml, αν και το μόνο πρόβλημά μου ήταν ότι η δικιά μου τσουκνίδα είχα φασαρία να φτιαχτεί και δεν κρατούσε πολύ...
Είδα ότι στην λοσιόν έχει μέσα ισοπροπυλική αλκοόλη για συντηρητικό οπότε δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί και από εμάς.

Προτείνω να δοκιμάσετε άμεσα αρκετοί μιας κ δεν στοιχίζει τίποτα, και υπάρχουν ήδη κάποιες μαρτυρίες.
Εγώ μετά το λούσιμο, αφού έχω στεγνώσει τα μαλλιά μου τα βρέχω στα σημεία της αραίωσης ελαφρά...
......................................................................................................
Όταν λες ότι χρησιμοποιούσες τσουκνίδα, σε ποια μορφή? ΄Εγχυμα ή δικιά σου λοσιόν έφτιαξες;

Επίσης μόνο τσουκνίδα χρησιμοποιούσες ή και τίποτα άλλο και είδες μείωση στην τριχόπτωση;

Σαν καφέ ελληνικό την έφτιαχνα, και την έβαζα μετά το λούσιμο...
 

kosteo

New Member
ΠΑΙΔΙΑ...ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

1. ΤΣΑΙ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ (ΕΝΑ ΤΣΑΓΑΚΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΕΣΩ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ)
2. ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ ΜΕ ΔΕΝΔΡΟΛΥΒΑΝΟ (ΤΟΥΡΠΟ ΛΕΜΕ)
3. ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΑΠΟ ΒΑΜΜΑ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ ΜΕ ΜΑΣΑΖ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...

ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΤΟΙΜΑ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ...ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΟ...

ΕΓΩ ΒΑΣΙΚΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΜΕΣΑ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΑΙ ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ (ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΒΑΜΜΑ ΘΕΛΕΙ 4 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ)


ΕΙΜΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ROGAINE ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ...
 

fotisI

Member
kosteo είπε:
ΠΑΙΔΙΑ...ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

1. ΤΣΑΙ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ (ΕΝΑ ΤΣΑΓΑΚΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΕΣΩ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ)
2. ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ ΜΕ ΔΕΝΔΡΟΛΥΒΑΝΟ (ΤΟΥΡΠΟ ΛΕΜΕ)
3. ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΑΠΟ ΒΑΜΜΑ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ ΜΕ ΜΑΣΑΖ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...

ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΤΟΙΜΑ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ...ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΟ...

ΕΓΩ ΒΑΣΙΚΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΜΕΣΑ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΑΙ ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ (ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΒΑΜΜΑ ΘΕΛΕΙ 4 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ)


ΕΙΜΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ROGAINE ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ...



Το βάμμα πως το φτιάχνεις, και πως το βάζεις..?
 

Samba

Member
Παιδιά θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Πρόσφατα πήρα τσουκνίδες, κομμένες πολύ πρόσφατα. Το θέμα τώρα είναι το υγρό απο το βράσιμο τους θα κάνει τίποτα ή θέλει να το αναμίξω με κάτι άλλο? Επίσης πότε και πως το εφαρμόζω στα μαλλία? Πριν το μπάνιο και το αφήνω για 2 ώρες ή μετά το μπάνιο με απαλό μασαζ σε όλο το κεφάλι και το αφήνω όλο το βράδυ?

Το υγρό απο την τσουκνίδα άμα το πιούμε σαν τσαι πχ βοηθαει? Ή άμα την βάλουμε στο φαγητό μαζί με άλλο χόρτα.

Επίσης κάτι άσχετο. Μέχρι πόσα σκευάσματα αντέχει το κεφάλι? Δηλ κάποιος μπορεί να βάζει και τσουκνίδα, και μινιξιδίλη ή άλλο σκέυασμα + κανένα φυτικό έλαιο? Μετά απο κάποια στιγμή δεν ''καίγεται''?
 

kosteo

New Member
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΥΝΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:
1. ΠΙΝΩ ΤΣΑΙ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ ΜΕ ΛΙΓΟ ΜΕΛΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ...ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΙΚΡΟ ΛΟΓΟ ΟΝΟΜΑΤΟΣ, ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΠΙΝΕΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ. (ΤΟ ΤΣΑΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ - ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΗ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ).
2. ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ ΜΕ ΔΕΝΔΡΟΛΥΒΑΝΟ...ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΑΚΑΚΙΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΩΣ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ ) ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΑΓΝΟΥΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ -ΠΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ - ΑΓΝΑ ΠΑΡΘΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ, ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ LINK : www.monastiriaka.gr/sampouan-tsouknidas-dendrolivanou-p-122.html
3.ΒΑΜΜΑ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ, H ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΕΙΑ...ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ.
ΜΑΖΕΥΕΙΣ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ (ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΑΖΕΨΑ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ - ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ), ΚΡΑΤΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΡΙΖΑ (ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ ΓΙΑ ΑΦΕΞΙΜΑ)ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΡΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ, ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ (ΞΕΠΛΥΜΑ - ΕΛΑΦΡΥ ΞΕΦΛΟΥΔΙΣΜΑ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΒΕΙΣ ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ.
ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ (ΜΙΚΡΟ ΑΠΟ ΚΡΑΣΙ) ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΩΣ ΠΑΝΩ ΜΕ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΤΣΙΠΟΥΡΟ. ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΣΕ ΦΩΤΕΙΝΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ 30 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ (ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΣΤΑΖΕΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ-ΜΑΣΑΖ ΚΑΙ ΚΟΥΚΛΟΣ -ΜΕΤΑ ΤΟ ΛΟΥΣΙΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΥΣΙΜΟ-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΓΚΗ ΝΑ ΛΟΥΖΕΣΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ).

4. ΕΓΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΣΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ-ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ

ΤΕΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΞΕΠΛΥΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΜΕ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ, ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ :
Θα χρειαστούμε:
1 λίτρο νερό
3 κουταλιές αποξηραμένη τσουκνίδα
Γρήγορα και εύκολα:
Βράζουμε το νερό και προσθέτουμε την τσουκνίδα. Την αφήνουμε για 15 λετπά και στη συνέχεια την σουρώνουμε.
Στην πράξη:
Αφήνουμε το έγχυμα της τσουκνίδας να κρυώσει και το χρησιμοποιούμε σε βρεγμένα μαλλία μετά το λούσιμο. Δεν ξεβγάζουμε τα μαλλιά μας. Καλό θα ήταν να αφήσουμε τα μαλλιά μας να στεγνώσουν με φυσικό τρόπο.

ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΑΜΜΑ ΤΑ ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

fotisI

Member
kosteo είπε:
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΥΝΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:
1. ΠΙΝΩ ΤΣΑΙ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ ΜΕ ΛΙΓΟ ΜΕΛΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ...ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΙΚΡΟ ΛΟΓΟ ΟΝΟΜΑΤΟΣ, ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΠΙΝΕΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ. (ΤΟ ΤΣΑΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ - ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΗ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ).
2. ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ ΜΕ ΔΕΝΔΡΟΛΥΒΑΝΟ...ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΑΚΑΚΙΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΩΣ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ ) ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΑΓΝΟΥΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ -ΠΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ - ΑΓΝΑ ΠΑΡΘΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ, ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ LINK : www.monastiriaka.gr/sampouan-tsouknidas-dendrolivanou-p-122.html
3.ΒΑΜΜΑ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ, H ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΕΙΑ...ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ.
ΜΑΖΕΥΕΙΣ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ (ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΑΖΕΨΑ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ - ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ), ΚΡΑΤΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΡΙΖΑ (ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ ΓΙΑ ΑΦΕΞΙΜΑ)ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΡΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ, ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ (ΞΕΠΛΥΜΑ - ΕΛΑΦΡΥ ΞΕΦΛΟΥΔΙΣΜΑ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΒΕΙΣ ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ.
ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ (ΜΙΚΡΟ ΑΠΟ ΚΡΑΣΙ) ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΩΣ ΠΑΝΩ ΜΕ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΤΣΙΠΟΥΡΟ. ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΣΕ ΦΩΤΕΙΝΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ 30 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ (ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΣΤΑΖΕΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ-ΜΑΣΑΖ ΚΑΙ ΚΟΥΚΛΟΣ -ΜΕΤΑ ΤΟ ΛΟΥΣΙΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΥΣΙΜΟ-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΓΚΗ ΝΑ ΛΟΥΖΕΣΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ).

4. ΕΓΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΣΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ-ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ

ΤΕΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΞΕΠΛΥΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΜΕ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ, ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ :
Θα χρειαστούμε:
1 λίτρο νερό
3 κουταλιές αποξηραμένη τσουκνίδα
Γρήγορα και εύκολα:
Βράζουμε το νερό και προσθέτουμε την τσουκνίδα. Την αφήνουμε για 15 λετπά και στη συνέχεια την σουρώνουμε.
Στην πράξη:
Αφήνουμε το έγχυμα της τσουκνίδας να κρυώσει και το χρησιμοποιούμε σε βρεγμένα μαλλία μετά το λούσιμο. Δεν ξεβγάζουμε τα μαλλιά μας. Καλό θα ήταν να αφήσουμε τα μαλλιά μας να στεγνώσουν με φυσικό τρόπο.

ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΑΜΜΑ ΤΑ ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Εμείς σε ευχαριστούμε. Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που πιστεύουν πολύ στην δύναμη της τσουκνίδας.
Έχω κάποιον μεγάλο που το έκανε με επιτυχία...
Εσύ τι βλέπεις από αποτελέσματα?
Δυστυχώς εγώ δεν είμαι τακτικός ώστε να έχω σαφή συμπεράσματα, αλλά κάτι βλέπω να γίνεται.
Αν σκεφτούμε ότι η διαδικασία της αραίωσης πόσα χρόνια κρατάει, δεν είναι εύκολο να δούμε γρήγορο αποτέλεσμα, και ίσως εκεί είναι κ η δυσκολία...
 

zaxas87

Member
παιδια να σας ρωτησω κατι εχω ενα κουτι με φακελακια τσουκνιδα σαν αυτα του τσαι,βραζω ενα καθε 3 μερες και το κανω μασαζ μετα το λουσιμο.μαλιστα μου εχει ρυθμισει και τη λαδιλα μπορω να πω.τεσπα το ερωτημα μου ειναι το εξης?αντι να βραζω ενα ενα καθε φορα να εβραζα 5 κουπες με 10 φακελακια ας πουμε και να τ αποθηκευω σε ενα μπουκαλακι και να βαζω η καλυτερα να το βραζω ενα ενα τη φορα?δε ξερω σαν ιδεα αξιζει?
 

arhs

Member
Κοστεο Αντι για τσίπουρο μπορούμε να χρησιμοποιησουμε καθαρό οινόπνευμα . Και πόσες ρίζες βάζουμε μέσα, ως π να γεμίσει το μπουκαλάκι με ρίζες στην μέση περίπου ? ,,, Και αν έχει δει κάνεις κανένα κάλο αποτέλεσμα μέχρι τώρα ? ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fotisI

Member
zaxas87 είπε:
παιδια να σας ρωτησω κατι εχω ενα κουτι με φακελακια τσουκνιδα σαν αυτα του τσαι,βραζω ενα καθε 3 μερες και το κανω μασαζ μετα το λουσιμο.μαλιστα μου εχει ρυθμισει και τη λαδιλα μπορω να πω.τεσπα το ερωτημα μου ειναι το εξης?αντι να βραζω ενα ενα καθε φορα να εβραζα 5 κουπες με 10 φακελακια ας πουμε και να τ αποθηκευω σε ενα μπουκαλακι και να βαζω η καλυτερα να το βραζω ενα ενα τη φορα?δε ξερω σαν ιδεα αξιζει?

Το πρόβλημα που έχω εγώ είναι ότι η τσουκνίδα που φτιάχνω χαλάει μετά από μια εβδομάδα, οπότε δεν φτιάχνω πολύ...
Έχω πολύ καιρό να βάλω πλέον αλλά ρε παιδιά έχω την εντύπωση ότι κάνει δουλειά...
 

arhs

Member
Πως το καταλαβαίνεις ότι χαλάει ? Τα χάπια τσουκνίδας κάνουν καλή δουλειά η όχι ? μήπως ξέρει κάνεις ? αΑαα Fotisi φτιάχνεις απόσταγμα μέσα σε μπουκαλάκι με τσίπουρο ? ευχαριστώ ...
 

fotisI

Member
arhs είπε:
Πως το καταλαβαίνεις ότι χαλάει ? Τα χάπια τσουκνίδας κάνουν καλή δουλειά η όχι ? μήπως ξέρει κάνεις ? αΑαα Fotisi φτιάχνεις απόσταγμα μέσα σε μπουκαλάκι με τσίπουρο ? ευχαριστώ ...

χαλάει επειδή από πράσινη γίνεται καφέ, και βρωμάει...
Με τσίπουρο δεν φτιάχνω διότι θεωρώ ότι το αλκοόλ μπορεί να επηρεάζει...
Εγώ δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, ακόμα δεν φαίνεται η αραίωση, και έτσι δεν είμαι και πολύ τακτικός. Έχω 4 μήνες να βάλω...αλλά ίσως η κατάστασή μου να ήταν πολύ χειρότερη εάν δεν έβαζα...
Αν κάποιος είναι τακτικός, έχει χρόνο και φτιάχνει τσάι μετά το μπάνιο, και το βάζει στα μαλλιά , έχω έντονες υποψίες ότι θα δει βελτίωση...
 

Mengoni

Member
ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ ΜΕ ΔΕΝΔΡΟΛΥΒΑΝΟ...ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΑΚΑΚΙΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΩΣ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ ) ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΑΓΝΟΥΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ -ΠΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ - ΑΓΝΑ ΠΑΡΘΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ, ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ LINK : http://www.monastiriaka.gr/sampouan-tsou...p-122.html


---> Κοsteo,το σαμπουάν αυτό το χρησιμοποιείς ήδη? Και αν ναι παρατηρείς να κάνει τίποτα σε λιπαρότητα, ενδυνάμωση μαλλιών κτλ;;;;;;
 

fotisI

Member
Mengoni είπε:
ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ ΜΕ ΔΕΝΔΡΟΛΥΒΑΝΟ...ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΑΚΑΚΙΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΩΣ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ ) ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΑΓΝΟΥΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ -ΠΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ - ΑΓΝΑ ΠΑΡΘΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ, ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ LINK : http://www.monastiriaka.gr/sampouan-tsou...p-122.html

από το αγιο όρος το πήρα και το δοκίμασα αρκετά, και δεν είδα κάτι. ασε που μου φανηκε βιομηχανικο προιον και οχι κατι χειροποιητο...
 

Mengoni

Member
Με την τσουκνίδα έχει παρατηρήσει κανείς σε βάθος χρόνου βελτίωση στη τριχόπτωση;;; στη λιπαρότητα γνωρίζω επι προσωπικού ότι δουλεύει...

Επίσης ένα σχήμα όπως αναφέρθηκε και παραπάνω με σαμπουάν τσουκνίδας και μετά έγχυμα θα είχε καλύτερα αποτελέσματα;

Έχει κανείς άποψη;



Βρήκα αυτό το σαμππουάν, το έχει δοκιμάσει κανένας? http://www.efzyn.gr/product/%CF%83%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%AC%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%B3%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7/

Είναι με βότανα γράφει!!!
 

Mengoni

Member
Χρησιμοποιεί κάποιος αυτή την περίοδο τσουκνίδα;;; Και αν ναι υπάρχουν αποτελέσματα;
 

fotisI

Member
Mengoni είπε:
Χρησιμοποιεί κάποιος αυτή την περίοδο τσουκνίδα;;; Και αν ναι υπάρχουν αποτελέσματα;

Βαζω, εγώ αλλά δεν είμαι τόσο τακτικός. Όταν βαζω συχνά βλέπω ότι πυκνώνουν.
Το μόνο που δουλεύει είναι το φρέσκο τσάι τσουκνίδας και πόσιμο και με εκχυση τοπικά. Για μένα ότι πάρεις έτοιμο δεν κάνει τίποτα, ίσως γιατί τα ενεργά συστατικά δεν κρατάνε σε τυποποιημένο προιον...
Σύντομα περιμένω εναν παρασκευαστή τσαγιού για να κάνω εύκολα την διαδικασία συνέχεια...
 
Μπλουζα