Είναι η τσουκνίδα (Stinging nettle) DHT Blocker?

Άκης

Administrator
Έρευνες έχουν δείξει την τσουκνίδα (Stinging nettle -Urtica dioica) να είναι DHT Blocker.

Επίσης η τσουκνίδα δείχνει να μπορεί να μειώσει (με φυσικό τρόπο και όχι "χημικό") την ορμόνη SHBG.

Σχετικές έρευνες
Urtica dioica for treatment of benign prostatic hyperplasia:

Ameliorative effects of stinging nettle (Urtica dioica) on testosterone-induced prostatic hyperplasia in rats
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orestis

Member
Την τσουκνιδα την χρησιμοποιουν πολυ για τα μαλλια.
Δεν ξερω αν ειναι dht blocker, αλλα σε θεματα τριχοπτωσης ειναι απο τα βασικα που προτεινουν.
Συνηθως σε συνδυασμό με δενδρολιβανο.
 

Άκης

Administrator
Βασικά λένε ότι μπλοκάρει την μετατροπή της τεστοστερόνης σε DHT, κάτι που κάνει και η φινα για παράδειγμα αλλά μπορεί να έχει και τα μειονεκτήματα του αυτό.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Κατά την γνώμη πιστεύω πως ότι μπλοκάρει την dht "φυσικά" είναι σε απειροελάχιστα επίπεδα και δεν δημιουργεί προβλήματα.

Το καλύτερο όποιος ασχολείται με φυτικά κλπ να φτιάξει ένα καλό combo και σε συνδυασμό με κάποια θεραπεία Medium ας πούμε να της δώσει το κάτι παραπάνω. Αξίζει τον κόπο και μόνο καλό μπορεί να κάνει :)
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Οντως ειναι γνωστη η δραση της τσουκνιδας κ του δεντρολιβανου αλλα αυτο που εχει ακουστει οτι κανει (παπαδες)στο θεμα τριχοπτωσης ειναι το μποτσικι(αγριοκρεμυδο).Δεν ξερω ομως ποσο ευκολο ειναι να βρεθει.
 

edyuser1

Active Member
ρε παιδια εχω θα πω ενα τρελο τωρα αν με την τσουκνιδα κανουμε λιγο το κεφαλι θα εχουμε κανενα μπερδεμα λετε?γιατι στο χερι οσες φορες εχω τσιμπιθει το σημειο εκεινο αιματονεται πολυ αλλα το θεμα ειναι ο πονος μετα
 

weznem

Well-Known Member
edyuser1 είπε:
ρε παιδια εχω θα πω ενα τρελο τωρα αν με την τσουκνιδα κανουμε λιγο το κεφαλι θα εχουμε κανενα μπερδεμα λετε?γιατι στο χερι οσες φορες εχω τσιμπιθει το σημειο εκεινο αιματονεται πολυ αλλα το θεμα ειναι ο πονος μετα

h φαγουρα θα παλευεται στο κεφαλι?ρε τι τραβαμε με την ραφλα τι αλλο θα κανουμε οι έρμοι.. :blush:
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
:cheesy: :cheesy: όχι ρε παιδιά από όσο ξέρω την τσουκνίδα δεν την βάζουμε όπως είναι στο καύκαλο... θέλει επεξεργασία πρώτα βράσιμο και λούσιμο με το νερό η κάτι τέτοιο από όσο γνωρίζω..
 

weznem

Well-Known Member
Chs είπε:
:cheesy: :cheesy: όχι ρε παιδιά από όσο ξέρω την τσουκνίδα δεν την βάζουμε όπως είναι στο καύκαλο... θέλει επεξεργασία πρώτα βράσιμο και λούσιμο με το νερό η κάτι τέτοιο από όσο γνωρίζω..

ετσι εχει νοημα...το θεμα ειναι σε τι ποσοστο απορροφούνται τα συστατικα του..διχως οχημα κτλ.. αξιζει επι του πρακτέου αυτο θελω να πω?αλλιως να το συζητησουμε το θεμα παιδια να δουμε αν αξιζει why n ot? που λεγανε και στο χωριο μου.. :wink:
 

Mengoni

Member
¨Οσον αφορά τη τσουκνίδα υπάρχουν αυτά τα 2 προίόντα που σχετίζονται με τα μαλλιά:
1) Neobio Λοσιόν μαλλιών τσουκνίδα και καφεΐνη 200ml

2)ARKOCAPS Τσουκνίδα 45caps Εύθραυστα νύχια, πτώση των μαλλιών

Είναι άξια αναφοράς λέτε? Έχει δοκιμάσει κανένας κάτι από αυτά?
 

Άκης

Administrator
Λίγο που διάβασα την έρευνα έλεγε ότι η τσουκνίδα με νερό ήταν πιο ενεργή από οινόπνευμα ή άλλα μέσα. Μάλλον εννοούσαν τον τρόπο παρασκευής του μίγματος και πιθανών όπου νερό εννοούν βράσιμο, σαν το τσάι.
Αλλά εμείς δεν θέλουμε να το πιούμε, αλλά να... λουστούμε οπότε κάτι πρέπει να κάνουμε σαν όχημα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orestis

Member
Βρε παιδια δεν βαζουμε το φυτο στο κεφαλι και το τριβουμε. Αφεψημα τσουκνιδας φτιαχνουμε το σταργγιζουμε και χρησιμοποιουμε το υγρο. Αυτο δεν τσιμπαει.
Νομιζω αν καποιος θελει να κανει σωστη δουλεια , θα πρεπει να φτιαξει μονος του, με φρεσκιες τσουκνιδες.
Αυτα του εμποριου δεν ξερω αν θα εχουν κανενα αποτελεσμα.
Για μενα ο καλυτερος τροπος ειναι αν μαζεψεις τσουνκιδες , να τις βαλεις σε ζεστο νερο και να τις αφησεις ενα βραδυ. Το πρωι τις βαζεις λιγο παλι μερχι τον πρωτο βρασμο, να βγαλουν ολα τα συστατικα , το σουρωνεις και ειναι ετοιμο.
 

weznem

Well-Known Member
orestis είπε:
Βρε παιδια δεν βαζουμε το φυτο στο κεφαλι και το τριβουμε. Αφεψημα τσουκνιδας φτιαχνουμε το σταργγιζουμε και χρησιμοποιουμε το υγρο. Αυτο δεν τσιμπαει.
Νομιζω αν καποιος θελει να κανει σωστη δουλεια , θα πρεπει να φτιαξει μονος του, με φρεσκιες τσουκνιδες.
Αυτα του εμποριου δεν ξερω αν θα εχουν κανενα αποτελεσμα.
Για μενα ο καλυτερος τροπος ειναι αν μαζεψεις τσουνκιδες , να τις βαλεις σε ζεστο νερο και να τις αφησεις ενα βραδυ. Το πρωι τις βαζεις λιγο παλι μερχι τον πρωτο βρασμο, να βγαλουν ολα τα συστατικα , το σουρωνεις και ειναι ετοιμο.
ειναι ετοιμο το αφεψημα εννοεις? εμεις θελουμε να το κανουμε λοσιον ομως..να απορροφηθεί απο το δερμα.. ειτε με γλυκερινη,ειτε με ρολερ με καποιον τροπο πρεπει να εισχωρησει στις κατωτερες στοιβαδες δερματος..
 

Komis

Active Member
Απο οσο ξερω τη δουλεια την κανει η ριζα της τσουκνιδας.Οποιος σκοπευει να ασχοληθει
καλο θα ειναι να ετοιμασει αποσταγμα με τις ριζες.
 

kouklos10

Member
παιδια βαζω τις τσουκνιδες μου ειχαν σπασει τα νευρα γεματος ειναι ο κηπος και λες και τις καλιεργω γινονται τεραστιες. ουτε να τις ποτιζα τετοιο πραγμα. ποιος ξερει ομως πως παρασκευαζουμε και τι???? βλεπω οι αποψεις δεν ειναι συγκεκριμενες.
 

weznem

Well-Known Member
αν διαβασετε την ερευνα ισως να λεει δοσολογιες και σε ποσο συχνα διαστηματα την χρησιμοποιουσαν..δν ξερω μια ιδεα λεω παιδες.. :)
 

orestis

Member
Δεν ξερω για λοσιον, εγω λεω απλα για αφεψημα, οπως κανουμε και με το δεντρολιβανο. Απλα το βραζεις και βαζεις το υγρο στο κεφαλι. Αυτο μπορεις να το κανεις και μετα απο τη χρηση του ρολλερ.
Τωρα αν θες να κανεις λοσιον , προφανως θα πρεπει να πας σε ελαιο τσουκνιδας ή αποσταγμα.
Οποτε σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να το παρεις ετοιμο.

Ριξτε μια ματια και σε αυτο
http://www.nowfoods.gr/content/nettle-root-extract-250-mg-vegetarian
 

fotisI

Member
Εγώ βάζω μόνο τσάι τσουκνίδας. Και πίνω όσο μένει.
Όταν έχω καιρό να βάλω αρχίζει η τριχόπτωση. Έτσι νομίζω ...
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Η Stinging nettle είναι χρήσιμη και τοπικά και για κατανάλωση (υπάρχει τσάι).

Το θέμα με τα φυτά είναι ότι σε αυτά υπάρχουν μερικά από τα ισχυρότερα δηλητήρια που γνωρίζουμε, χώρια το θέμα με το αν κάποιος είναι αλλεργικός σε κάτι.Θέλει έγκυρη και σε βάθος γνώση και ενημέρωση αυτό το μονοπάτι.
 

35007

Member
Θα ηθελα να δοκιμασω αιθεριο ελαιο τσουκνίδας (διαλυμενο σε λαδι βασης φυσικα, όχι απευθειας εφαρμογή στο κεφαλι) αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα. Αυτό που βρισκω είναι απόσταγμα (extract), του οποιου η προτεινώμενη χρηση είναι εσωτερική (μερικες σταγονες διαλυμενες σε νερο και καταποση).
Γνωριζει κανεις αν τα αποστάγματα μπορουν να διαλυθουν σε ελαια βασης και να εφαρμοστουν στο τριχωτο της κεφαλης? Οπως μπορούμε να κανουμε δλδ και με τα αιθερια ελαια.
 
Μπλουζα