Είναι η τσουκνίδα (Stinging nettle) DHT Blocker?

anime

Member
το βαμμα τσουκνιδας πως σας φαίνεται; Είναι σε οινόπνευμα άρα δε θα είχε καλύτερη απορρόφηση;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

35007

Member
Θα ηθελα να δοκιμασω αιθεριο ελαιο τσουκνίδας (διαλυμενο σε λαδι βασης φυσικα, όχι απευθειας εφαρμογή στο κεφαλι) αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα. Αυτό που βρισκω είναι απόσταγμα (extract), του οποιου η προτεινώμενη χρηση είναι εσωτερική (μερικες σταγονες διαλυμενες σε νερο και καταποση).
Γνωριζει κανεις αν τα αποστάγματα μπορουν να διαλυθουν σε ελαια βασης και να εφαρμοστουν στο τριχωτο της κεφαλης? Οπως μπορούμε να κανουμε δλδ και με τα αιθερια ελαια.
 

fotisI

Member
35007 είπε:
Θα ηθελα να δοκιμασω αιθεριο ελαιο τσουκνίδας (διαλυμενο σε λαδι βασης φυσικα, όχι απευθειας εφαρμογή στο κεφαλι) αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα. Αυτό που βρισκω είναι απόσταγμα (extract), του οποιου η προτεινώμενη χρηση είναι εσωτερική (μερικες σταγονες διαλυμενες σε νερο και καταποση).
Γνωριζει κανεις αν τα αποστάγματα μπορουν να διαλυθουν σε ελαια βασης και να εφαρμοστουν στο τριχωτο της κεφαλης? Οπως μπορούμε να κανουμε δλδ και με τα αιθερια ελαια.

πραγματικά πιστεύω ότι κάνει δουλειά. Μακάρι να έβαζα και πιο συχνά...
Το μονό θέμα που έχω είναι ότι είναι φασαρία να βράζω συνέχεια τσουκνίδες και θα ήθελα και εγώ ένα τρόπο να μπορώ να την συντηρώ και να είναι πιο εύκολη η χρήση της.
 

Atermon

Member
fotisI είπε:
πραγματικά πιστεύω ότι κάνει δουλειά. Μακάρι να έβαζα και πιο συχνά...
Το μονό θέμα που έχω είναι ότι είναι φασαρία να βράζω συνέχεια τσουκνίδες και θα ήθελα και εγώ ένα τρόπο να μπορώ να την συντηρώ και να είναι πιο εύκολη η χρήση της.

Πολύ ενδιαφέρον που χρησιμοποιεί κάποιος τσουκνίδα. Πόσο καιρό την χρησιμοποιείς και με ποιο τρόπο; Ακολουθείς κι άλλη θεραπεία παράλληλα; Είδες επανέκφυση ή μόνο μείωση τριχόπτωσης; Τι nw είσαι;
Sry για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά για τις φυτικές θεραπείες επικρατεί ένα σκοτάδι και γι'αυτό οποιαδήποτε μαρτυρία γύρω από αυτές είναι καλοδεχούμενη.
 
εγω παιδια μολις ξεκινησα , σε ενα κουταλακι του γλυκου βαζω αμυγδαλελαιο ελαιο δενδρολιβανου και δυο σταγονες ελαιο γκρειπφρουτ (τωρα δεν ξερω αν ειναι το καλο ) και κανω επαλειψη στα σημεια (κροταφους και λιγο μπροστα) που θελω , μετα απο μιση ωρα ξεβγαζω με το σαμπουαν μου το καθημερινο , ειδωμεν .
παντως θα την ψαξω και για το κρεμμυδι και για την τσουκνιδα τι διαολο δεν γινεται να μην πιανει κατι ,το θεωρω απιθανο και πειτε με υπερβολικο να μην υπαρχει λυση απο την φυση.....
 

fotisI

Member
Πολύ ενδιαφέρον που χρησιμοποιεί κάποιος τσουκνίδα. Πόσο καιρό την χρησιμοποιείς και με ποιο τρόπο; Ακολουθείς κι άλλη θεραπεία παράλληλα; Είδες επανέκφυση ή μόνο μείωση τριχόπτωσης; Τι nw είσαι;
Sry για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά για τις φυτικές θεραπείες επικρατεί ένα σκοτάδι και γι'αυτό οποιαδήποτε μαρτυρία γύρω από αυτές είναι καλοδεχούμενη.
[/quote]

Είμαι 35 ετών και παρατήρησα αραίωση από τα 30 και μετά.
Είχα απίστευτο πυκνό μαλλί αλλά από τα 30 και μετά μπροστά πάνω από το μέτωπο άρχιζα και έβλεπα το δέρμα από την αραίωση.
Το άσχημο είναι ότι η αραίωση φαινόταν σαν κύκλος και όχι όπως στους περισσότερους. Μάλλον για nw 2 με κόβω αλλά μπορεί να γίνει γρήγορα και παρακάτω αν δεν έκοβε...
Κάθε πρωί έβλεπα 10-20 τρίχες στα χέρια μου.
Με την τσουκνίδα άντε να δω 1-3 και όχι πάντα.
Τώρα δεν δείχνει η ράφλα, αν δεν πέσει δυνατό φως ακριβώς από πάνω.
Άλλη θεραπεία ποτέ δεν έκανα μιας και δεν συμπαθώ τα χημικά...
Θεωρούσα πάντα ότι αν πληρώσεις για κάτι τέτοιο, λύση δεν θα πάρεις...
Όποτε το θυμάμαι πριν την τσουκνίδα βάζω κ ρολλερ.(μικρο)
 
φιλε fotis δεν νομιζω να γινεται με τσαι τσουκνιδας , τουλαχιστον ετσι μου ακουγεται, για διαφωτισε μας λιγο το εφτιαχνες μονος σου η ηταν ετοιμο και τι ηταν τσαι η καποιο ελαιο ?
 

Άκης

Administrator
35007 είπε:
Θα ηθελα να δοκιμασω αιθεριο ελαιο τσουκνίδας (διαλυμενο σε λαδι βασης φυσικα, όχι απευθειας εφαρμογή στο κεφαλι) αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα. Αυτό που βρισκω είναι απόσταγμα (extract), του οποιου η προτεινώμενη χρηση είναι εσωτερική (μερικες σταγονες διαλυμενες σε νερο και καταποση).
Γνωριζει κανεις αν τα αποστάγματα μπορουν να διαλυθουν σε ελαια βασης και να εφαρμοστουν στο τριχωτο της κεφαλης? Οπως μπορούμε να κανουμε δλδ και με τα αιθερια ελαια.

Είναι κομματάκι δύσκολο να μπορέσεις να δέσεις ένα υλικό σε κάποιο άλλο λάδι, κυρίως γιατί είναι πυκνά και συνήθως αδιάλυτα.
Για παράδειγμα το απόσταγμα που λες είναι "καθαρό" και δεν περιέχει κάτι επιπλέον. Δεν μπορεί να "δέσει" με κάποιο λάδι έτσι απλά, θα τα δεις να ξεχωρίζουν το μεν ελαφρύτερο να παραμένει στο επάνω μέρος.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις με κάποιο γαλακτωματοποιητή (πχ Polysorbate 80) και με πειράματα στην δοσολογία.

Κατά τα άλλα δεν νομίζω να δεις κάτι παραπάνω σε μορφή λαδιού (στο θέμα μαλλί εννοώ).
 

35007

Member
Για να γινω πιο συγκεκριμένος εχω στο μυαλο μου το εμου και την αλοη σαν οχημα βασης.
Από γαλακτοματοποιητες που αναφέρεις δεν εχω ιδεα! Θα πρεπει να το ψαξω από το ''μηδεν''.

Άκης είπε:
35007 είπε:
Θα ηθελα να δοκιμασω αιθεριο ελαιο τσουκνίδας (διαλυμενο σε λαδι βασης φυσικα, όχι απευθειας εφαρμογή στο κεφαλι) αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα. Αυτό που βρισκω είναι απόσταγμα (extract), του οποιου η προτεινώμενη χρηση είναι εσωτερική (μερικες σταγονες διαλυμενες σε νερο και καταποση).
Γνωριζει κανεις αν τα αποστάγματα μπορουν να διαλυθουν σε ελαια βασης και να εφαρμοστουν στο τριχωτο της κεφαλης? Οπως μπορούμε να κανουμε δλδ και με τα αιθερια ελαια.

Είναι κομματάκι δύσκολο να μπορέσεις να δέσεις ένα υλικό σε κάποιο άλλο λάδι, κυρίως γιατί είναι πυκνά και συνήθως αδιάλυτα.
Για παράδειγμα το απόσταγμα που λες είναι "καθαρό" και δεν περιέχει κάτι επιπλέον. Δεν μπορεί να "δέσει" με κάποιο λάδι έτσι απλά, θα τα δεις να ξεχωρίζουν το μεν ελαφρύτερο να παραμένει στο επάνω μέρος.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις με κάποιο γαλακτωματοποιητή (πχ Polysorbate 80) και με πειράματα στην δοσολογία.

Κατά τα άλλα δεν νομίζω να δεις κάτι παραπάνω σε μορφή λαδιού (στο θέμα μαλλί εννοώ).
 

weznem

Well-Known Member
fotisI είπε:
Είμαι 35 ετών και παρατήρησα αραίωση από τα 30 και μετά.
Είχα απίστευτο πυκνό μαλλί αλλά από τα 30 και μετά μπροστά πάνω από το μέτωπο άρχιζα και έβλεπα το δέρμα από την αραίωση.
Το άσχημο είναι ότι η αραίωση φαινόταν σαν κύκλος και όχι όπως στους περισσότερους. Μάλλον για nw 2 με κόβω αλλά μπορεί να γίνει γρήγορα και παρακάτω αν δεν έκοβε...
Κάθε πρωί έβλεπα 10-20 τρίχες στα χέρια μου.
Με την τσουκνίδα άντε να δω 1-3 και όχι πάντα.
Τώρα δεν δείχνει η ράφλα, αν δεν πέσει δυνατό φως ακριβώς από πάνω.
Άλλη θεραπεία ποτέ δεν έκανα μιας και δεν συμπαθώ τα χημικά...
Θεωρούσα πάντα ότι αν πληρώσεις για κάτι τέτοιο, λύση δεν θα πάρεις...
Όποτε το θυμάμαι πριν την τσουκνίδα βάζω κ ρολλερ.(μικρο)

επειδη τυγχάνει να τον εχω κουρέψει κανα δυο φορες, εχει ανοιχτους κροταφους και εχει και καποια αραιωση στο κεντρο της hairline.. αλλα πιο πισω εχει χοντρη τριχα πραγματικα...
σε εδωσα κανονικα :)

χρονια πολλα και ολας οτι επιθυμεις!!
δοκιμασε το cg που ειναι φυτικο ρε φωτη... :exclamation:
 

Bouklas

Well-Known Member
weznem είπε:
επειδη τυγχάνει να τον εχω κουρέψει κανα δυο φορες, εχει ανοιχτους κροταφους και εχει και καποια αραιωση στο κεντρο της hairline.. αλλα πιο πισω εχει χοντρη τριχα πραγματικα...
σε εδωσα κανονικα :)

χρονια πολλα και ολας οτι επιθυμεις!!
δοκιμασε το cg που ειναι φυτικο ρε φωτη... :exclamation:
Φιλε weznem σου έχω στείλει ένα προσωπικό μήνυμα εδώ και αρκετές μέρες μπορείς να κοιτάξεις αν έχει έρθει κάτι η όχι?
Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
35007 είπε:
Για να γινω πιο συγκεκριμένος εχω στο μυαλο μου το εμου και την αλοη σαν οχημα βασης.
Από γαλακτοματοποιητες που αναφέρεις δεν εχω ιδεα! Θα πρεπει να το ψαξω από το ''μηδεν''.
Τα εμού και αλόη μπορεί να'ναι απορροφητικά, αλλά δεν είναι "οχήματα", δηλαδή δεν θα μπορέσουν να σου "πάρουν" το έξτρα υλικό και να σου το μεταφέρουν κάτω από το δέρμα.
Αν τα ανακατέψεις πχ, το αποτέλεσμα θα'ναι το μεν εμού (για παράδειγμα) να απορροφάτε και το έξτρα συστατικό να παραμένει στο δέρμα.

Θα πρέπει να βρεις κάτι που να ανακατεύει το μεν με το δε, ώστε να είναι ένα ομοιόμορφο μείγμα και να κάνει την δουλειά που θες και αυτό απαιτεί δοκιμές και χημεία.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να πίνεις την τσουκνίδα;
 

gkast

Active Member
Άκης είπε:
35007 είπε:
Για να γινω πιο συγκεκριμένος εχω στο μυαλο μου το εμου και την αλοη σαν οχημα βασης.
Από γαλακτοματοποιητες που αναφέρεις δεν εχω ιδεα! Θα πρεπει να το ψαξω από το ''μηδεν''.
Τα εμού και αλόη μπορεί να'ναι απορροφητικά, αλλά δεν είναι "οχήματα", δηλαδή δεν θα μπορέσουν να σου "πάρουν" το έξτρα υλικό και να σου το μεταφέρουν κάτω από το δέρμα.
Αν τα ανακατέψεις πχ, το αποτέλεσμα θα'ναι το μεν εμού (για παράδειγμα) να απορροφάτε και το έξτρα συστατικό να παραμένει στο δέρμα.

Θα πρέπει να βρεις κάτι που να ανακατεύει το μεν με το δε, ώστε να είναι ένα ομοιόμορφο μείγμα και να κάνει την δουλειά που θες και αυτό απαιτεί δοκιμές και χημεία.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να πίνεις την τσουκνίδα;

Κάνει καλό εκτος απο τα μαλιά και στον προστάτη...
Υπάρχει νομίζω και μια λοσιον follon έχει εκχυλισμα τσουκνίδας....
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
35007, η πιο εύκολη και σχετικά αποτελεσματική λύση για αποστάγματα -βάμματα, είναι η φυτική γλυκερίνη. Διαλύονται μια χαρά μέσα σε αυτή και σαν όχημα δεν είναι και άσχημο.
Συνήθως φτιάχνω σε μπουκαλάκια roll on των 10ml.

Ασφαλή αναλογία για αρχή είναι 5% και αν δεις ότι δεν έχεις θέμα αλλεργίας στο δέρμα, την επόμενη φορά μπορείς να ανέβεις στο 10%.

Δηλαδή για 5% σε μπουκαλάκι των 10ml

5 σταγόνες αιθέριο έλαιο
2 ml γλυκερίνη και το υπόλοιπο αποσταγμένο νερό. (αν είναι βρύσης, πρώτα το βράζεις)
ή αντί για νερό εγώ βάζω αυτό

http://www.iherb.com/George-s-Aloe-Vera-100-Aloe-Vera-Liquid-8-fl-oz/5728#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=aloe%20vera%20pure&rc=2294&sr=null&ic=24

Πρώτα διαλύεις το αιθέριο έλαιο στη γλυκερίνη και μετά προσθέτεις το νερό ή την αλόη.

Μέση διάρκεια ζωής 10 ημέρες, γι αυτό σου είπα να φτιάχνεις ανά 10ml.
 

35007

Member
GOMI δωσε link για φυτικη γλυκερινη αν μπορεις.
Αυτό που λεει ο Ακης? Ότι δλδ τα συστατικα θα μεινουν στο δερμα και δεν θα απορροφηθουν?
Θελει λουσιμο η γλυκερινη ή φευγει με ένα απλο ξέπλυμα?

GOMI είπε:
35007, η πιο εύκολη και σχετικά αποτελεσματική λύση για αποστάγματα -βάμματα, είναι η φυτική γλυκερίνη. Διαλύονται μια χαρά μέσα σε αυτή και σαν όχημα δεν είναι και άσχημο.
Συνήθως φτιάχνω σε μπουκαλάκια roll on των 10ml.

Ασφαλή αναλογία για αρχή είναι 5% και αν δεις ότι δεν έχεις θέμα αλλεργίας στο δέρμα, την επόμενη φορά μπορείς να ανέβεις στο 10%.

Δηλαδή για 5% σε μπουκαλάκι των 10ml

5 σταγόνες αιθέριο έλαιο
2 ml γλυκερίνη και το υπόλοιπο αποσταγμένο νερό. (αν είναι βρύσης, πρώτα το βράζεις)
ή αντί για νερό εγώ βάζω αυτό

http://www.iherb.com/George-s-Aloe-Vera-100-Aloe-Vera-Liquid-8-fl-oz/5728#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=aloe%20vera%20pure&rc=2294&sr=null&ic=24

Πρώτα διαλύεις το αιθέριο έλαιο στη γλυκερίνη και μετά προσθέτεις το νερό ή την αλόη.

Μέση διάρκεια ζωής 10 ημέρες, γι αυτό σου είπα να φτιάχνεις ανά 10ml.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ έχω αυτή, αλλά γενικότερα και από φαρμακείο μπορείς να βρεις καθαρή γλυκερίνη για καλλυντική χρήση.

http://www.iherb.com/Nature-s-Answer-Glycerin-Alcohol-Free-4-fl-oz-120-ml/7962#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=vegetable%20glycerin&rc=3092&sr=null&ic=16

Αυτό που λέει ο Ακης, ισχύει, αλλά επειδή τα αποστάγματα είναι με νερό και συνήθως αλκοόλ, που δεν διαλύονται μέσα σε έλαια, ενώ αντίθετα διαλύονται μια χαρά σε γλυκερίνη.

Γενικά όμως, εγώ τα ενισχύω όλα με roller 0.5mm πριν από κάθε εφαρμογή.


Αν βάλεις αρκετή δόση γλυκερίνης ναι, θέλει λούσιμο μετά. Με τα 2 ml είσαι οριακά, ανάλογα τον τύπο μαλλιών. Εγώ πχ δεν έχω θέμα.
 

anime

Member
Παιδιά αν απλά χρησιμοποιήσουμε βάμμα τσουκνίδας; Δεν ενδείκνυται; Θα έχει καλή απορρόφηση;
 

mikegad

Well-Known Member
έπεσα πάνω σε αυτό σήμερα
Δεν λέει και τίποτα το τρομερό ,αλλά μιλάει για αποξηραμένη τσουκνίδα και λέω μήπως αυτός είναι ο σωστός τρόπος
 

Άκης

Administrator
mikegad είπε:
έπεσα πάνω σε αυτό σήμερα
Δεν λέει και τίποτα το τρομερό ,αλλά μιλάει για αποξηραμένη τσουκνίδα και λέω μήπως αυτός είναι ο σωστός τρόπος
Από την στιγμή που δεν υπάρχει όχημα (σκέτο νερό), άρα και η μεταφορά της στον θύλακα είναι αδύνατη, όχι δεν είναι ο σωστός τρόπος.
 
Μπλουζα