Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλημέρα. Προσπαθώ να απαλλαγώ από τη γαμ...αυτή ουσία την οποία χρησιμοποιώ αδιάκοπα για 18 χρόνια... furious3 Μια ζωή δηλαδή. Απλά την σιχάθηκα...
Το θέμα είναι ότι για να μην την κόψω μαχαίρι, εδώ και 4 μήνες βάζω 2 με 3 φορές την εβδομάδα από μια φορά. Το αποτέλεσμα τον τελευταίο μήνα είναι φρίκη. Έχω αδειάσει σχεδόν στο μπροστινό μέρος ...μιλάμε για ξέφωτο...Τι σκατά να κάνω ρε παιδιά...καμία πρόταση? Δεν χρησιμοποιώ τίποτα άλλο....Αυτό http://www.ariane-eshop.gr/product/1142/Wella_SP_J.M_Maxximum_Tonic_Intensive_100ml/που μου πρότεινε η κομμώτρια...θα βοηθήσει καθόλου την κατάσταση? Μου είπε ότι σε όσους το έχει δώσει, τους βοήθησε....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Αφού είναι η μόνη ουσία που δίνει λύση στο πρόβλημα σου και διατηρεί τα μαλλιά σου, γιατί θες να την διακόψεις? Προφανώς θα αδειάσεις και μετά θα φάς ακόμη μεγαλύτερη ξενέρα. Τι θεραπεία ακολουθείς? Φίνα να υποθέσω δεν παίρνεις? Καταλαβαίνω 18 χρόνια ειναι πολλά, αλλά έτσι πάνε οι θεραπείες. Φοβάμαι οι προτάσεις της κομμώτρια ειναι φιδέλαιο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

θα αφησεις την μινοξιδιλη για να βαζεις στην θεση της κατι υποδιεστερο σε δυναμη?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Το θέμα είναι ότι μετά τόσα χρόνια, δεν ξέρω πόσο δύναμη έχει ακόμα. Αν και προφανώς, εφόσον αδειάζω, πρέπει να έχει. Αλλά....Πλέον στα 36 μου, έχω κάποιες ταχυκαρδίες, συνεχείς πονοκεφάλους, σωσιβιάκι στη μέση κλπ...τα οποία δεν ξέρω κατά πόσο είναι της ηλικίας ή αν είναι φυσιολογικό επακόλουθο της ουσίας αυτής. Σίγουρες παρενέργειες ήταν η κατακράτηση υγρών, το πρήξιμο στο πρόσωπο και οι μαύροι κύκλοι στα μάτια που μετά από τόοοοοσα χρόνια, εξαφανίστηκαν. Αν και αυτές τις θεωρώ υποδεέστερες, δεν μπορώ να αγνοήσω τις καθαρά σε θέμα υγείας....Πολύ μπουρδελοκατάσταση...
Όχι φίνα δεν πήρα ποτέ, το μόνο που χρησιμοποίησα ήταν το super zix για κανά χρόνο χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο και για 6 μήνες αλοιφή fungoral με φοβερά αποτελέσματα την οποία αναγκάστηκα να σταματήσω μετά από άσχημες εξετάσεις σε θέματα αντρικών ορμονών. (Μπορεί να έφταιγε η κετοκοναζόλη, μπορεί και όχι, αλλά ο γιατρός την θεώρησε ΑΜΕΣΑ υπεύθυνη, οπότε μου την χάλασε την δουλειά..)
 

jimakos88

New Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

η αλήθεια είναι φίλε GOMI ότι και εγώ αν και 4 χρόνια που χρησιμοποιώ την μινοξ. και είμαι στα 23, θυμάμαι ότι στην αρχή παρατηρούσα ταχυκαρδίες και μαύρους κύκλους...και εδώ και λίγο καιρό το σωσιβιάκι στην μέση (που το παρατηρώ εδώ και 6 μήνες ποτέ δεν είχα..) και δεν μπορώ να καταλάβω πως προέκυψε μιας και ασχολούμαι με μπασκετ και τρέξιμο συχνά την εβδομάδα σταθέρα αυτά τα χρόνια και η διατροφή διατηρείται στα λογικά πλαίσια σε ότι αφορά το junk food(1 άντε 2 φορές την εβδομαδα)
τι να πω ρε συ μακάρι να βγει κάτι άλλο περα από αυτά τα medications και χωρίς αυτες τις παρενέργειες σύντομα, γιατί όσο βλέπουμε ότι δεν βγαίνει τπτ τόσο τα αγοράζουμε και τα διατηρούμε..και φτερά και κέρατα να βγάλει ο κόσμος σαν παρενέργεια αν διατηρείται το μαλλί τι να πω θα το πάρει ο κόσμος αυτό καταλαβαίνω.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

gomi δοκιμασε airol κ συνδιασμο αλλα συστατικα που λενε οτι εχουν regrowth ,ομως παντα airol στην αρχη θα σου κοκκινησει λιγο τηο μερος που την απλωνεις αλλα μετα ειναι συνηθεια κ μη βγαινεις απευθειας στον ηλιο .
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

akishellas3 είπε:
gomi δοκιμασε airol κ συνδιασμο αλλα συστατικα που λενε οτι εχουν regrowth ,ομως παντα airol στην αρχη θα σου κοκκινησει λιγο τηο μερος που την απλωνεις αλλα μετα ειναι συνηθεια κ μη βγαινεις απευθειας στον ηλιο .

Έβαζα Tretinoin μέσα στη μίνοξ μαζί με άλλα διάφορα...μόνη της κάνει τίποτα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

skeptikistis είπε:
Μερικοι ειστε αμεσα ετοιμη να κατηγορησετε την οποιαδηποτε θεραπεια, για την οποιαδηποτε παρενεργεια. Δεν μιλαμε για ταχυκαρδιες κτλ (αυτα ειναι σοβαρα πραγματα) αλλα τα σωσιβιακια κτλ ειναι λογικα πραγματα μεγαλωνοντας, και δεν διατηρειτε κανεις αν παιζει μπασκετ. Εγω παντως τα εχω αποχτησει και χωρις μινοξ!

Γενικα τη μινοξ δεν την αντικαθιστα ΤΙΠΟΤΑ


Στο βαζω και με bold να εινια ξεκαθαρο

Η γυμναστική και η ΜΟΝΙΜΗ διατροφή που κάνω...πίστεψέ με...δεν δικαιολογεί σωσίβια. Έχω κάνει κατά καιρούς διάφορες και ακριβές λιπομετρήσεις..και όλες..μα όλες δείχνουν καθαρή κατακράτηση υγρών. Αλλά, αν παρατήρησες είπα ότι αυτό το θεωρώ δευτερεύων...Στα σημαντικά, νομίζω συμφώνησες και εσύ.
Και όντως...μέχρι στιγμής δεν μπορώ να βρώ κάτι που να την αντικαταστήσει, γι αυτό και ρωτάω εδώ... :-\
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Έβαζα Tretinoin μέσα στη μίνοξ μαζί με άλλα διάφορα...μόνη της κάνει τίποτα?
καποια αρθρα που πετυχα λενε οτι κανει και μονη της.μεσα στην μινοξ χανει σε δυναμη
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Kapamarou, διάβασα και το όλο θέμα εδώ....http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2871.45.html Τελικά είναι το ίδιο η αλοιφή η το καλύτερο είναι σε υγρή μορφή? Επίσης βλέπω οτι το χρησιμοποιούν κυρίως κροτάφους. Για όλο το κεφάλι κάνει? Για μπροστά κυρίως που θέλω δηλαδή.
Απο παρενέργειες είδα περισσότερο μόνο για ερεθισμούς. Κάτι άλλο δεν παίζει? Μην κόψω μινοξ και μπλέξω με χειρότερα, γι αυτο το λέω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

GOMI είπε:
Kapamarou, διάβασα και το όλο θέμα εδώ....http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2871.45.html Τελικά είναι το ίδιο η αλοιφή η το καλύτερο είναι σε υγρή μορφή? Επίσης βλέπω οτι το χρησιμοποιούν κυρίως κροτάφους. Για όλο το κεφάλι κάνει? Για μπροστά κυρίως που θέλω δηλαδή.
Απο παρενέργειες είδα περισσότερο μόνο για ερεθισμούς. Κάτι άλλο δεν παίζει? Μην κόψω μινοξ και μπλέξω με χειρότερα, γι αυτο το λέω...
σε υγρη μορφη ειναι ποιο δυνατη.απλα θα ανακατευτεις με χημειες τωρα που εκλεισε ο lee.
κανει για ολο το κεφαλι,καποια μικροτσουξιματα ειναι πολυ πιθανα τις πρωτες μερες.
δεν εχουν αναφερθει παρενεργειες απο τοπικη χρηση.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

thx..θα το τσεκάρω το όλο θέμα περισσότερο
 

Hairboost

Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

την airol την βαζετε και σε σημια που υπαρχει τριχα ή μονο σε τελειως αδειες περιοχες ? κανει ζημια στα κανονικα μαλλια ?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Εγώ μια φορά, όσα βρήκα στο νετ για tretinoin, όλα αφορούσαν τον συνδυασμό της με μινοξ, διαφορετικά μόνη της δεν βρήκα να κάνει πολλά πράγματα...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

GOMI είπε:
Εγώ μια φορά, όσα βρήκα στο νετ για tretinoin, όλα αφορούσαν τον συνδυασμό της με μινοξ, διαφορετικά μόνη της δεν βρήκα να κάνει πολλά πράγματα...
αν την συνδιασεις με μινοξ θα δεις πολλες παρενεργειες απο την στιγμη που ειδες με σκετη μινοξιδιλη,τριπλασιαζεται η δυναμη της.
την δοκιμαζω σκετη να δω αν οντως δινει και σκετη regrowth,εχω την εντυπωση οτι υπαρχει κινητικοτητα στα σημεια που βαζω.
μολις φανει διαφορα ειτε ειναι προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο,θα ακολουθησουν φωτο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Hairboost είπε:
την airol την βαζετε και σε σημια που υπαρχει τριχα ή μονο σε τελειως αδειες περιοχες ? κανει ζημια στα κανονικα μαλλια ?
δεν κανει ζημια.το αντιθετο
την βαζεις στα σημεια που θελεις να δεις επανεκφυση,στα χνουδια δηλαδη
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

kapamarou, για πόσο διάστημα θεωρείται "ασφαλής" η χρήση της? Γιατί αν πάνω από 1 χρόνο την έχω προσθήκη στη μινοξ, τώρα μόνη της μήπως είναι too much να την χρησιμοποιώ για άλλο τόσο?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα