Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

GOMI είπε:
kapamarou, για πόσο διάστημα θεωρείται "ασφαλής" η χρήση της? Γιατί αν πάνω από 1 χρόνο την έχω προσθήκη στη μινοξ, τώρα μόνη της μήπως είναι too much να την χρησιμοποιώ για άλλο τόσο?
ειναι ασφαλης οσο την αντεχει το δερμα,δεν εχει χρονικο περιορισμο.
airol+μινοξ ειναι ποιο δυνατη απο μινοξ+tretinoin μεσα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Γιατί αν πάνω από 1 χρόνο την έχω προσθήκη στη μινοξ
τα ρετινοειδη αλληλεπιδρουν με την μινοξιδιλη.
κατι που διαπιστωσα οταν ειχα βαλει 10mg isotretinoin μεσα στην μινοξιδιλη ειναι οτι την τριτη μερα το σκευασμα ειχε χασει το 40-50% της δυναμης του
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Βασικά διαβάζοντας το θέμα http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,753.345.html διαπίστωσα ότι η δερματολόγος μου είχε δώσει την ίδια θεραπεία του georgetoumpa χωρίς όμως την προσθήκη progesterone. Αυτόν τον τρελιάρικο συνδυασμό να φανταστείς τον χρησιμοποιώ πάνω από χρόνο βγάζοντας μόνο κατά διαστήματα το elocon. Τα υπόλοιπα μένουν ίδια. Προφανώς όπως και του george, έπαψε να έχει την δύναμη που είχε στην αρχή και κρίνοντας και από τα όσα λες, πρέπει να υπάρχει αλληλεπίδραση. Στις αρχές πάντως ήταν μπόμπα.
Αυτό που αναφέρεις για το όσο αντέχει το δέρμα....πως θα το καταλάβω?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

GOMI είπε:
Βασικά διαβάζοντας το θέμα http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,753.345.html διαπίστωσα ότι η δερματολόγος μου είχε δώσει την ίδια θεραπεία του georgetoumpa χωρίς όμως την προσθήκη progesterone. Αυτόν τον τρελιάρικο συνδυασμό να φανταστείς τον χρησιμοποιώ πάνω από χρόνο βγάζοντας μόνο κατά διαστήματα το elocon. Τα υπόλοιπα μένουν ίδια. Προφανώς όπως και του george, έπαψε να έχει την δύναμη που είχε στην αρχή και κρίνοντας και από τα όσα λες, πρέπει να υπάρχει αλληλεπίδραση. Στις αρχές πάντως ήταν μπόμπα.
Αυτό που αναφέρεις για το όσο αντέχει το δέρμα....πως θα το καταλάβω?
η airol μαζι με μινοξιδιλη ειναι ποιο δυνατη απο αυτο το διαλυμα.καποιες συνταγες ειναι λαθος
αν δεν σου κανει ερεθισμους συνεχιζεις
 

sakis9282

Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Πάντως στις παρενέργειες που αναγράφει πάνω η μινοξ.δε λέει για σωσιβιάκι στη μέση.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Επειδή χρησιμοποιώ φτιαχτή απο φαρμακείο, δεν θυμάμαι τι παρενέργειες περιέγραφε.
Για πρήξιμο στο πρόσωπο και μαύρους κύκλους λέει...? Γιατί αυτό είναι δεδομένο για όλους..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

GOMI είπε:
Επειδή χρησιμοποιώ φτιαχτή απο φαρμακείο, δεν θυμάμαι τι παρενέργειες περιέγραφε.
Για πρήξιμο στο πρόσωπο και μαύρους κύκλους λέει...? Γιατί αυτό είναι δεδομένο για όλους..
το καθε φαρμακο επιδρα διαφορετικα σε καθε οργανισμο.σε εμενα ειτε εβαζα μινοξιδιλη ειτε νερο στο κεφαλι μου το ιδιο πραγμα ηταν
 

kakashi

Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

kapamarou είπε:
Γιατί αν πάνω από 1 χρόνο την έχω προσθήκη στη μινοξ
τα ρετινοειδη αλληλεπιδρουν με την μινοξιδιλη.
κατι που διαπιστωσα οταν ειχα βαλει 10mg isotretinoin μεσα στην μινοξιδιλη ειναι οτι την τριτη μερα το σκευασμα ειχε χασει το 40-50% της δυναμης του
πως το καταλαβες αυτο καπαμαρου?δεν ειχες την ιδια αισθηση στο κεφαλι μετα τη λοσιον?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

πως το καταλαβες αυτο καπαμαρου?δεν ειχες την ιδια αισθηση στο κεφαλι μετα τη λοσιον?
τις πρωτες 2-3 μερες ειχα εντονα sides απο ταχυκαρδιες μεχρι και εντονο τσουξιμο στο δερμα παρολο που χρησιμοποιουσα ποιο πριν airol με μινοξιδιλη 2μηνες.
καθε ψεκασμος σαν να εφευγε καρφωτος στο αιμα.
ξαφικα μετα τιποτα παρολο που πενταπλασιασα την ποσοτητα που εβαζα(και τα αποτελεσματα τιποτα)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Ένας γνωστός μου, που έτυχε να τον δω τυχαία μετά από καιρό, πιάσαμε την κουβέντα σχετικά με τα μαλλιά επειδή ήξερα ότι χρησιμοποιούσε και αυτός μινοξ χρόνια και μου είπε ότι την έχει σταματήσει και κάνει συντήρηση με αυτό ....http://www.vosene.co.uk/products/activating_tonic και δεν είδε καμία απώλεια κατά την μετάβαση. Το γνωρίζει κανείς? Βασικά απ΄οτι είδα στηρίζεται στην αργινίνη...
Επίσης εδώ http://cgi.ebay.co.uk/VOSENE-Activating-Hair-TONIC-Against-HAIR-LOSS-150ml-/180650574701 η τιμή είναι γελοία...
 

BLuEArMy

Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Gomi φαίνεται ενδιαφέρον..! Αξίζει μια δοκιμή νομίζω, αν κάποιος πάρει απόφαση να κόψει τη μινοξιδίλη οριστικά!! Αν το δοκιμάσει κάποιος ας μας ενημερώσει!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Επανέρχομαι επί του θέματος...
Λοιπόν, εδώ και 2 μήνες, έχω σταματήσει εντελώς την μινοξ, μετά από χρήση ετών όπως ανέφερα στην αρχή. Επίσης, μέσα στον Μαιο, είχα αρχίσει (με την σταδιακή μείωση της) να έχω άσχημες επιπτώσεις που αφορούσαν σε αραίωση και τριχόπτωση. Εκείνο το διάστημα την εφάρμοζα μια φορά κάθε δεύτερη ή τρίτη ημέρα. Επειδή τα είχα πάρει στην κράνα όμως, είπα θα το αφήσω και ότι γίνει.
Το μόνο που έκανα, ήταν να βάζω αλόη με tea tree oil στη χούφτα μου, μαζί με λίγη αλοιφή skinoren, το έκανα μείγμα και έριχνα 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο κανέλας μαζί με 2 σταγόνες jojoba oil και έκανα μασαζ στο κεφάλι.
Να πω εδώ πως το έλαιο κανέλας το είχα για να το βάζω μαζί με άλλα αιθέρια έλαια σε home made shampoo και την ιδέα μου την έδωσε ο χρήστης xdante, που χρησιμοποιούσε κανέλα σκόνης στο σαμπουάν του. Έτσι, μιας και το είχα και μου άρεσε και η μυρωδιά του το εφάρμοζα και όπως περιέγραψα παραπάνω.
Το αποτέλεσμα μέχρι τώρα είναι, επανέκφυση στο στάδιο που ήμουν πριν κόψω την μίνοξ και δεν έχω καθόλου τριχόπτωση. Δεν έχω την παραμικρή λιπαρότητα και η τρίχα φαίνεται πιο δυνατή. Regrowth σε άλλα σημεία βέβαια δεν έχω παρατηρήσει, εκτός από το κλασσικό χνούδι, αλλά εγώ περίμενα μετά την διακοπή της μινοξ να μην μείνει τρίχα. Βέβαια θα περιμένω άλλους 2 μήνες να δω αν έτυχε η όντως βοηθάει ο παραπάνω συνδυασμός.
Το πρόβλημα είναι ότι όταν βάζω το έλαιο κανέλας, για 2-3 λεπτά το κεφάλι μου παίρνει φωτιά....και φαίνεται στο μπροστινό μέρος μια ελαφρά κοκκινίλα η οποία μετά εξαφανίζεται εντελώς και όλα καλά.
Προφανώς η κανέλα εκτός των άλλων, βοηθάει προκαλώντας υπεραιμία τοπικά συν ότι άλλες ιδιότητες έχει.
Το θέμα είναι δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλής για το δέρμα επί μακρό χρονικό διάστημα γιατί διάβασα οτι μπορεί να προκαλέσει λευκοδερμία...
Γνωρίζει κανείς κάτι πιο συγκεκριμένα?
Δεν θέλω με τίποτα να αναγκαστώ να την σταματήσω πριν δω μέχρι που μπορεί να φτάσει....
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

GOMI είπε:
Το μόνο που έκανα, ήταν να βάζω αλόη με tea tree oil στη χούφτα μου, μαζί με λίγη αλοιφή skinoren, το έκανα μείγμα και έριχνα 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο κανέλας μαζί με 2 σταγόνες jojoba oil και έκανα μασαζ στο κεφάλι.
Να πω εδώ πως το έλαιο κανέλας το είχα για να το βάζω μαζί με άλλα αιθέρια έλαια σε home made shampoo και την ιδέα μου την έδωσε ο χρήστης xdante, που χρησιμοποιούσε κανέλα σκόνης στο σαμπουάν του. Έτσι, μιας και το είχα και μου άρεσε και η μυρωδιά του το εφάρμοζα και όπως περιέγραψα παραπάνω.
Το αποτέλεσμα μέχρι τώρα είναι, επανέκφυση στο στάδιο που ήμουν πριν κόψω την μίνοξ και δεν έχω καθόλου τριχόπτωση. Δεν έχω την παραμικρή λιπαρότητα και η τρίχα φαίνεται πιο δυνατή. Regrowth σε άλλα σημεία βέβαια δεν έχω παρατηρήσει, εκτός από το κλασσικό χνούδι, αλλά εγώ περίμενα μετά την διακοπή της μινοξ να μην μείνει τρίχα. Βέβαια θα περιμένω άλλους 2 μήνες να δω αν έτυχε η όντως βοηθάει ο παραπάνω συνδυασμός.

:bravo: gomi , ειλικρινά χαίρομαι γι αυτό που γράφεις, πραγματικά δείνεις κουράγιο για κάποιον που θέλει να σταματήσει την minox. Azelaic acid δηλαδη, μαζί με αλόη βέρα, κανέλα και έλαια σε παχύρευστο μείγμα υψηλής απποροφητικότητας. Καθόλου άσχημο! Αν θες φτιάξτω και ως θέμα στις "ιδιοκατασκευές" να είναι όλα μαζεμένα :)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Thx fenimore...:) Αν συνεχίσει να κάνει δουλειά, ευχαρίστως να το ποστάρω στο θέμα που λες για όποιον θελήσει να απαλλαγεί από την μινοξ. Απλά θέλω να μπω στο 4μηνο πλήρης αποκοπής της για να είμαι σίγουρος γιατί κάπου εκεί αρχίζουν τα μεγάλα προβλήματα από την διακοπή της. Εγώ βέβαια από Φλεβάρη, (κάπου εκεί) άρχισα να την μειώνω μέχρι που την έκοψα εντελώς πριν 2 μήνες. Προς το παρόν πάνε όλα καλά, αν εξαιρέσεις τις "τυχόν" παρενέργειες που μπορεί να δημιούργήσει η κανέλα...κάτι που το ψάχνω όσο μπορώ για να έχω ολοκληρωμένη άποψη...
Όπως και να χει, θα επανέλθω....
 

billys_xx

Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

GOMI... μπορεις να μου πεις ακριβως την μιξη της πατεντας να το δοκιμασω κι εγω....?? ειμαι κι εγω βλεπεις χρονια χρηστης της Minoxidilis ... για την ακριβια 9 χρονια ..απο 19 χρονων την χρησιμοποιω και με την σοβαροτερη παρενεργεια.. την πτωση της λιμπιντο! :-[ Μου εχει στοιχισει πολυ αυτο...νομιζω αν υπαρχει αντικαταστατης ωστε να κρατησω αυτα τα μαλλια που μου εμειναν ειναι καιρος να την σταματησω...
 

kakashi

Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

πτωση της λιμπιντο απο τη μινοξ?εισαι σιγουρος?μηπως παιρνεις κ τιποτα αλλο?
 

billys_xx

Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

καθε 6 μηνο που πηγαινω στην δερματολογο μου εγραφε διαφορα κατι demix..bioten :worshipper δεν τα θυμαμαι! παντως αυτο το 6μηνο μου εδωσε κατι saw palmetto extract...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Ούτε για αστείο δεν σου προκάλεσε μειωμένη λίμπιντο η μινοξ. Το saw palmetto πολύ πιθανόν γιατί επηρεάζει προστάτη και δρά όπως η φιναστερίδη που αυτή μειώνει λίμπιντο.

billys_xx είπε:
καθε 6 μηνο που πηγαινω στην δερματολογο μου εγραφε διαφορα κατι demix..bioten :worshipper δεν τα θυμαμαι! παντως αυτο το 6μηνο μου εδωσε κατι saw palmetto extract...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

billys_xx είπε:
GOMI... μπορεις να μου πεις ακριβως την μιξη της πατεντας να το δοκιμασω κι εγω....?? ειμαι κι εγω βλεπεις χρονια χρηστης της Minoxidilis ... για την ακριβια 9 χρονια ..απο 19 χρονων την χρησιμοποιω και με την σοβαροτερη παρενεργεια.. την πτωση της λιμπιντο! :-[ Μου εχει στοιχισει πολυ αυτο...νομιζω αν υπαρχει αντικαταστατης ωστε να κρατησω αυτα τα μαλλια που μου εμειναν ειναι καιρος να την σταματησω...

billy, εγώ την έβαζα από τα 16 μου και τώρα είμαι 36 που αποφάσισα να την σταματήσω. Για πτώση της λίμπιντο να σου πω την αλήθεια, δεν την θεωρώ υπεύθυνη, αλλά καλό είναι να μην αποκλείουμε ποτέ τίποτα.
Λοιπόν, εγώ να ξέρεις προσπάθησα και πριν 1,5 χρόνο να την σταματήσω, αλλά κοντά στον 3ο με 4ο μήνα, πανικοβλήθηκα γιατί άδειασα επικίνδυνα και την άρχισα πάλι κακήν κακώς. Θέλει καλή ψυχολογική προετοιμασία πριν αποφασίσεις να το κάνεις. Από κει και πέρα, δεν την κόβεις μαχαίρι, αλλά σταδιακά. Δηλαδή, άρχισε σιγά σιγά να την βάζεις μια φορά την ημέρα, αν τώρα βάζεις δύο. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα το κάνεις μέρα παρά μέρα και αργότερα 2-3 φορές την εβδομάδα. Βλέποντας τα αποτελέσματα και το πως πας, τότε συνεχίζεις.
Αυτά πάντα είναι μια προσωπική γνώμη και εμπειρία και τίποτα παραπάνω. Τα πάντα εξαρτώνται και από το πως αντιδράει ο οργανισμός μας που σαφώς σε κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικός.
Ο συνδυασμός που ανέφερα, αν μπορεί να θεωρηθεί "πατέντα" δεν το διάβασα κάπου, ούτε μου το πρότεινε κανείς. Απλά τα είχα και τα χρησιμοποίησα γιατί μου έκαναν και το μαλλί να φαίνεται και να μυρίζει ωραία. Παρόλο που όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά...κρατώ ακόμα μια επιφύλαξη για τους 2 επόμενους μήνες. Αν και εδώ να τονίσω ότι, πριν 1,5 χρόνο που είχα επιχειρήσει το ίδιο δίχως αυτά, το αποτέλεσμα ήταν χάλια.
Αυτά με τον πρόλογο και την αποποίηση ευθυνών.... :p
Λοιπόν...Χρησιμοποιώ αλόη με tea tree oil....http://www.homeopathswithoutborders.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1618:eek:rganic-aloe-vera-gel-with-tea-tree-oil-200ml-by-ransom&catid=47:supplements&Itemid=70
Αλοιφή skinoren από το φαρμακείο.
Αιθέριο έλαιο κανέλας για καλλυντική χρήση.
Λάδι jojoba.

Το μόνο που κάνω είναι να βάζω στη χούφτα μου λίγη skinoren, από πάνω της βάζω αλόη μια δόση και στο καπάκι ρίχνω 2 σταγόνες κανέλα και 2-3 σταγόνες jojoba. Το ανακατεύω και γίνεται ένα άσπρο υγρό τζελ με φοβερό άρωμα.... :p
Μετά το βάζω με τα δάχτυλά μου ανάμεσα στις ρίζες και κάνω μασάζ για 2-3 λεπτά.
Αυτό το κάνω συνήθως μεσημέρι που γυρίσω από τη δουλειά και το πρωί συνεχίζω να βάζω μόνο super zixII που έτσι και αλλιώς το χρησιμοποιούσα και με την μίνοξ.
Αν τελικά θελήσεις να το ακολουθήσεις, καλό είναι στην αρχή να βάλεις μια σταγόνα κανέλα γιατί καίει πολύ και δεν ξέρω πόσο ευαίσθητο είναι το δέρμα σου. Αυτό θα το κρίνεις εσύ...

Αυτά πάνω κάτω...δεν είναι τίποτα σπουδαίο, αλλά εμένα μου σταμάτησε την κατηφόρα από την διακοπή της μινοξ και με σταθεροποίησε...τουλάχιστον μέχρι τώρα που μιλάμε... ;)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα