Διακοπή Μινοξιδίλης

vag25

Well-Known Member
Που είναι αυτή η ψυχή πλάκα πλακα
Δυσκολα περιμενα οτι υπαρχουν μελη τοσο παλια. Παλαιουρας! χαχα
Ελα ντε, παντως οτι ειχε πει τελικα αποδειχθηκε σωστο.
Εκεινη την περιοδο το φορουμ δοκιμαζε κυριολεκτικα τα παντα. Και αυτος ελεγε μη κουραζεστε, μονο fina, duta η τιποτα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
Δυσκολα περιμενα οτι υπαρχουν μελη τοσο παλια. Παλαιουρας! χαχα
Ελα ντε, παντως οτι ειχε πει τελικα αποδειχθηκε σωστο.
Εκεινη την περιοδο το φορουμ δοκιμαζε κυριολεκτικα τα παντα. Και αυτος ελεγε μη κουραζεστε, μονο fina, duta η τιποτα.
Συμφωνώ σε αυτό. Γενικά ο συγκεκριμένος χρήστης ήταν κάθετος σε πολλά φιδελαια που κυκλοφορούσαν τότε στο φορουμ
 

Kostas97

Well-Known Member
Δυσκολα περιμενα οτι υπαρχουν μελη τοσο παλια. Παλαιουρας! χαχα
Ελα ντε, παντως οτι ειχε πει τελικα αποδειχθηκε σωστο.
Εκεινη την περιοδο το φορουμ δοκιμαζε κυριολεκτικα τα παντα. Και αυτος ελεγε μη κουραζεστε, μονο fina, duta η τιποτα.
Πωπω Vag εζησες εποχαρες δλδ. Θα μου πεις απο θεμα φαρμακευτικων γνωσεων σημερα σιγουρα ειναι πολυ μπροστα τα πραγματα, αλλα και εκεινη η φαση ειχε ρομαντισμο :)
 

vag25

Well-Known Member
Mε ενα προχειρο ψαξιμο, λογικα τωρα εχει 16 χρονια duta και αρχισε μονο με duta. Δεν πηγε σε fina ποτε, απευθειας duta. Ειχε παρενεργειες και ειχε συμβιβαστει με αυτες.
 

vag25

Well-Known Member
Πωπω Vag εζησες εποχαρες δλδ. Θα μου πεις απο θεμα φαρμακευτικων γνωσεων σημερα σιγουρα ειναι πολυ μπροστα τα πραγματα, αλλα και εκεινη η φαση ειχε ρομαντισμο :)
Ειχε περισσοτερο ψαξιμο για να βρουμε την λυση εμεις, οποτε κατα καποιον τροπο ειχε εναν ρομαντισμο, μια προσδοκια. Αλλα προφανως κανεις δεν το καταφερε.:p
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ρε παίδες κάτι παντελώς άσχετο με τη Μινοξιδιλη που είναι να τρελαίνεσαι. Για να μην επαναλαμβάνομαι βάζω πολύ καιρό. Τέλος πάντων κάθε φορά που βάζω επειδή το παρακάνω κι όλας και πάντα βάζω λιιιιγο παραπάνω ( είπαμε, δε το λυπόμαστε ) πολλές φορές οι σταγόνες τρέχουν στο δέρμα μου και φεύγουν από το τριχωτό και καταλήγουν πρόσωπο, φρύδια, μούσια και τα σκουπίζω. Επειδή όμως πολλές φορές μπορεί να κάνω μασάζ στο κεφάλι μου,τα αφήνω κάνα δίλεπτο επειδή το ξεχνάω και αφού τελειώσω τα ξεβγάζω. Ε, μετά από κάποιον καιρό έπεσε στην αντίληψη μου πως από αυτό το πράγμα μου έχει βγάλει τριχακια (!!!!!!) στο μέτωπο ! Ότι να ναι. Πως γίνεται να μη μου βγάζει στο κεφάλι που έχει και προδιάθεση να έχει μαλλί και να βγάζει στο μέτωπο είναι να να απορείς. Θεοκουλη ουσία.
 

vag25

Well-Known Member
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι τοτε οι περισσοτεροι, οι 8/10, εβγαζαν παρενεργειες με φινα κατι που δεν ισχυει σημερα. Ειναι ακριβως το αναποδο.
Αναρωτιεμαι αν ημασταν τοτε πιο ευαισθητοι ψυχολογικα στο nocebo effect η ετυχε. Σιγουρα αλλαζουμε νοοτροπια, τροπο σκεψης 10ετια με 10ετια οποτε αυτο θα μπορουσε να επηρεασει το nocebo.
 

witcher

Well-Known Member
Ρε παίδες κάτι παντελώς άσχετο με τη Μινοξιδιλη που είναι να τρελαίνεσαι. Για να μην επαναλαμβάνομαι βάζω πολύ καιρό. Τέλος πάντων κάθε φορά που βάζω επειδή το παρακάνω κι όλας και πάντα βάζω λιιιιγο παραπάνω ( είπαμε, δε το λυπόμαστε ) πολλές φορές οι σταγόνες τρέχουν στο δέρμα μου και φεύγουν από το τριχωτό και καταλήγουν πρόσωπο, φρύδια, μούσια και τα σκουπίζω. Επειδή όμως πολλές φορές μπορεί να κάνω μασάζ στο κεφάλι μου,τα αφήνω κάνα δίλεπτο επειδή το ξεχνάω και αφού τελειώσω τα ξεβγάζω. Ε, μετά από κάποιον καιρό έπεσε στην αντίληψη μου πως από αυτό το πράγμα μου έχει βγάλει τριχακια (!!!!!!) στο μέτωπο ! Ότι να ναι. Πως γίνεται να μη μου βγάζει στο κεφάλι που έχει και προδιάθεση να έχει μαλλί και να βγάζει στο μέτωπο είναι να να απορείς. Θεοκουλη ουσία.
Στο κεφάλι έχεις και την DHT που πολεμάει τα τριχοθυλάκια, οπότε μόνη της η μινοξιδίλη δεν μπορεί να σε κρατήσει αν δεν λύσεις την ρίζα του προβλήματος, ενώ στα υπόλοιπα σημεία του σώματος δεν έχεις αυτό το πρόβλημα με τριχοθυλάκια ευαίσθητα στην DHT. Πάντα η μινοξιδίλη δουλεύει, απλά όταν δεν παίρνεις φίνα η εξέλιξη της τριχόπτωσης συνεχίζεται και νομίζεις οτι δεν δουλεύει η μίνοξ. Αν δεν έπαιρνες μινοξιδίλη θα ήσουν πιο αραιός όμως. Πολλοί που σταμάτησαν την μινοξιδίλη κατάλαβαν ότι δούλευε τελικά μετά από κάποιους μήνες από την διακοπή της, επειδή έχασαν έδαφος.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Στο κεφάλι έχεις και την DHT που πολεμάει τα τριχοθυλάκια, οπότε μόνη της η μινοξιδίλη δεν μπορεί να σε κρατήσει αν δεν λύσεις την ρίζα του προβλήματος, ενώ στα υπόλοιπα σημεία του σώματος δεν έχεις αυτό το πρόβλημα με τριχοθυλάκια ευαίσθητα στην DHT. Πάντα η μινοξιδίλη δουλεύει, απλά όταν δεν παίρνεις φίνα η εξέλιξη της τριχόπτωσης συνεχίζεται και νομίζεις οτι δεν δουλεύει η μίνοξ. Αν δεν έπαιρνες μινοξιδίλη θα ήσουν πιο αραιός όμως. Πολλοί που σταμάτησαν την μινοξιδίλη κατάλαβαν ότι δούλευε τελικά μετά από κάποιους μήνες από την διακοπή της, επειδή έχασαν έδαφος.

Να ρωτήσω κάτι, αφού όντως με τη χρήση φιναστερίδης υπάρχει πτώση της DHT σε επίπεδα εώς και 70 % ( μπορεί και λίγο παραπάνω ) , μιλάμε για κατακόρυφη αύξηση της ελεύθερης τεστοστερόνης. Αυτή από μόνη της δε θα ήταν αρκετή για επανέκφυση ; Ειδικά όταν μιλάμε για την ορμόνη που αν δεν απατώμαι είναι υπεύθυνη για την τριχοφυια, το πόσο βαριά φωνή κάνουμε και πάει λέγοντας. Οπότε καθαρά θεωρητικά, ένας άνθρωπος που παίρνει φιναστερίδη χωρίς να του εμφανίσει παρενέργειες δε θα μπορούσε σιγά σιγα να βγάζει από τη ζωή του τη μινοξιδιλη ; 'Η έχω κάνει λάθος συλλογισμό;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

witcher

Well-Known Member
Να ρωτήσω κάτι, αφού όντως με τη χρήση φιναστερίδης υπάρχει πτώση της DHT σε επίπεδα εώς και 70 % ( μπορεί και λίγο παραπάνω ) , μιλάμε για κατακόρυφη αύξηση της ελεύθερης τεστοστερόνης. Αυτή από μόνη της δε θα ήταν αρκετή για επανέκφυση ; Ειδικά όταν μιλάμε για την ορμόνη που αν δεν απατώμαι είναι υπεύθυνη για την τριχοφυια, το πόσο βαριά φωνή κάνουμε και πάει λέγοντας. Οπότε καθαρά θεωρητικά, ένας άνθρωπος που παίρνει φιναστερίδη χωρίς να του εμφανίσει παρενέργειες δε θα μπορούσε σιγά σιγα να βγάζει από τη ζωή του τη μινοξιδιλη ; 'Η έχω κάνει λάθος συλλογισμό;
Δεν σημαίνει ότι όση τέστο δεν μετατρέπεται σε DHT θα παραμείνει τέστο. 10% περίπου αυξάνεται η τέστο. Ένα ποσοστό της τεστο που δεν μετατρέπεται σε DHT, θα μετατραπεί σε οιστρογόνα, αναλόγως τι προδιάθεση έχει να αρωματίζει ο καθένας.
Η μινοξιδίλη λειτουργεί διαφορετικά από την φίνα. Η μινοξιδίλη είναι stimulator, ενώ η φίνα 5a reductase blocker. Οπότε συνδυαστικά λειτουργούν καλύτερα από ότι χώρια, και το έχουν δείξει και επιστημονικές έρευνες αυτό. Βέβαια ο καθένας μπορεί να την σταματήσει την μίνοξ και ας χάσει κάποιο έδαφος μετά από χρόνια χρήσης, αν τον έχει κουράσει η καθημερινή εφαρμογή.
 

Quarantine

Active Member
Είχα κόψει την μινοξιδιλη όταν ήμουν στον στρατό τριετία και τα αποτελέσματα ήταν εμφανώς τραγικά. Έκοψα την μινοξιδιλη εδώ και δύο μήνες έχοντας πλέων παραιτηθεί εδώ και έναν χρόνο και τα αποτελέσματα ειναι ελάχιστα προς τα κάτω σε βαθμό που δεν αξίζει να βάζω πλέον.Εκανα χρήση 7 χρόνια δύο φορές την μερα. Πραγματικά δεν περίμενα ο μπερες να έκανε τόση ζημιά στα μαλλιά, οκ έβλεπα που ήταν γεμάτος τρίχες μέσα αλλά έλεγα ε σιγά μωρέ.Δεν ξέρω μπορεί δύο μήνες να είναι μικρό διάστημα, μπορεί να χρειάζεται περισσότερο διάστημα μέχρι να πέσουν όλα.
 

Gianney

Well-Known Member
Είχα κόψει την μινοξιδιλη όταν ήμουν στον στρατό τριετία και τα αποτελέσματα ήταν εμφανώς τραγικά. Έκοψα την μινοξιδιλη εδώ και δύο μήνες έχοντας πλέων παραιτηθεί εδώ και έναν χρόνο και τα αποτελέσματα ειναι ελάχιστα προς τα κάτω σε βαθμό που δεν αξίζει να βάζω πλέον.Εκανα χρήση 7 χρόνια δύο φορές την μερα. Πραγματικά δεν περίμενα ο μπερες να έκανε τόση ζημιά στα μαλλιά, οκ έβλεπα που ήταν γεμάτος τρίχες μέσα αλλά έλεγα ε σιγά μωρέ.Δεν ξέρω μπορεί δύο μήνες να είναι μικρό διάστημα, μπορεί να χρειάζεται περισσότερο διάστημα μέχρι να πέσουν όλα.
Με χρήση 7 χρόνια ήσουν κομπλέ;
 

Dob31

Active Member
Είχα κόψει την μινοξιδιλη όταν ήμουν στον στρατό τριετία και τα αποτελέσματα ήταν εμφανώς τραγικά. Έκοψα την μινοξιδιλη εδώ και δύο μήνες έχοντας πλέων παραιτηθεί εδώ και έναν χρόνο και τα αποτελέσματα ειναι ελάχιστα προς τα κάτω σε βαθμό που δεν αξίζει να βάζω πλέον.Εκανα χρήση 7 χρόνια δύο φορές την μερα. Πραγματικά δεν περίμενα ο μπερες να έκανε τόση ζημιά στα μαλλιά, οκ έβλεπα που ήταν γεμάτος τρίχες μέσα αλλά έλεγα ε σιγά μωρέ.Δεν ξέρω μπορεί δύο μήνες να είναι μικρό διάστημα, μπορεί να χρειάζεται περισσότερο διάστημα μέχρι να πέσουν όλα.
Φίλε ξέρεις εάν μπορείς να την περάσεις στο κέντρο τη μινο;
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Χωρις φιναστεριδη δεν κανεις δουλεια. Αυτο πλεον το γνωριζουν ολοι...
Χωρις φιναστεριδη δεν κανεις δουλεια. Αυτο πλεον το γνωριζουν ολοι...

Κώστα πως καταλαβαίνεις αν η φιναστερίδη λειτουργεί σε εσένα ; Για παράδειγμα, αν λέμε δε σου παρουσιάσει το παραμικρό side effect είναι σίγουρα το πρώτο βήμα για να δεις αν ο οργανισμός σου τη δέχεται. Από κει και έπειτα και σε βάθος χρόνου, ένας άνθρωπος που με αυτή ΔΕΝ έχει δει επανέκφυση αλλά δεν έχει χάσει και καθόλου μαλλί (συγκριτικά με την έναρξη της θεραπείας του με αυτή την ουσία ) μπορεί να πει ότι η φιναστερίδη λειτουργεί σε αυτόν ; Αυτό με έχει μπερδέψει. Όσο ψάχνεις στο διαδικτύο βλέπεις τους μισούς να λένε πως ξαναέβγαλαν τρίχες και τους άλλους μισούς να λένε πως έμειναν σταθεροί. Μήπως όμως και το ότι έμειναν σταθεροί είναι αποτέλεσμα της φιναστερίδης και βελτίωση της εικόνας τους από τη στιγμή που αν δεν την έπαιρναν δε θα ήταν σε αυτό το σημείο τώρα ; Προσωπικά μιλώντας δε ξέρω πως θα νιώσω αν στο εξάμηνο- οκτάμηνο είμαι όπως είμαι τώρα. Σίγουρα δε θα ανησυχώ για το ότι θα μου φύγουν τα μαλλιά αλλά δε μπορώ να πω πως θα είμαι και χαρούμενος που δε θα έχει αλλάξει τίποτα πάνω μου.
 

vag25

Well-Known Member
Αν δεις οτι υπαρχει σταθεροτητα σε συγκριση με πριν, αυτο σημαινει οτι δουλευει. Τωρα ειναι πολυ νωρις για να εχεις εικονα.
 
Μπλουζα