Διακοπή Μινοξιδίλης

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπέρα στην παρέα.
Πιστεύω πως πολλοί έχουμε την απορία περί διακοπής μινοξιδίλης όταν ξεκινάμε τη φιναστερίδη.
Το ερώτημα είναι κατα πόσο αυτό είναι safe.

Προσωπικά κάνοντας μια αναζήτηση έβγαλα το εξής συμπέρασμα:
Για ορισμένους είναι safe ενώ για άλλους όχι και ίσως αντιμετωπίσουν Shedding.

Εσάς ποιά η εμπειρία σας;
Το έχει δοκιμάσει μήπως κάποιος;

Υ.Γ.: Θα ήθελα να ρωτήσω και ποιά η εμπειρία σας από αλλαγή μάρκας, παρατηρήσατε κάποιο shedding ή καποια μειωμένη απόδοση;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
είχα αρχίσει να την μειώνω σταδιακά δύο μήνες πριν την φίνα. Μετά από τρεις μήνες φινας την διέκοψαν εντελώς. Στον 5 νομίζω μήνα μου έκανε σεντινγκ . Η διακοπή της μόνο ωφέλη έχει για εμένα.
 

Dob31

Active Member
Καλησπέρα στην παρέα.
Πιστεύω πως πολλοί έχουμε την απορία περί διακοπής μινοξιδίλης όταν ξεκινάμε τη φιναστερίδη.
Το ερώτημα είναι κατα πόσο αυτό είναι safe.

Προσωπικά κάνοντας μια αναζήτηση έβγαλα το εξής συμπέρασμα:
Για ορισμένους είναι safe ενώ για άλλους όχι και ίσως αντιμετωπίσουν Shedding.

Εσάς ποιά η εμπειρία σας;
Το έχει δοκιμάσει μήπως κάποιος;

Υ.Γ.: Θα ήθελα να ρωτήσω και ποιά η εμπειρία σας από αλλαγή μάρκας, παρατηρήσατε κάποιο shedding ή καποια μειωμένη απόδοση;
εγω ετυχε να αλλαξω απο regaine σε kirkland πανω στον χρονο περιπου. συνεχισα να χανω εδαφος ( με πιο αργο ρυθμο βεβαια) γιατι εχω και επιθετικη ΑΓΑ. δεν νομιζω να επαιξε ρολο η αλλαγη μαρκας παντως
 

Dob31

Active Member
Παντως η διακοπη της μινο ειναι κατι που με απασχολει γιατι ειναι να καταταγω στα κοντα και δεν ξερω πως να την περασω στο κεντρο. Ασε που δεν ξερω πως θα κραταω το κεφαλι μου στεγνο 4 ωρες μεσα στον στρατο.......
 

Kostas97

Well-Known Member
@tasos33 Τάσο θεωρείς έχασες έδαφος ενώ ήσουν στη φινα λόγω διακοπής μινοξ;;

@CVIAL εαν δεν κάνω λάθος ο Stripar την ειχε σταματήσει ενώ χρησιμοποιούμε και δεν τον επηρέασε καθόλου;;
Γενικότερα ποιά η γνώμη σου ως προς αυτό διακοπή ενόσω βρίσκεσαι σε φινα ;
 

tasos33

Well-Known Member
@tasos33 Τάσο θεωρείς έχασες έδαφος ενώ ήσουν στη φινα λόγω διακοπής μινοξ;;

@CVIAL εαν δεν κάνω λάθος ο Stripar την ειχε σταματήσει ενώ χρησιμοποιούμε και δεν τον επηρέασε καθόλου;;
Γενικότερα ποιά η γνώμη σου ως προς αυτό διακοπή ενόσω βρίσκεσαι σε φινα ;
Έχασα δεν έχασα το κέρδος με φίνα αυτή τη στιγμή είναι μεγαλύτερο από αυτό της μινοξ οπότε δεν μπαίνω στην διαδικασία να εξετάσω πόσο έχασα . Για την ακρίβεια μετά από δέκα χρόνια χρήσης τα ωφέλη της στο μαλλί ήταν στο μηδέν οπότε σε συνδυασμό με τα αρνητικά που έβλεπα όπως κουρασμένο πρόσωπο , τις άσπρες τρίχες σε γενιά και στήθος , την γενικότερη υπερτριχωση στο σώμα, τις τρίχες στα αυτιά που είχα αποκτήσει τα τελευταία χρόνια οι οποίες έχουν σχεδόν φύγει κτλ είναι όσα φαίνονται .
Τα όσα δεν φαίνονται θα τα επιβεβαιώσω εν καιρώ για να είναι βέβαιος ότι η μινοξ έπαιζε τον ρόλο της.
 

manly_Man

Well-Known Member
Καλησπέρα στην παρέα.
Πιστεύω πως πολλοί έχουμε την απορία περί διακοπής μινοξιδίλης όταν ξεκινάμε τη φιναστερίδη.
Το ερώτημα είναι κατα πόσο αυτό είναι safe.

Προσωπικά κάνοντας μια αναζήτηση έβγαλα το εξής συμπέρασμα:
Για ορισμένους είναι safe ενώ για άλλους όχι και ίσως αντιμετωπίσουν Shedding.

Εσάς ποιά η εμπειρία σας;
Το έχει δοκιμάσει μήπως κάποιος;

Υ.Γ.: Θα ήθελα να ρωτήσω και ποιά η εμπειρία σας από αλλαγή μάρκας, παρατηρήσατε κάποιο shedding ή καποια μειωμένη απόδοση;
Το θέμα ειναι για ποιο λόγο να την κόψεις. Αν δεν έχεις καποιο σύμπτωμα δεν βρισκω λογο να την κόψεις, γιατι σίγουρα πάντα θα βοηθάει έστω και να μη το καταλαβαίνεις και μάλλον θα χάσεις κάποιο έδαφος με την διακοπή της. Το πόσο είναι ανάλογα στον καθένα, οπότε υπάρχει κάποιο ρίσκο. Αντί να την κόψεις θα μπορούσες να την βάζεις πχ λιγότερες φορές την εβδομάδα για συντήρηση, αν σε κουράζει να την βάζεις κάθε μέρα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το θέμα ειναι για ποιο λόγο να την κόψεις. Αν δεν έχεις καποιο σύμπτωμα δεν βρισκω λογο να την κόψεις, γιατι σίγουρα πάντα θα βοηθάει έστω και να μη το καταλαβαίνεις και μάλλον θα χάσεις κάποιο έδαφος με την διακοπή της. Το πόσο είναι ανάλογα στον καθένα, οπότε υπάρχει κάποιο ρίσκο. Αντί να την κόψεις θα μπορούσες να την βάζεις πχ λιγότερες φορές την εβδομάδα για συντήρηση, αν σε κουράζει να την βάζεις κάθε μέρα.
Manly να σου αναφερω το προγραμμα που ακολουθω να μου πεις τη γνωμη σου.
Ξεκινησα lowdose propecia(3/week) και συνεχιζω κανονικα το MFT .
4 φορες την εβδομαδα σε ολο το κεφαλι και τις 3 του propecia σκεφτομαι να το βαζω μπροστα που ξερω οτι το μαλλι ειναι πιο αδυναμο και crown.

Δεν θελω να κοφω τη Fagron αφου ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, το ερωτημα ειναι αν ειναι υπερβολη η επιπλεον φιναστεριδη απο το MFT τις 3 ημερες του LowDose.
 

oreo

Well-Known Member
Manly να σου αναφερω το προγραμμα που ακολουθω να μου πεις τη γνωμη σου.
Ξεκινησα lowdose propecia(3/week) και συνεχιζω κανονικα το MFT .
4 φορες την εβδομαδα σε ολο το κεφαλι και τις 3 του propecia σκεφτομαι να το βαζω μπροστα που ξερω οτι το μαλλι ειναι πιο αδυναμο και crown.

Δεν θελω να κοφω τη Fagron αφου ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, το ερωτημα ειναι αν ειναι υπερβολη η επιπλεον φιναστεριδη απο το MFT τις 3 ημερες του LowDose.
Ίσως ήταν υπερβολή τελικά, η χρήση επιπλέον Φινας.
Κώστας - 2038 :p
 

Συνημμένα

  • article-2109971-1204E78F000005DC-306_634x453.jpg
    article-2109971-1204E78F000005DC-306_634x453.jpg
    46.6 KB · Προβολές: 33

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
To uevrv
Manly να σου αναφερω το προγραμμα που ακολουθω να μου πεις τη γνωμη σου.
Ξεκινησα lowdose propecia(3/week) και συνεχιζω κανονικα το MFT .
4 φορες την εβδομαδα σε ολο το κεφαλι και τις 3 του propecia σκεφτομαι να το βαζω μπροστα που ξερω οτι το μαλλι ειναι πιο αδυναμο και crown.

Δεν θελω να κοφω τη Fagron αφου ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, το ερωτημα ειναι αν ειναι υπερβολη η επιπλεον φιναστεριδη απο το MFT τις 3 ημερες του LowDose.
[/QUOTE
Το θεωρω το τέλειο πρόγραμμα.

Το ΜFT αν και το έκοψα,είναι πραγματικά ότι καλύτερο θεωρώ μέσα σε αυτό το 5μηνο που το χρησιμοποιούσα.
Και ενας λόγος που το σκέφτομαι ακόμα είναι αυτό το επιπλέον που έχει σε φίνα 0,1%.

Καμία υπερβολή.
 

manly_Man

Well-Known Member
Manly να σου αναφερω το προγραμμα που ακολουθω να μου πεις τη γνωμη σου.
Ξεκινησα lowdose propecia(3/week) και συνεχιζω κανονικα το MFT .
4 φορες την εβδομαδα σε ολο το κεφαλι και τις 3 του propecia σκεφτομαι να το βαζω μπροστα που ξερω οτι το μαλλι ειναι πιο αδυναμο και crown.

Δεν θελω να κοφω τη Fagron αφου ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, το ερωτημα ειναι αν ειναι υπερβολη η επιπλεον φιναστεριδη απο το MFT τις 3 ημερες του LowDose.
Όχι δεν είναι υπερβολή. Δεν θα απορροφάται και πολύ η τοπική από τον οργανισμό έτσι και αλλιώς...Πιο μετά ίσως θα μπορούσες να κόψεις και τελείως την τοπική και ίσως να αυξήσεις την συχνότητα της oral φιναστερίδης μεσα στην εβδομάδα μαζί με μινοξ σκέτη χωρίς φίνα. Δεν ξερω αν το εχεις σκεφτεί αυτό το σενάριο.
 

vag25

Well-Known Member
Ίσως ήταν υπερβολή τελικά, η χρήση επιπλέον Φινας.
Κώστας - 2038 :p
εντωμεταξυ σαν να εχει DUPA πλαγια. :p
Ειμαστε τοσο γκαντεμηδες που θα βρεθει φαρμακο να γεμιζεις στο προσωπο, θα εχεις καραφλα κανονικα στο κεφαλι και του προσωπου δεν θα μεταμοσχευονται.
 

oreo

Well-Known Member
Αν πατ'
εντωμεταξυ σαν να εχει DUPA πλαγια. :p
Ειμαστε τοσο γκαντεμηδες που θα βρεθει φαρμακο να γεμιζεις στο προσωπο, θα εχεις καραφλα κανονικα στο κεφαλι και του προσωπου δεν θα μεταμοσχευονται.
Αν δεις εικόνες του πιο τριχωτού ανθρώπου στον κόσμο που είναι κατα 90%+ καλυμμένος με τρίχες, θα διαπιστώσεις οτι έχει καράφλα. Μέχρι και εκεί ρε φίλε, για το Θεό :p
 

pablopaolinio

Active Member
Έχασα δεν έχασα το κέρδος με φίνα αυτή τη στιγμή είναι μεγαλύτερο από αυτό της μινοξ οπότε δεν μπαίνω στην διαδικασία να εξετάσω πόσο έχασα . Για την ακρίβεια μετά από δέκα χρόνια χρήσης τα ωφέλη της στο μαλλί ήταν στο μηδέν οπότε σε συνδυασμό με τα αρνητικά που έβλεπα όπως κουρασμένο πρόσωπο , τις άσπρες τρίχες σε γενιά και στήθος , την γενικότερη υπερτριχωση στο σώμα, τις τρίχες στα αυτιά που είχα αποκτήσει τα τελευταία χρόνια οι οποίες έχουν σχεδόν φύγει κτλ είναι όσα φαίνονται .
Τα όσα δεν φαίνονται θα τα επιβεβαιώσω εν καιρώ για να είναι βέβαιος ότι η μινοξ έπαιζε τον ρόλο της.
Εγω αποτελεσμα απο μινο δε βλεπω, αλλα μετωπο γερασμενο μια δεκαετια σε ενα μολις χρονο, κατι πρηξιματα στο προσωπο και φαγουρα που ευτυχως ελαχιστοποιηθηκε με fingural και ενα μαλλι λιγδωμενο και με χιονια αν μεινω αλουστος μια μερα. Πολλες συνεπειες για το τπτ η ελαχιστο προσωρινο που δινει χωρις να κανει κατι στη DHT
 

vag25

Well-Known Member
Παντως αυτος που επεμενε απο τα τελη 10ετιας 00' (νομιζω) για την μινοξ οτι δεν αξιζει και οτι δινει αποτελεσματα για 2 χρονια μ.ο ειναι ο tropheus, για τους παλιους. :p

Ελεγε μην την παρετε δεν αξιζει και δεν τον ακουγε κανεις :p
Aλλα ειχε δοκιμασει τα παντα για αρκετα χρονια και εκεινη την περιοδο επαιρνε Duta. Γατακια!
 

Kostas97

Well-Known Member
Παντως αυτος που επεμενε απο τα τελη 10ετιας 00' (νομιζω) για την μινοξ οτι δεν αξιζει και οτι δινει αποτελεσματα για 2 χρονια μ.ο ειναι ο tropheus, για τους παλιους. :p

Ελεγε μην την παρετε δεν αξιζει και δεν τον ακουγε κανεις :p
Aλλα ειχε δοκιμασει τα παντα για αρκετα χρονια και εκεινη την περιοδο επαιρνε Duta. Γατακια!
Το συγκεκριμενο μελος εχουμε καθολου ιδεα αν παρακολουθει;;; Εχω διαβασει αρκετα ν
 
Μπλουζα