Δεν κανετε τιποτα με τα τοπικα !!!

panoslydios

New Member
somari είπε:
Kαλά όλα αυτά...
Δηλαδή κατά τη γνώμη σου υπάρχουν 2 αίτια να καραφλιάσει κάποιος; Ένα η μόλυνση, και ένα τα ανδρογόνα; Γιατι το βλέπω πολύ χλωμό κάποιος που καραφλιάζει για 40 χρόνια να καραφλιάζει εξαιτίας την μόλυνσης, χωρίς να έχει οποιοδήποτε άλλο σύμπτωμα...
Επίσης το θεωρώ πολύ κουλό να καραφλιάζει λόγω μόλυνσης, αλλά επιλεκτικά σε συγκεκριμένες τρίχες... Και τέλος να καραφλιάζουν ΜΟΝΟ οι άντρες...

Γενικα πιστευω εχει να κανει με πολλα:
α) γενετικη προδιαθεση ως προς την αναπτυξη του κρανιου,
που οταν μεγαλωνει σε συγκεκριμενες περιπτωσεις δημιουργει
ασφυκτικο περιβαλλον στον οργανισμο ωστε να αδυνατει να θρεψει τα τριχοθυλακια.

β) χαμηλη αιματωση που ευνοει τη μετατροπη τη τεστοστερονης
σε dht στο τριχωτο και οχι σε οιστραδιολη.

γ) δυσκολια του οργανισμου να απελευθερωσει την dht λογω χαμηλης αιματωσης και καταλοιπων στο τριχωτο πχ ξηροδερμιας,ΣΔ,
αλλα καταλοιπα απο περιβαλλοντικες μολυνσεις(+ βοηθιουνται οι παθογονοι σε αυτη την περιπτωση)

δ) παθογονοι μικροοργανισμοι που φαινεται οτι βοηθιουνται να αναπτυσσονται στο περιβαλλον των κροταφων και πισω.

ε) πιεση στο μυ galea(που μονο εκει χανουμε κατα κανονα τριχες0 καθως και ατροφια των δυο πισω μυων(occupitalis αν δεν κανω λαθος λεγονται).

ζ) στρες και αλλα ζητηματα επικεντρωνουν την αμυνα του οργανισμου και το αιμα στο αναπνευστικο και καρδιακο συστημα.

η)τοξικοτητα στην παραγωγη και περιβαλλοντικες μολυνσεις
που εμποδιζουν τον οργανισμο να αμυνθει,επουλωθει/αναγεννηθει.

Δυσλειτουργικα αιμοσφαιρια δημιουργουνται που παραγουν καταστροφικες ελευθερες ριζες.Αρα ο οργανισμους αναπαραγει κυτταρα που ειναι καταστρεπτικα για τον ιδιο ,οταν ειναι εκτεθειμενος σε τετοια περιβαλλοντα συνεχως.

Ολα αυτα συνδεονται το ενα με το αλλο και δεν πρεπει να βλεπονται αυτοτελως και ανεξαρτητα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
vag25 είπε:
Συμφωνω.
Γι αυτο και ειμαι υπερ ολων των αποψεων,απ'ολες τις μεριες.

Ισως στο ειχα πει εσενα.Ο τελευταιος δερματολογος μου εδινε φινα,αλλα και ντουντα(για αργοτερα οπως ελεγε) και ο ενδοκρινολογος,αλλα και ο ανδρολογος ηταν εντονα κατηγορηματικοι στο ''ΟΧΙ,δεν αξιζει,για κανεναν λογο''.
Ο ενας θελει να σου ''φυτεψει'' μαλλι,ενω οι αλλοι το βλεπουν απο την δικη τους πλευρα(που θα μπορουσαν αντιστοιχα να σου δωσουν κατι και να μην μεινει τριχα στο κεφαλι σου,αν χρειαστει).
Τι διαολο Ιατρικη ειναι αυτη ,μπορει καποιος να μου εξηγησει?

Εχει χωριστει σε τμηματα και το καθενα κοιταει πως θα δωσει αποτελεσμα σε αυτο που ζητας εσυ.Να φυγει ικανοποιημενος ο ''πελατης''(ασε που ουτε αυτο καταφερνουν οι δερματολογοι πολλες φορες).

+100000000

Ολα αυτα συνδεονται το ενα με το αλλο και δεν πρεπει να βλεπονται αυτοτελως και ανεξαρτητα.

ok... μερικά απο αυτά εξηγούνε το τι συμβαίνει... τα μισά όμως από αυτά θα έπρεπε να ρίχνουν όλες τις τρίχες εν γένει (και γυναίκες, και body hair)

Δηλαδή πχ αν εγώ είχα τοξικό δέρμα η μόλυνση από βάριο (και ήταν αυτός ένας από τους λόγους) ή στρες (που είναι λόγος καρφλας αλλα συμμετρικού τύπου και όχι μόνο στο κεφάλι) δεν θα έπρεπε να έχω ούτε τοσο γαμάτα μούσια, ούτε τόσο πυκνή δότρια.

Αντίστοιχα αν έπαιζε κάποιο ρόλο το σχήμα το κεφαλιού και κατ'επέκταση ο μυς galea, τότε θα έπρεπε (εστω και λίγο) να είχε πιο αδύνατες τρίχες / αραίωση και η μάνα μου, που έχουμε ολόιδιο σχήμα...
 

panoslydios

New Member
Να παρουμε ενα παραδειγμα.

Καποιος εχει αλλεργια σε κατι που του προκαλει ΣΔ.
Η σμηγματορροικη δερματιτιδα συνεχιζεται για πολλα χρονια
εμποδιζοντας το τριχωτο να αναπνευσει και να απελευθερωσει την dht
η οποια πλεον αρχιζει και κανει τη ζημια της ευνοοντας και την ελευση παθογονων στις τραυματισμενες περιοχες.

Θεωρητικα αυτο το ατομα θα δει αποτελεματα με
α)αντιανδρογονα
β)μεθοδους αυξησης της αιματωσης
γ)αποχη απο εκεινο που του προκαλουσε αλλεργια και ΣΔ
Και λογικα με αλλες μεθοδους.
 

nino12

New Member
exo berdeftei eilhkrina...o enas krazei thn therapeia tou allou...!!!iodia...matzounia...magikes stagones...derma roller(nai afto pou kanei trypes sto kefali!!!!!) piperia...aloifes..minox k fina(poistopoihmenes therapeies alla tha tha mas kanei anikanous sto sex k tha pathoume karkino epeidi to thelei h merk...)...eilikrina den vohthate...grafthka bas k enhmerotho gia kati k apoxorro me ena kefali kazani..apogohtevmenos k zalismenos.me afta pou exo diavasei sta post!!!to site grafei gia poistopoihmenes therapeies pou sthn ousia tis proteinei oi pio poloi sxedon ta 2/3 ton melon kanoun xrhsh afton...kai ta ypoloipa melh krazoun thavoun tromokratounaftous pou thn kanoun!!!!..anti o enas na entharinei thn therapeia tou alou...thn xeskizei!!!xmmmm...malista...
 

somari

Active Member
panoslydios είπε:
Να παρουμε ενα παραδειγμα.

Καποιος εχει αλλεργια σε κατι που του προκαλει ΣΔ.
Η σμηγματορροικη δερματιτιδα συνεχιζεται για πολλα χρονια
εμποδιζοντας το τριχωτο να αναπνευσει και να απελευθερωσει την dht
η οποια πλεον αρχιζει και κανει τη ζημια της ευνοοντας και την ελευση παθογονων στις τραυματισμενες περιοχες.

Δηλαδή η θεωρία σου (δε ξέρω αν είναι δική σου ή υπάρχουν έρευνες γύρω από αυτό) είναι πως για κάποιο λόγο τα μαλλιά που πέφτουν (γιατί είναι μόνο συγκεκριμένα και όχι όλα) είναι πιο ευαίσθητα στην ΣΔ ή τους παθογόνους; Δηλαδή πως το μούσι δε πεθαίνει από κάποιο μικρόβιο αλλά το τοπ μαλλί ναι;

poistopoihmenes therapeies alla tha tha mas kanei anikanous sto sex k tha pathoume karkino epeidi to thelei h merk...

μου αρέσει που το αμφισβητούμενο βιντεάκι για τα εμβόλια έγινε κατευθείαν νόρμα, και πλέον μπορούμε να υποθέτουμε επίσης πως όλα τα φάρμακα της Μερκ έχουν καρκίνο...
Στα 3 πακέτα προπέσια δώρο ένας καρκίνος!
 

vag25

Well-Known Member
Aπο τα λιγα που καταλαβει για την διαφορα αντρα γυναικας(αλλα και γιατι χανουμε στο πανω μερος του scalp) και φυσικα δεχομαι τον αντιλογο.

ξεκιναω με ερωτηση.Η σχεση αντρα γυναικας στα ανδρογονα ποια ειναι?Γιατι και αυτες πολλες φορες εχουν θεμα με ΑΑ.
Ειναι 3 προς 1?(εντελως τυχαιοι αρθμοι,χωρις να εχω ψαξει ουτε στο ελαχιστο το θεμα ΑΑ για γυναικες).
Οποτε ας πουμε οτι η DHT ειναι επισης 3 προς 1.

Αν λαβουμε υποψη μας τα παραπανω που λεει ο πανος κατα καιρους,αλλα και αλλοι σε φορουμς εξω.
Υπαρχει θεμα με galea και γενικα με αιματωση στο πανω μερος ,οπου το δερμα τελικα λεπταινει, εχει λιγοτερο οξυγονο,πολυ χειροτερη κυκλοφορια.
Συμφωνα λοιπον με αυτα που νομιζω οτι υποστηριζει ο Πανος και οχι μονο,αυτο ειναι ενα περιβαλλον που ''κραταει'' την DHT σε αυτο το σημειο του κρανιου,με αποτελεσμα να συγκεντρωνεται σε εκεινο το σημειο(λεπτο και σκληρο δερμα,οχι χαλαρο) ολο το προβλημα.
Στο πανω μερος του κεφαλιου.
Εφοσον οι ανδρες εχουν πολυ περισσοτερη DHT το προβλημα ειναι πολυ πολυ πολυ μεγαλυτερο για αυτους.

Επαναλαμβανω,αν διαφωνει καποιος στα παραπανω,θα ηθελα να ακουσω αποψεις για να μαθω και εγω περισσοτερα.
 

panoslydios

New Member
somari είπε:
panoslydios είπε:
Να παρουμε ενα παραδειγμα.

Καποιος εχει αλλεργια σε κατι που του προκαλει ΣΔ.
Η σμηγματορροικη δερματιτιδα συνεχιζεται για πολλα χρονια
εμποδιζοντας το τριχωτο να αναπνευσει και να απελευθερωσει την dht
η οποια πλεον αρχιζει και κανει τη ζημια της ευνοοντας και την ελευση παθογονων στις τραυματισμενες περιοχες.

Δηλαδή η θεωρία σου (δε ξέρω αν είναι δική σου ή υπάρχουν έρευνες γύρω από αυτό) είναι πως για κάποιο λόγο τα μαλλιά που πέφτουν (γιατί είναι μόνο συγκεκριμένα και όχι όλα) είναι πιο ευαίσθητα στην ΣΔ ή τους παθογόνους; Δηλαδή πως το μούσι δε πεθαίνει από κάποιο μικρόβιο αλλά το τοπ μαλλί ναι;

Η περιοχη στο προσωπο αιματωνεται τρελα για χιλιους δυο λογoυς
οπως μεταξυ αλλων εκφρασεις οταν μιλαμε,κινηση των μασητηρων οταν τρωμε.
Και αυτα λογικα τα κανουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.
 

somari

Active Member
Έτσι θα μπορούσε να βγάζει νόημα... Κατακράτηση της dht... Αλλά γιατί ξεκινάει το πρόβλημα με πολύ συγκεκριμένο τρόπο; Δηλαδή αντί με γενική καταρευση στον μυ galea ξεκινασει με κροτάφους και μπιφτέκι;
 

panoslydios

New Member
Δεν εχω απαντηση σε αυτο αν και φαινεται ενδιαφερον οτι ξεκιναει
στις περισσοτερες περιπτωσεις απο τα δυο ακρα του μυ.
 

somari

Active Member
Τώρα που το ξανασκέφτομαι όμως, αν ίσχυε όντως αυτό, τα μεταμοσχευμένα που μπαίνουν στο galea, δε θα πρεπε μετά από λίγο να πέσουν επίσης;
 

Komis

Active Member
somari είπε:
Τώρα που το ξανασκέφτομαι όμως, αν ίσχυε όντως αυτό, τα μεταμοσχευμένα που μπαίνουν στο galea, δε θα πρεπε μετά από λίγο να πέσουν επίσης;
Καπου εδω μεσα αν δεν κανω λαθος,ειχα διαβασει οτι στις μεταμοσχευσεις οι θυλακες τοποθετουνται σε ανωτερη στοιβαδα δερματος και ετσι δεν επηρεαζονται απο το galea.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
somari είπε:
Έτσι θα μπορούσε να βγάζει νόημα... Κατακράτηση της dht... Αλλά γιατί ξεκινάει το πρόβλημα με πολύ συγκεκριμένο τρόπο; Δηλαδή αντί με γενική καταρευση στον μυ galea ξεκινασει με κροτάφους και μπιφτέκι;

Καλη ερωτηση.

Ισως γιατι ειναι εκεινα τα σημεια που εξαιτιας του galea ,σφιγγουν περισσοτερο,ενω αλλα λιγοτερο?Μπορει.Μπορει και οχι.

Ισως λεω γω στην ουσια δεν κληρονομουμε καραφλα(ως αποτελεσμα ναι την κληρονομουμε),αλλα ενα κρανιο σε σχημα και galea που ευνοει την κατασταση που περιεγραψα στο προηγουμενο ποστ μου.
 

panoslydios

New Member
Θα πεσουν. Εκτος και αν ακολουθηθει μια διαφορετικη θεραπεια και προσεγγιση μετα τη μεταμοσχυεση
Με τις τομες που κανει ο γιατρος και βαζοντας τα τριχοθυλακια
δημιουργειται μικορκυκλοφοριακο περιβαλλον που θρεφει τις
μεταμοσχευμενες τριχες.
Αν δεν ακολουθηθει διαφορετικη προσεγγιση,τοτε ξανα θα ατροφησει το περιβαλλον αυτο.Τωρα εαν συμβει αυτο σε 2-10 η και παραπανω χρονια δεν ξερω.

Οπως επισης και οταν καποιος κανει By pass στην καρδια,η αρτηρια
που κοβεται και ραβεται στον καρδιακο μυ ωστε να τον αιματωνει καλυτερα ,μετα απο καποια χρονια επισης θα παρει την εκφραση της αρτηριας που προκαλεσε το προβλημα,δηλαδη θα βουλωσει και η αρτηρια της εγχειρησης.(μετα απο καποια χρονια).
 

vag25

Well-Known Member
Ειχε πολυ ενδιαφερον το αρθρο που ειχε ποσταρει ο Πανος για τις μεταμοσχευσεις.

Ας υποθεσουμε οτι ειναι εντος πραγματικοτητας εκεινη η ερευνα,αλλα και τα παραπανω που συζηταμε.

Τοτε ισως συμβαινει το εξης.

Χανουμε μαλλια λογο της καταστασης του δερματος στο πανω μερος(λογο galea κρανιου-->συγκεντρωση της DHT εκει κτλ).
Μενουν αυτα της safe zone.
Στην μεταμοσχευση θα παρουν απο αυτα τα μαλλια και οι τριχες αυτες θα επιβιωσουν στο πανω μερος επειδη θα δημιουργηθει περιβαλλον για να επιβιωσουν.Επανεκκινηση στο πανω μερος δλδ.Ισως το ρολλερ κανει ουσιαστικα κατι αναλογο σε μικροτερο βαθμο αν αποδειχτει λειτουργικο.Γιατι ουσιαστικα με το ρολλερ προσπαθεις να πετυχεις σημεια στην τυχη ,ενω στην μεταμο δημιουργεις το περιβαλλον που ευνοει την επανεκκινηση ακριβως εκει που πρεπει με 100% ''ευστοχια''.


Με λιγα λογια ΑΝ ισχυουν τα παραπανω σε ολες τις φασεις κοιταμε μονο το αποτελεσμα.
1.Αρχιζει η καραφλα.

-Γιατι?
-DHT
-Μα ειναι φυσιολογικα τα ανδρογονα στον οργανισμο μου.
-Δεν εχει σημασια πρεπει να μειωθει.

2.Καρφλιαζεις τελικα.

-Τωρα?
-Θα παρουμε μαλλια απο την ζωνη που δεν επηρεαστηκε απο την DHT και θα τα βαλουμε πανω?
-Γιατι δεν επηρεαστηκε εκεινη η ζωνη.
-Ελα ντε.εεε γιατι ειναι ευαισθητα εκεινα τα τριχοθυλακια στην DHT.
Εnd of story.
(20ετιες τωρα).

Δεν απορριπτω ,αλλα ουτε και τα δεχομαι ως ευαγγελιο.
 

Dimit

New Member
Βλέπω ότι κάποιοι συνεχιζουν να με ρωτούν για το αν είναι πρέπον να πιστεύω ότι πρέπει να ακολουθούμε αυτά που λένε οι φαρμακοβιομηχανίες και η ιατρική κοινότητα, αντί το κάθε βοτανοματζούνι. Κάποιοι λένε ότι οι φαρμακοβιομηχανίες κάνουν και λάθη και κάποιοι άλλοι αστείοι πιστεύουν ότι οι φαρμακοβιομηχανίες ηθελημένα βγάζουν λάθος φάρμακα, ενώ ξέρουν τις πραγματικές θεραπείες και τις κρατάνε μυστικές κτλ. Στους δεύτερους δεν μπαινω καν στον κόπο να απαντήσω γιατί χάνω το χρόνο μου, στους δε πρώτους να τους πω ότι αν μια φορά κάνουν λάθη οι ειδικοί, τότε οι διάφοροι άσχετοι που προτείνουν ματζούνια κάνουν 1000 φορές λάθος. Ποιος ξέρει περισσότερα; Τα σαίνια που έχουν τελειώσει τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου και τα έχουν προσλάβει για έρευνα οι φαρμακοβιομηχανίες ή ο κάθε παπάτζας που γράφει ότι συνταγή του κατέβει σε ένα φόρουμ επειδή το διάβασε κάπου;

Κοιτάξτε εδώ τι γράφει ο άλλος:
orestis είπε:
Οσο επικινδυνο μπορει να γινει ενα ματζουνι για καποιον τοσο μπορει να γινει και ενα εγκεκριμενο σκευασμα.

Τέλοσπαντων, κουράστηκα να ασχολούμαι άλλο με αυτό το θέμα. Η συνωμοσιολογία είναι ένα από τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα του αμόρφωτου ανθρώπου.
 

Turbobox

New Member
Dimit είπε:
Βλέπω ότι κάποιοι συνεχιζουν να με ρωτούν για το αν είναι πρέπον να προτείνω μίνοχ+φιναστερίδη, και συγκρίνουν αυτά τα φάρμακα με διάφορα παπαροματζούνια. Παιδιά συγνώμη αλλά κουράστηκα να απαντώ και να συμμετέχω σε αυτήν την κουβέντα.

Ρε συ Dimit για μισό λεπτό.
Εσύ λες πως θέλεις την προστασία των νέων μελών, οκ;
Εγώ σαν νέο μέλος όταν μπήκα στο φόρουμ ρώτησα τι να κάνω. Οι περισσότεροι μου είπαν βάλε μίνοξ. Πήρα λοιπόν μίνοξ και στο 2μηνο με διάλυσε στις παρενέργειες. Επίσης με δυο "παλιούς" του φόρουμ που έτυχε να βρεθώ από κοντά που είπαν πως :
- η επανέκφυση της μίνοξ είναι ψεύτικη
- πως υπήρξαν άτομα που είχαν σοβαρότατα θέματα στυτικής δυσλειτουργίας για χρόνια από τη φίνα

Γιατί λοιπον τώρα εγώ να μην στραφώ σε άλλες λύσεις τύπου ρολερ ή ιωδίου αφού έστω σε μερικούς δείχνουν πως έχουν αποτελέσματα; .
 

Dimit

New Member
Turbobox είπε:
Dimit είπε:
Βλέπω ότι κάποιοι συνεχιζουν να με ρωτούν για το αν είναι πρέπον να προτείνω μίνοχ+φιναστερίδη, και συγκρίνουν αυτά τα φάρμακα με διάφορα παπαροματζούνια. Παιδιά συγνώμη αλλά κουράστηκα να απαντώ και να συμμετέχω σε αυτήν την κουβέντα.

Ρε συ Dimit για μισό λεπτό.
Εσύ λες πως θέλεις την προστασία των νέων μελών, οκ;
Εγώ σαν νέο μέλος όταν μπήκα στο φόρουμ ρώτησα τι να κάνω. Οι περισσότεροι μου είπαν βάλε μίνοξ. Πήρα λοιπόν μίνοξ και στο 2μηνο με διάλυσε στις παρενέργειες. Επίσης με δυο "παλιούς" του φόρουμ που έτυχε να βρεθώ από κοντά που είπαν πως :
- η επανέκφυση της μίνοξ είναι ψεύτικη
- πως υπήρξαν άτομα που είχαν σοβαρότατα θέματα στυτικής δυσλειτουργίας για χρόνια από τη φίνα

Γιατί λοιπον τώρα εγώ να μην στραφώ σε άλλες λύσεις τύπου ρολερ ή ιωδίου αφού έστω σε μερικούς δείχνουν πως έχουν αποτελέσματα; .

Πάρε ιώδιο φίλε. Πιες πολύ όμως για να βγάλεις και περισσότερα μαλλιά
 

orestis

Member
Φιλε μου για τα τρολ που το μονο που κανουν ειναι να πεταγονται απο εδω και απο εκει και να σχολιαζουν ακαταπαυστα, χωρις να λενε κατι ουσιαστικο, ειχα βαλει ενα λινκ προ καιρου. Δεν το ξαναβαζω. Λεγετε "μην ταϊζεις τα αδηφαγο κτηνος" ψαξε να το βρεις. Αυτη ειναι η απαντηση μου.
 

Dimit

New Member
Κοίτα να δεις, προτιμώ να γράφω και καμία πλάκα που και που να γελάσουμε και λίγο, παρά να πετάω αρλούμπες για βιομηχανίες της μπανάνας, για διαμάντια, ιώδια και να λέω ότι:
orestis είπε:
Οσο επικινδυνο μπορει να γινει ενα ματζουνι για καποιον τοσο μπορει να γινει και ενα εγκεκριμενο σκευασμα.
.

Ειδικά αυτό το τελευταίο είναι συλλεκτικό!
 
Μπλουζα