Δεν κανετε τιποτα με τα τοπικα !!!

weznem

Well-Known Member
Dimit είπε:
Θεωρώ ότι ίσως θα έπρεπε να υπήρχε μια προειδοποίηση στο φόρουμ για ότι ματζούνι, φάρμακο, βότανο, συνταγή προτείνει ο καθένας για την τριχόπτωση, επειδή είτε του ήρθε στο μυαλό του είτε το διάβασε κάπου είτε... είτε... Επειδή νεαρά μέλη μπορεί από το να χάσουν χρόνο με δήθεν θεραπείες έως και να πάθουν ζημιά, καλό θα ήταν να προσέξουν οι διαχειριστές αυτό το θέμα.

Δείτε για παράδειγμα εδώ:

panoslydios είπε:
weznem είπε:
μηπως ανεβαινεις αποτομα αδερφε??δεν ειμαι ειδκιος απλα για το καλο σου το λεω πηγαινε στις 11 σταγονες και ανεβα σταδιακα δεν ειναι ασφαλέστερη οδος?

Ναι ειναι ,απλα θελω να δω απλα τα συμπτωματα που αναφερουν οι αλλοι.

Ο ένας δοκιμάζει ιώδιο αν θυμάμαι καλά (ή ιωδιούχο κάλιο) και περιμένει να δει συμπτώματα, και ο άλλος, ο οποίος δηλώνει μη ειδικός, του προτείνει να πάρει 11 σταγόνες από αυτό.

Μήπως πιτσιρικάδες που βρίσκονται σε δύσκολη ψυχολογική κατάσταση λόγω τριχόπτωσης είναι καλύτερο να προστατεύονται από τέτοιου είδους συζητήσεις με κάποιο τρόπο;
μηπως δεν εχεις διαβασει του κανονες του φορουμ και εκτιθεσε για αλλη μια φορα? το φορουμ προσφερει ενημερωση και μονο με πληροφοριες προσωπικες απο τους χρηστες του σαιτ.. δεν χρειαζεται να εισαι ειδικος για να αντιληφθεις οτι αν απο το 7 λογου χαρη πας στο 20 ειναι ραγδαια μεταβολη και ειναι πιο φρονιμο να πας σταδιακα εφοσον εχεις επιλεξει να ακολουθησεις κατι..με την ευθυνη που εχει οκαθενας για τον εαυτο του..μηπως το πιτσιρικας απευθυνοταν τελικα για εσενα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dimit

New Member
weznem είπε:
Dimit είπε:
Θεωρώ ότι ίσως θα έπρεπε να υπήρχε μια προειδοποίηση στο φόρουμ για ότι ματζούνι, φάρμακο, βότανο, συνταγή προτείνει ο καθένας για την τριχόπτωση, επειδή είτε του ήρθε στο μυαλό του είτε το διάβασε κάπου είτε... είτε... Επειδή νεαρά μέλη μπορεί από το να χάσουν χρόνο με δήθεν θεραπείες έως και να πάθουν ζημιά, καλό θα ήταν να προσέξουν οι διαχειριστές αυτό το θέμα.

Δείτε για παράδειγμα εδώ:

panoslydios είπε:
weznem είπε:
μηπως ανεβαινεις αποτομα αδερφε??δεν ειμαι ειδκιος απλα για το καλο σου το λεω πηγαινε στις 11 σταγονες και ανεβα σταδιακα δεν ειναι ασφαλέστερη οδος?

Ναι ειναι ,απλα θελω να δω απλα τα συμπτωματα που αναφερουν οι αλλοι.

Ο ένας δοκιμάζει ιώδιο αν θυμάμαι καλά (ή ιωδιούχο κάλιο) και περιμένει να δει συμπτώματα, και ο άλλος, ο οποίος δηλώνει μη ειδικός, του προτείνει να πάρει 11 σταγόνες από αυτό.

Μήπως πιτσιρικάδες που βρίσκονται σε δύσκολη ψυχολογική κατάσταση λόγω τριχόπτωσης είναι καλύτερο να προστατεύονται από τέτοιου είδους συζητήσεις με κάποιο τρόπο;
μηπως δεν εχεις διαβασει του κανονες του φορουμ και εκτιθεσε για αλλη μια φορα? το φορουμ προσφερει ενημερωση και μονο με πληροφοριες προσωπικες απο τους χρηστες του σαιτ.. δεν χρειαζεται να εισαι ειδικος για να αντιληφθεις οτι αν απο το 7 λογου χαρη πας στο 20 ειναι ραγδαια μεταβολη και ειναι πιο φρονιμο να πας σταδιακα εφοσον εχεις επιλεξει να ακολουθησεις κατι..με την ευθυνη που εχει οκαθενας για τον εαυτο του..μηπως το πιτσιρικας απευθυνοταν τελικα για εσενα?

Εχω βαρεθει να ασχολούμαι με δυο-τρεις από εδώ μέσα και ένας εξ αυτών είσαι εσυ. Πέρα από αυτό, αν κατάλαβα δουλεύεις ως κομμωτής. Αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη κακό. Αλλά θα δώσει συμβουλή ένας κομμωτής για το πόση δόση ιωδίου θα πάρει κάποιος τη στιγμή που διαβάζουν το thread ίσως και εκατοντάδες άτομα; Ξέρεις καταρχήν αν το ιώδιο και δη η συγκεκριμένη δόση που αναφέρεις μπορεί να προκαλέσει κάποια ζημιά σε αυτόν που το παίρνει; Πως ξέρεις ότι κάποιος που διαβάζει το thread δεν κατεβάσει ιώδιο πάνω στην τρέλα του; Αν θέλεις να δώσεις συμβουλή για πράγματα που δεν γνωρίζεις, στείλε του μήνυμα και πιείτε το ιώδιο μαζί.
 

weznem

Well-Known Member
εγω βαρεθει να λετε βλακειες συνεχεια.. τους κανονες τους διαβασες πριν κανεις εγγραφη ξανα ρωταω?εισαι καλα στα μυαλα σου?το παιδι ειπε οτι παιρνει ιωδιο,επισης ειναι ο ιδιος που ανοιξε το νημα λες να περιμενει απο εμενα συμβουλες,εγω ειπα το λογικο οτι απο 7 σταγονες στο 20 ειναι μεγαλη απόκλιση και καλο ειναι να το κανει πιο ομαλα.. τι δεν καταλβαινεις και σε αυτο το τοσο απλο πραγμα??
εσυ εισαι ενδοκρινολογος που δινεις συμβουλες για το τι θα ακολουθησουμε στην υπογραφη σου?εχεις γνωση επι των ορμονων και εκφερεις αποψη για την φινα και οτιδηποτε αλλο φαρμακο εδω μεσα??εισαι μηπως χειρουργος μεταμοσχευσεων που υποδεικνυεις τι θα κανουμε??συνελθε για αλλη μια φορα...επιτελους,δεν στεκουν αυτα που λες..
 

weznem

Well-Known Member
ενα μικρο δειγμα των κανονω περι φορουμ απο τους διαχειριστες
Ο διαδικτυακός τόπος (website) του hairlossgr.com, αποτελεί έναν χώρο ελεύθερης έκφρασης απόψεων πάνω σε θέματα που αφορούν την τριχόπτωση. Οι απόψεις που εκφράζονται σε αυτό δε δεσμεύουν τα μέλη της κοινότητας ή την κοινότητα ως συνολική οντότητα. Επίσης όλες οι απόψεις που εκφράζονται σε αυτόν τον διαδικτυακό τόπο, αφορούν καθαρά γνώμες των μελών και δεν εκφράζουν σε καμία περίπτωση την θέση/στάση του διαχειριστή ή του διαδικτυακού τόπου.

Η κοινότητα δεν φέρει καμία ευθύνη για την ακρίβεια των πληροφοριών που περιέχονται στην ιστοσελίδα, ούτε για πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν από την χρήση των πληροφοριών αυτών.
μπορεις να συνεχισεις να λες οτι να ναι τωρα..μην πτοεισαι επειδη ξεκθαριζει τα καστανα απο την φουφου αυτο που σου υποδεικνυω,ειμαι σιγουρος οτι κατι θα βρεις να πεις,συνεχισε..


Dimit είπε:
weznem είπε:
εσυ εισαι ενδοκρινολογος που δινεις συμβουλες για το τι θα ακολουθησουμε στην υπογραφη σου?εχεις γνωση επι των ορμονων και εκφερεις αποψη για την φινα και οτιδηποτε αλλο φαρμακο εδω μεσα??

To μεν propecia έχει approval από τον FDA (ο αμερικάνικος οργανισμός φαρμάκων) για θεραπεία αα και η minoxidil χρησιμοποιείται εδώ και 20 χρόνια για αυτόν τον σκοπό με πάμπολλες έρευνες να τη συνοδεύουν. Και τα 2 αυτά φάρμακα παράγονται από κορυφαίες φαρμακευτικές εταιρίες και αγοράζονται από εκατομμύρια κόσμου. Χρειάζεται να είμαι ενδοκρινολόγος για να τις βάλω στην υπογραφή μου;

Τέλοσπαντων, βαρέθηκα πλέον να ασχολούμαι μαζί σου, γράψε ότι θες.
αναφερομαι σε αυτα που λες απο κατω,συνελθε και παλι,αλιμονο,μπορειςνα βαλεις οτι ακολουθεις για την α/α.. το αλλο ομως αποδεικνυει πολλα για εσενα..νομιζω δεν χρειαζεται να σου πω οτι δεν σημαινει τιποτα τα εκατομμυρια χρηστες κτλ.. οταν οι ερευνες μ,ιλανε ξεκαθαρα για το τι προκαλει η φινα η οποιοδηποτε αλλο φαρμακο??ενας καλος συνδυασμος ειναι φιναστεριδη +νευροορμονες =?? βρες την απαντηση υπαρχει στο φορουμ.. το λεω αυτο διοτι δεν λεει τιποτα αν το παιρνουν εκατομμυρια χρηστες και δεν το κανει ασφαλη φαρμακο.. ο fda εχει πει πολλες φορες συγνωμη λαθος με αποσυρησ φαρμακων..μονο που την ζημια μπορει να την εχεις παθει ηδη εσυ και εγω...


αν διαφωνσουσαμ ε για μια θεραπεια η ειχα ελλειπή γνωση ειτε εγω ,ειτε εσυ θα μιλαγαμε διαφορετικα αλλα οταν λες πραγματα τα οποια ειναι ξεκαθαρισμενα και κοινης λογικης και το συνεχιζεις κιολας παει πολυ..
 

Dimit

New Member
Παρότι υποσχέθηκα ότι δεν θα ξαναασχοληθώ μαζί σου στο προηγούμενο ποστ μου, θα το κάνω για τελευταία φορά.

Για αυτό ακριβώς το λόγο έγραψα ότι πρέπει να προστατευτούν άτομα νεαρής ηλικίας από όποια συνταγή του προκύψει του καθενός. Με μια γενικόλογη αναφορά του τύπου 'Η κοινότητα δεν φέρει καμία ευθύνη για την ακρίβεια των πληροφοριών που περιέχονται στην ιστοσελίδα, ούτε για πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν από την χρήση των πληροφοριών αυτών', ο πιτσιρικάς που χάνει τα μαλλιά του δεν πρόκειται να σταματήσει. Όλο και κάποιος θα δοκιμάσει την κάθε αρλούμπα που θα διαβάσει εδώ.

Πρέπει να υπάρχει σαφής προειδοποίηση (sticky) για πιθανές παρενέργειες από τη χρήση του κάθε ματζουνιού που προτείνει ο καθένας και όχι μια γενικόλογη αναφορά για καθαρά λόγους νομικής προστασίας.
 

weznem

Well-Known Member
ο καθενα στην ζωη λειτουργει και πορευεται αναλογα με το μυαλο που διαθετει κανεις δεν θα ειναι παντα διπλα σου να σεο προσεχει αν δεν μπορεις να προσεξεις πρωτιστως εσυ τον εαυτο σου.. δηλαδη αμα εισαι ηλιθιος ηλιθιοτητες θα κανεις και δεν θα σου φταιει τιποτα αλλο ,περα απο τον τροπο που εκλαμβανεις-αναλυεις-αποσαφηνιζεις τα δεδομενα.. αν ο πτσιρικας λειτουργει ετσι ειναι μαθηματικως βεβαιο οτι απο κατι θα παθει την ζημια ,διοτι δεν αλλαζει το μυαλο του παρα μονον οι εκάστοτε καταστάσεις..τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.. πιο νανιά δεν γινεται,μασημενη τροφη δίνω.. οποιος καταλαβε κατάλαβε
 

panoslydios

New Member
petrospap είπε:
Πως γίνεται να Απαντας σε όλων τις ερωτήσεις και τα σχόλια και στο δικό μ όχι;;
Δεν θέλω να γίνομαι δύσπιστος αλλα τουλάχιστον πες "δεν μπορώ να βάλω φωτογραφια για τον τάδε λόγο"
Το να αγνοεις την ερώτηση δείχνει ότι δεν έχεις δει κάποιο αποτέλεσμα μέχρι τώρα παρόλο που ισχυριζεσαι το αντίθετο

εχω ανοιξει αλλο θεμα για αυτο. http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5604-page-4.html

Ειχα τρελη σμηγματορροικη δερματιτιδα που πραγματικα σαν να εξαφανιστηκε μεσα σε 2 μηνες ,και ειχα και καποιο regrowth απο ρολλερ.

Οταν εβαλα ασπρο ιωδιο στο προσωπο, παρατηρησα μια παρα πολυ εντονη μεταλλικη γευση να βγαινει απο το λαρυγγα μου.
Φοβηθηκα,το κοιταξα ομως και ειδα οτι το ιωδιο αποσιδηρωνει τα βαρεα μεταλλα που ειναι υπευθυνα για ΧΙΛΙΕΣ ΔΥΟ δυσλειτουργιες.
Οποτε ξεκινησα απο εκει ,μαζι με την παραδοσιακη κινεζικη τεχνικη του μικροβελονισμου(οπως και να το κανουμε το ρολλερ απο αυτο ειναι επηρεασμενο).

Δεν απορριπτω τελειως τις συμβατικες μεθοδους .Ουτως η αλλως μια πιο πολυπλευρη προσεγγιση παντα ειναι καλυτερη.
 

vag25

Well-Known Member
George3V είπε:
vag25 είπε:
George3V είπε:
μπορείς να μας εξηγήσεις αν φας πρώτα το καρότο και μετά το μήλο ποια είναι η διαφορά;
Dimit είπε:

Aν δεν σας ενδιαφερει μην συμμετεχετε.

Προσωπικά μ ενδιαφέρει και πολύ μάλιστα.Διότι βλέπω ότι ένα φόρουμ, το οποίο έγινε για να ενημερώσει τον κόσμο που υποφέρει από τριχόπτωση και να τον προστατεύσει από τον κάθε παπατζή που εκει έξω πουλάει μαντζούνια και φύκια ως μεταξωτές κορδέλες, αρχίζει να κατακλύζεται από χειρότερους παπατζήδες. Και όταν βλέπω παραληρηματικό λόγο,με ασυνάρτητα και ασύνδετα επιχειρήματα να εκφέρεται δημόσια έχω το δικαίωμα (αν όχι την υποχρέωση να τον αντικρούσω).
Όποιος βγαίνει και λέει δημόσια αρλούμπες τύπου πρώτα τρως το μήλο και μετά το καρότο από μένα θα αντιμετωπίζεται πάντα με χλευασμό.

Sorry αλλα με τα ''χαχαχαχα'' και κυριως με ποστ οπως το ποστ σου στο αλλο thread(καθως με αφορμη εκεινο κυριως σου απαντησα εδω),δεν νομιζω οτι βοηθας.

Αν αμφισβητεις κατι ριξε το επιχειρημα σου και συζητα.Θα σου πω μπραβο αν κανεις σκονη τα επιχειρηματα του καθε πανου.Νομιζω οτι και ο ιδιος θα το χαρει.
Με τα ''χαχαχαχα'' και τις ειρωνιες δεν θα καταφερετε κατι.

Γραψε την αποψη σου.Δωσε Links,ερευνες κτλ
Αν το ''αντικρουω'' περιοριζεται στην ειρωνια λογο του οτι δεν ακουγονται οκ ή φυσιολογικα ολα αυτα, δεν υπαρχει τελικα συζητηση και oυσιαστικη διαφωνια.

Επειδη προφανως το μονο που ακουμε τοσα χρονια ειναι για φινα και περιμενουμε πως και πως το 2500μ.χ για το ''φινα τωρα και σε T-shirt'', μετα την ''βομβα'' που εσκασε προσφατα(φινα σε λοσιον),ακουγονται εξωγηινα ολα τα υπολοιπα που βγαινουν απο αυτον τον δρομο.Λογικο.

Ο πανος κανει μια προσπαθεια.Τα μισα θα ειναι λαθος.Ενα να ειναι σωστο κερδισμενοι θα βγουμε.Η τουλαχιστον θα εχουμε μαθει κατι.


Edit.Γιατι τωρα το ειδα.
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8215-post-98126.html#pid98126
Αυτο ναι.
 

panoslydios

New Member
Αραχτε ρε παιδια.

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα.Πραγματικα.

Οποιος νομιζει οτι δεν ειναι μολυσμενος τοτε δεν ειναι για αυτον αυτο
το thread.

Οι τοξικες ουσιες χρησιμοποιουνται απο τους παθογονους για να αναπτυσσονται.
Και το αντιστροφο,οι παθογονοι ευνοουν την μολυνση απο τετοιες ουσιες.

Οταν το σωμα σου ειναι συνεχεια σε μια φαση να αντιμετωπιζει φλεγμονες δημιουργει δυσλειτουργικα ερυθρα αιμοσφαιρια που εχουν υποστει ζημια σε επιπεδο DNA.
Tο θεμα με αυτα ειναι οτι απελευθερωνουν ελευθερες ριζες(free radicals) που πραγματικα ειναι καταστροφικες για τον οργανισμο.
Οπως επισης το θεμα ειναι οτι τα κυταρρα αυτα ο οργανισμος τα αναπαραγει κανονικα οπως και τα αλλα.

Aρα παμε ξανα να δημιουργησουμε υγιη ερυθρα αιμοσφαιρια σε
ΟΛΟ τον οργανισμο. Αυτα ξερουν στη συνεχεια να κανουν τη δουλεια.

Εκει κολλαει το ιωδιο που αποσιδηρωνει βαρια μεταλλα,και αποτοξινωνει αλλα αλογονα (χλωριο,βρωμιο) που ειναι προφανες οτι εχουν φθασει σε τρομακτικα επιπεδα στον οργανισμο μας.
Τα μηλα και τα καροτα τα τρωμε γενικα για να ΜΗΝ αισθανομαστε κουρασμενοικαι αρρωστοι απο τη συνεχη αποτοξινωση.

Εχοντας καθαροτερο και υγιεστερο αιμα,οποια θεραπεια και να κανεις
θα ειναι αποτελεσματικοτερη.
 

somari

Active Member
Kαλά όλα αυτά...
Δηλαδή κατά τη γνώμη σου υπάρχουν 2 αίτια να καραφλιάσει κάποιος; Ένα η μόλυνση, και ένα τα ανδρογόνα; Γιατι το βλέπω πολύ χλωμό κάποιος που καραφλιάζει για 40 χρόνια να καραφλιάζει εξαιτίας την μόλυνσης, χωρίς να έχει οποιοδήποτε άλλο σύμπτωμα...
Επίσης το θεωρώ πολύ κουλό να καραφλιάζει λόγω μόλυνσης, αλλά επιλεκτικά σε συγκεκριμένες τρίχες... Και τέλος να καραφλιάζουν ΜΟΝΟ οι άντρες...
 

orestis

Member
Dimit είπε:
weznem είπε:
εσυ εισαι ενδοκρινολογος που δινεις συμβουλες για το τι θα ακολουθησουμε στην υπογραφη σου?εχεις γνωση επι των ορμονων και εκφερεις αποψη για την φινα και οτιδηποτε αλλο φαρμακο εδω μεσα??

To μεν propecia έχει approval από τον FDA (ο αμερικάνικος οργανισμός φαρμάκων) για θεραπεία αα και η minoxidil χρησιμοποιείται εδώ και 20 χρόνια για αυτόν τον σκοπό με πάμπολλες έρευνες να τη συνοδεύουν. Και τα 2 αυτά φάρμακα παράγονται από κορυφαίες φαρμακευτικές εταιρίες και αγοράζονται από εκατομμύρια κόσμου. Χρειάζεται να είμαι ενδοκρινολόγος για να τις βάλω στην υπογραφή μου;

Τέλοσπαντων, βαρέθηκα πλέον να ασχολούμαι μαζί σου, γράψε ότι θες.

Φιλε μου το οτι κατι ειναι εγκεκριμένο δεν σημαίνει απαραίτητα κατι.
Ουτε και σε νομιμοποιεί να το προτείνεις αβίαστα, οπως δεν συμβαίνει και για καποιον που προτείνει καποιο ματζουνι , οπως λες.
Πως λες σε καποιον να παρει propecia και minox αφοβα? Ξερεις το ιστορικο του? Ξερεις αν καποιες ουσιες που περιεχουν μπορει αν του προκαλουν κακο?
Και τελος με ποιο τροπο πιστοποιείς οτι αυτα τα δυο και οτιδηποτε αλλο εγκεκριμένο ειναι απολυτος ασφαλες? Επιδει το λεει η εταιρια ή το FDA?
Θα σου πω λοιπον οτι πηγα να παθω χοντρη ζημια, απο το πιο αθώο φαρμακο που περνουν εκατομμυρια πολιτες. Δεν ηταν καν φαρμακο αλλα ορμονη. Η θυροξίνη. Ο FDA λοιπον, η εταιρια που εφτιαχνε το φαρμακο, αλλα πολυ χειροτερα η γιατρος που με παρακολουθουσε, ελεγαν οτι ειναι εντελως ακίνδυνο. Εγω μετα απο καποιους μηνες καθημερινης χρησης, δεν μπορουσα καν να σηκωθω απο το κρεβατι.
Το αστειο ηταν οτι επρεπε να το περνω για να ειμαι καλα.Και οτι μεχρι να αρχισω τη χρηση του ημουν πολυ καλα. Δεν ξερω τι θα συνέβαινε αν δεν δυσανασχετουσα , με αποτελεσμα να το σταματησω και να ψαχτω σε αλλη εταιρια. Πιθανον να με οδηγουσε και στο θανατο.
Μεχρι τελευταια στιγμη η γιατρος μου ελεγε , θα συνεχισεις να το περνεις. Αυτο το φαρμακο ηταν εγκεκριμενο απο τον ΕΟΦ και χορηγούμενο απο τα ταμεια της χωρας.
Τελικα κατεληξα να παρω ενα χαπι που στην ελλαδα η εισαγωγη του δεν επιτρεποταν, τα ταμεια δεν το δικαιολογουσαν, και σε υποχρεωναν να περνεις το αλλο που εμενα με ειχε διαλύσει στην κυριολεξια.
Οπως βλεπεις λοιπον, πηγα να πεθανω απο ενα χαπι που μου χορηγουσε μια απο τις καλυτερες ενδοκρινολογους στην αθηνα, και προφανως τα επερνε και απο την εταιρια για να προτεινει τα δικα τους σκευασματα.
Αρα , κατα την αποψη μου νομιμοποιησε να προτεινεις κατι , τοσο, οσο νομιμοποίητε και οποιοσδηποτε αλλος. Ητε αυτο που προτείνει ειναι εγκεκριμενο ητε ειναι ματζουνι.
Οσο επικινδυνο μπορει να γινει ενα ματζουνι για καποιον τοσο μπορει να γινει και ενα εγκεκριμενο σκευασμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
weznem πρόσεξε λίγο τον τρόπο που απαντάς, προκαλείς τους υπολοίπους. Δεν λέω ότι το κάνεις επίτηδες, αλλά ο τρόπος σου σηκώνει θύελλες.

orestis είπε:
Φιλε μου το οτι κατι ειναι εγκεκριμένο δεν σημαίνει απαραίτητα κατι.
Τελικα κατεληξα να παρω ενα χαπι που στην ελλαδα η εισαγωγη του δεν επιτρεποταν, τα ταμεια δεν το δικαιολογουσαν, και σε υποχρεωναν να περνεις το αλλο που εμενα με ειχε διαλύσει στην κυριολεξια.
Οπως βλεπεις λοιπον, πηγα να πεθανω απο ενα χαπι που μου χορηγουσε μια απο τις καλυτερες ενδοκρινολογους στην αθηνα, και προφανως τα επερνε και απο την εταιρια για να προτεινει τα δικα τους σκευασματα.
Αρα , κατα την αποψη μου νομιμοποιησε να προτεινεις κατι , τοσο, οσο νομιμοποίητε και οποιοσδηποτε αλλος. Ητε αυτο που προτείνει ειναι εγκεκριμενο ητε ειναι ματζουνι.
Οσο επικινδυνο μπορει να γινει ενα ματζουνι για καποιον τοσο μπορει να γινει και ενα εγκεκριμενο σκευασμα.
Φίλε μου σαφώς και η γιατρός που πήγες τα έπαιρνε, όπως τουλάχιστον αφήνεις να εννοηθεί από την απάντηση σου. Το καλύτερο θα'ταν να σε εξέταζε περισσότερο για το θέμα αυτό.
Ωστόσο εδώ δεν παίζει χρήμα από πίσω, όπως συμβαίνει στους περισσότερους γιατρούς.
Και από την άλλη ο Dimit δεν προτείνει σώνει και καλά να πάρουμε αυτά που παίρνει αυτός, την άποψη του λέει με βάση το τι αποτελέσματα (πιστεύω) είδε.

panoslydios είπε:
Mπορει να γελανε καποιοι με αυτο,αλλα 1 ποτηρι απο χυμο παντζαρια
και 3/4 απο χυμο απο σπαραγγια ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
Και λογικα δεν νομιζω να μου ερθει και φθηνα αν πρεπει να στιβω τετοιους χυμους καθε μερα(+ του οτι θελω και αποχυμωτη).
Bεβαια εχει και εναλλακτικο πρωτοκολλο ,αλα θα το τσεκαρω αλλη φορα.

Επειδή πίνω χυμό πατζαριών καιρό τώρα, είναι ιδανικός για την πίεση και το καρδιακό. Δεν γνωρίζω για κάτι άλλο.

Dimit είπε:
Παρότι είσαι ευγενικός, παρατηρώ διαβάζοντας τα posts σου ότι, πως να το πω, κάπως έχεις μπερδευτεί στη ζωή σου. Δεν έχεις δικαίωμα όμως, θεωρώ, να διαδίδεις ότι σαχλαμάρα έχεις διαβάσει σε sites δήθεν εναλλακτικων θεραπειών γιατί παίρνεις κόσμο στο λαιμό σου. Αν θες να πίνεις ιώδια, να μην τρως βρώμιο, να τρως μήλα και καρότα (με αυτη τη σειρά) κράτησε τα για τον εαυτό σου, γιατί ο 20χρονος που του πέφτουν τα μαλλιά (όπως εγω στα 20 μου) είναι διατεθειμένος να δοκιμάσει το οτιδήποτε για να βγάλει μαλλιά.

και κάτι τελευταίο και δεν ξανασχολούμαι: Σε ρωμαικά γλυπτά (αντίγραφα αρχαίων ελληνικών) αρχαίων ελλήνων, όπως του Σωκράτη, του Ηροδότου, του Θουκυδίδη κ.α. είναι όλοι από nw3 και πάνω. Μήπως υπήρχε καμιά συνωμοσία των φαρμακευτικών εναντίον μας τότε; Ή μήπως δεν έκαναν υγιεινή διατροφή αυτοί τότε (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να τρώμε υγιεινά βεβαια);
Χαλαρά από τις καλύτερες απόψεις που έχω διαβάσει στο συγκεκριμένο θέμα.
Χωρίς να θέλω να θίξω τον panoslydios, άποψη μου είναι ότι απλώς έχει ενθουσιαστεί με την ιδέα, αλλά βλέπει το δέντρο και όχι το δάσος. Αυτά που αναφέρεις και εσύ τα είχα πει στην αρχή του θέματος, μάλιστα του ανέφερα και συγκεκριμένες ερωτήσεις αλλά επειδή δεν γνωρίζει να απαντήσει, τις "πήδαγε" και προτιμούσε να ειρωνευτεί.

Δεν λέω ότι όλο αυτό που κάνει είναι κακό, αλλά ψάχνει να βρει κάτι που απλά δεν κολλά με τα γεγονότα ή τις (επιστημονικές ή μη) αποδείξεις, αλλά για τον ίδιο κολλάει επειδή το είπε κάπου, κάποιος, κάποτε σε ένα forum...
 

Komis

Active Member
Μερικες φορες ειναι να απορει καποιος για το αν πραγματικα θελουμε να βρεθει θεραπεια για το προβλημα μας.
Παντα πρεπει να υπαρχουνε δυο αντιπαλα στρατοπεδα:το ενα να υποστηριζει το δικο του,το αλλο επισης, παλι το δικο του και καπου ενδοιαμεσα να τσακωνονται για το ποιανου η αποψη θα υπερισχυσει.
Στην κοινωνια γινεται το ιδιο πραγμα γιατι οχι και μεσα σε αυτο το φορουμ?
Θιξαμε καποιου την γνημη επειδη τολμησαμε να εκφερουμε κατι το διαφορετικο? το οποιο επισης αποτελει μια προσωπικη γνωμη?
Τι καθεσαι? Ελα να το υπερασπιστεις,να υπερισχυσης της δικιας μου αποψης! Να με βαλεις κατω με επιχειριματα
που θα σκευτεις εκεινη τη στιγμη απλα και μονο να μου απαντησεις. Βαρεθηκα!
Ζητω απο ολους ειτε αυτοι ειναι posting freak,ειτε senior member,ειτε απλα ενα member να αφησουν στην ακρη αυτους τους τιτλους και να σκευτουμε ολοι μαζι σαν να ειναι η πρωτη φορα.
Εξω απο αυτον εδω τον χωρο τα ονοματα αυτα δεν σημαινουν τιποτα,οποτε οση ερευνα και να εχετε κανει,οπου και αν εχετε κατασταλαξει να ξερετε οτι η πληροφορια και η γνωση ποτε δεν ειναι αρκετη.
Παντα θα αυξανεται.
 

orestis

Member
Άκης είπε:
weznem πρόσεξε λίγο τον τρόπο που απαντάς, προκαλείς τους υπολοίπους. Δεν λέω ότι το κάνεις επίτηδες, αλλά ο τρόπος σου σηκώνει θύελλες.

orestis είπε:
Φιλε μου το οτι κατι ειναι εγκεκριμένο δεν σημαίνει απαραίτητα κατι.
Τελικα κατεληξα να παρω ενα χαπι που στην ελλαδα η εισαγωγη του δεν επιτρεποταν, τα ταμεια δεν το δικαιολογουσαν, και σε υποχρεωναν να περνεις το αλλο που εμενα με ειχε διαλύσει στην κυριολεξια.
Οπως βλεπεις λοιπον, πηγα να πεθανω απο ενα χαπι που μου χορηγουσε μια απο τις καλυτερες ενδοκρινολογους στην αθηνα, και προφανως τα επερνε και απο την εταιρια για να προτεινει τα δικα τους σκευασματα.
Αρα , κατα την αποψη μου νομιμοποιησε να προτεινεις κατι , τοσο, οσο νομιμοποίητε και οποιοσδηποτε αλλος. Ητε αυτο που προτείνει ειναι εγκεκριμενο ητε ειναι ματζουνι.
Οσο επικινδυνο μπορει να γινει ενα ματζουνι για καποιον τοσο μπορει να γινει και ενα εγκεκριμενο σκευασμα.
Φίλε μου σαφώς και η γιατρός που πήγες τα έπαιρνε, όπως τουλάχιστον αφήνεις να εννοηθεί από την απάντηση σου. Το καλύτερο θα'ταν να σε εξέταζε περισσότερο για το θέμα αυτό.
Ωστόσο εδώ δεν παίζει χρήμα από πίσω, όπως συμβαίνει στους περισσότερους γιατρούς.
Και από την άλλη ο Dimit δεν προτείνει σώνει και καλά να πάρουμε αυτά που παίρνει αυτός, την άποψη του λέει με βάση το τι αποτελέσματα (πιστεύω) είδε.

Φιλε μου δεν χρειαζοταν να με εξετασει περισσοτερο.
Τα πραγματα ηταν απλα. Εκανα ολικη αφαιρεση θυρεοειδους και απλα ολη την υπολοιπη ζωη μου επρεπε και πρεπει να περνω το πολυ γνωστο χαπι με την ουσια θυροξινη.
Ενα ειναι το χαπι που πρεπει να περνω, και πολλες οι εταιριες που το βγαζουν.
Απλα το χαπι καποιον εταιριων ειναι αψογο καποιων αλλων ειναι για τα μπαζα. Οταν ομως μιλαμε για ενα χαπι που ρυθμιζει ολο τον οργανισμο σου, δεν γινεται να παιζεις επειδη καποιοι θελουν να βγαλουν κερδος. Και μαλιστα με ενα χαπι εγκεκριμενο. Γιατι εγω δεν πηρα καποιο ματζουνι.
Εγω αυτο που ηθελα να πω απο αυτη την αναφορα, ειναι οτι και ενα εγκεκριμενο φαρμακο οπως αυτο που μου εδιναν εμενα μπορει να σου δημιουργησει προβληματα και μαλιστα σοβαρα.
Οταν φτανεις στο σημειο ενω εισαι καλα(εννοω δεν εχεις καποιο προβλημα υγειας) να μην μπορεις να σηκωθεις απο το κρεβατι και να μην μπορεις να περπατησεις για 2 μετρα, και αυτο να το προκαλει ενα χαπι και οχι καποια ασθενεια, ε τοτε νομιζω το θεμα ειναι σοβαρο.
Οσο για τον Dimit ειναι σεβαστη η αποψη του, απλα δεν μπορω να δεχτω οτι κατι ειναι καλο επειδη ειναι εγκεκριμενο ή επειδη σε αυτον λειτουργησε καλα, και πρεπει να απορριψω κατι επειδη δεν ειναι εγκεκριμενο.
Οσο σεβαστη ειναι η μια αποψη , τοσο σεβαστη θα πρεπει να ειναι και μια αλλη.
Οταν απορριπτεις συλλήβδην καποια πραγματα και μαλιστα χωρις να τα εχεις δοκιμασει, τοτε αυτο δεν ειναι αποψη, ειναι παρωπίδες.
Δεν σε υποχρεωνει κανεις να δοκιμασεις κατι, αλλα δεν μπορεις και να το κατακρινεις χωρις να εχεις προσωπικη εμπειρια.
 

somari

Active Member
Ναι αλλά ούτε επειδή μία γιατρός είναι σάπια, καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως ο κάθε χρήστης έχει το οκ να προτείνει τα πάντα...
 

orestis

Member
Η εννοια του φορουμ αυτη ειναι. Διακίνηση αποψεων.
Με το σκεπτικο παντα οτι ο αλλος δεν εχει καποιο κερδος για αυτο που προτεινει.
Απο εκει και περα ο καθενας εχει κριση για το τι θα χρησιμοποιησει.
 

vag25

Well-Known Member
somari είπε:
Ναι αλλά ούτε επειδή μία γιατρός είναι σάπια, καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως ο κάθε χρήστης έχει το οκ να προτείνει τα πάντα...

Σαφως και δεν ειναι ολα σαπια.

Αλλα για παραδειγμα(στην δικη μας περιπτωση) στους 10 δερματολογους που εχω παει για να εξετασουν το κεφαλι ,ολοι μου προτειναν μινοξιδιλη.Οι 2-3 μαλιστα μου ειπαν μονο για 4 μηνες και μετα θα ειμαι οκ.λολ.
Απιστευτοι.
Εγω την δοκιμασα 2 φορες κοντα στα 20 μου χρονια και ειχα γεμισει σπυρακια.Μου δημιουργησαν περισσοτερο προβλημα.

Το ιδιο και για την ακμη,που μονιμα εχω ξηροδερμια σε ολο το σωμα λογο χαπιων που εκ των υστερων εμαθα οτι δν ειναι αθωα,αλλα και καπου ειχα διαβασει οτι χρειαζεται την δικη σου εγκριση μετα απο ενημερωση για να στα δωσει.

Δεν αμφισβητω τα παντα στην κλασικη ιατρικη και ολη την προσπαθεια που γινεται τοσα χρονια,αλλα η πρωτη μου εμπειρια με γιατρους για κατι που με εκαιγε ηταν συντρηπτικα απογοητευτικη.
Μεχρι καποια ηλικια τους βλεπεις θεους,μετα αρχιζεις να βλεπεις τα βαλιτσακια να πανε και να ερχονται στα ιατρια σαν κατι εντελως νορμαλ,τις δικες σου εμπειριες(οπως αυτη που ανεφερα παραπανω) και αρχιζεις να αμφισβητεις.

Μονος μου καταφερα λιγα πραγματα μεσα απο δικη μου ερευνα και κυριως με μεθοδους που αν ρωτησεις την αποψη των ''ειδικων'' θα γελασουν με αυτες.
 

somari

Active Member
Δε διαφωνω... ποσο μαλιστα οταν δεν υπαρχουν ειδικοι "καραφλολογοι" αλλα δερματολογοι με γενικες γνωσεις επι του θεματος...
Απλα τα πραγματα δεν ειναι ουτε ασπρα (ουαου, θεοι επι της γης παντογνωστες)
αλλα ουτε μαυρα (τερατα με 7 κεφαλια που μας σκοτωνουν for the lulz και θελουν να φανε μονο λεφτακια σε συνδυασμο με τις φαρμακευτικες)
 

vag25

Well-Known Member
Συμφωνω.
Γι αυτο και ειμαι υπερ ολων των αποψεων,απ'ολες τις μεριες.

Ισως στο ειχα πει εσενα.Ο τελευταιος δερματολογος μου εδινε φινα,αλλα και ντουντα(για αργοτερα οπως ελεγε) και ο ενδοκρινολογος,αλλα και ο ανδρολογος ηταν εντονα κατηγορηματικοι στο ''ΟΧΙ,δεν αξιζει,για κανεναν λογο''.
Ο ενας θελει να σου ''φυτεψει'' μαλλι,ενω οι αλλοι το βλεπουν απο την δικη τους πλευρα(που θα μπορουσαν αντιστοιχα να σου δωσουν κατι και να μην μεινει τριχα στο κεφαλι σου,αν χρειαστει).
Τι διαολο Ιατρικη ειναι αυτη ,μπορει καποιος να μου εξηγησει?

Εχει χωριστει σε τμηματα και το καθενα κοιταει πως θα δωσει αποτελεσμα σε αυτο που ζητας εσυ.Να φυγει ικανοποιημενος ο ''πελατης''(ασε που ουτε αυτο καταφερνουν οι δερματολογοι πολλες φορες).
 
Μπλουζα