Γυμναστηριο

kakashi

Member
Απ: Γυμναστηριο

ναι ομως οταν κανουμε πολλα βαρη δεν παραγει περισσοτερη τεστοστερονη ο οργανισμος μας???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

kakashi είπε:
ναι ομως οταν κανουμε πολλα βαρη δεν παραγει περισσοτερη τεστοστερονη ο οργανισμος μας???

βασικά, το πρόβλημα θα γίνει αν η περισσότερη τεστοστερόνη, έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση(?) της DHT :chinscratch
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Γυμναστηριο

kakashi είπε:
δηλαδη(επειδη ειμαι κ λιγο ασχετος με αυτα)τι απο οσα κανουμε στο γυμναστηριο επηρεαζουν την τριχοπτωση?τα πολλα βαρη?οι πρωτεινες?η κρεατινη?τα στεροηδη?

Ενισχύουν την τριχόπτωση σε άτομα με προδιάθεση όπως όλοι εμείς που βρισκόμαστε σε αυτό το forum :

1. Τα μεγάλα βάρη όταν βρισκόμαστε "στον όγκο" γιατί στην προσπάθεια το σώμα να αντεπεξέλθει στα βαριά κιλά αυξάνει τα επίπεδα της τεστοστερόνης, έστω και για μικρό χρονικό διάστημα. Και όταν αυτό γίνεται συστηματικά (3-4 φορές την εβδομάδα) υπάρχει θέμα.

2. Συμπληρώματα που ανεβάζουν τα επίπεδα των ανδρογόνων όπως η κρεατίνη, το tribulus κ.α. . ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ να τονίσω ότι έχω στο αρχείο μου ανεξάρτητη έρευνα (δυστυχώς δεν μπορώ να την ανεβάσω τώρα γιατί είμαι σε διακοπές και γράφω από ένα laptop) που δείχνει αύξηση της τεστοστερόνης λόγο κρεατίνης.

3. Τα αναβολικά στεροεϊδή. Για προφανέστατους λόγους αφού αυξάνουν τα επίπεδα των ανδρογόνων.

Τίποτα άλλο σε σχέση με το γυμναστήριο δε δημιουργεί πρόβλημα στα μαλλάκια μας (όχι η πρωτεϊνη δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα)...
 

kakashi

Member
Απ: Γυμναστηριο

παιδια επειδη αυριο ανεβαινω θεσσαλονικη κ θα ξεκινησω γυμναστηριο κ επειδη θα αρχισω να ψαχνω που να παω εχει να μ προτεινει κανεις καποιο καλο γυμναστηριο οσο το δυνατον πιο κοντα στην καμαρα αν γινετε...οσοι ειναι βεβαια απο θεσσαλονικη κ ξερουν ;)
 

kakashi

Member
Απ: Γυμναστηριο

καλο εννοω απο την αποψη να ειναι σοβαροι αυτοι που δουλευουν εκει κ να δινουν προσοχη στα ατομα που πηγαινουν στο γυμναστηριο...να μην τους δινουν ενα απλα προγραμμα για να βγαλουν την υποχρεωση κ μετα τιποτα....
 

tatini

New Member
Απ: Γυμναστηριο

Σκέφτομαι να ξεκινήσω γυμναστήριο... αλλά κολλάω με αυτά που διάβασα, γιατί είδα κάπου ότι προκαλείται αύξηση της τεστοστερόνης και κατ' επέκταση της DHT. Βασικά δε θέλω τίποτα τρελό, απλώς να πάρω λίγο όγκο, γιατί έχω τέτοιο μεταβολισμό που ότι και να φάω παραμένω "στεγνός" (τη στιγμή που για άλλους είναι θέμα το να πάνε μια φορά την ημέρα τουαλέτα, εμένα το μίνιμουμ είναι δυο φορές). Σκέφτηκα και τη λύση της πρωτεϊνης αλλά φοβάμαι μην κάνει αλληλεπίδραση με τη φίνα. Στην ουσία θέλω να πάρω 3-4 κιλά σε όγκο, όχι κάτι τρελό. Δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται, αλλά φαντάζομαι με 2 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο θα είμαι εντάξει. Τι λέτε;
 

mindtrapper

Member
Απ: Γυμναστηριο

Εγώ λέω να κάτσεις να μετρήσεις τις θερμίδες που τρως κάθε μέρα. Θα δεις ότι δεν τρως και πολύ, απλά έτσι νομίζεις. Εννοείται να ξεκινήσεις βάρη, αλλά δεν ξέρω πόσο θα σου πάρει να βάλεις 4 καθαρά μυικά κιλά με 2 φορές την εβδομάδα προπόνηση. Ψάξε να βρεις προγράμματα στο internet, έχει μπόλικα. Bodybuilding.com για παράδειγμα.

Δεν υπάρχει άνθρωπος που να τρώει 3500 θερμίδες ας πούμε και να κάνει σωστό πρόγραμμα και να μην μεγαλώνει. Απλά οι περισσότεροι δεν τρώνε αρκετά και μετά λένε το παραμύθι "έχω τέτοιο μεταβολισμό που ότι και να φάω μένω στέκα". No you don't...
 

tatini

New Member
Απ: Γυμναστηριο

Σόρι, αλλά το πόσες φορές πας στην τουαλέτα για το "χοντρό" σου δεν είναι ένδειξη μεταβολισμού; Δε σου είπα ότι σαβουριάζω το καταπέτασμα και ο δύσμοιρος δεν παίρνω δράμι, αλλά αυτά που τρώω αν τα φάει ο μέσος άνθρωπος θα αρχίσει η ζυγαριά του την ανοδική πορεία. Μόνο η μια χούφτα ξηροί καρποί που τρώω την ημέρα (μπας και ξεκολλήσει η ζυγαριά από το 72) δεν είναι λίγη. Από πρωτεϊνες δε, άσ'το... κοτόπουλο το λιγότερο 3 φορές την εβδομάδα.

Το 2 φορές την εβδομάδα το λέω για να μην έχω και πρόβλημα με τα μαλλιά μου. Δεν ξέρω αν έχουμε άτομα που κάνουν θεραπεία και με το γυμναστήριο είδαν να εντείνεται το πρόβλημα.
 
Απ: Γυμναστηριο

αααααααααααααν κανεις γνωριζει μαζι με σπιρονολακτονη μπορω να παρω και κρεατινη ας μου απαντησει, γιατι η σπιρο ειναι αντιδιουρητικο
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Γυμναστηριο

dimitris1991 είπε:
αααααααααααααν κανεις γνωριζει μαζι με σπιρονολακτονη μπορω να παρω και κρεατινη ας μου απαντησει, γιατι η σπιρο ειναι αντιδιουρητικο

Τι εννοείς; Σπιρονολακτόνη από το στόμα ;;; ???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Γυμναστηριο

παιρνω ειδη απλα επειδη σταματησα το γυμναστηριο για 2 μηνες και τωρα θα ξαναρχησω και μου εχει μηνει η κρεατινη , ρωταω αν γινετε.. κατι μου λεει οτι δεν στεκουν αυτα τα δυο μαζι.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Γυμναστηριο

dimitris1991 είπε:
παιρνω ειδη απλα επειδη σταματησα το γυμναστηριο για 2 μηνες και τωρα θα ξαναρχησω και μου εχει μηνει η κρεατινη , ρωταω αν γινετε.. κατι μου λεει οτι δεν στεκουν αυτα τα δυο μαζι.

Α ναι τώρα το είδα στην υπογραφή σου ...
Σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα αν τα συνδυάσεις αλλά πράγματι φαίνεται να είναι ασύμβατα. Από τη μια να πας να κάνεις κατακράτηση και από την άλλη να παίρνεις διουρητικό.
 

gelisva

New Member
Απ: Γυμναστηριο

μητσαρα το χεις καψει τελειως κοψε τις βλακειες τα χεις δοκιμασει ολα..ντουτα,σπυρο γιατι δεν μενεις σε μια θεραπεια μπας και δεις τιποτα εισαι και μικρος ρε φιλε..δεν λεω και εγω στην ηλικεια σου θα ειχα φρικαρει αλλα δεν γινετε αυτο που κανεις..σπυρο απο το στομα?.. :worshipper
 
Απ: Γυμναστηριο

υπαρχουν γιατροι που δινουν σπιρο στους ανδρες ακομα και σε μικρη ηλικια για την ακμη . δεν παιρνω κατι χωρις να εχω ρωτησει/ψαξει.. εχω στο μυαλο μου την γυναικομαστια οποτε αν παρατηρησω κατι θα το κοψω, αλλωστε παιρνω μικρη δοση , συνηθως 100 παιρνουν για την τριχοπτωση, ενω εχω δει και περιπτωσεις με 200-300 mg.

εχω μινει σε 8αμινη θεραπια (μινοξ, σπιρο τοπικα) και να πω την αληθεια ηταν η μονη που μου εκανε κατι, μου κρατουσε τα μαλλια αλλα ηθελα κατι παραπανω ο χαζος και την αφησα.

υ.γ. ας μη το συζητησουμε παραπανω απλα αν καποιος γνωριζει αυτο που ρωτησα για την κρεατινη ας απαντησει.
 

badday

New Member
Απ: Γυμναστηριο

dimitris1991 είπε:
υπαρχουν γιατροι που δινουν σπιρο στους ανδρες ακομα και σε μικρη ηλικια για την ακμη . δεν παιρνω κατι χωρις να εχω ρωτησει/ψαξει.. εχω στο μυαλο μου την γυναικομαστια οποτε αν παρατηρησω κατι θα το κοψω, αλλωστε παιρνω μικρη δοση , συνηθως 100 παιρνουν για την τριχοπτωση, ενω εχω δει και περιπτωσεις με 200-300 mg.

εχω μινει σε 8αμινη θεραπια (μινοξ, σπιρο τοπικα) και να πω την αληθεια ηταν η μονη που μου εκανε κατι, μου κρατουσε τα μαλλια αλλα ηθελα κατι παραπανω ο χαζος και την αφησα.

υ.γ. ας μη το συζητησουμε παραπανω απλα αν καποιος γνωριζει αυτο που ρωτησα για την κρεατινη ας απαντησει.

sorry που το συνεχιζω λιγακι. Αλλα ξεχνας μια λεπτομερεια, που πολλοι ξεχνανε εδω. Τα 300μγ που μπορει να περνει καποιος για την ακμη η οτι αλλο, δεν τα περνει εφορου ζωης αλλα για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα. Το προβλημα με τις θεραπειες που εχουμε (εκτος απο τα συνηθως λιγοστα αποτελεσματα) ειναι η εφ ορου ζωης χρηση.

Τωρα για την κρεατινη με την σπιρο μονο υποθετικα και θεωρητικα θα μπορει να σου απαντησει κανεις. Δεν νομιζω να βρεις πολυ κοσμο να τα εχει δοκιμασει μαζι και σιγουρα δεν θα βρεις καμια ερευνα. Παντως αφου την κρεατινη την περνεις σε κυκλους διεκοψε για εκεινο το διαστημα την σπιρο
 
Απ: Γυμναστηριο

δεν προκητε να το παιρνω για καιρο.. για κανενα 2μηνο να δω αν μου σταματησει την τριχοπτωση

επιπλεον θελω να μου "ξελαδωσει" λιγο το προσωπο
 
Μπλουζα