Γνωμες για μεταμόσχευση

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
@Gianney Θα νιντζέψω λίγο το νήμα του Tarnished και θα πω ότι δεν παίζει απολύτως τίποτε με το Γιαμάν-Λατρεία-Λεπά, είναι απλώς ο μόνος χειρούργος που εντός του βαλαντίου μου έχει καλές συστάσεις. Είμαι και σε μια φάση που θέλω να μπω για ΜΜ καθαρά για την πάρτη μου (δηλαδή είμαι από πριν έτοιμος ψυχολογικά για το ενδεχόμενο της αποτυχίας και της ισόβιας ξούρας, περισσότερο το βλέπω σαν ευκαιρία για περιπετειώδες δωράκι στον γλοιωδώς μεσήλικο εαυτό μου) και έτσι όπως σκάει στα Τατιανομεσημεράδικα με το κοτσίδι του και φασούλα χύμα στο κύμα, δεν ξέρω, όλη η φάση μου βγάζει ένα καλό βάιμπ. Εδώ θα 'μαστε, Σεπτέμβρη λογικά θα μπω (αν έχει διαθέσιμη ημερομηνία) οπότε κοντός ψαλμός αλληλούια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
@Gianney Θα νιντζέψω λίγο το νήμα του Tarnished και θα πω ότι δεν παίζει απολύτως τίποτε με το Γιαμάν-Λατρεία-Λεπά, είναι απλώς ο μόνος χειρούργος που εντός του βαλαντίου μου έχει καλές συστάσεις. Είμαι και σε μια φάση που θέλω να μπω για ΜΜ καθαρά για την πάρτη μου (δηλαδή είμαι από πριν έτοιμος ψυχολογικά για το ενδεχόμενο της αποτυχίας και της ισόβιας ξούρας, περισσότερο το βλέπω σαν ευκαιρία για περιπετειώδες δωράκι στον γλοιωδώς μεσήλικο εαυτό μου) και έτσι όπως σκάει στα Τατιανομεσημεράδικα με το κοτσίδι του και φασούλα χύμα στο κύμα, δεν ξέρω, όλη η φάση μου βγάζει ένα καλό βάιμπ. Εδώ θα 'μαστε, Σεπτέμβρη λογικά θα μπω (αν έχει διαθέσιμη ημερομηνία) οπότε κοντός ψαλμός αλληλούια.
Φαίνεσαι όντως αποφασισμένος αδελφέ, και καλά κάνεις.
Καμία ανοχή στην πρεζοαλωπεκία !!
Καλές επιτυχίες να έχεις !
 

Gianney

Well-Known Member
@Gianney Θα νιντζέψω λίγο το νήμα του Tarnished και θα πω ότι δεν παίζει απολύτως τίποτε με το Γιαμάν-Λατρεία-Λεπά, είναι απλώς ο μόνος χειρούργος που εντός του βαλαντίου μου έχει καλές συστάσεις. Είμαι και σε μια φάση που θέλω να μπω για ΜΜ καθαρά για την πάρτη μου (δηλαδή είμαι από πριν έτοιμος ψυχολογικά για το ενδεχόμενο της αποτυχίας και της ισόβιας ξούρας, περισσότερο το βλέπω σαν ευκαιρία για περιπετειώδες δωράκι στον γλοιωδώς μεσήλικο εαυτό μου) και έτσι όπως σκάει στα Τατιανομεσημεράδικα με το κοτσίδι του και φασούλα χύμα στο κύμα, δεν ξέρω, όλη η φάση μου βγάζει ένα καλό βάιμπ. Εδώ θα 'μαστε, Σεπτέμβρη λογικά θα μπω (αν έχει διαθέσιμη ημερομηνία) οπότε κοντός ψαλμός αλληλούια.
Καλή επιτυχία να έχεις.
 

andy.k

Active member
Φίλε, νομίζω ότι αυτό που σου έγραψε ο Medde σε ότι αφορά το pattern σου είναι απόλυτα σωστό. Ότι μαλλί έχεις πάνω θα το χάσεις 100% αν δε πάρεις φίνα. Πας δαγκωτο για nw5. Η περιοχή που θα απαιτηθεί να καλύψεις τώρα και μελλοντικά είναι αυτή που σου σημείωσε ο medde παραπανω. Αν πάρεις φίνα, θα κρατήσεις ίσως όσες αδύναμες τρίχες εχεις ανάμεσα στις γέφυρες, στο crown και επίσης θα κρατήσεις ψηλά τις γέφυρες και το τσουλούφι για πολύ καιρό. Επίσης το crown μπορείς να ελπίζεις ότι με φινα δε θα ανοίξει άλλο. Αν ΔΕ πάρεις φίνα, ξέχνα τσουλούφι και όλα τα πάνω οι γέφυρες μπορεί να κατέβουν κι άλλο και το crown επίσης μάλλον θα ανοίξει περισσότερο. Για εμένα αν δε παντρευτεις το χαπακι, και πας για μμ χωρίς θεραπεία, θα το μετανιώσεις. Μπορεί να πάρεις καλό αποτέλεσμα αρχικά, αλλά σε 4-5 χρόνια το πολύ θα είσαι πάλι να ξαναμπαίνεις αφού η αα θα συνεχίσει να εξελίσσεται. Αν προτιμάς αυτό από ένα χάπι, προχωρα χωρίς θεραπεία...αλλά μην έχεις αυταπάτες ότι ξεμπερδεψες...Aποψη μου...ξεκινάς φιναστεριδη κάθε μέρα χωρίς προοπτική να την κόψεις εκτός αν έχεις παρενέργειες φυσικα... και σε 5-6 μήνες κάνεις μια μμ 4000 περίπου 60-40 μπροστά-mid,crown...δλδ 2400 περίπου μπροστά - 1600 πίσω...και εφόσον κάνει καλή δουλειά ο γιατρός που θα επιλέξεις θα εχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και με προοπτική διατήρησης πολλών ετών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tarnished

Member
Ευχαριστώ παιδιά. Αύριο θα ξεκινήσω φίνα. Ποια η γνώμη σας να ξεκινήσω και μινο σε 3-4 μήνες; Δε μπορώ να δω μεγάλη βελτίωση και ίσως να τρεναρω για πολύ καιρό μια ΜΜ;
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Είναι πολύ πιθανό γιατί είσαι μικρός ακόμη, μπορεί να ανταποκριθείς φοβερά.

Το μόνο 'αρνητικό' στη φάση είναι πως 'παντρεύεσαι' και τις δύο θεραπείες και η μινοξιδίλη θα σου δώσει το πολύ 15 χρόνια. Δηλαδή στα 45 σου, δεν θα σε πιάνει πλέον και ό,τι σου έβγαλε/κράτησε, θα το χάσεις. Η φίνα απ' όσο διαβάζω και λένε, σε κρατάει όσο την παίρνεις, αυτή είναι που θα κάνει τη 'βαριά' δουλειά και σε 15 χρόνια μπορεί να 'χει βγει και αυτό το Κιντερέτσου Βόλτρον Τσίου Τσίου που λέει ο τζι ο Λέγκβεγκ και να το κουμπώνουμε όλοι χαρούμενα.

Οι συναγωνιστές πάντως τοποθετούνται ορθά. Περισσότερο λόγο μικρής ηλικίας και απρόβλεπτου της εξέλιξης της ΑΑ, καλό είναι να πας με αγωγή ως τα 35 τουλάχιστον και μετά να επανεξετάσεις τη φάση.
 

Tarnished

Member
Είναι πολύ πιθανό γιατί είσαι μικρός ακόμη, μπορεί να ανταποκριθείς φοβερά.

Το μόνο 'αρνητικό' στη φάση είναι πως 'παντρεύεσαι' και τις δύο θεραπείες και η μινοξιδίλη θα σου δώσει το πολύ 15 χρόνια. Δηλαδή στα 45 σου, δεν θα σε πιάνει πλέον και ό,τι σου έβγαλε/κράτησε, θα το χάσεις. Η φίνα απ' όσο διαβάζω και λένε, σε κρατάει όσο την παίρνεις, αυτή είναι που θα κάνει τη 'βαριά' δουλειά και σε 15 χρόνια μπορεί να 'χει βγει και αυτό το Κιντερέτσου Βόλτρον Τσίου Τσίου που λέει ο τζι ο Λέγκβεγκ και να το κουμπώνουμε όλοι χαρούμενα.

Οι συναγωνιστές πάντως τοποθετούνται ορθά. Περισσότερο λόγο μικρής ηλικίας και απρόβλεπτου της εξέλιξης της ΑΑ, καλό είναι να πας με αγωγή ως τα 35 τουλάχιστον και μετά να επανεξετάσεις τη φάση.
Ναι, αυτό σκέφτομαι. Θέλω να πω, αν φίνα και μινο με πιάσει καλά και κερδίσω αρκετά χρόνια, μόνο ευχάριστο θα είναι. Δεν έχω κανένα θέμα να τα παντρευτώ και τα δύο, εφόσον δεν με ενοχλήσουν.
 

montecristo

Well-Known Member
μινοξιδίλη δεν έχει νόημα να πάρεις, αφού θα πάρεις φιναστερίδη. Πολύ ταλαιπωρία με λαδώματα για το τίποτα, για να σου δώσει 1-1.5 χρόνο boost...Μόνο η φιναστερίδη θα σε κρατήσει σταθερό, δηλαδή να σου κρατήσει τις γέφυρες και το τσουλούφι. Τα υπόλοιπα μαλλιά ενδιάμεσα μέσα στη nw5 περιοχή να υπολογίζεις οτι θα τα χάσεις αργά ή γρήγορα..
 

alex7

Well-Known Member
μινοξιδίλη δεν έχει νόημα να πάρεις, αφού θα πάρεις φιναστερίδη. Πολύ ταλαιπωρία με λαδώματα για το τίποτα, για να σου δώσει 1-1.5 χρόνο boost...Μόνο η φιναστερίδη θα σε κρατήσει σταθερό, δηλαδή να σου κρατήσει τις γέφυρες και το τσουλούφι. Τα υπόλοιπα μαλλιά ενδιάμεσα μέσα στη nw5 περιοχή να υπολογίζεις οτι θα τα χάσεις αργά ή γρήγορα..
στη hairline είναι πιο αποτελεσματική η μινοξ από τη φίνα
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Μια χαρά αποτελεσματικότητα έχει η μινοξιδίλη παιδιά. Ποτέ δεν σταματάει να δουλεύει, απλώς σε βάθος χρόνου αν τη χρησιμοποιείς ΜΟΝΗ της δεν είναι αρκετή να φρενάρει την εξέλιξη της τριχόπτωσης γιατί πολύ απλά δεν την χτυπάει στην ρίζα της. Εννοείται και να ξεκινήσεις μινοξιδίλη μαζί με τη φιναστερίδη φίλε μου και κατά προτίμηση να πάρεις αφρό και όχι υγρή για να αποφύγεις τυχόν ερεθισμούς.
 

montecristo

Well-Known Member
στη hairline είναι πιο αποτελεσματική η μινοξ από τη φίνα
ναι απλά δεν διαρκεί το αποτέλεσμα της μινοξ. Εδώ δεν έχει καν hairline ο συγκεκριμένος, έχουν φύγει οι κρόταφοι. αυτό που τον νοιάζει είναι να διατηρήσει τσουλούφι, γέφυρες και να μην ανοίξει το crown.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tarnished

Member
ναι απλά δεν διαρκεί το αποτέλεσμα της μινοξ. Εδώ δεν έχει καν hairline ο συγκεκριμένος, έχουν φύγει οι κρόταφοι. αυτό που τον νοιάζει είναι να διατηρήσει τσουλούφι, γέφυρες και να μην ανοίξει το crown.
Με μινοξ και φίνα έχω δει ορισμένα πολύ καλά αποτελέσματα πάντως, ειδικά στα 29. Αν μπορώ να γλυτώσω ΜΜ για χρόνια γιατί να μην το κάνω; Το αποτέλεσμα της διαρκεί όσο τη χρησιμοποιείς, αυτό το γνωρίζω, αλλά αν μου δώσει ένα καλό αποτέλεσμα για μερικά χρόνια, έχει διαφορά, από το να χρειάζομαι άμεσα ΜΜ.

Ποιος ξέρει, μπορεί αν δώσει μαλλί τώρα, στα 40 να την δω Breaking Bad και να μη με νοιάζει καν πλέον. Τη γενειάδα την έχω (ευτυχώς).
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Με μινοξ και φίνα έχω δει ορισμένα πολύ καλά αποτελέσματα πάντως, ειδικά στα 29. Αν μπορώ να γλυτώσω ΜΜ για χρόνια γιατί να μην το κάνω; Το αποτέλεσμα της διαρκεί όσο τη χρησιμοποιείς, αυτό το γνωρίζω, αλλά αν μου δώσει ένα καλό αποτέλεσμα για μερικά χρόνια, έχει διαφορά, από το να χρειάζομαι άμεσα ΜΜ.

Ποιος ξέρει, μπορεί αν δώσει μαλλί τώρα, στα 40 να την δω Breaking Bad και να μη με νοιάζει καν πλέον. Τη γενειάδα την έχω (ευτυχώς).
Ξεκίνα με δεδομένο ότι αυτά τα 2 μαζί θα σε κρατήσουν όπως είσαι για χρόνια. Τώρα το αν θα βγουν τριχούλες ή όχι μη σε τρελαίνει από τη στιγμή που το ολικό comeback ουτως η αλλως θα το κανεις με τη ΜΜ. Ξεκίνα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Αν αύριο μπορούσες να πας να πάρεις έναν κόφτη, ένα πρόσκαρ και ένα regaine 5% θα είχες κάνει το μεγαλύτερο δώρο στον εαυτό σου.
 

Tarnished

Member
Ξεκίνα με δεδομένο ότι αυτά τα 2 μαζί θα σε κρατήσουν όπως είσαι για χρόνια. Τώρα το αν θα βγουν τριχούλες ή όχι μη σε τρελαίνει από τη στιγμή που το ολικό comeback ουτως η αλλως θα το κανεις με τη ΜΜ. Ξεκίνα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Αν αύριο μπορούσες να πας να πάρεις έναν κόφτη, ένα πρόσκαρ και ένα regaine 5% θα είχες κάνει το μεγαλύτερο δώρο στον εαυτό σου.
Αύριο ξεκινάω Propecia 1mg ημερησίως και σε ένα τρίμηνο regaine, γιατί πάω σεζόν και προτιμώ να σταθεροποιησω πρώτα λίγο με φίνα, επειδή ίσως το regaine κάνει απώλειες πριν δώσει μαλλί και δε θέλω να περνάω αυτή τη φάση τώρα.
 

montecristo

Well-Known Member
Με μινοξ και φίνα έχω δει ορισμένα πολύ καλά αποτελέσματα πάντως, ειδικά στα 29. Αν μπορώ να γλυτώσω ΜΜ για χρόνια γιατί να μην το κάνω; Το αποτέλεσμα της διαρκεί όσο τη χρησιμοποιείς, αυτό το γνωρίζω, αλλά αν μου δώσει ένα καλό αποτέλεσμα για μερικά χρόνια, έχει διαφορά, από το να χρειάζομαι άμεσα ΜΜ.

Ποιος ξέρει, μπορεί αν δώσει μαλλί τώρα, στα 40 να την δω Breaking Bad και να μη με νοιάζει καν πλέον. Τη γενειάδα την έχω (ευτυχώς).
Αν μιλάς για τη μίνοξ, δεν έχει την ίδια αποτελεσματικότητα που θα έχει τον πρώτο χρόνο σε σχέση με τα υπόλοιπα χρόνια. Και εγώ δυστυχώς έχασα το boost που μου ειχε δώσει η μίνοξ μετά από 1μησι χρόνο. Δηλαδή στην αρχή μπορεί να ενθουσιαστείς αλλά μετά μόλις τη συνηθίσει ο οργανισμός και φτάσει στο peak της θα αρχίσεις να χάνεις ότι σου έδωσε. Τώρα αμα θες να δοκιμάσεις, δικό σου θέμα είναι.
 

Tarnished

Member
Αν μιλάς για τη μίνοξ, δεν έχει την ίδια αποτελεσματικότητα που θα έχει τον πρώτο χρόνο σε σχέση με τα υπόλοιπα χρόνια. Και εγώ δυστυχώς έχασα το boost που μου ειχε δώσει η μίνοξ μετά από 1μησι χρόνο. Δηλαδή στην αρχή μπορεί να ενθουσιαστείς αλλά μετά μόλις τη συνηθίσει ο οργανισμός και φτάσει στο peak της θα αρχίσεις να χάνεις ότι σου έδωσε. Τώρα αμα θες να δοκιμάσεις, δικό σου θέμα είναι.
Σκέτη μινοξ έπαιρνες ή με φινα;
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Αύριο ξεκινάω Propecia 1mg ημερησίως και σε ένα τρίμηνο regaine, γιατί πάω σεζόν και προτιμώ να σταθεροποιησω πρώτα λίγο με φίνα, επειδή ίσως το regaine κάνει απώλειες πριν δώσει μαλλί και δε θέλω να περνάω αυτή τη φάση τώρα.
Φιλε οι πιθανοτητες να εχεις εντονο shedding και με φινα ειναι τεράστιες. Απλά να γνωρίζεις. Μη νομίζεις ότι shedding προκαλεί μόνο η μινοξιδίλη.
 

Tarnished

Member
σκέτη. Αλλά και με φίνα δεν ξέρεις αν θα σου κρατήσει τα μαλλιά που έδωσε η μίνοξ στην αρχή.
Με σιγουριά δεν ξέρουμε τίποτα, ούτε ότι μια ΜΜ θα βγει καλή. Μιλάω με βάση αποτελέσματα ανθρώπων που πήραν αυτά τα δύο συνδυαστικά και με βάση έρευνες.
 

Tarnished

Member
Φιλε οι πιθανοτητες να εχεις εντονο shedding και με φινα ειναι τεράστιες. Απλά να γνωρίζεις. Μη νομίζεις ότι shedding προκαλεί μόνο η μινοξιδίλη.
Το ξέρω, θα δείξει. Σαν πλάνο πάντως μου φαίνεται καλό να σταθεροποιησω τη κατάσταση με φίνα και σε λίγο καιρό να αρχίσω μινοξ.
 
Μπλουζα