Γνωμες για μεταμόσχευση

aeratos28

Just aeratos
Σε αυτές εδώ αναφέρεσαι ως άπειρες μαμά τρίχες..?? Έχουν πάρει τον δρόμο που τους πρέπει,τον αγύριστο,που λέει και το τραγούδι..σύγκρινε τες με τις πλαϊνές..κοίτα πόσο μακρύ μαλλί είναι στο πλάι και πόσο κοντές ειναι αυτές..ΔΕΝ αναπτύσονται..στο πορτοκαλί σχέδιο πίσω ..μπροστά τα πορτοκαλί είναι εντελώς άδεια,και το κοκκινο κυκλάκι κρατάει ακόμα αλλά για πόσο?αδερφέ η δεν θες να καταλάβεις το πρόβλημα η δεν γνωρίζεις επειδή δεν ξέρεις(απόλυτα σεβαστό) ,η βαυκαλιζεσαι και δεν θες να καταλάβεις τι συμβαίνει .
IMG_20220522_020828.jpg IMG_20220522_020828.jpg
Προφανώς έχω καταλάβει το μέγεθος της αραίωσης μου, αλλιώς δεν θα ήμουν σε ένα φόρουμ που κανείς μας δεν θα ήθελε να είναι. Απλώς προσπαθώ να βγάλω μιαν άκρη. Προφανώς επίσης θέλω μμ, αλλά το κεφάλι μου δεν είναι άδειο για να πάω yolo, υπάρχουν άπειρες μαμά τρίχες, κάτι το οποίο με φοβίζει.
IMG_20220522_020828.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tarnished

Member
Σε αυτές εδώ αναφέρεσαι ως άπειρες μαμά τρίχες..?? Έχουν πάρει τον δρόμο που τους πρέπει,τον αγύριστο,που λέει και το τραγούδι..σύγκρινε τες με τις πλαϊνές..κοίτα πόσο μακρύ μαλλί είναι στο πλάι και πόσο κοντές ειναι αυτές..ΔΕΝ αναπτύσονται..στο πορτοκαλί σχέδιο πίσω ..μπροστά τα πορτοκαλί είναι εντελώς άδεια,και το κοκκινο κυκλάκι κρατάει ακόμα αλλά για πόσο?αδερφέ η δεν θες να καταλάβεις το πρόβλημα η δεν γνωρίζεις επειδή δεν ξέρεις(απόλυτα σεβαστό) ,η βαυκαλιζεσαι και δεν θες να καταλάβεις τι συμβαίνει .
Προβολή συνημμένου 49300Προβολή συνημμένου 49300

Προβολή συνημμένου 49300
Άρα θεωρείς πως δεν υπάρχει κανένα θέμα να κάνω αύριο μμ ανάμεσα σε αυτά τα υπάρχοντα;
 

aeratos28

Just aeratos
Άλλο λεω φίλε.οτι τα υπάρχοντα είναι στο τέλος της ζωής τους..κάνε κανένα χρόνο θεραπεία ,να σώσεις ότι μπορεί να σωθεί και άσε για τώρα την επέμβαση ..αν κάνεις τώρα επέμβαση χωρίς θεραπεια,ότι βλέπεις τώρα από αυτά τα μαμά,όπως και αν είναι,τελείωσαν..τα έχασες άμεσα.σε 2-3 μήνες το πολύ..άντε να σου βάλω 6 μήνες μην με πεις υπερβολικό...οποίος γιατρός,σου πει το αντίθετο ,πάει να σε δαγκώσει σαν pitbull..
Άρα θεωρείς πως δεν υπάρχει κανένα θέμα να κάνω αύριο μμ ανάμεσα σε αυτά τα υπάρχοντα;
 

Tarnished

Member
Άλλο λεω φίλε.οτι τα υπάρχοντα είναι στο τέλος της ζωής τους..κάνε κανένα χρόνο θεραπεία ,να σώσεις ότι μπορεί να σωθεί και άσε για τώρα την επέμβαση ..αν κάνεις τώρα επέμβαση χωρίς θεραπεια,ότι βλέπεις τώρα από αυτά τα μαμά,όπως και αν είναι,τελείωσαν..τα έχασες άμεσα.σε 2-3 μήνες το πολύ..άντε να σου βάλω 6 μήνες μην με πεις υπερβολικό...οποίος γιατρός,σου πει το αντίθετο ,πάει να σε δαγκώσει σαν pitbull..
Άρα, εν ολίγοις, δεν είναι όλα για πέταμα. Πολλά μπορεί να σωθούν, αυτό είναι το point αυτού που λέω "φοβάμαι να κάνω μμ ανάμεσα σε τόσα μαμά μαλλιά". Αν είναι να δίνω το φιλί της ζωής σε πεθαμένο, ας μπω για μμ αύριο. Σε έναν τέρμα καράφλα πχ, δεν θα έλεγες 'πάρε φινα κάνα χρόνο', δεν θα είχε νόημα. Για να το προτείνεις σε εμένα, σημαίνει πως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
 

aeratos28

Just aeratos
Όπως θέλεις να τα ακούσεις το μεταφράζεις..δεν είπα εγώ πολλά μπορούν να σωθούν..είπα να σώσεις ότι σώζεται..δεν είναι βέβαιο ότι θα βγάλεις μαλλιά η τα υπάρχοντα θα γίνουν όπως ήταν πριν..μπορεί και να μην σε καλυτερεύσει η φίνα,αλλά σίγουρα θα κρατήσεις περισσότερο ,όσο είναι δυνατόν τα υπάρχοντα..το μόνο βέβαιο.και θα ενισχυθεί κατά πολύ η δοτρια περιοχή σου.σιγουρα σε κάποιον που είναι γυαλί εντελώς ,ε ναι τι να πάρει φίνα,τι να την κάνει..αλλά στην ηλικία που είσαι,γτ είσαι αρκετά μικρός η εικόνα αυτή δείχνει ότι έχει μέλλον ακόμα πολύ η αραίωση σου και είσαι αναγκασμένος να κάνεις θεραπεία ώστε να επιβραδύνεις το θέμα.
Άρα, εν ολίγοις, δεν είναι όλα για πέταμα. Πολλά μπορεί να σωθούν, αυτό είναι το point αυτού που λέω "φοβάμαι να κάνω μμ ανάμεσα σε τόσα μαμά μαλλιά". Αν είναι να δίνω το φιλί της ζωής σε πεθαμένο, ας μπω για μμ αύριο. Σε έναν τέρμα καράφλα πχ, δεν θα έλεγες 'πάρε φινα κάνα χρόνο', δεν θα είχε νόημα. Για να το προτείνεις σε εμένα, σημαίνει πως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
 

Vdupa

Well-Known Member
Άρα, εν ολίγοις, δεν είναι όλα για πέταμα. Πολλά μπορεί να σωθούν, αυτό είναι το point αυτού που λέω "φοβάμαι να κάνω μμ ανάμεσα σε τόσα μαμά μαλλιά". Αν είναι να δίνω το φιλί της ζωής σε πεθαμένο, ας μπω για μμ αύριο. Σε έναν τέρμα καράφλα πχ, δεν θα έλεγες 'πάρε φινα κάνα χρόνο', δεν θα είχε νόημα. Για να το προτείνεις σε εμένα, σημαίνει πως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Αν εχεις πολλές λεπτες τριχες υπαρχει πιθανοτητα να γινουν πιο χοντρες και να δειχνει λιγο πιο πυκνο το μαλλι. Η μπορει απλα να κρατησεις το μαλλι σου ως εχει για πολλα χρονια σταθερο.
Επειδη φαινεται να εχεις παντου τρίχες έστω λεπτες μπορει να κανει κατι η φινα. Δεν ειναι οτι εισαι γυαλι. Θα άξιζε μια δοκιμή ενα χρονο :)
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Φίλε, ταπεινή μου άποψη: μην μπεις για ΜΜ ειδικά μέσα σε αυτά τα αδυνατισμένα μαλλιά, σε τέτοια ηλικία, και χωρίς φίνα.
Η φίνα είναι must για σένα, για να δεις πρώτα τι μπορεί να σου θωρακίσει από αυτά που είναι "υπο-κατάρρευση".
Οι λέξεις που σου έκανα bold είναι ο λόγος να μην κάνεις ακόμη ΜΜ.
Καλή επιτυχία, σε ότι αποφασίσεις, είμαστε εδώ μαζί σου σε ότι θες.
 

Tarnished

Member
Φίλε, ταπεινή μου άποψη: μην μπεις για ΜΜ ειδικά μέσα σε αυτά τα αδυνατισμένα μαλλιά, σε τέτοια ηλικία, και χωρίς φίνα.
Η φίνα είναι must για σένα, για να δεις πρώτα τι μπορεί να σου θωρακίσει από αυτά που είναι "υπο-κατάρρευση".
Οι λέξεις που σου έκανα bold είναι ο λόγος να μην κάνεις ακόμη ΜΜ.
Καλή επιτυχία, σε ότι αποφασίσεις, είμαστε εδώ μαζί σου σε ότι θες.
Σε ευχαριστώ πολύ. Πόσο καιρό προτείνεις να την παίρνω πριν την ΜΜ;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Φίλε σε καταλαμβαίνω απόλυτα, το ψυχολογικό κομμάτι είναι για όλους μας πολύ δύσκολο.
Όμως, προσπάθα να βγάλεις προς το παρόν από το μυαλό σου την ΜΜ, ξεκίνα τη φίνα που σίγουρα θα σε κάνει καλύτερα από οτι είσαι τώρα.
Και στους 12-15 μήνες, με ηρεμία να προχωρήσεις σε ΜΜ.
Για την ώρα αν θες κάνε την μελέτη σου εδώ χαλαρά και ήρεμα, για κλινικές και αποτελέσματα για να καταλάβεις τι παίζει, και τι μπορείς να αναμένεις από μια ΜΜ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tarnished

Member
Φίλε σε καταλαμβαίνω απόλυτα, το ψυχολογικό κομμάτι είναι για όλους μας πολύ δύσκολο.
Όμως, προσπάθα να βγάλεις προς το παρόν από το μυαλό σου την ΜΜ, ξεκίνα τη φίνα που σίγουρα θα σε κάνει καλύτερα από οτι είσαι τώρα.
Και στους 12-15 μήνες, με ηρεμία να προχωρήσεις σε ΜΜ.
Για την ώρα αν θες κάνε την μελέτη σου εδώ χαλαρά και ήρεμα, για κλινικές και αποτελέσματα για να καταλάβεις τι παίζει, και τι μπορείς να αναμένεις από μια ΜΜ.
Ε, ναι, είναι δύσκολο γιατί ούτε στο σόι μου μπορώ να σκεφτώ άλλον με αυτό το πρόβλημα (πατέρας 62, καμία απώλεια, πατέρας της μάνας μου άψογο και πυκνό μαλλί μέχρι τα 77, θείος αψογο μαλλί μέχρι τα 52, αδελφός πολύ κομπλέ στα 40 ίσως λίγο υποχώρηση στους κροτάφους κτλ), συν το ότι μέχρι πριν κάποια χρόνια είχα μισό μέτρο μαλλί, κοτσίδα και όλα τα σχετικά. Όσο σκέφτομαι πως αν είχα ξεκινήσει τότε φίνα τώρα θα είχα ακόμη κοτσίδα, τρελαίνομαι, ενώ τώρα μου λένε μήπως θα ταν καλύτερα να τα ξυρισω.

Τέλος πάντων, θα ρωτήσω και κάποιους δερματολογους να δούμε τι έχουν να πουν...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλα ενταξει μην περνεις και ορκο οτι θα ειχες ακομη κοτσιδα αν ξεκινουσες φινα αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχε φαλακρος.
 

Tarnished

Member
Καλα ενταξει μην περνεις και ορκο οτι θα ειχες ακομη κοτσιδα αν ξεκινουσες φινα αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχε φαλακρος.
Νομίζω η συντριπτική πλειοψηφία καραφλιάζει γιατί δεν κάνει κάποια θεραπεία έγκαιρα. Κοτσίδα δεν ξέρω αν θα είχα, αλλά νομίζω σίγουρα θα ήμουν μικρότερο NW.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Είναι απρόβλεπτη η αλωπεκία φίλε μου, παίρνει από διάφορα γονίδια, δε ξέρει κανείς τι τον περιμένει, ούτε στα 40 ούτε στα 50.
Τα πάντα είναι ρευστά.
Ξεκίνα τη θεραπεία σου, που θα σου δώσει ψυχική ηρεμία καταρχήν.
Καλά θα κάνεις που θα πας και δερματολόγο.
Αν σου πει ότιδηποτε άλλο από φίνα, μινόξ, ντούτα, να ξέρεις είναι χάσιμο πολύτιμου χρόνου όμως ή αποτελεί ένα βραχυπρόθεσμο "πυροτέχνημα" σε αυτή τη μάχη με το "έκτρωμα" της αλωπεκίας.
 

Didier11

Active Member
Φίλε όλα τα έμπειρα μέλη όπως κι εγώ σου λένε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί βιάζεσαι τόσο πολύ για μεταμόσχευση. Ίδια ηλικία είμαι κι εγώ, πριν 2,5 μήνες έκανα μεταμόσχευση αλλά είμαι σε φιναστερίδη 3 χρόνια.
 

Tarnished

Member
Φίλε όλα τα έμπειρα μέλη όπως κι εγώ σου λένε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί βιάζεσαι τόσο πολύ για μεταμόσχευση. Ίδια ηλικία είμαι κι εγώ, πριν 2,5 μήνες έκανα μεταμόσχευση αλλά είμαι σε φιναστερίδη 3 χρόνια.
Ε, εφόσον είσαι στην ίδια ηλικία είναι πιο εύκολο να το καταλάβεις. Είμαι σε μια φάση που θα έπρεπε να βγαίνω με κοπέλες και να νιώθω κομπλέ, όχι να σκέφτομαι αυτό το πράγμα συνεχώς και, όπως όλα δείχνουν, για τα επόμενα θεωρητικά δυνατά μου χρόνια.

Αν μια ζωή είχα τα μαλλιά ξυρισμένο φουλ κοντά, ίσως να μη με ενοχλούσε τόσο. Αλλά πάντοτε τα έχω πιο μακριά από το μέσο όρο, όπως φαίνεται και από τις αρχικές φώτο. Δεν λέω να ξαναγινω 20, αλλά βιάζομαι με την έννοια πως θέλω να λύσω δραστικά το θέμα σε αυτή τη νεαρή ηλικία και κατόπιν εννοείται να ακολουθήσω μια αγωγή, αλλά βλέπω πως η σειρά των πραγμάτων δεν μπορεί να πάει έτσι. Το καλύτερο σενάριο λέει πως πρέπει να περιμένω σίγουρα δύο χρόνια για ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα (αν όλα πάνε κατ ευχήν).
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Φιλαράκι η ζωή δε τελειώνει εξαιτίας του μαλλιού ούτε στα 30 ούτε στα 40 ούτε στα 50.
Το μαλλί είναι ο δικός μας πόθος και καημός. Οι γύρω μας λίγο τους νοιάζει.
Το μαλλί είναι ένας ατελείωτος μαραθώνιος, κάνε τη θεραπεία σου και απόλαυσε τη ζωή σου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όταν πεινάς δεν πας σουπερμαρκετ. Έχεις μικρό budget και θες μμ γιατί βιάζεσαι. Αυτό είναι λάθος. Καλό είναι να συμβιβαστείς με τον εαυτό σου ότι θα λύσεις ένα μέρος του προβλήματος σε 2 χρόνια με σωστό και μόνιμο τρόπο χωρίς λάθη. Άρα φίνα για 12 μήνες και μετά μμ. Μπορείς να κάνεις cons μετά από 6 μήνες.
 

Tarnished

Member
Όταν πεινάς δεν πας σουπερμαρκετ. Έχεις μικρό budget και θες μμ γιατί βιάζεσαι. Αυτό είναι λάθος. Καλό είναι να συμβιβαστείς με τον εαυτό σου ότι θα λύσεις ένα μέρος του προβλήματος σε 2 χρόνια με σωστό και μόνιμο τρόπο χωρίς λάθη. Άρα φίνα για 12 μήνες και μετά μμ. Μπορείς να κάνεις cons μετά από 6 μήνες.
Σε ευχαριστώ πολύ CVIAL. Είδες τις φώτο; Πιστεύεις πως μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά η φίνα σε αυτό το χρόνο; Όπως είπα, δεν έχω ξαναπάρει ποτέ και δεν ξέρω αν αυτό είναι πολύ καλό, αναφορικά με την ανταπόκριση του οργανισμού και βάση ηλικίας, ή καθ'όλα άσχετο και τυχαίο ως προς το αποτέλεσμα. Βάση του μαλλιού που βλέπεις, πιστεύεις εν ολίγοις πως με ένα χρόνο φίνα και κατόπιν ΜΜ, μπορώ να έχω ένα καλό αποτέλεσμα;
 
Μπλουζα