Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

dwse mali

Member
Εγώ δοκίμασα και δεν κάνει για μένα ρε συ το μόνο κρέας.απλα ακούω αυτά με τις ινσουλίνες κτλ το πώς αποθηκεύει λίπος το σώμα και τα θεωρώ πολύ ενδιαφέρον.και αυτό με την κανέλα τι λειτουργία κάνει και όντως θεωρώ ότι είναι χρήσιμα.
Η κετο δεν εχει να κανει με το κρεας. Δεν εισαι καλα πληροφορημενος. Αυτη ειναι η carnivore diet. Κετο ειναι η διαιτα που εχει πολυ χαμηλους υδαντανδρακες MODERATE πρωτεινη και συμπληρωνει τις υπολοιπες θερμιδες με μη επεξεργασμενο λιπος
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dwse mali

Member
Δεν μπορείς να κτλ ότι αν πλακωθεί ένας 50 χρόνων στο φαι δεν είναι το ίδιο με έναν 20 χρόνο; Ξέρεις πόσο επικίνδυνο είναι να το κάνεις κάποιος άντρας αυτό που λες από τα 40 με 55 ειδικά; Μπορεί αν αποβεί μοιραίο.....

Κανεις δεν ειπε σε κανενα να πλακωθει στο φαι... Οι θερμιδες που πρεπει να παιρνει καποιος ειναι συγκεκριμενες. Απο εκει κ περα μειωνεις για να χασεις κ αυξανεις για να παρεις. Με ολες τις διατροφες. Σε τι τροφες περνεις τις θερμιδες και ποτε τις τρως μεσα στην μερα ειναι που κανει την διαφορα απο προσεγγιση σε προσεγγιση.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
θελω να διαβασεις ενα κειμενο στο συμβαινει αν αποκτησει καποιος προ διαβητη
Καπα επειδή σου είπα έχω γνώσεις σε αυτά εμπιρεικες όμως από γύρω μου ακούγοντας επιστήμονες στα θέματα αυτά δεν θέλω να έρθω σε αντιδικία....το πιστεύεις αυτό που κάνεις και έχεις πειστεί...μερικοί άνθρωποι απλά πρέπει να πάθουν για να μάθουν ....όταν ξεκινήσουν οι ουρολοιμώξεις και η οστεοπόρωση κ σου πουν οι γιατροί άσε τις ταρζανιες θα τα ξανά πούμε ...ευτυχώς είσαι νέος ακόμα και υποθέτω το σώμα σου θα καλύψει την ζημιά που του κάνεις
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καπα επειδή σου είπα έχω γνώσεις σε αυτά εμπιρεικες όμως από γύρω μου ακούγοντας επιστήμονες στα θέματα αυτά δεν θέλω να έρθω σε αντιδικία....το πιστεύεις αυτό που κάνεις και έχεις πειστεί...μερικοί άνθρωποι απλά πρέπει να πάθουν για να μάθουν ....όταν ξεκινήσουν οι ουρολοιμώξεις και η οστεοπόρωση κ σου πουν οι γιατροί άσε τις ταρζανιες θα τα ξανά πούμε ...ευτυχώς είσαι νέος ακόμα και υποθέτω το σώμα σου θα καλύψει την ζημιά που του κάνεις
καμια ζημια δεν κανει η κετο και μαλιστα θεραπευει την οστεοπορωση και σχεδον ολα τα αυτοανοσα.
εκτος απο εμενα υπαρχουν και ατομα που την ακολουθουν 10 χρονια τωρα
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Κανεις δεν ειπε σε κανενα να πλακωθει στο φαι... Οι θερμιδες που πρεπει να παιρνει καποιος ειναι συγκεκριμενες. Απο εκει κ περα μειωνεις για να χασεις κ αυξανεις για να παρεις. Με ολες τις διατροφες. Σε τι τροφες περνεις τις θερμιδες και ποτε τις τρως μεσα στην μερα ειναι που κανει την διαφορα απο προσεγγιση σε προσεγγιση.
Έτσι όπως το λες τώρα συμφωνώ κ είναι μύθος τα μικρά γεύματα... σημασία έχει η ποσότητα στο 24ωρο ....Παρ όλα αυτά πρέπει να προτιμάτε τα πολλά μικρά γεύματα και για όλους λόγους πέρα το βάρους...για μας τους άντρες δεν φαντάζεστε πόσο πρόσοψη θέλει ...κ το λέω στον εαυτό μου αυτό που προσπαθώ από τα 30 μου να καταπολεμήσω την λεμαργροια μου και να έχω πιο ισορροπημένη διατροφή ποσοτικά....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
καμια ζημια δεν κανει η κετο και μαλιστα θεραπευει την οστεοπορωση και σχεδον ολα τα αυτοανοσα.
εκτος απο εμενα υπαρχουν και ατομα που την ακολουθουν 10 χρονια τωρα
Το ασβέστιο που το βρίσκεις; Με το ουρικό οξυ στο αίμα το κάνεις που το αυξάνεις;Με την πέτρα στα νεφρά που δημιουργείς ,; Καλά δοιαριες, πονοκέφαλοι, θολούρα στο μυαλό,δυσάρεστη αναπνοή, αϋπνίες, κράμπες,χαμηλή σωματική δραστηριότητα τα προσπερνάω......με τις ταχυπαλμιες; Μου σηκώθηκε η τρίχα που το συζητάμε....
 

manly_Man

Well-Known Member
Παιδια κετωση δεν σημαινει τρωω οτι σαβουρα απο κρεας με λιπος υπαρχει πχ λουκανικα, μπεικον, κρεας με πολυ λιπος και ολα τηγανισμενα.

Αυτο ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα προκαλεσει προβληματα σταδιακα, ειδικα αν γινει για μεγαλο διαστημα και σε ατομα που δεν ειναι νεοι.

Κετωση θα μπορουσε να γινει με καλες πηγες λιπαρων οπως τα λιπαρα ψαρια (σολομος, σαρδελες), ξυρους καρπους διαφορων ειδων, ταχινι, φυστικοβουτυρο χωρις ζαχαρη, ωμο ελαιολαδο, (και οχι τηγανισμενο λαδι), με καθαρα κρεατα ΧΩΡΙΣ κορεσμενα λιπαρα.... Αλλα αυτο ειναι και πιο δυσκολο και κουραστικο (clean keto diet), αλλα αν ειναι να γινει κατι θα πρεπει να γινει σωστα!

Οσοι αθλητες ακολουθουν keto diet το κανουν υγιεινά και παντα με προσοχη και ολα ειναι μελετημενα τι τρωνε δεν κανουν του κεφαλιου τους, να τρωνε σαβουροκρεατα, γιατι μπορει να αποβει μοιραιο, καθως καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εγώ δοκίμασα και δεν κάνει για μένα ρε συ το μόνο κρέας.απλα ακούω αυτά με τις ινσουλίνες κτλ το πώς αποθηκεύει λίπος το σώμα και τα θεωρώ πολύ ενδιαφέρον.και αυτό με την κανέλα τι λειτουργία κάνει και όντως θεωρώ ότι είναι χρήσιμα.
aeratos28 μην ξεκινησεις κανελα χωρις να κανεις μετρηση του ζακχαρου νηστειας,η κανελα ειναι φαρμακο,δεν ειναι καραμελα οπως τα περισσοτερα συμπληρωματα.
υπαρχει η υπογλυκαιμια και η γαλακτικη ωξεωση.
μπορει να βοηθησει καποιον που εχει ζακχαρο νηστειας απο 110 να το παει στο 80 αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν βοηθησει καποιον απο το 70 να το παει στο 50,προσωπικα θα ελεγα οχι,υπαρχει και το κατωτατο επιτρεπτο οριο.
δεν μπορεις να παιρνεις ενα φαρμακο για μια παθηση απο την την στιγμη που δεν υπαρχει η παθηση,εκει πας σε επηκυνδινες χαμηλες τιμες
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Το ασβέστιο που το βρίσκεις; Με το ουρικό οξυ στο αίμα το κάνεις που το αυξάνεις;Με την πέτρα στα νεφρά που δημιουργείς ,; Καλά δοιαριες, πονοκέφαλοι, θολούρα στο μυαλό,δυσάρεστη αναπνοή, αϋπνίες, κράμπες,χαμηλή σωματική δραστηριότητα τα προσπερνάω......με τις ταχυπαλμιες; Μου σηκώθηκε η τρίχα που το συζητάμε....
δεν το διαβασες το κειμενο
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Παντως παιδια κετωση δεν σημαινει τρωω οτι σαβουρα απο κρεας με λιπος υπαρχει πχ λουκανικα, μπεικον, κρεας με πολυ λιπος και ολα τηγανισμενα.

Αυτο ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα προκαλεσει προβληματα σταδιακα, ειδικα αν γινει για μεγαλο διαστημα και σε ατομα που δεν ειναι νεοι.

Κετωση θα μπορουσε να γινει με καλες πηγες λιπαρων οπως τα λιπαρα ψαρια (σολομος, σαρδελες), ξυρους καρπους διαφορων ειδων, ταχινι, φυστικοβουτυρο χωρις ζαχαρη, ωμο ελαιολαδο, (και οχι τηγανισμενο λαδι), με καθαρα κρεατα ΧΩΡΙΣ κορεσμενα λιπαρα.... Αλλα αυτο ειναι και πιο δυσκολο και κουραστικ (clean keto diet), αλλα αν ειναι να γινει κατι θα πρεπει να γινει σωστα!

Οσοι αθλητες ακολουθουν keto diet το κανουν υγιεινά και παντα με προσοχη και ολα ειναι μελετημενα τι τρωνε δεν κανουν του κεφαλιου τους, να τρωνε σαβουροκρεατα, γιατι μπορει να αποβει μοιραιο, καθως καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.
Δεν υπάρχει αθλητής στον πλανήτη Γη που δεν τρώει υδατάνθρακα....αν γνώρισες κανένα Αρειανό πάω πάσο .....
 

dwse mali

Member
Έτσι όπως το λες τώρα συμφωνώ κ είναι μύθος τα μικρά γεύματα... σημασία έχει η ποσότητα στο 24ωρο ....Παρ όλα αυτά πρέπει να προτιμάτε τα πολλά μικρά γεύματα και για όλους λόγους πέρα το βάρους...για μας τους άντρες δεν φαντάζεστε πόσο πρόσοψη θέλει ...κ το λέω στον εαυτό μου αυτό που προσπαθώ από τα 30 μου να καταπολεμήσω την λεμαργροια μου και να έχω πιο ισορροπημένη διατροφή ποσοτικά....

Φιλε μου ακουσε με αν θελεις. Ο λογος που προσπαθεις να καταπολεμησεις την λαιμαργια σου ειναι ο τυπος της διατροφης σου. Η ζαχαρη και το αλευρι αλλα και ολοι οι υδατανθρακες που ειναι "απλοι" και calorie dense ειναι "εθιστικοι". Ολα βεβαια γυρνανε στην ευαισθησια στην ινσουλουνη. Οταν το ρυθμισεις αυτο θα τρως οποτε και οσο χρειαζεται χωρις να πεινας. Οι ορμονες της "πεινας" εξαρτονται απο τις συνηθειες, το προγραμμα δλδ. Οχι απο την ελλειψη ενεργειας. Εχεις αρκετη ενεργεια στο σωμα σου ακομα και αδυνατος να εισαι για να αντεξεις και να εισαι κανονικα δραστηριος πολλες μερες χωρις φαι, οχι ωρες. Αν δεις το πιο μεγαλο fast μεχρι σημερα (με ιατρικη παρακολουθηση φυσικα και συμπληρωματα γιατι τωρα το κοιταμε απο την μερια της "ενεργειας" και οχι των αλλων θρεπτικων συστατικων) ειναι 382 μερες!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
δεν το διαβασες το κειμενο
Όλο το διάβασα ρε κάπα .... ενδιαφέρον αλλά δεν μου λέει κ κάτι ...μου θυμίζει παρά πολυ την διαφωνία με την φίνα όλο αυτό ....δεν μου λέει κάτι εμένα κάποιες μαρτυρίες η έρευνες για να κάνω κάτι μη φυσιολογικό...κάτι που πάει ενάντια στην φύση μας σαν άνθρωποι ....η υδατάνθρακες χρειάζονται για συγκεκριμένο σκοπό όπως και η πρωτεΐνη και το ασβέστιο κτλ κτλ .....
 

dwse mali

Member
Δεν υπάρχει αθλητής στον πλανήτη Γη που δεν τρώει υδατάνθρακα....αν γνώρισες κανένα Αρειανό πάω πάσο .....
φυσικα και οχι... Αλλαζουν πολλα οταν εισαι αθλητης. υπαρχουν πολλοι που κανουν carb cycling ομως. Επισης απειροι που κανουν IF(διαλειματικη νηστεια)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Όλο το διάβασα ρε κάπα .... ενδιαφέρον αλλά δεν μου λέει κ κάτι ...μου θυμίζει παρά πολυ την διαφωνία με την φίνα όλο αυτό ....δεν μου λέει κάτι εμένα κάποιες μαρτυρίες η έρευνες για να κάνω κάτι μη φυσιολογικό...κάτι που πάει ενάντια στην φύση μας σαν άνθρωποι ....η υδατάνθρακες χρειάζονται για συγκεκριμένο σκοπό όπως και η πρωτεΐνη και το ασβέστιο κτλ κτλ .....
οι υδατανθρακες ειναι το μονο στοιχειο που δεν χρειαζομαστε,ολα τα αλλα ειναι απαραιτητα.
εχω παρακολουθησει βιντεο απο ανθρωπους που εχουν 10ετια στην κετο αλλα ειναι μεγαλα,2ωρα και μιαμιση ωρα
 

manly_Man

Well-Known Member
Δεν υπάρχει αθλητής στον πλανήτη Γη που δεν τρώει υδατάνθρακα....αν γνώρισες κανένα Αρειανό πάω πάσο .....
Το κανουν διαφοροι bodybuilders ανα διαστηματα προκειμενου να "στεγνωσουν" ή μπορει απλα να περιοριζουν πολυ τους υδατανθρακες...

Χαρακτηριστικα θα σου αναφερω εναν bodybuilder σε νεαρη ηλικια με 6% σωματικο λιπος. Tristyn lee που ακολουθει κετογονικη διατροφη συνεχομενα και εχει τοσο χαμηλο ποσοστο λιπους, αλλα αυτος και αλλοι τετοιοι δεν κανουν τιποτα τυχαια.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλε μου ακουσε με αν θελεις. Ο λογος που προσπαθεις να καταπολεμησεις την λαιμαργια σου ειναι ο τυπος της διατροφης σου. Η ζαχαρη και το αλευρι αλλα και ολοι οι υδατανθρακες που ειναι "απλοι" και calorie dense ειναι "εθιστικοι". Ολα βεβαια γυρνανε στην ευαισθησια στην ινσουλουνη. Οταν το ρυθμισεις αυτο θα τρως οποτε και οσο χρειαζεται χωρις να πεινας. Οι ορμονες της "πεινας" εξαρτονται απο τις συνηθειες, το προγραμμα δλδ. Οχι απο την ελλειψη ενεργειας. Εχεις αρκετη ενεργεια στο σωμα σου ακομα και αδυνατος να εισαι για να αντεξεις και να εισαι κανονικα δραστηριος πολλες μερες χωρις φαι, οχι ωρες. Αν δεις το πιο μεγαλο fast μεχρι σημερα (με ιατρικη παρακολουθηση φυσικα και συμπληρωματα γιατι τωρα το κοιταμε απο την μερια της "ενεργειας" και οχι των αλλων θρεπτικων συστατικων) ειναι 382 μερες!
Στο πρωτο μισό σου μήνυμα συμφωνώ απόλυτα ...αναγνωρίζω τι κάνω λάθος και εδώ επίγνωση ότι τώρα μπορεί να είμαι και να φαίνομαι σούπερ αλλά αν συνεχίζω να πιέζω έτσι τον οργανισμό μου δεν θα μου βγει σε καλό γιατί μεγαλώνουμε ....αλλά το να καταργησω υδατάνθρακες ας πούμε από και κλείνεται! Πρέπει να κόψω τους γύρους και να γυρίσω σε σουβλάκια ...να μειώσω ποσότητες και συχνότητα των ντιλιβερι.....να τρώω ένα πιάτο και να σταματάω εκεί το μεσημέρι ....για γλυκά δεν αναφέρω γιατί ευτυχώς δεν με απασχολούν ...δεν τα ζητάω ...μικρά πράγματα που θα κάνουν διάφορα ....μου είναι πολύ δύσκολο να το πάρω απόφαση αλλά πιστεύω ότι θα το κάνω κάποια στιγμή όταν με δω και χαλιεμαι.....
 

dwse mali

Member
Όλο το διάβασα ρε κάπα .... ενδιαφέρον αλλά δεν μου λέει κ κάτι ...μου θυμίζει παρά πολυ την διαφωνία με την φίνα όλο αυτό ....δεν μου λέει κάτι εμένα κάποιες μαρτυρίες η έρευνες για να κάνω κάτι μη φυσιολογικό...κάτι που πάει ενάντια στην φύση μας σαν άνθρωποι ....η υδατάνθρακες χρειάζονται για συγκεκριμένο σκοπό όπως και η πρωτεΐνη και το ασβέστιο κτλ κτλ .....

"κάτι που πάει ενάντια στην φύση μας σαν άνθρωποι" δεν υπαρχει calorie dense υδατανθρακας που τρωμε στην φυση περα απο τα φρουτα που ειναι εποχικα. Τα σιτηρα κτλ θελουν επεξεργασια για να τα φας. Επισης η φυση μας ειναι να κανουμε διαλειμα απο την τροφη πολλες ωρες. κυνηγουσες, ετρωγες, χορταινες... Ξανακυνηγουσες αρκετα μετα....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
οι υδατανθρακες ειναι το μονο στοιχειο που δεν χρειαζομαστε,ολα τα αλλα ειναι απαραιτητα.
εχω παρακολουθησει βιντεο απο ανθρωπους που εχουν 10ετια στην κετο αλλα ειναι μεγαλα,2ωρα και μιαμιση ωρα
Αυτοί που είναι μακροχρόνιοι κετο να συνεχίσεις να τους παρακολουθείς και να ενημερώνεις ....αυτοί είναι πολύ κοντά στο να προκύψουν θέματα στα νεφρά και οστεοπόρωση....θέμα χρόνου που θα ταρακουνήσουν κ εσένα ....
 

manly_Man

Well-Known Member
"κάτι που πάει ενάντια στην φύση μας σαν άνθρωποι" δεν υπαρχει calorie dense υδατανθρακας που τρωμε στην φυση περα απο τα φρουτα που ειναι εποχικα. Τα σιτηρα κτλ θελουν επεξεργασια για να τα φας. Επισης η φυση μας ειναι να κανουμε διαλειμα απο την τροφη πολλες ωρες. κυνηγουσες, ετρωγες, χορταινες... Ξανακυνηγουσες αρκετα μετα....
φιλε κανεις λαθος υπαρχουν και υγιεινοί υδατανθρακες που δεν εχουν επεξεργαστει και ειναι αγνες τροφες χωρις προσθετες ζαχαρες. Ρυζι, βρωμη πατατες...ολα αυτα ειναι φυσικες πηγες υδατανθρακων που μπορεις να τρως αφοβα σε λογικες ποσοτητες και σωστα μαγειρεμενα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Το κανουν διαφοροι bodybuilders ανα διαστηματα προκειμενου να "στεγνωσουν" ή μπορει απλα να περιοριζουν πολυ τους υδατανθρακες...

Χαρακτηριστικα θα σου αναφερω εναν bodybuilder σε νεαρη ηλικια με 6% σωματικο λιπος. Tristyn lee που ακολουθει κετογονικη διατροφη συνεχομενα και εχει τοσο χαμηλο ποσοστο λιπους, αλλα αυτος και αλλοι τετοιοι δεν κανουν τιποτα τυχαια.
Κόιτα ..να σου πω την αλήθεια όταν λέω αθλητές δεν έχω στο μυαλό μου αυτό το άθλημα ....δεν είναι κ άθλημα το φιτνες....αλλά και πάλι το λες και μόνο σου ...ανά διαστήματα....άντε κάνει βάρη που πλακωνονται αυτοί χωρίς υδατάνθρακες....
Υγ: έχω φίλο μποντιμπιλντερ και μου πήγαινε σε μια καλύβα σε ένα βουνό για 3 μέρες πριν από αγώνα με νερό μόνο για να στεγνώσει....ε δεν το λες κ νορμάλ αυτό ....
 
Μπλουζα